Waterpoort-krabbels Interscholaire declamatie- en toneel wedstrijd werd een sukses Ontploffing aan boord van motorkruiser I IJLST WYMBRITSERADEEL BUITEN LANDS r OVERZICHT en van I door Speurder Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 36 Donderdag 4 mei 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD r.-" Kon. Ned. Dambond Caféhouder in Vlissingen Spreken in het openbaar Kerknieuws Leesgraag Sneek Opbrengst collecte Barcelona in finale Europacup Voorbereiding Ruil verkaveling Gaasterland - Het Sneeker Nieuwsblad is een Bijzonder initiatief van de Chr. Kweekschool won 700.000 gulden Geen Koninginnefeest in Woudsend gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Friese Elfstedenweek van Wapenstilstand in Laos Albert Nijholt redde familieleden van werkgever uit brandend schip vijftig jaar Spoedvergadering Woudsender Sportver. SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- sen) weer thuis. Harlingen, Bols- IJlst, Sneek, Grouw, Touwtrekken stoelen- In de afgelopen maand april telde de leeszaal 1263 bezoekers, onder wie 115 vrouwen. Het aantal uitgeleende ban den bedroeg 8783. de proviand geheel moe- Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS HEEG. De Emmabloem-kollekte heeft in Heeg en omstreken f 259,10 opge bracht. 1 van zijn school voor de wedstrijden be schikbaar te stellen en om 4 uur ’s mid dags werd hiermee begonnen. Het programma Als eerste traden op de leerlingen van do RHBS met het door de heer C. F. de Vries geschreven cabaret over de ar- tisten van het circus Mondrano, dat ook op de jaarlijkse feestavond werd opge voerd. Als eerste declamatrice stapte vervol gens mej. L. de Vries van de Chr. ULO voor de microfoon, wier optreden ge volgd werd door de uitvoering van een concert voor viool en piano dooi’ H. Tromp en R. Kwant. De Openbare ULO kwam hierna met toneel waarin een voordracht van A. Zondervan en A. Hen- s'tra. De jongste deelnemer A. Wiersma van de Openbare LTS besloot het mid dagprogramma met het voordragen van het gedicht „De redens”. Na de pauze waarin de buitenleerlin gen in het overblijflokaal broodjes met koffie konden gebruiken werd ’s avonds om 7 uur het programma voortgezet. De leerlingen van de Huishoudschool en de Openbare LTS begonnen dit twee de gedeelte met het opvoeren van een cabaret, waarin o.a. een drietal meis jes optraden die verschillende populaire bedjes zongen, welke echter niet geheel tot hun recht kwamen, en twee accor deonisten. Bijzondere aandacht verkreeg hierop de een-ac'ter van de Chr. Kweek school, geschreven door Tom de Boer en Klaas Rusticus. Hoewel Hamburg S.V. in de beslis singswedstrijd in Brussel Barcelona goed partij gaf, was het spel van de Ham burgers toch niet van dezelfde klasse als in de Duitse havenstad. De Spanjaarden waren in alle onderdelen van het spel beter dan hun tegenstanders, die vrijwel geen enkele kans hebben gehad. De beslissing viel twee minuten voor rust, toen midvoor Evaristo de uitste kende Duitse poelman kansloos passeer de. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) D.g.g. 4091. is evenwel dat de wapenstilstand toch tot stand is gekomen, waardoor de weg naar de conferentie op 12 mei te Genève geëffend schijnt. De bedoeling van Groot-Brittannië, de Ver. Staten en waarschijnlijk ook van de Sovjet unie is, dat Laos een neutrale staat wordt. Op 19 mei a.s. zal een voorbereidings commissie voor de Ruilverkaveling „Gaasterland” worden geïnstalleerd. Hierin zijn de navolgende personen benoemd: H. W. Hielkema, Harich, voorzitter; W. Lootsma, Harich, vice voorzitter; IJ. Boersma, Oudega (HO); W. J. de Jong, Lemmer; J. J. Monkelbaan, Oudemlr- dum; J. F. Okma, IJpecolsga; K. Vis ser, Oudemirdum, leden. NED. HERV. KERK. Beroepen in wijkgemeente 7 te Den Haag (vakature Ds J. J. Ph. Faleton) Ds D. v. d. Werf, alhier. Een inwoner van Vlissingen, nl. de café-houder F. van der Groenendael, heeft in de