Meer privéreizen, minder groepstochten Nieuwe was- en kleedgelegenheid op voetbalveld te Heeg Eremedaille in zilver voor scheidende bevrachtingsagent ft. Visser ■SE xfiii IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 3 juli 1961 116e jaargang no. 53 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Veranderingen in het toerisme Raadsvoorstellen Wymbritseradeel Hogere subsidie voor corpsen en koren Eindexamen RHBS Sneek P.V. Schoolreisje Geref. School Ijlst X Droevig ongeval in Ijlst Kapitale boerderij afgebrand Gistermiddag is de kapitale boerderij bewoond door de familie A. Riedstra en staande aan de weg Sijbrandaburen -Terzool, geheel door brand verwoest. Als oorzaak wordt hooibroei aangeno men. De boer was daar n.l. de gehele week al tegen in actie geweest. Geslaagd Het Sneeker Nieewiblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en K. G. Mulder won eerste vlucht om Fond-kampioen- schap Schitterende prestatie Stedelijk Muziekcorps „F Estafette” Geslaagd Suksessen voor „Advendo” Ernstig ongeval met scooter j; b ■B SNEEKER NIEUWSBLA (handels- de In 4’e kosten van deze vernieuwing Subsidie voor opleiding gezins- verzorgster Subsidiëring maatschappelijk werk Vernieuwing klokkestoel te Smallebrugge Aan het Gymnasium van het Semina rie te Apeldoorn slaagde voor diploma B: C. M. Visser, Sneek. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Aanvragen ex. art. 72 L.O Wet 1920 G. S. Walinga te Heeg. Waar deze be reid is tegen acceptabele voorwaarden zijn medewerking aan deze verkoop te verlenen, stellen B. en W. voor hiertoe over te gaan. Wijziging salarisverordening c.a. I Van de in IJlst bij houthandel S. O. de Vries voor de wal liggende coaster „Mimosa” geraakte de 25-jarige ma troos L. M. uit Warffum, na een stoei partijtje op een vlot, te water en ver dween meteen in de diepte. Hij was, wat niemand vermoedde, de zwemkunst niet machtig en verdronk jammerlijk. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Een grote hoeveelheid hooi, enkele landbouwmachines en het huisraad gingen tevens verloren. Al het vee liep in het land. Na een diensttijd van bijna 27 jaar heeft onze stadgenoot de heer A. Visser, bevrachtingsagent van de Rijksverkeers Inspectie voor het vervoer te water, de ze dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd verlaten. Vrijdagmiddag hebben de Rijks Hoofd- inspekteur de heer P. J. Moll en de hem vergezellende ambtenaren in zjjn woning aan de Geeuwkade afscheid van hem genomen, waarbij de heer Moll de ver erende mededeling deed, dat H. M. de Koningin hun scheidende medewerker de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, had toege kend. Het bestuur ziet echter geen kans uit eigen middelen, zelfs niet met steun van de dorpsgenoten, de kosten daarvan te dekken. In verband hiermede is nu een beroep gedaan op het rijk, de provincie en de gemeente. In Heeg zelf kan 10% van het benodigde bedrag bijeen worden gebracht. B. en W. hebben alle begrip voor de moeilijkheden van deze vereniging. Tot dusver werd in soortgelijke gevallen van gemeentewege maximaal f 1000,toe gekend, maar thans achten zij een ho gere bijdrage verantwoord. Mede omdat de binding van de jeugd aan het dorp zeker ook door de voetbalvereniging gestimuleerd wordt, wat h.i. van grote betekenis is. Voorgesteld wordt dan ook het ver zoek in te willigen. Aan de Rijks Universiteit te Gronin gen slaagde voor het examëh Engels MO onze stadgenoot, de heer H. Sinne- ma. In de na-oorlogse jaren heeft het bui tenlandse toerisme zich zeer snel ont wikkeld. Aanvankelijk, tot voor enkele jaren, waren bovenal de groepsreizen buitengewoon in trek, omdat mensen, die voor het eerst naar het buitenland gingen, nog niet te veel op eigen benen wilden staan, dikwijls