Melkboot door Duitse tanker overvarentwee inzittenden verdronken WYMBRITSERADEEL IJLST Vakantie-zeilcentrum „d’ Uilenburgh Aanwinsten Fries Scheepvaartmuseum voormalig Pompstation te Hommerts ingeluid Duo De Jager-Ruardi heeft weer een orgel AGENDA J van in o en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, V Maandag 24 juli 1961 116e jaargang no. 59 uit 1474 Aanrijding te Gauw Geslaagd W'oudsender bejaarden waren een dagje uit Gouden C.N.V.--insigne voor de heer Heeringa - Het Sneeker Nieuwsblad is een Verkeersongeval op de Oppenhuizerweg Een Bolswarder „Vlieger” gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD De heer G. Lunter nam afscheid van de St. Bonifatiusschool te Woudsend SI SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- jarige werkzaamheid aan deze school duidelijk uit de vele cadeaus, welke Kasterhoff tijdens zijn en De inrichting en bewoners Toch niet zoveel veranderd de Van de Arnhemse kant Mooie herinneringen 4 van het stichtingsbestuur verklaarde de heer B. Salverda het gemeentebestuur dankbaar te zijn dat alles zo snel werd georganiseerd. Deze gebouwen hebben nu vijftig jaar bestaan en wij hopen nu dat ze de volgende vijftig jaai' als zeil- centrum gebruikt kunnen worden en zul len voldoen aan het doel van de stich ting, aldus spr. W(j hopen ook op een even prettige samenwerking als tot nu toe en zullen proberen er veel van te maken. Een driewerf hoera voor de ge meente Sneek bekrachtigden spr. dank aan het gemeentebestuur voor de bizon- dere hulp hun verleend. Donderdag 17 augustus. Harddraven van gewone boerepaarden uit de ge meenten Hennaarderadeel, Wonse- radeel en Wymbritseradeel te Rood huis. Aanvang 9 uur. Maandag 24 t/m woensdag 26 juli iedere avond 8 uur film: Pygmalion. Dinsdag 25 juli om 2.30 uur: Speciale Kinder- en familievoorstelling met De nieuwe avonturen van Dik Trom. zifn school' hier samen de vakantie door brengen wat een goede vorming kan zijn voor hun latere funktie in de maat schappij. De rektor besloot met de wens dat dezelfde goede geest als bij boer Hoogterp ook in dit zeilcentrum moge heersen. In Leeuwarden slaagden voor het Mid denstandsdiploma onze stadgenoten de heren S. Tuinenga en P. Wagenmakers. was een Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS F. een i AMICITIA Ieder jaar pleegt er in de bekende veilingscatalogus van de numismaat Jacques Schulman te Amsterdam wel het een en ander voor te komen dat in de mun- van het Fries Scheepvaart Museum op zijn plaats zou zijn. Nu Burgemeester toespraak van de school dat hieraan ook enthou siast en con amore heeft medegewerkt, en voorts aan de leraren en leraressen, die vele dagen van hun vakanties heb ben opgeofferd om deze zeilkampen te leiden. In ’t bizonder de heer Schenkel die nu al tien jaar geleden de leiding op zich nam. Spr. betoogde vervolgens de zeilkampen zeer te waarderen. Niet alleen om de grote gezellig heid maar omdat het ook van groot be- op de wolspinnerij met de directie staat afgebeeld maar waarvan zij voor eerst nog geen afstand kon doen. Ho pelijk kan er daarom een foto van worden gemaakt aangezien het toch wel de moeite waard is een meer tast bare herinnering aan dit reeds lang in het vergeetboek geraakte bedrijf in ons museum te bewaren. Linnenpers. Van huiselijker aard is de aankoop van een ouderwetse, eikenhouten lin nenpers, afkomstig uit een Sneker pas torie en om deze reden gaarne als een gezellige stoffering van het museum begroet! Het meubel dateert uit het laatste kwart van de 18de eeuw te oor delen naar de sobere vormgeving van het onderstel en telt elf eikenhouten bladen, waaronder 12 lakens konden worden geplet. Jammer dat meubelen niet kunnen spreken want wie weet welke interessante verhalen deze pers over het zich meer