Waterpoort - krabbels Het is druk in de Sneeker Jachthaven Moto’s IJLST WYMBRITSERADEEL door Speurder BUITENLANDS OVERZICHT en van i I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 62 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Botsing Veel meer schepen dan vorige jaren Benoemd Afstand houden! Tentoonstelling van aquarel len in het stadhuis ,,Oan ’e Brek” te Oudega-W is reeds bevolkt Donderdag 3 augustus 1961 Volksspelen Oudega-W Geslaagd Engeland wenst toe te treden tot de E.E.G. Si Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en (handels- Geen extremisme voor Met de jachthaven is onverbrekelijk verbonden havenmeester D. Douma, die nrlc IQEr? Ha GP0nf.PI* 7.W2ISlif.- Meestal ouderen ge- PHILIA 4 en De Sneek-Week 1961 nadert met rasse schreden. Op 12 augustus zal het Snee ker Meer het bekende strijdtoneel zijn, waar (hopenlijk) weer hevige duels zullen worden uitgevochten. Sneek zal dan weer het watersportcentrum bij uitnemendheid voor de vele zeilers zijn, die zich ’s avonds op de kermis wel zullen vermaken en daarna hun schepen weer gaan opzoeken. Deze liggen meestal in en om de jachthaven, waar het dan opnieuw een drukte van belang zal zijn. Benoemd tot onderwijzer aan de chris telijke school te Bozum de heer P. Laan- stra te Lollum. dienst zal kunnen doen want met de op zet heeft men hiermee al enigszins re kening gehouden. Voor dat doel is reeds een speciale vloer gelegd en ook is de verlichting be veiligd. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS ge- ’e wa- SNEEKER NIEUWSBLAD behoort overigens het felle anti-kolo- nialisme tot het verleden. De Kongo lese parlementsleden, die in Leopold- stad voor het eerst sedert maanden weer bijeen zijn, zoeken tenminste niet daarin hun kracht. Geheel anders dus, dan in de tijd van wijlen Loemoemba, die contacten zocht met de communis tische landen. De afgescheiden provin cie Katanga echter, die in de benauwe nis ook deze weg is opgegaan, heeft daarmee tot dusver niet veel sukses ge had. De Kongolese president Kasavoe- boe heeft zijn Katangese collega Tsjom- bé, niet willen ontvangen; kennelijk voelt Kasavoeboe zich sterk genoeg om zich zonder steun te handhaven en waarschijnlijk hoopt hij spoedig met Tsjombé af te rekenen. f Advertentieprijs 15 ct per mm. Eij contract adv.) lager. Abonnementsprijs i 3,— per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De heer R. M. H. te Oosterwierum wilde dinsdagmiddag op de Lemmerweg bjj Koufurderrige met zijn personenauto drie voor hem rijdende auto’s passeren, maar merkte daarbij niet dat de voorste bestelwagen bestuurd door de heer W. v. d. P. te Woudsend, links af sloeg. Het gevolg was een botsing, waardoor beide wagens ernstig beschadigd werden en later met een kraanwagen weggesleept moesten worden. De beide chauffeurs bleven ongedeerd. OUDEGA-W. Wij vermelden nog, dat bij de alhier gehouden volksspelen bij ’t zaklopen de eerste prjjs werd gewonnen door Tiberias C. Veninga en Sarie H. de Vries. Op de vraag, wie nu geregeld in de Sneeker Jachthaven komen liggen, antwoordt Douma, dat het meestal de ouderen zijn. De jeugd trekt meer naar Grouw, omdat daar meer vertier is. Maar de jongelui komen hier ook wel! Oh, zeker. En Douma heeft soms heel wat met hen te stellen. Maar toch zou hij niet anders dan havenmeester wil len zijn en hij doet zijn werk met ple zier. En dat werk neemt heel wat tijd in be slag. Hij moet o.a. benzine tappen, het clublokaal schoonhouden, het haven geld ontvangen, boten verleggen, klei ne karweitjes in schiphuizen opknap pen en dan nog duizend-en-één werk jes doen, die men bij een