Rheuma: vijand van vriend en vijand N. de Vries voor de derde maal in suksessie Fondkampioen Herinneringen aan de Sociëteit „Amicitia” (1815-1960) Fuberculose sterk teruggedrongen, doch waakzaamheid blijft geboden! IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 31 juli 1961 116e jaargang no. 61 Mededeling INGEZONDEN Kan dit niet anders? Verkoping Geslaagd De P.C. te Franeker Benoemd J. Diekstra dingt mee naar wereldtitel jeugdschaken Zwaga nog eerste bij Skütsje- silen Evangelische landdag in Gaasterland Mysterieuze auto in Ijlst Wielrijder door auto aan gereden I vertellen van Sneek” Sneker deelnemers vol brachten de Vierdaagse Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD P.V. „l’Estafette” „Oude foto’s Meer rooms-katholieken en buitenkerkelijken Jaarverslag „Beatrix-oord” SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- de Het sanatorium UITGEVERS SNEEKER NIEUWSBLAD Verschillende akties dagen We zitten nu al een paar weken, jour nalistiek gesproken in de komkommer tijd. In een stadje als IJlst valt dit ech ter wel iets mee. Kleine gebeurtenissen breken de sleur watersporters zorgen voor de zo heilzame afwisseling, al is die soms niet geheel vrij van bedenkin gen. De volgende zestien parturen nemen deel aan de grote P.C.-kaatsparttf, die a.s. woensdag te Franeker wordt gehou den: R. Hoekstra, Ternaard, A. Veldkamp, Huizum en J. Pander, Leeuwarden. A. Tienstra, H. Beetstra en G. Romer, allen Stiens. R. Kuiper, Makkum, P. Santema, Oos- terlittens en R. van Wieren, Marssum. J. Sijtsma, Ried, A. Rinia, Makkum en S .Faber, Berlikum. M. Tolsma, Roordahuizum, J. van der Meer, Pingjum en P. Ysbrandi, Huizum. K. Jansen, Hflum, J. Zjjlstra, Creil en A. Hiemstra, Leeuwarden. A. Broersma, Oosterlittens, P. Zwart, Warga en B. Scheffer, Witmarsum. H. Zijlstra, Witmarsum, E. Zijlstra, Amsterdam en A. Bouma, Stiens. R. de Groot, Leeuwarden, J. Jansen, Harlingen en M. Santema, Oosterlittens. J. Klazinga, Leeuwarden, P. Aukema, Makkum en H. Gjaltema, Schalsum. G. Okkinga, Oosterend, S. Tjeerdema, Witmarsum en J. Tolsma, Arum. J. Stavinga, Poppingawier, T. Velstra, Baard en D. van der Zee, Leeuwarden. M. /an der Weerd, Bolsward, D. Sme- Op het terrein van in de vergadertent, opgeslagen achter de boerderij van de heer I. Breimer te Oudemirdum onder Rijs zal woensdag 9 augustus een land dag gehouden worden, waar de predi kanten Ds A. H. v. Gent uit Kampen, bekend door de zondagmorgendiensten via Radio Luxemburg, en Ds G. Brucks de Canadese predikant die uitstekend Nederlands spreekt en onlangs een zen dingsreis door Polen maakte, alsmede de heer P. A. v. Gent, fabrikant uit Doorn, zullen spreken over de ernst der tijden waarin we leven. Landdagleider is de heer J. Kits, di- rekteur van het Brandpunt te Doorn, bij vele Friezen welbekend als leider van verschillende konferenties in Zalen Schaaf te Leeuwarden. Van 12 augustus tot en met 2 septem ber zal in Den Haag door de F.I.D-E. het twee-jaarlijkse Jeugdschaaktournooi om de wereldtitel worden gehouden. Ongeveer dertig landen hebben hier voor ingeschreven. Voor als land zijn als vertegenwoor digers aangewezen de nationale jeugd kampioen C. Zuidema en onze stadge noot J. Diekstra. Zaterdagmorgen plm. halfzes is de ruim 60-jarige heer KI. D. uit IJsbrech- tum bij het oversteken van Rijksweg 43 alhier door een personenauto uit Kam pen aangereden. Hij was op de fiets en heeft vermoe delijk niet voldoende uitgezien. De