n ULST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT Amerika, ’t land waarvan vele bewoners niet aan Gagarin’s ruimtevlucht geloven Eremedaille in zilver voor scheidende chef-kaasmaker Jg W rib tl» s en A’S Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Donderdag 20 juli 1961 116e jaargang no. 58 Intrede kandidaat 1 4 J Pt.. -- uifr J. Bezemer Het Sneeker Nieuwsblad is een Ex-leerlinge van de H.B.S. over: INGEZONDEN Openbare promotie Magister Alvinus Gymnasium Klaas Schipper overleden Einde van de wereld Zes stadgenoten in de Vierdaagse Frankrijk moest de meeste veren laten Basis Bizerta met bommen bestookt gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Nog steeds poststukken in (afgesloten) bus oude Postkantoor Jongetje door kaasauto overreden SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- 7 I Vol lof. J. Wind, oud-voorzitter, N.V. stappen in deze richting zal gaan doen. belegerde basis de S nog. digen, die eigenlijk zijn leven aan deze nij gemaakt, verbeteringen van techni- an Veel school-verenigingen g* van Hoewel het in het begin niet meeviel, zich in het Engels uit te drukken, ging het gaandeweg be ter en dat was maar goed ook. Want verschillende malen moest zij lezingen houden over ons land. Zo kregen de leden van de ;eeldi n wi a-wit te ra- ■en iet ter tiet lijn gevens kunnen me beperkt tot dit verschijnsel meen hadden. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS we ge- heb de t” JP ta- ?e- trd en, ■ng af- irjn zil- >en tiet ter :ou in ter >nd 5 in- 3ig de >op in les het jou a- ry In de met slingers en Friese vlaggen versierde kantoren van de Coöp. Zui velfabriek De Westerbrugsloot te Uit- wellingerga namen bestuur, directeur en personeelsleden met hun dames gis teravond afscheid van hun medewer ker en collega de chef-kaasmaker E. Meijer, die na een diensttijd van 39 ja- ren de fabriek met pensioen heeft ver laten. Bij dit afscheid waarbij ook vier oud- directeuren aanwezig waren, voerde o.a. ook burgemeester J. van Hout het woord, die de verheugende mededeling deed, dat H. M. de Koningin de heer Meijer de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau, had toegekend. /A 1 is te verdwijne'n. De nieuwe wet (er)kent nl. wel gymnasium, maar zou het op die opeisen en zal hij vrijwilligers zenden len veel interesse in de bezigheden naar parachutisten in neerlieten. WOLSUM. Kandidaat J. Bezemer uit Waalwijk zal zondag 13 augustus in de kerkovan Wolsum zijn intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Wolsum en Westhem. A. van Bruggen, rektor. Al vroeg.in de.ochtend, hadden Tune sische troepen, versterkt door duizenden vrijwilligers, de grote Franse basis hecht omsingeld. Alleen burgers konden nog ongehinderd aan weerszijden van de barrikaden komen; het ging de Tune- siërs er kennelijk orh alleen de bewe gingen van.de Franse militairen te’ver- Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De heer J. Wind, oud-voorzitter, bracht in herinnering hoe Meijer in Een „Student Council”, vormt het overkoepelend orgaan van deze vele schoolverenigingen en dit vertegen woordigt ook de leerlingen bij het schoolbestuur. In zijn vrije tijd zoekt de highschool-leerling echter een baantje en verschillenden van hen zijn in staat van het aldus verdiende geld hun studie te bekostigen. Iets waar voor de Nederlandse H.B.S.-leerling ten enenmale de tijd ontbreekt. Actuele gebeurtenissen gemeengoed voor de leerlingen. Aan de actuele gebeurtenissen wordt op de highschool ook veel aandacht be steed. Die van Fremont beschikte over een t.v.