Korfbalclub in oprichting Waterpoort-krabbels Aanwinsten Fries Scheepvaart Museum 1 IJLST WYMBRITSERADEEL door Speurder BUITENLANDS OVERZICHT van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 44 Donderdag 1 juni 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ds A. Kentie met emeritaat President Kennnedy’s reis naar Europa Aardewerk-tentoonstelling in het Pothuis te Makkurn Vereniging van oud-Ieer- lingen L.T.S. opgericht Jongen gewond bij schoon maken van brom fets Het Smektf NïmwsWmI is nr gecombineerde rtgave vm NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Vacantiecentrum in voorm. Pompstation zal ,,D’ Uylenburgli” heten Sneker Regenbogen naar Bergum Ds Wieringa naar Nijmegen Kassier inplaats van Gemeente-ontvanger Aardige reeks zilveren voorwerpen SNEEKER NIEUWSBLAD (handel»- Zuid-Afrika republiek Jacht Workum ontwaakt H. H. v President Kennedy Is op het ogenblik in Europa. Gisteren en vandaag heeft hij met president De Gaulle van Frankrijk gesproken; in aansluiting daarop ver trekt hij naar Wenen, waar hij zaterdag en zondag met Croestsjow, de Russische premier, zal confereren. Niet alleen in Wenen zal Berlijn ter sprake komen, maar ook in Parijs is het aan de orde geweest. De Gaulle is er altijd een voorstander van geweest in Berlijn de tanden te laten zien, in de overtuiging, dat Chroestsjow daarvoor dan wel terug zou schrikken. Het hier boven geschetste militaire plan zou, vol gens het Amerikaanse blad, de politieke goedkeuring van De Gaulle en Kennedy moeten krijgen. Maar nogmaals, seri eus lijkt het ons niét. slag of stoot verliezen; iets wat in open bare redevoering als een onmogelijkheid is bestempeld. Zo was hij o.a. lid van het classicaal bestuur van Sneek en dat van Franeker; lid van het Provinciaal Zendings Comi té in Friesland en bestuurslid van de Vereniging „Kinderzorg” in het provin ciaal ressort Friesland van de Neder landse iïervormde Kerk. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS loer. Toch wenst Speurder alle hen gelaars een goede vangst toe, want zelf heeft hij ook een vergunninkje gekocht. Niet voor niets mogen de zogenaamde stijlkamers onzer musea zich in zulk een belangstelling van het „gewone publiek” verheugen en hoewel het in de kringen der museumdeskundigen sinds 1945 ge woonte was geworden met een zekere smalende afschuw over de „stijlkamers” te gaan spreken en deze zo mogelijk op te ruimen teneinde de aldus beschikbaar komende afdelingen volgens geheel an dere inzichten te kunnen inrichten, is men daar de laatste tijd weer van terug Overdekt met brandwonden is dins dagavond de jeugdige Auke Nijdam uit Jutrijp, leerling van de Lagere Tech nische School alhier, naar het St. Anto nins Ziekenhuis alhier overgebracht. De jongen was thuis bezig met het schoonmaken van de uitlaat van zijn bromfiets en gebruikte hierbij een flesje benzine. Plotseling schoot een steekvlam uit de uitlaat en de jongen deed ver schrikt een stap achteruit. Ongelukki gerwijze schopte hij hierbij een achter hem staande jerry-can vol met benzine om en de over de weg stromende vloei stof vatte meteen vlam. De jongen werd in ernstige toestand opgenomen. G. Kleinstra. Deze comfnissie hoopt zo spoedig mo gelijk haar werkzaamheden te verrich ten, zodat men zo mogelijk over een paar weken kan komen tot de defini tieve oprichting van de club. Vanzelf sprekend wil men dan ook beginnen te spelen, want het is de bedoeling deze mooie sport in de openlucht te beoefe nen. In afwachting hiervan gaat men reeds gezamenlrk a.s. donderdagavond naar Schamegoutum waar een bloeiende kcrfbalclub is die voor de Snekers een demonstratie zal geven. De voorzitter van de bond vertelde dat binnen