Waterpoort-krabbels Veel waardering voor scheidende kantonrechter Ook Europa heeft zijn moesson IJLST WYMBRITSERA DEEL BUITENLANDS OVERZICHT van door Speurder en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 42 Donderdag 25 mei 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 4 Suksessen voor honden van leden K.C. Sneek e.o. Opbrengst collecte Humanitas Zomer postzegels moesten worden bijgedrukt Geslaagd -- Het Sneeker Nieuwsblad is een Mr. Menalda hoopt en vertrouwt dat kantongerecht hier in stand blijft van het Wes- gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Kennedy wil militai re paraatheid ten zo hoog mogelijk opvoeren nauwe samenwerking zullen willen. Studenten bezochten Oudega-W Vestigingsvergunning Gra fisch bedrijf in strijd met grondwet li- SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- met Frankrijk en Rassenhaat in Amerika. Geslaagd ‘gl II) H. Ook een mens. Dankwoord. Ontluistering. Algerije. en Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS De verkoop van de Zomerpostzegels 1961 heeft alle verwachtingen tot dusver re overtroffen. Hoewel de PTT rekening had gehouden met een grotere verkoop dan in 1960, bleek de voorraad tenslotte niet voldoende te zijn en moesten er zegels van alle waarden, met uitzonde ring van de postzegels van dertig cent, worden bij gedrukt. De verwachting is gewettigd dat de Zomerpostzegels 1961 een resultaat zul len opleveren, dat minstens vijftien pro cent zal liggen boven dat van 1960. Al leen al in Den Haag waren de bruto verkopen in de eerste vier weken van de aktie f 21.000,- hoger dan vorig jaar. In de provincie Friesland bedroegen de bruto verkopen in 1960 f 27,000,-. Gezien de belangrijk hogere verkopen verwacht men hier dit jaar een bruto verkoop van f 31.000,- te behalen. De Zomerzegelaktie duurt nog tot 10 juni. De zegels blijven geldig tot eind 1962. Geslaagd voor het doctoraal examen pedagogiek aan de Vrije Universiteit te Amsterdam de heer M. v. d. Meulen te Leiden, vroeger verbonden aan de Chr. Ulo en het Chr. Lyceum alhier. vervangers en de Officieren van Justitie mr. Menalda een enveloppe met platen bonnen had overhandigd, sprak de heer H. Wind nog namens de Pachtkamer woorden van dank voor de wijze waarop mr. Menalda de Pachtkamer steeds heeft gepresideerd. Zij hebben hem daar in leren kennen als een goed kenner van de wet en als een logisch denker die zijn taak zo objectief en humaan mogelijk vervulde. Spr. dankte ook voor de prettige samenwerking en sprak de hoop uit dat zijn nieuwe taak mr. Me nalda veel bevrediging zal schenken en God hem nog vele jaren mag schenken haar te vervullen, maai- ook dat de tijd in Sneek voor mr. Menalda een aange name tijd is geweest. President Kennedy zal de Russische premier Nikita S. Croestsjow op 3 en 4 juni in Wenen ontmoeten. Met deze woorden is bevestigd, dat de leiders van de beide machtigste staten in de wereld met elkaar zullen spreken. Vorige week al hebben wij een overzicht gegeven van de problemen en de mogelijkheden, welke laatste niet al te groot zijn te achten. Men moet ook geen oplossingen ver wachten. Het is meer het voelen van eikaars pols en het pogen een indruk te krijgen hoe ver de ander wil gaan hoe sterk de wil tot verzet wel is. in Algerije een van de struikelblokken. Daarvan zal ook voor een Te Leeuwarden slaagden voor het Vamor-diploma scooter en motor de he ren S. Zijlstra en Tj, Koorda Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) D.g.g. 4091. De opbrengst van de collecte welke in onze stad gehouden is in de week van 15 t/m 20 mei j.l. ten behoeve van de vereniging voor Maatschappelijk Werk „Humanitas” bedroeg f 525,22. Op dezelfde zaterdag, waarop De Gaulle in Bonn was, begonnen in Evian de besprekingen tussen de Franse re gering en de voorlopige Algerijnse