Ill Burgemeester Rasterhoff opende de nieuwe Ds Lucas Fockens Uloschool Ds Lucas Fockens en zijn tijd Koninklijke onderscheiding voor jubilerende Chef BuitendienstWoudsend’ aWBBS en van WYMBRITSERADEEL en IJLST Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, t" Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van 116e jaargang no. 43 Maandag 29 mei 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Voorbeeld van een goed schoolgebouw, maar nu al te klein I' Trekker te water Geslaagd Provincie sloot 1959 af met voordelig saldo Bekende reinigingsman met pensioen MAANDAGS en DON DERDAGS NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Koninklijke belangstelling voor diamanten bruidspaar (handels- I Zie verder pag. 2 Nu de 2e Chr. Uloschool de naam heeft ontvangen van Ds Lucas Fockens- school, wil ik iets schrijven over deze figuur, die we de geestelijke vader zou den kunnen noemen van ’t Christ. On derwijs hier ter stede. Burgemeester Van Hout speldt de jubi laris de eremedaille op. Verschijnt SNEEKER NIEUWSBLAD ad f 20.525.813.29 en de reserve-, kas- en verrekendienst mét een bedrag aan in komsten en uitgaven van f 38.790.063.05. Aan de Noord-Nederlandse modevak school te Groningen slaagden voor costu- mière mevr. Toren-Kamstra en mej. H. Lichthart ven, de Here heeft genomen, Zijn Naam zij geloofd”. De trouw en bekwaamheid van Ds Fockens werden steeds meer be kend en gewaardeerd. De Classis koos hem als lid van de, Provinciale Synode, die in 1805 in Sneek werd gehouden. Tijdens de vergadering van deze Syno de heeft hij in Sneek gepreekt. Dit is misschien aanleiding geweest, dat hij la ter vanuit deze gemeente een beroep ontving. Hij nam het beroep aan en op 7 november 1807 hield hij zijn intrede preek in de Martinikerk, naar aanlei ding van Mattheus 16 18, deze woor den: „Op deze petra zal Ik mijn gemeen te bouwen”. NIJEZIJL. Bij het zwaaien op de smal le Parallelweg raakte een trekker van Smit uit Abbega in de nogal diepe spoorput. De bestuurden trachtte nog wel de trekker op de wal te houden, maar dit lukte niet en hij reed achteruit het water in. Door de kraanwagen van F. Osinga werd de trekker weer op het droge ge bracht. De bestuurder bleef gelukkig ongedeerd. Hij werd in 1763 te Groningen gebo ren, waar hij aan de Universiteit aldaar zijn theologische opleiding ontving. Hij was zeer knap in de Oude Talen, waar aan hij ook later nog vele uren studie heeft gegeven. Op 26-jarige leeftijd werd hij candi- daat tot de Heilige Dienst. In 1790 ver bond hij zich aan zijn eerste gemeente Windeweer. In dit veenland leerde hij de bittere armoede der bevolking ken nen en deze armoede heeft op hem diepe indruk gemaakt en heeft een stempel op zijn leven gedrukt. Hij is steeds de vriend gebleven van hen, die arm wa ren naar de wereld en arm waren -van geest. In 1793 huwde hh met Anna Wil helmina Havingha, ook uit Groningen afkomstig, die tal van jaren mét hem lief en leed heeft gedeeld. Van Windeweer verhuisde Ds Fockens naar Ruinen, welke standplaats hij in 1798 verwisselde met Grrjpskerk. Voor al in deze plaats heeft hij met zegen gewerkt, hét geestelijk leven van de ge meente werd verdiept en ook de predi ker zelf werd dieper ingeleld in de heils waarheden Gods. Het afscheid viel hem dan ook heel zwaar, toen hij vertrok naar Friesland om in de gemeente van Kooten en Twij- zel zijn arbeid voort te zetten. Hier heeft hij een kind moeten verliezen. Het heeft hem veel strijd gekost om te ko men, tot de „overgave”, dat hij met Job leerde spreken: „De Here heeft gege- Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Het was zaterdag veertig jaar geleden dat de heer H. de Jongh in dienst trad van de Onderlinge Brandwaarborg- maatschappij Woudsend en de nv Verze keringsmaatschappij HollandWouds end. De heer De Jongh die 26 jaar werk zaam was bij de binnendienst en 14 jaar bij de buitendienst, is in die veertig jaar opgeklommen van kantoorbediende tot chef van de