Waterpoort-krabbels Oranjefeesten te Oppenhuizen- Uitwellingerga werden een groot sukses luik fül üaij IJLST WYMBRITSERADEEL en van door Speurder 1 BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 72 Donderdag 7 sept. 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD- Auto botst tegen boom: 9 Ook Amerika hervat de kernproeven Inwoner Heeg werd 98 jaar Aanbesteding Koncert in Nijezijl Auto in brand Orgelkoncert door Piet van Egmond één dode en één zwaar ge wonde H«i Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en vfrjr - v iV'*' l— F*** 1 Z,,S SNEEKER NIEUWSBLAD handel» 7 i 4. Eén dode en één zwaar gewonde. Dat was het droeve resultaat, toen men de balans ging opmaken van het auto-on- geval, dat zich gistermiddag omstreeks half een voordeed bij Scharnegoutum. Ter hoogte van de kruising tussen de rijksweg en de weg naar Goënga botste een Borgward Isabella, bestuurd door de 18-jarige Hendrik Pronk uit Sneek tegen een boom. De moeilijkheden in Brazilië Vorige week meldden wij, dat het in Brazilië tot moeilijkheden is gekomen, Schreef Speurder vorige week, dat de zegswijze ,,Na regen komt zonne schijn” altijd bewaarheid wordt, het tegenovergestelde komt ook altijd uit. Want het schijnt dat na zonneschijn ook elke keer regen komt, dat heb ben we de laatste dagen tenminste kunnen merken. De gezamenlijke muziekverenigingen „Concordia” van IJ 1st en Hald Moed” van Oosthem hopen a.s. zaterdag on der leiding van hun dirigent, de heer A. Feenstra, een koncert in Nijezijl te geven. nog niet hebt weggegooid, na, want de commissie wil niet graag met al dat geld blijven zitten. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Van de skutsje-silerscommissie in Sneek, die enige tijd geleden een ver loting op touw zette, kreeg Speurder het verzoek bekend te maken, dat er geld te wachten ligt op een tweetal personen. Dat zijn zij, die de loten 2715 en 2494 hebben gekocht. Er is namelijk een prijs op gevallen van resp. 100,en 15,Dus kijkt U allemaal Uw loten, voorzover U ze Het was maandag j.l. voor letje Grunstra (25) uit Scharnegoutum en Tijmen Hofstra (26) uit Goënga ’n belangrijke dag. Die dag traden zij n.l. in het huwelijk. Daar de bruid ac tief lid is van de Korfbalvereniging „SVS” te Scharnegoutum had deze club voor ’n prettige verrassing ge zorgd. De adspiranten vormden n.l. bij het gemeentehuis van Wymbritse- radeel een erehaag en het bruidspaar moet dit wel op prjjs hebben gesteld. In de serie orgelkoncerten welke onder auspiciën van de Stichting Or- gelcentrum in de Grote- of Martini kerk te Bolsward worden georgani seerd, zal op dinsdag 12 september a.s. Piet van Egmond het fraaie orgel in deze kerk bespelen. Deze begaafde or ganist, die, zoals bekend, tevens een groot improvisator is, stelde een pro gramma samen van graag gehoorde werken, dat besloten zal worden met een improvisatie over ’t Friese Volks lied. zakken met vee- dooi’ de Grootzand die president Quadros gedwongen heb ben weg t« gaan en dat de legerleiding er weinig voor gevoelde vice-president Goulart als diens opvolger te zien. Het land en ook de strijdkrachten, zijn ver deeld in voor- en tegenstanders van Gou lart. In het Zuiden van het land heeft het derde leger zich vóór hem verklaard en in Rio de Janeiro demonstreren de arbeiders voor hem. Pogingen van het parlement om de bevoegdheden van de president te beknotten en Goulart te accepteren zijn mislukt. D- toestand is op het ogenblik van schrijven nog zeer onoverzichtelijk, al lijkt de kans te groei en, dat Goulart de opvolger van Quadros zal worden. Enkele ogenblikken leek het gevaar van een burgeroorlog groot, maar daarvoor schijnt men toch terug te deinzen. Het gemeentebestuur van Harlingen heeft aanbesteed de aanleg van zes straten in het uitbreidingsplan Ooster- parkwijk en het verbeteren van de Prinses Wilhelminastraat te Harlingen. Laagste inschrijver was de N.V. Maas te Sneek met f 79.000,Begroting f 91.111. Gunning is