pj< Twee titels voor mej. I. Melai en D. Berg Op de fiets naar het Stadhuis Eendrachtig Woudsend nam afscheid van geliefde kleuteronderwijzeres IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, w 4 Maandag 17 juli 1961 116e jaargang, no. 57 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Benoemd 1 Bloemententoonstelling Looxmaschool Sneek verraste „Man en Paard” Weer belangrijk meer t.v. toestellen in eerste helft 1961 Dames enkelspel weer voor mevr. Brouwer-Hanenburg Bejaarde wielrijder aangereden Uitstapje J.V. en M.V. Jutryp-Hommerts Kerknieuws Bevorderd en benoemd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en 1 SNEEKER NIEUWSBLAD handels 1. Pollie Bos; 2. Annie Spijk- 1. Tjeerd Boomsma; 2. Robert Willy Fritsma; 2. Harrie Hof- t bpeisen 'en zal hij vrijwilligers zenden I len vee! interesse m de bezigneden van naar Garet-el-Hamel in de strook Saha-1 hun kinderen. Benoemd tot hoofd van de rooms-katho- lieke school te Woudsend de heer J. van der Pol te Bakhuizen. Geslaagd voor het examen bouwkundig opzichter PBNA de heer F. Hiemstra te Uitwellingerga. A. van Bruggen, rektor. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Aan de Academie „Minerva” te Gro ningen afdeling Zeevaart, slaagde onze stadgenoot de heer Fred. A. v. d. Werf voor het diploma B. S. stuurmans-leer- ling. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 1 3,— per half jaar Franco p post t 3,75 per half jaar Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad 3-2 maar ook Wouter won 4-2 en daar na 5-2. Berg won toen de service van Wouter 5-3 en serveerde zelf 0-40 en voor Wouter de set 6-3. Een derde set werd toen noodzakelijk. Hierin speel de Berg wat harder en raakte Wouter zijn zelfvertrouwen kwijt. Ballen, die hij eerst haalde, miste hij nu, zodat Berg voor kwam 1-0, 2-0, 3-0, 4-0. Wouter won toen zijn service na 40-0, dus 4-1. Maar Berg ging door na 40-40, 5- 1 en vervolgens na 40-15 een smash bij het net 6-1. Berg prolongeerde dus zijn titel. Wouter Zandstra gaf echter keurig partij, zodat dit een spannende partij was met goed spel. In de halve finale dames won Inge Melai met 6-4, 6-4 van Jitty Coers en mevr. J. Brouwer-Hanenburg met de zelfde cijfers van Nies Gerritsma. In de finale begon Inge met de ser vice en won op 40-15. Het werd toen na 40-40 één gelijk. Daarna voor Inge 2-1, 3-1, 4-1, raakte daarna haar zeker heid kwijt en mevr. Brouwer-Hanen burg kreeg de eerste service van Inge burg kreeg de eerste set 6-4. In de tweede set ging ’t eerst gelijk op. Mevr. Brouwerwon de eerste service van Inge 1- 0, verloor deze toen ook 1-1, daarna 2- 1 voor Inge, toen 2-2 gelijk, 3-2 voor Inge en 3-3 gelijk. Mevr. Brouwer- kwam er toen beter in en won toen met 6-3 zodat zij de titel die ze in 1960 niet kon verdedigen, nu weer terug won. Dat zij dit jaar weinig had geoe fend was aan haar spel zeker merk baar en ook al omdat Inge Melai niet in een al te beste vorm stak was deze partij een zeer matige. De finale dames dubbel bracht te genover elkaar de dames Melai tegen mevr. Gerritsma en mevr. Capelle. De eersten wonnen in de halve finale van Gea van Bruggen-H. Tjerkstra 6- 1, 6-2 en laatstgenoemde van mevr. Kingma-mej. De Zwart 6-4, 6-2. De eerste set verliep spannend. Na service mevr. Capelle 1-0, daarna gelijk en 2-1 voor de dames Melai, toen 3-1, 3-2 en 3- 3. Daarna 4-3 voor dames Melai en 5-3. Het werd nog 5-4 maar daarna 6-4 voor de dames Melai. In de tweede set speelden de dames Melai nog zekerder terwijl bij de tegenpartij mevr. Gerrit sma niet in haar spel kon komen. Het werd na 1-1 gelijk een regelmatige 6-1 