Sijbrandaburen kreeg een prachtige speeltuin Zeer verzorgde foto-tentoonstelling van ,’t Filter’ Drie Sneker „Moeders” gefêteerd Verheugende belangstelling voor de Seriewedstrijden KZVS Friesland hield te lang vast aan eenzijdige agrarische structuur IJLST WY M BRITS ER A DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, ft l'’"- 116e jaargang no. 39 Maandag 15 mei 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 30ste Rotary-Landdag INGEZONDEN Geslaagd Filmacteur Gary Cooper overleden Kerknieuws 1 Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Eigen initiatief van de dorps bewoners Ha, „Onze Volksliederen” Jaarvergadering Sneeker Onderlinge Spiegelglas verzekering H® SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- B. Mijnheer de redakteur, gadering. Gereformeerde Kerken. Ds H. de Vries heeft het beroep naar Veendam aange nomen. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. te hier nog eens alle medewerkers. Na men wilde hij niet noemen, omdat zo ve len hebben meegewerkt, maar een uit zondering maakte hij voor de direktie en het personeel van de zuivelfabriek. Men heeft zeer veel steun en hulp van hen gehad. De speelwerktuigen zijn, me de dank zij deze hulp, goed en degelijk Onze stadgenoot de heer P. Faber slaagde onlangs te Amsterdam voor het vakdiploma ijsbereider, en te Utrecht voor het vakdiploma „Horeca” (Hotel- Restaurant en Cafébedrijf). Voorzitter A. Jansen overhandigt Zuster Petra het geschenk. Links van haar mej. H. Hoogland, rechts mej. G. Postma. met 1464 punten, vierde Jan Boomsma (11e en 3e) met 1268 De dagprijs was dus voor V. d. Zijpp jr. Th. de Haan was met twee overwin ningenheer en meester in de 16 m2 klasse en nam daardoor de leiding met 1408 punten. Vader Bouke zat de eerste maal in zijn kielzog, maar de volgende eindig de hij als vieitfe achteraan. Hij deelt nu de tweede plaats met G. H. Hendriksma. die met dezelfde resultaten maar in om gekeerde volgorde eveneens 503 punten kreeg. Sminia (beide malen derde) sluit de lijst met 452. De Regenbogen gaven een enerveren de strijd om de leiding te zien tussen Ooms, Alberda, De Wilde en De Vries, welk viertal steeds een flinke voorsprong had op de rest van het veld. Ooms had twee routes aaneen de kop, maar viel tenslotte aan zijn achtervol gers ten prooi. De Wilde passeerde eerst Alberda en nam daarna de kop over, die hij niet weer afstond, maar Ooms en Al berda leverden een vinnig duel om de tweede plaats. Deze werd na het voor- de-windse rak bij de boei onder Gosse- palen door Alberda gewonnen doordat Ooms daar ruimte moest geven, maar deze protesteerde tegen Alberda die hem bij de vorige boei zou hebben aangeva ren. Dit protest is nog niet afgehandeld, zodat wij de uitslag niet volledig kunnen vermelden. De Wilde’s zege is echter bui ten kijf, zodat hij de dagprijs kreeg en met 1055 punten de kop nam. Wint Ooms het protest, dan wordt De Vries tweede Ooms derde en V. d. Zee vierde. De Gemengde klasse zeilde volgens handicap. Winnaar werd A. Zeilstra met de berekende tijd van 44.15, tweede Cor Venema 46.38, derde W. J. Roberts 46.40, vierde B. Poiesz 47.13, vijfde Onno Zweep 47.40, zesde K. Kuiken 48.51, ze vende E. Pheifer 49.7, achtste Fokko Ob- bema 51.39, negende Zus Heeg 52.35. De wedstrijden worden zaterdag 27 mei voortgezet. Het waren Zuster Petra, moeder-over ste van Huize Bonifacius, mej. G. Post ma, direktrice van het schippers-inter- naat van de Willem Lodewijkschool