ook omdat ze geen vreemde talen spraken. In de laat ste jaren echter en vooral in het vorige jaar heeft zich overal een sterke stij ging voorgedaan in de sector der privé reizen, dus in het „individuele toerisme”. In het algemeen ging daarmee gepaard een daling van de belangstelling voor do gezelschapsreizen en speciaal voor die met een sleurkarakter. Een aantal reisorganisaties en -bureaus dreigen daardoor zelfs in moeilijkheden te ge raken! pers, een stroom van boeken enz. Enkele jaren geleden is bij een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek gebleken, dat inderdaad nog circa de helft van de mensen helemaal nooit va kantie nam en dat vele anderen onder vakantie verstonden het verblijf bij fa milie en kennissen, hetgeen overigens meestal helemaal geen vakantie voor moeder de vrouw betekent. Die mensen leren nu, hoe ze hun vakantie kunnen gebruiken; er wordt bij hen belangstel ling gewekt voor werkelijk toerisme in binnen- en buitenland. Bij een voortduren van de welvaart mag men er op rekenen, dat uit eigen kringen nieuwe reislustigen naar voren zullen blijven komen. Een deel van hen zal beginnen met het meemaken van groepsreizen, waarbij ze de steun hebben Zaterdag jl. werd in Joure de jaar lijkse adspirantenmiddag gehouden van Kring Friesland Zuid van het Kon. Ned. Chr. Gymn. Verbond. De jongens en meisjes van Advendo hebben prima werk geleverd wat wel hieruit blijkt, dat ze niet minder dan 7 eerste prijzen en 4 tweede prijzen be haalden. In de marswedstrijd, waar het jeugd- tamboers- en pijperscorps de gymnasten begeleidde, was het resultaat een 2e prijs. Een prachtig sukses voor de juni- oren-leden. De eerste vlucht om het Fondkampi- oenschap was Fürth, afstand 545 km. Deze Fond vluchten zijn vluchten boven de 500 km, waarop dan ook alleen maar met zeer sterk gebouwde vogels gevlo gen wordt. Doorgaans zijn deze vluchten vooral bij de oudere duivenmelkers, nog zeer in trek. woningstichting, ring van diverse reeds. Omtrent de wijziging inzake de hef fing van vermakelijkheidsbelasting wat de commissie ook juist zou achten, zul len zij zich nog nader beraden omdat de uitvoering praktische bezwaren óple- vert. De heer Moil zei in zijn toespraak, dat Visser bij deze mijlpaal in zijn leven kan terugzien op een mooi en bijzonder werkzaam leven. Hij herinnerde aan diens moeilijke jaren voor 1934 en aan zijn, eerst tijdelijke, aanstelling bij de toenmalige bevrachtingscommissie op 17 september 1934, op een beginsalaris van f 10,per week (f 7,80 verbeterde de heer Visser). In die funktie reeds heeft hij allerlei aktivitëiten ontwikkeld, die allen te maken hadden met de binnen scheepvaart. Ook daarna bleef hij, hoe- wel dat wel niet de taak is van een be vrachtingsagent, de belangen van de schipperij steeds behartigen en had hij het bijzondere vertrouwen van alle bin nenschippers. Hij heeft zijn werk ook altijd prima verricht en wij zijn bijzon der trots op u geweest, aldus de heer Moll. Als ambtenaar hebt u uw plicht meer dan gedaan, maar daarnaast hebt Het bestuur van de Voetbalvereniging „Heeg” heeft het gemeentebestuur van Wymbritseradeel een bijdrage gevraagd in de kosten van een op haar veld te bouwen was- en kleedgelegenheid. Tot voor kort mocht hiervoor gebruik worden gemaakt van een gedeelte der Coöp. Zuivelfabriek dat belangeloos be schikbaar werd gesteld, welke nood voorziening jarenlang dbor de KNVB werd getolereerd, maar nu enige tijd ge leden de kleedgelegenheid in de fabriek verbouwd is, moet de vereniging naar een eigen gelegenheid omzien. Het bestuur van de Stichting voor Ge ref. Gezinsverzorging en Maatschappe lijk Werk in de classis Sneek e.o. heeft B. en W. medegedeeld, dat met ingang van 15 mei jl. een volledig gediplomeerd en bevoegd