Koninginnefeest bracht veel mensen op de been Concert Delfts Studenten Strijkkwartet Sneker stratenloop weer een sukses Melis Arema 45 jaar in Amicitia IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, of/ 116e jaargang no. 35 Dinsdag 2 mei 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Tragisch Gevonden voorwerpen Nijland K. Kollema 40 jaar bij de K.N.M. ongeval op de Singel 3e Nationale Loterij voor de Kankerbestrijding Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Koninklijke onderscheiding SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- 3 Foto Max Koot Onze stad is bij de viering van Hare Majesteits 52ste verjaardag niet Overgaauw, 2e viool en P. B. Kwant, Het middagprogramma begon om half twee met een cineac- Een recente foto van Koningin Juliana, die zondag haar 52ste verjaardag vierde Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS 1 paar schaatsen; 1 wit kinderschoen- tje; 1 autocontactsleutel. Inlichtingen bij-de Rayoncommandant der Rijkspolitie te Nijland. Het was gistermiddag ’s middags uur het moment om K. Rollema de hulde te brengen welke hij zo ruim schoots heeft verdiend voor zijn pres tatie 40 jaar aaneen de melk van de boer naar de KNM-fabriek te vervoe ren. Namens de directie sprak de heer E. de Boer, directeur van de fabriek, waarderende woorden tot de jubilaris en zijn familie. Ditzelfde geschiedde dooi' de heer H. Schrale namens al zijn collega’s boeren (in het rayon van Rollema), die allen spontaan de beurs hadden geopend om de jubilaris voor zijn verdere leven een gemakkelijke zitplaats te bezorgen. Met de enve loppe met inhoud welke de heer de Boer reeds had aangeboden vormde dit een goed begin van de receptie in de cantine van de fabriek. Namens de personeelsvereniging sprak haar voor zitter de heer A. J. v. d. Heide ook enkele waarderende woorden tot Klaas en diens familie, wat hij besloot met aanbieden van een electrisch scheerapparaat. Enige personeelsleden zetten hem daarna ook nog even in ’t zonnetje, waarna de heer Th. Doeven- dans namens de jubilaris dankte voor de hulde hem betoond. voorstelling in het Amicitia-theater, ontstond een felle^strijd^ die pas in de welke voorstellingen ook ’s avonds J 1 J~ 1 werden voortgezet en veel kijkers trokken. Een half uur later vertrok de optocht van schoolkinderen van de Veemarkt met begeleiding van de mu ziek-, tamboer- en pijpercorpsen. Als een lang en kleurig lint trok de stoet door de straten en drommen toeschou wers stonden langs de route om dit schouwspel gade te slaan. Voor velen is het stellig een teleur stelling geweest dat de rit door de stad van de landelijke Ruiter vereniging „De Waterpoorters” en het daarop volgende figuurrijden op het Martini- plein niet doorging, maar het was ver schillende ruiters onmogelijk te ko men. De technisch leider wilde nu wel met een aantal jeugdige rijders ko men, doch het risico, dat het rijden door een stad met veel mensen op straat altijd met zich mee brengt, was hem bij nader inzien toch te groot, zo dat dit punt van het programma ge schrapt moest worden. Vrijdagmiddag omstreeks half een is op de Singel, ter hoogte van groente- handel Eijer een tragisch ongeval ge beurd, dat het leven heeft gekost aan de 13-jarige Sjoerd IJntema, gewoond heb bende Koopmansgracht 32, alhier. De jongen, die met een nieuwe fiets op de Singel reed, werd ingehaald door een zware vrachtwagen van Expeditie bedrijf Kuipers van Oosterzee, die be stuurd werd door de heer W. K. Voor hem stond een groentckar geparkeerd en de jongen stopte om de vrachtauto voorrang te verlenen. Toen deze gepas seerd was heeft hij kennelijk niet om de aanhanger gedacht, want onmiddellijk zwenkte hij weer de weg op. Hij werd "'toen door de aanhanger gegrepen en kwam met het hoofd onder het rechter achterwiel van de wagen terecht. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Daarom heben wij het ook direkt maar gedaan, waarbij wij trouwens in goed gezelschap zijn, want bij zijn huldiging zaterdagmorgen boven in de hal van Amicitia temidden van zijn kollega’s, de den de heren Joh. Miedema en Th. W. Zandstra het ook, daardoor juist droeg deze herdenking in de eigen kring zo’n gezellig en ongedwongen karakter. Namens de direktie, die in haar ge heel aanwezig was, sprak de heer Joh. Miedema zijn trouwe medewerker het eerst toe. Hij noemde deze huldiging ei genlijk en herhaling van die van twee jaar geleden toen Amicitia 25 jaar onder hun leiding stond, in welk jubileum toen ook Arema betrokken werd. Maar het bizondere feit dat iemand 45 jaar bij de zelfde zaak in dienst is, is een mijlpaal die maar niet zo zonder meer gepasseerd mag worden. De heer Miedema noemde het verheu gend, dat de jubilaris nog altijd met het zelfde enthousiasme en dezelfde vitali teit zijn taak in hun bedrijf verricht. Van deze 45 jaar is hij nu, hoewel niet in een full-time job, 27 jaar in hun dienst geweest en hoewel spr. bij het zoeven genoemde jubileum zijn goede hoedanigheden heeft geschilderd, wilde hij toch nogmaals uiting geven aan zijn erkentelijkheid voor de bizondere ambi tie en liefde welke Arema altijd voor zijn werk in Amicitia heeft getoond. Amicitia is daardoor ondenkbaar gewor den zonder Arema. Hij heeft bewezen de juiste man op de juiste plaats te zijn. Ondanks zijn handicap heeft hij een plaats veroverd in de plaatselijke ge meenschap en in ’t bizonder in Amicitia. Spr. wenste de jubilaris dan ook van harte toe, dat hij bij hen ook zijn 50- jarig, ja misschien wel zijn 55-jarig ju bileum mag vieren en steeds in staat zal blijven op dezelfde prettige en enthou siaste manier Amicitia en de Sneker ge meenschap te dienen. Hij bezegelde deze wens met het aanbieden van de bekende enveloppe en liet door het aanbieden van bloemen, ook mevrouw Arema in de hulde van haar man delen. De heer Zandstra sprak «als voorzitter van het Dep. Sneek van Nijverheid en Handel, dat mede vertegenwoordigd was door de penningmeester de heer Suwijn. Hij haalde tal van herinneringen op aan Na de elders vermelde stratenloop waren de bromfietsers aan de beurt voor een behendigheids-race op het Martiniplein. Van de dertien personen die zich hadden aangemeld, versche nen twee niet aan de start wegens een mankement aan hun brommer. De deelnemers konden zeven punten be halen als ze het parcours foutloos af legden, wat slechts aan drie gelukte. Daarvoor moesten ze over een streep rijden, zich vervolgens tussen vier paaltjes doorwringen, tussen twee strepen doorrijden, over een wipplank heen, een bal tussen twee palen schop pen, een bekertje water oppakken en op een ander tafeltje neerzetten en tenslotte ringsteken. Ook de tijd, die ze voor zich lieten afdrukken was van invloed op het eindklassement. achter gebleven. Het programma, dat de vereniging „Oranje” had op gesteld, was zó getimed, dat er doorlopend iets te doen was en daarom waren er de gehele dag vele en vrolijk gestemde mensen op de been. Het was dan ook echt gezellig in de binnenstad waar veel vlaggen wap perden en bovendien droegen de muziek- en trommelcorpsen, die on vermoeid in actie waren, veel tot de feestvreugde bij. Ook het weer werkte mee, zodat deze Koninginnedag in alle opzich ten geslaagd is. Het was al vroeg dag. Van kwart voor 8 tot 8 uur reeds werden de fees telijkheden met een reveille op de Martinitoren aangekondigd en daarna klonk tien minuten aaneen heS' gelui van de klokken der Ned. Herv., de R.K. en de Geref. kerk. Om 9 uur startten de beide plaatse lijke muziekcorpsen, de Tamboer- en Pijpercorpsen van „Advendo” en TGP en het Tamboercorps