Waterpoort- krabbels 1 Wulk vertclki] üaq Feesttent in Heeg dreigde prooi te worden van de storm Feest voor gasten en inwoners F IJLST AGENDA J F M van xSs! en door Speurder Officieel Orgaan Deurenfabriek „Burmania” in moeilijkheden de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 116e jaargang no. 64 Heeg in feesttooi Opening Sneek-Week met dans en muziek Elektrificatie van Terhorli ster brug voorgesteld Sneek-Week Skutsje-silen voor W. Duitse T.V. Sneker inbreker kreeg drie jaar met aftrek Het Sneeker Nieuwsblad is een Verloting De „Sneker Pan” gxambineodt v.« HIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT m DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Donderdag 10 aug. 1961 Stek. I 9 r> aW soil (handels- De routes uur uur - f Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Het gemeentebestuur van XJtingera- deel ziet zich door de steeds sterkere uitbreiding van de pleziervaart genood zaakt aan de raad voor te stellen, de Terhomster brug, waar in drukke tijden soms honderd boten per uur passeren, te elektrificeren, aldus meldt Ons Noor den. gemaakt voor een bedieningsgebouwtje van aluminium, dat f 5100,- moet gaan kosten, zodat de totale kosten f 10.360,- zullen bedragen. De raad zal vanavond hierover beslissen. Het gemeentebestuur heeft overigens een aardige manier om de raad van zijn plannen op de hoogte te stellen. Het voorstel tot deze elektrifikatie begon al- kan hjj er ook wel weer vrede mee hebben. Dat is de week voor stadgenoot En voor de vreemdelingen, Die telkens weer - in samenzang” - De lof van Sneek bezingen. Die in sportieve, felle kamp De Friese plas bezeilen En in de goede, oude stad Plus plassen weer verwijlen De „Sneek-Week” toch is uitgegroeid Tot een sportief gebeuren, Dat stad en streek in deze week Zo kleurvol weet te kleuren! ’t Is feest in Sneek, de „Sneek-Week” weet Veel duizenden te trekken En langer dan die week weet Sneek Voor Sneek aandacht te trekken! PHILIA AMICITIA Van de heer H. Weima, Westersingel 63, vernam Speurder, dat de wortels van de bomen, die langs de oever van de gracht aldaar staan, onder het wegdek door, tot voor de huizen groeien. Het betreft hier het wegge deelte tussen de overkluizing en de „wonderbregge” en overal vertoont het wegdek opstulpingen. Zelf heeft de heer Weima reeds een stuk wor tel vlak voor zijn deur moeten weg zagen, anders was deze onder zijn huis doorgegroeid. Zijn vraag is nu of hier ook iets aan gedaan kan worden. (Het wegdek van de Wester singel verkeert trouwens in een ver re van rooskleurige toestand vindt Speurder. En dat van al die boom wortels!). Het zal dus wezen met het skutsje- silen op het Sneekermeer. Hopenljjk zal het niet zo waaien als dinsdag jl. toen de schippers in Staveren aan de wal moesten blijven. Jan van Akker heeft toen van de gelegenheid ge bruik gemaakt de Sneker Pan daar op de helling te laten zetten om het schip een grondige beurt te laten on dergaan. Natuurlijk wil hij hier voor eigen publiek een goed figuur slaan. Speurder vernam ook nog dat alle loten (in totaal 6000) verkocht zijn door de heer J. Postma. Van de op brengst hiervan benevens de bijdra gen van de Sneker zakenlieden kan het „boltsje” varen. Speurder vindt het een hele prestatie een zo groot aantal loten alleen aan de man te brengen. Dat het skutsje-silen ook internatio nale belangstelling trekt blijkt wel hier uit, dat de West-Duitse Televisie morgen opnamen zal maken bij de wedstrijden op het Sneekermeer. De kosten blijken vry hoog te zijn, maar omdat de bediening niet langer aan één man kan worden opgedragen, meent het gemeentebestuur dat men maar door de zure appel heen moet bij ten. Het elektrisch beweegbaar maken