maatschappelijk werker in dienst is genomen. Het werkterrein om vat de burgerlijke gemeenten Sneek, IJlst, Wymbritseradeel, Gaasterland, Sloten, Doniawerstal (ged.), Baardera- deel en Rauwerderhem Verzocht wordt thans een subsidie te verlenen. Reeds eerder hadden B. en W. verklaard hier in principe niet afwijzend tegenover te staan, zodat zij nu. voorstel len een subsidie toe te kennen. De Stichting stelt zich voor het sub sidiebedrag te baseren op het aantal Gereformeerde inwoners in de diverse plaatsen die tot haar rayon behoren, het geen evenwel niet betekent, dat aan an dere gezindten geen hulp zal worden verleend. Hiervan uitgaande zou Wym britseradeel plm. f 980,per jaar moe ten bijdragen. Waar de overige gemeenten zich echter nog niet over de wjjze van verdeling hebben uitgesproken, komt het B. en W. gewenst voor de regeling hiervan, na overleg met de besturen dier gemeenten, aan hen over te laten. u zich - en daar heb ik nog meer res- pekt voor - als mens bijzonder goed ge dragen en alles gedaan voor uw mede mensen. Als voorbeelden noemde spr. Vissers werk in de Ver. van Slechthoren den, waardoor hij heel veel mensen heeft kunnen helpen en zijn grote verdiensten voor de afdeling Sneek van „Schutte- vaer” waarin hij van de oprichting in 1947 af de funktie van sekretaris-pen- ningmeester vervult. Verder noemde spr. nog de Mannenvereniging en dat alles straalt ook af op uw vrouw zei hij, en ook daar hebben wij veel respekt voor. Het afscheid van uw ambtelijke taak zal u mjsschien zwaar vallen, maar u kunt terugzien op een geslaagd leven, zo constateerde de heer Moll, die daarna mededeling deed van de Koninklijke on derscheiding aan de heer Visser ver leend. Hij speldde hem het ereteken op en sprak daarbij de hoop uit, dat de heer Visser nog vele jaren in goede gezond heid temidden van zijn vrouw en kinde ren van zijn pensioen zal mogen genie ten. De heer K. Sieswerda, chef van de afdeling goederenvervoer te water bij de RVI te Leeuwarden, meende te weten dat dit de eerste keer is dat een lid van de Verkeersinspektie een dergelijke on derscheiding gekregen heeft. Hij wenste de heer Visser hiermee geluk en bood hem namens de dienst een boekenbon aan. Mevrouw Visssr kreeg een bloeme tje. Mevr. L. G. de Jong-de Jong te Hee- renveen, voorzitster van het rayon Friesland der Ver. van Slechthorenden, uitte haar bewondering voor ’t vele dat de heer Visser voor anderen doet, waar na diens opvolger de heer U. Romkema zich aansloot bij de woorden van lof welke de heer Sieswerda sprak en zijn voorganger namens het Bevrachtings- kantoor Leeuwarden een cadeautje aan bood. Verder spraken nog de heer J. Boeij- enga als voorzitter van de afdeling Zuidwesthoek van „Schuttevaer”, die de heer Visser gelukkig nog als sekretaris behoudt, de oudste zoon de heer G. Vis ser en, na een uitvoerig dankwoord van de heer Visser zelf, waarin hij ook een krachtig pleidooi hield voor verplicht onderwijs aan schipperskinderen, zijn jongste dochter mevr. J. Boersma-Vis- ser, wier woorden, evenals die van haar broer, getuigden van de grote dank wel ke zij aan hun ouders verschuldigd zijn. Burgemeester Rasterhoff zond een schrifteljjke gelukwens, met de onder scheiding. B. en W. brengen advies uit over het verzoek van het bestuur der Bijz. school te Jutrijp ingevolge art. 72 der L.O. Wet 1920 gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van nieuw meubilair. Het betreft hier de aanschaffing van een 40-tal tafeltjes en stoeltjes met klasse- bureaus, nieuwe bordstellingen en kas ten. De aanwezige schoolbanken zijn wel in goede staat maar van een zeer ver ouderd model. Op grond hiervan wordt vervanging door nieuw meubilair nood zakelijk geacht. Hiermede zal een be drag van plm. f 2500,zijn