Verzuchtingen uit het jaar 1877 Sneker Handbalclub viert tienjarig bestaan Hennie de Jong (Pampusklasse) en Ulbe de Vries (Valken) verdedigden hun titel met sukses IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 28 aug. 1961 116e jaargang no. 69 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Vergane glorie Het Stedelijk muziekkorps Gestaagd Rodeo-Renbaan-Grcus Williams straks in Leeuwar den Autobotsing op oude weg Sneek-Bolsward Eervolle nederlaag van Korfbalclub „Sneek Afscheid, bevestiging en intree Ds. F. A. Hofman Hd Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Twee dagen strijd om de Noordelijke zeilkampioenschappen Alberda kampioen in de Regenboogklasse Joop Helder in de 16 m2 klasse door Minks onttroond Tien noorderlingen in de Nationale kampioens-zeil- wedstrijden Gysbert Japicxprijs voor Marten Sikkema Afscheid, bevestiging en intree Ds. A. van Santen SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- aan de gangspunt kan H. H. „Weinig ouds” Er op of er onder Dir. Br. Feenstra 99 9. Semper Dixieland trad zodat Hansma, die ons in 1877 een beknopte doch uitstekende beschrijving van Sneek gaf in het boekje „Friesland en de Friezen”, merkte dit reeds op: Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Geslaagd te Den Haag voor het diplo ma stuurman (kleine handelsvaart) de heer A. F. v. d. Tempel te IJsbrechtum. geeft op vrijdag 1 september 1961 bij gunstig weer een concert in de muziek tent aan het Bolwerk, aanvang 8 uur. Programma: 1. Mars van de Luchtmacht B. Drukker Souse-Walters 10. My Fair Lady, Selectie uit de musical Show Fr. Loeuwe 11. Sint Louis Blues, March W. Handy 12. South Rampert Street parade Bauduc-Haggert 2. Ouverture Spartacus Seassola-Zurmiihle 3. Wassingthon Grace mars 4. Le Roi d’Ys, Ouverture Lalo-Stalmeier 5. Royal Standard Marche P. Chesterton 6. Selectie uit de Student Prince S. Romberg De Sneker Handbal Club (SHC) be staat 1 september a.s. tien jaar. Het was eind 1950, toen verschillende oud- handbalsters van TGP en SGV een vergadering hielden in Restaurant Pi- so, met het doel tot oprichting van een handbalclub te komen. Het duurde echter toch nog wel even, voordat het zo ver was. Pas op 1 september 1951 kwam men tot de oprichting van de Sneker Handbal Club (SHC). verstrekte, bv. het heerlijk gebeeld houwde houtwerk, heeft men er ge trouwelijk uitgenomen en verkocht.” De Sneker Korfbalclub trok zater dagmiddag naar Joure om aldaar de club van die naam te bekampen. In deze wedstrijd bleek weer eens duidelijk dat onze stadgenoten er steeds beter inkomen, want tegen deze club werd, na een prima gespeelde wedstrijd, met slechts 63 verloren. Zelfs namen onze stadgenoten reeds na twee minuten spelen de leiding, maar de grotere routine van de Jou- sters gaf tenslotte de doorslag. In de laatste wedstrijd gold dus voor beide „er op of er onder”. Wie won was kampioen. Het werd een enerve rend gevecht. Na het eerste kruisrak gooide V. d. Meer de hoogste ogen, maar daarna keerden de kansen. De wind flauwde sterk af en dat werkte in het voordeel van Vollema, die nu zijn slag sloeg en voor goed de kop veroverde. Van der Meer moest daarna ook nog plaats maken voor Tjeerd Geveke, die in de voorlaatste wedstrijd eveneens als tweede was gefinisht, zodat Van der Meer als derde over de eindstreep ging, maar in ’t eindklassement met 2921 pnt. toch nog achter de kampioen eindigde die het tot 3699 bracht. Geveke bezette met 2018 punten de derde plaats, mr. W. Hoekstra, die in de vijfde wedstrijd we gens averij uitviel, met 1143 de vierde. De 16 