overwinning voor moeder en dochter, die hierdoor de titel veroverden De regenbuien hebben niet kunnen verhinderen dat het programma voor de Sneker tenniskampioenschappen volledig kon worden afgewerkt. Vrij dagavond was het gehele programma tot de finales afgewerkt zodat zater dagmiddag 2 uur werd begonnen met de finale Heren enkel. Het is welhaast een gewoonte ge- Hier passeert de bruidstoet de Montes- worden, dat, wanneer twee jonge men sen gaan trouwen, men een aantal auto’s bestelt, waarmee het bruidspaar en alle familieleden en bekenden naar het stadhuis worden gereden. De 26- jarige Geert Hempenius uit Leeuwar den en onze stadgenote de 25-jarige Arnie Looper evenwel besloten een uitzondering op deze regel te maken en zo stapte dit bruidspaar mèt de familieleden vrijdagmiddag half drie op de fiets om gezamelijk naar het stadhuis te peddelen. Finale heren enkelspel In de halve' finale won D. Berg van H. Drenth 7-5, 6-1 en W. Zandstra van W. Matschat 2-6, 8-6, 10-8 (de laatste was lang niet fit). De eerste set had een spannend verloop. Berg kwam 2-1 voor en vervolgens 3-1, daarna 3-2, 4-2 en 5-2. Wouter won daarna de service van Berg 5-3 maar toen behaalde Berg op 40-30 met een precies binnen de lijnen geplaatste bal buiten het bereik van Wouter de eerste set 6-3. In de tweede set won Berg de service 1-0, Wouter maakte 1-1 en kwam op 2-1 en 3-1. Berg won daarna zijn service, W. Zijlstra 6-3, 6-3. Aanvankelijk leek het er op dat Dr Gerritsma en Mat schat gemakkelijk zouden winnen, want de eerste set werd een regelma tige overwinning 6-1. In de tweede set speelde de kombinatie Melai-Berg be ter en doordat er bij de favorieten fouten werden gemaakt was deze set voor eerstgenoemden 6-4. In de derde set draaiden Dr Gerritsma en Mat schat echter weer beter. Melai werd aan de andere kant onzekerder en de set kwam bij eerstgenoemden 6-2. Deze voor Sneek nieuwe combinatie behaalde dus het kampioenschap. sori-kleuterschool, waar de kleuters „juf” hartelijk toejuichten. geen reclame maken voor een bepaal de fiets, waarvan het merk aangeeft dat hij enige aantrekkingskracht op de berijder uitoefent. Wel hoopte hij dat het bruidspaar, dat zo vol goe de moed op de „huwelijksfiets” was gestapt, lekke banden gespaard zal blijven. Toen de jonggehuwden de trap van het stadhuis afdaalden vormden de leerlingen van de Montessorischool, waaraan de bruid als kleuterleidster is verbonden, een ere-haag en strooiden zij bloemblaadjes op hun pad. Op 1 juli jl. waren er bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 923.590 televisie toestellen aangegeven tegen 909.237 op 1 juni van dit jaar (t.e.m. 13 juli 929.929). In de eerste helft van 1961 werden 122.142 tv-ontvangers geregistreerd, d.w.z. bijna 15 procent meer dan in het korres- ponderende tijdvak van 1960, toen de aan was 106.557 bedroeg. Opvallend is hierbij, dat de stijging vrijwel geheel voor rekening komt van het eerste kwartaal, toen t.o.v. dezelfde periode in 1960 een groei van 20 procent viel te konstateren. In het tweede kwartaal beliep de stijging t.o.v. hetzelfde tijdvak in 1960 niet meer dan 6 procent. In de loop van juni daalde het aantal geregistreerde radio-ontvangtoe- stellen van 2.645.102 tot 2.644.531. Voorts waren er op 1 juli jl. 479.944 aansluitingen op het draadomroepnet tegen 479.936 pp 1 juni jl. