Circus speelt nog ’n rol in Nederland Waterpoort- krabbels Een portret zonder foto IJLST W YM BRITS ER A DEEL BUITENLANDS OVERZICHT door Speurder en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 48 Donderdag 15 juni 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Seizoen in volle gang Het K.N.G.V.-turnfeest Kerknieuws R. Middelbare Landbouw school alhier wcrdt Christelijke school Loonvoorstellen Klein- Metaal MAANDAGS en DON DERDAGS Een nieuwe nationale (zeil) klasse Eindexamens Chr. Kweek school Sneek Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Ijlst heeft volgende week een honderdjarige Berlijn: „Visgraat in de keel van Rusland’ SNEEKER NIEUWSBLAD (handela- i jt Belasting Pessimisme In Evian Zestien overlijdensberichten dat Laos derdjarige moet-nu eenmaal in de krant cies zoals ze zich die voor zichzelf wenst. Geen foto Van haar kant is het gesprek geëin digd, er moet nu gegeten worden. Dan waag ik het te praten over een foto die toch bij haar levensveha^l moet. Maar nu is ze onverzettelijk. „Geen foto. En ook geen verhaal in de krant.” Dat laatste is noodzakelijk. Een hon- Naar het Friesch Dagblad dinsdag wist te melden, heeft de minister van Land bouw zich bereid verklaard per 1 au gustus a.s. de Rijks Middelbare Land bouwschool alhier over te dragen aan de Vereniging voor Christelijk Middelbaar Landbouwonderwijs hier ter stede. OUDEGA-W. Kandidaat H. Weymans te Amsterdam heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente alhier bedankt. Het is een feit dat ratten de grootste vijanden zijn van pas geboren eende- kuikens. Telkens als ze de kans zien gedeelte van heistelling toen Verschijnt Zevenhonderd jaren later bestaat het circus nog steeds. Maar toch schijnt langzamerhand het eind in zicht te ko men van deze oude, romantische vorm van vermaak. In mei van dit jaar trok het internationale circus Belli Amster dam binnen. Op 5 april was deze pas gevormde groep een Nederlandse tour nee begonnen in Veenendaal. Voorstel lingen volgden in Tiel, Amersfoort, Apeldoorn, Amstelveen en Hilversum. Voor de buitenwereld leek alles goed, ja zelfs voortreffelijk te gaan. Tot plotseling op 9 mei directeur Harry Belli zijn artiesten bij elkaar riep een half uur voor de avondvoorstelling zou beginnen en hun verkondigde, dat het circus was opgeheven. De oor zaak van de opheffing was, zo zei hij, een scheur in het tentdak, die niet meer was te repareren. Geld voor een nieuw onderkomen was er niet. Na een maand en enkele dagen te hebben bestaan, was het circus Belli verleden tijd. Door een modern beleid slaagt Bol- tini er in volle tenten te trekken. In 1960 draaide hij met uitverkochte hui zen, dit jaar hoopt hij hetzelfde te doen. In Den Haag, een stad die echt niet circusminded is, begon zijn tour nee al veelbelovend. Maar daar onder vond Boltini al direct de eisen, die een maatschappij stelt aan het vermaak. Financiële eisen. De gemeente Den Haag vroeg voor de drie weken, dat Boltini op het Malieveld stond, 3000. Aan vermakelijkheidsbelasting moest 12.000 worden betaald. „Dan kun je wel met een volle tent zitten”, zegt Boltini, „maar je beurs blijft leeg”. Niet, dat hij rijk wil worden aan het circus. Daarvoor is het teveel zijn le venswerk. Maar, zijn bedrijf moet draaien. "Een verlaging van de verma kelijkheidsbelasting tot vijf procent, zou al veel goed doen. Circusmensen zijn onverwoestbaar. De vergelijking is eens gemaakt met poliepen, die men immers ook nooit kan verdrijven. Maar dat is per slot van rekening een wat al te lelijk woord. Want wie zou het romantische wereldje van tent, clown en „hoogge ëerd publiek” willen missen? In het Zuiden