re gering, die in Tunis zetelt, over de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht in Al gerije moet worden toegepast. Dit is een wat ingewikkelde manier om te praten over de onafhankelijkheid van Alge rije, die hier tenslotte wel uit de bus zal komen. Het gaat maar om de wijze waarop en verder of de Fransen Algerije de Sahara willen laten. Deze kwestie is wel ligt. In de eerste plaats een hoop rommel! Het nadeel van de zaak is, dat, -nu het zulk droog weer is, de omgeving daar in een kwalijk rieken de lucht komt te verkeren. Maar ja, nood breekt wet en dat moeten we er maar voor over hebben. Toen Speurder zijn wekeUjkse ronde op „het Eiland” maakte, jmsseerde hij ook de fabriekshal van Van der Heem n.v. Tijdens een praatje vernam hij echter dat de jeugd kennelijk dol op stopverf is. De ene dag hadden de schilders de stop verf in de sponnin gen van de ramen aangebracht, de andere dag was alles alweer verdwe nen en kon men opnieuw beginnen. En dat terwijl de speeltuin vlak naast de hal gelegen is. Met de hal van Kwant werd hetzelfde „grapje" uit gehaald. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De Fransen hebben geprobeerd hun houding tegenover de Algerijnen te ver sterken en een goede indruk op de eigen publieke opinie te maken door eenzijdig het vuren in Algêrije te staken. Tot nu toe wenste De Gaulle niet zelf bij de onderhandelingen betrokken te worden als het -'uren niet gestaakt zou zijn. Dat is nu gebeurd. Maar de Alge rijnen zijn boos, want zij vinden, dat er over onderhandeld moet worden. En nu is er volgens de Fransen niets meer te onderhandelen. Bovendien zou het een Franse zet kunnen zijn om de zwakte van het leger van de Algerijn aan te geven, een zwakte overigens, die de Fransen de overwinning niet kan bren gen. In de Amerikaanse staat Alabama is het zaterdag tot een uitbarsting van rassenhaat gekomen, die 22 gewonden heeft veroorzaakt. Al enige tijd hebben de negers en de blanken, die tegen ras senscheiding zijn, een nieuwe protest- techniek ontwikkeld. Zij stappen in bus- sen in staten, waarin dit geoorloofd is en rijden dan naar staten, waar rassen scheiding in bussen en op stations nog wordt toegepast, hoewel deze bij de wet verboden is. Toen een bus met een aan tal van deze „Freedom riders” in de stad Montgomery in Alabama aankwam, hebben de blanken een aanval op de in zittenden gedaan. De politie was niet tijdig ter plaatse en Robert Kennedy, de broer van de president, die minister van Justitie is, zond 700 federate agenten naar de stad, ondanks de protesten van de goeverneur, die tégen rassenintegra tie is. Maandag kwam hét weer tot moei lijkheden toen een groep van duizend blanken dreigend opmarcheerde naar de kerk, waar de bekende negerpredikaht Luther King preekte. De politie wist de kerk voor bestorming te behoeden, doch het duurde uren, voor de negers de kerk onder politiebescherming konden ver laten. De Kynologenclub Friesland maakte op 2e Pinksterdag in samenwerking met de K.C. Sneek en Omstreken een bustocht naar de hondententoonstelling te ’s Hertogenbosch. De heer G. Kingma, secretaris van K.C. Friesland, ontpopte zich hierbij als een voortreffelijk leider. In het algemeen was de kwaliteit van de honden uit Friesland weer zeer goed, zoals uit de behaalde kwalificaties blijkt. St. Bernard Rhea fen’t Heitelan U. met res. kampioenschap; lefien fen’t Heite lan Z.G., beide eigendom van mevr. Cloode Vries te Nijelamer; Egon van Doggersbank Z«G. St. Bernard, eig. J. Posthumus te Drogeham; Barzoi Alfri- dy’s Sonja van Vredewold van mej. v. Erp te Leeuwarden Z.G.; Duitse herder Astrid van de Posbank Z.G., eig. J. van Tuinen te Leeuwarden; Boxer Ella v. d. Bergerpolder U., eig. W. Zeilmaker te Drachten; Steenbrakje Penelope v. d. Keizerstad U. met res. kampioenschap, eig. Ds