buitendienst en mede door zijn werkkracht is de maatschappij in die jaren uitgegroeid tot een bedrijf van grote omvang. Koninklijke onderscheiding Al wil ik u, mevrouw De Jongh en de kinderen hiermee hartelijk feliciteren, de reden van mijn komst hier is toch dat ik u mededeling mag doen van het feit dat aan de heer De Jongh de ere medaille in goud van Oranje Nassau ‘s toegekend. De burgemeester speldde de medaille op de borst van de jubilaris die moest danken voor een langdurig ap plaus, voor de hartelijke woorden van de burgemeester en de hoge onderschei ding hem verleend. Daarna sprak een van de direkteuren de heer A. H. Tromp, die aandacht wil de schenken aan het feit dat over een jaar staat te gebeuren - het afscheid van de heer De Jongh van de maat- dom, was bang voor uitersten, men vreesde de zogenaamde „Dordtse recht zinnigheid”. „We hebben rust nodig", zei eens een voorzitter van het Provin ciaal Kerkbestuur in Nocrd Holland. Rust kan aangenaam zijn in onze drukke tijd, maar als in de kerk de rust heerst van een begraafplaats, dan is de kerk de ondergang nabij, tenzij - de Geest des Heren mannen en vrouwen verwekt, die zich het Evangelie niét schamen, die er door worden aangespro ken en die vragen als de. mensen op da eerste Pinksterdag, bij de geboorte van Christus’ Kerk: Wat moeten wij doen? Het Reveil En de mannen van het Reveil, de geestelijke opwekking vanuit Zwitser land, ook hier gekomen, hebben dit ge vraagd en ze hebben hun opdracht ver staan; ze zijn aan het werk gegaan, te midden van ons volk, dat de rust min de, de deugd verheerlijkte, verdraag zaamheid predikte. Men koesterde zich in een culcuur-optimisme en liep aan de schriftuurlijke waarheden voorbij. Ds Fockens was verwant aan de Réveil kring, onderhield persoonlijk contact mét figuren uit deze kring. Men kwam sa men als Christelijke vrienden, in gezel schappen tot onderlinge stichting; men werd zich persoonlijk bewust van de vruchten van Christus Heilswerk. Dit alles betekende voor de Réveilmannen geen isolement, geen afsluiting, integen deel! Men had een Apostolaire visie en dit dreef hen tot daden ten opzichte van de kerk, de school, de jeugd, ook de ont spoorde jeugd. Ik denk aan mannen als Da Costa, Groen van Prinsteren, Kohl- brugge, Capadose, Heldring, vele Chris telijke aktiviteiten op verschillend ter rein in de 19e eeuw, waren vruchten van het Reveil. In deze geest beeft ook Ds Fockens hier gearbeid en hij heeft een stempel gezet op het Friese Reveil, dat een uit gesproken kerkelijk karakter vertoonde. Voorafgaande aan de opening kwam een groot aantal genodigden als gasten van de Vereniging voor Chr. School onderwijs in Rest. Piso bijeen, onder wie burgemeester Rasterhoff en de se cretaris de heer Koster, een aantal raadsleden, de heer R. J. Sipkens, In specteur van het l.o., de heer van Wij len, Consulent Lich. Opv., de hoofden en het personeel van de beide scholen, de heren W. Meindersma en J. A. Lok- kerbol, resp. hoofd van de Openbare en de R.K. Uloschool, vertegenwoordi gers van de C.V.O. en het Geref. Schoolverband en vele dames van het bestuur en de leerkrachten. Zij werden na het lezen van Ps 67 en gebed door de voorzitter de heer S. Akkerman verwelkomd, die meteen dankte voor de ontvangen bloemen en cadeaus en daarna een openingswoord sprak. Hij noemde hierin als opdracht van de school het onderwijzen van leerlingen van twaalf tot zestien jaar, een moeilijke leeftijd, die soms zelf niet weten wat ze willen, maar een grote behoefte verbergen aan leiding. In de eerste plaats thuis, maar ook in school. Spr. hoopte evenwel dat aan deze en de vele andere scholen niet gewerkt zal worden om zoveel moge lijk kennis bij te brengen, maar dat er vooral ook andere aspecten van het onderwijs aan de orde zullen komen, zoals de religieuze, sociale, lichamelij ke, aesthetische en zedelijke vorming. Bij de opvoeding moet men n.l. be denken dat een mens niet alleen een hoofd heeft, maar ook