Zo wordt het Mienskipshus in IJlst 15e President Rooseveltmars trof ideaal wandelweer CagÏÏndaI Openbare les in de Lagere Technische School Huisvlijttentoonstelling in IJlst werd overweldigend sukses Twee bestuursleden van de Roode Kruis afdeling gehuldigd Een nieuwigheid voor Sneek IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, kW W F 1 mW U 116e jaargang no. 31 Maandag 17 april 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD i Filmavond met de nieuwe Cefa-film in Oosthem De bevolking van Nederland Schaakclub „Lyts Bigjin” Hei Sneeker Nieuwsblad is een Eelke de Jong weer kampioen van Nederland gewichtheffen Bijzonder stempel Sukses foar „de Spegel” Opbrengst collecte gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en - 4 Br W i SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- Naar Kongo training eerste vereisten zijn. Deze de AMICIT1A Hij sprak daarbij zeer waarderende woorden. Eerst tot de heer Niermeyer die altijd aanwezig is als er werk ver richt moet worden, en daarna tot de heer Ringnalda die als penningmees ter deze tien jaren gevuld heeft met cijfers en zeker geen gemakkelijke taak heeft gehad. De bijbehorende oor konden werden voorgelezen en aan de gehuldigden, die met enkele woorden bedankten, overhandigd. Jaarverslagen In de eerste twee maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken in ons land, volgens opgave van het CBS, 9554, tegen 9103 in de eerste twee maan den van 1960. Het aantal levendgeborenen steeg van 37.275 in de eerste twee maanden van 1960 tot 39.603 in de eerste twee maan den van dit jaar,terwijl het aantal over ledenen daalde van 16.570 tot 15.630. Het aantal immigranten in de genoemde periode is gestegen van 5749 tot 7071, terwijl het aantal emigranten daalde van 8722 tot 7304. Op 1 maart jl. bedroeg het aantal in woners van Nederland 11.578.512. boeken deze Woensdag 19 april ’s avonds 8 uur zaal Hanenburg. Show van Bad- en Strand kleding Firma R. Martens. Woensdag 19 april. Uitvoering Frysk Orkest, ’s avonds 8 uur in Amicitia. Woensdag 19 april v.m. 9 uur in Café O. de Jager te Nijland. Ingelandenver gadering Waterschap „t Marian”. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Dinsdag 25 april ’s avonds 7.30 uur in „Het Gebouw” te Abbega: Ingelan- den-vergadering Waterschap „Abbe ga”. Woensdag 26 april ’s avonds 7.30 uur in het „Himsterhüs” te Oosthem Inge- landen-vergadering Waterschap „De Oosterhemmen”. De heer F. Peetoom, arts bij het Centraal laboratorium van de bloed transfusiedienst te Amsterdam, vertel de daarna hoe hij met zijn vrouw en nog drie mensen op verzoek van de Uno en het internationale Roode Kruis te Genève, een team fiad samengesteld teneinde in Kongo te gaan helpen. Door de vlucht van doktoren en ver pleegsters was daar een wanhopige toestand bij de medische verzorging ontstaan. Uit de korte causerie van dokter Peetoom en het filmpje dat hij daarginds opnam, bleek dat het team in de drie maanden dat het in Kongo mocht werken, alles heeft gedaan om de mensen te helpen al was het vech ten tegen de bierkaai. Men gaf lessen, theoretisch en praktisch, opdat de mensen zichzelf tenminste enigszins konden helpen, liet beter materiaal uit Nederland komen en leerde hen daar ’t gebruik van. Een en ander had toch wel resultaat en de teamleden kun nen terugzien op een dankbare perio de, waarin ze toch veel voor de men sen daar hebben kunnen doen. Dokter Roghair sloot de avond met dank aan de heer