L. J. Wolthuis, Oosterend. Fran se bulldog Astrid van Gerard Dou U. met kampioenschap, eig. G. Kingma te Leeuwarden. Jan de Lang (13), Piet de Witte (16), Johan Elzinga (14) en Minne Hoge- boom (15) hebben Pinkstermaandag een enigszins vreemd avontuur be leefd. Met elkaar waren ze die dag naar Oranjewoud gefietst en om streeks half acht ’s avonds naderden zij onze stad weer, Toen zij voorbij de King-Jabrieken kwamen, zagen zij in een sloot aan de weg een jonge stier. Het beest deed alle mogelijke moeite bij de wal op te klauteren, doch het gelukte niet. Doodmoe stond het dier toe te kijken, toen de vier jongens snel afstapten en over legden hoe zij de stier uit zijn be narde positie konden bevrijden. Een van hen haalde een stuk ijzerdraad op en bond het om de horens van het beest en met man en macht gelukte het hun het arme dier op het droge te brengen. Daar stond het: doodmoe en tot zijn hals toe onder1 de modder. De omstanders rieden de jongens aan de eigenaar op te zoeken en deze gin gen op pad. Bij niemand kregen ze echter gehoor, doch toen ze weer bij het dier terugkwamen, zagen ze een boer op de fiets wegrijden, die ech ter op hun roepen geen enkele reak- tie gaf. Een vreemd geval vindt Speurder. Schijnbaar heeft de boer zich niet afgevraagd hoe het beest in de sloot is gekomen en ook niet hoe hij eruit is geraakt. Zodoende bleven de vier redders verstoken van elk bedankje dat hun toch echt wel toekomt. Welnu, dan zal Speurder dat maar doen. Bedankt jongens, het was dik voor elkaar. Houen zo! Dinsdag jl. is men opnieuw begonnen met het water tussen de beide dam- wanden bij de Oosterpoortsbrug weg te zuigen en ditmaal met meer sukses dan de vorige keer. Het grootste ge deelte staat hu droog zodat men nu een kijkje kan nemen op de bodem van de vaart en wat daar allemaal Requisitoir. Daarna was het woord aan de Officier van Justitie, mr. H. Niemeijer, die in zijn quasi en humoristisch requisitor openlijk aan de kaak wilde stellen dat de heer Menalda desertie pleegt. Doch het Open baar Ministerie heeft tot taak ook het goede in de mens te zoeken en alzo twijfelde spr. er niet aan, dat „verdach te” Menalda te goeder trouw dwaalt. Spr. constateerde ook, dat mr. Menalda Gistermiddag, na de civiele zitting, werd afscheid genomen van Mr. H. Menalda, sinds 17 december 1954 Kantonrechter alhier, wegens zijn benoeming tot Raadsheer aan het Gerechtshof te Leeuwarden, in welke functie hij vorige week vrijdag door de Hoge Raad in Den Haag is beëdigd en a.s. maandag zal worden geïnstalleerd. Zeer vele personen van de rechterlijke macht, onder wie ook de oud-griffier bij het Kantongerecht mr R. M. Westerink, waarnemende Kantonrechters en advo caten, maar ook notarissen uit het Ar rondissement Sneek, wethouder Berk hout namens het gemeentebestuur en Adjudant Heystra, groepscommandant Rijkspolitie, mevrouw Menalda en nog enige dames woonden dit afscheid in de Gerechtszaal bij. De leiding berustte bij de «oudste plaatsvervanger mr. J. H. Cornelis, die in zijn zeer geestig afscheidswoord er aan herinnerde, dat hij indertijd ook het voorrecht heeft gehad de heer Menalda als Kantonrechter te mogen installeren. Hij deed dat toen aan de hand van de Epilogue, de opdracht aan de Koning, van de grote Franse rechtsgeleerde en procureur des Konings uit de 17e eeuw Jean Domat, welke woorden nog altijd van groot gewicht zijn en nog niets aan waarde hebben ingeboet. Spr. las enige fragmenten uit deze oproep voor, waar in de Koning eigenlijk op zeer loffelijke wijze wordt aangespoord de rechtssou- verelniteit te eerbiedigen en deze taak te laten uitvoeren door rechters, wier plicht het op hun beurt was de wetten te bestuderen en te onderhouden en zon der aanzien des persoons recht te doen. Onze lijd is ongetwijfeld lichter, maar gelukkig