een hart en een hand. Zich tot de leerkrachten wen dend betoogde spr. dat hun werk moet zijn vorming, vorming van de geest en vorming van de mens. In de laatste maanden moet ook rekening worden gehouden met het noodzakelijk kwaad van de mulo-examens, maar in de 2e en 3e klas moet nog niet op dat exa men gewerkt worden. Na de geschiedenis van de bouw te hebben geschetst, waarbij hij dankte voor de daarbij ondervonden mede werking, zei de voorzitter blij te zijn met deze uitbreiding, maar dat de school nu al weer te klein is. De ge meenteraad heeft al medewerking ver leend voor uitbreiding met twee lo kalen, maar de urgentieverklaring is nog niet ontvangen. Wel heeft de heer Klazinga toestemming gekregen met 1 september met acht man te v/erken. Dit komt er op neer dat het natuur- kundelokaal en het overblijflokaal di rect al als leslokalen gebruikt moeten worden. Op 1 september zullen aan beide scholen totaal twintig leerkrach ten verbonden zijn. Zij bedacht n.l. de naam Ds Lucas Foc- kensschool, waarvoor haar een prijsje is toegekend. Inspecteur Sipkens toonde zich ook verheugd met deze nieuwe school, die goed is uitgevoerd. Het gebeurt zelden dat door hetzelfde bestuur een tweede, school wordt geopend, maar het is voor spr. de vraag of het ulo-onderwijs in streken waar de bevolking terugloopt niet aan de top is gekomen. De grote behoefte aan onderwijs is echter ver heugend. Spr. wenste allen geluk met deze nieuwe school die een voorbeeld is van een goed schoolgebouw al blijft dit secundair en sprak de hoop uit dat er jarenlang generaties in zul len worden opgekweekt en opgevoed tot goede Nederlanders en goede leden van de gemeenschap. Het hoofd der school de heer P. Kla zinga sprak woorden van dank voor de medewerking welke hij van alle zij den heeft ondervonden, o.a. van z’n col lega De Vries voor de inwoning, en be loofde dat zij allen hun uiterste bést zullen doen hun taak met Gods hulp in deze nieuwe school te verrichten. Portret Ds Fockens De heer W. Nauta gaf een levens schets van Ds Lucas Fockens, waar over U elders in dit nummer meer kunt lezen, en bood als persoonlijk ge schenk een door onze stadgenoot Fré Dijkstra getekend portret van deze eertijds zo bekende Sneker predikant aan. Het werd door de voorzitter dank baar aanvaard en daarna aan de heer Klazinga overgedragen. Verder spraken nog de heren G. Bootsma namens het Chr. Nat. School onderwijs en het Geref. Schoolver band, B. Faber, oud-hoofd der Chr. School te Gauw en oud-patroon van de heer Klazinga, W. Meindersma, hoofd van de Openb. Ulo, M. de Vries en J. E. Offringa, resp. hoofd en leraar aan de „moeder”school en Theun van Bekkum, die namens de leerlingen de planten in de bloembakken aanbood. De heer Offringa las een door hem zelf vervaardigd gedicht „Oan de nei- tins van Ds Lucas Fockens” voor, dat, naar de voorzitter mededeelde, gecal- ligrafeerd en ingelijst zal worden om eveneens in de nieuwe school te wor den opgehangen. De heer S. Havinga, tweede voor zitter van de vereniging, ging daarna voor in dankgebed. De heer W. Nauta biedt het portret van Ds Fockens aan schappij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Waar u dan als kapitein het schip zult verlaten be loven wij als direktie de speciale sfeer te zullen handha-, en welke aan u te dan ken is. U drukte nl. uw stempel op de buitendienst. Er waalt een frisse wind doorheen en ook dat zullen wij trachten te behouden. Wij leven met u niet enkel in een za kelijke, maar vooral ook in een vriend schappelijke sfeer c.i dit vooral zullen wij zeer missen als u eens afscheid ge nomen zult hebben. Wij kunnen u niet dankbaar genoeg zijn voor alles wat u voor de maatschappij hebt gedaan. De heer Tromp dankte ook mevrouw De Jongh. die haar man veel heeft moe ten missen en bood daarna namens de direktie een televisie-toestel aan, waar mee een grote wens van de jubilaris in vervulling ging. Aan mevrouw De Jongh werd een prachtig bloemstuk aangebo