J. Heeringa onderscheiden met ere medaille in brons Geweldige organisatie voor jaarlijkse Instructieve Schoolreis 1960 voor Departement Sneek van Nijverheid en Handel in alle opzichten gunstig jaar ULST WYMBRITSERADEEL van en I Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Maandag 5 juni 1961 116e jaargang no. 45 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Met trui in de motor 40 jaar op de boerderij INGEZONDEN Buitenlands bezoek aan K.L-station Sneker regenbogen op jubileumwedstrijden Bergumermeer 1- Het Sneeker Nieuwsblad is een Laatste nieuws van Taptoe Sneek 1961 Schoorsteenbrandje aan de Oppenhuizerweg Koevoet schoot uit: hersenschudding Reisje personeel Interc. Waterleiding Behendigheidswedstrijden beroepschauffeurs Rijn-motorvrachtschip te water gelaten gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en W aterpoortkrabbels Vertrekpunten en routes muziekkorpsen Taptoe Sneek op zaterdag 10 juni Scooterrijder slipte: viermaal over de kop SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- tact met de Sneker regenboogvloot wal kon steken. Heerenveen meldt: Laatste bericht van Harmonie: Woningbouw Financiën Aan de beurt van aftreden was de heer hét J. Andela. Alberda werd winnaar Het was zo’n 25 jaar geleden dat de Sneker regenboogzeilers voor de laat ste maal in wedstrijden op het Bergu- gemeentebestuur deed het de individuele chauffeurs Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS ver- be- Trouw en arbeidsvreugde Burgemeester J. van Hout maakte er in zijn korte toespraak gewag van dat bij een 40-jarig dienstjubileum in deze tijd heus wel eens stil gestaan mag wor den, gezien hoeveel moeilijkheden men tegenwoordig ontmoet bij de personeels- Naar aanleiding van de desbetreffende mededeling in het jaarverslag van de sekretaris gaf de voorzitter op verzoek van een der aanwezigen een uitvoerig overzicht van het tot stand komen der woningstichting en de bouw van 94 wo ningen door deze stichting in de premie- sektor. In Holland is al enorm veel in de vrije sektor gebouwd, maar de industrie in Friesland loopt altijd achter de feiten aan. Doch ook hier moet ze gemeen schappelijk iets trachten te bereiken op het terrein van de woningbouw. Ook werden nog enige besprekingen gevoerd over een UTS in het ressort van het departement. Bij het bestuur werd er op aangedrongen zeer aktief te blij ven in dezen. komt werd symbolisch vertolkt door de enveloppe met inhoud, welke hij op de 12e mei van dit jaar uit handen van de heer Boschma ontving. De „Vooruitgang lil” is vanmorgen weer vertrokken met 160 gelukkige Sne ker schoolkinderen aan boord. Deze beleven de grote gebeurtenis in hun school leven: de instructieve schoolreis. De ouders hebben hun kroost nagewuifd, ze zijn blij voor hen dat de lang besproken d ag eindelijk aangebroken is, maar ver der denken wij er eigenlijk geen van allen over na hoeveel mensen ingespannen hebben moeten werken vóór de boot van „Zijn er in geslaagd verlichting voor slottaptoe op bizondere wijze tot stand te brengen, verrassend effektü” Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De grote kamer in de boerderij van de heer G. H. Boschma te Goënga zal voor de heer Johannes Heeringa altijd wel een bijzondere plaats bljjven. Op de twaalfde mei van het jaar 1921 stapte hij daar binnen om als boerenknecht te worden aangenomen en op dezelfde datum deed hij dat dit jaar weer om sa men met zijn echtgenote en werkgevers zjjn veertig-jarig jubileum te geden ken. Op die datum werd dit dus in intieme kring gevierd, doch donderdagmiddag jl. waren bij deze schare enkele andere personen gevoegd, onder