Waterpoort- krabbels Friese turners en turnsters 17 en 18 juni naar Sneek Stichting „Sudergoa” ontplooide reeds een groot aantal aktiviteiten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST BUITENLANDS OVERZICHT en door Speurder van Officieel Orgaan van de gemeenten 05 -r gf Donderdag 8 juni 1961 116e jaargang no. 46 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Communiqué Kennedy A Kringfeest 1961 Bevorderd F De IJsselmeer-race Geslaagd Subsidies uit Anjerfonds collecte 1960 Autotocht Ouden van Dagen op 28 juni 11 Vader en zoontje verdronken plantenlief hebbers (sters) groeit nog steeds en Chroestsjoiv maakt ons niet veel wijzer Drie huurverhogingen -■ Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Ook contact met geestelijken over toerisme en recreatie Vereniging van SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- De moord op Trujillo een blad De Berlijnse kwestie De volgende dag Optocht 22 m2 klasse: Kringuitvoerlng korps, voor de heren hoge brug, hoog- rek en lange mat springen, algemene oefeningen en als slotnummer een knots oefening door achthonderd dames. Na afloop om.plm. 5 uur, wordt aan alle deelnemende verenigingen een ver- enigingsvaantje aangeboden, gecombi neerd met een vaandeldefilé en dan is voor de gasten de tijd van vertrek weer aangebroken. De heer K. Schermer, stationsambte- naar le klas bij de N.S, te Heerenveen is benoemd te Sneek, met gelijktijdige bevordering tot adj.-commies. Naar de mening van de regering zou den deze verhogingen telkens gepaard moeten gaan met een compensatie in de loonsfeer. De eerste huurverhoging moet worden ingevoerd per 1 april 1962. Aan de Stichting van den Arbeid is ad vies gevraagd over de vorm van loon- compensatie bij deze eerste huurronde, aldus meldt ON. A. G. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Te Den Haag slaagden voor het eerste deel van de akte N XX (kinderverzor ging en -opvoeding) de dames J. Klaze- ma en G. Rijpkema, beiden alhier. In Delfstrahuizen is dinsdag de ruim 40-jarige veehouder-melkrijder G. Kus- sendrager bij een poging zijn vijfjarig zoontje te redden, verdronken. Ook het jongetje, dat die dag juist jarig was, ver dronk. Het knaapje was met zijn 14-jarig zus je in een roeibootje aan het varen, maar viel buiten boord. Op het hulpgeroep van het meisje snelde de vader, die aan het melken was toe, en ofschoon hij niet kon zwemmen, sprong hij te watèT- Het gelukte hem echter niet zijn zoontje te redden en beiden verdwenen in de diep te. Op 25 juli ^.s. zal in Harich een Su- dergoa-optocht worden gehouden. De in woners van dit dorp zullen daarin een uitbeelding geven van de tegenstelling tussen de oude en de nieuwe tijd in de bij de Stichting aangesloten 13 gemeen ten. Voor de laatste maal in dit seizoen hield de afdeling van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde alhier gisteravond een vergadering in Ons Ge bouw. Een van de leden had een prachtig bloeiende plant meegenomen, een ander vroeg advies over een zieke plant, een derde deelde kwistig stekjes uit, en zo was de stemming al dadelijk weer zeer geannimeerd. Voorzitter Binnema vroeg nog eens de aandacht van de leden voor de grote bloemententoonstelling in Gro- Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Zwart; Vrouwe Wiegertje, J. Doeven- dans; Sprinter, J. Kruis, stm. G. Zijlstra; Bruiser, A. v. d. Zee; Griffioen, G. Ooms; Algri, Joh. Alberda; Waterrot II, mr. A. v. d. Werf; Tempo, J. de Wilde allen al hier en Sim, T. Molenaar, Grouw. A. Bouwes, Doevendans, De regering is het met d3 SER eens, dat een verhoging van de huurprijzen van gebouwd