vluchtig be zoek aan de haven niet ziet, maar die toch gebeuren moeten. Het gereformeerde jeugdcentrum ,,De Witte Hei” heeft onmiddellyk zijn kans benut en ’t gebouw voor 4 weken afge- huurd. Het biedt plaats aan veertig jon gelui en wanneer de zeilers aanstonds verdwenen zulen zijn, hebben de bewo ners van Oudega de beschikking over een goed geoutilleerd gebouw met een grote keuken, voldoende sanitaire voor zieningen en verschillende zalen. Van ’t dagverblijf en de meisjesslaapzaal kan nl. één grote zaal gemaakt worden, ter wijl daar tevens een podium opgesteld staat. Dan blijven nog over de jongens- slaapzaal en een kleinere vergaderzaal. Men kan de verschillende zalen echter ook afzonderlijk gebruiken. De officiële opening zal pas plaats vinden, wanneer het gebouw voor ver- enigingsdoeleinden in gebruik wordt ge nomen. Tevens hoopt de beheerskom- missie dat het ook als gymnastieklokaal In Zuid-Rhodesië is men ook afkerig van links en rechts extremisme. Bij het referendum over de nieuwe grond wet zijn de blanken die aan de negers geen zeggenschap in het landsbestuur wilden geven, verslagen, terwijl an derzijds de aangekondigde staking van de inheemse nationale democratische partij op een grandioze mislukking is uitgelopen. Toch blijft de kans bestaan, dat de inheemse leiders tot geweldda dige aktie zullen overgaan, wanneer zij daarvoor de tijd rijp achten. I varingen als havenmeester dan is het i niet alleen „rozengeur en maneschijn”. Dan hoort men bv. van watersporters die na enkele nachten in de haven te hebben overnacht, zoflder betaling van het havengeld wuivend vertrekken En dan hoort men van een gepensio neerde marine-officier, die een haven meester afsnauwt en liever een motor kapot laat draaien dan een half uurtje te wachten Op een monteur, die Douma reeds gewaarschuwd had.. Ja, zegt Douma, je leert in dit beroep wel men sen kennen! Vaak ook bekleedt een havenmees ter een vertrouwensfunktie en dat is met Douma eveneens het geval. Want plotseling komt met het Kaagschip ’n vrijwel nieuwe Valk mee, die een plaatsje in de jachthaven moet hebben. De havenmeester moet er maar even op passen. Van de eigenaar taal noch teken. En daar ligt zo’n prachtige boot nu. Goed, Douma zal wel zorgen dat er niets beschadigd wordt, maar hij vindt het maar een vreemd geval. Wie stuurt nu zo’n prachtig schip naar Sneek en laat het daar maar een hele poos lig gen? Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. logszuchtig kon men Kennedy’s ver klaring van vorige week dan ook aller minst noemen. De Koopmansgracht bood omstreeks 1910 dit beeld, maar nadien zijn er heel wat veranderingen opgetreden. Nog voor de eerste wereldoorlog ver dwenen de voortuintjes langs de wal, waarvoor de bewoners van de huizen een achtererf terugkregen dat bijna tweemaal zo groot is. De stoomboten aan de overzijde zijn successievelijk ook allen opgedoekt. Alle vervoer gaat nu langs de weg. Het zijn van links naar rechts gezien de Akkrumer boot „De Hoop”, de .Te lefoon” van Oldeboorn, de Langweer- der boot van Gebr. Bakker, de „Vleck Gorredijk” en de .Tjerk Hiddes” met welke beide boten de heer St. v. d. Werf, vader van het tegenwoordige raadslid Th. v. d. Werf, een beurt- dienst onderhield op Gorredijk. Daar- Druk jaar „Het wordt een druk jaar” zegt Douma. Er zijn al veel meer schepen in de haven dan voorgaande jaren. Vooral motorboten en meestal nieuwe, wel 30% meer dan vorig jaar. De mees te eigenaren komen uit Holland. Leeu warders komen niet veel en de laatste tijd zijn er ook minder Groningers. Die blijven meestal in Grouw hangen, waar het ook veel drukker is