Unicef hielp veel leed uit de wereld Chronische patiënten genoten van heer ijke boottocht Uitgezocht weer tijdens de Zomerwed strijden van de S.Z.C. Oevervoorzieningen volgende week waarschijnlijk gereed IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 51 Maandag 26 juni 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Er wachten echter nog ontzaglijke taken H. Halie overleden Regenboogstraat op Kolmeersland Sneker Gemeenteraad woensdag de gehele dag in de weer Provisionele veiling Heeg wil een dorpshuis Het Sneeker Nieuwsblad is een Gesprek tussen hervormden en gereformeerden Een werk, dat een ieder uit het hart gegrepen zal zijn De werkzaamheden aan de nieuwe jachthaven gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Snitser Skotsploech naar Marseille SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- betuining kan worden van Andere route. Zo vorderen de werkzaamheden aan het complex gestaag en het zal een ie der uit het hart gegrepen zijn, dat dit alles straks gereed zal zijn en de zeil en motorboten in en uit kunnen varen. Maar dat er dit jaar nog wat van komt lijkt hoogst onwaarschijnlijk. Vrijdagavond veilde Notaris P. Fed- dema provisioneel het herenhuis Jacht havenstraat 18. Het hoogste bod werd gedaan door de heer D. van der Meulen alhier met f 31.995,De finale verkoop is 5 juli in Café Rest. „Onder de Lin den”. en Dit van een Onderzoek in gezondheidscentrum van Unicef te Panama. Unicef-les in voedingsproblemen gege ven aan schoolkinderen te Addis Abeba in Ethiopië. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Steeds meer zeilers gaan ertoe over tijdens zeilwedstrijden hun tenten op of in de omgeving van het Kolmeers land op te slaan. Ook zondag tijdens de zomerwed strijden van de Sneeker Zeil Club was dit het geval. Vijf Regenboog- zeilers plaatsten hun tenten op het Kolmeersland op één rij en reeds spoedig werd het aldus gevormde kampement aangeduid met de naam „Regenboogstraat”. Ongetwijfeld een zeer toepasselijke naam, die er zelfs toe leidde dat op gezette tijden ge zellig „gebuurt” werd. De 115 patiënten uit Sneek, Workum, IJlst en Wymbritseradeel (aanmerkelijk meer dan verleden jaar) werden ’s mor gens tussen half negen en negen uur aan de Pampuskade aan boord van de Prin- cenhof en de in verhouding tot deze reus onder de rondvaartboten kleine Tourist I van M. v. d. Werf gebracht. Voorzover ze niet zelf konden lopen waren ze met autg’s van particulieren, die hiervoor be langeloos hun diensten verleenden, van huis gehaald en werden ze ’s avonds ook weer thuis gebracht. Door de deskundige en liefdevolle zorgen van de Roode Kruis helpers en -helpsters en enige zusters uit het Geref. Verpleeghuis, die hun pa tiënten ook deze dag onder haar hoede hielden, had de inscheping een vlot ver loop, zodat precies om 9 uur kon worden afgevaren. Als medisch leider was ook dokter J. R. van Reekum, die indertijd het initiatief voor deze tocht nam en ze ook alle heeft meegemaakt, weer aan boord, maar gelukkig heeft hij noch zijn team deze dag dienst behoeven te doen. UNI- Den Haag, voor alle zekerheid ook ver- In de donderdagavond gehouden ver gadering van Plaatselijk Belang stond ’t stichten van een dorpshuis op de agenda. Allen waren het er over eens dat Heeg hier dringend behoefte aan heeft. Te meer, nu ons dorp als watersportoord vooruitgaat. De eerste vijf palen voor vijf bunga lows zijn reeds geheid en in de toekomst, hopelijk al in 1962, komen er vooreerst nog acht en dertig. Plaatselijk Belang heeft reeds breedvoerige besprekingen gevoerd met de hogere instanties en thans werd tot de oprichting besloten. 1 totaal 400 meter - waar men op ’t ogen blik mee bezig is. Het ligt in de bedoe ling straks daar weer gras op in te zaaien, zodat het eigenlijk niet meer dan een verharding wordt. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Het wordt woensdag een drukke dag voor de Raad onzer gemeente, ’s Mor gens wordt eerst een vergadering gehou den, waarin een groot aantal „gewone” agendapunten wordt behandeld, ’s Mid dags zullen de Edelachtbaren de nieuwe stadsuitbreidingen en onder handen zijn de werken in ogenschouw nemen en ’s avonds komen ze opnieuw in verga dering bijeen teneinde de bedrijfsbegro- tingen en de gemeentebegroting voor 1961 te behandelen. Bij de ingekomen stukken voor de morgenvergadering is een schrijven van mej. A. G. C. Weg, waarin zij verzoekt haar met ingang van 16 mei jl. ontslag te verlenen als onderwijzeres aan de Loox- maschool. B. en W. stellen voor dit ont slag eervol te verlenen met ingang van een door hen te bepalen datum. De heer P. Santema te Scharnegoutum betuigt mede namens zijn familie zijn erkentelijkheid aan de raad voor zijn besluit aan een van de-nieuwe straten in het uitbreidingsplan Lemmerweg de naam „Willem Santemastraat” te geven. uitvoering van plannen, die met hulp van UNICEF werden opgesteld. Ook in Nederland is er zulk een in stantie: het Nederlands Comité CEF, Molenstraat 15 A, waarvan we het postgironummer, 7515, maar melden - Je kunt nooit weten! Van welke om vang het werk UNICEF is, moge blijken uit enkele cij fers. Op het ogenblik-helpt het Kinder fonds bij de uitvoering van circa 400 projekten op het gebied van de kinder - zorg in 111 verschillende landen en ge bieden. Als aanvulling op zijn program ma’s voor het verstrekken van voedsel in de vorm van melkpoeder, heeft UNI CEF voldoende fondsen toegewezen voor de inrichting van 193 fabrieken in 34 landen voor het pasteuriseren van melk of het vervaardigen van melkpoeder of voor het conserveren van voedingsmid delen, die rijk zijn aan eiwitten, zoals extract van sojabonen, pinda’s of vis meel. Het Kinderfonds helpt voorts on der andere bij de voedselvoorlichting - velen komen tekort uit onwetendheid! - Als we bedenken, welk succes zijn leider, de heer F. C. v. d. Zwaag, met een andere Skotsploech (er zijn nl. drie zulke folkloristische volksdansgroepen in oud-Friese klederdracht in Friesland, nl. Leeuwarden, Sneek en Bolsward) dit voorjaar op Sicilië boekte, dan mogen we deze Nederlandse vertegenwoordi ging in Marseille met vol vertrouwen aan de Snitser Skotsploech overlaten. Op donderdag 29 juni a.s. ’s morgens 7.10 u. vertrekt ze per bus naar Heeren- veen om per trein via Rotterdam ’s avonds Parijs te bereiken. Daar wordt overnacht en de volgende dag doorge reisd naar Marseille. Hier wacht de Snitsers diverse plichtplegingen van of ficiële ontvangst tot deelname aan uit voering, défilé en optochten aan dit jaarlijks in Marseille weerkerend gebeu ren onder de naam van „Fêtes Folklori- ques de l’Europe”. Voor zover ons be kend kunnen op dit festival geen prij zen behaald worden, daar het bij de meeste van dergelijke festivals enkel gaat om het samenbrengen van kleder dracht en dansen uit verschillende lan den of landstreken. Leek het aanvankelijk dat de groep deze keer op een wel zeer sterke muzi kale begeleiding zou kunnen rekenen, nl. 3 akkordeonisten en 1 violist, later bleek het voor de akkordeonisten mej. H. de Jong en de heren L. Griek en H. Ligt- hart niet mogeiijk zich vrij te maken. Nu zal de begeleiding worden verzorgd door de heer J. Eigelaar als violist en de heer J. Toussaint als invaller-akkor- deonist. De heer L. Koopman maakt zo als gewoonlijk de administratieve voor bereidingen voor de reis. Na een suc cesvolle deelname aan manifestaties in Italië, Duitsland, België en Engeland m de afgelopen 9 jaren (de groep jubileert volgend jaar) mogen wij met vertrouwen de geroutineerde