van de brug met aansluiting door het P.E.B. wordt geraamd op f 3600,-. Een stel elektrisch beweegbare afsluitbomen op het landhoofd aan de dorpszjjde zul len f 1600,- kosten. Voorts is een plan Onze 25-jarige stadgenoot A. T. B. die zich schuldig heeft gemaakt aan een groot aantal inbraken in het noor den van ons land, waarvan de laatste maal bij de nv Warex aan de Ooster- dijk alhier, welke kraken hem vele dui zenden guldens hebben opgeleverd, is gistermorgen door de Leeuwarder rechtbank veroordeeld tot een gevan genisstraf van drie jaar met aftrek van het voorarrest. De eis luidde drie jaar en zes maan den met aftrek. Een andere trouwe lezer stelde zich met de samensteller van deze ru briek in verbinding omdat z.i. de ou de Gravinneweg in het Sneekermeer onvoldoende door tonnen is aange geven. Vorige week zijn er al drie zeiljachtjes vastgelopen en het is in derdaad een feit, dat, wanneer men onbekend is op het Sneekermeer en niet op de hoogte van de aanwezig heid van deze oude weg, men er gauw „bovenop zit”. Het zou geen overbodige luxe zjjn, wanneer er en kele tonnen bij zouden komen. Bouma (later Schram en nu Leeuwen), die ook een drukke stalhouderij had. Vooral dinsdags. Later, toen Schram de zaak had overgenomen, was deze al zo druk niet meer. Naast de door reed bevond zich de rijtuig- en zadel makerij van de heer Tjaarda met twee bovenwonigen. Na Tjaarda was het een paardestal van de heer P. Niemen dal, die op een van de bovenwoningen woonde en vervolgens was de steen houwerij van de heer Zijlstra, de va der van de tegenwoordige steenhou wer J. G. Zijlstra er in gevestigd. Naast de tot mu- korte Nadat alle 6000 loten waren verkocht, is onlangs de trekking gehouden. Voor de winnende nummers verwijzen we naar de advertentie in dit blad. Het opbouwen van de kermisattri- buten is een zaak, welke altjjd veel kijkers trekt. En vooral bij de jeugd. Nu de schooldeuren gesloten zijn, zijn veel jongens en meisjes op het Mar- tiniplein te vinden en aandachtig vol gen zjj de verrichtingen van de ker- mislieden. Hier staat zo’n groepje, vol ontzag kijkend naar al die drukte. Dinsdag 15 aug. v.m. 11 uur en ’s mid dags 2.30 uur en woensdagmiddag 16 aug. te 2.30 uur film: Laurel en Har dy Festival. Vrijdag 11 aug. t.e.m. woensdag 16 aug. in de foyer: Zeilersbal. Muziek The Merry Rowdies. Aanvang: vrijdag 11 aug. 9 uur. Zaterdag t.e.m. woensdag te 8.30 uur. De storm raasde dinsdagmiddag met grote kracht over Heeg en omgeving. Hierbij dreigde de grote feesttent zijn prooi te worden. Deze werd voor de helft opgetild waarbij een van de zes masten brak. Met man en macht is men de gehele middag aan het werk geweest om verder onheil te voorko men. Er werden plm. 130 palen in de grond geslagen om de tent steviger te verankeren en op deze wijze gelukte het inderdaad hem staande te houden. Vanwege de gebroken mast dreigde Wanneer U langs het Kleinzand loopt en voorbij het Leger des Heils komt, dan ziet U aan de voorkant van dit gebouw een fotokastje met verschil lende afbeeldingen erin. De Foto dienst van het Leger neemt nl. overal ter wereld foto’s en zendt deze aan de verschillende hoofdkwartieren die ze distribueren, waarna ze in zulke kastjes worden op gehangen. Op deze wjjze proberen de Heilssoldaten de mensen het inter nationale karakter van hun Leger bij te brengen. Er hangen o.a. foto’s uit Frankrijk, Los Angelos, Hawai, Rhodesia, Zweden en Finland en ’s avonds is het kastje verlicht. Het rustige leven rondom de eeuw wisseling weerspiegelt zich in deze ou de foto van de Parkstraat. Ook wat het verkeer betreft. De met twee paarden bespannen melkwagen bijv, rijdt rustig op de linkerzijde van de weg, de broodbezorgster