-toestel waarop o.m. de ruim- j zochten tevlucht van Allan B. Shepard door de leerlingen werd gevolgd. Gespan nen zat de gehele klas naar de gebeur tenissen op Cape Canaveral te kijken en er werd een zucht van verlichting geslaakt toen de astronaut behouden Kantoor voor admim stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) o.g.g. 4091 hindefen. f Het is de ernstigste krisis in.de Frans- Tunesisjihe betrekkingen sedert februari 1958 toen Franse bommenwerpers een aanval deden op het grensplaatsje Sa- kiet-sidi-Joessef. Het Franse kabinet kwam gisteravond in een buitengewone zitting bijeen om de toestand bij Bizerta te bespreken. In Parijs had men alge meen niet verwacht dat president Bour- guiba zjjn dreigement zou uitvoeren. Volgens nog onbevestigde berichten zijn onderdelen van de Franse vloot onder weg naar de Tunesische kust. In New York heeft de Tunesische afgevaardigde bij de Uno een onderhoud, gehad met Hammarskjoeld over de kwestie-Bizer- ta. Men verwacht dat het probleem zeer spoedig aan de Veiligheidsraad zal wor den voorgelegd. De strategische marinebasis Bizerta, bemand door vierduizend militairen, bleef in Franse handen nadat Tunesië in 1956 onafhankelijk was geworden. Engeland gaat het ekonomisch niet voor de wind. De lonen en prjjzen stij gen meer dan de produktie en het te kort op de betalingsbalans is groot. Vele vakbonden komen met nieuwe looneisen, hetgeen de positie van de Engelse wa ren op de buitenlandse markt nog ver der zou bemoeilijken. Om de koopkracht af te romen zal minister Lloyd binnen enkele dagen moeten overgaan tot een zekere bestedingsbeperking en een ver hoging van de belastingen. Maar men moet vrezen, dat dit juist weer zal lei den tot verhoogde looneisen, want de vakbonden hebben al laten weten niets te gevoelen voor een vrijwillige beper king terwille van de ekonomie als ge heel, vooral niet nu de situatie op de arbeidsmarkt bizonder gespannen is. Een sanering van het Engelse klimaat en een herziening van de privileges van de vakbonden dringen zich op, maar er EVen tijd voor een sigaret. Nadat de burgemeester de heer Meijer had toe gesproken en gedecoreerd, was er even tijd voor een sigaret. Gedienstig geeft de burgemeester hem hier een vlam metje waarbij mevrouw Mejjer lachend tockijkt. t 1922 benoemd werd, hoewel hij drie gulden salaris meer vroeg dan de an dere sollicitanten. De verschillende directeuren onder wie hij gewerkt heeft waren echter zonder uitzonde ring vol lof over zijn werk. Hij was altijd op zijn plaats hoewel er veel van hem werd gevraagd daar de eisen wel ke aan de kwaliteit van de produkten gesteld worden, steeds hoger werdén. De directeur de heer J. de Jong wees er op dat Meijer vóór hij hier 39 jaar geleden kwam, al verscheidene jaren in andere fabrieken gewerkt had. Hij begon reeds als jongen en heeft dan ook zeker meer dan 50 jaar gewerkt. Op 28 juni 1922 werd hij benoemd uit 21 sollicitanten op een loon van f 29.per week. En het was zwaar werk in die dagen. Alles gebeurde met de hand. Omstreeks ’25-’26 echter be sloot het bestuur tot het aanschaffen van een machinale wrongelbereider waardoor het werk toén al veel ge- op de grond was teruggekeerd. Toen te voren het niéuws van de ge slaagde ruimtevlucht van Gagarin ech ter in de Verenigde Staten doordrong, toonde de overgrote meerderheid van het Amerikaanse volk een hevige te leurstelling, die oversloeg in ongeloof. Nu nog zijn er vele Amerikanen, die niet in Gagarin’s ruimtevlucht gelo ven, want zo redeneren zij, er is geen enkel bewijs om de Russische bewe ring te staven. Bij ons is de gehele lan cering voor de t.v. uitgezonden. Pre cies zo dacht Connie er ook over, die verder hoog opgaf van de Amerikaan se democratie, „We did it slowly, but surely”, zei ze. Het zal jc maar gebeuren, een jaar naar Amerika, het land dat tot de verbeel ding van een ieder spreekt. En