van Nederland is inmiddels nog een tweede circus, van Duitse na tionaliteit, aan een rondreis begonnen. Het staat onder leiding van een vrouw. meentehuis en zondags komt het kerk volk voorbij, dat geeft ook vertier.” „U komt niet meer in de kerk?” „Allang niet meer. Maar ik heb de bandrecorder en de radio natuurlijk.” Men vertelt ons, dat ze op deze ma nier steeds naai' preken luistert en zo'n goed geheugen heeft, dat ze precies kan zeggen wat deze en gene dominee heeft gezegd, terwijl ze feilloos de juiste bij belteksten citeert. „Ik ben geboren en getogen in Wouds- end. Heit was daar zeilmaker. We waren met z’n zessen, en hadden zulke beste ouders. Heit is 92 geworden, de laatste jaren van zijn leven woondè hij bij mij. Mijn zuster leeft ook nog; in Gauw,ze is 97 en komt hier met mijn verjaardag. Ik was van ’t voorjaar bij haar toen ze jarig was.” Vroeger Ze wil nu wel iets over „vroeger” ver tellen - uit de tijd toen ze nog in het ouderlijk huis woonde. Naar De Golfslag meldt, is er een nieuwe nationale klasse*bijgekomen: de Schakelklasse, waartoe de Algemene Vergadering van de KNVWV in april 1959 opdracht heeft gegeven. De nieuwe boot is een tweemans-mid- denz waar dj acht je, geschikt voor jonge lui die de jeugdklasse ontgroeid zijn. De lengte is 4.75 m, de breedte 1.70 m. Het grootzeil is 7.75 m2, de fok 4.10 m2. Volgens Lex Pranger is het een ele gant jachtje met goede zeileigenschap pen en al had hij wat de zwaardcon- structie betreft graag de mogelijkheid tot verstellen gezien, zoals bij de Top klasse, meerit hij toch dat het aan het gestelde doel zal beantwoorden. Maandag, dinsdag en woensdag slaag den de dames J. W. v. d. Pas, R. de Boer, E. Trenning, allen te Sneek; J. S. de Vries en D. Visser, Wist; J. Kok Has- kerhorne; D. Bijlsma, Witmarsum; A. Boers, Bent; Y. v. d. Laan, St. Nicolaas- ga en de heren P. Kalteren, Emmeloord, W. Gaastra, Oppenhuizen; K. de Haan, Wijckel en K. Horjus, Makkum. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs t 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Het optimisme, dat na Wenen ten aan zien van Laos werd getoond, heeft zijn rechtvaardiging nog niet gevonden. En kele dagen na Wenen veroverden de troepen van de communistische Pathet Lao een steunpunt van de regerings troepen, ondanks het officiële staken van het vuren. De controlecommissie wacht nog steeds op nieuwe instructies, die er meer dan een brievenbus van klachten van zullen maken en het ge sprek, dat Gromiko met Harriman heeft gehad, heeft niet tot resultaten geleid. Naar aanleiding van het gemelde inci dent weigerden de Westelijke mogend heden de zittingen van de conferentie bij te wonen, maar afgebroken was de conferentie toch niet. Maandag was er zelfs weer een zitting. Men heeft nu zijn hoop gesteld op het overleg van de lei ders van de drie Laotiaanse groepen, de communistische, de neutrale en de pro- Westelijke, die elkaar zaterdag in J?ü- rieh zullen ontmoeten om te kijken of zij het eens zullen worden over de vor ming van een gemeenschappelijke rege- grijpen ze zo’n donsje. Doch niet al leen de ratten azen op de jongen. Zo zag Speurder een ekster op een eendje duiken, dat met zijn moeder en vier broertjes en zusjes in een ^eiland rondscharrelde en voordat moeder-eend kon ingrijpen was de rover al met haar jong verdwenen, en deed hij 'verderop zijn maal met het diertje. De bomen langs de Gaiamagracht in Ijlst waaien onstuimig heen en weer en het tengere oude vrouwtje dat tegenover me op een rechte stoel aan de ronde tafel zit, kijkt naar de donkere lucht die boven het gemeentehuis hangt. „Wat is het koud,” zegt ze, „ze zeggen dat ik