Eerste Merenconferentie in Grouw en Terhorne Waterpoort-krabbels Concert Frysk Orkest ffip '4 WYMBR ITS ERADEEL ULST van en door Speurder Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Donderdag 20 april 1961 116e jaargang <2 Sneker militair overleden Opbrengst Emmabloem- collecte no. 3 - Het Sneeker NieuwsblW is mm fecemkneer^e uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kievitseieren V.V.D.-dag 1961 ■i Plattelandsvrouwen smulden van Hollandse rijsttafel Het Welfarewerk van het Roode Kruis Dr K. H. E. Gravemeijer 50 jaar predikant Verantwoorde planning en behoud van eigen karakter spelen grote rol in ontwikkeling van Friesland als watersportgebied Vloot van huurboten moet uitbreiding ondergaan (handels- toen 'k dat er plannen schijnen te bestaan de tijd zo mag blijven. de Nederlandse emigranten. de Marrekrite dragen het stempel I J. N. de jachthavens te projekteren evenmin als ze vlak bij de oevess moeten worden aangelegd. Zulks zou ook zeer ontsierend werken. Spreker wees in dit verband ook nog op het werk van de Marrekrite die zich o.a. belast heeft met de aanleg van ligplaatsen, met niet meer akkomodatie dat een paar meerpaaltjes en eventueel een in de bosjes verscholen klein toilet- gebouwtje. „MAAK VAN HET FRIESE WATERSPORTCENTRUM GEEN LOOS- DRECHT!” Zó luidde in hoofdzaak het antwoord op een vraag van het enquête-formulier dat de Marrekrite vorig jaar onder de watersport- toeristen in onze provincie liet verspreiden. De verwachting is dat er een stormachtige trek naar het merengebied zal ontstaan en daar heeft een ieder rekening mee te houden. „Doch niet het verdienen maar het dienen moet ons uitgangspunt zijn voor wat we gaan doen aan de wa- tersportrekreatie”. Aldus betoogde de heer K. Sikkema, chef redacteur van de Leeuwarder Courant dinsdagavond op de eerste Merenconferen tie, waarmee hij in de voetsporen trad van de vorige spreker, de heer M. Ruytenschildt, Hoofd van het Bureau voor Watertoerisme A.N.W.B.- K.V.N.W.V.-N.K.B. SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 1 3,— per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Jurriaan Andriessen raag dan, volgens de programma-toelichting, een zeer be gaafd zoon zijn uit het kunstenaarsge slacht der Andriessens, een bewering die wjj beslist niet betwijfelen, als com ponist van „Rouw past Elektra” echter kon hij ons niet boeien, ondanks de zeer goede uitvoering door elf blazers en slagwerkers van het Orkest. In deze symfonische suite, waarin de dissonant hoogtij viert en de melodische trekjes te tellen zijn, is hier en daar het ritme een der sterkste elementen. Als geheel kon ons derhalve het tweede deeltje het meest bevredigen. Het symfonisch gedicht „Don Juan” van Richard Strauss, dat hierna door het gehele orkest vertolkt werd, is nog al fragmentarisch van struktuur, hoe wel het stuk gecomponeerd is in de vorm van het eerste deel ener symfonie, de hoofdvorm, met een expositie van enige thema’s, een doorwerking, etc. Strauss* jeugdwerk „doet” het niette min ook nu nog en de weergave was, onder leiding van dirigent Salten, zeer verzorgd en kleurrijk. De voorzitter, onze stadgenoot G. van de Pijpekamp, begon daar met te zeggen dat het vreemdelingenbezoek intensiever gaat worden. Vooral hier in Friesland zal dat van belang zijn. Iedereen die met het vreemdelingenbedrijf te maken heeft moet dus doordrongen zijn van de belangrijkheid van dit kontakt. Er heersen soms nog wantoestanden en velen denken alleen aan hun eigen belang. Doch Friesland op zich zelf moet vreemdelingen-minded worden. Samen werking dient er dus te komen! Het vervoer van kievitseieren buiten Friesland was- dinsdag niet meer toege staan. De handel beperkte zich daarom tot onze provincie. Toch waren er nog vele duizenden