man is met een hersenschudding in het St. Antonius Ziekenhuis opgeno men. Te Groningen slaagde onze stadgenoot de heer J. J. de Haan voor het diploma BM. Scheepswerktuigkundige. Notaris E. K. Hoekstra veilde provi sioneel het burgerhuis Willem Lodewijk- straat 49, alhier, vrij te aanvaarden. Het bod bedroeg f 10.710,-. Te Utrecht slaagde onze stadgenoot de heer B. Siemonsma voor de Hoofd akten A en B. en de betoond Junioren: Voor Zutphen werden hier 37 duiven ingekorfd. J. Bakker klokte de eerste duif om 10.46 uur. Al iets later Jan bjj de senioren, maar dat zal op een andere vlucht wel weer ingehaald worden. B. Postma werd 2e, P. Bergmans 3e, A. v. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS De ingezette akties werden in 1960 met animo en sukses voortgezet en tevens werd met nieuwe akties begonnen. De aktie „Op naar de 100.000” is met sukses bekroond, daar door de afdeling Joure het 100.000-ste lid werd ingeschre ven. Ultimo december van het vorig jaar waren in totaal 37.558 nieuwe leden gewonnen, als volgt over de provin cies verdeeld: Groningen 16.482, Drente 10.832 en Friesland 8.905. Elders werden nog 1339 nieuwe leden ingeschreven. De totale opbrengst van de Persilaktie be droeg per 31 december 1960 f 45.140,28 en de fotoaktie leverde een bedrag van Op 1 januari 1960 werden 446 patiënten verpleegd, een aantal hoger dan ooit eerder in de geschiedenis van de vereni ging op deze peildatum het geval was. Op 1 januari van dit jaar bedroeg het aantal verpleegden 336. Uit een na-on- derzoek bleek dat van alle patiënten, die na 1 jan. 1953 een longoperatie on dergingen op 1 januari 1961 niemand weer ziek was en dat van alle patiënten die in 1954 in Beatrix-oord verpleegd werden, slechts een geval van recidief bekend werd. De verlies- en winstrekening sluit met een winst van f 44.239,20. f 17.845,42 op, terwijl de bedrjjven-aktie f 51.021,50 opbracht. Het is bijna augustus, de maand van de „Sneek-week”, dus ook „kermis”. De vrachtauto’s moeten dan een ander heenkomen zoeken en overal treft men ze aan. Zo ook in de zg. „Wjjde-Baan” tussen ward. J. Faber, Peins, H. Seerden, Franeker en P. de Groot, Franeker. S. Bouwma, Franeker, E. Heeg, Oos terlittens en F. de Vries .Kimswerd. H. Schuil, Harlingen, W. Vlietstra, Franekei en J. Halbesma, Harlingen. goed opgeschoten. Het ketelhuis is vrijwel voltooid, terwijl voorts belangrijke -• -•-sa_ Op 29 september zullen hoofdprijzen en het resultaat in een speciaal radio programma bekend worden gemaakt. (19.40-20.40 uur Hilversum II - 298 Mr). Het totaal prijzenbedrag bedraagt f 250.000,- waaronder 5 woonhuizen ieder ter waarde van f 25000,-. De loten zijn door geheel Nederland - in 5 verschil lende kleuren - f 1,- per stuk op ver koopadressen, onder meer winkeliers, kantoren van de Nederlandse Staatslo terij enz. kenbaar aan rheuma-raambil- jetten, verkrijgbaar. Santooi voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon. 3005 (0 5150) o.g.g 4091 Advertentieprijs 15 ct per mm. Rij contract adv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar Franco p. post f 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De oprichting De Sneker Sociëteit werd op 1 janu ari 1815 geacht te zijn opgericht voor de tijd van 5 jaren. Wij schrijven „ge acht” want men kan er zich van over tuigd houden dat het groepje der op richters ook vóórdien reeds geregeld samen placht te komen doch er zich onder het regime van