binnenshuis af spelende Sneker leven sinds de dagen van stadhouder Willem V had weten te vertellen! Een ingezetene uit Hommerts, die front dat weer vakkundig door Appie Roosenstein is overgeschilderd, maar ook het geluid. Ruardi heeft nl. een paar nummertjes voor ons op „De Pa rel”, want zo heet het, gedraaid en het klonk uitstekend. Doch het waren, hoewel mooie, oude stukken. Andere boeken waren er niet bij. De Jager heeft echter een modern boek in de maak, maar nu „Ome Piet” in Rotter dam, een van de bekendste noteurs in ons land, overleden is, gaat dat zo vlug niet meer. En toch moet er moderne muziek bij, want ook de jeugd moet aan haar trekken komen. En daar kan ieder aan meewerken, door iets te de poneren in het busje dat aan het orgel hangt. Manzen doen de Jager en Ruar di nl. niet als ze er mee op straat ver schijnen. Ze hebben nl. toestemming gekregen bij mooi weer ’s avonds van half acht tot negen in het centrum te spelen om de stad wat op te vrolijken. Ook stelt de Jager het ter beschikking van verenigingen e.d. alleen tegen ver goeding van de onkosten. O.a. het loon van de orgeldraaier, want „De Parel” wordt op echt ouderwets degelijke ma nier met de hand gedraaid. En geheel in stijl is ook de driewieler wagen waarop het vervoerd wordt. Naar onze mening moét Sneek de beide heren dankbaar zijn dat ze er zo veel moeite en kosten voor over heb ben wat fleur in de stad te brengen. Het „busje” geeft jong en oud de gele genheid dat metterdaad te tonen. De rektor van het Chr. Lyceum te Arnhem Dr G. J. D. Aalders zei, dat h(j en zjjn vrouw al veertien jaar ge wend waren een zondag in het oude zeilkamp bij boer Hoogterp door te bren gen en daaraan, evenals zovele jonge ren, de mooiste herinneringen te bewa ren. Want ook daar was het bizonder goed. Spr. dankte voor het vertrouwen dat het Stichtingsbestuur in zijn school stelt die een waardige huurder hoopt te zijn en bracht eveneens dank aan het gemeentebestuur voor het totstandko men van dit kamp, aan het curatorium Deze laatste heeft toen zijn kennis en krachten gegeven aan het opknap pen van het orgel der vereniging van orgelvrienden welke na het vertrek van De Waterpoort werd opgericht, maar het werk hieraan moest wegens gebrek aan contanten worden gestaakt. „Spoedig daarna bemerkte ik het al”, zo vertelde de heer de Jager ons. „Klaas begon te kwijnen’. Hij kan niet zonder-een orgel.” „En”, zo voegde hij er openhartig aan toe, „ik zelf trou wens ook niet. Daarom zijn we samen naar Amsterdam gegaan en hebben we bij Perlee in de Jordaan weei' een or gel gekocht. Een Belgische De Vreeser met 8 registers en 62 toetsen. Een pri ma orgel, maar het moest worden ge restaureerd. Dus is Klaas weer ijverig aan het werk gegaan en hier zie je het resultaat”. Dit gesprek hadden we in de Haven straat voor het pakhuisje achter de B.L.O.-school dat de gemeente de heer de Jager voor een schappelijk prijsje heeft verhuurd om het orgel er in on der dak te brengen. Wij hebben het daarna bezichtigd en bewonderd. De Jager had beslist niet te veel gezegd. Het is een mooi orgel. Niet alleen het Het oude is voorbijgegaan. Alles is hier nieuw geworden. Maar in wezen is er toch niet zoveel veranderd. Deze ge bouwen hebben vijftig jaar dienst ge daan voor de waterwinning teneinde de volksgezondheid te dienen en beide ele menten - water en volksgezondheid - vinden wij ook hier terug. Ik hoop, zo betoogde de heer Van Hout dat velen die hier zullen verblijven even zovele vrienden van Friesland zul len worden. GAUW. Vorige week vergaderde afd. Gauw van de NCLB in verband met het uitreiken van het gouden CNV in signe aan de heer J. Heeringa, die ai meer dan 25 jaar lid van de NCLB is ge weest. Devoorzitter, de heer J. Ypma her innerde aan het blijde feit, dat Heerin