toch overkwam dat drie voormalige leerlingen van de R.H.B.S., alhier nl. Tjitske Schrale uit IJsbrechtum en onze stadgenotes Lia Drenth en UIrique Ament. Van deze drie zijn de laatste twee nog in The States, doch Tjitske Schrale is sinds 24 juni weer thuis en in ’t verhaal wat wij haar over haar verblijf aldaar hebben laten vertellen, komen verschillende op merkingen voor, die tè interessant zijn om ze U te onthouden. Bij haar thuis troffen wij tevens de 16-jarige Connie Druckemiller uit Warren Ook de leraren lieten niet na hun Nederlandse gast zoveel mogelijk van hun land te laten zien. Hier ziet U Tjitske met een van hen bij het Syl van Lake. Zijn vrouw zorgde voor deze aardige herinnering. Rotary-club iets over Nederland te ho-1 ren en ook verschillende dames- en herenclubs hoorden onze stadgenote aan. Het verenigingsleven is in Ame rika trouwens veel intensiever als bij ons. Op school zijn verschillende leer lingenclubs en voor de leden daarvan moest Tjitske ook verschillende malen „optreden”. Het leerplan houdt ook terdege rekening met deze club-vor- ming, want de leerlingen krijgen o.m. onderricht in het leiden van vergade ringen, het houden van lezingen en het leiden van' discussie-groepen. Een van de consequenties hiervan is dat ze ’s avonds veel meer van huis zijn als in_Nederland. Altijd zijn zij aan het organiseren van een en ander, en hun avonduren zijn grotendeels gewijd aan het voeren van besprekingen. Hun ouders, evenwel vinden dit geheel niet komt Bourguiba een deel van de Sahara I vreemd en tonen, in de meeste geval- Garet-el-Hamel in de strook Saha-lhun kinderen. ook diens echtgenote, van harte felici teerde en wenste hun samen nog een goedé toekomst toe. Nadat het Wilhelmus was gezongen sprak de heer K. v. d. Kooi te Leeu warden namens het hoofdbestuur van de N.C.L.B. waarvan de heer Meijer ook vele jaren lid is geweest en op wie men altijd kon rekenen. Uit waarde ring én als dank voor hetgeen hij ge daan heeft voor de bond en voor de uitbouw van de chr. sociale gedachte bood spr. hem een Bijbels Dagboek aan. het Grieks voor toekomstige beta’s vrij zinloos zou worden. Wat ik gezegd heb over de alpha-richtiiïg, is door U niet gememoreerd en trouwens ook niet essentieel belang. 3. Ofschoon eb wel kans is, dat in het hele land het aantal aangiften voor het v.h.m.o. is teruggelopen, heb ik me niet aan deze bewering gewaagd, daar pas eind september over statische beschikken, maar de opmerking, dat wij met vele scholen gc- Medio augustus van het vorig jaar vertrok zij naar Amerika voor een verblijf aldaar van onge veer een jaar. Bij de heer en mevrouw Lyle Myers in Fremont vond zij haar tijdelijk tehuis en in die plaats bezocht zij tevens de „highschool”, waar zij één van de negenhon derd leerlingen werd. Een highschool is enigs zins te vergelijken met de H.B.S. in Nederland, met dit verschil dat de leerlingen over de Atlan tische Oceaan slechts drie verplichte vakken hebben (Staatsinrichting, Amerikaanse geschiede nis en Engels) terwijl zij voor de rest kunnen kie zen. Tjitske liet haar keus vallen op sociologie, spreken in het openbaar, aardrijkskunde en onder richt in huishoudelijke zaken. Vooral van Nederlandse zijde is hier tegen fel verzet aangetekend en wel om verschillende redenen. Men vreesde in de eerste plaats, dat het overleg van de ministers van ekonomische zaken in breuk zou maken op de supranationale lichamen van de E.E.G. en de Gemeen schap voor Kolen en Staal en daar voel de men, overtuigd van de supranationa le beginselen van de ekonomische inte gratie, niet voor. In de tweede plaats was men in Den Haag bang, dat periodieke bijeenkom sten van de ministers van defensie zou den leiden tot een