Napoleon wel voor had behoed al te zeer in het oog te vallen. Het eerste reglement, of, zoals er bo ven geschreven staat, „Wetten voor deze Sociëteit”, werd opgesteld op de 8ste december van het jaar 1814. Het aantal ondertekenaars bedroeg 21, waarvan éénhandtekening naderhand schijnt te zijn doorgehaald. Men treft er bekende namen onder, zoals Ten Cate, Feickens, Airing, Hesselink, Een niets en niemand ontziende vjjand leeft onder ons volk. Een vijand die niet alleen volwassenen doch ook onze kin deren belaagt. Die de schoonheid van het menselijk lichaam op ontstellende wjjze vervormt. Een vjjand, die niet al leen lichamelijk maar vooral ook gees telijk leed teweeg brengt. Een vijand, die de dood als metgezel heeft met als gevolg jaranlang onnoemelijk Ijjden. Groot is de schade die ons volk wordt toegebracht door het ontnemen van krachten aan het arbeidsproces. De lij ders aan deze vreselijke ziekte lijden niet alleen maar ook gezinsleden zjjn in het geestelijk lijden betrokken. Een kontroleerbare kollekte in vorm van een grote nationale loterij zal vanaf 5 augustus tot en met 29 septem ber worden gehouden. Haagsma, Haga, Brunings, Bleeker, Wiersma, Wouters, Jorritsma, Nojon, etc. Het contingent niet-Friese namen is tamelijk groot doch begrijpelijk in dien men weet dat juist de meest ver mogende Sneker kooplieden van Gro ningse- dan wel Twentse origine wa ren en de koopliedenstand in Sneek van oudsher de eerste viool speelde. Het reglement bevat 28 artikelen. Wij zullen deze niet alle 28 overschrij ven doch met enige punten volstaan. Zo moest men 18 jaar zijn om „ad missie” te kunnen verkrijgen terwijl men zich als candidaat-lid diende aan te melden bij een der „directeuren”. Deze droeg zorg voor „affictie, rond- zegging en. ballotage” waarbij de aan vrage binnen twee dagen aanhangig moest worden gemaakt. Uiterlijk acht dagen later behoorde de ballotage plaats te vinden, en wel des zaterdags avond half acht precies op de Socië teit, in tegenwoordigheid van tenmin ste één der directeuren. Voor de „af fictie” was de meerderheid van twee derde der uitgebrachte stemmen nood zakelijk. De jaarlijkse contributie be droeg tien gulden - voor die tijd een hoog bedrag, hetgeen wel met opzet zal zijn geschied. Men mocht het ech ter in twee termijnen voldoen. Werd men „gedeballotteerd”, zo mocht men pas een jaar later opnieuw „affictie” aanvragen. Bij het uitbren gen der stemmen had men zich te ont houden van „qualification”, met ande re woorden, het werd niet toegestaan argumenten te uiten op grond waar van men voor- of tegen toelating van een candidaat was. dan wel vrien- Voor het diploma boekhouden (Asso ciatie) slaagden mej. Joh. Folkerts en de heren F. A. Bjjvoets, C. P. Witteveen te Bolsward, J. de Bruin, E. B. Engel- sma, Sneek en St. 'sser en J. Bijma te Lemmer, allen opgeleid door P. Kooi, leraar boekhouden, Jodenstraat 7 te Sneek. broer Douwe Bakker. In verband met ziekte van mijn vader heeft een verbouwing van het pand tot verlofzaak plaats gehad, welke zaak tot maart 1911 door mjjn vader werd ge dreven. Na het overlijden van mijn va der is de zaak in handen van Herman Steenbeek overgegaan, die inmiddels met de weduwe van Douwe Bakker was gehuwd. Douwe Bakker had destijds een bak kerij aan het Hoogend, waarin thans de bakkerij van de Haan is gevestigd. Met dank voor de plaatsing, G Bakker ambtenares ter secretarie van Sneek. In het jaarverslag wordt tevens het feit