dit verband plaats is voor jongelui van verschillende richtingen; een derde gedeelte van de clubs speed de wedstrijden op zaterdagmiddag. Ver der is korfballen zeker een gezonde ont spanning en het spel kan gemengd ge speeld worden. De aanwezige belangstellenden wil den zonder uitzondering tot een op te richten club toetreden en men ging over tot het vormen van een werkcommissie, welke de mogelijkheden die hier liggen op het gebied van een terrein, het leg gen van nadere contacten enz, zal moe ten onderzoeken. Men wil ook contact opnemen met de Chr. Korfbalclub en 'een der leden, de heer Nijhuis, verzoe ken zitting te nemen in deze commis sie. Verdere leden zijn mevrouw Bakker, de heren P. Hartkamp, Van der Wal en Vorige week donderdagavond werd in de LTS aan de Kloosterstraat alhier een vergadering gehouden om te komen tot de oprichting van een vereniging van Oud-leerlingen dezer school. Voorzitter was W. Ruis, die in ’t bi- zonder de directeur de heer J. H. Stu- benitsky en de leraar de heer S. Veen- stra verwelkomde en daarna het doel van de beoogde vereniging uiteenzette. Daarna kreeg de heer Stubenitsky het woord, die het een en ander vertelde van zulke verenigingen die al vele ja- ren bestaan. Ook ging hij nog nader in op het doel daarvan: het contact tussen de oud-leerlingen en de school te behou den. Na het vertonen van een film over Nederland, werd met algemene stemmen tot de oprichting besloten. Het voorlopig bestuur blijft nog enige tijd in functie en er werd een commissie ingesteld voor het ontwerpen van de statuten en het huishoudelijk reglement, bestaande uit de heren H. Potma, H. Huisman en P. Stoelinga. Na de pauze volgde nog een film, waarna deze gezellige, leerzame en goed bezochte bijeenkomst met een woord van dank door voorzitter Wim Ruis werd gesloten. Maar hoe wil men reageren? Een Amerikaans blad weet met zekerheid te zeggen, dat het sluiten van een afzon derlijk vredesverdrag voor de Westelij ke landen aanleiding zal zijn, de stellin gen door hun troepen te laten betrek ken. Zo zullen de Nederlandse troepen naar Duitsland vertrekken. Om de tan den te laten zien zullen Amerikaanse Franse en Engelse troepen een klein stukje van Oost-Duitsland bezetten, in de hoop, dat Chroestsjow eieren voor zijn geld kiest. Kernwapens zouden niet gebruikt worden, tenzij Rusland er mee zou gaan beginnen. Of de geschiedenis zal verlopen, zoals het blad meent, is een andere zaak. Ongetwijfeld zal hét afzonderlijk vredesverdrag er wel ko men, maai’ dat het Westen een militaire reactie zal doorzetten, lijkt minder waarschijnlijk. De Westelijke troepen macht is te gering en de geografische verhoudingen in Oost-Duitsland zijn wel zeer ongunstig voor het Westen. Maar het interessante is vermoedelijk, dat het Westen Rusland wil laten geloven, dat het wel degelijk op tegenweer uit is, het geen naar alle waarschijnlijkheid ook is wat Kennedy Chroestsjow duidelijk wil maken. Maar men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat Chroestsjow toch wel zal kijken naar de middelen, waarover het Westen beschikt om forse woorden waar te mak dn. Het is al lang geleden dat onze stad een korfbalclub had. De beide clubs „Doel” eh „Concordia” zijn voor de oor log al opgeheven. Toch zijn er hier nog zeer goede korfballers en ’t is dan ook begrijpelpk dat ’t bestuur van de Friese Korfbalbond probeert hier weer een club op te richten. Het legde contacten hield voorbesprekingen en gisteravond kwamen in hotel Hanenburg zestien jon gelui bijeen met het dagelijks bestuur van de bond en een paar mensen van de Propagandacommissie voor nadere be sprekingen. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. West-Berlijn beknot worden. Op een ge geven ogenblik moet hét Westen hierop reageren, wil het Berlijn niet zonder gekomen, in het besef dat men oudheid kundige musea niet mag opofferen aan de grillen van degenen, die in wezen slechts oog hebben voor het heden en daarom hun aandacht béter kunnen be perken tot musea voor moderne kunst. Ook hier past het spreekwoord van de schoenmakers en derzelver leesten! Deze voorwerpen maakten deel uit van de nalatenschap van Akke Vlink Kampen, geboortig uit Wymbritseradeel. Tegen taxatieprijs werden wij in de ge legenheid gesteld 'een keus te doen uit de antiqiteiten, welke van deze nalaten schap deel uitmaakten. Een kans, welke gaarne werd benut en waarvoor wij het stadsbestuur zeer erkentelijk zijn. Blijkens de inscripties op de onderha vige zilveren voorwerpen stamden deze in hoofdzaak uit welbekende families, vanouds in Jutrijp of Hommerts woon achtig hetgeen de betekenis der aanko pen voor ons museum uiteraard ver hoogt. He betreft de volgende zaken: 1 geboortelepel, inscriptie „Toussaint Annes Vlink - geboren den lOden Au gustus 1876”; 1 geboortelepel, inscriptie „Akke Fetses Kampen - geboren den 29sten Januarij 1879”; 1 geboortelepel inscriptie „Hotsche I. Vlink - Geboren den lOden Mei 1909”; 6 messen met zil veren heften; 1 taartschep; 1 room- sleef, inscriptie „L. L. Rudolphi 1831”; 1 tabaksdoos, inscriptie R. L. Rudolphi 1 pepermuntdoosje, inscriptie „Souvenirs - ATR 1861”; 1 kerkboek met twee zilveren sloten, inscriptie „Ak ke, Louws Rudolphi 1837”; 1 theeketeltje voorzien van Bolswarder keur, jaarlet- ter N (1748) en het meesterteken van de jachthoorn. Hét laatste voorwerp is veruit het kostbaarste en op kunstzinnige wijze gedreven zodat het wat uitsteekt boven het meer gangbare, 19de eeuwse „boe renzilver”. Hetgeen niet wegneemt dat wij niet minder verheugd zijn over beide categorieën te kunnen beschikken. Op allerlei wijze probeert men Sneek voorzover nog nodig, aantrekkelijker te maken. Gisteren zag Speurder en kele mannen bezig met het plaatsen van een aantal wit-betonnen bloem bakken op de Singel. Het ligt in de bedoeling, dat daar een twintig-tal van deze bakken .zullen worden ge plaatst en deze week de bloemen efin Zuid-Afrika is gisteren een republiek geworden. Vorig najaar heeft de rege ring hierover een referendum laten hou den, uiteraard alleen onder de blanke be volking, die drie van de vijftien miljoen inwoners van de nieuwe republiek telt. Met de stemmen van nog geen miljoen inwoners voor is het besluit genomen, ten zeerste betreurd door de Engels sprekende bevolkingsgroep, die niet al leen de koningin als staatshoofd ziet verdwijnen, maar ook alle banden met Engeland en het Gemenebest doorgesne den ziet. Voor de niet-blanken is het een aan leiding geweest drie dagen een zg. thuis- blijf-aktie te voeren, een soort staking dus, die alleen in Johannesburg een suk- ses is geworden. Maar troepeneenheden, hulptroepen, tanks en politie waren overal met veel militair vertoon opge steld om de niet blanke bevolking te intimideren. Over de stemming onder de r.iët-blanke bevolking behoeft men zich overigens geen illussies, te maken. Dictator Dominicaanse republiek vermoord voor heeft gezorgd een werkelijk behoor lijk ingericht onderkomen te vestigen, dat stimulerend werkt op het bezoek en vertrouwen wekt bij elders woonachtige verzamelaars of bezitters van Worku- mer antiquiteiten. Bovendien kan een stad, welke door haar historie en monu- mentenbezit een goede kans maakt toe nemende baten te trekken uit ’t snel toe nemende vreemdelingenverkeer, moei lijk buiten een oudheidkundig museum. Een museum, wel te verstaan, dat niet de meewarige lachtlust van de