afzonderlijke groep in de NAVO, waardoor de banden met de NAVO en met name met Amerika al te zeer zouden verzwakken. Men ver dacht De Gaulle er van met plannen voor een politieke en militaire „derde macht” rond te lopen, hetgeen de es sentie van de Europese veiligheid, de nauwe samenwerking met Amerika, zou verzwakken. Op deze beide punten heeft De Gaulle veel moeten intrekken. Noch de minis ters van defensie noch die van ekono mische zaken zullen bijeenkomen en in de verklaring, die in Bonn is gepubli ceerd, wordt met nadruk gewezen op de banden met de NAVO en Amerika. Ne derland heeft moeten toegeven, dat de regeringsleiders en de ministers van buitenlandse zaken wel over defensie zullen kunnen gaan praten, behalve wanneer het de grote strategie betreft. Want de leiders en deze minister zul len, een andere Nederlandse koncessie, wel regelmatig bijeenkomen, om de 3 a 4 maanden, zjj het dan, een Franse kon cessie, dat er van een politiek sekre- tariaat niets komt. Een derde bezwaar van Nederland te gen de oorspronkelijke plannen van De Gaulle was, dat zij er op gericht leken een politiek Europees blok te vormen zonder ingeland, dat Nederland graag als tegenhanger tegen de overheersende Franse invloed in het spel gebracht zag. Frankrijk stelde als eis, dat Engeland, om politiek te kunnen meepraten, rtraar lid van de E.E.G. moest worden. De Nederlandse vertragingsaktie met de plannen van De Gaulle heeft in ieder geval dit opgeleverd, dat intussen Enge land ernstig is gaan denken over een lidmaatschap van de E.E.G., al hebben de landen van het Gemenebest, vooral Australië en Canada, daartegen ernstige bezwaren geuit. Bizondere voorwaarden zouden Engelands toetreden vergemak kelijken, maar niets wijst er op, dat men van Franse zijde hiertoe bereid is. Men krijgt wel de indruk, dat het door een te hoge ekonomische prijs Engeland ook buiten het politieke overleg wil houden. Maar, en dat is weer een Nederlandse overwinning, in de gepubliceerde ver klaring wordt de deur nog wijd open ge houden Westen bereid tot een gesprek Amerika, Engeland en Frankrijk heb ben in nota’s geantwoord op Chroest- sjows voorstellen inzake Duitsland en Berljjn. Men zal zich herinneren waar deze op neerkomen. Vredesverdrag met beide Duitslanden en als dat niet moge lijk is een afzonderlijk Russisch-Oost- duits vredesverdrag. Berlijn ligt op Oostduits gebied, maar Chroestsjow wil West-Berljjn laten voortbestaan, doch alleen als een gedemilitariseerde vrije stad, waar de Westelijke mogendheden geen bezettingsrechten meer kunnen la ten gelden. Over de verbinding met West-Berlijn zou met de Oost-Duitsers onderhandeld moeten worden. Het Westen beroept zich op overeen komsten van in en na de oorlog om zijn rechten op West-Berlijn te staven en ook het recht van toegang tot de stad door Oostduits gebied, dat slechts als Rus sische bezettingszone wordt erkend. Te genvoorstellen worden niet gedaan, al leen de bereidheid om tot epn gesprek met Moskou te komen wordt onder streept. Deze nota's zijn verzonden in een pe riode dat beide partijen, Rusland en het Westen, dreigende houdingen aannemen om de tegenpartij te overtuigen van haar vastberadenheid. Terwijl de Russi sche ambassadeur in Washington zei er van overtuigd te zijn, dat Amerika nooit een oorlog zou beginnen om de kwestie- Berljjn, wezen twee Amerikaanse mi nisters er op, dat een Russische vergis sing in deze fataal zou kunnen zijn. Dinsdag zal President Kennedy een rede houden tot het Amerikaanse volk over de militaire paraatheid van het land. Het gesprek tussen de Franse regering en de Algerijnse opstandelingen is van daag hervat zonder dat er sinds de on derbreking op 13 juni veel veranderd is. Frans-Tunesisch