gemoeid. Naar de mening van B. en W. speelt het model bij bordstellingen en kasten geen belangrijke rol en aangezien deze eveneens nog in een goede staat van on derhoud verkeren, achter, zij vervanging hiervan niet noodzakelijk. Zij stellen daarom voor het verzoek op dit punt af te wijzen. Door de aanschaffing van weuwe tafeltjes en stoeltjes met klas se bureaus worden de normale eisen niet overschreden, zodat voorgesteld wordt hie rvoor wel medewerking te verlenen. Verder stellen B. en W. voor aan het bestuur der Bijz. school te Folsgare me dewerking te verlenen voor aanschaf fing van een nieuwe leesmethode. De kosten hiervan worden geraamd op f 72,—. Bij besluit van 6 augustus 1959 stelde de Raad tot wederopzegging f 100,be schikbaar in de kosten van deze oplei ding aan elke in de gemeente wonende leerling, na het behalen van het diplo ma. Het bestuur van de Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelijk Werk in Sneek, IJlst en Wymbritseradeel, dat zich bezig houdt met de gezinsverzor ging, heeft indertijd echter gevraagd de thans geldende regeling te wijzigen, in die zin dat, evenals in Sneek, gesubsi dieerd wordt naar het aantal dagen dat tijdens het praktijkjaar in de gemeente gewerkt wordt, tot een maximum van f 100,—. Thans geeft het verschil tussen de wijze van subsidieverlening door Sneek en Wymbritseradeel aanleiding tot moei lijkheden. B. en W. zijn van mening dat tegen inwilliging van het verzoek geen be zwaar bestaat en stellen dan ook voor aldus te besluiten. In hun voorstel van 30 januari jl. zeg den B. en W. toe naar aanleiding van ’n opmerking in de secties of en in welke mate deze subsidiëring herziening be hoeft. Bij deze beoordeling kon er van worden uitgegaan, dat de opstelling van een nieuw subsidie-schema voor het Frysk Orkest voor de gemeente een be sparing oplevert van rond f 1500, Volgens het advies van de Kulturele Ried verdient het aanbeveling de thans geldende verhouding 1:4 tussen de sub sidies aan de koren en de korpsen te handhaven, wat zeker niet in het nadeel van de koren is. De Ried adviseert voor de koren het subsidie te verhogen van f 75,tot f 100,en voor de korpsen van f 300,tot f 400,per jaar. B. en W. achten dit advies acceptabel en stellen dan ook voor het op te vol gen. Zijn echtgenote, die achterop-zat (het echtpaar zou met vakantie naar Ber gen), kreeg hoofdwonden en nog enige andere kwetsuren. Hun toestand was des te gevaarlijker, omdat ze op de weg waren blijven liggen en de man bewus teloos was. Gelukkig werden ze door £e chauffeur van een passerende bus opge merkt, waardoor voorkomen is, dat ze door het andere verkeer werden over reden. De toestand van de man was van dien aard, dat naast geneeskundige hulp ook een priester geestelijke bijstand moest verlenen. Daarna zijn de man met ae ambulanceauto van het St. Antonins Ziekenhuis en de vrouw met die van de gemeente-politie alhier naar het zieken hui^, «vergebracht. Hedenmorgen was de toestand van de heer Hovinga iets minder zorgelijk. IJLST. De kinderen van de Geref. School zijn woensdag met personeel en verscheidene ouders naar Harderwijk geweest. Het reisje is uitstekend verlopen en naar genoegen van allen geweest, dank zij vooral het mooie weer. Op de heen reis werd eerst te Emmeloord gestopt, waar de water- en uitkijktoren werd be klommen en genoten werd van een prachtig vergezicht naar alle richtingen en het vrolijke wijsje van het in de to ren aangebrachte klokkenspel. Na Kampen gepasseerd te zijn, werd gereden langs het Veluwemeer en om plm. 11 uur werd Harderwijk bereikt. En daar kan jong en oud zich verma ken! Een prachtige moderne speeltuin, een schitterend strandbad, een robarium en een theehuis. Vooral het robarium trok de aandacht van klein en