onroerend goed met in to taal dertig procent nodig zal zijn. Zij meent, dat een programma van huur verhogingen wenselijk is, waarbij in 1962, 1964 en 1966 de huren in de eerste gemeenteklassen met tien procent en in de tweede, derde, respektievelijk vierde en vijfde met 11 en 12 procent worden verhoogd. Daarna volgen in grootte de PvdA; ARP; KVP, VVD en CPN. De laatste partij heeft alleen maar één vertegen woordiger in de raad van Lemsterland. De gemiddelde leeftijd van de raads leden is 56 jaar, die van de wethouders iets hoger. Elf zijn nog geen 41 jaar maar 23 zijn de 65 reeds gepasseerd. De meeste leden behoren tot de bedrijfs- hoofden, meest boeren. De agrarische sector is nl. met 31% sterk vertegen woordigd in de gemeenteraden, maar het. aantal landarbeiders hierin bedraagt slechts zes. De Stichting onderhoudt ook nauw contact met de politieke partijen. Op 3 juli zal een groep van 12 Eerste en Tweede Kamerleden van de CHU een werkbezoek aan de Zuidwesthoek bren gen waar zij zullen worden voorgelicht over de problemen waarmee men in dit gebied te kampen heeft. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. in een nog nauwer keurslijf te per sen? De gevallen, welke onze oppo nent opsomt kunnen voor komen, doch dat wil niet z°jgen, dat zij be hoeven voor te komen. Wanneer le den van een visclub ook ondermaatse vissen bij zich houden en, nadat de voorzitter een telling heeft gehouden, die kleintjes, dan reeds dood, weer in het water gooien, ja, dan heeft U gelijk: Dan wordt het vissen iets af schuwelijks, wat dan ook ten zeerste afgekeurd dient te worden. Maar, dat jongens van een jaar of tien als vrije tijdsbesteding eendekuikens dood slaan: neen, dat wil er bij Speurder niet in! Zó kan men het óók bekijken geachte heer Andela. Wanneer men van het meer terug zeilt om zijn eigen „home” weer op te zoeken, komt men aan de andere kant van het abattoir 'n bord tegen, dat aangeeft welke richting men uit moet naar Sneek en naar de jachthaven. Maar nu het riet al mooi opgeschoten is, is het bord slechts te lezen als men er vlak bij is gekomen. Wanneer men echter moet laveren en er staat een stevige bries dan zal het wellicht kunnen gebeuren, dat een „vreemde” dit bord over het hoofd ziet. Zou het daarom niet beter zijn het bord op palen te zetten? Het zal dan duide- lijk(er) te zien zijn. Gistermorgen omstreeks half twaalf waren werklieden van de fa. Krikke uit Heerenveen, die met het nieuwe jachthavèn-komplea: bezig zijn, aan het dreggen in de Oudvaart. Gelukkig gold het hier geen in het water ge raakt kind, maar de aanhangmotor van het roeibootje, waarmee zij elke dag nadr de overkant varen, die met plankje en al in de diepte was ver dwenen. Een reden te meer voor de bezitters van dergelijke motoren om eens goed te kontroleren of de beves tiging en beveiliging van de motor wel in orde is. Want wanneer U zo iets op het meer overkomt, kunt U naar Uw, vaak kostbare, motor „flui ten”. Onderstaand plaatje illustreert weer eens duidelijk hoe (brood)nodig Sneek ’n nieuwe jachthaven behoeft. Dit is aan het Gangboord, waar de bewoners van deze wijk, maar ook van daarbuiten, hun boot hebben neergelegd, omdat elders geen en kel plekje vrij is. Velen hebben reeds een steigertje of een eenvóudig plan kier aangebracht, om hun boot ge makkelijker te kunnen bereiken. Maar troost U. Er wordt flink ge werkt aan de nieuwe haven. Giste ren was men bezig het grondwater weg te zuigen en de omringende slootjes af te dammen. Als men het communiqué leest, dat president Kennedy en premier Chroestsjow na hun besprekingen op 3 en 4 juni in de Oostenrijkse