en mevrouw Peet oom. t Het tentoongestelde Welfare-werk trok veel belangstelling. De schaakclub „Lyts Bigjin” te Oppen- huizen-Uitwellingerga hield woensdag avond haar jaarvergadering onder lei ding van voorzitter F. Soetenga. Na de verslagen van de sekretaris en penningmeester, werden de medailles uitgereikt. In de le klas aan L. Jellema en G. Tjalsma; in de 2e klas aan G. Steenbeek en J. de Groot. Verder werd de avond gevuld met kienen. Het wandelsportseizoen in onze stad is zaterdagmiddag ingeluid met de tra ditionele President Rooseveltmars. Traditioneel is hier het juiste woord, want het was reeds voor de vijftiende maal dat dit grote wandelsport-evenement werd gehouden. Hoewel geen record werd gebroken, wat het aantal deelnemers betreft, bewees de inschrijving van ruim duizend tippelaars dat deze tocht nog niets aan populariteit heeft ingeboet. beid, touwwerk. En het aantal bezoekers was deze eerste avond ook al zeer bevredigend. Vrijdag heeft een jury, bestaande uit mevr. Cavaljé, IJlst, mevr. Anema, Leeuwarden, mevr. Kerbert, Sijbran- daburen en de heer Piersma, leraar Handenarbeid te Heeg, de werkstuk ken beoordeeld, die daarvoor in aan merking kwamen. Inzendingen van buiten IJlst en van niet-IJlsters, waren n.l. buiten mededinging. Zoals uit de samenstelling der jury wel is af te leiden, was dit niet uit sluitend een Ulster aangelegenheid, maar was de tentoonstelling op touw gezet in samenwerking met de afde ling Friesland van de Vereniging voor Handenarbeid en ging de strekking verder dan enkel een show. Men hoopt dit werk duurzaam te ac tiveren en denkt in dit verband aan het nieuwe Mienskipshus”,dat staat te verrijzen. Er zal dan plaats 'en ge legenheid zijn enkele clubjes op te richten voor de beoefening van han denarbeid onder deskundige leiding. En zo zal dan het probleem vrije tijd besteding weer een stapje nader tot de oplossing zijn gebracht. Onze stadgenoot Eelke de Jong, die reeds verschillende malen van zich heeft doen spreken als gewichtheffer, is er gisteren weer in geslaagd het kampioenschap van Nederland in de tweede klasse te behalen. Hiermee heeft hij revanche genomen voor zijn nederlaag in de vorige wedstrijd, toen hij tweede werd. De wedstrijden waren georganiseerd door de krachtsportvereniging „Sim- son” en gehouden in zaal „Modern” te Den Haag. Met een totaal van 282 kg bleef De Jong 7% kg boven zijn naaste concurrent Heesters, die op zijn beurt weer 5 kg boven Gartsen bleef, die derde werd. Bij het tweehandig drukken kwam onze stadgenoot tot 85 kg en hij trok 82% kg, maar tweemaal mislukte zijn poging om 87% kg te trekken. Vervol gens kwam hij bij het stoten via 110 kg tot 115 kg. Maar de poging om 117% kg omhoog te brengen mislukte eveneens. Vorig jaar werd De Jong ook kam pioen van Nederland (in de eerste wedstrijd waaraan hij meedeed!) en tevens kampioen van Zuid-Nederland. Ter gelegenheid van een Nationale Philatelistenbeurs zal op 24 april a.s. in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam een tijdelijk bij-postkantoor worden gevestigd. De op dit bij-postkantoor ter ver zending aangenomen gewone, aangete kende en expresse-stukken zullen van een afdruk van een bijzonder rubber stempel worden voorzien. Voor de aangetekende stukken zul len geen nummerstroken met bijzon dere opdruk worden gebruikt. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. OOSTHEM. In ’t Himsterhüs werd de nieuwe Cefa-film vertoond „De laatste passagier Kwikkie” waarvoor veel belangstelling bestond en die met een kort woord door ds G. Kaastra ge opend werd. De Cefa die nu 15 jaar bestaat, heeft thans een eigen film ge produceerd, maar het is een zware op gave een film te maken die ook voor de jeugd aantrekkelijk is. We zijn dankbaar dat dit streven geslaagd is en de Cefa verdient dan ook onze steun, ook.voor de nuttige opbouw van ons volksleven. Vooraf werden nog wat reclame- en New Castle-films ver toond. De hoofdfilm „De laatste passa gier Kwikkie” liet prachtige opnamen zien van het mooie dorp Beetsterzwaag en omgeving en het leven van het ge zin Van Rhyn dat gaat emigreren met hun zoontje Peter. Spannende momen ten doen zich voor als Peter verneemt dat zijn hondje Kwikkie, waar hij niet van kan scheiden, niet mee mag. Met veel moeite komt Peter toch aan boord van de „Willem Ruys” met als laatste passagier zijn lieve Kwikkie. Het is een prachtige en boeiende film waar van de talrijke aanwezigen volop heb ben genoten. Reeds enige jaren achtereen had IJlst een floraliafeest, dat georgani seerd werd door Volksonderwijs en Oudercommissie. Doel was in de eer ste plaats het aankweken van liefde voor bloemen en planten. Maar daar naast waren attracties en spelen een middel om de financiële kant van de zaak in evenwicht te houden, want elk cultureel ondernemen brengt onver mijdelijk onkosten mee. Nu er het verheugende feit is, dat het gemeentebestuur culturele initia tieven ook financieel wil steunen, kun nen zij, die ijveren voor ontwikkeling en beschaving, voor cultuur, hun ideeën gemakkelijker verwezenlijken. En zo besloten Volksonderwijs, Ou dercommissie en het personeel der O.L. school een huisvlijttentoonstelling in „Ons Gebouw” te organiseren, wel ke tentoonstelling donderdag, vrijdag en z; «erdag j.l. is gehouden. Het was na de eerste avond reeds duidelijk, dat dit een overweldigend succes zou worden. Het aantal inzen dingen overtrof de stoutste verwach tingen. Geheel IJlst werkte spontaan mee. Het gehele gebouw werd in be slag genomen door het tentoongestel de. Niet alleen uit IJlst, ook uit Sneek kwamen inzendingen van Lagere Technische- en Huishoudschool. Onder de goede leiding van de he ren Beetstra en Speerstra werd alles solide en overzichtelijk gerangschikt. Het is ondoenlijk alles op te noemen wat er was tentoongesteld. Onze foto geeft er slechts een zwakke afspiege ling van. Wel kunnen we zeggen, dat we nog nooit zulk een uitgebreide, veelzijdige en mooie verzameling handwerken hebben gezien; dat het aantal schilderijen, aquarellen en te keningen bijzonder groot en van goe de kwaliteit was. En daar tussen door zagen we fraai houtsnijwerk, vlechtwerk, smeedwerk, een pracht-toren met uurwerk, een radiozender, een boerderij, een circus, een vrij groot model van een Hegemer palingaak, zoals die eertijds op Lon den voeren, verschillende opgetuigde jachtjes, een pracht-poppenkast met Jan Klaassen, Katrijn, Pierlala en Veldwachter, figuurzaagwerk, klehar- Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad pel staat en geheel volgens tekening wordt gebouwd. Ook dit facet van het vak wordt hier nu nl. onderwezen, daar er elk jaar geslaagde leerlingen in de scheepsbouw gaan werken. Maar ook in de andere afdelingen kon men er zich van overtuigen, dat de lei ding van de school met haar tijd mee gaat. Zo is bijv, het machinepark ook weer uitgebreid en leverden in de te ken- en schilderafdeling moderne ont werpen voor diverse