wie burgemees- tei J. van Hout, die de verheugende mededeling deed, dat het H. M. de Koning in behaagd had, de jubilaris de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Telegram uit Amsterdam: „Komen in feeststemming naar Sneek, werden zaterdag hoogste op concours in Amsterdam.” Wierings trompetterkorps. Zware rookwolken kwamen vrijdag avond omstreeks 8 uur uit de schoorsteen van mevr. wed. D. J. de Haan, Oppen huizerweg 37, alhier. Blijkbaar was hij verstopt geweest en de zaak was plot seling begonnen te branden. De snel ge arriveerde brandweer hoefde echter niet te spuiten. Eén van de brandweerlieden beklom het dak en „veegde de schoor steen”, die echter grote scheuren ver toonde en derhalve wel vernieuwd zal moeten worden. Volgens het verslag van de penning meester de heer J. Suwijn was 1960 voor het departement ook financieel een gun stig jaar. Van de kosten voor de jubi leumviering bijv, kon reeds de helft op andere posten worden bespaard. In de toekomst mag echter niet meer op zo’n gunstig resultaat worden gerekend om dat de afdracht aan het Hoofdbestuur belangrijk is verhoogd, zo deelde de voorzitter mede. Evenals het verslag van de sekretaris werd ook dat van de penningmeester goedgekeurd, het laatste op voorstel van de kontrólekommissie, namens welke de heer H. Vrolijk verslag uitbracht. Bestuursverkiezing Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. IJLST. De heel’ R. Zijlstrg, werk zaam bij de N.V. Houthandel S. O. de Vries alhier, wilde een ijzeren plaat lichten. De koevoet schoot uit en hij kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij een hersenschudding en een hoofd wond opliep. Geboren op 24 juni 1887 te Exmorra werkte de heer Heeringa aanvankelijk enige tijd als „los feint” en ook een tijd je op de boerderij van de heer Folkert Bruinsma (reeds lang afgebroken). Op de twaalfde mei 1921 trad hij daarop in dienst bij de heer H. Boschma, die een jaar later de boerderij overdeed aan zijn zoon Gerben, die nu reeds drie jaar de boerderij exploiteert met zijn zoon. Door „waer en wyn” is Heeringa veertig jaar lang de weg naar de boerderij ge gaan en de dank die hem hiervoor toe- voorziening. Het personeel van het distrikt Fries- land-West van de N.V. Intercommunale Waterleiding gebied Leeuwarden heeft jl. zaterdag met hun dames een uitstapje gemaakt. De tocht, die volledig verzorgd werd door de fa. Gebr. Sijpersma te Ooster- wierum en Sneek voerde via de Afsluit dijk naar Den Helder, waar een rondrit langs de Marinehavens gemaakt werd en tevens gelegenheid werd gegeven tot het gebruiken van een kopje koffie. Daarna ging het langs de Hollandse Duinenkust naar het vakantiecentrum SchoorI, waar een zeer smakelijk diner voor het gezel schap klaar stond. In de badplaats Bergen aan Zee kreeg men nog even de gelegenheid het „zilte nat” om de voeten te laten spoelen, waarvan een enkeling ondanks de lage temperatuur van het water toch gebruik maakte. In Heiloo was het theedrinken en daarna ging de tocht naar Volendam. Na bezichtiging van deze plaats was er gelegenheid tot het nuttigen van een welverzorgde koffiemaaltijd. Omstreeks half acht werd de terugreis aanvaard en omstreeks tien uur was het gezelschap weer terug in de Waterpoort- stad. Ieder was welvoldaan en zeer tevreden over de zeer goede verzorging. Woensdag en donderdag zijn op het Zaailand te Leeuwarden behendigheids wedstrijden gehouden voor beroeps chauffeurs in Friesland. Deze festivi teiten die georganiseerd waren door de N ederlandse V ervoerdersorganisatie EVO (Eigen Vervoer), de NOB-weg- transport (Beroepsvervoer) en de Re nault Nederland NV, vormden een on derdeel van het nationaal estafette-tour- nooi, waarvan de finale op 1 juli a.s. 