ga koninklijk onderscheiden werd met zjjn 45-jarig dienstverband bij de fa. Boschma en feliciteerde hem hiermee namens de afd. hartelijk. Ook het bonds- bestuur had zich niet onbetuigd gelaten, door een prachtige portefeuille met in scriptie aan het afdelingsbestuur te zen den met het verzoek deze aan de jubi laris te overhandigen. Vervolgens speld de de voorzitter Heeringa het gouden insigne op, waarna hij hem de porte feuille overhandigde. Namens de afde ling wenste hij de onderscheidene van harte geluk en Gods zegen in zjjn verde re leven. De heer Heeringa sprak daarna zelf nog een dankwoord. Een en ander werd op de gevoelige plaat vastgelegd. Het was bijna 10 uur toen de voorzitter deze gezellige en feestelijke avond met dank gebed sloot. Gistermiddag is op de Oppenhuizer weg ter hoogte van wasserij „Ozon” een ongeval gebeurd. Uit de richting Joure naderde een personen-auto be stuurd door mevr. H. W.-R. alhier, en zij verleende toen zij linksaf wilde slaan geen voorrang aan de uit het centrum van Sneek komende motorrij der. Een botsing was niet meer te ver mijden. Hierbij werd de duo-passagier B. Brouwer uit Boornzwaag over de motorrijder, die afkomstig was uit Op penhuizen geslingerd. Hij bleef op de weg liggen en heeft waarschijnlijk een lichte hersenschudding opgelopen. De motorrijder kwam er af met enige ont vellingen. Beide motorrijtuigen wer den beschadigd. In een van de twee voormalige filter gebouwen zijn behalve de-reeds genoem de „kuip” die plaats biedt aan 80 perso nen en met olielampen verlicht wordt, de daarachter gelegen slaapzaal voor 40 meisjes met wasgelegenheid en de „kombuis” (keuken) ingericht. De slaapzaal voor de eveneens 40 jon gens bevindt zich in een apart gebouw dat echter in verbinding staat met het hoofdgebouw. De leiding is onderge bracht in de voormalige dienstwoningen. Elke groep jongens en meisjes brengt veertien dagen in het kamp door, maar daarnaast is er nog een voorkamp van een week voor opleiding van de zeil- instrukteurs die elk jaar uit de oudste en reeds enigszins bevaren leerlingen worden gerekruteerd. I WOUDSEND. Evenals vorige jaren hebben de bejaarden uit Woudsend en omgeving ook in 1961 hun jaarlijks uit stapje gemaakt, ’s Morgens om 8 uur stonden twee bussen gereed en direkt daarna werd de tocht aanvaard. Ditmaal ging de reis over Heerenveen, Meppel naar Balkbrug waar de koffie tafel gereed stond. De heer Huberts, voorzitter van het komité, die de plaats innam van de heer Schilstra, die wegens drukke werkzaamheden voor deze funk tie bedankt had, hoopte dat het een ge zellige tocht mocht worden. Na de koffie ging de tocht door de mooie omgeving naar Holten waar het Canadese Kerkhof werd bezichtigd. Een der Canedese graven was dat van een zekere G. Visser in Haskerhorne gebo ren, van ouders uit deze omgeving, die indertijd naar Canada zijn vertrokken. Voorts werd het Nat. Hist. Museum in dezelfde plaats bezichtigd. In hotel Dalzicht te Ntfverdal stond het diner klaar, dat bizonder goed was en er dan ook best inviel. De terugtocht voerde door de prachtige omgeving naar Hel lendoorn, waar de sprookjestuin werd bezocht. Vervolgens ging het door de bosrijke omgeving over Heino en Zwolle naar Ens (N.O.P.) dat de laatste pleisterplaats was. Hier dankte voorzit ter Huberts voor de geslaagde tocht en verleende hij het woord aan de heren R. Falkena, R. de Boer en J. Westerhof, die allen bedankten, mede namens de andere tochtgenoten, voor een der mooi ste tochten die ze als bejaarden hadden meegemaakt. De heer F. de Haan meende als een der jongste bejaarden ook zijn instemming te moeten betonen. De heer L. de Jong deed, als bejaarde een paar aardige voordrachten, terwijl, drie dames echtgenotes van het komi té niet wilden achterblijven en een