Waterpoort-krabbels I .(Dnilc foto’s urrtclfcq Gure hardzeildag met regenbuien en harde wind IJLST WYMBRITSERADEEL W»" en door Speurder 5i f pj IS van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 66 Donderdag 17 aug. 1961 1 De Sneker Zeil-zesdaagse Het Sneeker Nieuwsblad is een Fries Regenboogteam vergrootte zijn voorsprong Ongeval op het Sneeker Meer Oefenprogramma W.Z.S. 'a iii gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD r «80 V.' J B MÉ SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- l-ll 15,1 op Dijkstra toen In de Pampusklasse veroverde het Friese team ook een, zij Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS De Jong gaf het juiste ant woord be er ook zijn kantoren had, en de heer Eg- Het was dinsdag kermis. Dat dach ten de heer en mevrouw R. Gall- v. d. Werf ook toen ze elkaar die dag eeuwige trouw op het stadhuis be loofden. Na afloop van de trouwplech tigheid gingen bruid en bruidegom met alle familieleden een rondje in de draaimolen maken. Dat e.e.a. veel bekjjks trok was vanzelfsprekend. hardzeildag, gekenmerkt e H Teamwedstrijd Friesland-Holland. De Friese en Hollandse Regenboogzeilers in felle sftijd gewikkeld. In het voorste ge lid o.a. pnze stadgenoten Alberda (72) en De Wilde (74), met vlak daarachter Sieverts, Santpoort (76) en Gebuis, Rot terdam (88). Onderstaande foto demonstreert nog eens duidelijk hoe nodig een kam peerterrein in onze stad is. Dit kiekje is aan de Zeilstraat genomen, waar velen hun tent aan de oever van het kanaal hadden opgeslagen. Deze noodoplossing zal volgend jaar niet meer nodig zijn, want dan zal hopen- Ijjk het kampeerterrein bij de nieuwe jachthaven in gebruik worden geno men. wel niet gedacht hebben, dat zo’n bui tenkansje hun deel zou worden. Op dit lot viel nl. het fortuintje van f 35.000,-, doch omdat de N.T.M.’ers slechts een half lot hadden gekocht, krijgen ze de helft van de vijf en der tig mille. En zijn echter nog meer ge lukkigen in onze stad, want kollek- trice mej. P. Ringnalda alhier, die het lot verkocht, vertelde Speurder dat het andere halve lot verdeeld is in een kwart, drie twintigers en een tiende. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091. De teamwedstrijden Ook de tweede Holland-Friesland wedstrijd in de Regenboogklasse lever de een overwinning op voor het Friese team. Ondanks het feit dat de Wilde wegens averij uitviel. Bij de start gin gen De Wilde, Alberda en V. d. Zee di- rekt al goed weg en na de eerste boei in Gossepalen zater er al vier Friezen aan de kop met de Rotterdammer Bak ker on de tweede plaats. Bij het ingaan van de tweede route was deze voor de Friezen gunstige situatie nog onveran derd en hoewel er wel enige onderlin ge wijzigingen voorkwamen, mede door het uitvallen van De Wilde bleef dit ook verder zo. Bakker handhaafde zich eveneens als tweede, zodat Friesland 31,1 punten verzamelde en Holland 23, De totaal stand werd daardoor op 56,1 voor Friesland en 47.1 voor Holland gebracht. Behoudens het protest tegen Sieverts waarover gisteren nog geen beslissing was gevallen. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bjj contract adv.) lager. Abonnementsprijs t 3,— per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De feestelijke stemming en sfeer op deze eeuwenoude Sneker hoogtijdag ontbraken gisteren geheel. Het gure, koude weer met harde wind en regenbuien legde er een druk op. Inplaats van duizenden waren er nu honderden bezoekers, die langs de oevers van het starteiland kleumend de strijd op de, vooral ’s mor gens weer woelige baren volgden of samendromden in de grote consumptietent waar warme soep en hete koffie de