Waterpoort-krabbels Ir Subsidies aan instellingen voor Maatschappelijk Werk IJLST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT i van door Speurder en Interscholaire ontmoeting op woensdag 3 mei Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 34 Donderdag 27 april 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Weer Dubbele botsing te Oppenhuizen Voorstel aan. de Raad Programma concert op 5 mei Voorlopig Fries jeugdelftal I speelt in Heerenveen Fries K.N.V.B.-elftal tegen Leeuwarden i Wat de raad te behandelen krijgt Onbewoonbaarverklaring negen woningen 1 Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Dinsdagavond afscheid gem. ontvanger J. Wind een verloting voor het Himsterhüs Sukses voor Sneker koren Stratenloop met journalistenbal Opstand in Algerije na vier dagen mislukt „Taptoe Sneek 1961 30 april SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- ff de chr. muziekvereniging Laos Nieuwe regering in België Ook in onze gemeente Voor iedereen hetzelfde feest! 1. Blaenwern (Eng. hymne) 8. Die alte Garde (mars) Het alomvattend huisgezin Schaart zich weer om zijn Koningin, Verdiept zich niet in wat verdeelt, In wat aan dit of dat nog scheelt. Het leeft zich uit in dankbaarheid, Vooral in deze „barre” tijd, Het ziet verheugd uit naar Soestdijk, Voelt zich bevoorrecht, voelt zich rijk! PHILIA W. P. Rolans M. Boekel Paijne-Mol M. Boekel Wolters-Mol kunnen dat de enkele Dokter van der Heuvell uit Sneek ver leende de eerste geneeskundige hulp. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Toen dinsdagmorgen om ongeveer 7 uur de motorrijder v. D. uit Jubbega ter hoogte van Oppenhuizen op rijksweg 43 een veewagen wilde passeren zag hij de uit de richting Sneek komende truck met oplegger wegens het slechte zicht niet aankomen. Hierdoor botste hij tegen de vracht wagen waardoor hij de macht over het stuur verloor en op de linker weghelft werd geslingerd waar hij versuft bleef liggen. De veewagen stopte en ook de Volkswagen bestuurd door de heer A. te Heerenveen. Een bestelwagen die eveneens uit de richting Joure naderde, merkte het groepje mensen door de mist te laat op en reed er op in waardoor de heer A. een diepe vleeswond opliep. grove blunder van Kennedy heeft in La- tijns-Amerika de argwaan in de Ame rikaanse bedoelingen weer stevig aan- gewakkerd en daarmee Kennedy’s eer dere pogingen om betere verhoudingen tot stand te brengen verijdeld. Het maatschappelijk werk, dat vooral na de tweede wereldoorlog opgang heeft gemaakt en waaronder wordt verstaan de arbeid die in het algemeen gericht is op maatschappelijke moeilijkheden van personen en gezinnen mag zich in een groeiende belangstelling verheugen. Doel: Röfekamp (Sneek). Achter: Zondervan (Sneek) en Werk man (Heerenveen). Midden: Boersma (Harlingen), S. de Jong (Rood Geel), S. de Jong (FVC). Voor: Pascal (Harlingen), B. Hainje (Heerenveen), C. Bakker (Nicator), Y. de Vries (Sneek) en P. de Rijke (Fries land). Reserves: Leunge (Rood Geel) en A. Romkes (Rood Geel), P. Eppinga (Gor- redijk), Rijfkogel (Friesland). Op maandag 1 mei wordt op het ter rein van de voetbalvereniging Heeren veen een wedstrijd gespeeld tussen het jeugdelftal van Heerenveen en het voor lopig Fries jeugdelftal. Het voorlopig Fries jeugdelftal ziet er als volgt uit: Doel: Sixma (Leeuwarden). Achter K. Delgrosso (Leeuwarden), A. Graatsma (LSC) en G. Heida (Heeren veen). Midden: S. P. Heidstra (Zwaagwest- einde) en J. de Vries (Harlingen). Voor: R. Wierda (Rood Geel), H. Hof- stra (LSC), Tj. Krist (Heerenveen), J. de Vries (Rood Geel) en J. Mulder (Leeu warden). Reserves: W. de Jong (Drachten), W. de Jong (Heerenveen), R. de Hoop (Zwaagwesteinde) Op Koninginnedag wordt in Harlingen een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Leeuwarden I en een Fries KNVB-elftal. Het Fries KNVB-elftal is als volgt sa mengesteld: Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Waar ze in een zodanige slechte staat verkeren dat zij door het aanbrengen van verbeteringen niet meer in bewoon bare staat kunnen worden gebracht, stellen B. en W. voor eer. negen-tal wo ningen aan het Kleinzand, Bothniakade, 2e en 3e Zomerrakbuurt, Westersingel en Ged. Neltjeshaven onbewoonbaar te verklaren. Op een na zijn ze allen reeds onbewoond. Dinsdag jl. was voor onze stadgenoot Joh. Alberda een gedenkwaardige dag. Op zijn jachtwerf aan de Oppen- huizerweg werd nl. een mijlpaal be reikt: de verzending van de 200ste boot naar de Verenigde Staten. Deze boten zijn ontsproten uit het model van de 16m2 klasse en heten in Ame rika officieel Celebrity-klasse die ook erkend is door het zeilverbond in de USA. De heer Alberda is de enige in ons land die deze jachten bouwt en de importeur in The States de enige, die ze mag invoeren. „Nederland is het schoonste (lees properste) land in Europa”. Dat is zonder chauvinistisch te zijn een feit, alhoewel de laatste tijd enkele arti kelen in de landelijke pers de lezer van het tegendeel wilden overtuigen. Speurder gelooft echter nog steeds dat Nederland ’n „sauberes Gebiet” is Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) ö.g.g. 4091. België heeft een nieuwe regering, een coalitie van katholieken en socialisten, een resultaat, dat men zeker niet ver wacht zou hebben na de felle strijd om de eenheidswët, die in de stakingsaktie van december en januari zijn hoogte punt vond. In de op dinsdag 2 mei a.s. ’s avonds om kwart over zeven te houden open bare raadsvergadering zullen burge meester en wethouders en de raad offi cieel afscheid nemen van de heer J. Wind, gemeenteontvanger die de dienst op die dag met pensioen gaat verlaten. Na afloop van deze vergadering om - naar wordt verwacht - ongeveer half negen, bestaat voor hen, die op enigerlei wijze door werk of anderszins met hem in aanraking kwamen en van hun be langstelling blijk willen geven, ten stad- huize gelegenheid afscheid van de heer J. Wind te nemen. Er bestaat uiteraard ook gelegenheid, voorzover er plaats beschikbaar is, het officiële afscheid in de vergadering van de raad bij te wonen. Aan het gisteren in de Harmonie te Leeuwarden gehouden zaalconcours van de Bond van Chr. Zangverenigingen in Friesland hebben ook tw’ee Sneker ko ren deelgenomen. En met sukses. De Chr. Gem. Zangvereniging „Excelsior” behaalde nl. in de Ere-afdeling met 359 punten een eerste prijs en het Chr. Mannenkoor „Edoza” behaalde in de 2e afdeling met 336 punten hetzelfde resul taat. provincie worden overgegaan tot subsi diëring van de plaatselijke instellingen voor maatschappelijk werk dan zal, ten einde te voorkomen, dat het gemeente lijk en het provinciaal subsidie tezamen 40% van de kosten zou overschreden, het bedrag van het gemeentelijk subsi die dienovereenkomstig kunnen worden verminderd. T.a.v. instellingen wier werkterrein zich over meerdere gemeenten uitstrekt, zal bij de bepaling van het subsidiebe drag uitsluitend rekening worden ge houden met die kosten welke betrek king hebben op het in deze gemeente verrichtte werk. Voorgesteld wordt het subsidie met ingang van 1 januari jl. te doen ingaan. Ons land is een land met een legio aantal bepalingen en voorschriften, die voor de bewoners niet altijd even prettig zijn. Maar daar valt nu een maal niet aan te tornen. En