en mej. H. Hoogland, die zich vooral ver dienstelijk heeft gemaakt (en nog maakt) voor de jeugd van Sneek, waar voor zij misschien nog meer dan een moeder is, zo merkte de heer Jansen op toen hij haar de doos bonbons overhan digde. Ook van de andere dames somde hij de verdiensten op, waarbij de „kin deren”, die aan de zorg van Zuster Petra zijn toevertrouwd wel een zeer bizondere plaats innemen. Hun leeftijd varieert nl. van 60 tot en met 96 jaar. 1758 punten (volgens de Olympische tel ling) de kop, terwijl hij tevens de dag prijs kreeg. Piet Boersma, die de eerste maal als zesde finishte, bezet met 1582 punten de tweede plaats en Jan Schuur mans met een eerste en een zevende plaats met 1515 de derde. Erik van Del- den, resp. derde en vierde is vierde met 1281 punten. Klaas Stam die in de eerste wedstrijd als vierde door de lijn ging sloeg in de tweede een boei over en staakte de strijd. In de Jeugd 16 m2 klasse maakten Har ry Lampe en Piet Stoelinga de dienst uit. Zij waren om beurten eerste en tweede, maar doordat Stoelinga de tweede wed strijd won, kreeg hij de dagprijs. Samen gaan zij nu aan de kop met 1457 punten. Dorry Vlas startte alleen voor de eerste wedstrijd welke zij als derde en laatste beëindigde. De Pampusklasse bood weer veel af wisseling. De eerse race over de (te klei ne) route werd door Hennie de Jong ge wonnen voor .zijn broer Piet, Jissink, Bakker en Slob. Voor de tweede startte hij te vroeg en werd teruggeroepen, maar toch slaagde hij er in als tweede te eindigen. Bakker was nu winnaar. Jissink was derde, Piet de Jong vierde en Slob sloot wederom de rij, Hennie de Jong heeft door deze pres taties de leiding met 1299 punten. Twee de is Bakker met 998, derde Piet de Jong met 697, vierde Jissink met 646 en vijfde Slob met 202. In de sterk bezette Vrijheidsklasse werd E. v. d. Zijpp beide malen als win naar af geblazen en doordat zijn sterkste concurrenten minder constant voeren, gaat hij met 2610 punten fier aan de kop. De tweede plaats was voor de Jouster V, d. Meulen, die resp. vierde en derde was en daardoor 1531 punten verzamel de; derde is Hero Meindersma (2e en 7e) Ook van de vorig jaar voor het voet licht gehaalde dames waren verschillen den aanwezig en zij kregen eveneens ’n presentje aangeboden. Mevr. J. Gaastra- v. d. Wal, direktrice van Nieuw Fritte- mahof, sprak ook namens de drie gehul- digden een kort dankwoord, waarin ze zei, dat ze n”. dan de gelegenheid had om datgene te zeggen, wat ze vorig jaar - toen ze zelf als „slachtoffer” fungeer de - op haar hart had. Zij vond het een bizonder aardige geste in deze jachtige tijd en dankte dan ook hartelijk voor het kostelijke idee en de charmante uit voering ervan. Montana. Zijn ouders waren afkomstig uit Engeland. Gary Cooper genoot voor al grote bekendheid als hoofdrolspeler in wild-westfilms, waarvan „High Noon” wel de meest bekende werd. In het Gerechtsgebouw alhier werd zaterdag jl. na een kort inleidend woord van de voorzitter van bovengenoemde fotoclub, de tentoonstelling in het kader van de „week van de fotografie”, door wethouder C. J. Berkhout geopend. In zijn toespraak meende de heer Berkhout persoonlijk vooral de nadruk te moeten leggen op de opvoedkundige waarde welke van een dergelijke expo sitie uit kan en uit moet gaan. Namens het gemeentebestuur wenste hij ,,’t Fil-, ter” toe dat het de club nog vaak be schoren mag zijn dergelijke tentoonstel lingen te organiseren. Aansluitend bij