aangevoerd en een plaat selijke handelaar betaalde tien cent per stuk. V erschijnt MAANDAGS DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Ter voorbereiding van de VVD-dag 1961, welke op 9 september te Scheve- ningen zal worden gehouden, heeft de afdeling Sneek van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie een plaatselijke voorbereidingscommissie ingesteld, be staande uit de heren: J. Nauta, M. K. de Jong en Mr. A. van der Werf. Met grote erkentelijkheid maken wij bekend, dat de bruto opbrengst van de Emmabloem-kollekte 1961 f 1027,75 is. Het netto bedrag zal worden aange wend ten bate van de TBC bestrijding. Gadrne betuigen wij op deze wijze onze grote dank aan allen, die op eni gerlei wijze belangloos hun medewer king hebben verleend. Bestuur Groene Kruis Sneek Comm, ad Hoe. Eveneens was de heer Sikkema van mening dat, willen wij het Friese water land, dat uniek is in Europa, gaaf hou den, we de vraagstukken niet partieel, maar groot en niet in alle soorten apart, samen moeten aanpakken. Hij achtte hiervoor een provinciaal rekreatieplan nodig, opgesteld door een provinciale re- kreatieraad. Hoe zo’n raad er zou moe ten uitzien en onderverdeeld worden is hier van minder belang. Spreker wees er voorts op dat vooral in Z.W.-Friesland meer waterportrekreatie moet komen. Ook de derde spreker- de gedeputeerde Mr. D. Okma, was van mening, dat niet alles naar één gemeente moet worden gekoncentreerd, doch dat het meer ver deeld moet worden over de provincie. Het Tjeukemeer bijv, is nog een onbe schreven blad doch aan 't instellen van ’n provinciale rekreatieraad zou hij niet direkt zijn stem geven, al was hij even eens van mening dat de zaak groot moet worden aangepakt. Volgens hem moet men door de gezamenlijke medewerking van de gemeenten en de provincie tot ’n verantwoorde planning komen. Dit waren enkele geluiden, die de on geveer honderd konferentieleden in Grouw en Terhorne kregen te horen. Een konferentie, die een navolging is van de Waddenkonf eren tie en volgend jaar in Sneek en Langweer zal worden ge houden. Verder kwam nog ter sprake dat er grote behoefte aan jachthavens bestaat, de verhuurvloot veel te klein is, de bruggensluiting op zondag remmend werkt, het bewaren van het eigen ka rakter en het tekort aan voorlichting over het Friese waterland. De heer Sik kema, die deze laatste stelling poneerde was voorts van mening dat dit mede te wijten is aan het ontbreken van genoeg zame steun aan de V.V.V.’s. Met name het bedrijfsleven en daarvan weer de coöperatieve bedrijven in het bizonder, zal zich op zijn taak in dezen dienen te beraden. Zo waren dus drie inleiders aan het woord op deze eerste Merenkonferentie, die georganiseerd werd door de Meren federatie van de V.V.V. en het Streek- orgaan Midden-Friesland. Dinsdagavond rond 7.30 uur trok een honderdtal per sonen o.a. vertegenwoordigers van V.V.V., de A.N.W.B., burgemeesters van de betrokken en omliggende gemeenten, bestuursleden van watersportverenigin gen. en vertegenwoordigers van organi saties die zich bezighouden met de re- kreatie in ons land naar het gemeente huis in Grouw, waarvan burgemeester R. Walda de deuren wijd had geopend en waarin de gasten door hem werden toegesproken. Ook de voorzitter van de Provinciale V.V.V., Mr. P. E. van Kreve len, richtte een kort woord tot de aan wezigen en in het bizonder tot de initia tiefnemers, die hij komplimentèerde met het beleggen van deze konferentie. Hier na brachten de Akkrumer „Straatzan gers” het gezelschap een muzikale hulde, waarbij het spijtig was, te moeten kon- stateren, zoals een van de inleiders later deed, dat ze geen enkel Fries liedje op hun repertoire hadden. Vervolgens trok men, voorafgegaan door het muziekkorps van Grouw, naar