meest gevraagde gerechten waren. En in het tentje van Bertus Poiesz vlogen de warme knaks er uit, terwijl de bakken van de roomijs-verkoopstertjes maar sporadisch open kwamen. Maar ook konden de toeschouwers zich, zij het figuurlijk, verwarmen aan de strijd die op de (te) lange wed- strijdbanen geleverd werd, ’s Morgens vooral bij de teamwedstrijden van de Regenbogen maar ook verder bij de open wedstrijden waarin bovenal van prachtige en soms zeer scherpe star ten genoten kon worden. Jammer, dat de harde wind weer talrijke slachtof fers maakte onder de kleinere lichte scheepjes die men met zulk weer ei genlijk niet onder in het meer moest laten varen. Dank zij het onvermoeid optrede van de politie te water en ook van de Persboot konden de drenke lingen ook nu gelukkig allen gered worden en de schepen geborgen of in veiligheid gebracht, maar het had ook anders kunnen gaan. En dat moet zo veel als mogelijk is voorkomen worden. mee hij zijn puntentotaal bracht. Mr. Linthorst Homan en zeilden 13 punten bijelkaar, waardoor het Friese totaal tot 22,1 steeg. Van het Hollandse team in de Vrij- heidsklasse kwam alleen Van Yperen op; het Friese team was compleet. Van Yperen finishte als vierde wat hem drie punten opleverde, Friesland be haalde 15,1. De Valkenzeilers deden het gelukkig beter. Beide teams waren compleet waarvan het Hollandse met 23,1-12 punten de leiding nam. De gasten be zetten nl. de eerste drie plaatsen en de zevende. Van de Friezen werd Klazin- ga gedisqualificeerd, zodat zij het maar tot 12 punten brachten. Het zal je maar gebeuren. Zo heb je niets en zo ben je f 17.500,- rijker. Dit overkwam zestien stadgenoten, die werkzaam zijn bij de NTM en reeds sinds 1949 in de Staatsloterij meespelen. Behalve een paar klei nere prjjzen hadden de mannen nog nooit iets van betekenis gewonnen, doch nu was het dan goed raak. Toen ze het lot no. 21681 kochten zullen ze Regenboogklasse: 1. C. J. de Jong Jr., Joure; 2. Ir. G. A. Bakker, Rotterdam; 3. J. Alberda, Sneek; 4. Mr. A. v. d. Werf, Sneek; 5. E. K. Hoekstra, Sneek. Vrijheidsklasse A: 1. B. van Wijk, Woubrugge; 2. C. de Haas Jr., Breu- kelen; 3. W. Graafland, Gouda; 4. J. G. A. Smits, Amstelveen; 5. A. van Wijnen, Gouda. Dinsdag jl. is er tijdens de zeilwed strijden op het Sneeker Meer een on geval gebeurd. Een deelneemster uit Heeg kreeg een giek tegen haar hoofd en liep daarbij een zware hersenschud ding op. Zij moest naar het Sint Antonius Ziekenhuis alhier worden vervoerd. WZS zoekt het, wat haar oefenwed strijden voor de a.s. kompetitie betreft, dit jaar niet ver van huis. De witzwarten spelen a.s. zaterdag kwart over zes in het Zuidersportpark tegen oud-klassege- noot Black Boys, daarna volgt de re turnmatch tegen Workum (thuis werd onlangs tegen deze club 4-4 gespeeld), en als .generale” gaan de witzwarte jongens dan nog op zondag 3 september naar Franeker om daar hun krachten te meten met het pas naar de derde klas gepromoveerde Freno. WZS komt nagenoeg met hetzelfde elftal binnen de lijnen als in het vorige seizoen. Men zal het evenwel zonder Th. Werkman, die naar „Sneek” is gegaan, moeten stellen, maar daar staat tegen over dat één of twee junioren hun en tree in het hoogste elftal zullen maken. Al met al heeft men in Wit Zwart-krin- gen nogal optimistische verwachtingen van het komende seizoen. van de Ned. waarvoor de Evenals de kermis 1961 is ook Hard zeildag van dit jaar weer voorbij. Een die werd door harde, zelfs stormachtige wind welke er oorzaak van was dat het aantal bezoekers vooral ’s mor gens niet zo groot was op het start eiland als voorgaande jaren. Doch zij, die het gure weer en de harde wind