dit, door de wethouder ingenomen standpunt kunnen we niet anders zeggen dan dat het ook nu weer de organisatoren, gelukt is een over alle boegen geslaagde expositie op te bou wen. De manier waarop de foto’s, dank zij een nieuwe wijze van indeling, waren opgehangen, lijkt een verbetering. Ten minste voor wat de overzichtelijkheid betreft. Zoals altijd was ook nu weer beter en minder goed werk te bezichti gen, maar de overgang van het een naar het ander was niet storend en dit is dus voor de inrichters op zichzelf al een kompliment voor het geheel van het tentoongestelde. Bezien we de ingezon den werkstukken afzonderlijk, dan valt het op dat er deze keer nogal veel por tretten aanwezig zijn. Beter zou men misschien kunnen spreken van „portret ten” en „koppen”. Vorig jaar zijn de Vereniging van Sneker Zakenlieden en het Aktie Komi- té begonnen even vóór Moederdag een aantal Sneker dames naar voren te halen 'en te huldigen, die niet in de letterlijke betekenis van het woord „moeder” zijn, doch evenveel moederlijke liefde aan de dag leggen als zij, die dagelijks omringd worden door hun eigen kroost. Waren er vorig jaar vijf gehuldigden, vrijdagavond jl. waren er drie dames in iaal Bonne- ma aanwezig om uit handen van de voorzitter der Vereniging van Sneker Zakenlieden een cadeautje in ontvangst te nemen. Ds G. R. Brink, Herv. predikant te IJsbrechtum, heeft bedankt voor het beroep naar Oosterhesselen. Wij wensen een beter vormingspa- troon o.a. door Nijverheidsscholen, versterking en verbetering van het agrarisch arsenaal en niet in de hoek geduwd te worden en daar te blijven staan. Wij zijn er in ’t algemeen op uit onze economische-, maatschappe lijke- en onderwijstaken en onze ge hele democratische structuur meer overeen te doen komen met het al gemene Nederlandse beeld. Daarom mag de regering ons na twee jaar hulp niet laten schieten. Wat men aanpakt moet men ook voltooien. Spr. was echter van harte overtuigd van de belangstelling in de kringen van de Rotary en Tafelronde en gaf de verzekering dat Friesland voor hun eventuele medewerking zeer dankbaar zal zijn. Aan deze toespraak waren reeds de openingsrede door de Gouverneur L. J. Dijkhuis en het welkomstwoord na mens de club Sneek door haar voor zitter Th. W. Zandstra voorafgegaan. Eerstgenoemde begroette in ’t bij zonder de Commissaris der Koningin die, zo hij zei, de Rotary kent en ’t hart van Rotary begrijpt en dankte burgemeester Rasterhoff, die met zijn echtgenote deze zitting bij woonde, nogmaals voor de hartelijke ontvangst welke zij ’s morgens op het stadhuis hadden genoten. Hij verheugde zich in ’t bijzonder over de aanwezigheid van de heer Pierre Humbert, persoonlijk vertegenwoordiger van de President van Rotary International, en begroette verschillende van de aanwezigen per soonlijk, o.a. ook twee Engelse jonge dames. De heer Dijkhuis stelde ten slotte voor een telegram te zenden aan H.M. de Koningin met een betuiging van eerbiedige hulde en oprechte trouw en aan Prins Bernhard als be schermheer van oprechte aanhanke lijkheid. Hiertoe werd onder grote in stemming besloten en bekrachtigd door het staande zingen van het eer ste couplet van het Wilhelmus en een driewerf „leve de koningin”. De heer Zandstra was verheugd dat er ook zoveel oud-Snekers en oud- Friezen aanwezig waren, en noemde het spijtig dat zoveel leden van de club Sneek zijn weggegaan omdat Friesland niet voldoende gelegenheid Zaterdagavond is de Amerikaanse