van SGV voor hun rondgang langs de lagere scholen om de kinderen aan te voeren op hun tocht naar de Marktstraat waar om half tien de Aubade voor het stadhuis onder enorme belangstelling een aan vang nam. Voor de eerste maal onder leiding van de heer Y. Dijkstra, hoofd van de Looxmaschool, zongen de hon derden jongens en meisjes een zestal liederen, met als slotnummer het Wil helmus, dat ook door de belangstellen den uit volle borst werd meegezongen en die eveneens enthousiast instem den met het driewerf hoera voor de Koningin dat na een korte toespraak van burgemeester Rasterhoff op diens verzoek werd uitgebracht en waarmee deze zanghulde als steeds een van de hoogtepunten van het feest -r- werd besloten. Hierna marcheerden de kinderen weer naar hun scholen, om daar onder leiding van het personeel deel te ne men aan de wedstrijden, waarmee mooie prijzen te winnen waren. Deze attracties duurden tot 12 uur, maar inmiddels gaf het Stedelijk Mu ziekcorps op het Schaapmarktplein on der leiding van haar dirigent de heer A. Feenstra, een concert dat aangebo den werd door het Genieentebestuur. Ook hiervoor toonde de burgerij veel belangstelling. Maar ook de optochten van de kleu ters in de omgeving van hun eigen schooltjes trokken veel bekijks. Het is immers altijd weer een feest op zich zelf zo’n blijde en feestelijk uitgedoste schare peuters voorbij te zien trekken. Het morgenprogramma werd daar na afgesloten met een carillonbespe- ling door de heei; Flucie van Bergen, die een ware weelde van klokkeklan- ken over de stad uitstrooide. De behendigheidswedstrijden voor bromfietsen cello, terwijl de heer B. Renssen van Zwolle, als enige vakmusicus, de alt violist, verving. Het programma bestond uit werken van Haydn, Mozart, Schubert en Dvo rak. Begonnen werd met het kwartet, opus 20, no. 4 in D. van J. Haydn, één van de kwartetten waarin de compo nist zich heeft afgewend van de Di- vertimentistijl en de stemmen meer contrapuntisch behandeld heeft. Bij de uitvoering evenwel bleek juist het contrapuntische lijnenspel nog niet transparant genoeg. Bovendien was het samenspel aanvankelijk nogal on evenwichtig en de zuiverheid, vooral in de unissono’s, lang niet rein. De bei de laatste delen kregen dérhalve de beste weergave. Ook in de eerste twee delen van het kwartet in Es., K. V. 428, van W. A. Mozart, stoorde af en toe de onzuiver heid het overigens technisch goed ver zorgde spel, maar in deel drie en vier wist men in alle opzichten tot een fraai geheel te komen. Het programma na de pauze werd ingezet met een.satz (het allegro-assai) uit het kwartet in C (posth. opus) van Fr. Schubert. Dit prachtige fragment werd op dienovereenkomstige wijze gereproduceerd. Dit glanzend, spran kelend en kleurig uitgevoerde num mer was, althans voor ons, het hoogte punt van dit concert. Op gelijke hoog te stond ook de verklanking van de eerste twee delen van het Neger-kwar- tet, opus 96 in F, van A. Dvorak, maar de twee slotdelen kregen, wat samen spel en zuiverheid betreft, een minder gave uitvoering. Doch overigens alle waardering voor het gepresteerde. Het knappe spel van de altviolist, als vervanger, buiten beschouwing la tende, menen wij dat de 2e violist een te bescheiden toon voortbrengt, al thans tegenover het volle, warme ge luid van de le, die voorts op één lijn stadgenoot, de heer P. B. Kwant, die zich ontpopte als een bekwaam cellist met een uitstekend gehoor. Het langdurige applaus noopte de uitvoerenden tenslotte nog tot een toe gift, bestaande uit het Adagio (varia- tie-vorm) uit kwartet, opus 20, no. 5, van Haydn. J. N. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De door de gezamenlijke plaatselijke journalisten georganiseerde straten loop door Sneek welke gisteren onder auspiciën van de Vereniging „Oranje” gehouden werd is ook een groot suc ces geworden. Evenals vorig jaar be stond er voor deze loop een enorme publieke belangstelling, terwijl in de drie categorieën ruim vijftig deelne mers aan de start verschenen. Alle factoren om deze loop te doen slagen waren trouwens aanwezig. In de eer ste plaats de medewerking van B. en W. en de gemeentepolitie, en daar naast van de Sneker middenstand, de directies van de diverse provinciale- en plaatselijke bladen, alsmede van „Rivella”, die tezamen voor een schat van prijzen hadden gezorgd. De route liep via de Marktstraat, Oud Kerkhof, Oude Koemarkt, Groot- zand, Leeuwenburg, weer naar de Marktstraat en allereerst ging de cate gorie „hakkenkrukken” van start. De ze afstand (twee kilometer) leverde een overwinning op voor W. Kruithof uit Oldelamer in de tijd 6 min. 13.1 sec. Hij kon een beker en een rollade in ontvangst nemen. De junioren moes ten drie kilometer afleggen en hier i-J-j:_-j, derde ronde in het voordeel van Henk Wouda uit Workum werd beslist. Zijn tijd was 9.52.3. De meeste belangstel ling ging vanzelfsprekend uit naar de senioren-klasse. Hier verschenen 17 deelnemers aan de start en in een snel tempo werden de eerste ronden afge legd. Doordat voor deze klasse vijf ki lometer gelopen moest worden, kwam er nogal eens wisseling in ’t veld, doch de uiteindelijke winnaar Pier Dijkstra uit Akkrum was steeds in de kopgroep te vinden en won dan ook in een prachtige stijl en met ruime voor sprong op nummer twee. De tijd van de winnaar was 15.03.7. De prijsuitreiking werd in restaurant Onder de Linden gehouden en de deel nemers toonden zich daarbij uiterst te vreden over de prijzenschat. Extra vermelding verdient ongetwij feld de medaille van ons gemeentebe stuur die door Pier Dijkstra in ont vangst kon worden genomen. ‘De verschillende prijzen waren voor: De tweede kamermuziekavond van de Stichting „Kunst aan Allen” werd vrijdagavond gehouden in de aula van het Chr. Lyceum. Deze zaal, waarin gewoonlijk geen openbare concerten gegeven worden, bleek niettemin voor dit doel zeer geschikt te zijn. Ten eer ste wat de ruimte, en ten tweede wat de acoustiek betreft. De aula kan met gemak tweehonderd personen bergen, maar bij het concert door het Delfts Studenten Strijkkwartet waren nog geen honderd aanwezig. Het kwartet werd gevormd door de heren H. W. Wispelwey, le viool, C. J. ook op het vele andere werk dat de ju bilaris gedaan heeft. Hij noemde o.a. het verkopen van programma’s bij de inter nationale kaatswedstrijden en zijn op treden als telegrafist bij deze wedstrij den, daar Melis een van de weinigen in Sneek was, die dit belangrijke werk goed kon doen. Ik heb altijd veel respekt voor je gehad, zei de heer Zandstra en je hebt je vele vrienden verworven. Ik heb tenminste nog nooit een kwaad woord over je gehoord, omdat je de ga ve bezit taktisch op te treden en ook dat is een kompliment waard. Spr. releveerde ook nog Arema’s zorg voor zijn gezin eir de trouw waarmee hij zo vele jaren zijn taak heeft vervuld en bood hem tenslotte het Vererend Ge tuigschrift van de Maatschappij aan, waaraan de heer Suwijn nog de zilveren medaille toevoegde, welke de jubilaris namens de direktie van Amicitia was toegekend. Namens het personeel bood de heer P. Coers zijn gelukwensen aan. zoals steeds op geestige wijze en op rijm. Hij noemde Arema een goed kameraad met een prettig humeur, haalde leuke herin- [gesteld kan worden^ met ^onze oud- neringen op aan personeelsreisjes en -tochten en schonk hem, omdat een van Melis’ hobby’s vissen is, zodat hij vaak vroeg moet opstaan, een wekkerklokje. De jubilaris sprak daarna een dank woord, waarin hij de hoop uitsprak de 50 jaar vol te kunnen maken en de ver zekering gaf dat hij zijn werk op dezelf de