Snitser Skotsploec naar Frankrijk zien vertrekken om de Nederlandse, Friese en Sneker kleuren aldaar zo goed mogelijk te vertegen woordigen. De groep, die met een week hoopt terug te keren, heeft de terug reis zo geregeld, dat er nog enige tijd overblijft om wat aandacht aan Parijs te kunnen besteden. Volgens de Leeuw. Crt. is in Sneek een gesprek gevoerd tussen de kerkera- den van de Hervormde gemeente en de Gereformeerde Kerk van Sneek. Als uitgangspunt van het gesprek diende Efeze 4 116, dat handelt over de een heid der kerk. Daarna kwamen ver schillende vragen ter sprake in discus- sie-groepjes Hoe moet de verdeeld heid der kerk worden gezien in het licht van het Nieuwe Testament? Is er in onze gemeenten verontrusting over het gescheiden zijn? Er werd besloten dit gesprek in de toekomst voort te zetten. Van de resultaten van de besprekingen f zal het afhangen, of het gesprek in wijder kring zal worden gevoerd praktische gevolgen zal hebben, eerste gesprek was hoopgevend. gesteld door bijdragen van regeringen, verenigingen en particulieren, werkt nauw samen met andere internationale organisaties van de Verenigde Naties, zoals de Wereld-Gezondheidsorganisatie, de Wereld-Voedsel- en Landbouworga nisatie, UNESCO, enz. Een zestigtal vrijwillige agentschappen en negentien nationale comité’s in verschillende delen van de wereld helpen UNICEF, door het publiek in te lichten over zijn werk zaamheden, door gelden in te zamelen of door regeringen bij te staan in de De geldmiddelen van UNICEF Het Wereld-Kinderfonds, dat tot zijn zegenrijke aktiviteiten in staa,t wordt Benoemingen Voor de benoeming van een gemeente ontvanger worden door B. en W. aanbe volen: 1. W. S. Overzee, referendaris ter sekretarie; 2. W. S. de Vries, hoofdkom mies te sekretarie, beiden alhier. Voor een ambtenaar van de burgerlij ke stand: 1. R. de Boer, adj. kommies A; 2. A. Schurer, adj. kommies, beiden ter sekretarie. Voor een lid van het bestuur der gem. instelling voor sociale zorg in de vaka- ture, ontstaan door het bedanken van mevr. G. Kuipers-Arema: 1. mevr. Y. L. Steegstra-Huisman, Troelstrakade 21; 2. mevr. H. H. Warrink-Harms, Zwetteka- de 12. Donderdag is in Leeuwarden, waar hij de laatste jaren bij zijn dochter inwoor- de, op 81-jarige leeftijd overleden onze oud-stadgenoot de heer H. Halie. De overledene, die een lange reeks van jaren als machinezetter de Nieuwe Sneeker Courant mee verzorgd heeft, trad ook wel op als verslaggever voor dat blad, welke laatste werkzaamheden hij nog vele jaren daarna voor het Snee ker Nieuwsblad heeft vcortgezet, speci aal op kerkelijk terrein en op dat van de Chr. vakbeweging. Zelf is hij ook vele jaren ouderling geweest van de Ned. Herv. Gemeente en penningmeester van de afdeling der Ned. Chr. Grafische Bond alhier. Wat zijn arbeid voor de kerk betreft, had hij een bijzondere voorliefde voor de zending. Hij heeft daarvoor allerlei ak tiviteiten ontwikkeld, ook in classicaal verband. Voorts heeft hij zich zeer ver dienstelijk gemaakt voor het tot stand komen van een Prot. Chr. Ziekenhuis alhier, door hiervoor steeds in het ge hele rayon wat dit ziekenhuis zal om vatten, de contributies te innen. Een verre van gemakkelijk werk, vooral in de winter, dat hij echter verrichtte met dezelfde aktiviteit en trouw die zijn ge hele wezen kenmerkte. Zeer velen zullen hem dan ook dank baar blijven gedenken. Zijn stoffelijk overschot is hedenmiddag op de algem. begraafplaats alhier ter aarde besteld. eerste en Joh. Alberda tweede. De der de plaats was voor H. de Vries en T. Zwart en H. H. Röfekamp werden resp. vierde en vijfde. In deze wed strijd tekende Mr. A. v. d. Werf pro test aan tegen G. Ooms, die hem niet voldoende ruimte zou hebben gegeven. Dit protest