Aanwinsten Fries Scheepvaart Huseum Waterpoort krabbels u;ni door Speurder IJLST WYMBRITS ERA DEEL en van BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SMEEK, Drie en halfjaar geëist tegen inbreker Hema Donderdag 27 juli 1961 116e jaargang no. 60 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Geslaagd Snypsnaren en curiosa H H Beiaard-concert door Sjef van Balkom Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Berlijn nog steeds kernpunt van internationale politiek Geslaagd SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- Tsjombé: handig spel juist 1. 5. H. Badings Een bekend gezegde is Frankrjjk contra Tunesië H. H. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. president een Bizerta zou overgaan. Zijn de neutralistische Afro-Azia- waar in de grote jachthaven gemeerd wordt. Een dag later ontvangt de burge meester van de stad de gasten, ter wijl dan tevens bekend wordt ge maakt wie de Gouden Wimpel heeft gewonnen. Tevens maken de deelne mers verschillende exkursies in deze stad en in Keulen. Op 18 augustus varen de Londenaars naar Oberwin- ter om vandaar, gelijk de Batavieren in vroeger tijden deden, langs de Rijn naar Lobith af te zakken. Via Dord recht, Terneuzen en Ostende zetten beide schepen weer koers naar Enge land. (Op de foto beide schepen aan de Bothniakade). Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS 2. 3. 4. 6. 7. 8. 9. 10. In een tijd als deze, waarin veel vernieuwd en verbeterd wordt, is men gauw geneigd de dingen van vroeger te vergeten. Eendeels is dat jammer. Want als we de sociale kant van de tijd rond de eeuwwisseling en ook later nog, opzij schuiven, dan blijft er iets over waarover sommige ouderen spre ken als „die goeie ouwe tijd”. Ja, die goeie ouwe tijd Onze stad heeft sindsdien een geheel ander aanzien gekregen doch de mees ten gaan aan deze veranderingen voor bij. Ze gaan er aan voorbij omdat veel- Het toilet-, was- en scheergebouwtje op de hoek van de Zeilstraat en het De Koopkanaal is weer open. De toe risten kunnen hier weer terecht, een teken dat het watersportseizoen in volle gang is. Naast de meer spectaculaire stukken als scheepsmodellen, schilderijen, zil veren voorwerpen en meubelen heb ben ook minder ogende zaken hun plaats in een museum, indien deze op hun wijze de sfeer van een bepaald tijdperk weten op te roepen dan wel als documenten kunnen igelden. Wij willen ditkeer dus eens onze aandacht wijden aan de catagorie van kleinere aanwinsten, daarbij een keus doende uit het bonte geheel sinds het laatste halfjaar verworven. Wij beginnen dan met een serie 19de eeuwse school- en bidprentjes, ons ge worden van de heer S. J. van der Meu- len uit Bolsward. Zij zijn afkomstig uit Blauwhuis en Greonterp, een „Roomse hoek” dus, waarvan de prentjes duide lijk getuigenis afleggen. Vermoedelijk zijn zij uitgereikt door de zusters van de R. K. Lagere School te Greonterp, die hun materiaal wel uit Brabant, Limburg of Kevelaar zullen hebben betrokken. Zo ook de schoolprent, omstreeks 1850 gedrukt en „zu haben bei Joh. Schaafs in Kevelaer”. De tekst is in het Nederlands gesteld en behelst de „Geschiedenis van het lijden onzes Heeren Jesus Christus”. Regelmatig is in de tekst een woord weggelaten en door een prentje vervangen, waarvan de betekenis door het lezende kind moest worden geraden. Een uit paeda- gogisch oogpunt niet onverdienstelijke Ook president Tsjombé van Katanga weet het spel handig te spelen. Vorige week heeft hjj gezegd, zich desnoods tot de Sowjet-Unie te zullen wenden als het Westen Katanga niet voldoende hulp zou verlenen en van Russische zijde schijnt inmiddels reeds een instemmende re- aktie te zjjn gekomen. Verder zocht hij kontakt met zijn vroegere aartsvijanden, de Loemoembisten in Stanleystad, ter wijl hij zijn leger voegde onder het bevel van de