trotseerden, hebben kunnen genieten van spektakulair zeilen, waarbij de F.D.’s wel de loef afstaken. Dat er nogal wat boten omsloegen valt te be grijpen. Vooral de bemanningen van de kleine Flitsjes moesten „er aan geloven”. Toen echter in de middag het weer iets milder werd, steeg ook het aantal bezoekers evenredig. Toch heerste er niet die gezelligheid op het starteiland, die Hardzeildag tot zo een veelbesproken dag maakt. Het betonnen dansvloertje werd spora disch gebruikt en toen het ook nog flink begon te regenen was voor de meesten de pret er af. veroverae net r riesc team ook een, zij het de kleinst mogelijke, voorsprong; op het Hollandse, nl. 28-27,1 punten. Bij de Friezen is Dr. v. d. Meer en bij Holland Ten Sijthoff zodat beide teams uit vijf schepen be staan. De start liet veel te over. Bakker, Slob en van het Holland se team Greevelink, waren te laat. Slob zelfs veel te laat. Toen hij ver trok waren de eersten de boei in Gos sepalen al voorbij. Van teamvaren komt zo weinig terecht en Slob ein digde prompt op de tiende plaats. De andere Friezen waren resp. 2e, 3e, 5e en 7e. bank van 1818. Nadien is het bij de ge- meente-secretarie getrokken en be- Naast De Wijnberg woonde deur- neden ingericht tot kantoor voor de Bij de 22 m2 klassg en de Vrijheid klasse waren het schijnvertoningen. Beide partijen hebben daaraan schuld. In de 22 m2 klasse kwam evenals dinsdag alleen Vrijand aan de start en in het Friese team ont braken Faber en Bouwes. Als het zé moet, kunnen deze ontmoetingen voortaan beter achterwege blijven! In een landelijk dagblad werd de overwinning welke de heer C. J. de Jong Jr. te Joure zaterdag in de Re genbogen behaalde als een eendags vlieg gekwalificeerd. Deze scribent is wel heel slecht thuis in het zeilers-Je- ruzalem. Nu echter gaf De Jong het juiste antwoord. Hij startte te vroeg doch bemerkte dat pas toen hij al een mooi eindje op weg was, zodat hij met een grote achterstand vertrok. Maar hij zette moedig de achtervolging in en slaagde er in successievelijk al zijn vijftien tegenstanders te passeren. Een fenomenale prestatie! Ir. Bakker hield nog het langst stand, maar moest ten slotte ook voor het geweld van zijn achtervolger wijken. Overigens kwamen de Hollanders er weer bekaaid af. De andere prijzen bleven allen in Friesland. Alberda werd nl. derde, Mr. v. d. Werf vierde en E. K. Hoekstra vijfde. Candidaten voor de hoofdprijs wa ren na deze dag J. Alberda met 103 en De Jong met 95 punten. In verschillende klassen was de be slissing al gevallen. Bouw van Wijk (Vrijheidsklasse), K. de Boer (Vrijheidsklasse BII) en Vrijland, Den Haag, die dinsda: 2e werd in de 22 m2 klasse dus geei eerste, zoals wij abusievelijk noteer den) werd nu inderdaad eerste, waar-1 De Marktstraat is sinds het begin van z.g.n. pothuis”, half onder en half bo- kantoren had en boven woonde. Later deze eeuw, toen deze foto gemaakt ven de grond, een van de drie welke is in dit pand ook de firma V. d. Meer werd, niet veel veranderd. Althans wat onze stad eertijds bezat. De andere en Roodbergen gevestigd geweest en het uiterlijk van de huizen aan de hier twee bevonden zich aan de panden van nu oefent de heer Kamminga er zijn gefotografeerde zijde betreft. Aan de Groenhout in de Ged. Poortezijlen en antikiteitszaak er in uit. overkant is in dat opzicht meer ge- van Wielinga, nu de dames Brattinga, De beide panden in het voorste waar- beurd. O.a. verdween de oude Waag in dezelfde straat. Alleen dat van de van thans de Openbare Leeszaal en en verrees daar het nieuwe gebouw firma Groenhout is bewaard gebleven. Bibliotheek zetelt, werden Handel Maatschappij, De anderen