'te Amsterdam plaats vindt. Het reglement van de wedstrijd, waarvoor dertig aan de start kwamen, meldde een ben- zineverbruikproef, een behendigheids- proef, en een los- en laadproef. De be- drijfsploegen - er waren tien groepjes van vier - hadden de inlaadproef, behen digheids- en laad- en losproeven. Voor de winnaars in de finale zijn prijzen tot geldbedragen van f 1500,-, een Renault en een Estafette beschikbaar gesteld. De uitslag voor Friesland was als velgt: Indiv. competitie: 1. K. E. Dijkstra uit Beetgum; 2. G. v. d. Wal uit Dantuma- woude; 3. S. Algera uit Leeuwarden (te vens winnaar van de zuinigheidsrit). Bedrijf «competitie; 1. Prov. Electrici- teits Bedrijf te Leeuwarden; 2. Techni sche Unie NV te Leeuwarden; 3. NV Vermeulen uit Leeuwarden. Op zeer vlotte wijze werd vrijdagmid dag van de dwarshelling der Sneker Scheepsbouw Onderneming A. Nugteren aan de Houkesloot alhier het 400 ’ton metende Rijn-motorvrachtschip „Eleo nora Miranda”, gebouwd voor de heer H. Snippe te Rotterdam, te water gela ten. De doopplechtigheid geschiedde op de gebruikelijke manier door de echtgenote van de opdrachtgever mevr. H. Snippe- IJmker, die daarbij een van de 'twee- ling-zusjes naar wie het schip genoemd is op de arm had. Haar man droeg het andere. Het fraaie vaartuig, dat zal varen op het trajekt Amsterdam-Stuttgart heeft een lengte over alles van 48 meter, de breedte bedraagt 6.40 meter, de diep gang 2.10 meter. Het zal worden voort bewogen door een 280 pk Mann Diesel, welke er op de werf in gemonteerd wordt. Ook wordt het schip hier afge bouwd en gehoopt wordt half juli de proefvaart te kunnen houden. Op de vrijgekomen helling zal nu eerst onder bouwnummer 16 de kiel worden gelegd voor een Viskotter en daarna wordt onder bouwnummer 17 begonnen met de bouw van een vrachtschip van 700 ton. Op het terrein van de werf is momen teel een grote loods in aanbouw. O.a. zullen hierin secties voor de te bouwen schepen worden gereedgemaakt, waar door het werk dan niet meer geheel in de openlucht behoeft te geschieden. IJLST. De heer G. Nijdam geraakte met zijn wollen trui verward in de motor van de melkschouw. Hij bezeer de zich zo ernstig aan zijn hoofd, dat de geneesheer overbrenging naar het ziekenhuis in Sneek noodzakelijk acht te. dens de jubileumwedstrijden die de W.V. Bergumermeer ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan organiseerde. Doordat de heren Zwart en Molenaar verstek lieten gaan, verschenen zes regenbogen aan de start. De ochtend- wedstrijden waren speciaal gereser veerd vooi’ de 22 m2 zeilers en de re genbogen. De prijzen voor deze extra wedstrijden waren spontaan beschik baar gesteld door de club van 22 m2 zeilers. Alberda werd winnaar, op de voet gevolgd door de Tempo van de Wilde met Ane Postma aan de helmstok. Als derde finishte Ooms én als vierde Röfekamp. In de middagwedstrijd, waarbij de grote baan driemaal gezeild moest worden (des morgens eenmaal) zege vierde Alberda opnieuw. Thans plaat ste mr V. d. Werf (die in de ochtend- wedstrijd was vastgeraakt), zich als goede tweede, terwijl Röfekamp zijn zeker schijnende derde plaats verspeel de door bij het ingaan van de derde route de finishlijn te passeren inplaats van de doorgaande lijp. Nu werd Ooms derde en De Vries vierde. De regenboogvloot was reeds op za terdagmiddag naar Bergum vertrok ken en de zeilers werden des avonds officieel door het jubilerende bestuur ontvangen. Namens de Friese regen- boogclub bood voorzitter J. Alberda daarbij een regenboogvlag aan. De or ganisatie