Kongolese opperbevelhebber, ge neraal Moboetoe. Op deze wijze tracht hij enigerlei aktie tegen zjjn afgeschei den provincie te voorkomen. Het is op portunisme tot en met en de Westelijke landen zullen er bovenal het hoofd koel bij moeten houden. Vergadering van de „zes” in Bonn Intussen hebben de zes landen van de Europese Gemeenschappen in Bonn vergaderd en zjjn tot een zeker kompro- mis gekomen tussen het Franse stand punt van het „Europa der Vaderlanden” met een politiek sekretariaat (waarin Frankrijk de eerste viool zou spelen) en het integratiestandpunt, dat ruimte laat voor toelating van Engeland tot de Zes en dat vooral door Nederland wordt ver dedigd. Gelukkig echter stond Neder land niet meer zo alleen als bij de vo rige topkonferentie van de Zes. Het kommuniqué was overigens vrij vaag; een beetje integratie en een beetje kon- federatie. De Fransen hopen overigens door de stap, die zij te Bonn hebben gedaan in de richting van een meer geïntegreerd Europa, Engeland ervan te weerhouden toe te treden tot de Zes. Veel kans, dat dit zal gelukken, maken zij niet, want het lijkt, dat de Britse regering nu wel vastbesloten is om hier toe over te gaan, ondanks de grote be zwaren die er tegen bestaan in de lan den van het (Britse) Gemenebest. En- gelands slechte ekonomische toestand maakt het trouwens noodzakelijk. De Britse betalingsbalans is zeer zwak, ver moedelijk vanwege de te lage uitvoer. Voor de zoveelste maal bevindt Enge land zich dus weer in een krisis, doch voor de zoveelste maal kan men de overtuiging hebben, dat de Engelsen zich hieruit zullen redden. Selwyn Lloyd, de minister van financiën, heeft een reeks ingrijpende maatregelen aange- kondigd om de krisis te boven te komen. Het leven in Engeland zal duurder wor den; de omzetbelasting en sommige ac- cijzen zijn verhoogd en er worden dras tische bezuinigingen doorgevoerd. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Trumpetvoluntary Nederlandse volksliedjes Toccato, feestmars en gavotte voor klein carillon Alb. Mosmans Oud-hollandse boerenliedjes en contradansen J. Röntgen Suid-Afrikaanse liederen Drie liederen C. van Rennes Friese volksliederen Boerenschots en Wals Improvisatie Oude munten Oude munten worden nog maar steeds gevonden en soms aan het Fries Scheepvaart Museum afgegeven teneinde de betekenis of ouderdom te vernemen. Het is wel spijtig dat de vinders zo vaak teleur moeten worden gesteld met de mededeling dat het maar „gewone duiten” zijn, hoogstens drie eeuwen oud en van geen of ge ringe handelswaarde. Hopelijk houdt men het ons ten goede dat wij in onze rubriek van dergelijke vondsten zo weinig melding maken. De goede be doelingen worden op prijs gesteld doch er valt over dergelijke vondsten nu eenmaal weinig te schrijven. Een uit zondering willen wij ditmaal echter maken voor de reeds bejaarde heer Lieuwe Adema uit Wolsum, die aan het museum een duit liet brengen, door hemzelf gevonden. De heer Ade ma was tevens de vinder van de mid deleeuwse „draineerbuizen” in de mo- lenpólle bij Wolsum, waarover wij vele Donderdag 3 augustus zal Sjef van Balkom, stadsbeiaardier te ’s-Hertogen- bosch en Helmond, op het carillon van onze stad een koncert geven. Het pro gramma vangt aan om ’s avonds 8 uur en zal om 9 uur geëindigd zijn. Het programma vermeldt de volgende werken: Den iersten allemainge VI. Rondo met Recoupes Tielman Susato Kerry Purcell Omstreeks Kerstmis 1959 brak B. tweemaal in onze stad in, hetgeen hem evenwel niets opleverde. In februari van het volgend jaar probeerde hij het weer bij de n.v. Hubert Co. en toen bedroeg de buit f 1.100,Twee maan den later ontvreemdde hij f 1.250,in ’n machinefabriek eveneens in Sneek. B. verplaatste hierna zijn werkter rein naar Staveren en uit het postkan toor aldaar nam hij een geldtrommel mee, waarin zich een bedrag van