toe passelijk lied zongen. Intussen was de tijd aangebroken om huiswaarts te ke ren. Bij de boterfabriek aangekomen ston den zeer veel dorpsgenoten en de mu ziek klaar om de bejaarden feestelijk binnen te halen. Op het parkeerterrein gekomen werden enige nummers ge speeld, waarna de voorzitter zjjn dank uitsprak aan allen die hun medewerking hadden verleend voor het welslagen van deze tocht. WOUDSEND. Onze plaatsgenoten, de dames G. Poepjes en M. Draaier, zijn te Sneek geslaagd voor het diplo ma stenotypiste. Burgemeester J. van Hout wenste het Stichtingsbestuur eveneens van harte geluk met het ingebruiknemen van dit fraaie zeilcentrum. Het gemeentebe stuur van Wymbritseradeel had ook veel belangstelling voor wat er met dit oude pompstation zou gebeuren, en dat deze bestemming er aan is gegeven, heeft ge heel zijn instemming. Advertentieprijs 15 ct per mm. Eg contract adv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Direct nadat Rinnert de Jager enige jaren geleden zijn mooie draaiorgel „De Waterpoort” verkocht had, had hij er al spijt van. En zijn monteur een al even enthousiaste draaiorgelvriend Klaas Ruardi niet minder. De burgemeester, die vergezeld was van de wethouders Berkhout en Fjjlstra sekretaris Koster en de heer de Boer, direkteur van gemeentewerken, begon zijn ook feestelijk gestemde speech met de mededeling dat de heer Schenkel, toen hfi twee jaar geleden op het Ge meentehuis verscheen met zóveel en thousiasme zjjn plannen voor dit zeil kamp naar voren bracht, hij het ge meentebestuur in de boot kreeg. En nu is deze boot het meer opgegaan in de vorm van een stichting waarin het Ge meentebestuur en het Chr. Lyceum te In het voormalig Pompstation aan het Oudhof te Hommerts, waar een halve eeuw lang het drinkwater voor de Sneker burgerij uit de bodem werd gepompt, vertoeven nu een kleine tachtig leerlingen van het Chr. Lyceum te Arnhem om in deze schone waterrijke omgeving veertien dagen een zeilvakantie door te brengen. Dit is de eerste groep jongens en meisjes, die onder leiding van drie leraren onder wie drs. K. C. Schenkel en zijn echtgenote, die als hoofd van de huishouding optreedt, twee leraressen en een aantal zeilinstrukteurs - kenbaar aan hun zeilpet die alleen zij mogen dragen - dit nieuwe zeil- en vakantiecen- trum ,,d’ Uilenburgh” bevolkt en zaterdagmorgen ook de officiële opening door burgemeester Rasterhoff bijwoonden, wat zij door hun muziek en zang tot een echt feestelijk gebeuren maakten. Het is een wijd en een open land, maar daardoor juist ook een gevoe lig land. Past jullie daarom aan bjj dit land dat jullie gastvrij ontvangt en weest goede buren van haar be woners. Hartelijke gegelukwensen en welkom op het grondgebied van Wymbritseradeel. De heer Lunter heeft het overigens niet gemakkelijk gehad. In 1939 een jaar na zijn benoeming kon hij we gens ziekte twee jaar niet werken en kort nadat hij genezen was verklaard, werd hij weer voor lange tijd ziek. Na 1946 leek het er op dat hij alle moei lijkheden te boven was, maar dit duur de tot vorig jaar. Het was dan ook om gezondheidsredenen dat hij de 52-jari ge onderwijzer vervroegd pensioen heeft aangevraagd. De voorzitter van het schoolbestuur, pastoor H. W. J. C. M. Scholtens, schetste de heer Lunter als een be scheiden man, die ondanks de moeilij ke omstandigheden steeds weer met frisse moed begon. Hij bood de schei dende onderwijzer aan het slot van zijn toespraak een cadeau onder cou vert aan. Namens de ouders sprak de heer L. Rijnja de héér Lunter toe en hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een televisietafel en een leunstoel. Me vrouw Lunter, die een vaste benoe ming kreeg als onderwijzeres aan de school, werd een bloemstukje aange boden. De avond, die onder leiding stond van