den. De heer E. Verhoeven uit Heilo, spre kend namens de buitendienst, citeerde een van de gezegden van de heer De Jongh: vriendschap is de olie waar de maatschappij op drijft. Uit vriendschap werden dan ook de volgende cadeaus aangeboden: een grasmaaimachine, een verrekijker, een schilderskist en ezel, een schemerlamp, een boekenbon en voor mevrouw De Jongh een doos bon bons. Advertentieprijs 15 ct per mm. Efl contract adv.) lager. Abonnementsprijs t 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De tweede Chr. Uloschool aan de Scherhemstraat, die de naam „Ds Lucas Foc kens School” heeft gekregen naar de man die hier van 1807 tot 1850 predikant is geweest en met recht de geestelijke vader van het christelijk onderwijs in onze stad genoemd kan worden, is vrijdagmiddag door burgemeester Rasterhoff geopend. Met deze schepping van architect J. C. Teeuw te Leeuwarden is Sneek een prachtige moderne school rijker geworden. Het enige nadeel is, dat zij nu al te klein is. De zes leslokalen zijn niet voldoende voor het grote aantal leerlingen, zodat het natuurkundelokaal en het overblijflokaal direct al als leslokaal ge bruikt moeten worden. Toen de jubilaris in dienst trad was er een personeel van vijftien man, nu werken er 140 mensen op het kantoor en dertig in de buitendienst en dat de directie het werk van de heer De Jongh zeer waardeert, heeft ze ter gelegenheid van dit veertigjarig jubileum willen to nen. Vrijdagavond werd in Amicitia een feestelijke avond gegeven, waarna de ju bilaris zaterdagmiddag in de foyer reci pieerde. Ruim 200 personen kwamen de heer en mevrouw De Jongh met hun kinderen de hand drukken. In de eerste plaats was dat burgemeester J. van Hout die gelukwensen mede namens het gemeentebestuur uitsprak. Bij u bestaat er maar één maatschappij, aldus de bur gemeester, en ook het gemeentebestuur is „wils mei Waldsein”. U hebt de gehe le ontwikkeling van dit bedrijf meege maakt en vooral na de oorlog was er sprake van een spectaculaire groei. U is opgeklommen tot een 'zeer belangrijke funktie en het is begrijpelijk dat de di rektie deze gelegenheid heeft aange grepen u te huldigen als chef van de buitendienst. V erbazingwekkend De burgemeester wenste het bestuur van harte geluk met deze dag en noemde het verbazingwekkend hoe vlug deze school tot stand is gekomen. Hij wees daarna op de enorme groei van het Ulo-onderwijs en het aantal leerlingen, vooral na 1945, maar toch ligt dit hier nog beneden het landsge- middelde. Dat kan verschillende oor zaken hebben, o.a. dat andere scholen voor voortgezet onderwijs hier in ver houding meer leerlingen trekken dan elders. Zeker is echter wel dat het ulo-onderwijs in de toekomst een be langrijke taak in onze samenleving zal blijven vervullen. Spr. stond vervolgens stil bij de in grijpende wijzigingen welke in ons land bij het onderwijs zijn opgetreden de avondscholen en het voortgezet 1. onderwijs bijv, zijn verdwenen en zei daarna zeer verheugd te zijn dat vandaag weer een nieuwe school, aan gepast aan de eisen van de tijd, kon worden geopend. Belangrijker en meer verheugend is dit echter als een symp toom van veranderingen welke zijn opgetreden. Langzamerhand is ook in Zuidwest Friesland het besef doorge drongen en zijn er economische en maatschappelijke mogelijkheden geko men alsmede de wens en het verlan gen zich niet te bepalen tot lager on derwijs maar ook gebruik te maken van het voortgezet onderwijs in al zijn geledingen. En spr. gelooft dat er nog meer mo gelijkheden en verlangens naar voren zullen komen. Wel zit het Ulo-onder wijs momenteel in de branding en weet men nogniet wat het worden zal, (de Mammoethwet!) maar dat is niet het belangrijkste. Belangrijk is dat onderwijs van dit karakter altijd en ook voor uw bestuur, van grote be tekenis zal blijken te zijn. De burge meester eindigde met de wens, dat de school in alle opzichten aan de ver wachtingen zal beantwoorden en een stimulans moge zijn op