doeleinden en de nieuwste procédé’s voor het bewerken en verwerken van materialen daarvan eveneens het bewijs. Twee bestuursleden van de afd. Sneek en Omstreken van het Ned. Roode Kruis ontvingen vrijdagavond tijdens de jaarvergadering in de foyer van Ami citia de bronzen medaille voor 10-jarige trouwe dienst. De sekretaresse, mevr. Gerritsma, las het besluit van het hoofdbestuur voor, waarna de voorzitter van de afdeling, de heer L. J. H. Roghair, de heren D. S. Niermeyer en M. D. Ring nalda de medaille op de borst speldde. zij steeds goed beslagen aan de start komt. De uitslag bij de groepen was: 25 km. le WATS, Bantega met 29 pnt; 2e Militaire groep LUA, Steenwijker- wold met 26 6/9 pnt; 3e Pres. Roosevelt- groep Verkenners 26 1/9 pnt. 15 km. le WATS, Bantega met 26 4/6 pnt; SCHOLEN: le Looxmaschool A met 25 1/6 pnt; 2e Julianaschool II met 23 2/6 pnt; 3e Julianaschool I met 22 5/6 pnt. en Pres. Rooseveltgroep Welpen met 22 5/6 pnt. 10 km. le WATS, Bantega met 26 2/6 pnt; SCHOLEN: le CVO school, Tjerk- werd met 26 1/6 pnt; 2e Looxmaschool B met 22 pnt; 3e Meester Visserschool met 21 2/6 pnt; 4e Greate Pier Padvin- dersgroep Sneek 21 pnt. en Kon. Wil- helminaschool ook met 21 pnt. De organisatoren kunnen op een zeer geslaagd wandelfestijn terugzien. Alles verliep zeer ordenlijk, er waren slechts weinig uitvallers, terwijl de transport- colonne van de afd. Sneek van hét Ned. Roode Kruis slechts een luttel aantal malen in actie behoefde te komen. De stemming onder hen was uitste- eniging oefent namelijk geregeld, zodat kend, wat overigens geen wonder was, ---’ - - want alle voorwaarden voor het slagen van de tocht waren aanwezig. Het was ideaal wandelweer met weinig wind en alles was, zoals wij dat trouwens bij de ze tocht gewend zijn, tot in de puntjes geregeld. Bij de indlviduelen zagen wij weer vele bekende gezichten. O.m. die van de tippelaars pur sang, de heren W. Meerholz en P. Cnossen, en de 65-jarige heer H. Faber uit IJsbrechtum, die de tocht voor de vijfde keer maakte en zich dus op 60-jarige leeftijd voor het eerst aan het „experiment” waagde. Dan was er ook weer de 54-jarige me vrouw Kooistra uit Leeuwarden, die er ook minstens vijf op haar naam heeft, en die nog even monter aan de finish arriveerde als bij de eerste mars, die zij maakte. Zij liepen met de andere „be- toefde” wandelaars de 30 km. tocht, wel ke door de Legegeaën via Rauwerd, Oosterwierum, Bozum, Scharnegoutum, IJsbrechtum naar Sneek voerde. Voorts was er een 25 km. tocht, terwijl voor de jongeren een parcours van 10 en 15 km. was uitgezet. Allen die de tocht volbrachten, kregen het gebruikelijke ereteken met de beel tenis van President Roosevelt en op de achterkant het wapen van de gemeente Sneek. Voor het ereteken heeft men echter een nieuwigheidje bedacht. Wie de tocht meerdere malen volbrengt, ont vangt voortaan elk jaar een medaille met telkens een wapen van een andere gemeente op de achterzijde. Uiteraard kiest men hiervoor gemeenten, waar de tocht doorheen loopt. Bij de groepen, welke 25 km. moesten wandelen, toonde de vereniging WATS van Bantega zich weer heer en meester, daarmee bewijzende dat ook bij de wan delsport een gedegen voorbereiding en ver- Vrijdagavond was het aantal bezoe kers weer groter dan te voren. De mensen verdrongen elkaar. Volgens inleider Beetstra een duidelijk bewijs dat IJlst dringend behoefte heeft aan een nieuw gebouw. Hij bracht dank aan alle medewerkers en in ’t bijzon