filmacteur Gary Cooper op zestig-jarige leeftijd in Hollywood overleden. Zijn vrouw Veronica Balf en zijn in 1937 ge boren dochter Maria zaten aan het sterfbed van de gevierde acteur, die reeds maanden ernstig ziek was. Hij leed aan kanker. Cooper werd op 7 mei 1901 geboren te Helena in de Amerikaanse staat biedt voor een eindpunt van een car rière. Wij zullen echter trachten het aantal eindpunten wat groter te ma ken zei hij, waaraan we al bezig zijn doof de industrialisatie en proberen Friesland voor een groot aantal men sen bewoonbaar te maken, al hopen we, dat de harmonie tussen natuur en mens hier nooit verloren zal gaan. Tot slot verwelkomde spr. nog in ’t bijzonder mej. v. d. Weide, direc trice van de Huishoudschool, Ir C. Wind, voorzitter van de Tafelronde en Alfred Salten, dirigent van het Frysk Orkest. Na de toespraak van de Commissa ris der Koningin volgden nog toespra ken van de heer Pierre Humbert, van wiens in ’t Frans uitgesproken woor den aan de ingang van de zaal een Nederlandse vertaling was uitgereikt, en van enige binnenlandse gasten, o.w. de heer Ferguson, voorzitter van de Algem. Ver. van passed rotarians, waarna de zitting werd gesloten. De bezoekers begaven zich daarop naar de drie boten voor de tocht over de meren waarvan ze, mede door de gunstige wending welke het weer had genomen, zeer hebben genoten, ’s A- vonds volgde toen nog de gezamen lijke maaltijd in „Ons Gebouw” met ’t optreden van de Snitser Skotsploech en een concert door het Frysk Orkest, waarna deze eerste dag besloten werd met een dansje in de Foyer. Niet onvermeld mag blijven, dat voor en tijdens de bijeenkomst voor het theater een draaiorgel fleurige mu ziek ten gehore bracht, wat de gasten naar verwacht mag worden, stellig hebben gewaardeerd. In optocht trok klein en groot naar de speeltuin die nog gesloten was met een lint. Wat was er veel werk van de optocht gemaakt, versierde autopeds, fietsen en karretjes waarop zelfs een echte speeltuin en een miniatuur loon bedrijf waren uitgebeeld. Fleurig trok de stoet door het dorp naar de Dr. Willem Beekhuisstrjitte, ge noemd naar een geliefde dokter, die hier omstreeks 1860 woonde, veel voor hét dorp gedaan heeft en o.a. mede-op- richter van de zuivelfabriek was. Aan deze straat (waar ook een van de twee banken geplaatst zullen wor den welke aangeboden zijn door me vrouw Beekhuis, een schoondochter van Dr. Willem Beekhuis) ligt het terrein voor de Hervormde Kerk en naast een kleurig bloemenveld, dat welwillend door het gemeentebestuur beschikbaar werd gesteld voor de speeltuin. Keurig en fleurig Het geheel ziet er keurig, fleurig en zeer aantrekkelijk uit. Er zijn een grote zandbak, vier wippen, blauw en rood ge verfd, twee rekstokjes in dezelfde kleu ren en vier schommels die rood en geel verleidelijk liggen te glimmen. Geen wonder dat de kinderen zich ver drongen voor hét lint en ongeduldig trokken aan de ijzerdraad afzetting. De versierde fietsen en autopeds lagen ver geten op straat - de speeltuin lokte! Toch moesten al die blonde feestkin- deren nog even geduld hebben. Kleine Welmoed stond op een afstandje met een schaar op een kussen te wachten en liet de woorden van haar vader, de heer P. Nijdam, voorzitter van Dorpsbe lang, onbegrepen over haar lief hoofdje gaan. De heer Nijdam was blij dat he burge meester van Rauwerderhem zo vriende lijk wilde zjjn de speeltuin te openen. ële steun gegeven en door de aanwezig- Zaterdag was het