van de wedstrijden was per fect, terwijl de uitgezette route, wat de diepgang betrof, geen moeilijkheden behoefde op te leveren. Dit alles zou men de 'technische orga nisatie kunnen noemen, dan is er nog de andere kant - de instructieve. Men noemt deze populaire schoolreis gewoon lijk de „grote” schoolreis, maar de orga nisatoren, en dan met name de onder wijzers, verliezen toch nooit uit het oog dat het in de eerste plaats een instruc tieve, een leerzame, reis moet zijn. Zij stellen voor vijf dagen een pro gramma samen waar de kinderen ont zaggelijk veel van kunnen leren. Om een onderdeel te noemen: er wordt een bezoek gebracht aan het Tropenmuseum in Amsterdam waar de kinderen door studenten wonden rondgeleid, die kasten voor hen openen en schatten tonen waar ze geen begrip van hadden. Wa jangpoppen komen voor hen tot leven, zij zien een Arabische woestijn met een doortrekkende karavaan, een in werking zijnde suikerraffinaderij. Er worden films voor hen gedraaid, ze zien poppen in klederdrachten en alles is zo indruk wekkend, dat dit dinsdagochtendbezoek een van de hoogtepunten van de reis is. Een ander leerzaam onderdeel is het bezoek aan IJmuiden. De kinderen krij gen eerst in het Vermeulen-museum de maquettes van de havenwerken te zien, daarna bezoeken zij de havens zelf, om tenslotte in groepen de vuurtoren te be klimmen vanwaar zij een magnifiek overzicht over de havens en de sluizen hebben. Het mechanisme van de vuur toren wordt hen uitgelegd, zij zien het schutten in de sluizen - voor kinderen die zo aanschouwelijk les krijgen, moeten havens en havenwerken wel gesneden koek zijn. En dat staat de organisatoren van deze reis voor ogen: de kinderen kennis bij te brengen door middel van aan schouwelijk onderwijs. Bij dit alles wordt hét plezierige, feestelijke element ech ter niet vergeten. Evenals alle jaren zullen ze ook nu weer kunnen genieten van de filmvoorstelling die de heer Mie- dema hun gratis aanbiedt; van welke voorstelling tot nu toe al een kleine tweeduizend Sneker jongens en meisjes De heer de Vries doet echter meer dan de verloting organiseren. Hij ver zorgt alle inkopen voor de keuken en dat is voor een zo groot, levenslustig gezelschap heus geen kleinigheid. Een grote voorraad etenswaren, blik- groenten, fruit, pap enz wordt hier ge kocht en meegenomen, hoewel er na tuurlijk ook onderweg wel geprovian deerd moet worden. De vijf leidsters en leiders, de dames in de keuken die hard werken in de dikwijls broeiwarme ruim te waar vier butagasstellen staan, be hoeven zich hier echer geen zorgen over te maken want de heer De Vries vaart mee! Hij heeft al contact met de leve ranciers in de volgende aanlegplaats en de slager brengt het vlees al vóór het laatste gehaktballetje uit de pan ver dwenen is. Het is voor de mensen aan boord niet: „spreek met de Vries en het komt in orde”, het is al in orde voor men met hem gesproken heeft. Onmisbare figuren Hij is een belangrijke man in de orga nisatie, een belangrijke vrouw is me vrouw Bijsterbosch, de harde werkster in de keuken. Een andere onmisbare fi guur is mevrouw M. Postma-Vonk die alle jaren meegevaren heeft, maar nu helaas verstek moet laten gaan wegens ziekte. Men zal haar erg missen op de Vooruitgang 3 en alle opvarenden wen sen haar een spoedig en volledig her stel toe. De kinderen maken de reis dus op de Vooruitgang, het bekende schip waar mee nu voor de dertiende keer deze grote schoolreis wordt gemaakt. Een keer heeft men met bussen gereisd en in jeugdherbergen gegeten en overnacht, maar men is met vreugde tot de boot teruggekeerd. Geslapen wordt in twee slaapschepen. Ook