werd toegekend, waardoor Mr. v. d. Werf op de negende plaats kwam en G. Ooms de rij van elf sche pen sloot. In afwijking van de vorige jaren werd ditmaal een geheel andere route en wel door de Zuidwesthoek gevaren. Via IJlst. Nijezijl en Bolsward ging het eerst naar Workum, waar de boten en hun blijde passagiers met muziek verwelkomd wer den. Vooral voor de patiënten uit Wor kum was deze route een blijde verras sing. Na Workum werd via het Heeger- meer, het nieuwe kanaal en het Sneeker- meer weer naar Sneek gevaren, •waar de tocht onder de vrolijke klanken waar mee het Chr. muziekcorps „Harmonie” de opvarenden begroette, omstreeks half zeven onder grote belangstelling van familieleden, vrienden en bekenden een einde nam. Allen aan boord waren opgetogen en vol lof over het vele dat zij deze dag hadden genoten. En daartoe behoorde naast ’t fraaie weer en de mooie natuur oqjc het heerlijke maal dat dank zij het voortreffelijk koken van mevr. Dijkstra Vanhouce met smaak en grote eet lust werd genuttigd, evenals ook de ver snaperingen en andere goede gaven waarop ze werden onthaald, allen, even als de benodigdheden voor het middag maal, gratis door de Sneker winkeliers beschikbaar gesteld. Eén van de patiënten, mevrouw M. SnijderSchwier uit het Geref. Ver pleeghuis, die de tocht al eerder had meegemaakt, legde voorts reeds in een el ders in dit nummer geplaatst rijmstuk de vele geneugten vast welke haar en haar tochtgenoten weer té wachten stoken. Zij, die een plaatsje voor hun boot in de jachthuizen van de Coöperatie aan de Oudvaart hebben gevonden, zullen, wanneer het nieuwe complex aanstonds gereed is, geen gebruik meer kunnen maken van de oude in gang. Waar nu nog een wandelpad ligt zal straks water kabbelen, want daar komt de ingang. Een gedeelte van het pad zal naar achteren worden verlegd, wat betekent, dat de Speelweide een stukje grond moet missen. De piketten voor dat nieuwe gedeelte voetpad zijn reeds uitgezet. Ook de bomen, die langs het pad stonden zijn gedeeltelijk verdwenen en een kraaninstallatie trekt de grote zware stronken uit de grond, zodat de werklieden aldaar dat werk bespaard wordt. Een gedeelte van de daar lopende sloot is reeds ge dempt, zodat spoedig met de aanleg van van de betuining kan worden overgegaan. De plaats van de schiphuizen De gehele westzijde en tevens de noordzijde van de kolk is omgeven met A-zobé-matten, een tropische houtsoort, zeer zwaar en zeer hard. De oostzijde evenwel (waarachter de schiphuizen van de Coöperatie gelegen zijn), die een flauwe bocht maakt, is alleen voor zien van de betuining, een rijswerk doorvlochten met palen. Aan deze kant zullen de vier schip huizen komen, waarvoor ook reeds enkele piketten zijn uitgezet. Het laat ste schiphuis zal ter hoogte van de vijfde box van de Coöperatie worden gebouwd. Om de gehele haven heen zal een tegelpad worden aangelegd. Het kampeerterrein Ten noorden van de kolk van de nieuwe haven wordt gewerkt aan het kampeerterrein, waarvoor de draineer- buizen reeds zijn gelegd. Ook hier om heen zal ’n pad worden aangelegd - in Misschien duizelt het u een beetje als u al die nadien en afkortingen leest van internationale organisaties en verdra gen, van EEG, OEES, ILO, WHO enz., maar hopelijk weet u, dat UNICEF de naam is van het Kinderfonds van de Verenigde Naties (United Nations Chil dren’s Fund) en hebt u althans een vaag idee van het werk en de betekenis van die organisatie. Omdat dit idee inder daad bij de meeste mensen maar vaag is en omdat UNICEF ontzaglijk belangrijk werk voor moeder en kind doet op een breed internationaal terrein, willen we over deze organisatie ditmaal graag iets meer vertellen. Er zijn op het ogenblik ongeveer een miljard kinderen (1000 miljoen in de