met haar karretje staat heel kalm tussen de tramrails naar de fotograaf te kijken en Tjaarda de wagenmaker nam ook zonder enig bezwaar een gedeelte van de rijweg in beslag. Links op de voorgrond ziet men nog een gedeelte van het café van de heer Naar wij uit bevoegde en betrouwbare bronnen hebben vernomen, verkeert de Deurenfabriek „Burmania” aan de Valkstraat op het Industrie-eiland alhier, die in oktober van het vorig jaar is ge start in de industriehal welke met me dewerking van de gemeente voor deze nieuwe industrie was gebouwd, nu reeds in ernstige financiële moeilijkheden. Het verlies-saldo bedraagt ruim f 130.000,-. Het personeel is al ontslagen. Ons werd medegedeeld, dat het bedrijf sinds januari van dit jaar al geen beta lingen meer had gedaan maar een ander bedrijf nu bereid is de schulden over te nemen tegen 5%. De vordering van de gemeente, groot f 45.000,- wordt gedekt door het gebouw. het elektriciteitsnet om en over de weg, waardoor de inwoners van dit dorp en van Heeg enige uren zonder stroom hebben gezeten. Alhoewel het geen gebruik is van Speurder, begint hij ditmaal zijn ru briek met een vermaning, óf zoals U wilt een waarschuwing. Een waar schuwing, die geldt voor diegenen, die vandaag of morgen met een boot naar het skutsje-silen zijn gegaan of nog moeten gaan. De Rijks Politie te Water deelde hem nl. mee, dat zij streng gaat optreden tegen hen, die te dicht in de buurt van de skutsjes komen. Vandaag zullen de mannen van de Heilige Hermandad het mis schien wel bjj een vermaning hebben gelaten, doch mor gen bestaat er grote kans, indien U in overtreding bent, dat U „op de X. bon wordt geslin gerd!” Sinds vorig jaar bestaat er nl. een verordening, welke zegt, dat zij, die hinder of last veroorzaken op het water strafbaar zijn. Aldus art. 26a van het Prov. Huishoudelijk Regle ment van Politie. Een gewaarschuwd man (of vrouw) geldt voor twee, luidt een bekend spreekwoord dus: „als de Terhornsters zich met de draaiorgelspecialist „Omke Romke” in verbinding stelden, zouden zij erop kun nen rekenen, dat er geregeld een fraai stuk muziek bij de haalbrug zou klin ken, want de man, die er aan het wiel draait, heeft zo langzamerhand het wiel draaien wel geleerd. Hij doet dat bijna zonder ophouden. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs f 3,— per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad HEEG VIERT FEEST van 5 tot en met zaterdag 12 augustus. Wie het dorp in deze dagen nadert ziet van verre de vlaggen al op de kerktorens wapperen. In het dorp, dat een belangrijk streekcentrum is en steeds meer naam krijgt als watersport dorp, is het een gezellige drukte. De etalages van de winkels zien er extra verzorgd uit, erepoorten zijn opgericht, vele huizen hebben versieringen en feestverlichting. Veel toeristen hebben Heeg als uitgangspunt voor hun zwerftochten over de meren gekozen, de bekende jeugdherberg heeft weer veel jeugdige gasten. Het spreekt vanzelf dat oudere en jongere gasten veel vertier brengen in het dorp, dat op zijn beurt zijn best doet de gasten zoveel mogelijk te amuseren. De besturen van de dorpsverenigingen hebben, evenals in de twee voorafgaande jaren, een feestweek georganiseerd die we nu al goed geslaagd kunnen noemen. de rolschaatsrevue ’s avonds niet door rhelkboot werd overvaren. Thans kwa- te kunnen gaan, maar toen pogingen om een nieuwe mast te krijgen misluk ten is de gebroken mast tijdelijk met planken verstevigd en kon de voorstel ling toch door gaan. In Lytshuizen woeien de palen van Schepen in moeilijkheden Op het Heegermeer kwam een groot zeiljacht in moeilijkheden maar de be manning slaagde er in tijdig de motor op gang te krijgen en zo veilig Heeg