de heer L. de Jong, werd verder gevuld door zang van het kritekoor en het kerkkoor, en gitaarspel, zang voordrachten van de jeugd. Drs Schenkel sprak eveneens woorden van dank voor alles wat hier voor de leerlingen is gedaan. In de eerste plaats als ouder, verder als leraar, maar ook namens de leerlingen. Uit hun opstellen blijkt nl. telkens weer welk een grote betekenis deze zeilkampen in hun leven hebben. Spr. betrok in zjjn dank ook het curatorium dat grote financiële ver plichtingen op zich heeft genomen om dit alles mogclijk te maken, de rektoi’ voor diens aktiviteit en energie en voorts architekt V. d. Molen en de aan nemers Duiker te Hommerts en Wier sma te IJlst. Wij zijn allen blij met dit kamp en i beloven zuinig met de gebouwen om te j gaan en zuinig te zijn op het landschap, zo eindigde spr. GAUW. Gistermorgen is hier een on geval gebeurd dat nog betrekkelijk goed is afgelopen. Een dochtertje van de familie H. Zeilstra stak, terwijl zij aan het spelen was, geheel onverwacht met kaar autoped de weg over. De be stuurder van een uit de richting Goën- ga komehde personenauto kon een aanrijding niet meer voorkomen en reed tegen haai' op. Het kind liep een beenbreuk op en werd naar het St. Antónius Ziekenhuis in Sneek ver voerd. Eerste stap In de stichting verwachtte de burge meester een vruchtbare samenwerking waarbjj hij deze opening wilde zien als de eerste stap in de richting die er toe zal leiden dat, zoals de bedoeling is, ook andere inrichtingen van dit centrum ge bruik gaan maken. Met de beste wensen voor een gun stige ontwikkeling droeg spr. hierna de exploitatie van het kamp over aan de stichting en bood hij namens het ge meentebestuur een scheepsbel in stan der aan, met welke bel hij daarna onder grote bjjval het kamp inluidde. Arnhem samen deel hebben. .Voor de, ,d?tf jdcjongens, en meisjes van prettige wijze waarop deze zaak met het bestuur van het Lyceum tot stand kon worden gebracht was spr. zeer dank baar. Na geestige toespelingen op de naam van het centrum, vertelde de burge meester dat deze gekozen is, omdat in dit vertrek - de rekreatie- en eetzaal - geheel in stijl „de kuip” gedoopt, waar de opening geschiedde inderdaad uilen huisden. Daarna stelde hij de vraag: waarom wil het gemeentebestuur nu ei genlijk de Arnhemse jongens en meisjes naar Sneek en Hommerts, kortom naar Friesland halen? Zjjn antwoord luidde: in de eerste plaats door de aktiviteit van de heer Schenkel en ten tweede omdat het onze hartewens was dit komplex, nu het niet meer voor zjjn oorspronkelijk doel werd gebruikt, dienstbaar te maken aan de rekreatie voor de jeugd van ver re om deze daardoor in kennis te bren gen met de geneugten van de water sport. En verwacht wordt, dat zjj hier door zoveel liefde voor deze mooie na tuur en de watersport zal krijgen, dat ze later als ze ouder geworden zijn, ook naar Friesland en naar Sneek zullen komen. Spr. sprak dan ook de wens uit, dat zij veel goede vakanties in dit centrum zullen doorbrengen en er een hechte band met Sneek en Friesland gelegd zal worden. Dan is ons doel bereikt. draaien en een reddingsbootje in ge reedheid brengen, terwijl ook op de walkant enige veehouders te hulp schoten. De gebeurtenissen speelden zich daarna bliksemsnel af. De Duitse ka pitein zag nog dat een van de twee mannen naar de kant probeerde te zwemmen, doch dat hij zijn pogingen opgaf toen de ander om hulp riep. Hij probeerde deze te bereiken, doch zijn pogingen waren tevergeefs want deze zonk inmiddels in de diepte. Ook de ander verdween even later in de vrij diepe vaart. Na ruim een uur dreggen werden beide lijken gevonden. De knecht van de veehouder ongehuwd, doch deze zelf laat vrouw met twee jonge kinderen ach ter. liever onbekend wenst te blijven, deed ons