konflikt Intussen is er een nieuwe komplicatie voor de Fransen in Noord-Afrika bijge komen. President Bourguiba van Tune sië heeft met veel kracht zijn eis her haald. dat de Fransen de marinebasis Bizerta zullen ontruimen. Hij heeft ge dreigd de basis te blokkeren. Bovendien het ma nier tegelijk de dit schooltype kenmer- ont- ook Geachte redaktie, Met veel waardering heb ik Uw helder en uitvoerig verslag van de Openbare Promotie van onze school gelezen. Ik hoop derhalve niet, dat enkele korrige- rende en verduidelijkende opmerkingen die ik zou willen maken, voor Uw gevoel aan die instemming afbreuk doen. 1. Ik heb gezegd, dat door de invoe ring van de algemene brugklasse zonder (voldoende) Latjjn het gymnasium in zijn huidige (integrale) vorm gedoemd Tijdens dit verhaal had Connie stil voor zich uitgekeken, want zij kan be halve enkele woorden geen Neder lands verstaan. Op de vraag hoe zij het vond in ons land, antwoordde ze spontaan „Oh, I love it, it’s nice here”. Maar ze wou er niet blijven, alleen maar even rondkijken. Dat is een op vatting die vrijwel alle Amerikaanse studenten delen, wanneer hun ge vraagd wordt over het eventueel wo nen in Europa. Ze willen wel even kij ken, maar er beslist niet wonen. De nauwe straten in Sneek vond Connie echter een verschrikking, en dat 'is geen wonder, als men weet, dat zij op een boerderij woont van onge veer 500 ha. Zij was echter verbaasd over het comfort dat zij hier in de hui zen aantrof. Zij had altijd gedacht dat een douche en warm water alleen in Amerika te vinden waren. Enfin ze kan zich nog ongeveer een maand lang (op 22 juli arriveerde ze bij de fami lie Schrale) verbazen in Nederland en eten van het gebak, dat ze hier heer lijk vindt. Ondanks de grote verschil len tussen haar grote land over de Oceaan en ons kleine landje, zijn er toch altijd nog dingen, die de buiten landers verbazen en in verrukking I brengen. Zo heeft ieder land zijn char- I me Connie! 1 In het Diaconessenhuis te Groningen, waar hjj voor onderzoek was opgeno men, is op vijftigjarige leeftijd overle den de heer Klaas Schipper te Gronin gen, dje vele jaren één der beste Ne derlandse voetbalscheidsrechters is ge weest. Hij floot in zijn beste tijd zelfs enige interlandwedstrijden in het buiten land. Na zijn scheidsrechtersloopbaan maakte hij zich verdienstelijk als lid van de hoofdscheidsrechterskommissie van de KNVB van welke bond hij ook bonds- ridder was. kende 6-jaiige klassieke opleiding nemen, hoe men daarover dan overigens moge denken. 2. Ik heb gewezen op het gevaar van het Grieksloos worden van het gymna- sium-belu door *t fakultatief stellen van dat vak, waardoor uiteraard ook in de lagere klassen het onderwijs in Ook voor de politiek toont de Amerikaanse jeugd veel be langstelling, als we Tjitske mogen ge loven. Bij de presidentsverkiezingen zaten de Amerikanen de gehele nacht voor hun t.v.-toestel en velen, o.a. ook Connie, hebben die nacht niet meer dan drie uur geslapen. Ook de familie, bij wie onze IJsbrechtumse was onder gebracht, volgde de uitzendingen ge spannen en toen vast kwam te staan dat Kennedy de overwinning zou be halen, betrokken hun gezichten. (Michigan is overwegend republi keins). Toen Tjitske, enigszins triom fantelijk aan Susan, een dochtertje van de Myers, vertelde dat Kennedy had gewonnen, viel deze enigszins kwaad uit: „Ja, jij kunt wel blij zijn, maar jij hoeft hier de eerste vier jaar ook niet te wonen”, waarna ze woe dend de deur dichtklapte. Ook op school heerste teleurstelling, want bij de pseudo-verkiezingen onder de leer lingen was Nixon als winnaar uit de bus gekomen. sche aard maar ook op sociaal terrein. De laatste twaalf jaar was hij tevens bedrijfsleider en