te bereiken. Onder Langweer werd een zeilboot aangevaren door een tanker, op dezelfde plaats waar onlangs de men de inzittenden er goed af. Op het Sneeker Meer en in de Zoutepoel moest de politieboot assistentie verlenen aan ’n 16 m2 jachtje en ’n motorbootje, die beiden naar veiliger oorden werden gesleept. Toen Speurder woensdagmiddag langs Hotel De Wijnberg reed, werd zjjn oog getroffen door een auto met daarachter een carrier waarop een zeiljachtje. Nu is dat niet zo verwon derlijk, want op ’t ogenblik kan men een dergelijk tafereeltje meermalen zien. Maar het bizondere van dit ge val was, dat op dit bootje „Just mar ried” geschilderd was. Of het nu de naam van het scheepje was, of dat vrienden een pas getrouwd stelletje eens in het ootje wilden nemen, kon Speurder niet te weten komen. Wan neer het eerste het geval is, vindt hij het maar een rare naam. Maar, zich een uitspraak herinnerend van wijlen Shakespeare nl. „What’s in a name”, Ook dit jaar zal de opening van de Sneek Week - morgenavond in het stadhuis - muzikaal worden opgeluis terd. Na afloop van de bijeenkomst in het stadhuis zal de Skotsploech van plm. negen tot kwart over negen op Marktstraat optreden, waarna kwart voor tien de plaatselijke ziek- en tamboercorpsen een taptoe zullen geven. Eerst echter maken ze een mars door de stad welke om kwart voor negen aanvangt. Donderdag 10 augustus ’s avonds 8 uur film: Ave Maria. Vrijdag 11 augustus t.e.m. zondag 13 aug. iedere avond te 8 uur en zon dagmiddag tevens te 5 uur film: Mijnheer de Gravin is niet thuis. Maandag 14 augustus t.e.m. woensdag 16 aug. iedere avond te 8 uur en woensdagmiddag 5 uur film: De Jan tjes. Donderdag 17 aug. ’s avonds 8 uur film Mijn man is bij de FBI. Zondagmiddag 13 aug. te 2.30 film: Straaljagers in de aanval. Maandagmiddag 14 aug. te 2.30 film: De avonturen van een zigeuner jongen. welke gevolgd zullen worden zijn: Stedelijk Muziekkorps en Harmonie (in één groep): Schaapmarktplein, Nauwe Burgstraat, Wijde Burgstraat, Jouster- kade, Kleinzand, Suupmarkt, Groot- zand (W.-zijde), Hoogend (Z.-zijde), Oude Koemarkt, Grote Kerkstraat, Oud Kerkhof. Advendo: Korte Vreugde, Overweg, Gysbert Japiksstraat, Ubbo Emmius- straat, Kerkhoflaan, Bolswarderweg, Dr. Boumaweg, Stationsstraat, Oud Kerkhof. TGP: Westersingel, Willemstraat, Em- mastraat, Stationsstraat, Almastraat, Geeuwkade, Westersingel, O. Kerkhof. „Vlug en Lenig”: Leeuwarderweg, Jachthavenstraat, Kapelstraat, Kloos- terdwarsstraat, Looxmastraat, School straat, Looxmagracht, Ged. Pol, Wijde Burgstraat, Kruizebroederstraat, Wijde Noorderhorne, Kerkgracht, Oud Kerk hof. Twee versierde wagens uit de optocht partijtje voetbal en stelt zich daarna op rond het water van de Zijl waar over een gladde boomstam wordt ge legd. Hoe glad die paal wel is merken de deelnemers aan het „sprietlopen” gauw genoeg. De een na de ander tui melt na een paar wankele stappen al in de Zijl en velen komen halfweg en een heel behendige sprietloper bereikt bijna de overkant en glijdt dan toch nog, onder meelevend zuchten van de toeschouwers, in het koude water. Een moeilijke natte sport als we eerlijk moeten zijn, maar het is wel een leuk schouwspel w’aar veel om gelachen en gejuicht wordt. Zo viert Heeg een week lang feest. Dinsdagmiddag waren er volksspelen op het feestterrein, ’s avonds de opvoe ring van de Rolschaats Revue „Hol lands Glorie”. Optocht Dinsdagmorgen trok een alleraar digste optocht, voorafgegaan door het muziekkorps Concordia van Gaast- meer door het dorp. Jammer, dat het weer regende, maar toeschouwers en deelnemers trokken er zich weinig van aan en de pret was er beslist niet min der om. Als een slang kronkelde de kleurige, fleurige