een, bijkans door de papiermot op gepeuzeld diploma toekomen, in no vember 1866 uitgereikt aan A. Flink. Dit diploma behoorde bij bronzen medaille, op de „Algemeene Tentoonstelling van Nederlandsche Nij verheid en Kunst”, gehouden in het destijds juist geopende en dezer da gen volledig afgebroken „Paleis voor Volksvlijt” te Amsterdam. De heer Flink had „Saijetten” ingezonden en exploiteerde, als wij het wel heb ben, tesamen met de heren Louwmans, Pijttersen en Stam een „sajetspinnerij” op het Achterom te Sneek. Jammer genoeg heeft zich deze tak van nijver heid in Sneek niet kunnen handhaven. Met een doffe klap boorde gister ochtend omstreeks half acht de neus van de Duitse tanker „Romerberg” uit Frankfurt am Main zich op het groot- scheepsvaarwater van het Koufurder- meer (de Nieuweweg) in een daar pas serend melkbootje. De beide inzitten den, de 26-jarige veehouder L. P. Cnossen te Dijken (bij Langweer) en zijn één jaar jongere knecht Freerk Lijstra uit Noordbergum werden uit het lichte scheepje geslingerd en zijn jammerlijk verdrenken. De veehouder en zijn knecht waren juist klaar met melken en aanvaarden met het melkbootje de terugreis naar huis. Het scheepje was volgeladen met lege bussen, welke volgens sommigen door de mannen gereinigd werden. Zo voer het bootje rustig verder, tot dat de 997 ton metende tanker, die in ballast op thuisreis was, haar tegemoet kwam. Plotseling schoot het bootje naar het midden van de vaart en kwam voor de boeg van de tanker te recht. Een aanvaring was onvermijde lijk en beide mannen werden uit het scheepje geslingerd. De kapitein van de tanker liet on middellijk de motoren achteruit Kaart van Staveren Door aankoop werd een plattegrond van de stad Staveren verworven, ken nelijk afkomstig uit de bekende ste denatlassen van de gebroeders Blaeu, die in de zestiger jaren van de 17e eeuw hun grootste triomfen vierden. De 17de eeuwse kaartenmakers ver stonden de kunst hun werkstukken tot allergenoeglijkste tafreeltjes om te to veren, waarbij de in vogelvlucht weer gegeven steden en stadjes tot leven kwamen, de molens schijnen te draaien, de schepen bruisend af- en aanvaren en men de burgerij tot in de achtertuintjes kan bespieden. Zo ook de nu aangekochte kaart, die ons in licht over de bouw van Staveren, de inrichting der havens en de schepen, die er vertier brachten. Zo fraai is dit alles gegraveerd dat men eigenlijk wel ieder scheepje zou willen uitknippen en tot een afzonderlijk ingelijst pren tje verwerken! Nu hopen wij sommige lieden niet op een verkeerd denkbeeld te hebben gebracht want het is eigen lijk al erg genoeg dat men in het ver leden vrijwel alle antieke atlassen in stukken heeft gesneden teneinde met meer gewin de afzonderlijke bladen aan de man te kunnen brengen! Het blad Maastricht in Maastricht, het blad Groningen in Groningen, het blad Sta veren. in Sneek. Een stapje verder, en aanstonds worden ons wellicht nog de schuitjes aangeboden van de on barmhartig verknipte losse bladen! Niemand durft thans te voorspellen waartoe de hausse in „antiek” leiden gaat. In ieder geval pikt Sneek er een behoorlijk graantje van mee, te oorde len naar het grote aantal handelaren in oude „Kunst en kunst” dat onze stad tot domicilie heeft. Handelaren, die hun debiet overigens niet zozeer in Sneek zelf vinden doch bij hun vak broeders in Holland dan wel de groei ende stroom Duitse passanten. En hoe men hier verder ook over denken mo ge, heel dit bonte gescharrel komt de naam van Sneek als een voor toeris ten aantrekkelijke stad zeer ten goede. Al zal men het de conservator van het Fries Scheepvaart Museum wel niet euvel duiden dat hij het „Sneker an tiek” met andere ogen bekijkt dan de gene, die bij zijn aankopen minder statige maatstaven behoeft aan te leg