f 2.000,bevond. In de nacht van 26 op 27 oktober maakte B. in Heeren- veen een geldkistje met f 1.100,van de Onderlinge Brandwaarborgvereni- ging aldaar buit. Zijn grootste slag sloeg hij echter bij de n.v. Warex (Hema) alhier waar hij f 25.000,meenam. Doch hieruit volg de tevens zijn arrestatie want na ver loop van tijd was men B. gaan schadu wen omdat hij veel meer uitgaf dan hij zich kon permitteren. Alle landen hebben met hun moeilijk heden te kampen en in de vrije wereld treden deze nu eenmaal vrijwel altijd aan de dag. Amerika tracht de achter stand op de Sowjet-Unie op het gebied Sneek, zoals we dat heden ten dage kennen. Ontelbare malen heeft brugwachter Jagerlengh vroeger de brug aan de Oppenhuizerweg opengedraaid en tel kenmale kreeg hij dit beeld onder ogen. De brood, koek- en beschuitbak- kerij werd toen bewoond door Douwe Bakker, en kreeg in 1909 een nieuwe bewoner in de persoon van de heer Herman Steenbeek, die er een verlof- zaak van maakte benevens een winkel. Na hem vestigde zich daar de heer Heemstra, die er ook een verlofzaak dreef en later begon L. Jillings er zijn „Kappershuis”. Aan de r.k. huishoudschool te Bols ward slaagden voor de primaire op leiding de dames C. Mous en V. Post- ma, beiden alhier. ders wel gevonden zijn. Tot een volgende maal! Aan de Hogere Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam slaagde voor het diploma B.S. onze stadgenoot P. A. G. Hamersma, die tevens een sextant ontving als beste practische leerling van de school. rij om eerst in de 19de eeuw gemeen goed te worden in de woningen der boeren en de zo sobere huizen der kleine burgerij terwijl het tot aan het begin van onze eeuw zou duren eer ook de gedachten der op de allerlaag ste sporten der maatschappelijke lad der geplaatsen er naar begonnen te staan, schotwerk of behang met ’t een en ander op te fleuren een spiegel tje, de portretten van heit en mem, de prentbriefkaart van de zoon in militai re dienst of de dochter, elders als dienstbode werkzaam. Men komt zo voor en na wel eens merkwaardige afdankertjes tegen, die soms twee tot drie generaties lang tot de vertrouwde uitrusting van de woon kamer of het zondagse vertrek behoor den eer een sterfgeval, verhuizing of verbouwing de rust kwam verstoren en asman, koopman of buurman een kans gaf. Dezer dagen werd ons een ingelijste litho uit het midden der vo rige eeuw aangeboden, welke in rijm de lezer enige wijze lessen voorhield. Bij wijze van versiering is de aanhef in letters geschreven, samengesteld uit in allerlei potsierlijke houdingen ge wrongen menselijke figuren. „Hoor, Zie en Zwijg”, raden deze poppetjes ons aan terwijl enige nogal duister ge stelde dichtregelen, toegelicht met een voorstelling van de onkunde, „in haa- ren naakten staat”, nader trachten duidelijk te maken waarom en waar toe men er verstandiger aan doet dui zend maal te zwijgen dan soms „één woortjen” te spreken. De kwestie-Berlijn vormt thans het kernpunt van de internationale politiek. Vorige week hebben de Westelijke grote drie nota’s aan de Sowjet-Unie doen toekomen, waarin zij van hun vastberadenheid blijk gaven, doch tevens van hun bereidheid tot onderhandelen. Wat betreft het eerste heeft men het niet bij woorden gelaten; president Kennedy heeft in een rede voor radio en televisie maatregelen aangekondigd tot verhoging van de militaire en ekonomische pa raatheid van de Verenigde Staten en zijn minister van defensie, McNamara, heeft over dit vraagstuk te Parijs en Londen besprekingen gevoerd. Begin vol gende maand komen de ministers van buitenlandse zaken van de Westelijke gro te drie en daarna de Raad van de Noord-atlantische Verdragsorganisatie te Pa rijs bjjeen om over de Duitse kwestie te spreken. Hoe het evenwel tot vruchtdragende onderhandelingen met dé Russen zal moeten komen is nog niet