der aan de jury die een berg werk verzet heeft. Mevr. Kerbert van Sijbrandaburen gaf vervolgens met behulp van een flanellen demonstratiebord en terzijde gestaan door mevr. Anema en de heer Piersma een overzicht van de vele fa cetten handenarbeid, hun belang en noodzaak. Ze ging daarbij terug in het verleden en sprak over tijd, geduld en liefde. Tegenwoordig is er geen tijd, geen geduld en gaat de liefde vaak uit naar radio, film, televisie. Zolang de mens in de beslotenheid leeft, blijft het oude handwerk bestaan.Zo b.v. in Scandinavië met z’n lange winter en vaak slechte verbindingen. Ook op en kele plaatsen in ons land, b.v. Marken, kent (kende) het leven nog oude ge bruiken. Spreekster toonde een aantal tech nieken en materialen, te veel om op te noemen, maar ze werd aandachtig aan gehoord en kreeg na afloop een stevig applaus voor haar leerzame uiteenzet ting. Vooral haar opmerkingen over de uitings- en scheppingsdrang van jonge en oudere kinderen waren interessant en het overdenken waard. Met het lossen van zestien ton cokes uit een open spoorwagon met twee zij- openingen hebben twee man twee tot drie uren werk. Zij schuiven de cokes dan met ijzeren schuiven via de openin- gen op de transportband, die 't naar de plaats van bestemming vervoert. Zaterdagmorgen evenwel deed één man van Brandstoffenhandel J. Ligthart n.v. het op haar emplacement binnen het half uur. Maar die cokes was ook uit Duitsland aangevoerd met een van de nieuwe zijlossers, welke momenteel bij de Duitse Spoorwegen in gebruik zijn en van welk type de Nederlandse Spoor wegen ook een bestelling van 250 wa gens met 28 ton toelaatbare belading en 40 m3 inhoud hebben geplaatst. In het begin van het volgend jaar zullen ze op het Nederlandse baanvak verschijnen. Genoemde brandstoffenhandel had voor onze stad de primeur van dit type wagen, die een hoge open bak heeft, naar onderen uitlopend in twee trechters welke elk gelost kunnen worden via twee losopeningen, die vanaf het kop- bordes van de wagen onafhankelijk van elkaar (en met schone kleren en han den) bediend kunnen worden. De tijd voor het ledigen van de wa gens is dus aanmerkelijk korter dan bij de gewone typen, welk verschil bij anthraciet nog groter zal zijn. Cokes is nl. het moeilijkst te verwerken materi aal. zo vertelde de heer Ligthart ons. Voor de» handelaren betekent dit een belangrijke besparing aan tijd en ar beidsloon, maar ook voor de Spoorwegen zelf zijn er meerdere voordelen aan verbonden. De service aan haar klanten wordt er door verhoogd en door de kor tere duur van het lossen de omloopsnel heid van de wagens vergroot, waardoor met hetzelfde aantal meer goederen - w.o. ook grind, puin, steenslag e.d. - vervoerd kunnen worden. De plannen tot stichting van het zo lang verbeide kultuurcentrum beginnen nu vastere vormen aan te nemen. Ont werp en tekeningen van het gebouw zijn klaar. De Ulster burgerij heeft aan de verwachting beantwoord en het basis kapitaal bijeen gebracht. De verschillen de subsidies schijnen zeker gesteld, te meer waar het gebouw meteen zal voor zien in de dringende behoefte aan een gymnastieklokaliteit. Voorzover nu te overzien valt ontbreekt aan de som van ruim f 130.000 nog f 15000. Het „mienskipshus” zal bestaan uit een zaal van 16 bij 8 meter, die dus heel wat bezoekers zal kunnen bergen. Zij zullen geen hinder ondervinden van de gym- nastiektoestellen, want hiervoor wordt een aparte bergplaats gebouwd. De to neel- en