bezoeker opwekt doch de huidige generatie door een frisse, ruime wijze van opstelling aanspreekt en ook de leek iets zegt. Wij hopen eigenlijk maar dat het Wor- kumer Museum het Fries Scheepvaart Museum zodanig naar de kroon gaat steken dat Sneek onrustig wordt en met een plan komt, minstens het dubbele te gaan investeren! Want dat is Sneek als kerngemeente, toch eigenlijk wel aan zichzelf verplicht! Nadat de Raad onzer gemeente on langs besloten had het voorm. Pomp station te Hommerts te bestemmen tot vakantiecentrum en daarvoor mét het Chr. Lyceum te Arnhem een stichting te vormen, welke inmiddels de naam ge kregen heeft. „Vakantiestichting d’ Uy- lenburgh”, is men spoedig begonnen on der leiding van architekt J. D. v. d. Mo len alhier een gedeelte van het filterge bouw voor de gasten in te richten. Bo ven enige kelders wordt een vloer ge legd, waarop drie afdelingen zullen wor den aangebracht, t.w. een slaapzaal voor jongens, een voor meisjes en een dagverblijf. Verder wordt er nog een keuken gemaakt, maar verder gaat men voorlopig niet. Hierdoor kunnen tachtig vakantiegan gers gehuisvest worden. De eerste groep, allen leerlingen van het Chr. Ly ceum te Arnhem, arriveert in de eerste week van juli. SNEEK. Door de provinciale kerkver gadering van Friesland is met ingang van 1 juni a.s. om gezondheidsredenen op ruim 63-jarige leeftijd vervroegd emeritaat verleend aan onze oud-stad- genoot ds A. Kentie, predikant van de Hervormde gemeente te Tzum. Ds Kentie diende de Herv. gemeente alhier van oktober 1937 tot juni 1947, toen hij om gezondheidsredenen een be roep naar een kleinere gemeente, i.c. die van Tzum moest aannemen. Ds Kentie heeft in de loop der jaren vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs t 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Van de Sneker Regenboogvloot zullen a.s. zondag acht schepen op uitnodiging van de Watersport ver. Bergumermeer deelnemen aan haai’ jubileum-wedstrij- den ter gelegenheid van het 40-jarig be staan der vereniging. De Regenbogen vertrekken zaterdag middag na afloop van de seriewedstrij- den in sleep naar het Bergumermeer. En dan tenslotte 'een onderwerp, dat de laatste tijd weer meer in het mid delpunt van de belangstelling dreigt te komen, namelijk Berlijn. Van Russische zijde heeft men al laten doorschemeren dat Chroestsjow van plan is hiervan het centrale thema van zijn gesprek met Kennedy te maken. Het gaat hem ver velen, dat hij dertig maanden na zijn ultimatum, dat de kwestie binnen zes maanden op de door hem voorgestelde wijze opgelost moest zijn, nog geen stap verder is. Indien Oost en West hierover niet tot overeenstemming komen, zal Chroestsjow vermoedelijk nog voor het einde van het jaar een afzonderlijk vre desverdrag met Oost-Duitsland sluiten, waarbij de rechten van de bezettende mogendheden in Berlijn opgeheven zul len worden. Stap voor stap, meent men zullen de rechten van de Westelijke be zetters en hun recht van toegang tot 1840”" IJLST. Ds J. Wieringa alhier heeft het beroep naar de Doopsgezinde ge meente te Nijmegen aangenomen. Rafaël Trujillo, dictator van de Do minicaanse republiek, is vermoord. Pre sident Kennedy heeft gisteravond zijn minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, opdracht gegeven zijn vertrek naar Parijs uit te stellen en in Washing ton te blijven om de ontwikkelingen in de Dominicaanse republiek, waar ’n ge spannen toestand heerst, op de voet te volgen. Men vreest nl. nieuwe moeilijk heden van de kant van Fidel Castro, die indertijd gezworen heeft dat hij de Do minicaanse republiek van het dictatori ale regiem zou verlossen. worden gezet. Wanneer alles straks in bloei staat zal het