groot. Gelach en applaus klonken op, telkens wanneer de gedresseerde zeehonden hun kunststukjes hadden verricht. Na de broodmaaltijd werd een tocht gemaakt met een rondvaartboot langs de nieuwste polder in het IJsselmeer Terug in Harderwijk werd nog enige uren genoten van zee en zon, van spel en strand. Om half vijf werd de terug reis aanvaard via de noordelijke Veluwe- weg. Onderweg werd nog even gepleis terd om dorstige kelen te laven (kealle- boanne noemde een der ouders het) en via de speeltuin in Oranjewoud kwamen allen behouden en voldaan in IJlst te rug. Daar stond „Concordia” al te wachten en na de rondgang door de stad, werd de vreugde nog even uitgehost bij de school. Een pracht-sehoolreisje, dat was de mening van klein en groot. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3,— per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Aankoop grondstrook Kooldijk Ten behoeve van de verbetering van de Kooldijk te Heeg is het noodzakelijk dat de gemeente o.m. de beschikking krijgt over een strook grond, groot on geveer 14 m2, van het erf van de wo ning Heeg no, 260, eigen aan de heer Zo noemde gisteren in Roden (Dr) algemeen sekretaris der Kon. Ned. Fed. van Harmonie- en Fanfare-gezelschap- pen het optreden van het Sted. Muziek korps, toen hij de dirigent Bram Feen- stra t.g.v. het behalen van de le prijs in de hoogste afd. (de Vaandelafd.) de verdiende wimpel der Federatie over handigde. Ook de burgemeester van Roden sprak waarderende woorden over dit sukses- volle optreden en liet z’n felicitatie ver gezeld gaan van een prachtig fotoboek der provincie Drente. Nadat de brand omstreeks 2 uur was uitgebroken, stond de boerderij in zeer korte tijd in lichterlaaie. De brandspuiten van Rauwerd en Sneek- Wymbritseradeel stonden daardoor machteloos. De boerderij, die door de familie Riedstra gehuurd werd, was tegen brand verzekerd. De boer en zijn personeel waren de gehele week al be zig geweest met het omzetten van het hooi, maar dat heeft dus niet geholpen. ons bleek in een gesprek met de heer T. Tjebbes, direkteur van de stichting De Vrije Wereld te Amsterdam - een organisatie op het gebied van het soci ale toerisme - geen specifiek Nederlands verschijnsel; men heeft ook in het bui tenland dezelfde tendenz waargenomen. In ons land blijkt bovendien een sterk toegenomen belangstelling voor de fa- milie-vakantie in zomerhuisjes of va kantiewoningen in binnen- en buiten land en voor het kamperen, ook per au- to-met-caravan. Daarbij kan men voor al psychologische oorzaken aanwijzen: de behoefte om alleen te zijn met het eigen gezin. Er is ook een merkwaardige verande ring waar te nemen in het individuele toerisme: velen, die het vroeger zochten in de „kilometervreterij”, en in enkele weken tijds vooral zoveel mogelijk ge zien wilden hebben (hetgeen dikwijls neerkwam op het wel zien maar niet verwerken!), blijven nu veelal langer op een vaste standplaats, in een hotel, pension of vakantiewoning, die dan uit gangspunt wordt voor tochtjes of wan delingen. De hier geschetste ontwikkeling doet zich voor bij vrijwel alle reisorganisaties en bureaus. Een aantal ervan echter, dat zich speciaal richt tot de mensen met de wat smallere beurzen, heeft door de nog steeds toestromende vakantie gangers juist uit die kringen zoveel in vloed van nieuwe reizigers, dat ook bij de gezelschapsreizen de deelneming nog stijgt. Deze ontwikkeling kan misschien nog jaren doorgaan, want nog steeds zijn er massa’s mensen, die helemaal nooit met vakantie gaan, maar er in de toekomst waarschijnlijk wel toe zullen komen, mede door de voorlichting op toeristisch gebied in radio, televisie, Geslaagd voor de akte N.G.Y. lerares lich. oef. Nijverheidsonderwijs onze vroegere stadgenote mej. M. W. F. Krook. De