dan in de af gelopen jaren. Na nog even een sigaret te hebben gerookt staat Douma weer op, want er is zojuist weer een schip gearriveerd en de havenmeester moet even gaan kijken of alles wel vlot verloopt. En toen stapten ook wij maar weer op, want een havenmeester zoals Douma, die geheel in zijn werk opgaat, kan dan best een „pottekijker” missen. Door geen mens wordt u de knusheid Van het samenzijn misgund, Maar er zijn nu eenmaal plaatsen, Waar u dit niet móógt of kunt. „Afstand houden” op de rijbaan, Rijbaan is geen flatbalcon, Man-achter-het-stuur geen „ha ring” En het wegennet geen „ton”! gevallen, vooral onder de burgerbevol king. De Tunesiërs hebben de aanval geopend, maar de Fransen, die eerst niet terugschoten, zijn daarna wel zeer hardhandig opgetreden. De betrokken Franse officieren waren waarschijnlijk begerig naar een sukses, nu de Franse strijdkrachten al zo veel tegenslagen hebben moeten verduren. President De Gaulle, die zich in het konflikt om Bizerta merkwaardig op de achter grond heeft gehouden, heeft vermoede lijk speciaal de marine-officieren, die hem bij de opstand van de Franse ex tremisten in Algiers zo zeer trouw wa ren gebleven, niet voor het hoofd wil len stoten. Intussen is het zeer te betreuren, dat Frankrijk meent dit wel te moeten doen ten opzichte van de Verenigde Naties en sekretaris-generaal Ham marskjöld. Als Frankrijk voor een, zeer gematigde, Turkse resolutie in de Veiligheidsraad had gestemd, zouden de Afro-Aziatische landen niet het ini tiatief hebben genomen tot bijeenroe- ping van de Algemene Vergadering. Thans staat Frankrijk als super-kolo- nialist te boek, mede doordat de on- derhandelingen met de Algerijnse re bellen, waarbij de Fransen van geen wijken weten, weer zijn afgebroken. Kasavoeboe voelt zich sterk In de voormalige Belgische Kongo sinds 1953 daar de scepter zwaait. Wij troffen hem toen juist een groot zeiljacht daar wilde meren en meteen bleek hoe onmisbaar zo’n ha venmeester eigenlijk is. Zonder diens hulp was het schip niet aan de kant gekomen zonder een andere boot ge raakt te hebben, doch dankzij de assis tentie van Douma verliep ales vlot. Na nog een Groninger van benzine te heb ben voorzien, had hij even tijd voor ons en gezamenlijk togen we naar het woonschip bij de haven, van waaruit de havenmeester ook steeds een oogje kan houden op het doen en laten van zijn gasten. En dat is wel nodig! Want als Douma gaat vertellen over zijn er- ’t Is zo vol op onze wegen, Zéker in vacantietijd. „Dubbel oppassen!” de boodschap, Als u in een file rijdt. Ga dicht bij elkander zitten Op een leuk, knus flatbalcon, Op een klein café-terrasje, Op een smal stationsperron, Op een bankje ('s avonds samen), Op een grasgroen grastapijt - Maar nooit als u in uw auto Tussen rijen auto’s rijdt. heeft Chroestsjow zich willen scharen onder de grote ideologen van het com munisme en de kapitalistische landen, alsmede ook op het „revisionistische” Zuid-Slavië. Het programma is echter een ondersteuning voor Chroestsjows stelling, dat het communisme in de ge hele wereld zal kunnen zegevieren zonder oorlog. De Russische leiders ho pen er niet alleen enthousiasme onder hun eigen bevolking mee te wekken, maar ook in de satellietstaten en in de Afro-Aziatische en Latijnsamerikaanse landen. Met hun stelling van commu- nisme-zonder-oorlog plaatsen zij zich echter tegenover Rood China, dat meent, dat dit niet mogelijk is. De Russische leiders willen echter van de macht van hun Sovjet-Staat ge bruik maken om het communisme te doen zegevieren. In feite hebben ook zij de totale oorlog, zij het niet met de