is de rechter nog altijd geroe pen de rechtstaat te handhaven, aldus mr. Cornelis, die daarna aller dank ver tolkte voor de voortreffelijke wijze waarop Mr. Menalda dit Kantongerecht heeft geleid. Gaarne wenste spr. hem dan ook namens alle plaatsvervangers toe, dat het hem ook verder goed mag gaan en hij altijd met vreugde in Fries- lands tweede veste zal blijven wonen. Mr. U. M. Ubbens, de Leeuwarder col lega van mr. Menalda, die hem de vorige dag in Leeuwarden ook al had toege sproken, voegde daar nu aan toe, dat het hem spijt dat mr. Menalda weldra hun oud-collega zal zijn, maar blij te zijn dat hij toch een collega in ruimer ver band zal blijven. Wij denken daarbij vooral aan de kwestie-Berlijn, die wij de vorige week al noemden. Volgens de Moskouse cor respondent van het bekende Franse blad Le Monde zal voor Croestsjow het Ber- lijnse probleem hét belangrijkste zijn, dat hij in Wenen wil aansnijden. Men vermoedt, dat het in september, na de Westduitse verkiezingen, hier tot een crisis zal komen, als het overleg in Wenen niets oplevert. En dat zal ver moedelijk op dit punt niets opleveren, behalve dan misschien de bereidheid weer met zijn vieren aan tafel te gaan zitten. Maar men kan zich moeilijk voorstellen, dat Rusland langdurig deze vertragingstactiek van het Westen za) dulden. Intussen laat president Kennedy niets na om uiting te geven aan zijn wens de militaire paraatheid van het Westen zo hoog mogelijk op te voeren. Vorige week is hij op bezoek geweest in Canada en bij deze gelegenheid heeft hij de Noord- atlantische Verdragsorganisatie een zee- strijdmacht met atoomraketten aangebo den. De N.A.V.O. zou het operationele beheer over deze atoommacht hebben. Het plan zou uitgevoerd worden als de doelen van de N.A.V.O. buiten het ge bied van de kernwapens zouden zijn be reikt. Hij geeft hiermee aan, dat op het ogenblik de Europese landen zich in eerste instantie met conventionele wa pens moeten uitrusten, maar tevens, dat er bij de uitvoering van de taak een beloning wacht. Hoe overigens dat ge meenschappelijke beheer van vijftien landen geregeld zou moeten worden is nog niet duidelijk. Dit nieuwe plan van Kennedy zal on getwijfeld ook ter sprake zijn gekomen tijdens het overleg, dat president De Gaulle en bondskanselier Adenauer za terdag in Bonn hebben gehouden, aan gezien het min of meer een doorkrui sing lijkt van de Franse wens als atoom- mogendheid erkend te worden, zoals trouwens ook met het zg. plan-Herter het geval was. In het middelpunt van de besprekin gen stonden de N.A.V.O. en Europa. Adenauer zou De Gaulle hebben verteld, dat het zijn indruk is, dat Kennedy streeft naar een versterking van de N.A.V.O., hetgeen min of meer in strijd is met wat bekend is van de gedachten van De Gaulle, die Europa een grotere en meer onafhankelijke rol wil laten spelen. Maar men heeft toch de indruk gekregen, dat De Gaulle zich min of meer zal schikken. Mr. .Niemeijer besloot met een per soonlijk woord tot de heer en mevrouw Menalda, van wie hij veel goeds heeft ondervonden. De griffier van de Kantongerechten Leeuwarden, Sneek en Heerenveen, mr. B. M. Keulen, sloot zich aan bij de vo rige spreker. De griffier en de Griffie van het Kantongerecht Sneek hebben al tijd met grote waardering opgemerkt, dat de Kantonrechter ook een mens was. Hij sloot zich niet op in een ivoren toren, maar toonde ook altijd grote be langstelling voor de griffier, de heer Kooi en de heer de Jager. Jammer dat U ons gaat verlaten, maar wij zijn ook verheugd over Uw eervolle promotie, al dus spr. Namens zijn voorganger mr. Westerink, de heer Kooi, gerechtssecre- taris, de heer de Jager, deurwaarder de Jong, de heren Wind en Gerbrandij van de Pachtkamer en de concierge mevr. Bos bood mr. Keulen de scheidende kan tonrechter een boekwerk over