al zo gemakkelijk ge zegd, maar „meester” moét zelf naar de schippersbeurs in Amsterdam om sche pen te huren van schippers die de beurs in de eerste plaats bezoeken om een voordelig „vrachtje” voor hun schip te krijgen. Zo’n bezoek brengt ook zijn spe ciale moeilijkheden mee, maar meester is in de loop der jaren een ervaren be zoeker van de schippersbeurs geworden en hij gaat zelf het jongens- en meisjes schip op degelijkheid onderzoeken. De instructieve kant drs. J. Nooitgedagt te Wist, die regle mentair niet herkiesbaar was. In zijn plaats werd gekozen de heer G. Tjallema te Sneek. Als afgevaardigde naar de algemene vergadering in Deventer werd de voor zitter benoemd, die alle leden met klem aanried deze vergadering te bezoeken. Ook een ondernemer moet nl. regelmatig op de hoogte blijven van de veranderin gen op zijn gebied. Excursie en winterprogramma Voor beide punten kwamen mensen naar voren. Voor de slaene, greater „helden” ken dy’t fiskjes fange? Dy’t wytfiskjes mei ütskuorde bekjes wer yn ’e feart, of libben foar de kat smitte? Dy’t mei in fiskje, de hoek yn ’e rêch, op snoeken fiskje, of ünnoazele lytse ieltsjes mei de klomp dea wadsje moatte om se wêr fan 'e hoek los to krijen? Oeh ja, it is mar kiekt sa’t min it bisjocht Speurder! Ysbrechtum Was het jaar 1959 reeds gunstig te noe men, in 1960 zijn de algemene produktie- en omzetcijfers weer belangrijk gestegen door een steeds toenemende vraag. Als resultaat bleven de spanningen op de arbeidsmarkt bestaan, zodat in vele ge vallen reeds op vrouwelijke krachten ‘n beroep werd gedaan. Het is echter ver heugend, dat naast een belangrijke uit breiding van de bestaande handel en in dustrie ook meerdere nieuwe bedrijven zich hier hebben gevestigd. Het aanwij zen van Sneek als kern is hiermede ge rechtvaardigd gebleken. Aldus vangt de heer J. Douma Gzn., sekretaris van ’t Departement Sneek e.o._ van de Nederl. Maatschappij voor Nij-’ verheid en Handel, zijn jaarverslag over 1960 aan, dat werd uitgebracht in de le denvergadering welke vrijdagavond in Restaurant Piso werd gehouden. Verder vermeldt hij hierin, dat de huisvesting van de meerdere werkne mers een probleem blijft, dat echter me de door de aktiviteit van het departe ment voor een belangrijk deel is opge vangen door de 94 woningen der opge richte woningstichting, die in aanbouw zijn en gedeeltelijk reeds betrokken kon den worden .Het bestuur blijft in nauw kontakt met het gemeentebestuur ten einde in dit probleem zo goed mogelijk te kunnen voorzien. Na een terugblik op de alleszins ge slaagde viering van het honderdjarig bestaan van het departement, waarvan de kosten beneden in begroting zijn ge bleven, vermeldt het verslag, dat het Bestuur de wenselijkheid inziet van uit breiding en verbetering van het tech nisch onderwijs in het ressort van het departement en hoopt op een spoedige stichting van een UTS. Het ledental vertoonde een kleine vooruitgang en bedroeg' aan het einde van het verenigingsjaar 105. De vergadering was door slechts enige leden bezocht, wat de voorzitter de heer Th. W. Zandstra betreurde, omdat het bestuur daardoor zo weinig impulsies krijgt. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten, dat in de plaats van Dr R. Kuperus met ingang van 8 mei jl. door hen is benoemd tot voorzitter van het E.T.I.F. de heer Ir. J. B. Ritzema van Ikema, hoofddirekteur van de Condensfabrieken en de Frico te Leeuwarden. diverse eerste werden o.a. benoemd een bezoek aan het Stoomgemaal te Lemmer (meer geschikt, voor een zaterdagmiddag volgens de voorzitter), de chemische industrie te Delfzijl, een bierbrouwerij, een behang- selfabriek, de havenwerken van Amster dam enz. Het bestuur zal hieruit een keuze doen. Wat het winterprogramma betreft werd de wens geuit ook enige bijeenkomsten in de Z.W.