Hotel „Oostergoo”, waar de drie lezingen werden gehouden. Het is met de werkzaamheden voor de nieuwe Oosterpoortsbrug „still going strong”. De stalen damwand die de bouwput straks aan de rech terzijde - van de stad uit gezien - moet afsluiten en beveiligen is al vol tooid en nu moet de heistelling naar de andere zijde verhuizen. Maar de heiers hebben zich zelf de weg afge sneden en moeten nu zo’n vijftig kilo meter over Bergum en Leeuwarden gaan varen om deze maar goed hon derd meter verder gelegen plaats te bereiken. Zo dichtbij en toch zo ver af. Eigenlijk een tantalus kwelling meent Speurder. Er zijn de laatste weken meerma len militairen op weg naar of terug gekomen van oefenterreinen elders door onze stad getrokken, maar nu is er toch ook eens een ploegje in onze naaste omgeving neergestreken. De mannen hebben in het weiland aan de rechterzijde van de oude Pavil- joenweg een zendmast opgericht, zo dat we hier waarschijnlijk met ver- bindingstroepen te doen hebben, 's Nachts bivakkeren ze in de beken de groene tentjes, zodat hier een le gerkamp in het klein is ontstaan, dat natuurlijk veel belangstelling trekt van de jeugd. Op de hoek van de weg naar Goënga en aan het begin van de oude Pa- viljoenweg staan ook legerwagens en zelfs 'n stuk ge schut ontbrak niet. Speurder hoopt nu maar met deze mededeling geen militaire geheimen te hebben onthuld, want U weet ‘t: de vijand slaapt nooit. Hoewel hij vorige week een bezoek aan de Jeugdherberg bracht en daar nog eens met het voortdurende ruim tegebrek gekonfronteerd werd, moest Speurder - vreemd genoeg - daarna uit een provinciaal blad vernemen, Anders dan anders Als eerste spreker trad op de heer M. Ruytenschildt met als onderwerp: „Wat verlang ik als watersportbeoefe- naar in Friesland en hoe moet het me rengebied worden geoutilleerd?” Wat hem zelf betreft verlangt hij niet meer van Friesland dan dat het blijft zo als het is. Het Friese waterland is nl. geheel anders dan elk ander deel van Nederland, ja zelfs van de wereld. Er zijn in Friesland waterlandschappen die sterk van karakter verschillen. Het echte Friese merengebied trekt de vakantie ganger van ouds nog steeds het meest. Verder is er nog ruimte voor verdere ontwikkeling van de watersport, die ge lijke tred houdt met de jachthavenak- komodatie, welke ter beschikking komt. Deze havens moeten echter niet te dicht bij de oevers van de meren komen, maar bij voorkeur in de zij wateren en liefst in de nabijheid van een bebouwde kom. Voorts bestaat er een groeiende behoefte aan kampeerterreinen, doch het zou eveneens fout zijn deze in de buurt van Gistermorgen is in het St. Antonius Ziekenhuis alhier overleden, de 21-jari- sergean'c L. Koops, OOSTHEM. In het Himsterhüs hield de afdeling van de Chr. Pl. V. en M. Bond haar laatste vergadering in dit sei zoen. Op deze avond was mevr. Welfing- Bergsma uit Leeuwarden aanwezig voor het maken van een Hollandse rijsttafel. Een Indische zou veel te uitgebreid zijn, zo vertelde zij vooraf in een interessan te inleiding. Zij wees er verder op, dat de „Stichting Voorlichting ten Platte- lande” veel doet voor de gewone huis vrouwen en het de bedoeling is dat haar menu’s vaak gebruikt mogen worden. Er is veel verschil in voeding, maar om de juiste voeding te brengen met de meeste vitaminen is toch wel van be lang. Ook het opdienen is heel belang rijk. Inmiddels was het menu geréed gekomen en werden de dames allen ge trakteerd op een heerlijke pittige rijst schotel met toebehoren, wat zich bijzon der liet smaken. Tot slot bracht mevr. Kaastra dank aan mevr. Welfing voor deze suksesvolle avond, waarop de spreekster antwoordde te hopen nog eens zo’n avond voor de afdeling te mo gen verzorgen. van de planologische dienst en ook de