m2 klasse telde elf kandidaten (Bakker liet verstek gaan) maar het bleek al gauw dat uit het trio Minks, Joop Helder en Visser de kampioen moest komen. Minks nam zaterdag door een derde plaats en twee eersten met 3063 punten de leiding, gevolgd door Visser, wiens eerste, zesde en tweede plaatsen hem 2461 punten had opgele verd en Joop Helder die 2239 had ver zameld door tweemaal als tweede en de laatste maal als vijfde te eindigen. Zaterdagmorgen in de eerste wedstrijd viel Visser af doordat hij op de vijfde plaats bleef steken, maar door de over winning van Helder en de tweede plaats De melkrijder Sj. Spijksma te Nij- land, wilde koeien gaan melken die ter hoogte van de woning van de heer Sandstra, aan de oude Sneker Trekweg tussen de Nijlanderzijl en het voorma lige Hartwerder Tolhek in het weiland lopen. Hij was daar heen gereden in zijn melkauto, die hij vlak voor de wo ning in de berm parkeerde. Dadelijk daarna naderde uit de richting Bols- ward een personenauto, bestuurd door de heer G. Acda van Leeuwarden. Om de melkauto te kunnen passeren, moest de chauffeur van de personenauto op de linkerweghelft gaan rijden. Waar schijnlijk heeft de heer Acda niet op gemerkt, dat uit de richting Sneek een bestelauto naderde, bestuurd door de heer W. Stienstra van Sneek en on danks sterk remmen van de heer Stien stra kwam hij met zijn tegenligger in botsing. De gevolgen waren voor de kleine personenauto uit Leeuwarden zeer funest. Niet alleen werd de voor zijde van de personenauto totaal inge deukt, maar tevens werd deze door de zwaardere bestelauto een eindweegs onder de melkauto geschoven, zodat er niet veel meer dan een wrak overbleef. Ook de andere auto’s liepen schade op, maar konden toch op eigen kracht de plaats van hun bestemming bereiken. Wonder boven wonder liepen de in zittenden van de personenauto geen ernstig lichamelijk letsel op. Zelfs kon den de chauffeur en zijn echtgenote on gedeerd het wrak verlaten, terwijl de andere inzittende dame door de schok slechts een stijve en gezwollen nek op liep. De inzittende tweede heer werd door de schok van zijn zitplaats voor, achter in de wagen geslingerd en liep een bloedneus op. Vanzelfsprekend was er veel belangstelling voor dit ge beuren, zodat al spoedig een flinke verkeersopstopping ontstond. De spoedig aanwezige Rijkspolitie regelde het verkeer en stelde een on derzoek in, waarmee een paar uur ge moeid was. Garage Huizenga van Leeuwarden, eigenaar van de verongelukte auto, sleepte later op de avond het wrak weg. „Behalve deze waterpoort vindt men hier weinig ouds dat niet onder de hand der restauratie geleden heeft, een paar aardige gevels uit de vori ge eeuw uitgezonderd; maar dat hier wel fraaie gevels hebben ge staan kan men bij vele huizen wel bemerken aan de fraaie brokstukken die nog overig zjjn.” IJLST. Onze oud-stadgenoot ds. F. A. Hofman zal woensdagavond 6 septem ber a.s. in de Westerkerk aan het Nieu we Plein afscheid nemen van de Ge reformeerde Kerk van Arnhem en 10 september a.s., na vooraf in de mor gendienst te zijn bevestigd door ds. N. Willemse uit Arnhem, intree doen als predikant van de Gereformeerde Kerk van Rheden. Ds Hofman werd op 26 mei 1905 te Ijlst geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk, thans Magister Alvinus-gym- nasium te Sneek en daarna het gerefor meerd gymnasium te Kampen. van Minks spitste de strijd tussen deze twee zich toe. Minks’ voorsprong was daardoor als beiden hun slechtste wed strijd aftrokken nl. tot het minimum verschil van 301 punten gedaald. In de slotrace maakte Minks