wereld en elke seconde komen er drie bij Ongeveer driekwart van die kinde ren, zo’n 750 miljoen dus, leeft in de minder-ontwikkelde gebieden, waar het inkomen per hoofd der bevolking min der is dan 400 gulden per jaar. De mees te van die kinderen heben niet voldoen de voedsel, kleding, onderdak en be scherming tegen ziekten. De kinder sterfte is in vele gebieden groot en me dische zorg is dikwijls vrijwel of geheel afwezig. Ziekte en ondervoeding bene men vele kinderen het leven vóór hun eerste verjaardag: van de 1200 miljoen babies, die sinds 1946 werden geboren, hebben 200 miljoen nooit de leeftijd van één jaar bereikt! Met de bedoeling verbetering in het lot van de kinderen te brengen verleent UNICEF hulp in die minder-ontwikkel de landen, waarvan de regeringen erom vragen en bereid, zijn tot medewerking door het ter beschikking stellen personeel, materialen, enz., tot waarde die tenminste gelijk is aan de bijdrage van UNICEF. Die bijdrage van het Kinderfonds kan zijn, dat de uitrus ting wordt geleverd voor gezondheids centra voor moeder en kind, pómpen en boren om onbesmet water te kunnen verkrijgen, zuivelinstallaties, medicijnen, vitamines, hulp bij de opvoeding van be volkingsgroepen om tot betere voeding te komen enz. Vooral die opvoeding tot het zelf-doen is belangrijk; UNICEF wil ertoe bijdragen, dat de volkeren in de minder-ontwikkelde landen zelf de zorg voor moeder en kind op een hoger plan brengen. Omdat alle kinderen in de we reld recht hebben op een leven dat vrij is van ziekte en honger, wordt de hulp van UNICEF gegeven zonder acht te slaan op politieke richting, geloof, ras of nationaliteit. Voor de 15e maal hield de afdeling Sneek e.o. van het Ned. Roode Kruis zaterdag de boottocht voor chronische patiënten in haar rayon. Ter ere van deze voor de patiënten zo vreugdevolle dag stond de Roode Kruis-vlag op de toren. Zij wapperde daar onder een staalblauwe hemel en werd beschenen door een heerlijke zomerzon, die de tochtgenoten verder de gehele dag op hun reis heeft vergezeld en deze mede daardoor tot een zeer genotvolle heeft gemaakt. MET KALME, DOORDACHTE bewegingen verzamelt een boer het hooi op het stuk land, waar straks de kolk van de nieuwe jachthaven zal worden gegra ven. Wanneer de Azobé-matten, die de begrenzing van de kolk aangeven er niet waren, zou niets doen vermoeden dat dit het laatste jaar is, waarin hij daar kan hooien. Een oud hoofdstuk wordt afgesloten, doch meteen zal een nieuw beginnen. Een hoofdstuk, waarin zeil- en motorboten en alles wat met de wa tersport samenhangt de hoofdrol zullen spelen en waarin de werkzaamheden van de boer niet meer in zullen voorkomen. De naam van Sneek als watersportcentrum zal een (nog) grotere bekend heid genieten, wanneer aanstonds de nieuwe haven en de schiphuizen in ge bruik zullen worden genomen. Want jachthuizen betekenen ligplaatsen en daar is hier momenteel een ontstellend gebrek aan. De middagwedstrijden Waren er ’s morgens in de Gemengde klasse zeven schepen gestart, ’s mid dags vertrokken er vijf, waarvan de Renjol opnieuw eerste werd. Het Vo geljacht van Abma werd ditmaal twee de en de „Nereus” van D. van Delden derde. Bij groep II van de 16 m2 werd Minks ditmaal eerste, gevolgd door zijn stad genoot J. Veldstra. Tom de Haan werd derde, terwijl Graatsma, die de vorige wedstrijd met een prachtige zege had afgesloten er ditmaal niet aan te pas kwam en op de laatste plaats eindigde. In het totaal klassement werd hij ech ter nog derde. Bij de Vrijheids won Henk' Repko, die ’s morgens de baan had verlaten omdat hij niet tijdig was uitgeweken voor Jan Boomsma, die over bakboord lag en een gat in de stootrand van de Agressor voer, de middagwedstrijd, ter wijl Hero Meindersma opnieuw twee de