Belgisch Kongo-loterij - nu Afrikaanse loterij geheten - een prijs van tien miljoen frank (ongeveer 700.000 gulden) gewonnen. De heer Van der Groenendael speelde al ruim twintig jaar in deze loterij mee, doch hij had nog nooit iets gewonnen. WOUDSEND. Men heeft plaats geen feestelijkheden op de verjaardag van onze De motorkruiser, die juist van de werf kwam en hier nog maar een week had proefgevaren, waarbij het schip uitstekend voldeed, was afkom stig uit Bergum, waar een firma de mahonie- en teakhouten betimmering Enige tijd geleden is er sprake ge weest dat een detachement in West- Duitsland gelegerde Engelse bezet tingstroepen zijn prestatie-verlof in Friesland zou komen doorbrengen. Speciaal had men gedacht aan de Eerste Friese Zeilschool aan ’t Op, om daar te leren zeilen. Verschillende bladen wisten toen te melden dat ver tegenwoordigers van het detache- men kontakt hadden opgenomen met Laos helemaal geen internationale con ferentie wil. Daarmee is de conferentie van 12 mei, voorlopig althans, van de baan. Aangezien de koning weinig ei gen politieke activiteit vertoont en Boen Oem sterk onder Amerikaanse invloed staat, ligt het voor de hand, dat ook Amerika deze conferentie niet wil, hoewel het zich er schoorvoetend mee accoord heeft verklaard. Men krijgt de indruk, dat president Kenne dy het over een andere boeg wil gooi en, namelijk die van de inschakeling van de Ver. Naties. Maar voor de Ver. Naties zou het moeilijk zijn tot een politieke regering te komen, terwijl men helemaal moet afwachten, hoe de communistische landen hierop zullen reageren. Misschien speelt het voor Kennedy nog een rol, dat China aan de conferentie zal deelnemen, China, dat het nog steeds niet erkent. Als dat het geval is, dan houdt Kennedy toch wel weinig rekening met de politieke realiteit. China is in dit gebied vooral een belangrijke macht. Het laatste nieuws Dinsdag werd in een der zalen van Aere Perennius de examenavond gehou den van de kursus „spreken in het open baar” van het instituut Rhetorica uit Dordrecht. Vele sprekers die deze 17- weekse kursus hebben gevolgd voerden over aktuele onderwerpen het woord teneinde het diploma te behalen. De avond werd geopend door de heer G. Osinga en daarna spraken de heren F. de Haan, Koufurderrige over Platte- landsontvolking. F. Breeuwsma, Hom- merts (Kind en opvoeding)G. Osing.i (Woninginrichting)P. Schot (Heeft het leven nog zin S. J. Zijlstra (Za terdag en de vrijetijdsbesteding). De heer Westerhoff uit Leeuwarden sprak een pakkend woord, terwijl de oud-kur- sist M. J. H. Langkamp alhier eveneens een pittige rede hield. De heer W. Wierstra Th. Zn uit Leeu warden sprak tenslotte de wens uit, dat alle kursisten zouden slagen en hier ook weer met een nieuwe kursus gestart kan worden. Hoewel de laatste Elfstedenweek - in het verleden om de vijf jaar georgani seerd door de Leeuwarder Watersport vereniging „De Meeuwen" - in 1958 is gehoudep., hebben vele verzoeken, ook van buiten Friesland, er toe geleid, dat ook voor 1961, en wel 24 t/m 29 juli dit watersport-evenement wordt gehouden. De start is maandag 24 juli 9 uur ach ter de Prinsentuin te Leeuwarden, via Bergum naar Dokkum (37.7 km); dinsdag: Dokkum, Leeuwarden, Frane- ker (37.1 km); woensdag: Franeker, ward (26.8 km) donderdag: Bolsward, Workum, Staveren (35.6 km); vrijdag: Staveren, Hindeloopen, Sloten, (43.7 km); zaterdag: Sloten, (35.4 km). Finish te Grouw met feestelijke avond- bijeenkomst. Het stuk handelt over een jongen (Klaas Rusticus) die ruzie krijgt met een oude vriend en niet genegen is dit bij te leggen, hoewel het hem ei genlijk vreselijk spijt. De duivel (voor gesteld door een stem op de achter grond) ziet zijn kans schoon en pro beert de jongen te verleiden. Aanvan kelijk wordt hij hierdoor beïnvloed, doch dan komt zijn Geweten (even eens voorgesteld door een stem op de achtergrond) hem plagen en tenslot te besluit hij aan