muziek en een platenbon aan, waarna hij me vrouw Menalda met bloemen in de hulde aan haar man liet delen. Stap terug voor De Gaulle. Op het punt van de Europese samen werking heeft De Gaulle water bij zijn wijn gedaan. In februari was hij met het plan gekomen voor een nauwere politie ke raadpleging van de zes landen van de Gemeenschappelijke Markt. Een raad pleging, die zich ook zou moeten uit strekken to’c de ministers van defensie. Minister Luns heeft onmiddellijk de Ne derlandse bezwaren hiertegen naar vo ren gebracht. Europees militair overleg, aldus Luns, zou leiden tot een Europees apartje in de N.A.V.O. en daar wil Ne derland niet van weten. Een politiek ge sprek betekent het uitsluiten van Enge land uit Europa en ook daar is Nederland sterk op tegen. De mogelijkheid, dat Engeland op de een of andere manier zal toetreden tot de Gemeenschappelijke Markt, heeft het minister Luns 'gemakkelijker gemaakt, zijn bezwaren te uiten tegen het politie ke overleg van de regeringsleiders vier maal per jaar. Zijn bezwaren tegen het militaire overleg handhaafde hij en dat werd een van de oorzaken van het uitstel van de Europese topconferentie die op 19 mei in Bonn had moeten beginnen. Maar na hét overleg van De Gaulte met Adenauer blijkt, dat men een vorm heeft gevonden voor het overleg, dat iedereen zal bevredigen en er is te verstaan ge geven, dat de ministers van defensie niet regelmatig bijeen zullen komen.en dat de regeringsleiders niet over de struc tuur en de strategie van de N.A.V.O. zullen spreken. Dat is een behoorlijke stap terug voor De Gaulle. Hoewel onderstaande foto de indruk wekt dat men bij meubelhuis Aukema aan de Oosterdijk ook boten ver koopt moet Speurder toch verklaren dta ook hier de schijn bedriegt. De zoon van de heer Aukema, Theo, heeft nl. in de voorkamer van het bovenhuis een Topklasser, waarvan de heer G. Doevendans het casco le verde, afgebouwd en vrijdagavond werd het jachtje, dat het registratie nummer 37 kreeg, met man en macht via twee trappen naar buiten ge sjouwd om in zijn (natte) element te worden gelaten. Het heeft de naam „Seahorse" gekregen. De heer Doe vendans heeft nog een twintigtal cas co’s in bewerking, waarvan vijf voor inwoners, van Wapeningen zijn be stemd. De anderen gaan naar het Westen van het land, waar grote be langstelling voor dit type bestaat. Ook zal hij „Tops” naar Amerika en Duitsland exporteren met het lot van het miljoen Europeanen tets heeft begrepen van recht doen en belangrijkste recht zijn. Als het nodig was heeft hij 1 „1. naast de verdachte, maar ook naast het goed deel afhangen of de Algerijnen Openbaar Ministerie gestaan. Mr. Menalda sprak een uitvoerig dankwoord. In de eerste plaats tot de plaatsvervangers, jlie er steeds voor zorgden dat hij na z’n vacantie een schone tafel vond, eïi daarna tot zijn collega’s met wie hij het altijd goed heeft kunnen vinden en welke samen werking hij nog graag enige tijd had willen voortzetten. Ook betreurde hij het dat er aan de goede samenwerking met de Officieren thans een einde komt. Spr. was ook zeer verheugd over de aanwezigheid van de heer en mevrouw Westerink. Hij heeft aan de heer Wes terink altijd veel steun gehad, speciaal ook in moeilijke zaken. Ook houdt spr. goede herinneringen aan de samenwer king met de gerechtssecretaris, het per soneel van de griffie en deurwaarder de Jong, welke laatste bepaald geen hard mens is, zoals veelal van een deurwaar der gedacht wordt. Tot mr. Stoop zei mr. Menalda, het een gelukkige omstandigheid te achten dat hij zelf een tijdlang tot de balie heeft behoord. Daardoor is het nl. mogelijk zich in te leven in de taak van de plei ter. De kracht van hun overtuiging boe zemde hem dan ook altijd eerbied in. Als het daarom waar is zoals gezegd wordt, dat tegenwoordig zo weinig jongeren