duidelijk. De Sowjet-Unie en Oost-Duitsland weten, dat het Westen vermoedelijk nooit een kernoorlog zal willen riskeren en daar om menen zij waarschijnlijk, dat zij zo ver kunnen gaan als zij willen. Men kan natuurlijk hopen, dat zij een kpm- promis willen accepteren, zoals bijvoor beeld vrije toegang voor het Westen tot West-Berlijn in ruil voor erkenning van Oost-Duitsland, maar erg groot lijkt de ze kans helaas niet. Het Westen zou daarbjj trouwens tegen de wensen van Bonn moeten ingaan, dat van erkenning van Oost-Duitsland niet wil weten. Het gaat onze zwem- en poloclub .Neptunus’ nog al tijd voor de wind. Zaterdag jl. trok ken 6 nieuwelingen naar Jubbega om daar deel te nemen aan zwemwedstrijden. Toen ze de terugreis naar Sneek aanvaardden, hadden ze vijf prijzen in hun zak t.w. twee eerste, twee tweede en een der de. Ga zo voort, leden van „Neptu nus”! Na een week van afwezigheid, ja, hij was met vakantie, is Speurder weer terug om U van de wetens waardigheden in onze stad op de hoogte te houden. Ja, hij hoort al wat U zeggen wil: „Die heeft het ook niet best met het weer getroffen!” Inderdaad, hij heeft geen geluk ge had, maar toch is hij heerlijk ont spannen en uitgerust op de redaktie terug gekeerd en dat is toch heel wat zo niet het meeste, waard. In ieder geval wenst hij hen, die nog van hun vakantie gaan genieten toe, dat zij het met het weer beter zullen treffen, want een zonnestraaltje kan de bewoners van ons landje helemaal geen kwaad! uitvinding! Zo zien wij een figuurtje dat Christus voorstelt; een, welke de Olijfberg uitbeeldt; de hof waar Hij tot God bad; de lijdensbeker; de engel; de attributen der schare, welke door Ju das geleid de hof binnendrong; het zwaard van Petrus en het oor dat hij Malchus, de krijgsknecht afsloeg; de touwen waarmede men Hem bond en cje vuist waarmede men Christus in het gezicht sloeg; het vuur waaraan Petrus in de voorhof zijn handen warmde, etcetera. Alle figuurtjes zijn op primitieve wijze met waterverf ge kleurd, hetgeen de op zichzelf nogal grauwe litho een bont aspect verleent. Eveneens uit Kevelaer en destijds „Te koop by Gebroeders Verbeeck in den Goulden Engel” aldaar stamt de schoolprent met afbeeldingen van den gekruisigten Christus, „Maria Trosteresse der bedruckte”, de ver schillende kerken en kapellen van Ke velaer en de processies, daar ieder jaar gehouden. De bijbehorende teksten moeten, althans uit taalkundig oog punt, wel een rampzalige invloed op de schoolgaande jeugd van Blauwhuis en omkriten hebben uitgeoefend. Want dunkt U bijvoorbeeld van het volgende gedicht: „Komd Pelgrems met Vleyd wild deese magend Eeren So hoord Sy Uw Gebedt eer gy Suit weder keeren Sy is een Voosprakeres voor ons altegaar daron besoek deese plats en komd naar Kevelaer. Bidprentjes Tenslotte de bidprentjes, zoals deze ruim een eeuw geleden werden uitge reikt bij de dood van familieleden of vrienden. Op onbeholpen maar toch wel veroverende manier ziet men er dierbare heiligen als Coletta en Apol- lonia afgebeeld of de Vijf Wonden van Christus. Daarnaast schijnen er ook dergelijke prentjes op de Zondags school der zusters te zijn uitgedeeld, zoals het met de hand gekleurde pa piertje met de vier voorstellingen uit het leven van de jeugdige Christus, als Hij Zijn vader Jozef in de timmerwin- kel bij staat en allerhande gereedschap pen vaardig blijkt te hanteren! Drukwerkjes uit Sneek Uit Hindeloopen bereikten ons enige drukwerkjes die ons verplaatsen in het Sneek uit de tweede helft van de vorige eeuw. Zo als het plaatje met ba dende jongens, op de achterkant voor zien van het volgende opschrift: „Theehandel J. W. Hingst, Sneek Bijzonder wordt de aandacht gevestigd op onze Theeën van f 1.00 en 80 ets per pond Bij vele winkeliers verkrijg baar in afgewogen pakjes.” Op 15 april 1899 gaf de Firma H. Westerhoff „zonder verbinding” haar „Prijs-Courant” uit, in de vorm van een gedrukt boekjè, verzorgd door A. Flach te Sneek. De firma wees in het bizonder op haar thee van 16 cent het ons doch verkocht ook cichorei. Die van Tj essinga kostte 8 cent per pond, en die van Douwe Egberts 9 cent. En gelse conserven namen nog een be langrijke plaats in bij het assortiment maar wat men er verder niet kon krij gen steekt zo nauw niet, tot Belgische biscuits en wel 80 verschillende soor ten sigaren toe. De duursten kostten.... 