zoals elk land heeft ook Nederland met pro blemen te kampen. Eén daarvan is ongetwijfeld de woningnood. Er heerst nog een geweldig tekort aan goede woningen. Er moet dus wat gebeuren, daar is iedereen het wel over eens. Zelfs de jeugdige bewoners van de Willem de Zwijgerstraat en de Woudvaartskade. Die vonden dat de zaken maar eens goed moesten worden aangepakt en staken daarom zelf de handen uit de mouwen. Van voorschriften betreffende schoonheid en vormgeving trokken ze zich niets aan, dat is iets voor de grote mensen oordeelden ze; daar kunnen wij ons niet mee bezighouden. Dat remt de zaak alleen maar. Zo is er in de loop van deze week - want ze zetten haast achter de zaak - een vijftal woningen op de plaats verrezen, waar vroeger de boerderij van de heer Reen heeft gestaan. En elke vrije middag of avond kan men de toekomstige be woners daar vinden om hun huis ge riefelijker te maken. Ja, dat is wel nodig, want de deurposthoogte be draagt slechts vijftig cm. en ramen worden niet noodzakelijk geacht. Voor pas gehuwde stelletjes is het dus niets. Maar de kinderen die de huisjes gebouwd hebben, vinden het prachtig. Voor hen is het een eigen home en is er niet een bekend spreekwoord dat zegt: „Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens?” Naast de door de Sneker journalisten te organiseren stratenloop, wordt op de avond van Koninginnedag in zaal Ha nenburg een journalistenbal gehouden. Hieraan wordt medewerking verleend door het dans- en showorkest Gaston Wiersma. Dit bal is voor iedereen toegankelijk. De aanvang is gesteld op 8 uur, terwijl om 9 uur de deuren gesloten worden, waarna geen laatkomers meer worden toegelaten. De entreeprijs is bepaald op f 1,50 per persoon. Voorverkoop van kaarten vindt plaats bij Sigarenmaga zijn Henk Stuurop. Inmiddels blijft telefonische aanmel ding voor de stratenlcop nog mogelijk onder telefoonnummer 3923 t.n.v. de heer A. H. Algra Jr. Er is reeds een flinke inschrijving, doch de seniorenklas se behoeft nog aanvulling. De winnaar zal op spontane wijze door een upg> nader aan te wijzen „Miss Stratenloop” worden gehuldigd. Dank zij de medewerking van de gemeentepo litie zal het parcours worden afgezet. Algiers viel onmiddellijk in hun han den en de eerste dagen leek het er op, dat zij de macht over geheel Algerije in handen hadden gekregen, hetgeen zou Inhouden, dat het leger van dienst plichtigen, dat Frankrijk in Algerije heeft staan, zich achter de opstand ge schaard zou hebben. Dat is niet waar gebleken. Terwijl de muiters voorname lijk de grote steden in handen kregen, is de rest van het land minder aange tast door de opstand dan men eerst ver moedde. Maar zelfs met geheel Algerije in han den waren de muiters niet veel verder gekomen als zij de regering in Parijs niet konden afzetten. In de nacht van zondag op maandag, nadat president De Gaulle, ingevolge artikel 16 van de grondwet, zich had bekleed met vol machten, alarmeerde de regering de be volking, dat er landingen van muiters uit Algerije te verwachten waren. De bevolking werd verzocht zich in dat ge val naar de landingsplaatsen te begeven om de invallers ervan te weerhouden hun opzet uit te voeren. Er is niets ge beurd, evenmin als de daarop volgende nacht en men vraagt zich af, waarom de Franse regering dit alarm heeft ge slagen. Misschien wilde zij er de lan dingen door voorkomen, misschien wilde zij tonen, dat de bevolking in haar ge heel achter haar staat. Van dit laatste kan men wel overtuigd zijn. Een pro teststaking van een uur tegen de op stand in Algiers werd maandag gehou den door ongeveer tien miljoen Fransen. Het spreekt