hoofd stad hebben gepubliceerd, dan wordt men niet weel wijzer. Men vindt een lijst van besproken onderwerpen, na melijk: kernwapenproeven, ontwape ning en Duitsland. Slechts over Laos wordt iets meer gezegd. Beiden zijn voor een' neutraal en onafhankelijk Laos en voor internationale overeen komsten ter verzekering hiervan. Ver der wordt gesproken over het belang van een doeltreffend bestand. Dat lijkt al iets meer, omdat juist de doeltref fendheid van het bestand op het ogen blik een struikelblok is. Zoals te verwachten was, is Duits land besproken. Verder wilden de Russische en Amerikaanse zegsmannen niet gaan. De journalisten kregen geen antwoord op de vraag of Berlijn was besproken. Dat was een redelijke vraag, want voor de conferentie kreeg men vooral van Russische zijde te ver staan, dat Chroestsjow zou hameren op een regeling van de Berlijnse kwes tie. Men mag moeilijk aannemen, dat hij daarover niet heeft gesproken, want in feite is de Berlijnse kwestie het eni ge actuele onderwerp van de Duitse kwestie. Wie gelooft nu nog in een hereniging op welke grondslag dan ook? Volgens James Reston van The New York Times, een van de best ingelichte Amerikaanse journalisten, zou Kenne dy de besliste indruk hebben gekre gen, dat de Duitse kwestie (en nog maals, wat kan dat anders zijn dan Berlijn?) wellicht spoedig in een deli caat, misschien wel gevaarlijk stadi um zal komen. Men zal zich dus moe ten voorbereiden op een krachtproef van standvastigheid. Wij vermeldden vorige week al, hoe men in sommige Westelijke kringen op communistische actie denkt te antwoorden. Maar van de andere kant zou men van commu nistische kant aanwijzigingen kunnen aanvoeren, o.a. in een aantal uitlatin gen van Ulbricht, de Oostduitse partij leider, dat Rusland zeer voorzichtig te werk zal gaan in Berlijn. Ulbricht sprak niet over de vrije, gedemilita riseerde stad en van het vervallen van de rechten van de Westelijke mogend heden. Wil Rusland als eerste stap de Westelijke mogendheden in West-Ber- lijn laten zitten totdat de eerste fase van de overdracht van de Russische bevoegdheden aan de Oost-Duitsers is voltooid? Wij hebben vele vraagtekens moeten zetten. Uit de loop v&n de gebeurte nissen en uit eventuele indiscreties in de komende tijd zal men móeten op maken, wat er in Wenen gebeurd is. Even weinig optimisme als over het onderhoud in Wenen toont men in Amerikaanse kringen over het onder houd, dat de president met president De Gaulle in Parijs heeft gehad. Stand vastigheid in Berlijn was hier het eni ge dat naar voren werd gebracht als gemeenschappelijk standpunt. En dat is wel wat mager. Maar laten wij hopen, dat de staats lieden, die elkaar in Wenen en Parijs hebben ontmoet, eikaars achting heb ben weten te verwerven. Dat veran dert weliswaar niet veel aan de pro blemen, maar draagt toch bij tot de bereidheid tot compromissen. Proces tegen opstandige generaals De generaals, die in april in Algiers in opstand zijn gekomen tegen de po litiek van president De Gaulle, hebben een gevangenisstraf gekregen van vijf tien jaar, hetgeen voor muiterij niet veel is. Figuren van lagere rang zijn voor minder wel ter dood veroordeeld. Men kan deze betrekkelijk lichte straf verklaren door de wens van De Gaulle het officierscorps, dat synjpathie toont voor de veroordeelden, niet nog meer tegen zich in het harnas te jagen. En als afschrikwekkend voorbeeld achtte hij de doodstraf vermoedelijk niet no dig. Uit het proces is overigens naar vo ren gekomen, waarom De Gaulle vorig jaar juni de besprekingen te Melun met de Algerijnse opstandelingen heeft laten