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) O.g.g. 4091. burgemeester was blij dat hij namens de plaatselijke overheid, dank mocht brengen aan mej. de Jong en haar col lega’s voor het werk waar het gemeen tebestuur niet direct mee te maken heeft gehad maar nu toch nauwer bij betrokken is. Op de mededeling van de burge meester dat het de Koningin behaagd had mej. de Jong de gouden ere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te kennen, volgde een langdurig applaus. Nadat haar de ze hoge onderscheiding was opge speld, werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Nog meer waardering Na het dankwoord van mej. de Jong was mej. Wartena, inspectrice bij het kleuteronderwijs, de eerste spreekster. Ook zij wist van de moeilijkheden die geweest zijn, maar het werken met kinderen is immers zo’n grote vreugde dat het een dankzeggen waard is. Mej. de Jong deed zo goed haar werk dat het hier altijd goed ging ondanks het oude gebouw dat nu hopelijk spoedig door een nieuwe school vervangén zal worden. Pastoor Scholten getuigde dat de ouders in zijn parochie de kinderen met vreugde aan mej. de Jong hebben toevertrouwd. Wij hebben het altijd prachtig gevonden dat onze kinderen hier zo gastvrij werden ontvangen, nimmer werd er onderscheid gemaakt. U hebt zo zuiver gevoeld, dat hier een eerste stap wordt gedaan naar een be tere waardering van de verschillende geloven die toch zo’n ontzaggelijke binding hebben in Jezus Christus. Met grote nadruk bracht Pastoor Scholten dank aan mej. de Jong voor alles wat ze voor de kinderen van zijn parochie heeft gedaan. De heer Nauta, sprekend namens de Herv. en Geref. kerkeraad waar tussen zo’n goede verstandhouding heerst, merkte op dat er veel veranderd is in de loop der jaren, maar een ding is ge bleven, ook nu nog mocht u de kinde ren elke dag wijzen op onze Heiland. Dat u onze kinderen tot zegen is ge weest kunnen we nooit vergeten, zei de heer Nauta die een enveloppe met inhoud, bestemd voor het aanschaffen van boeken, aanbood. De heer B. K. Okma bracht de dank over van het bestuur van de Chr. La gere School, mevrouw Plantinga, con cierge van het gebouw, dankte voor de goede samenwerking en bood een De laatste partij het gemengd dub bel ging tussen Nies Gerritsma-A. Vis en Inge Melai-D. Berg. De eerste be reikten de finale door een overwinning op het echtpaar Gerritsma 2-6, 6-4, 6-0 en Ger v. Bruggen-Wibo Bijlstra ver loren in drie sets 6-4, 0-6, 1-6 een keu rige prestatie van deze combinatie. Deze finale was ook van goed gehalta. De eerste set werd na 2 gelijk een re gelmatige 6-2 overwinning voor mej. Inge Melai en Berg. De twee set werd nog spannend, A. Vis en dame kwa men op 2-0, daarna 2 gelijk, vervol gens 3-2 voordeel A. Vis en 3 gelijk, dan 4-3 voordeel A. Vis en 4 gelijk. Daarna 5-4 voordeel A. Vis en 5 gelijk. De laatste 2 games waren voor Inge en Dirk die dus wonnen 7-5 Het was kwart voor acht toen de voorzitter de heer E. Posthuma het woord nam. Hij sprak allereerst waar derende woorden aan het adres van de afgetreden (niet aanwezige) voorzitter Opgewekt was ze, vooral ’s middags, toen ze tussen „haar” kleuters was die feest vierden in de met slingers ver sierde schoollokalen. Ze boden Juf een mooie lamp aan, zongen er een prach tig toepasselijk lied bij en vierden vol op feest met zang, spel en poppenkast. Juf heeft daar ongetwijfeld van geno ten; toen het Chr. Muziekcorps Een dracht haar een serenade kwam bren gen lag de blijdschap nog op haar ge zicht en deze houding bewaarde ze tij dens de feestavond in het Gebouw van Chr. Belangen waarin afscheid van haar werd genomen. De zaal was vol belangstellenden. Ds. T. Stehouwer kon in de eerste plaats Burgemeester en Mevrouw van Hout welkom heten, verder mej. War tena inspectrice bij het Kleuteronder wijs, Pastoor Scholten en de vele, vele Woudsenders die deze gelegenheid