wapenen, verklaard aan de „kapitalis tische” vrije wereld. In Amerika wordt dit dan ook goed beseft. Vandaar dat het Amerikaanse Congres president Kennedy’s maatregelen ter versterking van Amerika’s defensie in verband met de kwestie-Berlijn, zo spoedig heeft goedgekeurd. Amerika wil de commu nistische dreiging afwenden, maar blijft bereid tot onderhandelingen. Oor- trouw vrijdagavond op het stadhuis plaats. Hopenlijk zal Jan van Akker zijn stadgenoten niet teleurstellen en evenals vorig jaar een keer als eer ste op het Sneeker Meer eindigen. Speurder zal voor hem duimen! Sinds augustus van het vorig jaar krijgt de heer T. Bootsma in zjjn winkel aan de Wijde Burgstraat een paar vreemdsoortige klanten op be zoek, die elke keer wel iets meene men, doch willens en wetens verge ten te betalen. Daar kan de eigenaar van een winkel natuurlijk niet van bestaan, doch de heer Bootsma neemt het zijn „klanten” helemaal niet kwalijk. Inte- ■v gendeel, hij zou ’t spijtig vinden wan neer ze elke dag niet even kwamen aanwippen, ’t Zjjn y nl. een paar stads duiven, die elke morgen en avond de winkelier met een bezoek vereren, en die vergeet dan nooit iets voor zijn gevleugelde vrienden mee te brengen. Vorig jaar zat nl. een duif voor zjjn winkel met een grote strik om zjjn poot en het gelukte de heer Bootsma deze duif bjj zich te krjjgen om hem van de strik te ontdoen. Hjj gaf het dier onmid- dellijk weer de vrijheid, doch toen hjj zjjn winkel binnenging, trippelde de duif achter hem aan en ging niet eerder weg voor hjj een paar olie nootjes had gekregen. De kennisma king beviel onze nieuwe vriend blijk baar goed en al spoedig bracht hjj een paar soortgenoten mee, die ook wel nootjes lusten. En van liever le de is dit zo gebleven. Elke dag ko men de duiven en de heer Bootsma behoeft slechts met wat voer naar buiten te komen of hjj heeft ze al op zijn handen of hoofd zitten. Hjj heeft twee „vaste klanten”, doch wanneer er geen vreemden in de buurt komen, zjjn er soms wel acht, die allen pro beren een graantje mee te pikken. In het stadhuis te Sneek wordt van 5 tot en met 18 augustus a.s. een ten toonstelling gehouden van aquarellen. Geëxposeerd zullen worden werkstuk ken van een zestal Nederlandse aquare- listen, die reeds een zekere bekendheid hebben verworven. Verschillende van de door hen vervaardigde aquarellen zjjn aangekocht door musea, waaronder het Stedelijk museum te Amsterdam, het Frans Hals-museum en het Georgiemu- seum in Athens (USA), door overheids instellingen en door partikulieren, zowel in binnen- als buitenland. Ook het feit, dat deze tentoonstelling wordt verzorgd door de Nederlandse Kunststichting in samenwerking met de Stichting Fryske Kultuerried te Leeuwarden garandeert ongetwijfeld een expositie met een uit stekend gehalte. Dankzij de medewerking van het ge meentebestuur is het mogeljjk deze ten toonstelling voor en tijdens de Sneek week in onze stad te houden, zodat zeer zeker ook vele toeristen - vooral op da gen met minder goed weer - van de gelegenheid deze expositie te bezichtigen graag gebruik zullen maken. De tentoonstelling zal geopend zjjn op alle werkdagen van 10-12, 's middags van 2-5 en ’s avonds van 730-9.30 uur. Geslaagd voor de akte Frans LO de heer H. Wjjnia alhier. In Rotterdam is geslaagd voor de Technische Tekenakte N 11a de heer G. A. Smits, leraar aan de LTS alhier. In Rotterdam slaagde voor de akte Nijverheidsonderwijs N IV (werktuig bouwkundig tekenen) onze oud-plaatsge- noot Joh. Visser. Geslaagd voor het praktijkexamen En gelse Handelskorrespondentie mej. P. Osinga te Goënga. Geslaagd voor het Brevet Dames- en