echter aan de spanning een einde. Hij finishte weder om (voor de derde maal) vóór de titel houder en stiet hem daardoor met 5122 punten van de troon. Joop stond nl. op 4298 punten en kon Minks niet meer be reiken. Daardoor was ook in deze klasse de zesde wedstrijd niet meer nodig en kon de balans worden opgemaakt. Derde op de ranglijst met 2942 punten bleek toen T. Visser, Leeuwarden te zijn, vier de Herman Olde Agterhuis, Heerenveen met 2353 en vjjfde R. Zaadstra, Drachten met 2099. Onze stadgenoot Th. de Haan bracht het in vier wedstrijden met 1416 punten tot de tiende plaats. Zaterdag morgen in de vierde race verliet hij wegens een bakboord-stuurboord kwestie het veld. In de Valkenklasse scheen de titelhou der Ulbe de Vries te Grouw na zijn drie overwinningen op de eerste dag ook op fluweel te zitten, maar zaterdag werd zijn positie aan het wankelen gebracht door de overwinning van Krikke, Hee renveen en de tweede plaats welke zijn dorpsgenoot Wester (voor de derde maal) bereikte. En toen deze daarna won, Krikke derde en de Vries vierde werd, moest De Vries ook voor de zesde maal slag leveren. En hierin steeg de spanning ten top. De Vries moest Wes ter nl. beslist achter zich houden, en door alle aandacht op hem te koncentre- ren gelukte dit inderdaad. Wel moest hij daardoor Krikke, Velsink en Huges voor laten gaan, maar de vierde plaats was net voldoende om met 2921 punten zijn titel te prolongeren. Krikke sloot door zijn twee overwinningen en een derde plaats op deze dag de opteling af met 2745 punten, wat resulteerde in de twee de plaats in het eindklassement en Wes ter kwam met 2620 punten als derde uit het tournooi. Na afloop reikte de voorzitter van de NNWB de heer F. C. v. d. Maden te Steenwijk de blauwe wimpels aan de kampioenen uit, waarmee een einde kwam aan deze prachtig geslaagde zeil- dagen. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. „De Hervormde kerk, een zeer oud gebouw, is zoo dikwijls en op zoo verschillende manieren verbouwd, blijkens de vele en onderscheiden afbeeldingen die er van bestaan, en ook volgens een versje dat boven den wester-ingang staat, dat er wei nig oorspronkelijks van is overge bleven. Het was nog voor korten tijd een gebouw met middenschip, zij- gangen en koor, versierd met 17- eeuwsche banken en snijwerk, zooals meest alle r.k. kerken, die tot her vormde kerken zijn ingericht maar in den laatsten tijd is ze nogmaals hervormd en nu een soort van rond gaand salon geworden waar een preekstoel in het midden staat; doch al wat de kerk vroeger tot sieraad Van 8 t.e.m. 17 september a.s. zal de 65 meter lange en 45 meter brede tent van het Rodeo-Renbaan Circus Williams op het Zaailand in Leeuwar den het beeld beheersen. Ongeveer vierduizend personen zullen hier ’s avonds en tijdens de middagvoor stellingen kunnen genieten van de verrichtingen in de piste, welke gevat zal zijn in een grote lichtbundel. Daar zullen ze optreden, Yvonne, de Ne derlandse dompteuse met haar tien Berberleeuwen, „The Folcos” uit Ita lië met hun moderne trampolin num mer, de Lipizzaner-hengsten, de clowns „Les Paolos” en o.a. de twee Henriettis, luchtakrobaten uit Tsjecho- Slowakije. Dat zijn zo enkele mede werkers aan het programma, dat Ca- rola Williams, geboren Althoff, haar gasten elke maal biedt. Maar voor het zover is, zal er nog heel wat door het 300 man sterke personeel moeten worden verricht. Waar het hier een groot aantal dieren die aan het programma meewerken betreft, kan men niet langs de „gewo ne” wegen rijden. Het gehele circus wordt dan ook met