rekreatiekommissie van deze dienst heeft hierin een werkzaam aandeel. Hij was er van doordrongen dat de watersportliefhebbers in de eerste plaats moeten kunnen genieten en niet bij de jachthavens „blijven plakken” en daar tot „nozemverschijnselen” komen. Bij het punt openstelling van de brug gen op zondag merkte Mr. Okma op, dat men het de gast naar de zin moet ma ken, maar dat deze ook rekening moet houden met het karakter en de principes van de bevolking in de streek, die hij bezoekt. Dat de onteigeningswet soepeler ge hanteerd moet worden, is al vaak be toogd, zo vervolgde hij, doch er kunnen niet meer faciliteiten worden verleend. Voor velen zal dit een teleurstelling zijn, maar het afsluiten van een vaarwater bij Grouw, zoals in 1930 is gebeurd, waar door het gehele Botmeer voor de water- 1 sportrekreatie verloren ging, krijgen we nooit weer. En hiermede was men aan het einde ge komen van twee dagen lang vergaderen en gingen de bezoekers aan tafel voor ’t gezamenlijke diner, waarna nog een ont- spanningsprogramma volgde. Mr. van Krevelen zegde in een tafelspeech de or ganisatoren en de sprekers hartelijk dank. Verschillende instanties zijn met de neus op de feiten gedrukt en deze eerste Merenkonferentie kan als een sukses bschouwd worden. Spr. vertrouw de er op dat men dit sukses in de toe komst zal kunnen vervolgen. Rest ons nog te vermelden dat onze stadgenoot, de heer M. v. d. Werf zijn grote rondvaartboot, de Toerist II be schikbaar had gesteld voor de tocht naar Terhorne, waar de sektie-vergaderingen werden gehouden. Het was tevens de proefvaart met deze boot, die dit jaar voor het eerst door het Friese waterland zal varen. In het jaarverslag van het Ned. Roo de Kruis was de naam van de Welfare- leidster per abuis verkeerd gezet, waar door verwarring kan ontstaan. Mevrouw M. van der Veer-Veenstra, Winsemiusstraat 4 geeft zich nu al enige jaren geheel aan dit mooie werk en zou graag de aandacht willen ves tigen op haar juiste huisnummer, want ook bij postbestellingen is al menig misverstand geweest. Belangstellenden in het Welfare werk kunnen op het adres: Winsemiusstraat 4 inlichtingen krijgen en verder is mevrouw Van der Veer elke dinsdagmiddag van 4-6 uur aanwezig in een lokaal van de Gysbert Japiksschool waar de Welfare goederen verkocht worden. Speciaal legde spr. er de nadruk op dat we het rekreatiegebled niet moe ten vervreemden. Alleen wanneer de grond in handen is van de overheid of van instanties als het Fryske Gea en Natuurmonumenten, bestaat de zekerheid dat de maatregelen om het Friese waterland gaaf te houden, ef- fekt zullen sorteren. Sektievergadering In de sektievergadering is er over deze stelling, waarmee de heer Sikkema zichzelf als een „enfant terrible” be stempelde, veel gediskussieerd. Als kon- klusie trok men echter dat Friesland be slist ver achteraan komt wat hotelakko- modatie e.d. betreft, doch bij de vele aanwezigen was de vraag: Hoe moeten deze verbeteringen, die soms van ingrij pende betekenis zullen zijn, rendabel gemaakt worden. Vooral als men zich met de Amerikanen gaat vergelijken. Voor „poolvorming” betreffende de ver huurvloot bleek men niet veel te voelen en vooral de partikuliere verhuurder zal hiertoe niet gauw bereid zijn. Het tekort aan huurboten bedraagt in de zes sei- zoenweken 200% d.i. 1000 boten (1). Het onderwerp vakantiespreiding kwam hier eveneens ter sprake, doch de heer Van de Pijpekamp zei, dat de propagan da hiervoor op een fiasco is uitgelopen. Ook hij wees op het belang van de weekend-rekreatie. Eveneens sprak men over het instellen van een centraal in formatie bureau voor Friesland of een eventuele V.V.V.