gememoreerd dat H.K.H. prin ses Beatrix op 28 augustus van het jaar 1959 een oorkonde in het in aanbouw zijnde sanatorium te Haren heeft gemetseld. Het bestuur toont zich over de sympathieke wijze, waarop de prinses zich van haar taak gekweten heeft, zeer dankbaar. Zeer veel is in de afgelopen Vijftig jaar door de vereniging voor de volksgezond heid gedaan, aldus het verslag, maar er valt nog steeds veel te doen. Hoewel door de betere sociale omstandigheden, de zo zeer verbeterde behandelingsmo gelijkheden, de voortschrijdende ontwik keling der long-chirurgie en het ontdek ken van nieuwe geneesmiddelen, de tu berculose in het algemeen en in ons land in het bizonder sterk is terugge drongen, is het aantal patiënten in Bea- trixoord momenteel nog hoog. Uiterste waakzaamheid en onverflauwde aktivi- teit zjjn derhalve dan ook geboden. Ge lukkig is dit door de (Jiverse afdelingen goed begrepen, getuige de enorme stij ging van het aantal leden. Een bizonder woord van dank wijdt het bestuur aan de geneesheer-direkteur prof, dr J. K. Kraan onder wiens leiding Beatrix-oord is geworden, wat het thans is. In het jaarverslag over 1960 van bovengenoemde vereniging wordt eerst mel ding gemaakt van het vijftig-jarig bestaan in 1960, dat overigens zonder festi viteiten herdacht is. Op 5 september 1910 werd het eerste sanatorium geopend ter bestrijding van de tuberculose en in de afgelopen jaren is dit sanatorium steeds uitgebreid. Ook met de bouw van het hoofdgebouvv te Haren is men reeds De uitrusting Tot de onmisbare uitrusting van de sociëteit hoorde een „kolfbaan” en een „billard”. Iedere partij op de kolfbaan leverde de societeitskas 2 stuivers op, iedere partij „maatskolven” vier. Bij het biljarten idem, „doch potspelende zal ieder persoon betalen een stuiver en acht penningen, ten voordele der So ciëteit”. Gaf men de voorkeur aan kaartspel, dan beurde de kas van iede re speler wederom twee stuivers. Mocht er een belasting geheven wor den op een en ander, dan behielden de directeuren zich het recht voor, deze op de spelers te verhalen. De Sociëteit hield er bovendien een leestafel op na, waarop men de Staats courant kon vinden, de Haarlemmer Courant, de Vriesche Courant en P^ijs Courant (met de koersen van obliga ties en dergelijke). Daarnaast kon men er nog raadplegen de „Recencent der Recencenten” alsmede de „Naamlijst der uitgekomen boeken”, uitgegeven door de boekhandelaar Saakes. Men mocht geen enkele courant.of tijdschrift mee naar huis nemen of De namen van de toegelaten gasten moesten evenwel binnen een half uur na binnenkomst in een boek worden genoteerd, met derzelver beroep en woonplaats benevens de namen derge- nen, die de gasten hadden geïntrodu ceerd. De „alzo geadmitteerde Gasten” waren „gedurende veertien dagen ad- missibel”. Honden mocht men niet ter Sociëteit meebrengen, op straffe van 5 stuivers en 8 penningen voor iedere viervoeter. .Aldus het eerste reglement. Volgen de maal iets over het vervolg der his torie. Ulbe Zwaga heeft, hoewel hij zater dag bij de tweede wedstrijd van het Skütsje-silen op de tweede plaats ein digde, zijn eerste plaats in het eind klassement behouden. Hij heeft thans 2.9 pnt, gevolgd door Jan van Terwis- ga van Heerenveen, die zaterdag eer ste werd, met 3.9 pnt. De derde plaats is voor Berend Mink, terwijl Klaas v. d. Meulen als vijfde gerangschikt staat. Vrijdag had Ulbe Zwaga met het snelle Grouwster Skütsje geen moeite met