extra-treinen ver voerd (drie in totaal) en het is mede aan de perfekte organisatie van de N.S. te danken dat het circus elke keer stipt op tijd in de te bezoeken stad arriveert. Wilt U de kosten van deze onderneming weten? Wel tussen de negen- en tienduizend gulden per dag! Carola Williams-Althoff De Waterpoort Gelukkig kon hij zich troosten met de aanblik, welke de Waterpoort hem bood. Deze verschilde aanzienlijk van de hui dige, omdat dit bouwwerk in 1877 nog prjjkte met de bovenbouw, welke er in 1758 was opgezet. De oorspronkelijke, uit het jaar 1613, kan men afleiden uit een enkele tekening en hiernaar heeft men zich laten leiden toen in 1878 tot de restauratie werd besloten, welke dit mo nument zijn tegenwoordige gedaante schonk. Een opvatting, welke nu niet meer wordt voorgestaan, zodat de restauratie van 1878 enerzijds kan wor den betreurd. Anderzijds ook weer moet worden gewaardeerd omdat verregaan de verwaarlozing tot ingrijpende maat regelen dwongen terwijl er stemmen op gingen er geen geld aan te verkwisten en de „sta in de weg” liever op te rui men, zoals men het al de andere stads poorten en torens reeds had gedaan! Voor deze botterikken moeten de ont boezemingen van Hansma over de zeer bizondere noot, welke de Waterpoort aan dit deel van de stad Sneek verleen de, wel boter aan de galg zijn geweest. Gelukkig wisten de rijks-adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst Sneek voor haar eigen ongeluk te bewaren. Hun armen reikten niette min te kort om andere aanslagen op Sneek’s schoonheid te verijdelen. Geluk kig is er een kentering te bespeuren, al behoeft men zich niet te verhelen dat monumentenzorg altijd wel een moei lijke zaak zal blijven zolang de parti- kuliere eigendom de hoeksteen van onze maatschappij blijft en niemand de ei genaar van een monument kan dwingen dit in de staat te houden of wel terug te brengen waarin „constlievende luyden” dit zo gaarne zouden zien. Wat het weer betreft hebben de Noord Nederlandse Watersportbond en de deel nemers het bizonder getroffen. Beide dagen toonde Aeolus zich van zijn goede zijde en ook de zon vereerde de zodat Advertentieprijs 15 ct per mm. Erj contract adv.) lager. Abonnementsprijs t 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Zij bezetten om beurten de eerste, tweede en derde plaats en hadden daar door na afloop allen 2234 punten. Er heerste daarom zaterdagmorgen ook on der het publiek grote spanning hoe deze titanenstrijd zou aflopen. De vierde race werd wederom een over winning voor Bonnema met Schaap op de tweede en Zijlstra op de derde plaats. Zijlstra trok zich toen echter (om ons onbekende reden) terug, zodat de eind strijd moest worden uitgevochten tussen Bonnema en Schaap. De spanning bleef echter tot het laatst toe bewaard, want Schaap bracht de vijfde race op zijn naam en zijn rivaal werd tweede, zodat ze weer gelijk eindigden. In de laatste ontmoeting schudde Bonnema zijn kon- kurrent echter resoluut van zich af. Hij nam spoedig de leiding en stond die niet weer af. Piet Amsterdam zorgde hierin nog voor een verrassing door Schaap van de tweede plaats te dringen maar deze vreugde was maar van korte duur. Piet werd weer derde en laatste, want voor deze beslissende race waren ze maar met hun drieën gestart. Bonnema werd dus kampioen met, na aftrek van zijn slechtste wedstrijd, 4418 punten en Schaap tweede met 4117, Zijl stra derde met 2761 en Amsterdam vier de met 1761. Albert Vollema uit Grouw scheen re gelrecht op de titel in de 30 m2 klasse te zullen aansturen. De eerste dag kwam hij nl. ongeslagen