mislukken. Omstreeks die tijd hadden de opstandelingenleiders van een district in Algerije contact gezocht met de Franse regering. Zij wensten in te gaan op zijn vredesaanbiedingen. Daarvan is niets gekomen, maar deze stap had naar de mening van De Gaulle zo’n verzwakkende invloed op de FLN, dat hij niet tot concessies bereid was. Kort na de turnbetoging van het Noordelijk gewest van het KNCGV, welke hier onlangs werd géhouden, maakt onze stad zich al weer klaar voor een der- gelyk groot turnevCnement. Nu betreft het ’t Kringfeest 1961 van de Turn kring Friesland van het KNGV dat zich zaterdag 17 en zondag 18 juni op het Sportpark alhier zal afspelen. Op dit festijn worden vijftig verenigingen met totaal elfhonderd deelnemers verwacht, van wie ongeveer vierhonderd zaterdag komen en in het tentenkamp op het Sportterrein zullen overnachten. De organisatie berust bij TGP, waar van het bestuur en de leider J. C. Kan al geruime tijd bezig zijn de voorberei dingen te treffen. Want er komt heel vzat kijken om zo’n grootse manifestatie in kalk en cement te zetten. Maar nu is alles toch geregeld en kon dinsdag avond het programma voor de beide da gen 'tegenover de pers uit de doeken worden gedaan. Van de vijftig deelnemende verenigin gen werken zes alleen zaterdags mee en voor de leden hiervan en nog een drie honderd anderen die er een gezellig weekend van willen maken, zullen de tenten worden opgezet, waarvoor maar een geringe vergoeding behoeft 'te wor den betaald. In het Caraïbische gebied, nauwe lijks enigszins tot rust gekomen na het Cubaanse avontuur van de Amerika nen, is een nieuwe haard van onrust onder de aandacht gekomen. In de Do minicaanse republiek, die het Ooste lijke gedeelte van het eiland Haïti in beslag neemt, is de „weldoener” (zo noemde hij zich) van de republiek, generalissimo Trujillo, vermoord. Tru jillo was een dictator van het ouder wetse, rechtse type, die overigens waar het hem uit kwam wel wat gedaan heeft voor de economische ontwikke ling van zijn land, dat voor een deel ook zijn eigendom was. Van een demo cratische ontwikkeling, van een mede zeggenschap van de bevolking, was geen sprake en dat is ook een van de redenen, waarom de Organisatie van Amerikaanse Staten hem, die verant woordelijk was voor enkele moord aanslagen op democratischer presiden ten in andere landen, veroordeelde en boycotte. Dit isolement dreef hem ech ter merkwaardigerwijze meer in de richting van de uiterst linkse Fidel Castro, met wie hij het de laatste tijd beter kon vinden. Wat het verdwijnen van deze sterke man zal betekenen is niet te voorzien. Zijn zoon heeft hu de touwtjes in handen, maar is vertrouw der met de omgang met filmsterren dan met politici. Het lijkt niet uitge sloten. dat op den duur als reactie een bewind naar voren zal komen, dat zich inspireert op dat van Castro. Maar dat zal eerst nog wel bloedvergieten kos ten. ningen, van 31 augustus tot 16 septem ber. Het bestuur zal een excursie naar deze tentoonstelling organiseren en on der de 34 leden van de afdeling zullen zeker vele deelnemers gevonden worden. De heer Dotinga had zeer veel mooie snijbloemen meegebracht, vaste planten, geschikt voor een normale stadstuin. De bloemen gingen van hand tot hand, men luisterde naar de korte duidelijke uit leg van de heer Dotinga en menige bloe mennaam werd genoteerd. Tenslotte werd een reeks kleurendia's van kamerplanten getoond. De heer Bin nema vertelde hierbij zeer deskundig en onderhoudend. Hij en de heer Veldhuis beantwoordden intussen ook de vele vra gen en opmerkingen van de leden die op deze avonden wel zeer opmerkelijk mee