de loopbaan van advocaat kie zen, dan zal er in de toekomst van de rechtspraak niets terecht komen. Men hoort veel kritiek op de leken rechtspraak, zo ging spr. voort. Maar als er één vorm van lekenrechtspraak is, waartegen die kritiek verstomd is, dan is dat tegen de Pachtkamers. Spr. heeft nl. altijd veel waardering gehad voor de wijze waarop de leden hun taak vervullen en bewaart daaraan de pret tigste herinneringen. Ook dankte hij de heren Wind en Gerbrandij zeer voor de steun welke zij hem steeds hebben ge geven. Verder zei de heer Menalda nog zich in de afgelopen zes jaar zo goed in Sneek te hebben thuis gevoeld, dat zijn vrouw en hij er de voorkeur aan hebben gegeven hier te blijven wonen. Hij sprak de hoop en het vertrouwen uit, dat het Kantongerecht hier in stand zal blijven en dankte tenslotte allen zeer voor hun aanwezigheid en voor de cadeaus. Mr. Cornelis sloot hierop de zitting, waarna er in De Wijnberg nog gelegen heid was persoonlijk van de heer mevr. Menalda afscheid te nemen. - Bijna iedereen zal Wel eens gehoord hebben van de moesson. Onder moesson verstaat men een wind, die elk half jaar van richting verwisselt. Wie met zo’n echte, volwassen moesson of halfjaar lijkse wind eens anders dan op papier geconfronteerd wil worden, kan in In donesië terecht. Java en de kleine Soen- da-eilanden kennen de Oost-moesson, wanneer het op het Noordelijk halfrond zomer is; de West-moesson waait er een half jaar later, als het bij ons win ter is. Veel minder bekend zal zijn, dat ook Europa zijn moesson heeft. Deze vindt zijn oorsprong in temperatuurtegenstel- lingen tussen het vasteland van Europa en het aangrenzende deel van de Atlan tische Oceaan. In het late voorjaar, in april en mei, wordt dit continent al flink warm door de elke dag hoger komende en effectiever stralende zon. De zee kan zo vlug echter niet meekomen. Daar blijft het na het winterseizoen nog veel langer koel. Boven het vasteland is de luchtdruk gemiddeld laag, boven zee hoger. In het grensgebied tussen lage en hoge luchtdruk ontwikkelt zich een Noordelijke luchtstroming. Wanneer we een half jaar verder zijn, zijn de rollen omgedraaid. Het continent koelt veel sneller en sterker af dan de zee, met als gevolg: hoge luchtdruk boven Midden- Europa en lage boven zee. Bij deze con stellatie van de luchtdruksystemen pas een Zuidelijke wind. Resumerend kan gezegd worden, dat de Europese moesson gekenmerkt wordt door Noordelijke winden in het late voorjaar en de voorzomer en Zuidelijke winden in het najaar. Pinksterdagen kil. Als we het weer van de afgelopen weken bekijken, dan zien we dat de moesson, i.c. de Noordelijke, dit jaar vooral in mei zich een echte bemoeial toont. We zittén nu al weer een hele tijd vast aan het kille weertype, dat OUDEGA-W. Gistermiddag landde hier een gezelschap van ruim twintig Namens de Orde van Advocaten wenste de Deken mr. A. E. Stoop te Leeuwarden de nieuwe Raadsheer geluk met zijn benoeming in het Hof. Maar, zo betoogde hij, een afscheid brengt ook altijd heimwee mee. Wij waren nl. zo gelukkig, dat er in Sneek een kan tonrechter zetelde, op wie wij aan kon den. Hij was altijd bereikbaar en steeds op de hoogte. Hij kende de zaak, maar ook het recht zoals hij het moest ken nen. Dat maakte, d'at wij hier altijd met groot genoegen heengingen, omdat wij wisten, dat hij, tegenover wie wij moesten pleiten, begrip had voor ons standpunt en dat voortdurend bleef toetsen aan wat hem mondeling- of schriftelijk was voorgedragen. Daarom is er bij ons een gevoel van spijt, dat zo iemand na zo’n betrekkelijk korte tijd zijn functie gaat verlaten. Hij heeft ech ter een ambt gezocht waarin hij deze persoonlijke hoedanigheden even goed ten profijte van de gehele Noordelijke gemeenschap kan aanwenden. Want dat hij ook daar zijn