aangehouden. HEEG. Toen timmerman Kaspersma maandagavond met zijn personenauto het erf opreed, schoot plotseling een steekvlam uit de auto omhoog. Met een paar emmers water kon totale verbranding voorkomen worden. De volgende morgen is de auto naar Sneek gesleept, waar nagegaan zal worden hoe groot de materiële schade is. Men klaagt wel eens over slechte wegen en straten, maar er wordt toch geregeld aan gedokterd. Hier ziet men weer een aantal werklieden be zig op de Bolswarderweg. HEEG. Onze plaatsgenoot de heer S. Louwsma vierde dinsdag jl. zijn 98ste verjaardag. De heer Louwsma is hiermede niet alleen de oudste in woner van ons dorp geworden, maar ook de oudste van de hele gemeente Wymbritseradeel. Louwsma is nog goed gezond en maakt haast elke dag nog een wande ling door het dorp. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Kongo In de Kongo wordt de verzwakking van de Katangese positie gesymboli seerd door een hartaanval, die president Tsjombé heeft getroffen. Zoals men weet zijn de V.N. begonnen met de verwijde ring van buitenlandse, dit is Belgische invloeden, uit het Katangese leger, over eenkomstig vroegere besluiten van de Algemene Vergadering. De Ver. Naties zijn zo ver gegaan de betrekkingen met Katanga te verbreken, daar de rege ring weigert de minister van binnen landse zaken te ontslaan, die door de V.N. ervan beschuldigd wordt wreed heden tegen delen van de bevolking georganiseerd te hebben. Wouda. De meelfabriek bevond zich daar achter aan het Achterom, nu de Singel, vanwaar de voer dinsdags per handkar Lange Pijpsteeg naar het Door deze verklaring is de hervatting van de kernproeven duidelijk in verband gebracht met de krisis, die de Russen sinds november 1958 in Berlijn ontwik keld hebben. De zin van deze proefne ming is niet, dat Rusland een achter stand zou hebben in vernietigingsmidde- len, want herhaaldeljjk hebben de Rus sen verzekerd elke tegenstander al te kunnen uitschakelen, maar om de tegen stander met een wel uiterst grof middel onder druk te zetten en de Westelijke bevolkingen te intimideren. En dat, ter wijl de laatste weken toch wel gebleken was, dat de voornaamste Westelijke lan den bereid waren tot een gesprek over Berlijn. Door deze onverbloemde bedrei ging maakt Chroestsjow het de Weste lijke landen juist moeiljjker aan de ta fel te gaan zitten en men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat het over leg hem minder na aan het hart ligt, dan men wel zou wensen. Niet dat Chroestsjow direkt op ’n oorlog met kernwapens aanstuurt, maar hij voelt zich blijkbaar zo sterk, dat hij de suk- sessen, die hij verwacht op de meest eclatante wijze wil bereiken, zonder dat het Westen veel kans gelaten zal wor den het gezicht enigermate te redden. Om dit bereiken neemt hij enige na delen op korte termijn op de koop toe. De hervatting van de kernproeven heeft in de gehele wereld een bizonder slechte indruk gemaakt.. De grote groep neu- tralistische landen in de wereld gaat deze nieuwe Russische stap veel te ver, al hebben mensen, zoals Nehroe van India en Tito van Zuid-Slavië zich nog voorzichtig en terughoudend uitgelaten. Het heeft deze neutralistische landen vooral onaangenaam getroffen, dat Rus land zijn nieuwe kernbom tot ontploffing heeft gebracht op het ogenblik, dat in Belgrado een konferentie van neutralis- tische landen werd geopend. Hieraan ne men 24 landen deel, waarvan de be langrijkste zijn: Zuid-Slavië, India, In donesië, Egypte, Saoedi-Arabië, een aan tal Afrikaanse landen en Cuba. Presi dent Tito heeft op de konferentie de Russiscne kernproef veroordeeld, maar tegelijk de Westelijke mogendheden er van beschuldigd Frankrijk te hebben toegestaan in de periode van stopzetting kernproeven te nemen. Hij bepleitte een vermindering van de militaire begrotin gen tot het peil van 1960 en hoopte, dat er alsnog wegen voor overleg gevonden zouden worden. Een slechte beurt van Rusland bij de neutralistische