ook dat heeft hij er goed afgebracht. Hij is een man van hoog plichtsbesef, en heeft altijd ge tracht dit over te brengen op de men sen die onder hem stonden. Hij was geen roeper of schreeuwer, maar een redelijk man, die op redelijke wijze heel veel van zjjn mensen gedaan kon krijgen. De fabriek verliest in hem een zeer kundig en ijverig vakman. Mede door hem heeft zij een goede naam gekre gen in de provincie en op de keurin gen. En zelf heb ik ook heel veel van Meijer geleerd, zo erkende de direc teur. Wij moeten het nu zonder hem stellen maar er is een opvolger be noemd die gedeeltelijk zijn opleiding van Meijer heeft ontvangen. Wij zijn er daarom van overtuigd, dat ook hij er toe zal medewerken dat de fabriek haar goede naam behoudt. Verder spraken nog de heer J. de Boer uit Wommels, namens de oud- directeuren Lubbering, Akkerman, H. de Boer, Klazens en spr. zelf, die Meijer een verrekijker schonken, en de heer H. Bloemhof, voorzitter van de Personeelsvereniging. Deze bood een kroonlamp aan en huldigde mevrouw Meijer met een bloemstuk. De heer Meyer, die alle sprekers di rect bedankte, waarbij hij ook dank- baar de steun en medewerking van zijn collega’s vermeldde bij het opvoe ren van de kwaliteit, sprak tot besluit nog een algemeen dankwoord, ook voor de organisatie van deze gezellige Veel gezien. Naast het bezoeken van de high school in Fremont is Tjitske in de ge legenheid geweest veel van Amerika te zien. Zo was zij o.a. met haar klas in Chicago, waar ze enkele musea be- ~v'"i en ook in Washington D.Ct waar ze een kijkje nam in het Witte Huis en het Capitool bewonderde. Ook heeft ze een trip naar Canada ge maakt, waar ze de imposante Niagara- watervallen zag en een kijkje nam in Gettysburg. ra aan de Zuid-Westelijke grens van Tunesië. De Algerijnen van hun kant maken aan spraak op het gehele gebied van de Sa hara, zoals dat nu door Frankrijk is be zet. Zjj hebben Tunesië al gewaar schuwd overeenkomsten met de Fransen over afstand van gebied niet te erken nen, al stellen zjj samenwerking bij de exploitatie in het vooruitzicht als de kwestie van de Algerijnse souvereiniteit is geregeld. Wellicht koppelt Bourguiba deze aanval op Bizerta aan zijn aanspraken op een deel van de Sahara om te ver mijden, dat hij als een handlanger van de Fransen te boek zal komen te staan. Het Frans-Tunesische konflikt over de oorlogshaven Bizerta heeft in korte tijd zeer scherpe vormen aangenomen, aldus meldt het Algemeen Dagblad. De eerste schoten zijn gevallen en er zouden reeds enkele tientallen gewonden zijn, aan Tu nesische zes en aan Franse zjjde dertig. Gistermiddag werd van Tunesische zijde geweer- en mortiervuur op het Franse garnizoen afgegeven, hetgeen van Fran se zjjde werd beantwoord met bescher mend vuur” uit vliegtuigen, die kort nadien ter versterking van het garnizoen is nog geen aanwijzing, dat de regering (Diana) aan, wiens verblijf evenals dat van Tjitske verzorgd wordt door de Michigan Council of Churches. Momenteel vertoeven acht Amerikaanse meisjes in onze stad, die evenals Connie twee maanden in ons land zullen blijven en dan weer naar hun „home” terugkeren. In tegenstelling tot hun Nederlandse gast, bezoeken zij hier geen scholen, maar gaan zij alleen wat rondkijken. Eendeels is dat jammer want dan zouden zij er varen, dat het schoolleven in Nederland sterk afwijkt van dat in de U.S.A., waar het veel meer op de praktijk is afgesteld. Maar daarover hoort U wel meer van Tjitske. Aan het begin van de weg die toe gang geeft tot de nieuwe straten in de Noordoosthoek preikt vanwege de nog steeds niet afgewerkte bestrating nog altijd hef bord met opschrift „Inrijden op eigen risico”. De jeugd vindt dit blijkbaar niet vol