hier genoemde ervaring is, naar| Met de bus op reis naar het buitenland. van een reisleider en dan leren zich in het buitenland verstaanbaar te maken, er aan wennen, in hotels of pensions te verblijven, er achter komen, wanneer ze wèl en wanneer ze geen fooi moeten ge ven enz., allemaal problemen dus, waar mee de „nieuwe toeristen” allengs wor den geconfronteerd. Later zullen ze dan waarschijnlijk het zelf willen proberen en aldus tot het individuele toerisme overgaan. In elk geval is het duidelijk, dat de hele „toeristenmarkt” in beweging is. Het is verheugend, dat steeds nieuwe groepen werkelijk van hun vakantie ge bruik gaan maken en dat anderen, die reeds gewend waren met vakantie te gaan, het wat rustiger gaan doen, in het besef, dat het er niet om gaat, zoveel mogelijk streken te bezoeken en er fo to’s van mee naar huis te brengen, maar dat wat de moeite waard is in de streek waar men verblijft werkelijk te z i e n. Rekening 1959 Gemeentelijke In stelling voor Sociale Zorg De commissie voor Sociale Zorg brengt rapport uit over het onderzoek van de ze rekening; Zij constateerde, dat een subsidie uit de gemeentekas nodig was van f 69264,70 om het tekort te kunnen dek ken. De raming was f 12292,54 hoger. Het bleek niet mogeljjk beknopt weer te geven waardoor deze verlaging is ont staan. Aan voorschotten aan behoeftigen is f 4485,15 uitgegeven, waarvan f 3477,72 werd terugontvangen. Het restant werd voor verdere invordering overgeboekt naar 1960. Aan 27 gezinnen of alleenstaanden is voor een bedrag van f 1316,95 aan brandstoffen verstrekt met een gemid delde van bijna f 50,per gezin. De normale vergoeding voor brandstof is f 150,per jaar. Het lagere gemiddelde ontstond, doordat in vele gevallen de Diaconiën eveneens bijdragen. Voor voeding van de verpleegden in het Verzorgingshuis werd bijna f 2000,- minder uitgegeven dan geraamd was wegens vermindering van het aantal verpleegden, dat op 31 dec. 1959 nog 14 bedroeg. Per persoon zijn deze kosten echter gestegen van f 1,29 per dag m 1958 tot f 1.47 per dag in 1959. De oor zaak hiervan moet worden gezocht in enige prijsstijgingen en duurdere voe ding voor dieetpatienten De gewone dienst vermeldt aan in komsten en uitgaven f 123.969,38, saldo derhalve nihil, de Kap.-dienst f 5810,56, saldo eveneens nihil. Gemeenterekening 1959 Volgens het rapport van de aangewe zen raadscommissie voor onderzoek de zer rekening, sluit de gewone dienst met een batig saldo van f 13327,69 terwijl de kapitaaldienst een nadelig saldo ver toont van f 246246,68. De staat van ver haalbare posten geeft een totaal aan van f 26504,53, waarvan tot op heden reeds meer dan f 20.000,- is ontvangen. De nog te verwachten betalingen belo pen een bedrag groot f 19975,91. De commissie heeft er zich door het nemen van steekproeven van overtuigd, dat de benodigde bewijsstukken aanwe zig zijn en de beschikbare gelden over eenkomstig hun bestemming zijn be steed. Zij heeft zich afgevraagd of de reser ve onderhoudswerken woningwetwonin gen ad f 9802,60 niet kan worden aan gewend voor verbetering van bv. de ou dere woningen van de woningstichting. In ieder geval waren een besteding van de reserve te verkiezen boven handha ving ervan. B. en W. delen naar aanleiding hier van mede, dat over deze reserve nader overleg zal worden gepleegd met de Plannen tot verbete- complexen bestaan De weersomstandigheden waren voor de duiven redelijk; een bewolkte lucht en zuid-westenwind. In concours waren provinciaal 725 duiven, waarvan er in Sneek 51 ingekorfd werden. De duiven werden om 5.30 uur gelost te Fürth. Het was te verwachten dat ze allen op normale tijd zouden arriveren en inderdaad om 15.08 uur viel de eerste neer op het hok van de heer R. G. Mul der" met een