landen dus, maar men moet nog afwachten, of dit een beter begrip betekent voor de politieke doel stellingen van het Westen, dat in vele van deze landen, die pas zeer kort onaf hankelijk zijn geworden, nog als het im perialistische gevaar wordt gezien. Volksmeningen, en staatslieden staan daar vaak niet ver boven, opereren meestal met begrippen van enkele tien tallen jaren terug. Chroestsjow kan hopen, dat de achterdocht tegen het Westen de oude heerser, zo sterk zal blijken dat ’t vlekje op zijn naam spoe diger dan men denkt vergeten zal zijn. Bovendien kan hij ook hier spekuleren op de intimiderende werking, die van zijn brute politiek uitstraalt. Deze bewuste minachting voor de we reldopinie betekent, dat Chroestsjow zijn machtspolitieke spel om Berlijn tot het uiterste wil drijven. De vooruitzich ten voor een rustig najaar zijn bepaald niet gunstig. De reaktie van Amerika liet niet lang op zich wachten. Kennedy be- Dames t.e.m. 35 jaar, skilopen: 1. Boukje R. Atsma; 2. Vr. Tj. Folkert- sma; 3. Eppie Atsma. Dames boven 35 jaar ballon trappen: 1. Vr. H. J. Schraa; 2. Vr. S. Hogeboom. Heren boven 35 jaar skilopen: 1. Jan A. Douma; 2. Marten Brouwer. Zoekt elkaar, heren en dames: 1. Jan Schraa en Antje Hoogland; 2. Tjeerd Wijnja en Eppie Atsma; 3. Jen- tje Schraa en Vr. Enno Bruinsma. Vossenjacht: 1. Vr. Gerben Zijlstra; 2. Melis v. d. Meer; 3. Jan L. Nauta. Stoelendans dames: 1. Elske Teppema; 2. Vr. Simon Vis ser; 3. Vr. Schut; 4. Lyda de Jager. Stoelendans heren: 1. Ate Dijkstra; 2. Tjeerd de Jong; 3. Hein Zeilstra; 4. Durk de Jager. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3,— per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Het nieuws heeft de afgelopen week geheel in het licht gestaan van een ver rassende ontwikkeling op internationaal terrein. Rusland heeft eind vorige week de proeven met kernwapens hervat, nadat het woensdag had aangekondigd „on der de druk van de internationale toestand, genoodzaakt te zijn hiertoe over te gaan”. De V.S., aldus de Russische verklaring drijven de bewapenings wedloop op ongeëvenaarde wijze op, breiden de sterkte van hun leger uit en brengen de internationale spanning op het kookpunt. Amerikaanse en Engelse staatslieden nemen hun toevlucht tot bedreiging met oorlog voor het geval er een vredesverdrag met Oost-Duitsland gesloten zal worden en daarom acht de Sowjet-Unie het haar plicht alle maatregelen te nemen, elke tegenpartij, die een aanval zou willen wagen, onschadelijk te maken. sloot nl. de proeven met kernwapens te hervatten, maar zich te beperken tot proeven die de radioaktiviteit van de dampkring niet kunnen verhogen. Het gaat hierbij, volgens een door het Witte Huis gepubliceerde verklaring, om proeven in laboratoria en om on dergrondse proeven. Dit opzienbarende besluit kan wor den beschouwd als het antwoord van Amerika op het besluit van de Sow- jet-Unie tot hervatting van de proeven met kernwapens en op de jongste Rus- sische serie preeven. De eerste proef van de nieuwe Ame rikaanse reeks kan deze maand ver wacht worden, maar volgens de eerste mededelingen - gedaan door de pers chef van het Witte Huis, Pierre Salin ger - was de datum nog niet vastge steld. Het is echter te hopen dat het weer tijdens het week-einde wat opknapt, want het Sneeker Meer zal weer het strijdtoneel zijn van de skutsjes. De bemanning zal de ze maal louter en alleen uit amateurs bestaan en er ne men vjjf schepen aan deze traditio nele wedstrijd deel, t.w. het skutsje van de Z.W.H., dat van de Friese Aannemers, De Sneker Pan, dat van de Heerenveenster commissie en dat van Philips (Drachten). De prijzen bestaan uit luxe voorwerpen en de aanvang van de strijd is gesteld op twee uur. Ongetwijfeld zullen weer velen een kijkje op het Kolmeersei- land nemen, tenminste als het weer meewerkt. Daarna nog de sluitings- wedstrijden van onze beide plaatse lijke zeilverenigingen en dan zit het (wedstrjjd)zeilseizoen er weer voor een