-huurvloot. De heer V. d. Pijpekamp verklaarde echter, dat op den duur de Federatie Friese Merenge bied met dit inlichtingswerk belast zal worden. Verder gingen er nog stemmen op pro paganda te maken voor een zeilweekend in Friesland en werd betoogd dat de V.V.V’s moeten gaan coördineren. Even eens werd het voorstel gedaan een soort „10-geboden” briefje uit te geven, dat de watersporter vertelt, wat hij wél en wat hij niet mag doen. De voor zitter van het Provinciale V.V.V. maak te dankbaar gebruik van deze suggesties en maakte ijverig aantekeningen.... De heer Sikkema zei in antwoord aan zijn sektiegenoten dat niet alleen de Marrekrite, de provincie en de gemeente, doch ook het Fryske Gea, de NJHC, ANWB, WV, Departementale Instanties, Middenstanders en allerlei afgevaardig den van verenigingen in een provinciale rekreatieraad zitting moeten hebben. Hij noemde dit een eerste vereiste, ook al omdat het merengebied in zijn totaliteit moet worden bekeken. Zo kunnen er konklusies komen voor één grote plan ning. En zo’n plan heeft Friesland broodnodig om te voorkomen, dat rotte plekken, zoals Loosdreeht ook hier zullen ontstaan. Voorts vroeg spr. zich af, of er niet een Stichting in het leven kan worden geroepen, met een eigen huurvlootje. Deze boten kunnen dan on derling geruild worden, wat een oplos sing zou kunnen betekenen, wanneer de huidige botenverhuurders niet willen samenwerken. en DON- Zondag 23 april zal hét vijftig jaar zijn geleden, dat dr. K. H. E. Grave meijer uit Wasenaar werd bevestigd als predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. De a.s. jubilaris, die op 25 februari 1883 in de hervormde pastorie te Oost- hem werd geboren en studeerde aan de R.U. te Utrecht, nam in de oorlog ak- tief deel aan het verzet der Kerk en werd in verband met een kanselafkon- diging in maart 1941 enige dagen door de bezetter gevangen gehouden. Nader hand heeft hij nog ruim een half jaar doorgebracht in het gijzelaarskamp 'te St. Michielsgestel. Na de bevrijding heeft hij met dr. H. Kraemer en prof, dr. W. Banning op tal van plaatsen preekbeurten vervuld voor gemeente-op- bouw. Ook maakte hij toen in opdracht van de generale synode der Nederl. Herv. Kerk, waarvan hij sekretaris is geweest, een reis naar Zuid Afrika, waar hij enige tijd werkzaam was onder ver ver een van beloo.'de hij, wij - aangaat nog pas I in hoofdstuk I en de planning is dan ook I boerderij „Wigledam”, welke inder tijd door de gemeente is aangekocht, tot jeugdherberg in te richten. Over dat bericht zelf heeft hij zich echter verblijd, want die boerderij lijkt hem bij uitstek geschikt voor dit doel. Ook al omdat zij zo ideaal gelegen is. Daarom hoopt hij nu maar, dat zijn kollega juist was ingelicht. Reeds vijftig jaar mat onze stadge noot de 61-jarige heer Folkert Corbee stoelen overal in Friesland. Evenals „aardewerkventer” is ook het beroep van stoelematter aan het verdwijnen en dat komt na tuurlijk omdat de zg. „Deventer stoe len” niet meer gangbaar zijn. Het bizondere aan de heer Corbee is, dat hij z’tl klanten uitsluitend per fiets bezoekt en ge middeld legt hij per dag dan ook zo’n vijftig kilometer af. Een klein rekensommetje leerde Speurder dan ook, dat hij er nu al 575.000 km heeft opzitten. De familie Corbee heeft zich ook vroeger bezig gehou den met het matten van stoelen. Als 12-jarige jongen leerde Folkert het vak van zijn vader. Dat dit moeilijk heden meebracht was hem al spoe dig duidelijk, maar uiteindelijk kreeg hij met zijn bos biezen, mathamer en -naald een nieuwe mat voor elkaar. Momenteel maakt hij twee d drie stoelen per dag. Zijn zoons evenwel treden de voetsporen van hun vader niet. Zij kunnen het trouwens ook niet voor elkaar krijgen, zo vertrouw de een van hen Speurder toe. Wilt U enkele plaatsen waar onze stadge noot geregeld komt? Dat zijn dan Lemmer, Leeuwarden, Wartena, War- ga, Weidum