meisjes bovenkleding de dames E. Schrichte-Wedman en mej. W. de Jonge beiden alhier. Van de traditionele komkommertijd in de internationale politiek is dit jaar minder sprake dan ooit. Engeland heeft vlak voor het reces van het Lagerhuis een spectaculaire beslissing genomen. Premier MacMillan heeft namelijk aan- gekondigd, dat zijn regering onderhan delingen met de Europese Economische Gemeenschap zal aanknopen over toe treding tot deze organisatie. Weliswaar heeft de Britse premier een slag om de arm gehouden en garanties gevraagd voor de belangen van het Gemenebest, van de Britse landbouw en van de Eu ropese Vrijhandelsassociatie, waarvan Engeland thans lid is. Een weg terug is er echter niet en Engeland zal nu niet meer op zijn schreden kunnen te rugkeren. Het heeft bewust aansluiting bij de landen van het continent gepre fereerd boven de reeds bestaande ban den met het Gemenebest, dat in vele opzichten toch een fictieve eenheid is. Engeland zal nu overgaan tot volledige aansluiting bij de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal en bij Eura tom. De andere landen van de Europe se Vrijhandelsassociatie en Ierland zul len dan spoedig volgen. Merkwaardi gerwijs heeft de Britse regering nog geen bezwaar gemaakt tegen de supra- nationaliteit van de EEG; voor andere landen, vooral voor Zwitserland, dat streng vasthoudt aan zijn neutraliteits politiek en dat om die reden dan ook geen lid van de Verenigde Naties is, zal deze supranationaliteit echter een groot bezwaar zijn. De aanleiding tot de stap van de Britse regering, die in Engeland nog op veel verzet zal stuiten, is de economi sche crisis, waarmee de Engelsen op het ogenblik te kampen hebben en ter bestrijding waarvan minister Selwyn Lloyd vorige week een aantal versobe- ringsmaatregelen heeft aangekondigd. Het besluit om te gaan spreken oVer toetreding tot de EEG is echter een be ter middel dan deze maatregelen. Nieuw programma De EEG heeft de economische opbloei van de aangesloten landen zeer bevor derd. Intussen tracht de regering van de Sovjet Unie dit doel op eigen wijze te bereiken namelijk, door een volledi ger verwerkelijking van het commu nisme. De communistische partij van de Sovjet-Unie heeft in een lijvig do cument haar nieuwe programma gepu bliceerd, dat in oktober op het 22ste partijcongres besproken zal worden. Aan de Sovjetburgers worden gouden bergen beloofd; gratis wonen, gratis vervoer, verlaging van prijzen, afschaf fing van belastingen en gratis maaltij den in fabrieken en op collectieve boerderijen. Vele burgers van de Sovjet-Unie moe ten zich dagelijks afvragen, waarom zij in zo povere omstandigheden moeten leven, terwijl hun land rijk genoeg is om raketten naar de maan te zenden. Met het nieuwe partijprogramma achter kan men nog flauw de „Nijver heid” boot zien, die op Amsterdam voer. De heer v. d. Werf en zijn zoon voe ren dinsdags ook naar Akkrum om daar passagiers, meest kooplieden, op te nemen die daar met de trein arri veerden. Ze vertrokken daarvoor ’s morgens reeds om half vijf uit Sneek om aansluiting te krijgen op de trein en voeren ’s middags om half een weer met hun passagiers naar Akkrum te rug. De stoomboot van Oldeboorn be hoorde aan de heer Zwart, vader van onze stadgenoot Jelle Zwart, die een graanmolen had aan de le Oosterka- de (later de CVS en nu het bedrijf van de heer Tjaarda). De van de wie ken ontdane kap kan men nog flauw Super-kolonialist Oorlogszuchtig waren ongetwijfeld wel de Fransen en Tunesiërs, die in Bizerta elkaar hebben bestreden en bij wier gevechten honderden doden zijn Hoewel de zon zondag niet verstek