om hun liefde en waardering voor mej. de Jong te tonen niet voorbij hadden la ten gaan. De avond begon met het zingen van Psalm 146 1, 3, schriftlezing en gebed, waarna Ds. Stehouwer in het kort de loopbaan van mej. de Jong schetste. Een afscheid is nooit zo bijzonder pret tig en voor haar die het aangaat moei lijk te aanvaarden. Waarom kan dit afscheid dan toch feestelijk zijn? Om dat we weten dat het Gods wil is, en omdat we hier een vreugdevol feit herdenken: een hoofdleidster van een kleuterschool is, met een korte onder breking, meer dan een halve eeuw werkzaam geweest aan die school. Zij kan terugzien op een lang werkzaam leven en als wij dit met haar willen doen, moeten we 52 jaar terug gaan. Het was tijdens een bestuursverga dering op 9 augustus 1909 dat als help ster op de pas opgerichte bewaar school werd benoemd: Sipkje de Jong, oud 14 jaar. Haar beloning zou later worden vastgesteld. Vier maanden la ter was dit echter nog niet geregeld. Een lichtend feit was dat tot 1919 haar werk steeds in de bewaarde notulen is geprezen. Steeds staat er geschreven dat ze zo veel liefde voor de kinderen .had en zo grote geschiktheid voor het werk. Toch had ze te kampen met moeilijkheden, lichamelijke moeilijkheden, die met Gods hulp overwonnen werden, en het financiële probleem dat maakte dat ze niet langer op deze plaats wilde staan. Haar zuster Sijke nam zeven jaar haar plaats in, maar in 1926 werd ze weer benoemd en toen als hoofdleidster op een salaris van f 650 per jaar. Van 1926 tot 1961 in een lange periode van werkzaamheid waarin de school tot bloei kwam, het werk van de onder wijzeres wederom steeds geprezen werd en haar diensten langzamerhand wat beter werden beloond. In de oorlogsjaren toen mej. de Jong geen helpsters en geen brandstof meer had, ging het werk toch ordelijk door en bij het einde van de oorlog werd haar hulde gebracht omdat ze de school steeds gaande had weten te houden. In ’48 werden de 83 leerlingen die tot dan toe in een lokaal bijeen waren, in twee groepen gesplitst en leidster en helpster geven sedertdien in twee lokalen les. Met de kleuteronderwijswet brak er een betere tijd aan, die voor U, aldus Ds. Stehouwer tot mej. de Jong even wel net even te laat kwam. U hebt nauwelijks van het betere salaris kun nen profiteren en valt zo goed als bui ten de pensioenregeling. U hebt zich in een moeilijke tijd voor de school in gespannen en bij het bereiken van een goede tijd moet U het werk neerleg gen. Maar U hebt er nog aan mee kun nen werken dat er een nieuwe school Afscheid nemen stemt weemoedig. Maar dat de inwoners van Woudsend vrij dagavond toch *net opgewekte gezichten en in een feestelijk met bloemstukken versierde zaal afscheid hebben genomen van hun geliefde en trouwe kleuter onderwijzeres mej. S. de Jong, komt hoofdzakelijk door de houding van die onderwijzeres zelf. Kalm en waardig, dikwijls met een lieve glimlach op het nog jonge vastberaden gezicht, bewoog zij zich tussen haar dorpsgenoten die haar hulde kwamen brengen nu ze haar levenswerk neer moest ieggen. In Leeuwarden zijn o.a. geslaagd voor het R.K. Ulo-examen IJ. A. M. Brattinga en M. J. Draisma, Sneek, A. P. M. Portiek en F. Tekstra, Heeg. schemerlampje aan. Mevrouw Bangma vertelde dat er een commissie van oud-leerlingen is gevormd, die tot taak heeft gehad geld voor een cadeau bijelkaar te brengen. Er werd graag gegeven, want „wat Juffrouw voor ons heeft gedaan, zullen haar vele vele oud-leerlingen nooit vergeten.” Ontroerd en gelukkig bekeek mej. de Jong het prachtige cadeau: een mo dern combinatie-meubel. Nadat mej. Jansen, het