enz., enz. Het is dan ook niet verwonderlijk dat er geen bin nenpad in onze provincie bestaat dat de heer Corbee niet kent. De mensen staan er soms versteld van. Dat het vele fietsen goed voor de gezondheid is, is men wel geneigd aan te nemen, wanneer de heer Corbee vertelt, dat hij nog nooit wat gemankeerd heeft. En Speurder hoopt dat dit nog lange Het beroemde vioolconcert in d van Joh. Brahms werd, na de pauze, hét glanspunt van de avond. Herman Krebbers speelde dit prach tige werk, dat technisch zeer hoge eisen stelt, in één woord: voortreffelijk. Het kunstenaarsschap van Krebbers kwam in dit drie-delige en zeer melodieuze opus overtuigend naar voren. De solist paarde zijn feilloze techniek aan een fraaie toon, waarbij het Orkest uitne mend aansloot. Geen wonder dat de ruim tweehonderd bezoekers zich uitermate enthousiast toonden en het applaus uitgroeide tot een langdurige ovatie. Dirigent: Alfred Salten Solist: Herman Krebbers, viool Gewoonlijk worden de concertprogram ma’s in chronologische volgorde ge bracht, maar dat was gisteravond bij het concert, dat het Frysk Orkest in Amicitia gaf, niet het geval. Overigens zeer terecht, want na Brahms kan men zeer bezwaarlijk nog naar Rich. Strauss en Jurriaan Andriessen luisteren. Het werk van laatstgenoemde componisten verbleekt toch wel heel sterk bij Brahms’ grootheid. ge beroeps alhier. Serg. Koops werd op 12 april jl. in het ziekenhuis opgenomen na een bot sing tegen een boom, nabjj Hemelum. Zijn toestand was toen reeds zeer zorgwekkend. Zomerhuisjes, weg van de oever! Ook het plaatsen van zomerhuisjes langs de oever, achtte de heer Ruyten schildt onverantwoord. Deze huisjes moeten gekoncentreerd worden, zei hij, en wel op een zodanige plaats dat ze het landschap, wat uiterlijk en beplanting betreft, zo min mogelijk ontsieren. Er komen steeds meer en de overheid moet hieraan paal en perk stellen. De oever moet vrij blijven. Eveneens nam de heer Ruytenschildt het land- en watertoerisme, dat elkaar soms niet verdraagt, onder de loupe. De Friese meren kunnen beter voor het landtoerisme worden ontsloten, doch men bedenke wel dat daardoor de be langen van de watersportbeoefenaren kunnen worden geschaad. Ontsluiting van de meeroevers door rijwielpaden e.d. moet voorts niet geschieden op plekjes waar aantrekkelijke ligplaatsen voor schepen zijn. Ook wees spr. nog op de doorvaarthoogteh van de bruggen o.a. de Oosterpoortsbrug en de Thabor Tille, die 1.80 m Z.P. zijn. Vaak net iets te laag om er met een motorkruiser onder door te kunnen varen. Het moet eigenlijk 2.25 m Z.P. worden, ook al omdat de daarvaarthoogte vaak slechts 1.60 m Z.P. bedraagt. Ook noemde hij de ben- zinevoorziening op het water, de brug gen, trekkettingen, bolders of ringen op de kaden e.d. en hij besloot met de waarschuwing dat waakzaamheid gebo den is, want wat eenmaal verloren is ge gaan kan niet gemakkelijk worden her steld. In sommige streken in het Westen zijn daar voorbeelden genoeg van. In de sektie-vergadering, die de volgende dag in Terhorne werd gehouden, waar te vens door V.V.V.-Terhorne een koffie maaltijd werd aangeboden, bleek vrijwel iedereen het met de inleider eens te zijn, behalve op het punt van de zomerhuis- jesbouw. Wel was de meerderheid er voor dat deze gekoncentreerd moest worden, maar tocji was men van oordeel dat aan deze bouw tegemoet moet wor den gekomen. „Hoe ben ik een goed gastheer?” Hierover liet de heer Sikkema zijn licht schijnen, waarbij hij tot de kon- klusie kwam, dat allen die in Friesland wonen en werken gastheer zijn. Niet het verdienen moet op de voorgrond staan, doch het dienen. Voorts moeten wij on ze gasten gelegenheid geven hun wensen kenbaar te maken en zien in hoeverre wij daaraan binnen het door ons