liet gaan, was het water van het Sneeker Meer toch nog niet zó warm dat men kon gaan zwemmen. Een enkeling waagde zich wel in het koe le nat, maar zocht al gauw rillend de kant of z’n boot op. Niesje Postma en haar vriendin rilden ook van de kou, toen ze zondag een onvrijwillig bad in het overigens gastvrije meei' namen. Samen zaten ze in een kano, die gesleept werd door een motor bootje en bjj het passeren van een Duitse motorkruiser, die een kajuit- jacht op sleeptouw had, kwam de kano dwars op de grote hekgolf en sloeg om. Beide meisjes waren j- nogal flink inge- pakt, doch andere zeilers hadden het ongeval reeds op gemerkt en pikten de beide drenke lingen onmiddellijk op. De kano werd naar de wal gesleept en zo eindigde het avontuur nog vrij goed. De mo torkruiser voer echter door, maar Speurder meent te mogen aannemen lat de opvarenden niets van het on geval hebben gemerkt. Anders zou- ien ze zich wel heel slechte gasten lebben getoond Het skutsje-silen staat weer in het brandpunt van de belangstelling. Een ieder leeft met de elf schippers mee en zit in spanning wie de uiteindelijke winnaar zal worden, want de uitslag ligt nog geheel open. Op 10 en 11 au gustus komen de skutsjes naar het Sneeker Meer, waar ze elkaar de eer zullen betwisten. Ze starten donder dag om 2 uur en vrijdag om 1 uur. Voor het publiek zal er tevens gele genheid zjjn te dansen op het beton nen vloertje voor de starttoren, waarbij bet orkest van Gaston Wier sma voor de muziek zal zorgen. Op het Kolmeersland zal de heer Holle- ma zjjn consumptietent opslaan ter wijl Bertus Poiesz de zorg voor de hartige hap op zich heeft genomen. Oudega’s nieuwste aanwinst, het wa- tersportkamp, waarvoor de voormalige gereformeerde school is verbouwd, is reeds bevolkt. Sinds jl. zaterdag zijn ruim dertig jongelui de gast in het bouw, dat de naam kreeg „Oan Brek”. Toch zal het niet alleen als tersportkamp dienst doen. Wanneer het zeilseizoen achter de rug is, zal het bruikt worden als verenigingslokaal, waarbij het niet alleen gereserveerd wordt voor gereformeerd-gezinden, hoe wel de kommissie van deze kerk die het gebouw beheert, wel enige eisen stelt. boven de bomen langs de Bothniakade zien. De heer Zwart had een soortge lijk bedrijf in Oldeboorn en vervoerde dan ook voornamelijk meel en andere graanprodukten. Op de achtergrond bevindt zich rechts de voormalige graanmolen van Kok en links achter de houten brug de oliemolen van Kingma aan de Oud- vaart, die ook al lang geleden is afge broken. De schepen langs de wal zijn allen turfschepen. Het derde van voren ge zien was dat van Tjeerd Hoekstra. Tjeerd en Klaske zei men altijd. Veel van de woonhuizen zijn later verbouwd. Het huis op de voorgrond werd bewoond door de heer Van Ak keren, klerk bij de KNM, wiens zoon Joh. van Akkeren een kapperszaak gehad heeft aan het Schaapmarktplein (thans Van Riezen). In het pand met de verhoogde stoep voor de deur (even voor de lantaarn) was het krui- denierswinkeltje van Ten Cate gevestigd. Na hem woonde de heer Kussendrager er in, machinist op een van de boten van V. d. Werf. Ten Cate was knecht bij de timmerman en molenmaker Pier Olij, broer van Siemon en Johannes Olij, die zelf boven woonde en zijn werkplaats achter had. Ook diens vader, wiens bedrijf hij had voortge zet, woonde hier vroe ger. Later is het pand geheel nieuw opgetrok ken en tot voor kort heeft Jan P. Olij, zoon van P. J. Olij, en daar na zijn weduwe, op het bovenhuis gewoond. Thans is het aange trokkén bij de zaak van ie heer Visser, aardap pelhandelaar. 'pi; -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1