vanzelf, dat aan de des kundigheid van de maatschappelijke werk(st)ers als regel hoge eisen dienen te worden gesteld, welke deskundigheid bij het algemeen maatschappelijk werk in verschillende gevallen nog sterker geaccentueerd behoort te worden dan bij het gespecialiseerd maatschappelijk werk. In 1955 heeft de rijksoverheid daarom de taak op zich genomen het eerste door het verlenen van subsidie te stimuleren. Dit subsidie, dat onder bepaalde voor waarden wordt verleend (o.a. dat het werk op deskundige wijze door speciaal voor dit werk opgeleide krachten moet worden verricht), bedraagt 30% van het bruto-salaris van de beroepskracht, vermeerderd met dat van de vakantie toelage, e.a. met inachtneming van be paalde maxima. Mede is rekening ge houden met een vergoeding voor wet- telijk verplichte sociale lasten en een eenvormig bedrag aan apparaatkosten. Maakt de beroepskracht voor zijn werk gebruik van een bromfiets, motor, scoo ter of auto, dan kan het subsidiebe drag met een bepaald bedrag worden verhoogd. Daarnaast wordt subsidie verleend in de kosten van de salarissen van de administratieve hulpkrachten. Het maximaal subsidiabel bedrag is hier f 500,per jaar. Uitgangspunt van de rijksregeling is, dat naast het rijkssubsidie door de ge meenten en provincies tezamen een sub sidie wordt verleend van maximaal 40% van de subsidiabele kosten. Het to taal der overheidssubsidies bedraagt dus ten hoogste 70% van de kosten van het algemeen uitvoerend maatschappelijk werk. 2. Lobe den Herren 3. Punjaub (mars) 4. Ballade 5. Fryske Grienmank 6. Watermuziek (suite) F. G. Handel-Mol 7. Variations en Forme de Danses Marcel Poot Th. Furter Nauwelijks nog was de wereld weer enigszins op verhaal gekomen van het Cubaanse avontuur van de anti-Castro-gezinden waarover later meer, of zater dag werd zij verrast door het nieuws, dat de parachutisten in Algerjje in op stand waren gekomen tegen president De Gaulle, zij het, dat zij na vier dagen hun poging moesten opgeven. Aan het hoofd van de opstand hadden zich vier generaals gesteld, die in de afgelopen tgd uit de dienst waren getreden wegens afkeuring van De Gaulles politiek in Algerije, die er nu op gericht is met de Algerijnse opstandelingenbeweging, de FLN, tot overeenstemming te komen op basis van een souverein en onafhankelijk Algerije. Deze vier generaals, Challe, Jouhaud, Zeiler en Salan, wensten Algerije voor Frankrijk te behouden en ga ven voor, dat zij op deze manier ten strijde trekken tegen het communisme. Gestimuleerd door de suksessen van voorgaande jaren, heeft het bestuur van „Harmonie” besloten, ook dit jaar weer de „Taptoe Sneek” te houden en wel op zaterdag 10 juni ’a.s. Het is er in geslaagd voor „Taptoe Sneek 1961” medewerking te verkrijgen van de volgende korpsen: Het fanfarekorps „Pro Rege” van Hee renveen, dirigent de heer K. v. d. Glas; de fanfare „Nij Libben” van Koudum, dir. de heer Piebe Bakker, (dit korps verzorgd 1 mei a.s. een koncert voor de radio in het nationaal programma!), het Heerenveens Jeugd tamboer- en signaal hoorn Korps o.l.v. de heer A. de Vries en het fanfarekorps „Harmonie” Sneek o.l.v. de heer Piebe Bakker. Bovendien zal het Wierings Trompet ter Korps uit Amsterdam, o.l.v. de heer J. L. Cassa zijn medewerking verlenen. Dit korps, dat hier nog vrij onbekend is, heeft in Holland een zeer goede naam op het gebied van show lopen en bestaat uit oud-militairen met een bezetting van plm. 85 man. Nadere bizonderheden over deze tap toe, die weer zeer interessant beloofd te worden, volgen zeer binnenkort. Het nationale huisgezin Stemt af weer op zijn Koningin: Feest op Soestdijk, feest