werden geofferd aan het woond door notaris Haagsma, die apotheek van Lan- voetgangersverkeer. ting (kenbaar aan de hertekop boven In de beide naastliggende panden was bert Veen, wiens hoogbejaarde wedu- de deur) plaats moest maken. toen al sinds enige eeuwen ’t Hotel De we er thans nog woont. Daarnaast was Hier zien we op de hoek het café Wijnberg gevestigd, dat later tal van het woonhuis van de Kantonrechter „Die Port von Cleve”, nadien verhol- verbouwingen, ook wat de gevel van Mr K. Klein (vader van wijlen Dr H. landst als „De Poort van Kleef”, des- het eerste pand betreft, heeft onder- Klein), later in gebruik bij de Spaar- tijds bewoond door de heer Wijmen- gaan, maar nu nog wel ongeveer het- bank van 1818. Nadien is het bij de ge- ga. zelfde beeld biedt. De zijgevel in de Kleine Kerkstraat had toen nog een laag uitbouwsel, „een waarder Doodkorte, die beneden zijn gemeente-ontvanger. In het grote pand naast et Stadhuis woonde de eer Van Druten, die daar- i ook zijn in d'e tijd en og vele jaren daarna zeer ekend drukkers- en uit- eversbedrijf uitoefende en en boekwinkel dreef, ’hans behoort het voor malige woongedeelte ook at de administratieve af- 'eling van het stadhuis en 3 de dienst voor sociale aken er in ondergebracht, n de voorm. boekwinkel s thans de Antiek- en leubelhandel van T. H. de Vreede gevestigd. Verder stond hier dan nog een kleine woning en op de hoek een winkel huis. Later heeft de groen- ehandelaar Dijkstra vele aren in het huisje ge- voond en in het hoekpand ijn bedrijf uitgeoefend. Nog niet zo lang geleden ijn deze beide panden af gebroken om de toegang tot de N. Noorderhorne ets ruimer en overzichte lijker te maken. Sneek; 2. A. J. M. v. Hemmen, Utrecht; 3. F. A. Beintema, Hilversum; 4. J. Boomsma, Sneek; 5. mej. Tj. v. d. Sluis, Sneek. Valken B: 1. A. H. Tromp, Sneek; 2. D. Resink, Deventer; 3. P. Venema, Murmerwoude; 4. T. van Andringa, Grouw; 5. F. Slauerhoff, Leeuwarden. 16 m2 Streepklasse BI: 1. J. Schoot-, stra, Leeuwarden; 2. S. Modderman, Haren; 3. C. Bos Jr., Grouw; 4. G. Nieuwenhuis, Leeuwarden; 5. W. Post- ma, Franeker. Pampusklasse: 1. L. A. L. van Dij ken, Alkmaar; 2. O. P. Besseling, Am sterdam; 3. K. Jissink, Sneek; 4. Dr. W. B. v. d. Meer, Grouw; 5. J. Sijtema, Loosdrecht. Vrijheidsklasse BII: 1. K. de Boer, Sneek; 2. H. Kraayenhagen, Meppel; 3. P. C. Kroes, Enkhuizen; 4. G. J. Ver hagen, Akkrum; 5. T. Paré, Apeldoorn. Valken A: 1. U. de Vries, Grouw; 2. J. Prins, Oud-Loosdrecht; 3. B. Staart jes, Bussum; 4. Mr. R. Mulder, Lang weer; 5. A. Wester, Grouw. 16 m2 Streepklasse AI: 1. H. A. Minks, Leeuwarden; 2. Joop Helder, Paterswolde; 3. H. Olde Agterhuis, Heerenveen; 4. J. v. Rietschoten, Rot terdam; 5. J. N. Kamp, Haren. 22 m2 klasse: 1. Ir. A. Bonnema, Leeuwarden; 2. H. R. Schaap, Deer- sum; 3. Wiep Visser, Paterswolde; 4. H. Faber, Leeuwarden; 5. A. Knol, Marrum. Vrijheidsklasse BUI: 1. W. Andringa, Joure; 2. A. v. d. Meer, Leeuwarden; 3. C. Campman, Laren; 4. J. B. Gros, Leeuwarden; 5. H. P. de Vries, Leeu warden. 16 m2 Streepklasse AH: 1. W. S. de Vries, Bergum; 2. D. Venema, Wor kum; 3. Anne Visser, Workum; 4. B. J. Graatsma, Sneek; 5. W. Möger, Am stelveen. afgevallen., wensen Zo, de kermisvreugde is weer voor bij. Vanaf zaterdag jl. heeft een ieder zijn hart aan de vermaken op het Martiniplein kunnen ophalen en dat dat gedaan is, staat buiten kijf. Speurder zag tenminste velen met reusachtige beren of poedels sjou wen, terwijl er zelfs lieden waren die met een halve uitzet onder hun arm naar huis gingenHet had er dins dagavond echter alle schijn van dat de vreugde een vroegtijdig einde zou nemen. Om haf elf precies viel