gen H. H. Geschenken Namens de leerlingen bood een hunner een raamembleem in glas en lood aan waarin de letters C.L.A. (Chr. Lyceum Arnhem) plus een blauwe vlag met een geel hart waarin dezelfde letters. Het eerste werd onthuld door mevrouw Aal ders, en haar man hees de vlag in de mast, nadat hjj de jongelui veel zon (het hart in de vlag) en blauwe luchten had toegewenst. De vlaggemast was een ge schenk van de aannemers namens wie de heer Duiker dankte voor de prettige samenwerking. En toen was het ogenblik aangebroken waarop koffie met spritskoeken kon worden aangeboden en de jeugd haar vokale en muzikale bezigheden kon her vatten alvorens weer ’t water op te gaan waartoe zowaar het, zij het waterig, zonnetje noodde. i Sneker schelling drie maal zoveel op- het bezit van een schilderstuk, waar- werden aangeboden, en de vriendelij- piaar> enige jaren geleden door ons ke woorden, welke tot hem werden ge richt. Onder grote belangstelling het j ocnuiman ie zv St. Jozefgebouw was tot de laatste I tenverzameling - - - -+ o j eens wordt er een der zo hoogst zeldzame, in de 15de eeuw te Sneek geslagen plaats bezet heeft de heer G. Lun- schellingen vermeld, dan weer muntjes uit andere Friese steden welke dank zij ter, hoofdonderwijzer aan de St. Boni- de bedrijvigheid en ondernemendheid der kooplieden en schippers uit het mid- faciusschool te Woudsend, na een 22- I deleeuwse Friesland hun weg tot in Scandinavië en Rusland vonden. De laatste - - - - - - tijd blijkt het echter steeds moeilijker de onderhavige verzameling uit te brei- i den aangezien de stijgende antiekprijzen ook de markt der munten en pennin- afscheid genomen. Dat de scheidende j gen nje( onberoerd gelaten hebben. onderwijzer een grote plaats inneemt j in de harten van de parochianen bleek Zo is het vorig jaar geschied, dat een De anonymica uit Hommerts is nog in bracht dan een overeenkomstig exem- museum op de Amsterdamse veiling aangekocht. De opbrengst lag dan ook ruim 50 gulden boven het maximum- bod, door het Fries Scheepvaart Mu seum gedaan! Met andere muntjes, zo als die, in de 11de eeuw geslagen te Staveren, Bolsward, Leeuwarden en Dokkum is Tiet navenant gegaan zodat ook op de laatst-gehouden veiling slechts één van de zes postjes kon wor den afgemijnd waarop het Fries Scheepvaart Museum aanvankelijk had geboden. Deze éne aankoop betreft een z.g. „vlieger” van de stad Bolsward. Nu hadden wij goed menen te doen eerst de. stad Bolsward op dit muntje te wij zen aangezien, voorzover ons bekend, Bolswarder muntjes in de stedelijke oudheidkamer niet voorhanden waren. Bij het uitblijven van een reactie op onze brief werd echter besloten het muntje dan maar zelf aan te kopen, al thans te trachten dit tegen niet al te hoge prijs te verwerven en ziet, door een onnaspeurbaar toeval bleef het Fries Scheepvaart Museum met zijn raming juist iets boven het hoogste bod zo dat de „vlieger” voor Friesland kon worden behouden! De Bolswarder „vlieger” vertoont nauwe verwantschap met de gelijktij dige Sneker en Workumer schellingen zodat zij wel door dezelfde, rondrei zende muntmeester in opdracht der stadsbesturen zullen zijn geslagen. Het zijn maar heel dunne, zilveren schijf jes van niet al te best gehalte, aan bei de zijden van toepasselijke voorstellin gen en ommeschriften voorzien. Het thans verworven exemplaar vertoont aan de ene zijde de dubbelkoppige adelaar uit het Bolswarder wapen, waaromheen de tekst „MONETA NO VA BODELSWARDENSIS” nieuwe munt van de stad Bolsward. Aan de andere kant is een meetkun dige figuur aangebracht, in het ruit vormige midden waarvan de letter B Bolsward prijkt. Het omme- schrift geeft het jaar van muntslag aan: „ANNO DOMINI MCCCCLXXII- II” 1474 dus.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1