de kachel weer aan moet zetten maar dat is me nog nooit gebeurd na het schoonmaken. Het is trouwens al juni en bijna de langste dag.” Haar mond trekt een besliste lijn in het nog fiere gezicht, nadat ze een kopje thee voor me heeft gehaald uit de keu ken, gaat ze zitten breien aan een ge blokte baan van een wit katoenen sprei. „Voor een beppesizzer”, vertelt ze. De open banen zijn klaar, dit is de laatste dichte, dan haak ik ze. aan elkaar. Mooi werk, je kan ook niet altied werken.” Daarbij ziet ze haar brandschone kamer rond. Zoals ze daar zit te breien, een wit gehaakte muts op het hoofd, de ogen nog scherp oplettend achter de brilleglazen, lijkt ze niet ouder dan 75 jaar - ze hoopt echter volgende week woensdag 21 juni haar honderdste verjaardag te vieren! Weduwe R. Pruiksma-Bakker, die na het overlijden van haar eerste man de heer Wassenaar nog getrouwd geweest is met de heer Pruiksma, wil niets weten van een gesprek met krantenmensen over de komende grote dag, die ze maar liefst ongemerkt voorbij wil laten gaan. „Maar daar willen de beppesizzers niks van weten,” zegt ze. „Ze houden veel van me. Het zal nu wel een hele drukte worden.” Dat zal het zeker. De aanstaande jarige heeft drie zonen, in IJlst, Oudega-W en Soest, en zo’n dikke honderd klein-, ach ter- en achter-achterkleinkinderen. „We hebben tien kinderen gehad,” zegt ze, wat stug afwerend. „Ik heb er zeven van verloren. Dat is erg. Daar praat je niet over. Daar heeft een ander niks mee te maken.” Ze zit te breien, haar gezicht is ge sloten. Ongetwijfeld denkt ze nu aan de enige dochter die ze ook heeft moeten wegbrengen en we begrijpen zo goed dat ze al dit leed niet meer op wil rakelen. „Ik heb hard moeten werken, maar dat is nou voorbij - daar praten we niet meer over.” „Maar het was toch ook een rijk gezegend leven,”, zeggen we. Ze knikt. „Dat was het. Maar dat is een zaak tussen de Heer en mij.” Ze staat op om nog een kopje thee voor me te halen. Sinds ze op zeven-en- tachtigjarige leeftijd gevallen is loopt ze met een stok, maar het gaat aardig vlug en vanuit de keuken, een behoorlijk gro te afstand, zet ze het gesprek gewoon voort. Nee, hardhorend is ze zeker niet. „Het is een zegen dat ik alles nog alleen kan bescharrelen. Ja, koken doe ik na tuurlijk ook zelf. Ik eet altijd in de keu ken, maar ’s middags zit ik gezellig voor het raam in de kamer. Mooi vrij gezicht hè? Dat is de stadsschool naast het ge- „Tante Carola”, oftewel mevrouw Ca- rola Williams-Althoff, een lid van een van de oudste circusdynastieën ter wereld. Met dat rijke woord dynastie wordt een circusfamilie aangeduid, waarvan al generaties lang van vader op zoon het werkterrein de piste is geweest. Boltini komt ook uit zo’n ge slacht. Nederland heeft er meer. Denk aan de Strassburgers, de Althoffs. Mo gen zij nooit uitsterven. De federatie van werkgeversorganisa ties in de kleine metaalnijverheid heeft in een telegram aan de staatssekretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid gewaarschuwd, dat onder de huidige omstandigheden een loonsverhoging in de metaalindustrie ernstige spanningen zal oproepen in andere bedrijfstakken. Met name zal dit het geval zijn, aldus het telegram voor de kleine metaalnij verheid, die dan in een dwangpositie wordt gebracht. In de kring van werkgeversorganisa ties in de metaalindustrie is met veront waardiging kennis genomen van het te legram van de federatie van werkgevers organisaties in de kleine metaalnijver heid. Men beschouwt dit als onverant woorde inmenging. In Evian overheerst ook het pessimis me. De onderhandelingen van de Franse regering en de leiding van de Algerijnse opstand