jaar op. Al met al kan gezegd worden, dat de zomer van 1961 zich niet van z’n beste kant heeft laten zien. Het programma vermeldt voorts: Praeludium en Fuga in G dur, J. S. Bach; Tiro Sonate, J. Stanley; Prelu de faque et varation, César Franck; Sonate VI (variaties over het „Gebed des Heren”, F. Mendelssohn en twee koraalvoorspelen uit opus 67, Max Re- ger. Aanvang 8 uur ’s avonds. De gevolgen waren verschrikkelijk. De bestuurder werd op slag gedood en de mede-inzittende, de 22-jarige Willem Walsweer uit Hommerts werd zeer ern stig gewond. Hij werd met een aantal arm- en beenfracturen in het Sint An- tonius Ziekenhuis alhier opgenomen. De personenauto werd een wrak. Over de juiste toedracht van het onge val is tot nu nog niets bekend, aangezien er vrijwel geen getuigen zijn. Vermoede lijk is de wagen, doordat het wegdek nat was, geslipt en tegen de boom gereden. Een kraanwagen van de Fa Ozinga sleepte later de verongelukte wagen naar Sneek. werden gereden en daar op pramen geladen waarmee ze naar de stoombo ten en beurtschepen werden gebracht. Voor het vervoer naar de vrachtrijders in de stad werd de kar ook gebruikt. De vele werklieden voor deze expeditie waren allen gekleed in witte werkpak ken, een enkele uitgezon derd zoals op deze foto ook wel te zien is. In de deuropening, met z’n handen op de rug, wij len de heer Yke Wouda. Nadat de winkel was op geheven is het pand onder architektuur van de heer Nic. Molenaar tot woon huis verbouwd en werd er een hek om geplaatst. Daarna vestigde de heer Hofstede er zijn zaak in optiek in, welke nu door zijn zoon gedreven wordt. In het pand links op de foto was de manufakturen- zaak van de familie Schra- kamp gevestigd, drie broers en twee zusters, al len ongetrouwd. Ze waren afkomstig uit Westfalen, zoals vele andere manufac turiers in die dagen, o.a. de Lampes, Brenninkmeij- ers enz. Na de Schrakamps had de heer Brandsma er eveneens een winkel in manufakturen in. Vervol gens de heer Meijerman in elektrische artikelen en thans van Foeken, galante rieën. Naast Wouda bevond zich ook toen al een winkelhuis. Nu is het De Vooruitgang van de heel' Diekstra, maar vóór hem werd het be woond door de heer Brandsma, die hierheen van het hiervoren genoem de pand was verhuisd. Mej. Verhagen en mevr. Van Bergen-Beckel, die beiden eveneens dezelfde branche uitoefenden. Vóór Mevr, van Bergen was het de Apotheek van Ring. De volksmond beweerde, dat na het verdwijnen van de ze apotheek de levensduur van de Grootzandbewoners aanmerkelijk is toegeno men.. Het was toen niet de drukte die we er nu dinsdags kennen. Voor markt werd het Grootzand in die tijd niet gebruikt. Wat we hier zien is de grut- terswinkel met kantoor van de firma Twee en vijftig personen, afkomstig uit alle delen van ons land, hadden vjjf en dertig gulden neergeteld om mee te mogen doen aan de wandel tocht, die de vereniging van Lange Afstand Tippelaars elk jaar weer or ganiseert, n.l. de monstertocht Am- sterdam-Leeuwarden. Onder de deel nemers, van wie zeven de finish niet bereikten, bevon den zich drie Frie zen o.w. twee stad genoten, n.l. de heren T. Blom, die de tocht voor de tweede maal vol bracht en W. Teen- sma, die deze prestatie reeds voor de derde maal op zijn naam schreef. De heer Doornekamp uit Amersfoort vond de tocht zeker nog niet zwaar genoeg, want hij trok in plaats van schoenen een paai’ klompen aan. bleef. Donderdagmiddag kwam eerst de estafette voor jongens en meisjes t.e.m. 16 jaar. De hordenloop voor heren bo ven 17 jaar. De dames boven 17 jaar probeerden het op ski’s. Dames boven de 35 jaar waren aan het ballon trap pen en de heren boven de 35 jaar kon den het ook per ski doen. *s Avonds werd het feest voortgezet met een gemengd spel „Zoekt elkaar” dat heel wat deelnemers trok en heel wat hilariteit veroorzaakte onder de deelnemers. Daarna volgde de vossejacht. Het had nog al wat voeten in de aarde om de, drie vossen te vangen. Nadat dit