in het land, Geen onderscheid naar rang of stand, Geen „kleur”verschil, geen hokjes geest: OOSTHEM. De jaarvergadering van de verenigingen die aangesloten zijn bij het dorpshuis Himsterhüs werd weer ge houden en wel onder leiding van ds G. Kaastra. Van al deze verenigingen wa ren afgevaardigden aanwezig. De jaar verslagen van de sekretaris en de pen ningmeester werd goedgekeurd. Tot lid van de kontrolekommissie werd be noemd mevr. Postumus te Oosthem. Bij de bestuursverkiezing werd ds Kaastra herkozen. Besloten werd dit jaar ten bate van het Dorpshuis weer een ver loting te houden. De dorpsavond voor de opening van het winterseizoen werd vastgesteld op 6 oktober waarvoor de medewerking van alle verenigingen werd ingeroepen. Ds Kaastra bracht tenslotte dank aan allen die hebben meegewerkt om het Himsterhüs in stand te houden, waarna de heer Grondsma de vergadering met dankgebed sloot. Dinsdagavond werden de bewoners van onze stad opgeschrikt door het huilen van de brandweersirene. Ook in het achterhoofd van Speurder be gon een klokje te luiden en zo snel mogelijk spoedde hij zich per velo- cipède naar de plaats des onheils, die ditmaal aan de Groene Dijk gelegen was. Aldaar aangekomen leerde een snel ingesteld onderzoek hem dat „de brand” veroorzaakt was door een groepje Padvinders. Een zg. vreugde vuur. De jongelui hadden daarvoor echter de goedkeuring van de bur gemeester en de politie gekregen, waarvan de Brandweer blijkbaar niet op de hoogte was gesteld. Die rukte daarom, zodra de eerste lucifer was aangestoken, onmiddellijk uit om dat varkentje eens even gauw te wassen. Toch wel een geruststellend idee, dat deze mannen zo aktief zijn. De opstandelingen zijn ‘er niet in ge slaagd de regering naar hun hand te zetten, ondanks het feit, dat de rege ring in Frankrijk zelf over betrekke lijk weinig troepen beschikt en lang niet alle officieren even betrouw baar mogen heten. Krachtdadig is de regering opgetreden tegen alle ver dachte personen. Een aantal generaals is gearresteerd. Om haar macht in het moederland be ter te handhaven heeft de regering re servisten opgeroepen en troepen, die in Duitsland gelegerd zijn, naar Frankrijk teruggeroepen. Er zijn eenheden vrijwil ligers gevormd, die evenwel nog niet be wapend zijn, maar dat in de kortst mo gelijke tijd kunnen worden. De Gaulle is doortastend opgetreden. De vloot was hem trouw gebleven. Zrj stoomde op uit Toulon en dinsdagmor gen namen de vier muitende generaals de wijk. Hun opstand, steunend op het vreemdelingenlegioen en de parachutis ten, had weinig weerklank gevonden bij het militieleger om enig verzet mogelijk te maken. Het prestige van De Gaulle is door deze ontwikkeling sterk gestegen. In het binnenland is zijn positie onaantast baar. De FLN zal meer dan ooit in hem de man zien, waarmee zij zaken kan doen, onbelemmerd als zij nu is door oppositie en sabotage. De positie van de Europeanen in Al gerije, die zich volledig achter Challe hebben geschaard, is er nog minder be- nijdenswaardig door geworden. En het zal ons niet verwonderen als een ver snelde uittocht van hen het resultaat van de muiterij zou zijn. Prestigeverlies voor Amerika Prestigeverlies heeft de mislukte Cu baanse opstand opgeleverd voor Ameri ka, dat zich met volle sympathie ach ter de invallers had gesteld, om nog maar te zwijgen van de indirekte hulp, die dezen van Amerika hebben ontvan gen. Na aanvankelijk gunstige berich ten kwam de tegenslag. Castro’s betere bewapening en vooral ook het uitblijven van een opstand onder de bevolking tegen Castro hebben de doorslag gege ven. Het antwoord op de vraag of Ken