komen maar niet van de grond. Zo eisen de Algerijnen het gebied van de Sahara voor zich op, 'terwijl de Fran sen er andere bedoelingen mee hebben. Wanneer de Algerijnen, op het punt van de toekomst van de Europese bevolking, bereid zijn tot een overgangsperiode en persoonlijke garanties, dan is dat voor de Fransen niet voldoende, omdat zij de Franse gemeenschap als zodanig een uitzonderingspositie willen geven. En dan strijden de beide delegaties over de Algerijnse Natie. Deze bestaat volgens de Algerijnen al lang en het referen dum, dat de uitdrukking zal zijn van het zelfbeschikkingsrecht, is het bevestigen van de onafhankelijkheid. Volgens de Fransen zal de Algerijnse Natie pas ont staan als het referendum gehouden is en dat referendum zal de vorm van de na tie bepalen. Vandaar ook de keus tus sen afscheiding, associatie met Frank rijk of geheel opgaan in Frankrijk. Dit woordengevecht krijgt pas enige zin als men weet, dat Frankrijk gesteld is op een uitslag ten gunste van de associa tie en de rebellen daarentegen onafhan kelijkheid wensen. Deze verschillende uitgangspunten spelen een rol bij de be paling van de wijze, waarop het refe rendum gehouden zal worden, waarmee erkend wordt, dat druk, van welke zijde ook, aan de uitslag niet vreemd zal zijn. Waar de wieg van het circus heeft gestaan is moeilijk na te gaan. Bekend is, dat in de Middeleeuwen (in Neder land mag men daaronder de jaren 1200 -1300 rekenen) narren en minstrelen, goochelaars en jongleurs langs de kas stelen trokken om jonkvrouw en rid der tijdens de lange, saaie winter avonden weer in een fleurige stem ming te brengen. Vooral in Frankrijk en Italië moet de kunst van wat wij tegenwoordig „entertainment” zouden noemen, zich sterk hebben ontwikkeld. Al gauw kwamen er mensen met een ingeworteld gevoel voor zakelijk heid, die er wel een aardige brood winning in zagen om al wat rondtrok ten behage van de ridders om zich heen te verzamelen. De ridder was dan wel zo goed om niet de spelers maar hem te bedanken met een gulle beloning voor de gebrachte ontspan ning. Het vermaak is al zo oud als de wereld zelf. Het instituut van het cir cus, inclusief directeur, ontstond in de Middeleeuwen. Veel is het overigens niet - „het jong volk was altied thuus. Met het veerschip werd er eens een reis naar „utens” on dernomen en als de wind tegen was, dan was je vaak een nacht onderweg. Ja, dat gaat tegenwoordig wel wat haastiger. De nieuwe tijd heeft z’n na- maar ook z’n voordelen. Een voordeel vindt deze kras se honderdjarige het, dat er niet meer zo'n grote armoede is en er voor de we duwen en de oude mensen gezorgd wordt. „Wat een ellende was er vroeger wel,” zegt ze. „We hoorden er veel van in de groentewinkel, die mijn man en ik in Woudsend hadden.” Op negentienjarige leeftijd is ze ge trouwd. „Ik droeg het breed gouden oor ijzer, dat ik gekregen heb toen ik zeven tien was. Dat heb ik nou nog, ik draag het nog elke zondag, de enige hier in IJlst. Op mijn verjaardag zet ik het na tuurlijk ook op.” Er komt zowaar een klein lachje om haar mond. Ze legt haar breiwerk neer en schuift ook de zwarte sok opzij waar aan ze bezig is. Het is bijna etenstijd. Buiten lopen wat mensen voorbij. „Ik heb gelukkig veel aanloop,” zegt de a.s. honderdjarige. „Ik houd er niet van als het zo stil om me heen is. Als mijn zoon en schoondochter, die hier naast wonen eens weg zijn, vind ik het ook maar ver velend, dat ik de geluiden niet meer hoor.” Chroestsjow en Kennedy hebben in ring. Wenen inderdaad gesproken over Ber lijn, hoewel de zegslieden van beiden weigerden dit te bevestigen. Zij hebben niet alleen gesproken, maar