deze roepstem ge hoor te geven en zich met zijn vriend te verzoenen. Klaas Rusticus, de enige, die op toneel verschijnt, speelde voortreffelijk en de bedoeling van dit stuk, hoewel wat Hieronder ziet U een beeld, dat ook al uniek dreigt te worden in ons landje. Het beslaan van een paard. Nu door mechanisatie het ros vrijwel geheel en al is verdrongen, is ook de hoefsmid grotendeels overbodig ge worden. In een agrarische provincie als de onze ziet men echter nog wel paarden en het is dan ook een grote geruststelling dat hun eigenaren te recht kunnen bij de Fa. Rijpkema aan de Lemmerweg om daar de schoenen van hun paard te laten, ver zolen. In Kongo duurt het touwtrekken tussen de diverse politici en legerauto- riteiten voort. Vorige week zijn de voornaamste politici in Coquilhatstad bijeengekomen. Zowel president Kasa- voeboe als president Tsjombé van Ka tanga was aanwezig. Tsjombé blies hierbij hoog van de toren. Hij eiste van Kasavoeboe, dat deze zijn instemming met resoluties van de Veiligheidsraad zou intrekken, die neerkwamen op de erkenning van de taak van de Ver. Na ties om met geweld op te treden als burgeroorlog zou dreigen. Kasavoeboe weigerde dit, waarop het leger Tsjom bé gevangen nam. Van het in januari gesloten bondge nootschap tussen deze beiden is niet veel meer over. Maar dat was ook in een tijd, toen beiden bedreigd werden door loemoembisten van Gizenga in de Oostprovincie. Dit gevaar is geweken en nu komen alle tegenstellingen weer boven. Ook de overeenkomst van Ta nanarive op Madagascar heeft weinig meer om het lijf. Hierbij besloten de voornaamste Kongolese politici te stre ven naar een confederatie, een staat met zeer- los verband dus, die echter door de voornaamste financiële positie van Katanga wel een instrument in handen van Tsjombé dreigde te wor den. Dit bedreigde het gezag van Ka savoeboe, die hierop nu heeft gerea geerd door Tsjombé uit te schakelen. Aan het leger van de Ver. Naties zal gevraagd worden te helpen bij de uit schakeling van het afzonderlijke Ka- tangaanse leger. Tsjombé’s politiek van onafhankelijkheid is nu doorbro ken en het is te hopen, dat er een basis van samenwerking kan worden gevonden, waarbij iedereen het er wel over eens is, dat een al te straf cen tralisme in strijd is met de regionale tegenstellingen. o Boven Laos beginnen de wolken zich weer samen te pakken. Internationaal was alles bijna in kannen en kruiken. Op 12 mei zou een internationale con ferentie van veertien zich over de klei ne staat beraden. Beide strijdende partijen, de regering van Boen Oem en de linkse Pathet Lao, waren het ee^is met een staken van het vuren en na enig geharrewar zelfs over de plaats van samenkomst. Een internationale commissie van toezicht is weer tot le ven gewekt. Alleen het staken van het vuren, voor het Westen in benarde po sitie zo belangrijk, bleef nog uit, wat voor president Kennedy aanleiding was om de toestand zeer bedenkelijk te noemen en weer te spelen met de gedachte van Amerikaanse inmenging. Veel geestdrift vond hij hiervoor niet. Maar nu is koning Savang Vatthana, een zeer onpolitieke figuur, die echter achter de rechtse regering van Boen Oem staat, weer roet in het eten ko men gooien door te verklaren, dat Een daverende ontploffing weerklonk dinsdagmiddag omstreeks half een tussen de aanlegsteigers van Grouw. Even later volgde een tweede, die de fonkel nieuwe motorkruiser, gebouwd op de werf van de heer J. Boomsma aan de Oppenhuizerweg alhier, in lichter laaie zette. Twee van de drie zich aan boord bevindende personen, de heren D. Boomsma Sr, D. Boomsma Jr en Albert Nij- holt, allen uit Sneek, werden met het dak van de stuurhut de lucht in geslin gerd en kwamen tussen de spanten van het schip terecht. Uit de door de ex plosie opengereten benzinetank stroomde inmiddels de benzine, die onmiddel lijk vlam vatte. Met gevaar voor eigen leven wist de heer Nijholt echter