andere aktiviteiten kunnen goed tot hun recht komen, want aan de zaal zal een af te scheiden toneel van zes meter diep en acht meter breed wor den gebouwd, dat tevens kan worden ge bruikt als vergaderlokaliteit. Voorts is boven de ingang nog een ruimte gescha pen voor kleine bijeenkomsten. Bijgaand schetsje geeft een idee van het gebouw, dat gepland is in het nieuwe gedeelte van IJlst ten noorden van de Stadslaan. Maandag 17 april en dinsdag 18 april ’s avonds 8 uur film: Am Tag als der Regen kam. Donderdag 20 april ’s avonds 8 uur film Als mannen kerels zijn. Op ’e slütjoun fan „it Boun fan Fryske Toanielselskippen yn Fryslan” dy’t sneon- tojoun yn Ljouwert balden waerd, is bi- kend makke dat „de Spegel” fan Jutryp- Hommerts yn de 3e klasse mei 180% punten in twadde priis woun hat. It wie foai- de twadde kear dat de foriening oan dizze kriich mei die. Diz’ kear mei it stik „De Stikelboer”. Foar dizze jonge foriening in moai sukses en meiien in oantrün om fierder to gean. Oppenhuizen-Uitwellingerga. De huis- aan-huis kollekte voor het Hoogeland heeft alhier f 174,55 opgebracht. De Lagere Techn. School in de Kloos terstraat, waaraan in de ruim 50 jaar van haar bestaan al vele generaties am bachtslieden hun basisopleiding hebben genoten, maakt zich weer gereed voor en nieuw kursusjaar, waarin nieuwe leerlingen de plaatsen zullen innemen van hen die dit jaar de school met het einddiploma gaan verlaten. De inschrijving hiervoor is reeds opengesteld en heeft ook al zeer bevredi gende resultaten opgeleverd. Er kunnen al weer vijf eerste klassen worden ge vormd en het leerlingental beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Vandaar ook dat het aantal leraren met één tot 26 zal worden uitgebreid en er - helaas - nog een lokaliteit in de stad - buiten de school dus - bij gehuurd moet worden. Er zijn dan al vijf zulke hulplokalen in gebruik. De reden hiervan is, dat het schoolgebouw veel te klein is geworden om het grote aantal leerlingen te huis vesten, terwijl het bovendien in vele op dichten niet meer voldoet aan de eisen welke tegenwoordig aan scholen als deze worden gesteld. Toch wordt er met de beschikbare ruimte gewoekerd en staan de jongelui de modernste machines, gereedschappen en leermiddelen ten dienste, zodat di- rekteur en leerkrachten er toch elk jaar in slagen een groot aantal toekomstige vaklieden naar het bedrijfsleven te doen toevloeien. In een nieuwe, ruime en mo derne school zou echter nog meer be reikt kunnen worden en daarom is het te hopen dat de plannen die hiervoor al vele jaren bestaan, nu eens spoedig uit gevoerd kunnen worden. Zaterdagmiddag was er voor de ouders van de leerlingen en toekomstige leer lingen, alsmede voor andere belangstel lenden weer gelegenheid tijdens de openbare lessen kennis te maken met de school en het onderwijs en voorzover het de tweede categorie ouders betreft ook met de direkteur en leraren aan wie ze straks hun jongens zullen toevertrou wen. De anderen hadden daartoe, voor zover nog nodig, al gelegenheid gehad tijdens de beide ouderavonden welke aan de openbare les vooraf ging en die evenals deze, zeer druk bezocht waren. Uiteraard trokken deze middag praktijklokalen, waar veel te zien is, weer de meeste belangstelling, maar toch namen vel^n ook een kijkje in de af delingen waar vaktheorie en algemeen vormend onderwijs wordt gegeven. En vooral aan dit laatste - o.a. aardrijks kunde, geschiedenis, biologie en mu ziek - wordt bij het lager technisch on derwijs steeds meer aandacht besteed. In de afdelingen meubelmaken en fij ne houtbewerking trok naast de vele in bewerking zijnde of reeds gereed geko men werkstukken - waaronder fraaie meubelen en andere huishoudelijke voorwerpen - in ’t bizonder ook het Flitsjachtje de aandacht, dat hier op sta- Het jaarverslag van de secretaresse maakte met weemoed melding van het overlijden van de voorzitter, de heer L. Simon. Dokter L. J. H. Roghair volgde hem in deze functie op. Mevr. Bos-Nijholt werd benoemd tot advise rend lid en vormt zo de schakel tussen bestuur en Roode Kruis colonne. De gewijzigde statuten kregen de Koninklijke goedkeuring. De bloedtransfusiedienst, die onder leiding van Dokter Feenstra staat, werd gereorganiseerd. Men heeft nu 771 donors en in het afgelopen jaar werden in totaal 621 flessen bloed af getapt. De Roode Kruis colonne, geleid door Dokter van Reekum en zuster Aker sloot, telt 27 leden. Bij wedstrijden in Drachten behaalde de colonne een eerste prijs, terwijl ze ook elders goe de resultaten behaalde. Het colonne-lid mevrouw Kleefstra- Meyer ontving de medaille voor 10- jarige trouwe dienst. Aan mevrouw Van der Veen-Feen- stra heeft de afdeling een zeer toege wijd en ijverig leidster van ’t Welfare werk gevonden. Zes en dertig dames bezoeken nu geregeld de patiënten die op het vastgestelde uur al verlangend naar hen uitkijken. De door de zieken gemaakte handwerken worden gere geld geëxposeerd en verkocht op bij eenkomsten van verschillende vrou wenverenigingen. Bovendien heeft de afdeling een lokaal van de Gysbert Japiksschool gehuurd waar men de aardige handwerken en knutselwerk jes kan bekijken en kopen. Met kerst mis ontvingen de zieken een kleine verrassing. Op 11 juli werd de dag-boottocht weer gehouden en drie invaliden be leefden een heerlijke vacantieweek in het Henry Dunanthuis in Zeist. Vier colonne leden waren actief werkzaam op het grote hospitaalschip, de Henry Dunant, toen het een week lang met Friese patiënten aan boord door Nederland voer en vijf waren aanwezig op de boot met zieken uit de noordelijke provincies. Door schenking kwam de afdeling in het bezit van twee invalidewagentjes; in Workum kreeg een kind een wagen tje in bruikleen, in Uitwellingerga een dame. De filmdienst bracht 321 nieuwe le den aan. Vorig jaar was het aantal le den 4091, thans 4360, een ledenwinst dus van 269. Maar het is toch wel lichtelijk beschamend dat in Sneek slechts 815 mensen lid zijn van het Ned. Roode Kruis, terwijl bijv, een zo veel kleinere stad als Workum 629 le den telt. Het lectuurhuisje leverde 2982 kg tijdschriften en 143 boeken op. In Workum bedroegen deze aantallen 1084 kg tijdschriften en 104 boeken. Drie leerlingen van de Chr, Kweek school werden door het Ned. Jeugd Roode Kruis naar Engeland uitgezon den. Ze hebben daar met toewijding gewerkt en rondgekeken en veel in drukken opgedaan. Het uitvoerige jaarverslag van de secretaresse eindigde met dank aan al le medewerkers en zij werd op haar beurt bedankt door de voorzitter voor het vele werk dat zij verzet heeft. Het verslag van de penningmeester de heer M. D. Ringnalda, meldde een batig saldo van 1906,91. Een accoun tantsbureau controleerde de boeken en de penningmeester werd décharge ver leend. De aftredende bestuursleden de heer H. Huitema, Nijezijl, en A. T. Rijpke- ma, Nijland, werden bij acclamatie herkozen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1