elkaar ook op schrift hun standpunten in deze kwestie voorgelegd. De Russen hebben dit weekeinde zelfs de stap genomen hun memorandum te publiceren. Hier uit blijkt, dat het Russische standpunt, waarover ai enige tijd wat gissingen de ronde deden, in niets is veranderd. Rusland beschouwt Berlijn als een bran dend probleem; het is, in de woorden van Chroestsjow tijdens een ontvangst: „Een visgraat in de keel van Rusland”. Eind mei richtte de „Vereniging voor de Belangen van Nederlandse Circus sen” een schrijven tot alle Nederiahd- se gemeenten. De inhoud daarvan kwam ongeveer op het volgende neer. „Wij achten de Nederlandse gemeente besturen verantwoordelijk voor het verder bestaan van het Nederlandse circus. Wij doen een beroep op de ge meenten om mee te helpen de enorme lasten van de circusonderneming te verlichten. Zestiqn circussen zijn in de afgelopen jaren in Nederland over de kop gegaan. Dit is een laatste oproep tot behoud van het laatste Nederland se circus”. De man, die dit schrijven opstelde, weet waarover hij praat. Het is de „laatste der Mohieanen”, de directeur van het laatste Nederlandse circus, Toni Boltini. In tachtig Nederlandse plaatsen brengt deze pionier op cir- cusgebied dit seizoen een keur van artiesten. Wie hem ontmoet, krijgt de indruk te doen te hebben met een in dustrieel, een fabrikant van televisie toestellen of boormachines. Hij praat met het staccato van de man, die haast heeft. Zakenman is hij beslist. Dat kan ook niet anders, wil men een circus overeind houden in een tijd, waarin de televisie iedere avond ont spanning biedt en waarin de kermis vervallen is tot een grote gokgelegen heid. De 39-jarige Toni Boltini heeft van zijn circus een manifestatie van volharding en doorzettingsvermogen gemaakt. Hij heeft tevens geprobeerd zijn programma aan te passen aan de eisen van de tijd. Zo verschijnt hij bijvoorbeeld plot seling met een aantal knetterende racemonsters in zijn tent. Skelters, die snelheden behalen van zo’n tachtig of honderd "kilometer per uur. Vrijwilli gers uit het publiek mogen het opne men tegen zijn personeel. In Den Haag riep Boltini een aantal journalisten bijeen en stopte hen, voorzien van val helm en stofbril, in de lawaaierige ap paraten. Het publiek juichte, terwijl de verslaggevers doodsangsten uitston den, maar manmoedig volhielden tot het bittere einde. Misschien is het een wat ruwe sen satie, maar het grijpt in ieder geval aan. De werkzaamheden bij de Ooster- poortsbrug vorderen gestaag. Men is reeds bezig geweest met een kraan om de modder weg te halen, maar maandag gebeurde er iets, dat tragi sche gevolgen had kunnen hebben voor een de werklieden aldaar, de heer J. v d. Leest uit Bozum. Eén van de kabels van de bak schoot toen nl. los en deze viel vlak achter de man. Dinsdagmorgen om 11 uur was hij weer bij ‘n ongeval betrok ken. Samen met een collega wilde hij een een verplaatsen, plotseling de grote bok ging wanke len en omviel. De heer V. d. Leest werd rondgeslin gerd, doch wist zich stevig vast te houden, waardoor hij voorkwam dat hij onder de zware stellage terecht kwam. Nu deze brug in de belangstelling staat, herinnerde een oude Sneker, de 74-jarige heer A. Schurer, zich een ongeval dat zich in het jaar 1907 te Winschoten voordeed, en waarbij ook de Oosterpoortsbrug in het nieuws kwam. De brug en de leuningen wer den gemaakt in Winschoten en deze zouden vervoerd worden met de boot „Stad Winschoten”, waarvan de heer Harke Molenaar kapitein was en de heer Schurer’s vader machinist. Eén der leuningen zou aan boord worden gehesen en de heer Schurer waar schuwde zijn kapitein, die tussen de leuning en