arbeidskracht niet zal sparen, daarvan zijn wij overtuigd, aldus mr. Stoop. Daarom zullen wij er in be rusten, dat het platteland hierdoor een ontluistering zal ondergaan en hopen wij dat het U gegeven moge zijn in Uw nieuwe functie nog lang het recht te dienen, zo besloot mr. Stoop. Nadat mr. Cornelis namens de plaats- De Hoge Raad acht de vergunning van de Kamer van Koophandel, die het Vestigingsbesluit Grafische Bedrijven eist voor de vestiging van een grafisch bedrijf, in strijd met artkel 7 van de grondwet. In dit artikel staat, dat nie mand voorafgaand verlof nodig heeft om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, aldus meldt Het Vrije Volk. Dit is te vinden in hét arrest van de Hoge Raad in de zaak tegen een drukkerij- en uitgeversbedrijf in Balk (Fr.), dat door de economische politie rechter te Leeuwarden was veroordeeld tot f 10,boete, omdat het geen vesti gingsvergunning had van de Kamer van Koophandel te Leeuwarden. De Hoge Raad heeft het vonnis van de rechter in Leeuwarden vernietigd en de drukkerij ontslagen van alle rechts vervolging. studenten in de sociologie. Het waren allen leden van de sociolo genvereniging „Baldur” van de Rijks universiteit in Leiden. Doel was, na de lezingen in het stad huis te Bolsward, ook eens stemmen uit de praktijk te horen. De aangewezen plaats hiervoor was „Ons Gebouw”, waar allen welkom werden geheten door „Dorpsbe langen” en de heer K. Elzinga, direkteur der K.N.M. fabriek alhier. Na van alles te hebben gehoord en gevraagd over dorp en dorpsleven en getrakteerd te zijn op koffie en koek en een enorm stuk kaas, het laatste aangeboden door de zuivelfabriek, werd er een wandeling gemaakt door het dorp. Met grote aandacht werden zaken en dingen bekeken, waaraan de inwoners zelf voorbijgaan. Uit de steeds weerke rende vragen bleek de grote interesse voor dit typerend dorp in de Z.W.-hoek. Ver over het tijdschema gaf leider drs. W. Nijboer het sein tot vertrek. aan „hoge” winden onverbrekelijk ver bonden zit. Ook het Pinksterweer heeft er onder geleden hogere temperaturen dan 14 tot 17 gr. C. kwamen in ons land niet voor al zorgde te elfder ure een brede rug van hoge druk er voor, dat de Scandinavische regenstoringen buiten spel bleven. Vooral op Pinkstermaandag was het ’s morgens en in de late na middag best zonnig. De bewolking, die rond en in de eerste uren na de middag boven ons land hing, was door de zon(newarmte) zelf uitgelokt. Ze ver dween toen de zon lager zakte. Niet steeds sprekend. Hierboven hebben we het stelsel van de Noordelijke en Zuidelijke moesson in Europa uiteengezet. Zo op het papier lijkt alles heel goed te kloppen, maar in de practijk komen er wel eens storingen en schijnbare ongerijmdheden in het windstelsel voor. Hiervan weet ons aller IJslanddepressie meer af. Wanneer dit minimum in een dolle bui geraakt, nes telt de wind te onzent zich in de Zuid westhoek en is het systeem van de Noordelijke moesson totaal verstoord. Uit ervaring weet een ieder hoe ge makkelijk het in april en mei tot arc tische kou-invallen uit Noord-West tot Noord komt in West-Europa. De IJshei- ligen (1114 mei) zijn berucht van wege het nachtvorstgevaar dat ze met zich brengen. In het najaar, met name in de tweede helft van september en oktober is de „oude wijven”-zomer, verband houdende met de dan heersende Zuidelijke Moes son, een (niet al te) vast programma punt. Wat we voor de naaste toekomst hopen iseen spoedige liquidatie van het Oceanische hogedrukgebied, dat vrij wel onafgebroken Poollucht om ons héén doet spoelen. Pas dan kan er weer begonnen worden met de opbouw van een zomers weertype. Afgaande op de luchtdruksituatie omstreeks het midden van deze week, ziet het daar voorlopig nog niet al te zeer naar uit.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1