werd. De Typhoon van Magda King- ma werd als derde afgeblazen, terwijl Jan Boomsma als vierde finishte. Wim v. d. Heuvell en Ellen Zijlstra moesten de strijd wegens averij staken. Ook ’s middags waren Robijns en Sminia bij de Groep I van de 16 m2 de anderen ver de baas en de volgorde van aankomst was gelijk als ’s mor gens. B. de Haan werd ditmaal derde en D. de Haan vierde. De strijd ’s middags bij de Regen bogen was bijzonder spannend en had een sensationeel verloop. Gedurende vrijwel twee ronden - de baan moest driemaal worden gevaren - lag notaris E. K. Hoekstra aan de kop. Tom Zwart en Alberda lagen bij het voor de twee de maal passeren van de starttoren in zijn zog, maar het had er toch alle schijn van dat de voorzitter van de S.Z.C. deze maal de ere-palm zou weg dragen. Doch zowel Zwart als Alberda dachten er anders over en bij de boei bij Gossepalen, na het kruisrak, had de situatie zich ingrijpend gewijzigd en speelde de heer Hoekstra geen rol van betekenis meer in de eindstrijd. Deze werd tenslotte door Alberda gewon nen, terwijl de Oranje van Zwart als tweede binnenkwam. A. v. d. Zee ein digde als derde en C. J. de Jong Jr. uit Joure, die aanvankelijk slecht mee kwam, eiste de vierde plaats voor zich op. Als vijfde werd de heer Hoekstra afgeblazen en de zesde plaats was voor H. de Vries. De eindsuitslag luidt: Gemengde klasse: 1. A. de Groot, Drachten 38 pnt; 2. A. Abma, Joure 22 p; 3. J. Bosma 19 p; 4. D. van Delden 14 p; 5. G. Wuring lip. 16 m2 Groep I: 1. H. A. Minks, Leeu warden 36 pnt; 2. Th. de Haan, Sneek 30 p; 3. E. J. Graatsma 27 p; 4. J. Veld stra, Leeuwarden 23 p; 5. D. Venema, Workum 20 p. Vrijheidsklasse: 1. Magda Kingma (stuurman W. Stam) 42 pnt; 2. Hero Meindersma 40 p; 3. Henk Repko 29 p; 4. Jan Boomsma 29 p; 5. K. de Boer 25 p. 16 m2 Groep II: 1. F. Robijns, Wor kum 44 pnt; 2. A. J. Sminia, Sneek 32 p; 3. G. Abma 22 p; 4. D. de Haan 20 p; 5. B. de Haan 19 p. Regenbogen: 1. Joh. Alberda 42 pnt; 2. A. v. d. Zee 38 p; 3. T. Zwart 29 p; 4. H. de Vries 23 p; 5. C. J. de Jong Jr, Joure 19 p; 6. E. K. Hoekstra 19 p. Bijvoorbeeld door lesmateriaal ter be schikking te stellen, schooltuinen in te richten en de teelt te bevorderen van pluimvee, kleine dieren en vis. De helft van de geldmiddelen van UNICEF wordt op het ogenblik besteed aan de strijd te gen ziekten, waaraan kinderen in de minder-ontwikkelde landen zo gemak kelijk ten prooi vallen, zoals melaats heid, framboesia, malaria, trachoom, tu berculose enz., ziekten waaraan letter* lijk honderden miljoenen mensen lijden. Wij deden maar een greep uit het vele werk, dat UNICEF verricht. Het We reld-Kinderfonds heeft sinds zijn oprich ting in 1946 buitengewoon veel leed ver zacht of geheel uit de wereld geholpen, het heeft in belangrijke mate bijgedra gen tot verbetering van de positie van moeder en kind, maaralles wat het deed is nog slechts een fraktie van wat gedaan moet worden. Met een budget van nog geen negentig miljoen gulden per jaar (dat is nog geen driehonderd ste deel van wat de Nederlanders teza men per jaar verdienen) verricht UNI CEF nu reeds wonderen: bijna 55 mil joen moeders en kinderen ontvingen op enigerlei wijze hulp van het fonds. Het is begrijpelijk, dat UNICEF hoopt in de toekomst over ruimere geldmiddelen te beschikken, door vergroting van de bij dragen van de regeringen, zowel ais door ruimere steun van particulieren, Het fonds zal zijn zegenrijke aktiviteiten dan nog verder kunnen uitstrekken, Moge dan de Snitser Skotsploech de laatste tijden niet zo fel in het licht der publiciteit hebben gestaan, zijn levens kracht is er niet minder om. Ruiten onze stad en buiten de provincie ver tegenwoordigt hij nog steeds en reg"l- matig de Sneker kleuren en de Friese