zijn tegenstanders, doch zaterdag kon hij Van Terwisga niet houden, en dol gelukkig zeilde deze de Heeren- veenster nieuwkoop als eerste door de finish. Zwaga gestart als negende, presteerde het als tweede te eindigen, maar Jan van Akker uit Sneek, die als eerste gestart was, kwam op de zesde plaats terecht, evenals vrijdag het ge val was geweest. Voor Jan Brouwer eindigde de wed strijd zaterdag niet zo gelukkig. Al spoedig na het begin zeilde hij zijn mast overboord en moest hij de wal opzoeken. Toch is hij vandaag in Eer- newoude gestart, want vandaar uit is hem een reserve-mast aangeboden ter wijl een inzameling in Grouw is ge houden, welke f 425,opbracht. Onze stadgenoten de heren Adema, P. Cnossen, W. Meerholz, W. Teensma, G. IJkema en A. Zweere, die hebben deelgenomen aan de Nijmeegse vier daagse, hebben deze tippeltocht zonder zwarigheden volbracht. Men moet al zelf tot een oudere generatie hebben behoord, door oudere bloedverwanten, den of kennissen zijn ingelicht om zich ten volle te kunnen verplaatsen in het Sneek van de dagen gedurende welke „Amicitia” de rol van een soort Olym pus vervulde, waar de Sneker „góden” op vaste uren van de dag het wel en wee van de stad wikten, beschikten en verwrikten zodat de besluiten van de gemeenteraad de indruk wekten slechts een formele bekrachtiging te zijn van hetgeen op Leeuwenburg reeds lang en breed was uitgemaakt. Geen wonder trouwens, indien men bedenkt dat tot vóór de eeuwwende de leden van de gemeenteraad, met inbegrip «e. van burgemeester en wethouders, uit dinga, Harlingen en F. Haanstra, Bols- c'e rPe5,.<?e3 Sociëteit werden gerecru- teerd. Wij behoeven daarover met met een verontwaardigd onze hoofden te schudden want de liberalen, wier al macht in het 19de eeuwse Sneek on aangevochten bleef, beschouwden zich bij uitstek als democraten, die de vrij heden van het volk onder aanvoering van Thorbecke moeizaam op koning Willem I hadden bevochten en afgun stig waakten over zaken als vrijheid van drukpers, onafhankelijke recht spraak, scheiding van kerk en staat, rechtstreeks verkozen regeringscolle ges en openbaarheid der overheidsfi nanciën. Goedmoedig-vaderlijke lie den, wier vaders of grootvaders veelal overtuigde Patriotten waren geweest en hoogst verbaasd zouden hebben op gekeken als men de wenselijkheid van het algemeen kiesrecht of de 40-urige werkweek had bepleit. Hoogstens zou den zij hebben beaamd dat er wel iets meer zou kunnen worden gedaan aan de armenzorg of het tegengaan van de kinderarbeid. Onderwerpen, waarover men een eeuw geleden warm liep zoals tegenwoordig over het afsnijden van paardenstaarten of hondenoren, het houden van kistkalveren dan wel trek honden. IJLST. Qnze plaatsgenoot de heer S. Dokkum werd in de laatst gehouden raadsvergadering te Bolsward benoemd tot gemeente-ontvanger. De opbrengst van de aktie is bestemd voor het bouwen van meer rheuma-kli- nieken voor rheuma-zieken. Wanneer men voor huisgenoten, vrien den en relaties tenminste 10 loten per giro bestelt (gironummer: 842 ten name van Rheuma Rotterdam) dan ontvangt men bij de loten een speciale mede- werkerscoupon. Aan deze coupon heeft het Nederlandse bedrijfsleven fraaie prijzen met een totale waarde van f 20.000,- verbonden. De strijd tegen een genadeloze vijand vangt op zaterdag 5 augustus door ge heel Nederland aan. Niemand mag op het appèl ontbreken. De strijd voor meer klinieken voor rheuma-zieken wordt me de door uw medewerking gewonnen in de lotertf-aktie voor puur levensgeluk. De kans op geluk voor u-zelf en de zekerheid voor meer levensvreugd en levensgeluk voor hen die door de rheu ma bezocht werden of nog zullen wor den. De voorlopige cijfers van de volkstel ling 1960 betreffende de kerkelijke ge zindten in Nederland tonen aan, zo schrijft Het Vrije Volk, dat de r.