stoet door de stra ten waar veel mensen bewonderend keken naar de wagens waaraan over het algemeen veel zorg was besteed. De deelnemers hadden dikwijls origi nele invallen gehad. Zo hadden de ma kers van het „Weerhuisje” een bijzon der aardig idee gehad en ook de uit voering was goed. Een allerliefste wa gen was „Kijk eens in mijn bloemen tuin”, terwijl Jantje die de pruimen van zijn vaders boom niet ongemoeid kon laten, de harten van alle toeschou wers stal. Een ernstige noot in de optocht was „Frijdom wie de heechste wet”, geen gemakkelijke taak voor het meisje dat geknield en gebogen moest zit ten bij de kruisen van hen die vielen voor deze Frijdom. Vrolijker waren de zangers van het fleurige vakantielied en de kinderen van „Jong gewend, oud gekend” in hun alleraardigst gemaakte huisje, maar de bonte samenstelling van zo’n optocht maakt er juist de grote charme van uit. Men zou er niets van willen missen: de boer met zijn wagens vol broeiend hooi niet, de uitverkoop etalages niet en ook niet de grote verwarde groep lopende, fietsende, rijdende verklede 1 jongens en meisjes met malle grote hoofden, in clownspakken, berenvellen en papieren rokjes. De jongens gehurkt in hun schamel schommelend „boeven hutje” brengen evenveel vreugde als de grootste mooie wagen; het gaat op zo’n feest maar om de samenwer king, iedereen doet zijn best het feest te laten slagen. En dan slaagt het ook, al druilt de regen ook bij vlagen neer, er is een feeststemming in het dorp. Men lacht samen om de deelnemers aan de gecostumeerde voetbalwed strijd, die meer verstand hebben van grappige costuums dan van een „goed” Donderdag 17 augustus. Harddraven van gewone boerepaarden uit de ge meenten Hennaarderadeel, Wonse- radeel en Wymbritseradeel te Rood huis. Aanvang 9 uur. Donderdag 17 augustus. Paardendag op het sportterrein Balk, ’s morgens 9-12 uur Keuring aan de hand, 's middags 1 uur Défilé door Balk. 1.30 uur Kampioenskeuring. Tiisdei 15 augustus. Herema-State op ’e Jouwer it lepenloftspul „Snie yn ’e simmer”. Joiins 8.15 ure. Het begin, een verregende zaterdag middag, was helaas niet zo goed, maar de kinderspelen zijn maandagmiddag uitstekend geslaagd, het zangfestival helaas iets minder en ook de andere programmanummers konden tot nu toe vlot afgewerkt worden, al dreigde de storm dinsdag de rolschaatsrevue te zullen verstoren. SNEEKER NIEUWSBLAD de thans nog bestaande steeg kwam ’t café van de heer Pino, waarvoor de tram stopte zoals het bordje aan de muur aangeeft en dan kwamen er nog twee woonhuizen. Dat wat nu beneden tot Rest. Piso behoort en op de hoek de woning van de heer Kloosterman, een bekend aannemer uit die tijd, die o.a. ook de huizen aan ’t Julianapark heeft gebouwd. Nu bevindt zich hier Rest. Piso. Rechts op de hoek van de Badhuis gracht was het cafeetje van de heer Jorrit de Haan, die later het Lemster Veerhuis aan het Hoogend betrok, waarin nu zijn zoon Bote caféhouder is. Het cafeetje is op deze foto niet te zien. Wel een bierwagen met een biervat en twee kratten met flesjes bier. Na de Haan was in dit pand de „snoepwinkel” van de heer Siemonsma gevestigd en ook nu is het nog een soortgelijk bedrijf. Naast de Haan bevond zich de zadel makerij van de heer de Haan. Nu oefent de heer de heer Van Oude Groeneveld hier zijn bdrijf uit. Het hoekhuis is later verbouwd tot garage voor de heer Ozinga. De meeste pan den aan de overzijde zijn later ook ingericht tot garages voor dit be drijf. De spoorwegovergang op de achtergrond werd toen ook met bomen afgesloten maar er za ten geen hekken aan, zodat men er gemakke lijk onder door kon kruipen. A ft! V I - I f i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1