nedy dit niet besefte, is al gegeven. De voorstelling van zaken en de verwach ting van de inlichtingendienst deden aan sukses geloven. Het eerste gevolg zal zijn, dat er in deze inlichtingendienst duchtig zal worden gezuiverd. Deze zes jongen om haar morgen-ontbijt kwam vragen. De bewoner van num mer 39 had het zevental wel zien aan komen, maar even later telde hij in plaats van zes maar vijf kuikens. Toen hij beneden kwam deed een zwak gepiep uit de straatput hem be seffen hoe de vork in de steel zat. Bij het bestijgen van het trottoir was een van de kleintjes door de opening in de put getuimeld. Met hulp van de buren werd ’t dek- ~"N sel van de put gelicht en kon ‘t diertje uit zijn benarde positie worden gered. Ge- J lukkig dat er geen water, doch alleen maar zand en modder in zat. Zodra het weer „bovendeks” was, kwam de moeder eend aangewaggeld om de verloren zoon weer onder haar hoede te nemen. Een bedankje voor de redders schoot er niet over, maar dat mag je tenslotte ook niet van een eend verwachten. Op woensdag 3 mei zal er alhier een Interscholaire Ontmoeting plaatsvinden, waar zeven scholen boven de Lagere School aan zullen meedoen. Deze scho len zijn: De Christelijke Kweekschool (waarvan het geheel uitgaat)de RHBS, de twee Christelijke ULO-scholen, de Openbare ULO-school, de Huidschool en de Lagere Technische School. Men zou deze manifestatie vergelijken met Het Tournooi, Sneker Hervormde Jeugdraad jaren geleden enkele malen heeft gehou den. Het doel is op deze wijze meer samen werking tussen de scholen onderling tot stand te brengen, een samenwerking, niet alleen tussen de docenten, maar ook tussen de leerlingen. Op deze Ontmoeting zullen de leer lingen van de voornoemde scholen inza ke Toneel, Cabaret en Deklamatie zich met elkaar meten. Over belangstelling van de zijde der pers, foto en radio is niet te klagen. De radio heeft reeds toegezegd van de ma nifestatie enkele opnamen te zullen ma ken, terwijl een groot Nederlands week blad waarschijnlijk een fotoreportage zal verzorgen. ’s Avonds zal er een gemeenschappe lijke maaltijd worden gebruikt in de zaal, waax- de gehele ontmoeting zich zal afspelen, nl. in de Aula .van de RHBS alhier. Wij komen op deze manifestatie nog na der terug. bestaan bij enkele instellingen plannen het algemeen uitvoerend maatschappe lijk werk ter hand te nemen. De bestu ren van de Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelijk Werk in Sneek, IJlst en Wymbritseradeel, de Ver. voor Maatschappelijk Werk „Humanitas” en de Stichting voor Geref. Gezinsverzor ging en Maatschappelijk Werk in de classis Sneek e.o. zijn voornemens bin nenkort tot aanstelling van een maat schappelijk werk (st) er over te gaan en hebben voor de uitvoering van dit werk een subsidie uit de gemeentekas ver zocht. Het wil B. en W. voorkomen, dat er ook voor de gemeente aanleiding be staat deze sector van het maatschappe lijk werk door een subsidie te stimule ren. Weliswaar ligt er naar hun mening op dit gebied in de eerste plaats een taak voor het kerkelijk en particulier initiatief, doch zg zijn van oordeel dat gezien de hoge kosten die dit werk voor de betrokken instellingen en organisa ties met zich brengt het belang dat ook gemeente daarbij heeft, het verle nen van een subsidie rechtvaardigt. Zij hebben daarom een regeling ont worpen welke gemeentelijke subsidie aan de hierboven genoemde instellingen in uitzicht stelt tot een bedrag van ten hoogste 40% van de kosten, waarin ook door het rijk subsidie wordt verleend. Zou echter te eniger tijd ook door de In Laos, Amerika’s andere, zorgen kind, is een staken van het vuren