de ingeslagen weg voort te gaan in het belang van Sneek en de gehele Zuidwesthoek. Bezichtiging Het gezelschap begaf zich hierna met auto’s en per autobus naar de nieuwe school. Matzen Baarda bood de burgemees ter op een kussen de sleutel aan waar mee hij een van de twee toegangsdeu ren van het slot draaide, waarna de school werd bezichtigd. Zoals hierboven reeds vermeld, be vat de school zes leslokalen, boven vier en op de begane grond twee.’Be neden bevinden zich ook het verdiept Moeilijke tijd Het was een moeilijke tijd, toen Ds Fockens zich aan de Sneker Gemeente verbond, waar hij bijna 43 jaren, tot aan zijn dood in 1850, het Evangelie zou mogen verkondigen. Een moeilijke tijdons land zucht te onder de Franse overheersing de vrij heid lag aan banden; de economische toestand was heel slecht. Ook in de pas torieën werden in die tijd armoede ge leden, de traktementen der predikanten waren laag en de Rijkstraktementen werden slecht uitbetaald. In 1813 had Ds Fockens nog f 2500,van het Rijk te goed. Het verlies van de nationale vrijheid, het verval van de kerk, de ballingschap van Oranje waren voor deze prediker moeilijk te verwerken, maar hij deed in getrouwheid zijn werk, van uit een sterk geloof en de hoop op betere 'tijden ver liet hem niet. Ook niet toen bij het in- lijvingsdecreet van Rambouillet in 1810 ons land een deel werd van Frankrijk, waar Napoleon de dictator was. Het leek schijnbaar een verloren zaak; het Gedeputeerden hebben Provinciale Staten de rekening van inkomsten en uitgaven van de provincie Friesland over het dienstjaar 1959 aangeboden. De ontvangsten op de gewone dienst wijzen een bedrag aan van f 12.373.038, de uitgaven f 11.970.149.36, zodat het voor delig saldo f 402.889.43 bedraagt. De kapitaalsdienst sluit met een be drag aan inkomsten en uitgaven Bijzondere gaven De heer W. de Vries, algemeen procu ratiehouder, roemde de bijzondere gaven van de heer De Jongh. Hij noemde hem een benijdenswaardig mens die populari teit en leiderschap weet te verenigen. U was met recht een mens voor de ge meenschap, men noemt u een vader van de inspekteurs en een vriend van de ver tegenwoordigers, zei de heer De Vries, die namens de binnendienst ’n stoel, een 'tafel en een bloemstuk aanbood. De heer T. de Roos uit Ureterp sprak namens de agenten. Hij haalde persoonlij ke herinneringen op en constateerde aan de hand van een lijstje van jubilea dat een veertigjarig jubileum nog niet eer der bij de maatschappij voor gekomen was. Men heeft u wel de good will am bassadeur van de maatschappij ge noemd, zei de heer De Roos. U hebt aangebrachte overblijflokaal, de lera- renkamer, het kantoor van het hoofd, een keukentje en de toiletten. De lan ge, brede gang wordt tevens als gar derobe gebruikt. Het vaklokaal ligt eveneens op de eerste etage, welke via twee trappen bereikbaar is, een in het midden welke de school als ’t ware in twee helften verdeelt en een aan het eind. Voor het gaan naar het vaklokaal behoeven de leerlingen de leslokalen dus niet te passeren. Om deze reden bevat het ge bouw ook twee ingangen. Zowel de indeling als de inrichting voldoen aan hoge eisen. Allés is fraai geschilderd, gestoffeerd en gemeubi leerd -r- voor de leerlingen met sets en als wandversieringen zijn ip alle lo kalen reproducties van goede schilde rijen aangebracht. In het overblijflo kaal, dat ook voor feestjes e.d. kan worden gebruikt, waarbij de hoger ge legen hal dan als podium kan dienen, is door de kunstenaar Jan v. d. Meij in de buitenmuur een versiering van beton en gebrandschilderd glas aange bracht, voorstellende het uitspuwen van Jona door de walvis, teneinde hem zijn roeping te laten volgen. Allen waren vol lof, ook voor de uitvoering, waarvoor de Aannemings- maatschappij Friso en de onderaanne mers en leveranciers later ook door de voorzitter terecht lof werd toege zwaaid. De aanleg van de grote tuin rondom het gebouw is nog niet gereed, maar hier wordt hard aan