-hoek te hou den om op die manier het departement daar wat populairder te maken. De voor zitter wees er evenwel op, dat regelma tig nauw kontakt wordt onderhouden met de stichting Sudergoa. Overigens gelooft hij niet, dat het met de huidige gemakkelijke vervoersmiddelen efficient is lezingen e.d. buiten Sneek te houden, ook al omdat verreweg de meeste leden hier wonen. De gedachte zal echter nog eens in het bestuur worden besproken. Een inleiding van drs. W. Nijboer, socio loog, verbonden aan de stichting Suder goa over zijn onderzoekingen in de Zuid westhoek zal eveneens nader in over weging worden genomen. Bij de rondvraag dankte de voorzitter het aftredend bestuurslid drs. Nooitge dagt voor het werk dat hij in ’t belang van het Departement heeft verricht. Dit heeft veel van zijn ervaringen geprofi teerd. Daar de heer Nooitgedagt verhin derd was deze vergadering bij te wonen zal hem deze dank ook schriftelijk wor den overgebracht. De heer S. G. Ruiter gaf het bestuur een pluim voor het bizondere winter programma in verband met de viering van het honderdjarig bestaan en de uit stekende wijze waarop dit is uitgevoerd. De voorzitter was zeer erkentelijk voor deze lof en dankte zelf het Sneeker Nieuwsblad en de Lw. Courant voor de artikelen welke zij aan het eeuwfeest heben gewijd. Ook op het gemeentehuis dringen de ze klanken herhaaldelijk door. Daarom deed hem dit jubileum weldadig aan, want het is zeker een verdienste veertig jaar bij dezelfde werkgever te blijven. Het getuigt van trouw en arbeidsvreug de en van het bekende Nederlandse ge zegde „Trouw moét blijken” heeft Hee ringa metterdaad blijk gegevên dat dit op hem van toepassing is. Zo heeft de jubilaris de hitte van de dag en de kou de van de nacht op de boerderij meege maakt. Namens het gemeentebestuur van Wymbritseradeel deed het de burge meester oprecht genoegen de heer Hee ringa met dit jubileum te kunnen ge lukwensen, doch de glorie van dit ge beuren straalt eveneens voor een groot gedeelte af op Heeringa’s vrouw, die hem al die jaren trouw terzijde heeft gestaan. Ook de werkgever 'Rcomt een compliment toe, want het moet in een dienstbetrekking namelijk van twee kanten komen. Hierna speldde de burgervader de ju bilaris de medaille op. Een naam werd ons met nadruk ge noemd: de heer H. J. de Vries. Hij is de motor van de grote verloting, waar de reis gedeeltelijk van bekostigd wordt, het overige deel wordt betaald van het spaargeld van de kinderen. Soa, dus Speurder, (dy’t seis ek in forgunninkje kocht hat), fynt jonges fan m jier of tsjien, dy’t einepiken dea as greate mins- Van 5 tot 9 juni a.s. wordt in Sche- veningen een internationaal congres ge houden dat gewijd zal zijn aan de voort planting van dieren (animal reproduc tion). Dit onderwerp zal na de inleidingen in de secties nader worden besproken, mermeer waren uitgekomen. Het con- welke secties ook diverse excursies gaan t"'1* maliën. Een hiervan, bestaande uit plm. werd gister echter weer gelegd tij- 20 personen, voornamelijk Engelsen, zal j5- j- vrijdag 9 juni, ’s middags 3 uur, een be zoek brengen aan het Kl-station van de vereniging „It Heale Bislach” aan de Bolswarderweg alhier en daar worden rondgeleid door dr. H. Hofstra, adviseur der vereniging. Deze houdt daarna nog een inleiding over de ontwikkeling van de vereniging en van het station. ..Zullen met twee groepen in Sneek optreden. Volledige entou rage, vijf tamboer-majoors en tien tamboerrettes.” 