leven en- een intense belangstelling to nen. Deze vereniging heeft in de korte tijd van haar bestaan wel getoond be staansrecht te hebben. Zij groeit nog steeds en gezien de werkelijk levende interesse van de leden zal zij stellig een bloeiende vereniging worden, waarin ve le plantenliefhebbers zich thuis voelen. Arjoco, J. C. v. d. Beek, Leeuwarden; Lucie, A. Knol, Marrum; Flying Dutchman, H. Zijlstra, Leeuwarden; Du- co, mr. H. P. Linthorst Homan, Leeu warden; Cadans, ir. A. Bonnema, Leeu warden; Lange Vity, Leeuwarden; Stern, Sneek. Voor Zaterdagmiddag bestaat het wedstrijdprogramma uit een tweekamp voor dames en heren. De jeugdleden doen beide dagen nl. niét mee omdat zij hun eigen jeugdbondfeest krijgen in Leek. Na de wedstrijden wordt een optocht door de stad gehouden waaraan zo’n ze venhonderd turners en turnsters zullen deelnemen van wie TGP zelf een groot contingent levert. Tijdens deze optocht zal voor het Stadhuis de voorzitter van OSS te Beetgum, waar het feest ver leden jaar gehouden werd, de vlag van de Turnkring aan zijn Sneker collega overdragen. Na deze symbolische plech tigheid volgt een ontvangst op hét stad huis. ’s Avonds maken de kampeerders een boottocht, waarna deze eerste dag be sloten wordt met een cabaretavond in Ons Gebouw. Aan deze zeilrace Staveren-Enkhuizen v.v., die a.s. zondag wordt gehouden, neemt thans ook de 22 m2 klasse deel, met o.m. de Commissaris der Koningin in onze provincie Mr. H. P. Linthorstt Homan. De start is vastgesteld op 9 uur. Na aankomst in Enkhuizen om plm. 12 uur wordt een uur daarna gestart voor de terugreis. Aankomst Staveren ongeveer 5 uur, waarna prijsuitreikdng in de Vrouwe van Stavoren. De deelnemerslijst bevat de volgende namen: Binnenkort is het zover dat we weer met de oudjes van Sneek de traditionele Autotocht Ouden van Dagen gaan ma ken. Als U dit leest, zult U denken nu al, ja, we zijn even vroeger dan vooraf gaande jaren; dit houdt verband met het feit dat vele autobezitters het jammer vonden vorige jaren niet mee te kunnen doen door vakanties. Dit jaar vindt onze tocht plaats op woensdag 28 juni a.s. Het is dus kort dag. Autobezitters U zult binnenkort formulier ontvangen waarop U kunt op geven of U Uw auto weer beschikbaar stelt. Binnen niet al te korte tijd gaan dan de mensen van de financiën weer een bezoek komen afleggen bij onze milde gevers. Ook de bakkers zullen weer in de gelegenheid worden gesteld hun trak taties voor deze dag beschikbaar te stel len. De tijd is kort, maar als alle stadge noten weer medewerken zal het Comité de zaak wel weer klaren en last but not least, kunnen opze oudjes zich er reeds nu weer op verheugen. Het Comité Autotocht Ouden van Dagen Zondag voormiddags wordt een groot aantal wedstrijden gehouden. Voor de dames bestaan deze uit een tweekamp, t.w. een knotsoefening en een oefening op de evenwichtsbalk, voor de heren uit vrije oéfeningen en lange mat springen. Hier doen alle verenigingen aan mee. Na afloop hiervan wordt door de best ge plaatsten een keuze-programma afge werkt. De dames voeren hierin veer- plankpaardsprongen uit, partner oefe ningen, baloefeningen en klassikaal brugongelijk. De heren: veerplank- paardspringen, klassikaal ringen en partner oefeningen. De prestaties van de duizend deelne mers (sters) gedurende dit non-stop mor genprogramma dat van 9 tot 1 uur wordt uitgevoerd, worden door 14 jury leden beoordeeld. Volgens de Amerikanen is er in feite geen bestand en trachten de pro- communistische troepen van de Pathet Lao voortdurend hun positie te ver beteren. Amerika dreigt zelfs de con ferentie te verlaten, wanneer