de wal stond en dus op een of andere manier bekneld zou kunnen raken, een veiliger plaats op te zoeken. De heer Molenaar wilde deze raad opvolgen en kroop onder de leuning door, die reeds in een ta kel was opgehangen. Maar plotseling schoten twee langs elkaar zittende schalmen uiteen en de schok, die hierop volgde was te veel voor de kettingen. De leuning stortte naar be neden op de heer Molenaar, die op slag gedood werd. 8 Het Russische memorandum begint met de vaststelling, dat West-Duitsland een gevaarlijke broeikas van conflikten dreigt te worden en het afsluiten van een vredesverdrag met Duitsland daar aan een einde moet maken. Het wil door het vredesverdrag de toestand, zoals die na de oorlog is ontstaan, rechtens vast leggen, waarbij voorop staat de onwrik baarheid van de Duitse grenzen, met an dere woorden, van de Oder-Neisse-grens, die nu tussen Oost-Duitsland en Polen bestaat. Rusland stelt voor een vredes conferentie samen te roepen. Is het Wes ten daartoe niet bereid, dan moeten de vier bézettende mogendheden beide Duitslanden uitnodigen, tot overeen stemming te komen over vredesverdrag £i) hereniging. Leidt dat ook tot niets (Rusland stelt hiervoor een termijn van zes maanden), dan zal Rusland een afzonderlijk vre desverdrag met Oost-Duitsland sluiten. Aangezien men mag aannemen, dat er van een algemeen vredesverdrag niets zal komen en de hereniging ook niet voor de deur staat, moet men wel besluiten, dat Rusland nu de weg van het afzonderlijke vredesverdrag zal op gaan. Dit zou op zichzelf niet zo belang rijk zijn, als er niet de kwestie-Berlijn was. Berlijn ligt ver in Oostduits ge bied en volgëns de communistische visie ligt het zelfs op Oostduits grondgebied. De Westelijke mogendheden zijn in West -Berlijn op grond van hun rechten als bezettende mogendheid en hun toegang to* de stad is geregeld met de medebe- zetter Rusland. Deze rechten stelt Chroestsjow vervallen als Rusland het afzonderlijke vredesverdrag met Oost- Duitsland sluit. Voor Berlijn moet een andere oplossing gekozen worden. Het behoeft niet bij Oost-Duitsland te ko men, het mag een gedemilitariseerde vrije stad worden. Dat was ook het voorstel van Rusland in november 1958. Rusland wil garanties voor een absolute neutraliteit van West-Berlijn. Een ma nier is symbolische contingenten Ame rikaanse, Engelse, Franse en Russische troepen, een andere, het stationeren van neutrale troepen onder auspiciën van de Verenigde Naties. Afgezien nog van het feit, dat Rus land onder neutraliteit gewoonlijk wat anders verstaat dan het Westen, het geen tot voortdurende schermutselingen aanleiding zou kunnen geven, betekenei beide oplossingen een aantasting van de Westelijke rechten in West-Berlijn en herhaaldelijk hebben de Westelijke mo gendheden verklaard, dat niet te nemen. Ook Kennedy heeft dit in Wenen onom wonden aan Chroestsjow verteld. Aangezien men mag aannemen, geen van beide staatslieden bereid is tot een grote oorlog (Chroestsjow is er, meent men, van overtuigd, dat hij zijn doelen zonder oorlog wel bereiken kan) kan men veronderstellen, dat de zaken niet al te zeer op de spits gedreven wor den. Het gevaar schuilt echter in de kans, dat ieder van beiden meent, ver der te kunnen gaan dan de ander zal tolereren. Men neemt voorlopig aan, dat Rusland voorzichtig zal optreden en zal trachten stapje voor stapje zijn doel te bereiken zonder ergens voor het Westen een aanleiding tot militair optreden te geven. vermeld worden. Goed - maar geen foto. „Stok bij de deur,” zegt ze „dl ligt hij dan nu over de stoel.” En weer met die glimp van humor om haar mond kijkt ze naar haar stok die dwaas over