feest in Sijbrandaburen. De speeltuin, welke door goede samenwerking van de dorpsgenoten tot stand is gekomen, werd geopend. Een dag voor moederdag en dus niet op 1 mei zoals, na een verkeerd gebleken in lichting,,ten onrechte is gepubliceerd. Het was feest in het dorp; veel mensen op de been, vlaggen uit en verklede kinderen met bigde vrolijke gezichtjes. heid van de burgemeester, wethouder De Jong en het raadslid Tjeerdsma toont het zijn belangstelling voor deze voor het dorp zo grote gebeurtenis. De speeltuin is er met medewerking van veel dorpsgenoten gekomen, en in de komende jaren zal ze zeker nog uit gebreid worden, o.a. met een draaimo len. Men is echter al heel blij met deze mooie speelplaats voor de kinderen en Dorpsbelang is allen die hier aan hebben meegewerkt daarom zeer dankbaar. Eigen initiatief Burgemeester Van der Bent prees het initiatief van de dorpsbewoners. De ont volking van hët platteland gaat haar gang en ook hiel zal men er mee te ma ken krijgen, aldus spr. Maar als de be volking zelf meewerkt aan een beter woonklimaat dan kan de overheid ge rustgesteld zijn: Het gemeentebestuur is blij dat deze speeltuin voor de jeugd uit eigen initiatief gesticht is. Men is er zelf verantwoordelijk voor, en het is mogelijk een stimulans voor een volgend dorp want ook Rauwerd werkt al aan een plan in deze richting. Om dit alles wilde de burgemeester graag deze speel tuin openen. Hij keek daarna uit naar de driejari ge Welmoed die voorzichtig met kleine stapjes vooruit schuifelde, de ogen ge richt op de gewichtige schaar op het kussen. Ze gaf hét blinkende voorwerp echter pas af nadat de burgemeester vriendelijk gevraagd had of hij de schaar mocht hebben. Toen viel het lint en bestormde de jeugd de speeltuin om met zielstevreden gezichten te schom melen en te wippen. Napraat Ze keken niet meer om naar de heiten en memmen die naar café Van der Zee gingen om daar bij een kopje thee nog wat na te praten. De heer Nijdam dank- Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per half jaar. Franco p. post i 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad In het oog springend was het dat de „koppen” over het algemeen door de verstgevorderden waren gemaakt en de „portretten” door de beginners. Dit is niet denigrerend bedoeld, want er waren heel goede dingen in velerlei opzicht bij de portretten, maar in een „kop” zit toch altijd nog iets meer dan alleen maar de perfekte afbeelding van een bepaald persoon. Bij deze afbeel dingen van het menselijk gelaat vielen ons vooral op de nos. 40 en 20. Beide zijn voorbeelden van iets anders, iets beters. Voorbeelden waar beginners zich aan op kunnen trekken. Van de vele andere goede foto’s kon ons o.a. ook het levendige gedoe bekoren van de kom positie in no. 23. Ook verschillende „wa- terreflexen” sprongen uit het geheel van het tentoongestelde naar voren. Een apart een geestig experiment dat als on derwerp niet direkt geschikt lijkt voor beginnelingen, was wel dat van no. 19. Resumerende kunnen we konkluderen, dat ,,’t Filter” ook nu weer een zeer verzorgde en in velerlei opzichten zeer geslaagde expositie wist te arrangeren. De hoop mag dan ook worden uitgespro ken dat bestuur en leden van deze foto club blijvend in staat mogen zijn gestadig op de ingeslagen weg voort te gaan. Tot hun eigen genoegen, maar bovenal ook in het algemeen cultureel belang dat schuilt in de resultaten van hun aktivi- teiten. gemaakt. De heer Tjeerdsma