12 cents per stuk (merk: „Pour la No blesse”) maar men kon ook al voor 1 cent terecht (merk: „La Rosa” of „La Colina”). Daarnaast stuit men ook op geheel uit de markt geraakte artikelen als „paarlas”, „nachtpitjes”, „cassano- drop” en „mosterd poeder”. Wandversieringen De gewoonte, de wanden onzer woonvertrekken op te sieren met schilderijen of, bij ontstentenis van dergelijke meer kostbare zaken, pren ten, platen of gravures ontstond in de 17de eeuw bij de meer gegoede burge- jaren geleden al eens geschreven heb ben en welke men kan beschouwen als de overblijfselen van een onder grondse waterleiding, gelijk er ook el- Met vakantie waren ook de opvaren den van de twee grote Engelse mo torjachten, de „Valena” en de „St. Ambrose”, beide afkomstig uit Lon den, die hier dinsdag aan de Bothnia kade voor de wal lagen. Een van de twee schepen had nl. een defekt aan de motor en te vens moest de proviandvoorraad weer worden aan gevuld en ze troffen het dat hier juist weekmarkt werd gehouden. Speurder is even bjj de heer W. H. Bishop uit Essex aan boord geweest en deze vertelde hem dat ze er al heel wat zeemijlen hadden opzitten, want bei de schepen bevaren al bijna twee maanden de wateren van het vaste land van Europa. Op 3 juni startten beide nl. in Delfzijl voor de „Viking Cruise”, die hen naar de Deense hoofdstad Kopenhagen voerde. Tien dagen later was deze trip beëindigd en voeren de Engelsen naar Polen. Na Polen werd Denemarken weer met een bezoek vereerd en daarna zetten de beide schepen koers naar Lubeck, waarna ze in de haven van Hamburg aanlegden. Hierna werd Oldenburg nog bezocht en ging het via Groningen naar onze Waterpoort- stad. Beide jachten gaan aanstonds deelnemen aan de 14e Pavilion d’Or 1961 Dusseldorf, die georganiseerd wordt door de Dusseldorf er Yacht- club e.V. Dusseldorf. De schepen, die aan deze rally deelnemen zijn’ her kenbaar aan een wimpel, die aan de stuurboordzaling is bevestigd. Op 12 augustus begint deze internationale rally, en op deze dag varen de deel nemers gezamenlük naar Dusseldorf, „wie zjjn schapen knipt in mei, heeft wel de dop, maar niet het ei”, maar dit was zeker niet van toepassing op de he ren A. Cnossen uit Sneek en B. Yn- tema uit Blauwhuis die dinsdag aan de Lemmerweg bezig waren een aan tal schapen van hun vacht te ont doen. Een praatje was gauw ge maakt en uit de mond van de heer Cnossen vernam Speurder dat deze al vijftien jaar „in ’t vak” zit, terwijl zjjn kollega .reeds dertig jaar de schapen „lichter” maakt. Het gaat nu wel wat gemakkeljjker en sneller dan vroeger. Toen gebeurde het knip pen met een speciale handschaar en was het nogal een tijdrovend werkje. Tegenwoordig kan een handig vak man met een elektrische tondeuze in ruim twee uur tjjds twaalf schapen knippen. Een schaap levert ongeveer vier a vijf kilo wol. Het huis in de hoek werd in die tijd be woond door de familie Van Balen, terwijl de heer R. Ligthart het pand ernaast bewoonde. Daarnaast was het kan toor .van de Sint Mar tin boten onder leiding van de heer Zijlstra. In het grote heren huis op de voorgrond had eerst de heer Van der Werf ’n café. Daar na nam Hendrik Zon- dervan er zijn intrek en weer later werd het be woond door de heer F. van Gorkum. Thans drijft diens zoon, de heer K. van Gorkum er ’n hotel-café-restau- rant. Langs