plot seling in de gehele stad het licht uit. Alle kermis-attrakties zaten opeens zonder stroom, be halve de auto scooter die een ei gen aggregaat voor stroomop wekking had. Tus sen de verschillen de exploitanten werd druk geredeneerd en het duurde niet lang of de buurman van de auto scooter, die nu drukke zaken deed - er was immers geen konkurrentie - had al een hulpleiding aangelegd en kon weer draaien. De stagnatie duur de ongeveer twintig minuten. Toen schakelde men in Leeuwarden, waar ’n hoogspanningsschakelaar gespron gen was, op een ander net over. Van Montfrans (Flying Junior) wa ren met hun vierde overwinning over vier wedstrijden niet meer te benade ren, wat eveneens het geval was met V. d. Meer (30 m2 klasse), Bellinga (Flying Dutchmanklasse), Tan (Vrij buiters), Bulters (12 voets jollen), Ir. A. Bonnema (22 m2 klasse) en Atsma (Schouwenklasse) die allen de derde overwinning voor zich lieten noteren. Kirkenier (Valken) en Stellingwerf (Olympiajollen) startten beiden niet, terwijl Kirkenier ook vandaag niet meer heeft gevaren, maar hun vier, resp. drie overwinningen bij de S.Z.C. waren al voldoende. In de andere klas sen, behalve dan in de Regenbogen, was de strijd na deze vijfde dag nog meer of minder open. Bellinga behaalde zijn zege in de Flying Dutchmanklasse wel heel ge makkelijk. Zijn sterkste concurrent Ulrich Jager voer nl. een verkeerde baan en finishte niet. De strijd om de hoofdprijs in de Pampusklasse spitste zich toe. Van Dij ken en Besseling werden nu nl. resp. eerste en tweede, terwijl H. de Jong buiten de prijzen viel en daardoor als kanshebber afviel. In de Valken A stuurde nu Ulbe de Vries inplaats van Kirkenier zijn boot naar de overwinning, gevolgd door Prins, Staartjes (voor de eerste maal in de prijzen) en Mr. Mulder. Joop Helder had in de 16 m2 Streep klasse A zijn vorm van zaterdag nog niet teruggevonden. Evenals maandag moest hij wederom de Leeuwarder crack Minks voor laten gaan. Toch be hield hij nog een kans op de hoofd prijs. De volledige uitslagen van gisteren zijn: Vrijbuiters: 1. A. Tan, Warmond. Olympiajollen: 1. H. W. Leferink, Deventer; 2. H. G. Heldoorn, Leeuwar den. Sharpies: 1. C. Tierie, Haarlem. 12 v. jollen: 1. P. J. M. Bulters, Heemstede; 2. J. M. de Jonge, Amers foort. Jeugdklasse (Pluis): 1. F. Wijchers, Alkmaar; 2. J. Schut, Groningen; 3. J. A. Wierda, Haren. Larken: 1. H. J. Scholten, Hengelo; 2. B. Poiesz, Sneek. Stemklasse serie I: 1. K. de Boer, Overveen; 2. D. M. Harskamp, Zaan dam; 3. M. Kraaier, Wormerveer. 16 m2 Puntklasse: 1. S. T. Velds, Sneek; 2. Koopmans, Enschedé; 3. B. de Haan, Sneek. Flitsklasse serie I: 1. W. Geveke, Kampen; 2. A. Stam, Oppenhuizen. Flying Dutchmanklasse: 1. D. H. Bel linga, Almelo; 2. F. Imhoff, Scheve- ningen. Stern klasse serie II: 1. W. Leeuwrik, Enkhuizen; 2. A. R. de Monchy, Zaan dam; 3. J. Kuyt, Zaandijk. Flitsklasse serie II: 1. P. Stoelinga, Sneek; 2. J. v. d. Mijl, Zwolle; 3. Tj. Dijkstra, Hilversum. Flying Juniorklasse: 1. G. A. van Montfrans, Amsterdam; 2. J. Huisman, Zwartsluis. Schouwen: 1. F. F. Atsma, Oppenhui zen; 2. W. Brouwer, Utrecht. Finnjollen: 1. T. Vries, Steenwijk; 2. G. L. Woortman, Groningen; 3. W. Morsman, Enschedé; 4. N. v. d. Zee, Almelo. Topklasse: 1. E. v. d. Meer, Wartena; 2.H. D. Kraak, Langweer; 3. F. Hiem- stra, Franeker; 4. J. P. Kapelle, Deven ter. 16 m2 Streepklasse BII: 1. D. Stallin- ga, Leeuwarden; 2. Henri Lampe, Sneek; 3. E. Hoekstra, Heerenveen. 30 m2 klasse: 1. G. v. d. Meer, Leeu warden; 2. Tj. Geveke, Leeuwarden; 3. Mr. W. Hoekstra, Joure. Vrijheidsklasse BI: '.v H - 1. W. Stam,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1