uit de strijd, wat hem een enorme puntenvoorsprong bezorgde op zijn naaste konkurrent Ger rit v. d. Meer te Leeuwarden, die twee maal als tweede en eenmaal als derde was gefinisht, waarmee hij 1321 punten had verdiend, 1079 minder dan Vollema. Zaterdag kwam Vollema’s zege echter in groot gevaar doordat V. d. Meer toen uit zijn slof schoot en de vierde en vijfde ontmoeting op .zijn naam bracht. Volle ma werd toen resp. tweede en derde en daardoor slonk zijn voorsprong tot 301 punten. Donderdagmiddag jl. vond op de ou de weg Sneek -Bolsward een autobot sing plaats, die behalve belangrijke ma teriële schade, gelukkig geen ernstige persoonlijke ongelukken tengevolge had. Hansma doelt hier natuurlijk op de uit 1688 daterende vroedschapsbank, die aan een rondreizend antiquair voor de somma van 300 gulden werd verkwan seld en waarvan niemand nadien ooit meer de verblijfplaats heeft kunnen op sporen, al zou dit een kasteel van een lid der familie Rotschild in België zijn geweest. Toen .Johannes Alberda, Hennie de Jong en H. A. Minks zaterdag na de vijfde wedstrijd weer voet aan wal zetten, behoefden ze niet nogmaals de 12 tot 15 ki lometer lange Olympische baan in het Sneekermeer af te leggen. Ze hadden toen al punten genoeg verzameld om de kanipioensvlag te kunnen hijsen. De Jong prolongeerde daarmee zijn titel in de Pampusklasse en kon aan zijn prij- zenschat de vijfde kampioenswimpel sinds 1954 toevoegen, terwijl ook Alberda na zijn fraaie suksessen op De Kaag en in de Sneek-Week wederom zijn grote klasse toonde. In de overige klassen kostte het de kampioenen meer moeite. Zij moesten tot het einde toe slag leveren om de begeerde titel uit ’t vuur te slepen. Was er in 1877 dus al .weinig ouds” meer in Sneek te vinden, vergelijking van de Voorlopige Monumentenlijst, in 1930 gedrukt, leert dat men op dit karige bezit nadien nog weer is ingeteerd bo vendien waarbij ons de volkomen over bodige verbouwing van de eens zo voor name apotheek van wijlen Lolke Dok- kum, op de hoek van Kleinzand en Bies- ketorensteeg, wel het zwaarste op de maag ligt! Zoals trouwens ook de fa briek der Firma Tonnema achteraf maar beter niet aan het Kleinzand ge sticht had kunnen zijn, doch meteen aan de Oppenhuizerweg. Nu had Hansma op dit gebied wel er gere dingen beleefd. Met nauw verholen afschuw vertelt hij ons hoe men het goudleerbehang op de Raadszaal van het Stadhuis met ordinair behang had overplakt en het houtwerk onder een gore verflaag gekwast. Helemaal ontzet toonde hij zich over de smakeloosheid dergenen, die hun inzichten hadden kun nen botvieren op het inwendige van de Grote Kerk, in het jaar 1872: Moge Sneek sinds de laatst verstreken honderd jaren een zware tol „vooruitgang” hebben betaald, er rest ons altijd nog het nodige dat tot uit gangspunt kan dienen tot herstel van ou de luister. Het Sneeker Stadhuis behoort tot de allerfraaiste van Nederland, zoals het Fries Scheepvaart Museum, hoe klein ook behuisd, tot de rijkste van Friesland en indien wij er ernstig naar streven, de nog overgebleven gevels te restaureren, de vormgeving der in de binnenstad nieuw te bouwen panden zorg vuldig te behandelen en daarnaast de zo gedunde boombeplanting langs de grach ten en pleinen uit te breiden zal onge twijfeld de bekoring terugkeren welke het „Friese Venetië” eertijds op reizi gers uitoefende. Een kroniekschrijver uit het jaar 1630 noemt de Sneker burgers zelfs „const lievende luyden”, hetgeen in overeen stemming is met de specimina van Sne ker kunstnijverheid, in het bizonder die der edelsmeden, welke wij in het Stad huis of het Scheepvaart Museum kunnen bewonderen. Minder goed staat het er voor met dë bouwkundige overblijfselen uit vroeger eeuw. De ekonomische bloei welke Sneek sinds het midden der vori ge eeuw kende, was funest voor het stadsschoon. 