op komst voordat op 12 mei' een internatio nale conferentie zich over het lot van dit verscheurde koninkrijk zal gaan bui gen. Het is te hopen, dat er nog iets van een wezenlijke neutraliteit uit kan groeien, maar dan zullen de communis ten die er nu aan de winnende hand zijn, erg meegaand moeten zijn. De bewoners van het Gangboord zor gen goed voor de eenden die hun do micilie in de Oudvaart en het Jacht havenkanaal hebben. Steeds wordt er brood gestrooid en de kwakers zien er dan ook welvarend uit. Ze treden echter ook wel op als redder in de nood. Dat bleek ook dinsdagmorgen zoals onze Oosterburen het plegen uit weer toen moedereend parmantig met te drukken. Wanneer we het over ge heel Nederland hebben, houdt dat in dat ook Sneek een propere stad is. Elke dag doet de gemeentereiniging haar best om - voorzover nodig - op te ruimen, 'wat achteloze burgers op de straat hebben achter gelaten. De mannen, die hierbij werkzaam zijn, hebben hiervoor een fijne neus en zijn bezield door slechts één gedachte wanneer ze een papiertje of iets der gelijks zien liggen: „Die is mijn”, waarna dit dan in de bakfiets wordt gedeponeerd. Maar maandag morgen zag Speur der bij de Both niakade iets wat hem onwillekeurig in de lach deed schieten. Een bak fiets van een dezer nijvere werkers was in de gracht gereden en met man en macht poogde men de drenkeling op het droge te brengen. Waarschijn lijk is de bediener ervan zo intensief op jacht naar papiertjes e.d. geweest, dat hij zelfs zijn vervoersmiddel ver gat, dat toen even „de vrijheid koos”. Na afloop een mars naar het stadhuis waar tot slot het Volkslied zal worden gespeeld. Ontslag J. C. Kan Van de heer J. C. Kan is een verzoek ingekomen hem ontslag te verlenen als leraar in de lich. opv. aan het Magister Alvinus-g'ymnasium. B. en W. stellen de raad voor het gevraagde ontslag eervol te verlenen met ingang van 1 septem ber 1961. Herstelwerkzaamheden Water toren Vorig jaar heeft de raad besloten n krediet van f 76.000beschikbaar te stellen voor herstelwerkzaamheden aan de watertoren. Het lag aanvankelijk in de bedoeling deze werkzaamheden uit te voeren in het voorjaar van 1960. Hier bij werd aangenomen dat de overscha keling op de inkoop van water van de nv Intercommunuale Waterleiding Ge bied Leeuwarden (IWGL) in het najaar van 1959 tot stand zou zijn gekomen en de benodigde apparatuur voor de auto matische regeling van de wateront- vangst dan in gebruik zou zijn gesteld. Dit schema is echter door verschillen de omstandigheden niet gerealiseerd. Tijdens een inspektie op 18 maart jl. van de watertoren werd geconstateerd dat het metselwerk van de reservoir- ommanteling scheuren vertoont, die zich bg een voorgaande inspektie niet ernstig lieten aanzien. De totale kosten van de ze herstelwerkzaamheden worden ge raamd op f 90.000,—. De nieuwe beman teling zal kunnen worden opgebouwd uit gesloten vlakken, daar er geen behoefte meer is aan de bestaande, veel onder houd vergende raampartijen Nu zich de omstandigheid voordoet dat voor het werk gebruik gemaakt kan worden van de steiger welke dienst zal doen voor de uitvoering van de her stelwerkzaamheden aan de toren me nen B. en W. dat het uit een oogpunt van kostenbesparing aanbeveling ver dient de vernieuwing van de reservoir- ommanteling nu tevens ter hand te ne men. Zij stellen de raad daarom voor het toendertijd beschikbaar gestelde krediet met f 14.000,te verhogen tot f 90.000,—. Te geven door de Chr. Muziekvereniging „Harmonie”, dir. de heer P. Bakker, op de Middenbrug Grootzand. Aanvang ’s avonds 8 uur. ti

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1