doende. In de afgelopen nacht hebben zij nl. een tweede bord aan de paal ge timmerd met de veelzeggende aandui ding „Einde van de wereld”. Onze stad zal door zes tippelaars ver tegenwoordigd zijn in de Nijmeegse Vierdaagse wandeltocht, die van 25 tot en met 28 juli a.s. gehouden wordt. Het zijn de heren Adema, P. Cnossen, W. Meerholtz, W. Teensma, G. Ukema eii A. Zweere. De konferentie van de regeringsleiders van de zes landen van de Gemeen schappelijke Markt, die dinsdag in Bonn is gehouden nadat een dergelijke bij eenkomst op 19 mei niet is doorgegaan omdat de standpunten nog te ver uiteen lagen, is geëindigd met een kompromis, waarbij de vragende partij, Frankrijk, de meeste veren heeft moeten laten. De oorspronkelijke opzet van president De Gaulle was een hechtere politieke eenheid van de Zes te smeden door de re geringsleiders en de ministers van buitenlandse zaken, ekonomische zaken en defensie regelmatig te laten samenkomen voor het uitstippelen van een ge meenschappelijke politiek. Een politiek sekretariaat zou deze Europese konfede- ratie een nieuw middelpunt geven. De voorzitter de heer P. S. Falkena herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat de heer Meijer 39 jaar geleden als 2e kaasmaker gekomen is, daarna le kaasmaker werd en vervolgens chef. Hij kan dus tevreden zijn maar werd ook aan de fabriek zeer gewaar deerd. Zowel door het bestuur en de directeur als door het andere perso neel. Spr. wenste hem nog veel goeds op zijn verdere levenspad en overhan digde Meijer namens het bestuur een enveloppe met inhoud. Nadat traktaties waren rondgediend kreeg burgemeester Van Hout het woord, die herinnerde aan het Franse spreekwoord, dat afscheid nemen een beetje sterven is. Dat het hier deson danks feestelijk versierd is, komt om dat het bestuur deze gelegenheid wil de aangrijpen de heer Meijer te hul- zuivelfabriek gewijd heeft en op een vruchtbare arbeidsperiode kan terug zien. Dat hjj hier 39 jaar gewerkt heeft en vier oud-directeuren ook gekomen zijn om deze avond mee te maken, spreekt boekdelen. De plaatsèlijke overheid heeft ook waardering voor wat U voor de plaat selijke gemeenschap hebt gedaan, al dus de burgemeester, maar die waar dering is er ook bij de hogere over- --- - heidsinstanties. Als bewijs hiervoor las j makkelijker werd. spr. het schrijven van de Minister van I Gedurende de tijd die Meijer hier Landbouw voor, waarin mededeling 1 gewerkt heeft, waarvan dertig jaar als wordt gedaan van de Koninklijke on- eerste kaasmaker, heeft hij veel mee- derscheiding aan de heer Meijer ver- i gemaakt, verbeteringen van techni- leend. Hij speldde hem het ereteken 1 op waarmee hij de scheidende, maar Naar ons werd medegedeeld, komt het nog steeds voor, dat poststukken gedepo neerd warden in de brievenbus van het oude postkantoor. Deze is wel afgesloten met een stuk hout, maar het schijnt dat men dit verwijdert. Eén dezer dagen werd een besteller by het lichten van een der brievenbus; sen in de stad er op attent gemaakt, dat de voormalige bus weer gebruikt was. Bij onderzoek werden er inderdaad tal van stukken in aangetroffen, waaronder al van vrjj oude datum. Het publiek wordt er daarom maals op gewezen, dat de bus aan het oude kantoor buiten gebruik is gesteld. Brieven e.d. daarin bezorgd, worden dus niet gelicht. HEEG. Hedenmorgen om half elf is hier een ernstig ongeluk gebeurd waar bij het plm. drie-jarig zoontje Durk van van de familie A. Koopmans om het le van is gekomen. Het jongetje geraakte onder de ach teruitrijdende kaasauto van de firma Lankhorst tc Osingahuizen, waarvan de besluurder de heer B. Hof te Njjezjjl hem tevoren nog had gewaarschuwd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1