7. Marching Trumpets Seymour-Molenaar 8. Bad’ner Mad’ln Wals Komzak-Mol avonden waren altijd een doorslaand sukses. Het huidige bestuur van SHC ziet er als volgt uit: voorzitter H. v. d. Berg; sekretaris H. de Vries; penningmeester H. Scholten; leden mevr. A. v. d. Molen-Dantuma, mevr. T. Ozinga-Keuning, G. Bergsma, J. Bijsterbosch. Het tienjarig jubileum gaat niet on gemerkt voorbij. Op zondagavond 3 september wordt in de grote zaal van Hotel Hanenburg een feestavond gege ven voor leden, donateurs en genodig den, waar onder meer zullen optre den The Mounty’s, Geraldine en het dansorkest van Johan Bok. Het heeft de naam van Sneek, als trekpleister voor vreemdelingenverkeer, bepaald geen goed gedaan dat onze stad in een kwade reuk staat wat schil derachtigheid en monumentenzorg be treft. Zo komt het maar al te vaak voor dat liefhebbers van oude bouwwerken of oude kunst, op eigen kracht dan wel tot grotere groepen verenigd, Harlingen bezoeken met zijn reeks van prachtige gevels, Franeker met zijn fraaie stad huis, de gerestaureerde St. Maartens kerk, het „Coopmanshus” en het Pla netarium, om over Leeuwarden en Bolsward maar te zwijgen, en heeft men het er voor over grote omwegen te ma ken om Hindelopen, Workum, Balie of Sloten te zien, terwijl Sneek, dat men veelal toch passeren moet, in razende vaart wordt omgereden! Het gaat hier tegenwoordig om ettelijke duizenden per sonen, zodat het ons wel de moeite waard schijnt aan deze figuur wat meer aandacht te besteden in stede van zich in slaap te wiegen met de gedachte dat het in vergelijking met het watersport- vertier weinig of niets te betekenen heeft. Alleen al de snel groeiende be- zoek-cijfers van het Fries Scheepvaart Museum, dat in de maand augustus eni ge duizenden belangstellenden ontving, wijzen er op dat hier voor Sneek nog onbenutte kansen liggen. Op de zeilwedstrijden om de Natio nale kampioenstitels, welke op de weekenden 9 en 10 en 16 en 17 sep tember a.s. op het Ijsselmeer en de Westeinder Plas zullen worden gehou den zal het Noorden door tien deelne mers, onder wie drie stadgenoten, ver tegenwoordigd zijn. In de F.D. klasse die 14 deelnemers telt, zijn dit Jaap Helder te Paterswol- de, Ulbe de Vries te Grouw en Ulrik Jager te Lemmer; in de Pampusklasse met 17 deelnemers Klaas Jissink en Hennie de Jong alhier. Deze klassen zeilen op het Ijsselmeer. Joh, Alberda komt uit in de Regen boogklasse, waarin 11 kandidaten staan ingeschreven, Mr. R. Mulder, Lang weer en Albert Wester, Grouw in de Valkenklasse met 15 deelnemers en H. A. Minks, Leeuwarden en Joop Helder, Paterswolde in de 16 m2 klasse. Ook de oud-Grouwster Fokke Jansma be hoort tot de dertien starters in deze klasse. De Gysbert Japicxprijs 1961 is toe gekend aan de dichter Marten Sikke ma (pseudoniem voor drs. Govert Alet- tinus Gezelle Meerburg te Groningen, oud-direkteur van de RONO, thans le raar Nederlands aan het Lyceum te Veendam. De prijs, welke hem is toegekend voor zijn Friese gedichten, zal op vrij dag 13 oktober in het stadhuis te Bols ward worden uitgereikt. SNEEK. Onze oud-stadgenoot Ds. A. van Santen zal zondagmiddag 3 sep tember a.s. om half drie in de Grote Kerk afscheid nemen van de hervorm de gemeente van Drachten en zondag 17 september ’s avonds om 7 uur in de Koorkerk, na vooraf ’s morgens om tien