-k. be volkingsgroep sinds 1947 is toegenomen van 38,5 tot 40,5 percent. In absolute aantallen: 3,7 miljoen in 1947 en 4,6 miljoen in 1960. Een voortgaande stij ging van het percentage r.-k. is te ver wachten: van de Nederlandse babies wordt thans 47 percent als rooms-katho- liek aangegeven. De Hervormde Kerk, die een eeuw geleden nog 55 percent van de Neder landse bevolking omvatte, daalde sinds 1947 van 31 percent tot 28,6 pet. Toch is het tempo van de daling wat afge remd. Van de pasgeborenen wordt op het ogenblik 25 pet. als Nederlands-her- vormd aangegeven. Onder de bejaarden schommelt het percentage hervormden rond de 40. De verschillende gereformeerde ker ken verloren in de laatste dertien jaar een tiende deel van hun ledental: van 9.8 tot 8.9 pet. Bij de buitenkerkelijke groep is de groei duidelijk vertraagd:7.8 pet. in 1920 14.4 pet. in 1930, 17 pet. in 1947 en 17.» in 1960. IJLST. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. Dokkum, employé bij de KLM in ’s-Gravenhage, slaagde dezer voor het examen M.O. Duits. Zutphen Deze vlucht werd tegelijkertijd met Passau gevlogen. De afstand bedraagt 105 km. Hiervoor worden nog steeds vrij veel duiven ingekorfdprovinciaal 4200 en in verenigingsverband 211 dui ven. De duiven werden vanwege het slechte weer te Zutphen iets later dan gewoon lijk gelost, nl. om 9.15 uur. Toen de eer ste duif om 10.37 uur arriveerde be haalde ceze de vrij goede snelheid van 1284 meter per minuut. Deze duif was van de heer R. G. Mulder die een zeer sterke speler op de Jonge duivenvluch ten is. De heer A. Coers, die tweede werd, doet het ook goed. De vorige maal (Deventer) werd hij vierde! De derde duif werd door de heer J. de Boer ge klokt om 10.38 uur. Het was een vrij vlotte vlucht, die bij na geen verliezen opleverde. Zo zien we daarom de volgende vlucht, die weer wat meer perspektief gaat tonen, met spanning tegemoet. De uitslag luidt: R. G. Mulder le, 23e, 26e, 28e, 31e; A. Coers 2e, 7e, 10e, 16e, 32e; J. de Boer 3e, 36e, 38e; H. Meinen 4e; J. Spoelstra 5e, 12e, 37e; L. Jendreak 6e, 8e, 13e, 19e, 30e ;W. Massen 9e, 18e, 31e, 50e, 53e; N. de Vries He, 14e, 15e, 24e, 43e; J. v. Ruiten 17e, 22e; H .Oppenhuis 20e, 21e, 39e, 40e, 41e; A. Lichthart 25e, 42e, 49e; D. Hamersma 27e; Komb. v. d. Meulen- de Vries 29e, 33e, 34e, 46e; J. Alkema 35e. opdrachten werden verstrekt. Wanneer in de toekomst het geheel nieuwe natorium te Haren klaar zal zijn, is pas gedeeltelijk het verlangen van het be stuur bevredigd, want het sanatorium in Appelscha zal ook een grondige res tauratie moeten ondergaan. Voor ons ligt een knipsel uit het Sneeker Nieuwsblad van 1960, waarin naar aanleiding van de opheffing der Sneker Sociëteit „Amicitia”, in de maand april van gemeld jaar, een bondige schets gegeven werd van het ontstaan, het ka rakter en verdwijnen van deze instelling, die sinds 1814 zulk een belangrijke rol in de Sneker samenleving heeft gespeeld. Wij zouden geen aanleiding ge vonden hebben op dit onderwerp terug te komen, ware het niet dat nadien een drietal reglementen van deze sociëteit