onderwijze resje van de school, haar leermeeste res had bedankt, sprak mej. de Jong in een eenvoudige hartelijke toespraak haar gevoelens uit, waarna deze mooie avond waarin nog verschillende brie ven werden voorgelezen, besloten werd met het zingen van Gezang 180 1. Zaterdag werd op de banen aan de Korte Vreugde de strijd om de Sneker kampioentitels beslist. Hier ziet men de favoriete dames-koppels in actie. Boven moeder en dochter Melai, op de voorgrond mevr. Gerritsma (1.) en mevr. Capelle (r). Th. W. Zandstra en bedankte vervol gens alle medewerkers in ’t bijzonder de dames, die weer gezorgd hadden voor mooie prijzen en ook de heer J. Welter die als wedstrijdleider optrad. De heer Th. Tromp reikte de prijzen aan de winnaars uit en toen maakte ieder dat hij thuiskwam omdat de re gen die de spelers de gehele middag met rust had gelaten zich nu weer liet gelden. En zo behoorden de kampioen schappen 1961 weer tot het verleden. Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur is op de Pr. Hendrikkade alhier de 80-jarige heer A. Steegenga aangereden door een personenauto uit Groningen. Hij kwam per fiets uit de Wijde Noorder- horne maar gaf toen hij de Pr. Hen drikkade wilde oversteken geen voor rang aan de auto die uit de richting Bolsward naderde. De oude man werd met een hersenschudding en enkele gekneusde ribben in het St. Antonius Ziekenhuis opgenomen. Zaterdag jl. was het voor de Herv. J.V. en M.V. weer de dag van hun jaarlijks uit stapje. ’s Morgens half acht vertrok de touring car van Gebr. Sijpersma uit Sneek in de richting van de Afsluitdijk. Het monument op de dijk was de eerste stopplaats waar iedereen even de bus uit ging om dat nu toch eens van dichtbij te bezichtigen. Wel was men er vaak bij langs gereden maar nog nooit had men het eens serieus bezien. Na het monument ging de reis naar Edam en Volendam waar kof fie werd gedronken. Nadat het gezelschap, bestaande uit 31 personen, weer was ingestapt, gign de reis naar Amsterdam waar men een rondrit maakte met tenslotte een bezoek aan de luchthaven Schiphol waar een goed uur werd doorgebracht, zodat ieder een goede indruk kreeg van hetgeen daar omgaat. Maar doordat er nog meer op het pro gramma stond, ging de reis verder naar Den Haag. Hier werd een bezoek gebracht aan Panorama Mesdag en konden de mees ten even griezelen in de Gevangenpoort. Nieuwe kombinatie In de halve finale heren dubbel wonnen Dr. Gerritsma-W. Matschat oarvan Th. Zandstra en W. Zandstra 6-2, Ook de nieuwe Scheveningse pier werd 6-3 Ph- Va?, ?1’..f'°,ers1” bezocht waarna men weer richting Hom- merts koerste. Op de terugweg werd in Limmen nog ge legenheid gegeven de dorst te lessen, waar na men om goed 10 uur weer voldaan in Jutrijp-Hommerts arriveerde. Daar stond reeds een dichte menigte de stoet, die druk in de weer was met de bel, op te wachten, want zo iets komt niet dagelijks voor. In de trouw zaal voltrok de ambtenaar van de Bur gerlijke Stand, de heer H. J. Drost het huwelijk, waarna hij zich nog even persoonlijk tot de bruid en bruidegom richtte. In zijn toespraakje wees hij op de belangrijkheid van een dag als deze of men nu in glimmend opgepoetste auto’s of op nieuwe fietsen komt. Als goed ambtenaar wilde hij natuurlijk OUDEGA-W. Kandidaat W. Stolte te Alblasserdam heeft voor het beroep naar de Geref. kerk alhier bedankt. OUDEGA-W. Onze plaatsgenoot de heer J. de Jager is zaterdag bevorderd tot opper wachtmeester der Rijkspolitie en tevens be noemd tot Postkommandant te Zaamslag. De prijzen werden gewonnen door: 6e klas: stra. 5e klas: Kuipers. 4e klas: stra. 3e klas: 1. Josje Anema; 2. Jan Bakker. 