gewerkt. Wel zijn de brede tegelpaden al aangelegd. Vele sprekers voerden, nadat men in Rest. Piso was teruggekeerd, het woord. Eerst echter deelde de voorzitter mede, dat voor de naam van de school een prijsvraag was uitgeschreven waarbij Matzen Baarda, leerlinge van de tweede klas, winnares is geworden. Het heeft het diamanten bruidspaar J. Osinga-Bast donderdag jl. niet aan be langstelling ontbroken. Van alle kanten kregen de oudjes bloemen en gelukwen sen aangeboden. Ze zijn er nu nog van onder de indruk. Ze hadden dat allemaal niet verwacht. Ook H.M. Koningin Juliana toonde haar medeleven en samen met een brief van haar partikuliere sekretaresse Jonkvr. C. E. B. Roëll, arriveerde een grote fruitmand op Waling Dijkstrastraat 37. Burgemeester Rasterhoff schonk een grote bloemenmand en haalde met de heer Osinga tal van herinneringen op aan de tijd dat deze nog op de veemarkt werkzaam was. De chr. muziekvereniging „Harmonie” bracht nog een muzikale hulde en daar mee kwam een einde aan een vreugde volle dag, die nog extra luister kreeg door de aanwezigheid van hun reeds 31 jaar in Amerika vertoevende zoon, die met zijn Amerikaanse echtgenote over was gekomen. Directeur en personeel van de Gem. Reiniging hebben zaterdagmorgen in een gezellige bijeenkomst in het Gerechts gebouw afscheid genomen van hun be kende collega Sipke de Vries, die na een diensttijd van 42 jaar, de dienst met pensioen heeft verlaten. Zijn voornaamste werkzaamheden be stonden al sedert jaren uit het ledigen van de zinkputten, na hét ingebruik ne men van de puttenzuigmachine echter voornamelijk die op partikuliere erven. Alle dagen kon men hem op zijn elek trisch voortgedreven wagentje zien rij den en ook daardoor was De Vries in onze stad een bekend en gewaardeerd persoon geworden. In de afscheidsbijeenkomst werd hij toegesproken door de directeur de heer Schippers, die hem uit het personeels- fonds een enveloppe met inhoud over handigde. Namens de collega's voerde de voorman de heer A. Boeijenga het woord en ook hij was vol lof over hun scheidende makker. Wethouder Berkhout, die namens het gemeentebestuur zou komen, maar ver hinderd was, heeft de heer De Vries ’s middags in zijn woning bezocht. was met de zelfstandigheid van Neder land gedaan en de leefbaarheid werd steeds moeilijkermaar de hoop bleef leven! En de profetie van Bilder- dijk werd vervuld: „Deez’ ellenden gaan val-enden en verpletterd wordt het juk,’. Het rijk van Napoleon stortte ineen, het uur der bevrijding sloeg ook voor ons en op 30 november 1813 landde de Prins van Oranje te Scheveningen tot vreugde van de bevolking. Op 30 maart 1814 legde deze Prins als Koning Wil lem I in de Nieuwe Kerk te Amster dam de eed op de grondwet af. De be vrijding van het Franse juk was ook voor Ds Fockens een reden tot vreugde èn dankbaarheid. Hij zag in de hereni ging van Oranje en Nederland de lei ding van God. Hij ging voor in een dank stond, die in de Grote Kerk werd ge houden, met als tekst Koningen 1:47: En nieuwe tijd zou komen, een nieuwe taak wachtte. Maar de komende tijd heeft Ds Fockens zeer teleurgesteld. Gedegradeerd Er is, tijdens de regering van Koning Willem I veel tot stand gebracht, er is veel opgebouwd op het terrein van wet geving en economie, maar geestelijk èn kerkelijk kwam er geen opleving, inte gendeel De Koning vaardigde uit „Het Alge meen Reglement voor het Bestuur” van de Hervormde Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden”. De Kerk werd gede gradeerd tot een Vereniging met Be sturen en aan de top stond de Koning als een soort opperbisschop. De nieuwe organisatie, die.’n bron is geworden van vele moeilijkheden en onrust, activeerde de kerkleden niet. Men vond het, in het algemeen, ook allemaal wel goed. Er was weinig interesse voor de kerkelijke zaken en de belijdenis was als een mu seumstuk opgeborgen en funktioneerde niet. Men wilde een gematigd Christen-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1