uur in de Nieuwe Kerk te zijn be vestigd door ds. M. Enker uit Middel burg, intree doen als predikant van de hervormde gemeente van Middelburg, waar hij in verband met zijn benoe ming tot predikant-voorganger van de afdeling van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden, in de vakature van ds. I. J. van Houte, die met ingang van 1 september a.s. is benoemd tot ad- junkf-direkteur van de VPRO, is be roepen als predikant voor bijzondere werkzaamheden. wedstrijden met aanwezigheid, het weer eens goed toeven was op het meer en op het Kolmeersland. Toch waren er niet veel toeschouwers. De er varingen met de Sneek-Week werkten blijkbaar nog na. Vrijdagmorgen tijdens de eerste wed strijden was de Zuidwesteljjke wind nog wat zwak en bovendien kromp hij meer en meer naar het zuiden met het verve lende gevolg, dat voor de laatste klas sen die van start waren gegaan de baan vrijwel geheel bezeild werd. Voor de tweede races werd dit echter gekorrigeerd door het startschip te ver halen van de HeerenZjjl naar een punt nabij de Roekoe en ook de boeien te ver leggen. Daarna behoefde hieraan maar weinig meer veranderd te worden, maar werd voor de laatste wedstrijden de baan alleen iets ingekort. Deze bevatte nu steeds prachtige kruisrakken, zodat de kandidaten alle gelegenheid kregen hun kapaciteiten te tonen. In de Pampusklasse deelde de titel houder zaterdag direkt twee rake klap pen uit met welke overwinningen hij het fundament legde voor zijn uiteindelijke zege. In de eerste wedstrijd lag zijn broer Piet, zij het met flink verschil, in zijn kielzog, maar in de volgende speelde deze een ondergeschikte rol en finishte hij als vierde. De titelhouder kreeg het echter ook moeilijker. Hjj vond eerst Klaas Jissink en daarna Matak Fontein op zijn weg. Beide barrières werden ech ter genomen. Jissink wist nog op de tweede plaats te komen doordat Matak Fontein de finish niet kon aanleggen en derde werd. In de derde wedstrijd had Jissink voortdurend de leiding, maar hij strand de in het gezicht van de haven doordat Matak Fontein hem op de laatste meters nog passeerde Voor Hennie de Jong was het de slechtste. Na ’t eerste kruisrak was hij tweede, maar daarna zakte hjj af naar de vijfde plaats. Later schoof hij nog wel een op, maar verder wist hij niet te komen. Broer Piet was nu der de, welke positie Slob verloor doordat hij boven de finishvlag door een 30 kwa- drater werd gehinderd en achter Hen nie de Jong om moest. Na deze eerste dag had Hennie de Jong met 2035 punten en een voorsprong van 352 punten op Matak Fontein, die met twee derde plaatsen en een eerste tweede was in het klassement, de lei ding. Zaterdag evenwel maakte hij aan alle onzekerheid een einde, door opnieuw tweemaal achterelkaar te winnen, waar door hij voor zijn konkurrenten onbereik baar was geworden. De laatste wedstrijd behoefde derhalve niet gevaren te wor den, zodat De Jong zijn titel met 3793 punten prolongeerde. Jissink werd beide malen tweede en bereikte daardoor met 2413 punten de tweede plaats. Matak Fontein die de voorlaatste race als vier de afsloot kon in de laatste wegens ave rij niet starten maar eindigde met 1960 punten toch als derde op de ranglijst. Piet de Jong was vierde met 1663, Slob vijfde (1136) en Van Foeken zesde (1060). De strijd in de Regenboogklasse begon naar het leek met een klinkende over winning voor Wietze de Boer. Deze na derde de finish met een grote voor sprong, maar hjj had een boei overge slagen, wat hij blijkbaar te laat bemerkt had en finishte niet. Nu werd Alberda winnaar, gevolgd