voorsprong van 50 minuten op de tweede duif. Toen deze op het hok van de heer J. de Boer aangekomen was, kwamen ook de resterende vogels zeer vlot binnen. Deze rest werd aange voerd door een duif van de heer H. Op penhuis, die om 16.09 uur derde werd. De uitslag luidt: R. G. Mulder le, 14e; J. de Boer 2e, 15e; H. Oppenhuis 3e, 4e; J. Haak 5e; p’. Hamersma 6e, 7e, 18e; H. Meinen 8e, 10e, 16e, 17e; N. de Vries 9e, 12e, 13e; Comb. v. d. Meulën-de Vries 11e. Inmiddels is ook de uitslag van de liefdadigheidsvlucht t.b.v. Beatrixoord vanaf Darmstadt bekend geworden. De heer H. Oppenhuis wist zich als enige Sneker als 51e en 290e van de vijfdui zend duiven te klasseren. Een mooi re sultaat, al is het jammer dat er niet meer Snekers op zo’n mooie tijd klok ten. Zaterdagmorgen tegen half negen is op de zuidelijke oprit van de brug over het Prinses Margrietkanaal te Uitwel- lingerga de 50-jarige scooterrijder M. Hovinga uit Groningen doordat de ach terband van de velg liep, met zijn scoo ter over de kop geslagen en zeer ern stig gewond. Hij liep nl. een schedelba- sisfractuur en een gebroken sleutelbeen op. Geslaagd voor het eindexamen hbs B: J. A. de Boer; H. Bok; T. P. Damstra; D. B. Eekma; K. D. Kussendrager. G. J. Potma; P. G. Tjallema; M. Visser; H. H. J. ten Wolde; E, v. d. Zijpp, allen te Sneek; A. R. Borggreve; J. Jorrit- sma, Bolsward; J. S. Santema, Offinga- wier; W. T. Stam, Oppenhuizen; A. v. d. Meer, Rauwerd; B. P. de Jong, Sij- brandaburen. B. en W. stellen voor deze verordening te wijzigen overeenkomstig de nieuwe voorschriften. In afwachting hiervan is reeds ingaande 1 april 1960 bij voor schot het verhoogde salaris uitbetaald. Deze wijziging houdt ook in een gelij ke beloning voor mannen en vrouwen voor bepaalde funkties. De nieuwe salarissen van de secretaris en ontvanger en mede daardoor ook dat van de direkteur van gemeentewerken, kunnen nog niet definitief worden vast gesteld, daar hieromtrent nog niets be kend is. Bij de invoering van de werkclassifi- catie en prestatiebeloning voor de werk lieden bij gemeentewerken per 1 januari jl. is gebleken, dat tengevolge van de premietoekenning van maximaal 12% het salaris van een werkman, ingedeeld in loongroep 6, niet onbelangrijk kan stijgen boven dat van de hulpopzich- ter, die niet onder deze regeling valt. Om dit te voorkomen stellen B. en W. voor de beide hulpopzichters ingaande 1 januari jl. te bevorderen tot opzichter, waartegen ook overigens, gelet op de wijze waarop zij hun werkzaamheden verrichten, h.i. geen bezwaar bestaat. Voor de leerling-ambtenaar ter secre tarie en de leerllng-tekenaar op het bu reau gemeentewerken worden eveneens voorzieningen in de te wijzigen veror dening voorgesteld. vraagt het bestuur van de „Dr. L. A. Buma-Stichting” te Sneek een bijdrage uit de gemeentekas. Deze klokkestoel op de begraafplaats te Smallebrugge is eigendom van genoemd leen. Hij komt voor op de Voorlopige Monumentenlijst en bevat een klok die gegoten werd in 1617. Met de zeer noodzakelijke vernieu wing zal een bedrag van rond f 2500,- gemoeid zijn. B. en W. menen dat dit verzoek in welwillende overweging kan worden ge nomen. Monumenten met een historische waarde zijn in deze gemeente zeldzaam, zodat bewaring voor het nageslacht van de enkele nog aanwezige zeer noodza kelijk is. Van het rijk mag gerekend worden op een aanmoedigingssubsidie van f 500,- en de provincie zegde een bijdra ge toe van 10% der berekende kosten tot een maximum van f 240,-. B. en W. stellen voor ditzelfde percentage en een maximum bedrag te subsidiëren zoals indertijd ook t.a.v. de restauratie van de toren der Ned. Herv. Kerk te Folsgare is gedaan. Subsidiëring koren en korp sen ja®

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1