tot een goed einde was gebracht werd nog stoelendans gehouden voor heren en dames, waarna om ±11 uur de lei der de deelnemers dank bracht voor Je medewerking. TX - ’siding berust'e bij de heer S. E. ülikstra, terwijl het Chr. Muziekkorps „Euphonia” mede werking verleende. Beide dagen werden in een vlot tempo de diverse programmapunten afgewerkt en een woord van dank aan alle ingezetenen van Oppenhuizen- Uitwellingerga voor hun medewerking is wel op zijn plaats. Hier volgen de uitslagen van de di verse spelen: Optocht: le pr. A. J. Brouwer met „West Ber lijn”; le pr. B: A. en J. Zijlstra met „een parel in een oesterschelp”; le pr. C: K. Nauta met „Gean net allinne yn 't libben”. 2 Friese sjezen, een dubbelspan en een enkelspan kregen een ereprijs. Trekkerbehendigheidswedstrijd 1. Marten Atsma; 2. Klaas Wijnja; 3. Wietse Wijnstra. Ringfietsen dames: 1. Vr. F. v. d. Meer; 2. A. Boschma; 3. vr. Tj. Steenbeek; 4. Ike de Jong; 5. Hinke G. Atsma. Ringfietsen heren: 1. Hein Zeilstra; 2. Jarich de Groot; 3. Lise Jellema; 4. Simon Visser; 5. J. G. Wijnja. Kinderfeesten: Kleuters 4 jaar: 1. Riemie Hofstee; 2. Gerritjan Elsinga; 3. Antje Folkert- sma; 4. Diet Steenbeek; 5. Jan Wijnja; 6. Siet v. d. Wal. Kleuters 5 jaar: 1. Elisabeth de Jong; 2. Grietje Brouwer; 3. Sijmen Salver- da; 4. Durk Wijnja. KI. 1 en 2, Vlagjes in stoof: Meisjes: 1. Saakje Brouwer; 2. Tineke Wijnja; 3. Rooske Schraa; 4. Afke Zeil stra. Jongens kwartjeszoeken: 1. Appie Fabriek; 2. Rimmert Steen beek; 3. Jan Mulder; 4. Melis Wals weer. KI. 3 en 4. meisjes ballen op blaadje: 1. Geertje de Jager; 2. Geeske Wijnja; 3. Ytje Hettinga. Jongens zaklopen: 1. Jan v. d. Wal; 2. Sjoerd Folkertsma; 3. Roel Atsma; 4. Gerrit de Jong. KI. 5 en 6 meisjes bal over lijn: 1. Durkje Bouwhuis; 2. Gerrie Bouma; 3. Tineke de Jong; 4. Anneke Nijdam. Jongens balschoppcn: 1. Klaas D. Wijnja; 2. Tjeerd Waslan den 3. Jan Hogeboom; 4. Romke v. d. Wal. Meisjes (pas van school), bal over lijn: 1. Geertje F. Wind; 2. Fokje Fopma; 3. Boukje Postma. Jongens (pas van school), balschop- pen: 1. Sjirk Schotanus; 2. Pier v. d. Meer; 3. Douwe Wittermans. Gemengde spelen, zaklopen: le Ruurd Atsma en Foekje Jellema; 2. Willem Atsma en Froukje Atsma; 3. Eddy Cnossen en Akke Jellema; Watte de Jager en Meinie Schraa. Gansebrief wedstrijd: 1. Margje v. d. Zee; 2. Gosse Schraa; 3. Folkertje Wittermans. Brommerwedstrijd: 1. Thewis Bangma; 2. Douwe de Jager; 3. Theo Jansen. Estafette jongens en meisjes t.e.m. 16 jaar: 1. Berend Wijn ja en Ike de Jnog; 2. Tjeerd Wijnja en Fokeltje Douma; 3. Herre Wijnja en Sarie de Vries. Hordenloop: 1. Jelle Walstra; 2. Watte de Jager; 3. Ruurd Atsma; 4. Enno Bruinsma; 5. Folkert Wittermans. Op woensdag 30 en donderdag 31 augustus werden in Oppenhuizen-Uit- weïlingerga grote Oranjefeesten ge houden, die uitstekend geslaagd zijn. Het weer werkte beide dagen mee en de beide dorpen hebben hun beste beentje voorgezet. ’s Woensdagsmorgens werd het feest ingeluid door enige herauten te paard, waarna een prachtige optocht volgde met maar liefst 24 verschillende wa gens, allen even prachtig. Het viel voor de jury niet mee de prijzen te verde len. daar elk zijn best had gedaan. Na de optocht werden trekkerbehen- digheidswedstrijden gehouden, die ook heel wat belangstelling trokken. Na het ringfietsen voor dames en heren werden ’s middags kinderfees ten gehouden, welke ook door ’t prach tige weer zeer goed geslaagd zijn. Woensdagavond werden gemengde spelen gehouden, waarbij het niet aan deelname ontbrak. Donderdag werd ’s morgens een bromfietsoptocht door het dorp gehou den ter inleiding voor de feesten op de 2e feestdag. Als eerste stond op het programma een ganzebordrit door het dorp op rijwielen. Hiervoor bestond grote belangstelling. Daarna volgde ’n brommer behendigheids-wedstrijd. waarbij ook alles op alles gezet werd en de spanning er tot het laatst in ♦4» •V.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1