19.30 uur: Edo Jongemastraat. Route: Napjusstraat, Gysbert Japiksstraat. Kerkhoflaan, Hospitalerbrug, Bols warderweg, Dr Boumaweg, Willem- straat, Westersingel, Martiniplein. 19.30 uur: Huishoudschool (Ooievaars- laan). Route: Ooievaarslaan, Meeu wenlaan, Bolswarderweg, Dr Bou maweg, Stationsstraat, Martiniplein. 19.30 uur: Maria Louisestraat (garage De Jager). Route: Maria Louise straat, de Colignystraat, Willem de Zwijgerstraat, Johan Willem Friso- straat, Harinxmabrug, Harinxma- kade, Hooiblokstraat, Singel-rechter- baan, Hoogend n.z., Zuidend, Marti niplein. 19.30 uur: lepenlaan, t.o. ingang Sport park. Route: lepenlaan, Meidoorn- laan, Jachthavenstraat, Kapelstraat, Priorstraat, Schoolstraat, Looxma- gracht, Koninginnebrug, Gedempte Pol, Wijde Burgstraat, Nauwe Burg straat, Schaapmarktplein, Grootzand w.z., Hoogend n.z., Zuidend, Marti niplein. Hierna stellen de muziekkorpsen zich op op het Oud Kerkhof voor het défilé langs het stadhuis. Route: Oud Kerkhof, Marktstraat, Leeuwenburg z.z., Schaapmarktplein, Nauwe Burgstraat, Wijde Burgstraat, Oosterdijk, Leeuwarderweg, Sportpark. Vrijdagavond omstreeks half negen is op Rijksweg 43 ter hoogte van de King- fabrieken een scooterrijder uit Gronin gen geslipt en vier maal over de kop geslagen. Gelukkig had de man een val helm op en de enige verwonding was een ietwat pijnlijk enkel. De scooterrijder, die van Amsterdam kwam, wilde een voor hem rijdende be stelwagenauto van de fa. Smits uit Hee renveen inhalen en was net naast deze wagen toen hij uit de richting Heeren veen een zware Condens-wagen zag aan komen. Snel ging de man de bestelwa gen voorbij, doch hij zwenkte meteen zó naar rechts dat hij kwam te slippen en enkele malen over de kop sloeg. De bestuurder van de bestelauto rem de en kon door uiterst naar links uit te halen net de voor hem-op de weg lig gende scooterrijder ontwijken. Daardoor kwam hij op het linkerweggedeelte te recht, doch de bestuurder van de Con- denswagen had de manoeuvre bijtijds gezien en zwenkte geheel naar links daardoor eveneens op het linkerwegge deelte komende, en beide reden vlak langs elkaar heen. Dokter V. d. Heuvell verleende eerste hulp en de man werd ter observatie naar het St. Antonius Ziekenhuis voerd. De scooter werd enigszins schadigd. Het schijnt alles zo vanzelfsprekend te gaan, het programma wordt vlot af gewerkt, de kinderen eten en slapen goed, alles aan boord is o.k. Maar wat staat er achter dit alles? Dit moet toch een geweldige organisatie zijn. Toen men in 1946 de reis wordt dit jaar voor de veertiende keer gemaakt- voor de eerste maal het plan voor de grote instructieve schoolreis ging uit werken, werd dit in handen gelegd van een commissie, bestaande uit leden van Volksonderwijs, Ouderccmmissies en de hoofden van de vier Openbare Lagere Scholen. Nu nog is de commissie op deze ma niet samengesteld. Men heeft natuurlek in de loop der jaren heel wat routine gekregen, maar toch zijn er elk jaar weer moeilijkheden te oveiwinnen en verzetten deze mensen bergen werk. De heer De Vries kan bij het organi seren van de verloting altijd rekenen op de grote welwillendheid van de Sneker fabrikanten en firma’s. Alle prijzen, be halve de grote hoofdprijs, worden door hen beschikbaar gesteld en men is daar vanzelfsprekend zeer erkentelijk voor. Wij kunnen u tussen haakjes mee delen dat de trekking dit jaar direkt na. de schoolreis zal plaats hebben. Door omstandigheden is dit deze keer een beetje verlaat. hebben genoten. In afwijking van de vorige keren komt de boot ditmaal via de Geeuw te rug.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1