2e klas: 1. Piet Spijkstra; 2. Siemen Veen- stra. Ie klas: 1. Theo Haakmeester; 2. Nelie Terpstra. Kampioen van de school: Pollie Bos. Onder het motto „Man en paard’ brengt de NCRV dit seizoen in haar donderdagavond-uitzendingen een klank beeld dat het karakter draagt van een prijsvraag. De luisteraars dienen daarbij de plaatsen te bepalen die door de re porter per woonwagen worden aangedaan, en de totale afstand die van week tot week wordt afgelegd. Donderdag jl. fungeerde Sneek als etappeplaats van waaruit de rechtstreekse uitzending van het programma plaats vond. Aan de uitzending die aanvanke lijk op de veemarkt zou worden gegeven, maar die vanwege het slechte weer in „Ons Gebouw” plaats vond werkten o.m. mee Riekle Westra uit Lemmer als de- klamator, het ensemble Harry de Groot, en het duo Huisman en Knoppers. Vooral de beide laatsten oogstten met hun persiflages op de moderne schlager- thema’s veel sukses. Daarna was het de beurt aan Johan Bodegraven om de uit slag bekend te maken, waarbij de weke lijkse prijs ten deel viel aan de heer As- sink uit Enschede, waarna reporter Her man Felderhof een omschrijving gaf van de nieuw te volgen route. Sneek had het NCRV-team een drie dubbele verrassing bereid, want niet al leen werden „Man en paard” bij aan komst bij de Waterpoort verwelkomd door het chr. muziekkorps „Harmonie”, maar daarnaast werden er tijdens de uit zending bloemen en een emmer haver aangeboden door de gebr. Brandsma, ter wijl de heer A. Jansen na afloop van het programma de beide reporters namens ’n klein komité van luisteraars een omvang rijke doos met „proviand voor man en paard” aanbood. De doos bevatte een keur van specifie ke Sneker produkten. Reporter Bodegra- ven verklaarde later dat hem tijdens de ze aktie nog nergens zo’n prettige en ver rassende ontvangst ten deel was gevallen als juist in Sneek. Burgemeester Van Hout was de eerste die mej. de Jong gelukwenste met haar Koninklijke onderscheiding, die hij haar zo .juist had opgespeld. zal komen en U weet dat God U heel bijzonder voor dit werk heeft willen gebruiken. Wij wensen U Gods Zegen toe en hopen dat U nog een goede en lange tijd zult beleven in ons midden. Wij zullen U de eer bewijzen die U toekomt. Ds. Stehouwer boód mej. de Jong daarna namens het Kleuterschoolbe- stuur een electrisch kachetje aan. Voor een alleraardigst intermezzo zorgden de kleuters die inmiddels bin nengekomen waren. Verkleed als ka bouters en elfjes voerden ze een zang- spelletje op waarin ze zelf net zoveel plezier hadden als het publiek in de zaal. Burgemeester van Hout kreeg daar na het woord. Ook hij noemde de wee moed van een afscheid dat in dit geval ook vreugdevol kan zijn omdat er zo veel reden tot dankbaarheid is. Mejuf frouw de Jong behoort tot de werk sters van het eerste uur. Ze heeft moe ten werken onder omstandigheden die wij ons niet kunnen indenken, zij heeft de hitte va"n de dag en de koude van de nacht verdragen en nu er verbete ring is gekomen, moet ze gaan. De Aan de hogere technische school te Leeuwarden slaagden voor de afdeling bouwkunde de heren C. Lanting alhier en D. de Boer te Speers; voor het diploma werktuigbouwkunde de heren A. S. Polder en J. Suierveld, beiden te Sneek; voor het diploma elektrotechniek de heren Tj. de Vries en J. H. de Vries, beiden te Sneek. en er werd een zucht van verlichting I watervallen zag en een kijkje nam in brengen. Zo heeft ieder land zijn char~ I I geslaakt toen de astronaut behouden 1 Gettysburg. I me Connie! 1 O' WK 1 -• -v

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1