sprak daarna nog een geestig woord. Hij noemde deze speeltuin een unicum voor de streek en gaf nog enkele wenken: een heg als be schutting voor de Noorderwind en wat toezicht op de grotere kinderen die mo gelijk wat te onvoorzichtig mét de werk tuigen om zouden kunnen gaan. Tot slot geven we hier nog de namen van de kinderen die een mooie prijs wonnen in de optocht. De dames van de jury hadden geen gemakkelijke taak en ze werden voor haar werk hartelijk be dankt. De gelukkigen waren: Versierde autopeds: le prijs Jan Slot boom. 2e Koen Kerbert en Neeltsje de Jong. Fietsen: le prijs Bonne Stienstra, 2e Tineke Falkena en Sjoukje Nijdam. Karren: le prijs Nanne Wiersma, speeltuin; 2e Djoke en Johannes Herin ga, loonbedrijf. Het ging de laatste jaren steeds meer bergaf met het aantal deelnemers aan de seriewedstrijden van de Kon. Zeil vereniging Sneek. Maar dankzij de stij gende belangstelling van de jeugd voor de zeilsport en de sterke toename van de kleinere boten, voornamelijk in de Vrijheidsklasse en de Flitsklasse, hebben dit jaar een groot aantal zeilers zich vopr deze traditionele wedstrijden laten inschrijven. In totaal nl. 69, van wie er zaterdagmiddag voor de eerste kracht metingen 53 aan de start verschenen, t.w. Regenbogen 9, Vrijheidsklasse 13, 16 m2 klasse 4, Pampusklasse 5, Valken 1, 16 m2 klasse jeugd 3, Flitsklasse 10 en Gemengde klasse 9. Hoewel met een lage temperatuur’ was het toch uitstekend zeilweer. Er stond nl. een stevige Noordelijke bries zodat er fris van de lever gezeild kon worden. Bovendien bevatte de baan ’n mooi kruin rak, zodat alle faktoren aanwezig waren om de wedstrijd te doen slagen. Evenals vorige jaren voeren alle klas sen, met uitzondering van de Regenbo gen, weer twee wedstrijden van één rou te. De Regenbogen een over drie. In de wijze van starten was echter een verandering gekomen. Als pre af werden de laatste vijf minuten nl. niet mWer af- geteld op het bord aan de toren maar moesten allen geheel afgaan op hun stop watch of horloge. Het startsein gold dan tevens als waarschuwingssein voor de volgende klasse. Het wedstrijdcomité was na afloop wel over dit systeem te vreden, maar het is natuurlijk de vraag of het ook voor grote wedstrijden toege past kan worden. De Flitsjes gingen het eerst van start. De eerste wedstrijd werd gewonnen door Jan Schuurmans met Pierre Vergonet als tweede, maar in de volgende voerde Piet Boersma het veld aan. Pierre was opnieuw tweede en nam daardoor met Een van de oorzaken waardoor Friesland tot een probleemgebied is geworden, is hierin gelegen, dat het te lang heeft vastgehouden aan de eenzijdige agra rische structuur die onze provincie eeuwen lang heeft gekenmerkt. Het is te sterk achtergebleven bij de modernisering van het platteland en heeft een on voldoende aantrekkingskracht uitgeoefend op de industrieën. Bovendien heeft het veel te lang ontbroken aan voldoende zakelijke documentatie en statistische gegevens. Dit betoogde de Commissaris der Koningin in onze provincie Mr H. P. Linthorst Homan vrijdagmiddag in zijn toespraak op de eerste plenaire zitting van de Rotary Landdag in Amicitia. Deze eenzijdige agrarisch structuur bracht, zonder overigens iets af te doen aan de betekenis van de agra rische sector, vele nadelen mee. Naast de hierboven vermelde noemde spr. nog een te smalle economische basis, een te grote migratie van de bevolking en dientengevolge een sterke stijging van de gemiddelde leeftijd