aan het Fries Scheepvaart Museum wer den geschonken, welker inhoud vele oudere Snekers of oud-Snekers stellig boeien zal. Toen in de nacht van 4 op 5 juli jl. het pand Ged. Pol. 12 en een gedeelte van drukkerij „De Motor” door de rode haan geteisterd werden, zag ’t er naar uit dat hierdoor ook de verschijning van onze krant belemmerd, misschien zelfs onmogelijk zou worden. Doch door de spontane hulp van enige kollega’s van drukkerij „De Motor”, die onmid dellijk bereid waren assistentie te ver lenen, kon ons blad op de gewone tijden, zij het wel eens wat later, bij U in de bus worden bezorgd. Wij zijn hun, die hiertoe hebben bijgedragen oprechte dank verschuldigd. Tevens zeggen wjj onze abonné’s adverteerders hartelijk dank voor clementie, welke zij hebben wanneer de krant wat later dan gewoon lijk werd bezorgd. Thans kunnen wij mededelen dat de gang van zaken bij drukkerij „De Mo tor” weer normaal is, zodat ons blad weer regelmatig op tijd kan verschijnen. Uiteraard deed het me genoegen een foto in uw blad van donderdag jl. aan te treffen van mijn geboortehuis hoek Jousterkade-KIeinzand, zoals het er des tijds uitzag. Enkele onjuistheden in uw kommen- taar meen ik echter recht te moeten zet ten. De in het pand gevestigde brood-, koek- en beschuitbakkerij werd gedreven door mijn vader Klaas Bakker, dus niet, zoals door u was vermeld, door zijn Waterpoortsgracht en Zuidend. Vaak ont staan hier vervelende opstoppingen doordat de ene vrachtauto goederen overlaadt op een andere. Zou het niet mogelijk zijn, dat alle vrachtauto’s die week op de veemarkt komen? Het zou aan de stad zelf meer parkeerruimte laten en voor de zaken lieden en vrachtauto-ondernemers ge makkelijker zijn. Er valt wel één dins dag in, maar dan zou ze bv. na 11 en 12 uur weer voor de vrachtauto’s vrij kun nen komen. Ook zou de veemarkt voor personen auto’s als parkeerterrein dienst kunnen doen eventueel alleen in de Sneek-week. En dan nog de brommers en scooters, ’s Is net of de verkeersborden voor de Waterpoort niet voor deze kategorie be staan, gezien het feit dat er vele in volle vaart over heen rijden. De redaktie hartelijk dankzeggend voor de plaatsing teken ik een Waterpoortsgracht-bewoonster. Zo hoorden wjj van een jeugdige kam- peerster in het nieuwe centrum, die zo graag eens het geluid van een scheeps hoorn wilde horen. Ze blies - en flink! - op zo’n instrument. De gevolgen waren echter onvermoed. De brugwachter sloot de afsluitbomen en langzaam rees de brug omhoog. Voetgangers, wielrijders en een enkele auto wachtten. Maar geen vaartuig kwam opdagen. Het resultaat was oponthoud en enkele verstoorde ge zichten Op de overkluizing, voor de fabriek van Nooitgedagt, staat nu al tussen de twee en drie weken een zwartgelakte auto van een onbepaalde ouderdom. Het nummerbord draagt het kenteken TT 51-19. Tot nu toe is geen eigenaar komen op dagen. Is het een geval van joyriding of diefstal? Maar hoe het ook zij, de jeugd, die zich overal voor interesseert, laat dit buitenkansje niet ongebruikt. De motorkap wordt onder handen ge nomen, de wagen wordt verreden, wat aan de ingedeukte voorbumper is te konstateren, de accu is al leeg. Als dit zo blijft voortgaan is binnenkort van het toch al niet nieuwe vehikel niet veel meer over. zelfs ook maar buiten de „Societeits- kamer” brengen, of straffe van 30, achtereenvolgens 11 stuivers, ogen blikkelijk te voldoen. Het beheer van de Sociëteit was op