hier niet iets aan gedaan wordt. Men zou bij voorbeeld de controlecommissie met meer bevoegdheden kunnen bekleden, maar daar voelen de communistische landen niets voor, hoewel de Chinees toch haarfijn w^et aan te tonen, dat niet de Pathet Lao, maar de rechtse regering het bestand voordurend schendt. Men hoopt nu, dat op dit punt wat verheldering komt na de conferentie van Wenen, hoewel men niet wèet wat er tussen beide staatslieden is bespro ken. Maar nagenoeg iedereen is ten aanzien van Laos wat optimistischer gestemd. Gromiko, de Russische minis ter van buitenlandse zaken, is weer naar Genève. Misschien heeft hij nieu we instructies. Of deze zich ook zullen uitstrekken tot het opgeven van het vetorecht, dat Rusland voor elk van de leden van de controlecommissie en in zijn geval speciaal voor Polen, dat hiervan lid is eist, staat nog te bezien, want ook op andere punten was Chroestsjow er helemaal niet voor maar iets te wijzigen aan het starre Russische standpunt, dat eenstemmig heid (een nette naam voor vetorecht) vereist is. Daarom lijkt het' onwaar schijnlijk, dat er een stap vooruit is gezet op het punt van de stopzetting van de kernproeven of de ontwape ning. De Stichting Sudergoa, enkele jaren geleden door de Friese Volkshogeschool opgericht met als doel het sociale, cul turele en economische leven in de Zuid westhoek te stimuleren, heeft daartoe o.a. contact opgenomen met predikan ten en pastoors ter bespreking van de vraag of het een taak is van de kerk om de in dit gebied optredende veranderin gen in denken en handelen, gedeeltelijk een gevolg van het toerisme, in hun ge meente of parochie ter discussie te stel len. Deze gesprekken worden nog deze maand beëindigd en de resultaten zullen in een rapport worden neergelegd, naar maandagmiddag in een persconferentie te Balk werd medegedeeld. De vragen welke aan de geestelijken werden voorgelegd kwamen mede voort uit de resultaten van het streekzelfon- derzoek, dat in de winter van ’59-’6O in elf van de dertien aangesloten gemeen ten is gehouden. Hier en in Bolsward is dit onderzoek iets later gebeurd. Deze gemeenten hebben nl. een andere probleemstelling. Uit dit onderzoek is o.a. gebleken, dat ër een goede belangstelling bestaat voor de eigen omgeving en de punten die behandeld werden hadden o.m. betrek king op het wonen in de Zuidwesthoek, de woningbouw, de industrialisatie, het toerisme en de recreatie en in verband hiermede ook de zondagsrust. De Stichting heeft ook contact ge zocht met verenigingen voor Plaatselijk Belang teneinde de werkzaamheden van deze verenigingen z.m. op een breder vlak te brengen en aldus dienstbaar te maken aan de verheffing van de gehele streek. Door samenwerking van bepaal de dorpen heeft dit in enkele gevallen (o.a. in Lemsterland) reeds tot verheu gende resultaten geleid. Interessante gegevens De onderzoekingen van „Sudergoa” welke geleid worden door een socioloog, onze stadgenoot drs. Wt Nijboer, heb ben in vele gevallen Interessante gege vens opgeleverd. Zo bv. over de samen stelling van de gemeenteraden. In de 13 gemeenten zijn 151 raadsledei# Een der de CHU. Regenboogklasse: Flamingo, H. de Vries; Moby Dick, E. Remery; Jan van Gent, E .K. Hoekstra; Swan, H. H. Röfekamp; Oranje, T. 