ongetwijfeld een fleurige aanblik bieden Het was maandagavond ongetwijfeld een benauwd ogenblikje voor de vijf jarige Peter de Jong, die door een vriendje in de gracht langs de Prins Hendrikkade werd geduwd. Samen stonden ze daar bij de walkant, Peter met een stuk krijt in de hand. Zijn vriendje evenwel vond dat krijt een machtig stuk speelgoed en wilde er met alle geweld eigenaar van worden. Doch Peter beslis te, dat hij het een ander had beloofd en of z’n vriendje nu hoog of laag sprong, hij kreeg ’t J krijt niet. ,Pas op’ waarschuwde de ze, „of ik gooi je in de gracht”. „Neen,” hield Peter vol, „je krijgt het krijt niet!” Maar daarop bracht het vriendje zijn bedreiging inderdaad tot uitvoer en duwde hij Peter in de gracht. Het zag er voor het ventje een ogenblik hachelijk uit, doch ge lukkig had de heer J. Spitse het hele geval gadegeslagen en sprong hij meteen in de gracht, op die manier er voor zorgend, dat het avontuur voor Peter een goede afloop had. Zó ziet momenteel het leeggepompte waken, getuige het voorstel van B. en W. niet minder dan f 54.000,te vote ren voor een stedelijke oudheidkamer. Iets, wat men in Sneek tot dusverre nimmer heeft gedurfd! Wij vragen ons evenwel af wat Workum thans nog te bieden heeft aan antiquiteiten, nadat dit eens zo rijke stadje al bijna een eeuw door Hollandse, Engelse en Duitse ver zamelaars of antiquairs is bereisd en men kort voor 1940 nog een buitenge woon fraai beschilderd bedschut voor een appel en een ei aan een antiquair overdeed, die het verkocht aan de we duwe van de Amerikaanse president Coolidge. Niettemin, het initiatief valt te loven en de ervaring heeft bewezen dat be langrijke zaken wel eens naar het punt van herkomst terugkeren indien men er Nu is hét natuurlijk de vraag of het ooit nog mogelijk zal zijn in het Fries Scheepvaart Museum volledige stijlka mers onder te brengen. Daartoe ont breekt thans in ieder geval het materi aal terwijl wij niet de indruk hebben dat dit alsnog bijeen gebracht zou kunnen worden. Indien men bedenkt dat de jacht op „Hindeloper Kamers” reeds in de vorige eeuw ontbrandde en een museumdirek- teur zich vijftig jaar geleden al geluk kig prees een 17de eeuwse, eikenhouten betimmering uit een Dordts, Amster dams- of Workumer koopmanshuis te hebben kunnen bemachtigen kan men zich voorstellen dat wij al blij mogen zijn met de „kruimkens” uit de 18de- of 19de eeuw, welke toen nog werden ver smaad! Het zal in Sneek dus wel blijven bij een aantal meer bescheiden specimi na van Sneker- dan wel Zuidwesthoekse binnenhuiskunst, waarbij de sfeer nader wordt opgeroepen met een enkel bijpas send meubel, een klok, enig koperwerk, zilver, aardewerk en wat verder maar te verwerven viel op dit gebied. Achteraf zal intussen wel blijken dat ook deze za ken buitengewoon zeldzaam zijn gewor den zodat ’t Fries Scheepvaart Museum op eigen wijze tot een schatkamer uit groeide van bijzondere facetten der Friese cultuur. Men kan het slechts be treuren dat een instelling als het Zui derzeemuseum te Enkhuizen, welks be langstelling niet het minst ook op de Friese Zuidwesthoek is gericht, over zo veel gelden meer dan Sneek beschikt zodat wij noodgedwongen Enkhuizen heel wat moeten laten dat wij zo gaarne voor Friesland hadden willen behouden. Waarbij wij heus niet alles voor Sneek zouden willen begeren doch ook het Fries Museum te Leeuwarden dan wel het Hidde Nijland Stichting te Hinde- lopen het een en ander hadden gegund! Aangemoedigd door het grote sukses van de tentoonstelling van Friese majo lica rWat Friese Gleiers Bakten”, in 1960 wordt ook dit jaar van 15 juni tot 17 september te Makkum in het Pothuis een tentoonstelling gehouden van Fries