het tramlijntje op de voorgrond kon men naar Joure en Bolsward rijden. Zó^ag een gedeelte van de Jousterkade er uit omtrent 1890. Een heel verschil bij nu vindt u niet. al niets meer aan die vroegere tijd her innert. Doch „de fotogi i-van-toen” hebben ervoor gezorgd we nu nog eens een kijkje in het vei±eden kunnen nemen. Dat kijkje in het verleden wil len we u niet onthouden en daarom publiceren we vandaag een foto van de Jousterkade, zoals die er omstreeks de eeuwwisseling uitzag. In de loop van de tijd hopen we nog meerdere van de ze foto’s te plaatsen. De oude Snekers zullen wellicht zeggen: „Hè ja, zo was het”, en zij die zich nog niet zo lang geleden in onze stad gevestigd hebben zullen verbaasd staan. Inderdaad, oude foto’s vertellen van een geheel ander Een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden met aftrek van pre ventieve hechtenis, eiste gisteren de Officier van Justitie van de Leeuwar der rechtbank tegen de 25-jarige draai er A. T. B. te Sneek. B. had zich schul dig gemaakt aan een grote serie inbra ken, die hem ’n buit van f 40.000,- op leverden. Toen hij gisteren voorkwam werden hem echter slechts vijf ten las te gelegd, waarbij de Officier opmerk te dat de verdachte gemakkelijk zes jaar had kunnen krijgen, wanneer men op de lijst afgegaan was. van raketten in te halen. Haast iedere tegenslag wordt echter onmiddellijk be kend. Een sukses, althans gedeeltelijk, was de ruimtevlucht van kapitein Virgil Grissom, wiens ruimtecabine evenwel in zee is gezonken. Frankrijk heeft ook zjjn moeilijkheden en door de eeuwen heen lijken de pro blemen van dat land altijd veel katastro- faler. Juist toen vorige week de onder handelingen tussen de Fransen en de Algerijnse rebellen weer begonnen, kwam het in de vloot- en luchtbasis Bi zerta in Tunesië tot een krisis. De Tu- nesiërs willen namelijk, dat de Fransen deze basis aan hen overdragen. Plotse ling zetten zij de zaak op haren en sna ren. Zij begonnen de basis te blokkeren en schoten op Franse vliegtuigen die militairen aanvoerden. Er ontwikkelde zich terstond een heftige strijd, waarin de Tunesiërs het onderspit dolven. Hun verliezen aan doden en gewonden waren zwaar, ook onder de burgerbevolking van de stad Bizerta, welke stad nabjj de basis is gelegen. Men vraagt zich af of een dermate gewelddadige aktie van de Fransen wel nodig is geweest. Vermoe- deljjk hebben de Franse militairen, die al zoveel tegenslagen te verduren heb ben gehad, ditmaal willen laten zien wat zjj konden. Frankrijk is hiermee echter weinig geholpen geweest want op diplomatiek terrein hebben de Tunesiërs een overwinning behaald. De Veiligheidsraad van de Ver. Naties besloot met tien van de elf stemmen - Frankrjjk onthield zich - de partijen te verzoeken de strijd te 'staken en tot de oorspronkelijke posities terug te keren. Aan het eerste werd meteen gevolg ge geven, aan het tweede niet en daarom vroeg de Tunesische president, Bour- guiba, om een tweede zitting van de Raad. Men had niet gedacht, dat de uiterst gematigde, pro-Westeljjke Bourguiba tot iets dergelijks als aanval op prestige in tische wereld, waar men hem half als een verrader beschouwde, is echter enorm gestegen. Ook de Algerijnse re bellen, die met lede ogen zagen, dat Bourguiba, tegelijk met zijn aktie tegen Bizerta, troepen zond naar een betwist grensgebied in de Frans-Algerijnse Sa hara, moesten hem vanwege Bizerta wel steunen. De militaire zwakheid van Bourguiba speelde bij dit alles een ge ringe rol. Het voornaamste is, dat Bour guiba zich nu als martelaar van het Franse kolonialisme kan voordoen. Re den om aan te nemen, dat hjj nu een neutralist Ip Nasser is geworden, met veel meer kritiek op het Westen dan op de kommunistische landen, is er voors hands echter niet. KI

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1