's Middags om twee uur wordt afge marcheerd voor de tweede optocht met muziek waaraan 45 verenigingen met plm. duizend turnsters en turners deel nemen. Na een korte pauze vangt dan om 3 uur de Kringuitvoering aan, waarvoor eveneens een non-stop programma is vastgesteld waarin de verenigingen die ’s morgens de beste prestaties hebben geleverd, nogmaals hun kunnen zullen demonstreren. Deze demonstraties be staan uit persoonlijke oefeningen, ring- zwaaien van het Friese dames-keur- de deel hiervan behoort tot Dinsdagmorgen is voor de 16e maal de Friese Elfsteden Wandeltocht in Leeuivarden van start gegaan bij Ho tel Van Delden. Honderd drie en vijf tig deelnemers, onder wie vier stad genoten, de heren G. Ykema, W. Teensma, J. Jillings en P. Cnossen hebben de wandelschoenen weer aan getrokken om gezamenlijk te trachten de ruim twee honderd kilometer af te leggen. Als eerste controlepost fun geerde onze stad en omstreeks half elf kwamen de eersten reeds binnen. De stemming onder de tippelaars was op'perbest. Beter dan vorig jaar, zo verzekerde men Speurder, toen de deelnemers bij Weidum de schoenen reeds moesten uittrekken om het wa ter eruit te gieten! Toch hadden de drie mensen van de verzorging, die de tocht per brom mer meemaken, al x- in aktie moeten komen. De heren A. Jelgersma, Kooi en Smit, allen uit Leeuwarden had- k den al weer heel wat blaren moeten verzorgen, want dat is een euvel, dat elke wandeltocht met zi:h meebrengt. De eerste twee heren maken de tocht elk voor de twaalde keer mee, terwijl de heer Smit zijn debuut maakt. Onder de deelnemers zijn echter enkelen, die al voor de 16e maal mee tippelen. Dat zijn mevrouw V. d. Does uit Nijme gen en de heren Rurenga uit Gronin gen, J. Hooing uit Leeuwarden en „Omke Theunis” uit Blija. Ook is er een buitenlander onder al deze tip pelaars t.w. de heer Erwin uit Zwit serland. Zaterdag hopen de deelne mers in Leeuwarden aan te komen om daar ten teken dat „het er op zit” de medaille in ontvangst te nemen. In ons blad van maandag jl. las Speurder een ingezonden artikeltje, dat tegen „himself” gericht was, en zijn eer gebiedt hem daarop te reage ren. Hoewel de schrijver zich van de Friese taal bediende, neemt hij de vrijheid in het Nederlands 'te ant woorden, aangezien hij zijn krabbels steeds in deze taal publiceert. Inder daad, geachte heer Andela, vindt Speurder jongens van een jaar of tien die moedwillig eendekuikens doodslaan „grotere helden” (lees laf aards) dan grote mensen, die gaan vissen. Er ligt volgens hem een groot verschil tussen beide vormen van vrijetijdsbesteding. En zo moet men het vissen voor een groot gedeelte zien. In reeds lang vervlogen tijden viste men in hoofdzaak om in zijn levensbehoeften te kunnen voorzien. Maar allengs is deze noodzaak (ge lukkig) verdwenen en heeft hij plaats gemaakt voor een hobby. Wanneer men de grote mensen deze hobby gaat afnemen, pleegt men z.i. inbreuk' op de levensbehoeften van de mens, want voor hoevelen is vissen niet een behoefte geworden? En waarom hem Van de verleden jaar gehouden An- jerfondskollekte in deze provincie is een bedrag van totaal f 7750,uitgekeerd aan o.a. de volgende verenigingen en in stellingen: Us Frysk Berneboek; Fryske Folkshe- geskoalle; Boun fan Fryske Kunstners; Friese Volksdansfederatie; Instituut voor de Geestelijke Gezondheidszorg; Kristlik Fryske Folksbibleteek en Prov. Commissie van het Chr. Jongeren Ver bond. De muziekverenigingen: „Advendo” - „Jong Advendo”, Sneek; „Excelsior”, Scharnegoutum; „Cresendo”, Heeg; „Eendracht”, Blauwhuis; „Hald Moed”, Oosthem; „Eendracht”, Woudsend; „Concordia”, Gaastmeer en „Excelsior”, Nijland. De zangverenigingen: Doopsgezind Zangkoor, Sneek; „Laus Deo”, Suameer; „De Lofstem”, Rauwerd; „Looft den Heer”, Nijland; „Lyts Bigjin”, Wouds end en „Nije Moed”, Oosthem. Verder o.a .de afdeling Sneek van „Jeugd en Muziek” en de Skotsploech „Tt Pompeblêd” te Scharnegoutum.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1