door De Vries, mr. V. d. Werf en Zwart. Van der Zee en De Wilde bleven beide dagen absent. De tweede wedstrijd was op overtui gende wijze voor De Boer met Alberda op de tweede plaats, maar in de volgen de werd deze wederom eerste en moest De Boer zich met de tweede plaats te vreden stellen. Zaterdagmorgen had Tom Zwart vrij wel steeds de leiding, maar in de laatste etappe moest hij toch nog voor Alberda het veld ruimen en finishte hij als twee de. De Boer was nu derde, achter mr. V. d. Werf en vóór De Vries, maar zoals hij later beweerde had zjjn lichte beman ning hem parten gespeeld. Er stond die dag nl. een krachtige zuidelijke wind en bij de inschrijving had hjj klaarblij kelijk op licht weer gegokt. Dit was naar zijn zeggen ook de reden waarom hij voor de laatste wedstrijd niet aan de start kwam, maar over 't algemeen kon men deze houding toch niet appreciëren. Ook op de starttoren achtte men dit geen motief, zodat hjj zijn waarborgsom ver speelde. Alberda kreeg nu meer vrij spel en won voor de vierde maal, waardoor hij met 4429 punten reeds van de titel ver zekerd was. Mr. A. v. d. Werf, die kon- stant als derde finishte bezette met 2345 punten de tweede plaats, De Vries die resp. 2e, 5e, 4e, 5e en 2e was, met 2128 de derde. De Boer vierde met 1935, Zwart vijfde met 1924. Topspanning in de 22 m2 klasse De strijd in de 22 m2 klasse werd de eerste dag beheerst door Ir. A. Bonne ma, Leeuwarden, E. Zijlstra, Bergum en H. R. Schaap, te Deersum. In de oprichtingsvergadering waren onder meer aanwezig Bettie de Vries, thans mevr. Smit-de Vries en Annie v. d. Meer, thans mevr. V. d. Steegh- v. d. Meer. De voorzittershamer werd na enkele maanden in handen genomen door de heer H. v. d. Berg, die deze funktie nog steeds bekleedt. De eerste wed strijd die SHC speelde was die van de dames tegen Olympus III (thans Hel las ’57) in Leeuwarden op 23 septem ber 1951. In het begin van 1952 ook een aantal heren toe, SHC met 1 dames en 1 herenteam kon uitkomen in de le klas afdeling Fries land. Op 24 juni 1952 verscheen voor het eerst het clubblad „De Treffer”, dat uitgroeide tot een keurig cluborgaan. De handbalclub SHC groeide in de loop der jaren uit tot een vereniging, waar in alle groepen uitkwamen. Zij ver wierf veel populariteit op het groene veld, zowel bij het veld- als zaalhand bal. Verschillende teams werden kam pioen, met name de dames-junioren, die driemaal achtereen bij het veld en zaalhandbal de titel behaalden. Ook de zeven-handbaldemonstraties op het Martiniplein waren altijd een groot sukses. De vereniging SHC onderscheidde zich verder onder meer door enkele ja ren achtereen een groot internationaal veldhandbaltoernooi te houden, waar aan vooraanstaande Duitse en de sterk ste Nederlandse clubs o.a. Niloc - Am sterdam en Operatie ’54 Den Haag deelnamen. Ook haar jaarlijkse feest- Deze gehele gigantische onderne ming staat onder leiding van een vrouw, Carola Williams, de oudste van de acht kinderen van het circusfeno meen Dominique Althoff. Na de dood van haar man in 1951 heeft zij, moe derziel alleen, het circus tot bloei ge bracht en ook nu nog is ze dag-in-d g- uit bezig. Zij is er trots op aan het hoofd van zulk een onderneming te staan, en tevens dankbaar jegens haar medewerkers, die de taak van de di- rektrice ook als de hunne beschouwen. Al met al is het Rodeo-Renbaan- Circus Williams een circus dat nog de oeroude circussfeer heeft bewaard en die geschraagd wordt door het kun nen van de oudste Europese circus dynastie Althoff.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1