aardewerk. Behalve majolica zal er ook rood lood- glazuur aardewerk, aardewerk in ringe- loortechniek en kerfsnéeaardewerk te zien zijn. Uit het feit, dat B. en W. tot nu de Raad nog geen voordracht voor de be noeming van een gemeente-ontvanger in de plaats van de heer J. Wind, die op 1 mei jl. met pensioen is gegaan, heeft doen toekomen, mag worden afgeleid, dat de funktie van ontvanger in onze gemeente zal worden opgeheven en deze taak, in navolging van vele andere ge- meeiften, voörtaan door de afdeling fi nanciën van de gemeentesekretarie zal worden vervuld. Deze afdeling zal daar voor dan met een kassier moeten wor den uitgebreld. De wet staat dit wei niet toe, maar Gedeputeerde Staten kunnen toestem ming verlenen voor zulk een „ontvanger -nieuwe stijl” zoals deze funktionaris wel genoemd wordt. Over de inhoud van het eerste gesprek is op het ogenblik van schrijven nog niets bekend, maai’ het is niet zo moei lijk aan te geven, waarover de beide staatslieden het zullen hebben. In de eerste plaats zal Kennedy de verdedi ging van de Westelijke wereld, neerge legd in de Noordatlantische Verdragsor- ganisatie aan de orde willen stellen. De Gaulle draagt de NAVO in haar huidige vorm geen goed hart toe. De integratie van de diverse nationale legers op be paalde punten stuit hem tegen de borst. Hij wil op dat punt vooral de nationale souvereiniteit laten gelden. Aan een on derstelling van bv. de nationale lucht machten onder een gemeenschappelijk commando wil De Gaulle niet meedoen. Hij weigert kernwapens te laten opslaan op Frans gebied, hetgeen Amerikaanse jagers, die deze wapens moeten vervoe ren, van Franse naar Duitse bases heeft verdreven, en de Franse Middellandse Zeevloot heeft hij onttrokken aan het geallieerde opperbevel. De Gaulles denkbeeld is, dat Frank rijk over 'een volledige eigen strijdmacht moet kunnen beschikken, omdat het an ders geen zin heeft van Frankrijk een atoommacht te maken, waardoor het in staat gesteld moet worden zijn eigen belangen mét eigen middelen te verde digen. De Gaulle verafschuwt een rol voor Frankrijk als onderdeel van een al liantie. Dat is geheel in strijd met de denk beelden van Kennedy, wiens opinie het is, dat de Europese landen nu in de eer ste plaats de verdediging met klassieke wapens moet versterken. Zij moeten hun krachten en gelden niet verspillen aan het doubleren van het Amerikaanse kernwapen. Een ander bezwaar van Kennedy te gen het Franse kernwapenprogramma is, dat het moeilijkheden veroorzaakt bij de besprekingen met Rusland over de stopzetting van de kernproeven. Rus land eist van Amerika en Engeland, dat zij de verantwoordelijkheid nemen voor het stopzetten van de Franse kernproe ven. Willicht wil Kennedy van De Gaul le een garantie, dat hij zich, mocht het tot een accoord met Rusland komen, zal aansluiten. Doch dat is niet het enige waarover Kennedy en Chroestsjow zullen spreken, wanneer deze kernproe ven te Wenen ter sprake zullen komen. Rusland eist namelijk een uitgebreïd ve torecht bij de controle en dat kunnen Amerika en Engeland niet aanvaarden. De controle moet vrij zijn. Dat Kennedy De Gaulle zal laten we ten, dat hij er voorstander van is, dat Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap zal toetreden, ligt voor de hand. Frankrijk is in deze kwestie de voornaamste hinderpaal. De kwestie Berlijn Sinds 1959 hebben wij geen belangrijke zilver-aanwinsten meer kunnen melden. Weliswaar kwamen voor en na enige fraaie stukken met Sneker keur aan de markt doch de hiervoor bedongen som men zouden het museumbudget zodanig hebben belast, dat andere zaken te zeer in het gedrang kwamen. Hoe spijtig ook, er moest van aankoop worden af gezien. Maar