de beide anderen, die versuft bleven liggen, uit het brandende schip te sleuren en hen met behulp van enige toegesnelde mensen op de wal te brengen. had aangebracht. Omstreeks het mid daguur legde het schip voor het Thee huis in Grouw aan, waar de drie op varenden een kop koffie dronken. Te rug gekomen bij de kruiser startte een van hen de benzinemotor. Op een tot nu toe onverklaarbare wijze volgde de ontploffing, die een groot gedeelte van de vloer wegrukte en het dak van de stuurhut tien meter de lucht in slingerde. Ook de heren Boomsma Sr en Nijholt werden door de luchtdruk van hun plaats geslagen en kwamen tussen de spanten van het schip terecht, waar de heer Boomsma versuft bleef liggen. Boomsma Jr lag eveneens versuft op een gedeelte dat niet was weggerukt. Toen evenwel de benzinetank vervolgens explodeerde en het schip begon te branden, was de heer Nijholt weer bij zijn positie ven en overzag onmiddellijk de ge vaarlijke situatie. Met veel tegenwoor digheid van geest greep hij beide man nen vast en sleurde hen uit het inmid dels in lichter laaie staande schip. De heer Boomsma Sr kwam hierbij in het water terecht, doch met behulp van enige helpers kwamen alle drie veilig en wel aan de kant. De motorkruiser, die was verzekerd, brandde volledig uit en werd een wrak. Boomsma Jr liep vrijwel geen letsel op (slechts en kele schrammen aan het gelaat), doch de heren Nijholt en Boomsma Sr lie pen aan armen, benen en gezicht brandwonden op en kregen bloeduit stortingen aan hun voeten. Door het manmoedige optreden van de heer Nij holt, die werkzaam is op de werf van de heer Boomsma, waren er gelukkig geen mensenlevens te betreuren. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per half jaar. Franco p. post f 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De interscholaire declamatie- en toneelwedstrijd, welke gistermiddag en -avond in de aula van de R.H.B.S. alhier werd gehouden, is ongetwijfeld een sukses geworden. Met enthousiasme is er gestreden en ondanks de plankenkoorts, die sommigen nogal eens parten speelde, hebben de meesten het er goed afge bracht. De eerste en tweede prijzen gingen allen öf naar de R.H.B.S. óf naar de Chn Kweekschool, die elkaar bijzonder weinig toegaven. In de afdeling declamatie won mej. J. de Vlas de eerste prijs. Zij leverde ook de beste individdeïè pres tatie en zal daarvoor ook nog een prijs ontvangen. Als tweede eindigde hier Maarten Bekema van de R.H.B.S. In de afdeling toneel toonde de cabaretgroep van de R.H.B.S. zich de sterkste en eindigde de Chr. Kweekschool op de tweede plaats. Dit alles had tot gevolg dat de R.H.B.S. de wisselbeker in ontvangst kon nemen en volgend jaar dit tour- nooi, dat een initiatief is van de schoolclub „De Lichtboei” der Chr. Kweek school, mag organiseren. Een week of -vijf geleden ontstond bij enkele leerlingen van de Chr. Kweek school het plan zulk een tournooi, dat vrijwel een afspiegeling is van de ma nifestaties, welke vroeger de SHJ hield, te organiseren. Ook al om een nauwer contact tussen de leerlingen van de diverse scholen onderling 'tot stand te brengen en het peil van de clubavonden te verhogen. de heer H. Stam en het plan alle kans van slagen had. De groepen zou den bestaan uit 40 tot S0 militairen, die met legerauto’s naar onze pro vincie zouden worden vervoerd en voor wie bij de zeilschool een eigen kampement zou worden opgeslagen. Onlangs echter heeft Speurder van de heer Stam de verzekering gekre gen dat e.e.a. niet doorgaat! De mi litairen kregen geen subsidie voor hun uitstapje. Ook zou ten worden aange voerd, want de Engelsen trekken enigszins hun neus op voor de Neder landse pot. Speurder meent evenwel, dat de geneugten van de zeilsport dat ruimschoots hadden kunnen vergoe den. Een scène uit de kleurenfilm IJsparade, die van dinsdag t.e.m. donderdag in het Amicitia-theater wordt vertoond. In de hoofdrollen Ursula Herking, Waltraut