gedragen aan drie directeuren, bij meerderheid van stemmen uit de leden en door de leden aan te wijzen. Ieder jaar trad de directeur met het hoogste aantal dienstjaren af om door een an der lid vervangen te worden. Had men nog nimmer een beurt gehad, dan was het op straffe van zeven gulden ver boden te weigeren, zich een benoeming tot directeur te laten welgevallen. De gezamenlijke leden verkozen voorts ieder jaar uit drie directeuren een pen ningmeester. Mochten er in de boezem van de Sociëteit geschillen rijzen dan konden deze worden afgedaan bij de directeu ren. Indien iemand zich niet bij de door hen genomen beslissing wenste neer te leggen zo bestond de moge lijkheid „bij ballottering” op een le denvergadering in beroep te gaan. Werd men daarbij in het ongelijk ge steld dan had men hierin te berusten dan wel uit de Sociëteit te treden. Men mocht ook gasten meenemen, mits „fatzoenlijke Lieden hun domici- lium buiten deze Stad en jurisdictie houdende”, „met uitzondering echter der Leeraren der onderscheiden Gezin- ten dezer Stad, welke altijd als Gasten zullen worden toegelaten”. Men acht te het blijkbaar niet betanielijk of ge wenst, zieleherders als lid in te schrij- ven. Bij de examens gehouden te Den Haag en Zwolle uitgaande van de Coop. Mode- vakschool-vereniging „Danckaerts u.a.” slaagden dezer dagen voor lerares cos tuum- en mantelvak volledig diploma mej. J. Visser onder Langweer; voor coupeuse costuum- en mantelvak le ge deelte mej. T. Vellinga te Wommels, reeds eerder geslaagd voor het 2e ge deelte. Voor costumière costuum- en mantel vak mej. I. Dade te Workum, allen op geleid door Modevakschool Krijtenburg, alhier. Passati Dit was de laatste Fond-vlucht en te vens de laatste vlucht van de oude dui venvluchten. Door de grote afstand (740 km) is deze vlucht ook altijd de zwaar ste voor de duiven. Maar daar staat te genover dat voor deze vluchten ook al leen maar dié duiven worden ingekorfd, die er vanwege hun sterke lichaams bouw, spieren e.d. uitermate voor ge schikt zjjn. Er wordt daarom geducht geselek- teerd, wat wel blijkt uit het aantal inge korfde duiven. Provinciaal waren er 42, in verenigingsverband 37. Ook al door de grote afstand, neemt deze vlucht meestal twee dagen in be slag. Op de dag van lossing komen er meestal maar enkele vogels thuis, de rest komt gewoonljjk de volgende dag. Duiven vliegen nu eenmaal ’s nachts niet. De duiven werden al vroeg, om 5 uur, gelost bij een zuidwesten wind. ’s Avonds kwamen er drie thuis. De heer N. de Vries die om 18.19 de eerste klokte, werd met deze vogel voor de derde maal in suksessie Fondkampioen. Een fraaie serie! De tweede duif werd geklokt door de heer J. de Boer, die met deze vogel derde Fondkampioen werd. De heer D. Hamersma, die tweede Fondkampioen werd, bereikte dit, door ook nog ’s avonds ’n duif - de derde duif in de vereniging - te klokken. Proficiat heren Voorts werd met deze laatste vlucht ook het kampioenschap Oude duiven be slist. De eindstand: le H. Oppenhuis 12.175 pnt., 2e N. de Vries 11.898 pnt. en 3e Komb. v. d. Meulen-de Vries 11.297 pnt. De uitslag (Passau) luidt: N. de Vries le, 16e; J. de Boer 2e; D. Hamersma 3e, 4e, 7e; Jac. Haak 5e, He; Komb. v. d. Meulen-de Vries 6e, 15e; H. Meinen 8e, 13e, 14e, 17e; H. Op penhuis 9e; R. G. Mulder 10e; B. Heins 12e; A. Ligthart 18e. 6e, U. Sonnenberg 7e, J. Zwart 8e en J. L. Scheltema 9e.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1