pompeblêdden. Behalve in enkele plaat sen in deze provincie zal hij deze zomer op uitnodiging o.a. nog optreden in Gro ningen, Nunspeet en Breda. Een hoogtepunt voor dit jaar wordt echter zijn uitzending door de Nederland se Federatie van Folkloristische Groe pen naar een groot internationaal folk loristisch festival te Marseille, de grote Franse havenstad aan de Middellandse Zee, waar hij Nederland (en dus ook üs Heitelan en Snits) zal vertegenwoor digen. Als bestuursleden werden gekozen de heren J. v. d. Heide, B. F. Hijlkema, K. de Jong, H. Petter, dr. Schoenmaker, D. v. d. Tol en H. Wielenga. Allen waren er van overtuigd dat de Heger bevolking hier als taak op de schouders wordt ge legd 10% van de bouwkosten, zijnde f 10.000,-, bijeen te brengen. De kommissie zal daartoe in de eerstkomende maanden alle dorpsgeno ten een intekenlijst aanbieden. Het is niet de bedoeling dat het dorpshuis al leen bestemd zal zijn voor kleine verga deringen of gezelschappen. Het zal ook een grote zaal bevatten met 350 tot 400 zitplaatsen en een toneel met alles wat daarbij behoort. Er moet echter snel gewerkt worden. Vóór 10 september a.s. moeten alle aan vragen en bescheiden worden ingezon-1 den. I Met uitgezocht weer - een stralende zon en een stevige zuid-westelijke bries - werden zaterdag en zondag de zomerwedstrijden van de S.Z.C. ver zeild. Beide dagen was het Sneeker Meer wit van de zeilen. Het aantal schepen in de diverse klassen, was nl. zeer behoorlijk en ook waren er veel plezierzeilers op het water. Al met al twee uitstekende zeildagen, zowel voor de zeilers als voor de club, want ook nu weer was alles tot in de pun tjes geregeld. Bij de Flitsen veroverde zaterdag Jan Schuurmans de eerste plaats, gevolgd door -Erik van Delden en Piet Stoelin- ga. In totaal deden zeven scheepjes mee, drie meer dan in de 16 m2 Jeugd- klasse, waarin Adri Graatsma de ere palm wegdroeg. C. Visser werd gedis kwalificeerd. In de Pampusklasse liet Hennie de Jong zijn Vlerkje als eerste afblazen, J. M. Slob bezette de tweede plaats en Jissink de derde. Zowel de Schouwen als de Jeugdklasse Pluis lie ten verstek gaan. Zondagwedstrijden Om 11 uur zondagmorgen begonnen de wedstrijden voor de overige klas sen. Vanaf de startlijn voeren de sche pen eerst naar een boei nabij de Roe koe en daar zetten ze, vrijwel voor de wind, koers naar Heerenzijl. Het grote kruisrak lag dus van Heerenzijl naar de boei bij Gossepalen, waarna gefi nisht werd. In de Gemengde klasse waarin met handicap gevaren werd, werd de Ren jol van A. de Groot uit Drachten eer ste, gevolgd door de 16 m2 van J. Bos ma. Het Vogeljacht van A. Abma be zette de derde plaats en de 22 m2 van G. Wuring werd vierde. In de 16 m2-klasse groep I werd fel gestreden. Van de tien gestarte sche pen werd E. J. Graatsma eerste, waar door hij 23 punten verzamelde. Twee de werd Th. de Haan met 17 punten en H. A. Minks uit Leeuwarden derde. In de Vrijheids-klasse stuurde Wiet- se Stam de boot van Magda Kingma naar de eerste plaats, waarmee zij beiden 26 punten verdienden. Hero Meindersma werd als tweede afgebla zen. Jan Bootsma finishte als derde, K. de Boer als vierde. In deze klasse wa ren dertien schepen van start gegaan. De 16 m2 klasse Groep II was een aangelegenheid van F. Robijns uit Workum en A. J. Sminia uit Sneek, die beiden met grote voorsprong op de rest van het veld finishten. Op de der de en vierde plaats eindigden G. Abma en D. de Haan. Van de twee Tops werd de 37 van T. Aukema eerste met honderden meters achter zich de 24 van Thea de Vries. In de tweede wedstrijd liet de laatste het afweten, waardoor Aukema alleen voer en zo de prijs in de wacht sleepte. Bij de Regenbogen werd A. v. d. Zee Sb’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1