Haas. Teddy Reno, Susi Nicoletti en Michael Cramer. in onze gehouden Koningin, wel heeft de muziekvereniging ’s avonds een rondgang door het dorp gemaakt. Daarna werd er een levende dans gehouden. De uitslag hiervan was: le prijs: mejuffrouw Tj. de Vries; 2e. mevrouw G. Lijklema—Dijkstra; le prijs Heren: Jan Osinga. Aan het slot van een receptie, die .de Kon. Ned. Dambond ter gelegenheid van zijn vijftigjarig bestaan heeft gehouden, is het lidmaatschap van verdienste uit gereikt aan onze stadgenoot H. de Boer. Met hem kregen de heren P. Beers (Noordscharwoude), H. Klein (Rotter dam), P. Kuipers (Geleen) en J. Jurg (Hengelo) deze onderscheiding. In het kader van de jubileumviering zal op 11 mei in het oude RAI-gebouw in Amsterdam een nationale damdag ge houden worden met plm. achthonderd deelnemers. Koninginnedag is voorbij. De burge rij van Sneek in al zijn geledingen heeft vaak op uitbundige wijze uiting gegeven aan haar aanhankelijkheid aan het huis van Oranje Nassau. Doch niet allen hebben feest gevierd. De 32 leerlingen van de 5e klas van de Chr. Kweekschool waren nl. niet in Sneek, doch op weg naar het Duit se plaatsje Aurich bij Oldenburg voor een vijfdaags be zoek. De leerlin gen zullen daar enkele scholen be zoeken, iets horen over modern on derwijs en ’n aan tal lezingen be luisteren. Men zou het bezoek kunnen vergelijken met de Volkshogeschool in Bakkeveen, waar ook elk jaar leerlingen van diverse scholen uit onze stad naar toe gaan. Zaterdag komen de adspirant onderwijzers (es- Vijf scholen reageerden onmiddellijk op hun uitnodiging en zo traden dan gis teren de leerlingen van de Openbare ULO, de Chr. ULO, de Openbare LTS, de Huishoudschool en de RHBS tegen elkaar in het krijt. Omdat de examens voor de deur staan was het voor leerlingen van andere scholen niet mogelijk zo snel iets in te studeren, doch het ligt in de bedoeling dit tournooi tot een jaarlijkse traditie te maken, zodat straks alle scholen kun nen meedoen. Misschien wordt de taak van de jury dan uitgebreid met het be oordelen van eveneens optredende mu sici, die ditmaal slechts ter opluistering ingeschakeld waren. De direkteur van de RHBS, de heer H de Boer was direkt bereid de aula De Woudsender sportvereniging hield een spoedvergadering om de toestand van de elftallen 'te bespreken. Voorzit ter Rijnja hoopte evenwel in het vervolg meer leden te kunnen verwelkomen, want van de. 50 leden waren er maar 17 aanwezig. Verschilende punten wer den besproken o.m. de ontevredenheid over het spelen. In heel veel gevallen komt het wel voor dat men het niet eens is met de een of andere speler van het elftal. Voorzitter L. Rijnja meende evenwel dat men steeds waakzaam moet zijn. Naturlijk wordt men wel eens wat slapper als men verschillende malen het onderspit moet delven. Maar dit moet eigenlijk toch niet zo zijn. Daarom ook dienen de^spelers zo veel mogelijk aan de training deel te nemen, wil men nog meetellen in zijn klasse. De voorzitter sloot tenslotte deze bij eenkomst met de hoop uit te spreken aat men elkaar als vrienden zal bij staan en elkander nooit moet berispen als er een fout wordt gemaakt. Want men moet bedenken dat er om de sport wordt gespeeld. Verder wenste hij dat het nog een goede competitie zal wor den. simplistisch uitgebeeld, kwam goed tot haar recht. Pier Wouda zong vervolgens zeer ver- j dienstelijk twee liederen van Franz Schubert en met een voordracht van S. Attema van de LTS, „In bryk gefal” kwam het einde van dit zeer geslaagde tournooi, alhoewel de zaal vooral s avonds soms bijzonder rumoerig was. Een dissonant die hopenlijk bij een vol gende keer achterwege blijft. De jury, bestaande uit de heren B. Brouwer, wiens plaats ’s avonds door de heer W. Meindersma werd ingeno men, R. Bosma, A. J. B. Bax, mej. C. v. d. Weide, C. F. de Vries en A. C. Vermast had het niet gemakkelijk. In de afdeling declamatie werd ten slotte