wijze zal blijven doen. Groep hakkenkrukken: 1. W. Kruit hof, Oldelamer, 6.13.1; 2. W. Deenik, Sneek, 6.16.7; 3. S. Hettinga, Sneek, 6.22.0; 4. F. Smits, Waskemeer; 5. S. Metz, Sneek; 6. J. Kuipers, Sneek; 7. R. D. Bakker, Sneek. Groep junioren: 1. Henk Wouda, Workum, 9.47.2; 2. Johan Schuuring, Meppel, 9.52.3; 3. T. Anema, Sneek, 9.55.8; 4. H. H. Bakker, Sneek, 5. Y. ten Kate, Beetgum, 6. A. Bootsma, Sneek, 7. J. Cnossen, Sneek. Groep senioren: 1. Pier Dijkstra, Ak krum. 15.03.7, 2. Ad. Schuuring, Mep pel, 15.38.0, 3. Cor v. d. Veen, Meppel, 16.17.9, 4. Douwe Bouma, Elburg, 5. Th. v. Berkum, Oosthem, 6. Germ Wijnja, Oppenhuizen, 7. R. Bouma, Elburg. Eigenlijk zouden wij moeten schrijven dat onze bekende stadgenoot de heer E. S. Arema 45 jaar in Amicitia werkzaam was geweest, want het is geen gewoonte een jubilaris in de krant zo maar bij zijn voornaam te noemen. Maar bij Arema ligt het toch wat anders. Hij zou stellig de eerste zijn om te zeggen: „Moest dat nu zo met dat gemijnheer? Had mij maar gerust Melis genoemd, want zó kennen ze mij hier het best.’’ Gisteren is de Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding met haar 8e Nationale Loterij gestart. Deze loterij onderscheidt zich door ’t grote aantal bizonder attraktieve prij zen. De hoofdprijs bestaat uit een bedrag van f 15.000,- vrij te besteden aan goe deren. De tweede prijs is een personen auto en verder zijn er een afwasmachine, 2 bromfietsen, 3 wasmachines, 5 zilvium cassettes (44-delig), 3 elektrische mixers, 30 levensmiddelenpakketten, met inhoud waar het hele gezin plezier aan beleeft, 20 elektrische strijkijzers, 8 elektrische koffiemolens en niet minder dan 425 bioscoop-, bloemen- en boekenbonnen. Daar er vorig jaar loten te kort waren is het aantal nu op 360.000 loten bepaald. Ze kosten 50 cent per stuk. Met ingang van 1 mei a.s. zijn zij op de bekende verkoopadressen (herken baar aan een speciale affiche) verkrijg baar. Ook kunt U bestellen door storting op giro 12817 t.n.v. K.W.F. Amsterdam. Wie eep trekkingslijst wenst te ontvangen kan 20 cent storten. De kankerbestrij ding is een zaak, die ons allen aangaat en daarom bevelen wij deze aktie van de oude Amicitia, waarin de heer Schu- het K.W.F. gaarne aan. rer Arema’s eerste baas was, maar wees Winnaar werd tenslotte Siemen v. d. Zee met 7 punten in een tijd van 1 min. 3 sec.; 2e Roelof Pieters, 7 p. 1 min. 6 sec.; 3e Sjoerd Bijlsma 7 p. 1 min. 6 sec.; 4e G. de Haan 6 p. 56 sec., allen uit Sneek en 5e werd Durk de I Jager uit Uitwellingerga met 6 p, 1 j min. 6 sec. net De prijzen bestonden-uit geldbedra gen van 15,10,7,50, 5, en 2,50. ’s Avonds trad dé Boerekapel uit Weidum op. Rondom het Schaapmarkt plein hadden zich weer velen verza meld, maar hoewel deze kapel niet on verdienstelijk speelde, kon ze de Snit- ser Ungetiders en de Sneekermeer Zwabbers toch niet doen vergeten. Ook had de bezetting wat groter moe ten zijn. Het programma werd tenslotte be sloten met de traditionele taptoe van het Tamboer- en Pijpercorps Advendo op de Marktstraat voor het stadhuis. De danslustigen konden ’s avonds in zaal Hanenburg terecht, waar het or-1 kest Gaston Wiersma de muziek ver zorgde op een bal, dat eveneens geor ganiseerd was door de Sneker^jyur- nalisten. Allen zullen hieraan een goe de herinnering bewaren want het was geanimeerd, druk en gezellig, allen in grediënten om zulk een dansfeest te doen slagen. Ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana is de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend aan de heer P. Heijstra, alhier, adjudant der rijkspolitie in Wymbritseradeel. Het Sted. Muziekkorps heeft de heer Heijstra gisteren voor zijn woning in de Kapelstraat een serenade gebracht. SOLP r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1