zelf vastgestelde raam tegemoet kunnen ko men. Richten wij ons naar de smaak van het „massa-publiek” en offeren wij ons landschap en onze kuituur aan de steeds verder gaande eisen op van dat deel der rekreanten, dat liefst midden in het re kreatiegebied wil wonen, dan mogen wij een publiek verwachten, dat weinig waardering toont voor wat voor ons in Friesland waarde heeft en wat anderen in onze provincie waarderen. De voor hun werk betaalde gastheren zullen moeten zorgen voor: goede bed den, goed sanitair, goede service en sfeer. Die sfeer moet eigen en echt zijn wel te verstaan en wie zijn gelagkamer, die een eigen sfeer ademde in een ge stroomlijnde, onpersoonlijke eetruimte omtovert handelt dom! Vele gasten waarderen de eenvoud in het Friese waterland, hoewel eenvoud weer iets an ders is dan primitiviteit. Verder merkte de heer Sikkema op, dat de huurvloot van zeil- en motorboten veel te klein is. Onderzocht zou moeten worden of „poolvorming” de service zou kunnen vergroten en de vloot meer ren dabel zou kunnen maken. De „honorai re” gastheren zullen zich ernstig moeten bezinnen op de kwestie van de zondags- sluiting van bruggen en sluizen. De nu geldende regelingen zijn een handicap voor de ontwikkeling van de weekendrekreatie, die voor Friesland wel eens van grotere betekenis zal kun nen worden dan de vakantie-rekreatie! Voorts achtte hij de propaganda voor en de voorlichting over het Friese wa terland onvoldoende, wat hij mede weet aan het ontbreken van genoegzame steun aan de V.V.V. Met name het bedrijfs leven, het coöperatieve in het bizonder, zal zich op zijn taak in dezen dienén te beraden. Wat doet de overheid?” Over dit onderwerp tenslotte sprak nog Mr. D. Okma, die wees op de sa menwerking van de gemeenten, de pro vincies met al haar diensten en de Mar rekrite, wat hij voorlopig voldoen de achtte. Hij vermeldde dat de bunga- lowbouw voorzichtig aangepakt is en herinnerde ook aan de belangrijke pos ten op de Rijksbegroting van vorig jaar, waaruit Friesland f 154.000,- van het mi nisterie van O. K. en W. ontving en f 232.000,- van Ekonomische Zaken. Ook haalde hij de medewerking van de pro vincie aan inzake de baggerwerkzaam- heden bv. in de Kromme Ee. Als een voordeel voor Friesland noemde hij het ontstaan van het Veluwemeer, i.v.b. met het steeds toenemende watersportverkeer in onze provincie. Medewerking van zeilverenigingen achtte hij heel wel mogelijk. Er moet trouwens ook van die kant meer belang stelling komen en de leden moeten meer pedagogisch beïnvloed worden evenals sommige hengelaars. We moeten nl. niet aleen bouwen, maar ook ontzien. In de sektievergadering waren zowel voor- als tegenstanders van de instelling van een provinciale rekreatieraad. Deel neming van partikulieren aan deze raad zou bizonder moeilijk zijn, omdat velen daartoe de tijd, ontbreekt. Velen waren eveneens van mening dat de onteigeningswet op groter schaal en soepeler moet worden toegepast. Grondspekulatie moet uit den boze zijn en konkurrentie noemde spr. in dit ver band een verouderd begrip. Gemeente lijke autonomie goed, maar dit mag be slist geen hindernis zijn. Straffe dis cipline blijft bij alle plannen noodzake lijk. Ook van de Stichting Sudergoa ver wacht men medewerking. De heer Okma, die in de algemene gadering zijn standpunt hierover dedigde, verklaarde dat de planning centrale vraag is voor verbetering de outillage. Maar, zo 1 bevinden ons wat dit aangaat nog pas K-o V.-** vuil nog lang niet gereed. Ook de provincie moet hier echter aan meedoen, terwijl de Marrekrite al in die richting groeien de is. Zo is er een initiatiefvoorstel van deze stichting gekomen omtrent het be houd van het landschap. Vele plannen van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1