zoals reeds gezegd winnares mej. J. de Vlas van de Chr. Kweekschool met 117 punten en tweede Maarten Be kema van de RHBS met 112% p. De derde prijs was voor mej. G. Posthuma I, van de Huishoudschool met 110% p. In de afdeling toneel werd winnaar de ca baretgroep van de RHBS met 83 pun ten, tweede de Chr. Kweekschool met 80 p. en derde de combinatie LTS-Huis- houdschool met 75% p. De RHBS tenslotte werd algemeen winnaar met een puntentotaal van 302, tweede de Chr. Kweekschool met 300 p., derde de LTS met 291 p De opstand van de generaals, die twee weken geleden in Algerije was losgebroken, is tegen alle verwachting in na enkele dagen ineengestort, zoals wij in ons laatste weekoverzicht al schreven. Vier dagen heeft het ge duurd. Generaal Challe, die de leiding van de opstand had, welke is uitge gaan van het vreemdelingenlegioen en de parachutisten, heeft zich overge geven aan de Franse justitie, maar de drie andere leiders, de generaals Sa- lan, Jouhaud en Zeiler, zijn nog steeds onvindbaar. Behalve Challe zijn nog vier generaals gearresteerd wegens hun rol bij de opstand tegen het wet tige gezag. Een van hen had de lei ding van de Franse luchtverdediging. Daarnaast is een groot aantal officie ren van lagere rang gevangen geno men, zowel tijdens als na de opstand. Wanneer alle onbetrouwbare figu ren verwijderd moeten worden, dan kan met recht van een grote zuivering worden gesproken. Men mag verwach ten, dat generaal De Gaulle de aan tasting van het regeringsgezag met alle strengheid zal bestraffen, maar er gaan niettemin al stemmen op om de schul digen met de grootste clementie te be handelen en maar liefst zand over dit onverkwikkelijke verleden te strooien. Degenen, die zo spreken, betogen, dat al te grote strengheid een blaam op het officierencorps zal werpen, waar door het gezag van de officieren bij de gewone soldaten ernstig in het ge drang zal komen. Zij wijzen er hierbij op, dat in vele gevallen de dienstplich tige soldaten er het hunne toe hebben bijgedragen, dat de opstandelingen niet in hun opzet zijn geslaagd, doordat de soldaten trouw bleven aan de regering. Dat is een inbreuk op de discipline, redeneert men, en dat mag men niet in de hand werken. Het is een scheve redenering en het is te hopen, dat ge neraal De Gaulle hier geen oren naar zal hebben. Men kan zelfs menen, dat strenge straffen het herstel van de discipline beter in de hand zullen wer ken, want niet de soldaten maar de officieren zijn tekort geschoten in hun trouw. Dat men vreest, dat het leger van ondergeschikten een eigen stem, wel licht een politieke stem zou kunnen krijgen, is een andere kwestie, maar dat gevaar kan men niet met clemen tie voor officieren bezweren. Hoe is zo snel het einde gekomen, terwijl toch iedereen ervan overtuigd was, dat de toestand van de regering vorige week zaterdag en zondag be paald niet rooskleurig was, niet in de eerste plaats door het gevaar van luchtlandingen, maar door het gevaar van het overslaan van de opstand. Lang niet alle troepen in de buurt van Parijs waren betrouwbaar, doch de re gering was op de hoogte van de namen van betrouwbare en onbetrouwbare officieren. De onbetrouwbare werden snel uitgeschakeld. Door arrestaties kreeg de regering de generale staf van de opstandige beweging in Parijs in handen, zodat deze niet op de beraam de wijze zijn taak kon volbrengen. Toen Parijs onneembaar bleek, was het lot van de opstandelingen in Algerije snel beslist, vooral doordat zij hun troepen moesten verdelen, daar in be- paalde gebieden het leger van dienst plichtigen weigerde de opstand te vol gen. Het standhouden van Parijs deed een groot aantal officieren afstand ne men van de op&tand en toen bleek, dat de vloot geheel op de hand van De Gaulle bleef, stortte de poging ineen. Een korte episode, die in militaire kringen heel wat wijzigingen zal bren gen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1