dank zij de gemeente Sneek heeft ons museum onlangs toch nog een aardige reeks zilveren voorwer pen kunnen verwerven, Vandaag is het weer zover. Het vis- seizoen is geopend. Vele hengelaars zullen wederom met verlangen naar deze lang verbeide datum hebben uit gekeken. Tja, en nu zullen er wel spoedig weer berichtjes in de krant verschijnen van monster-snoeken en onder de vissers verhalen de ronde doen over een reusachtige karper van wel.... (vult U zelf maar in) pond, die ze helaas „verspeuld” hebben. Maar de volgende keer gaat ’ie er beslist aan. Enfin, Speurder houdt zich aanbevolen voor heldendaden op vissersgebied, doch, natuurlijk zonder visserslatijn! Er zijn heel wat vis vergunningen en -akten uitgegeven dit keer. Op de secretarie van Sneek 10 grote ak ten, waarbij alle vistuigen geoorloofd zijn, 285 kleine akten voor snoek, 26 hengelakten voor meer dan één hengel en 1082 visvergunningen voor één hengel. Voor Wymbritseradeel waren deze getallen: 29 A-akten, 32 kleine akten, 4 hengelakten en 117 visvergunnin gen. Op de gemeentesecretarie van IJlst werden 2 A-akten uitgegeven, 7 kleine akten, 25 hengelakten en 60 visvergunningen. In Rauwerderhem: 2 A-akten, 11 kleine akten, 3 hengel akten en 33 visvergunningen. De vis sen moeten dus op hun qui vive zijn, want hun belagers liggen weer op de gedeelte bij de Oosterpoortsbrug er- -c-j-n- Doch is nOg lang niet in kan nen en kruiken. Het gevaar dreigde nl., dat een gedeelte van de wal langs de 2e Oosterkade zou inzakken en om dit te voorkomen, heeft men dat ge deelte reeds afgezet en en viertal stutbalken aangebracht. Zondagmor gen evenwel werd bewezen, dat het daar geen speelterrein voor de jeugd is. Omstreeks half twaalf ontsnapte de 31/2-jarige Ane Prins, 2e Ooster kade 31, aan het wakend oog van zijn ouders en kwam hij spelenderwijze bij de walkant. Het jongetje verloor op een gegeven moment zijn even wicht, tuimelde langs de wal naar be neden en kwam op de zachte modder terecht, waarin hij gedeeltelijk weg zonk. Gelukkig had de agent van po litie W. Ruis, die het verkeer bij de brug regelde, het gevaar waarin het knaapje verkeerde bemerkt en on middellijk repte hij zich naar de plaats des onheils, onderweg een paal grijpend. Langs die paal liet hij zich naar beneden glijden en kwam naast het jongetje terecht, dat op deze ma nier gered werd. Het kereltje had en hoofdwonde opgelopen, die door dok ter Lofvers gehecht werd, doch on dervond verder geen nadelige gevol gen van zijn escapade. De heer Ruis evenwel hield er een totaal bemod- derd uniform van over. De tijd ligt immers achter ons waar in men van mening was dat in een oudheidkundig museum uitsluitend datgene behoorde te prijken wat een maal de huizen en kastelen der aller rijksten vulde! Want zelfs de meest °°k Workum schijnt - eindelijk! - te ont- indrukwekkende opeenhoping van kunstschatten uit welke eeuw ook vermag ons niet zo te boeien als een afbeelding of vertrek, dat als het wa re een in de tijd beklijfd moment uit het dagelijks leven onzer voorouders inhoudt. Dinsdagavond kwam Speurder een heel andere geschiedenis ter ore en ditmaal niet zo’n bizonder fraaie. En kele jongens van een jaar of tien ver laagden zich tot een daad, waarvan een onzer abonné’s totaal overstuur is geweest en dat valt alleszins te be grijpen. Deze knapen waren in een sloot bij het Zuidersportpark bezig met een stok een aantal eendekuikens dood te slaan, waarbij een van de diertjes inderdaad het leven verloor. Jammer genoeg lieten deze „helden” hun naamkaartje niet achter. Ze ste ken wel heel erg af, bij de vier jon gens, die Speurder vorige week noemde.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1