der bevol king, een te laag gemiddeld volksin- komen en een te eenzijdig onderwijs- en vormingspatroon. Hij gaf ook een opsomming van wat reeds wordt gedaan om hierin verbe tering te brengen, o.a. door het ETIF en door bevordering van de industria lisatie, waarbij gelukkig de Rijksover heid de helpende hand heeft geboden. Spr. vreest echter dat ze Friesland na enkele incidentele injecties weer los zal laten en noemde ook de financiële verhouding tussen het rijk en de la gere organen een remmende factor. Belangrijk evenwel is het samen op trekken van de noordelijke provincies. Met nadruk betoogde de Commissa ris, dat Friesland niet bij de rest van Nederland te boek wil blijven staan als een natuurlijk arbeidsreservoir voor de industrie in ’t westen en in het centrum van ons land en ook niet meer gereduceerd wil blijven tot open lucht museum ten behoeve van de rest van ons land. .X? - W Vrijdag jl. hield de Sneeker Onder linge Spiegelglas verzekering haar jaar vergadering in „De Gouden Leeuw”. De opkomst was zeer matig, maar de vergadering toch zeer geanimeerd. Nadat de sekretaris zijn jaarverslag had voor gelezen, en de heer Tj. Landman zijn bevindingen over het beheer van de penningmeester had medegedeeld, werd de penningmeester décharge verleend. De voorzitter bracht de sekretaris, penningmeester en de heer Landman dank voor de vele moeite die ze het af gelopen jaar voor de vereniging hebben gedaan. Het ledenaantal nam weer met negen toe, maar het is nog te laag' om een sekretaris boekhouder in dienst te kunnen nemen. De voorzitter verzocht daarom alle le den hun vrienden en bekenden op te wekken lid te worden van de vereniging. Bijna 45% korting op de premie is toch een heel bedrag. Ook drong hij er nog op aan bij ’t' indrukken van ramen, di rekt aan de dader te vragen waar hij verzekerd is, zodat op die verzekering teruggegrepen kan worden. Na nog een geanimeerde gedachten- wisseling sloot de voorzitter deze ver-Het gemeentebestuur heeft ook financi- In uw blad van 4 mei 1961 las ik van onze vroegere stadgenoot Jac. N. D. Hoogslag een artikel over „Onze Volks liederen”, waarvan een onderdeel het opschrift „It Heitelan” droeg. De tekst van dit lied is gemaakt door Jan Linser van der Burg, een landbouwer, indertijd wonende te Makkum, een gehucht bij Bozum. „It Heitelan” komt als vers het eerst voor in „Lokwinsken- oan Waling Dijkstra mei syn 80ste jierdei” (in 1901). In zijn stukje stelt de heer Hoogslag het zó voor, dat de componist J. Linde man de muziek gemaakt heeft op de woorden van Van der Burg. Dat nu is geenszins het geval. Voor de Kronings feesten in 1898 maakte Lindeman twee liederen, die toen zijn gezongen in Sneek en vele andere plaatsen in ons land. De tekst hiervan was van een begaafde leerling van het gymnasium te Sneek, de later als econoom bekend geworden Sam de Wolff, verleden jaar overleden. De tekst van een dier liederen begon aldus: „Waar de duinenrij de waat’ren van de Noordzee wijken doet”. Deze tekst zal aan Van der Burg zeer waar schijnlijk bekend zijn geweest: „It Hei telan begint met „Dér ’t de dyk ’t lan omklammet”. De laatste regel van het Nederlandse vers luidt: „Daar is ’t dier baar Vaderland” en van It Heitelan: „Dér is ’t leave Heitelan!” Enkele jaren na de Kroningsfeesten van 1898 is de melodie gewoon weg overgenomen voor „It Heitelan”. U dankend voor de plaatsruimte O. Lindeman, Sneek SM® -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1