een leun stoel ligt. „Stok bij de deur, zo is het mijn hele leven geweest.” Ze gaat me voor naar de keuken en daar kijken we samen nog even naar een prachtig schilderijtje, dat tussen twee teksten hangt. Het is een geborduurd schip dat op geborduurde golven vaart en het is ge maakt door een van haar overleden zoons. En hier spreekt mem over met zóveel trotse innigheid in haar stem, dat ik de echte Friese huismoeder herken die al haar liefde en trouw voor haar nageslacht zorgvuldig in haar hart bergt en het niet tentoonstelt voor onbeschei den blikken. Wij wensen deze karaktervolle moe der en beppe een mooie verjaardag, pre- Het programma voor het Turnfeest van het £NGV, dat hier zaterdag en zondag a.s. in het Sportpark wordt ge houden, luidt als volgt: Zaterdag: ’s middags van 3-5 uur wed strijden; 5-6 uur optocht met vaandel- voordracht voor het stadhuis. Route optocht: Sportpark, lepenlaan, Meidoornlaan, Kapelstraat, Priorstraat, Schoolstraat, Looxmagracht, Koningin- nebrug, Gedempte Pol, Wijde Burgstraat, Kruizebroederstraat, Kleine Kerkstraat, Marktstraat, Oud Kerkhof, Oude Koe markt, Hoogend n.z., Singel, Gedempte Poortezijlen, Oosterdijk, Leeuwarderweg. ’s Avonds Cabaretavond in „Ons Ge bouw” met een keur van artisten, aan- vang half negen. Zondag: 9-1 uur wedstrijden; ’s mid dags 2 uur optocht. Route: Leeuwarderweg, Oosterdijk, Wijde Burgstraat, Nauwe Burgstraat, Schaapmarktplein, Grootzand w.z., Hoog end n.z., Singel, Gedempte Poortezijlen, Oosterdijk, Leeuwarderweg, Sportpark. 3 uur Openluchtuitvoering. We blijven nog even in de dieren wereld en dan 'X komt Speurder op nieuw bij ’n geval terecht waar het ene dier het ande re tracht te ver schalken. Zo werd verleden week een jonge haas door een roek aangevallen en het zag er niet best uit voor lang oor. Toevallig echter passeerde de heer De Boer, dir. van Gemeentewer ken die, na de vogel verjaagd te heb ben, het haasje, dat al een wond ach ter de kop had, mee naar huis nam. Het dier maakt het op ’t ogenblik uitstekend en voelt zich helemaal thuis in zijn nieuwe home. Eenzaam staat de heer P. Kramer uit Langweer te. graven langs de Frane- kervaart. Sinds vrijdag is hij bezig met het aanleggen van 175 meter voetpad, waardoor de bewoners van de arken die hier komen te liggen, gemakkelijker hun schip kunnen be reiken. Er zal een rij van vier tegels naast elkaar worden gelegd, bene vens aan elke kant een steenrij van vijf centimeter. Tevens heeft de heer Kramer voor melkboer Sj. Stilma een miniatuur parkeerplaats aangelegd, zodat deze zijn wagentje straks be hoorlijk kan draaien. De Galigastraat ondergaat momenteel een gehele verbetering. Sinds dins dagmorgen zijn werklieden daar be zig met het weghalen van de stenen, die plaats gaan maken voor 6i/j cm dikke tegels. Het trottoir zal aan stonds op gelijke hoogte met de rest van de straat komen, waardoor de straat indirekt een verbreding onder gaat. Men hoopt a.s. dinsdag met het werk gereed te komen. En dat is dan de kwestie, waar vol gens de woorden van Kennedy de beste kans op overleg bestaat. Is dit niet mo gelijk, dan is het nergens mogelijk. Dat klopt wel ongeveer met een artikel in de New York Herald Tribune, waarin aangegeven wordt, dat Chroestsjow in Wenen Kennedy ronduit heeft verteld geen enkel groot probleem te zien, waarover beide landen het eens zouden kunnen worden. Waarom zou Chroest sjow het ook met Amerika eens willen worden? In de visie van de Russische leider zal het communisme zonder veel moeite de gehele wereld gaan beheer sen. Het is dus meer een kwestie van afwachten dan van overleg.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1