De Sneeker Courant van 27 april 1864 Prof. Mr. P. S. Gerhrandij overleden Eerste paal geslagen voor nieuwe bedrijfshal op het eiland S.H.C. met (geflatteerde) nederlaag gestart I IJLST WYM BRITS ER A DEEL I I en van f Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 11 sept. 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Oude couranten - Je moet maar boffen Kerknieuws Postduivenver. „l’Estafette” Primeur voor Gaastmeer Veehandelaren beleefden hachelijk avontuur Handbal Aanrijding Opbrengst collecten De Nationale zeilkampioen- schappen Uitwisselings-concerten Rectificatie uitslag Kalver- keuring 116e jaargang no 73 Demonstratie Hervormd Jeugdappèl 1961 I Openluchtconcert te Nijezijl S.H.J.-speurtocht --- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en iv SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- Advertenties te VIER GESLACHTEN Rechts: Trijntje de Jong-Mulder 86 jaar; links: Folkje de Jong-de Jong 61 jaar; midden: Trijntje Bouma-de Jong 30 jaar en Folkje Bouma 9 maanden, allen te Heeg Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, minister president tijdens de tweede wereldoor log, is donderdagavond in zijn woning in Den Haag overleden. Hij is 76 jaar oud geworden. De redaktie zal het dan ook wel ten volle eens zijn geweest met de „On partijdige! De alhier op 7 en 8 september gehou den kollekte ten bate van de kankerbe strijding heeft f 1560,20 opgebracht. In de 2e klas distrikt Noord zijn de SHC-heren gestart met een geflatteer de 13-6 nederlaag thuis tegen s.c. Delf zijl. Beide ploegen waren aan elkaar gewaagd, maar doordat de SHC’ers te veel stuitten kon de Delfzijl verdedi ging steeds tijdig ingrijpen. hal straks weer te klein zal zijn en dat de grond die voor dit doel er naast ge reserveerd is, moet worden aangespro ken. Men hoopt over een jaar met het kar wei, dat wordt uitgevoerd door Aan nemingsbedrijf H. Boomsma, gereed te zijn. OUDEGA-W. Kandidaat B. Fidder te Enimen heeft voor het beroep naar de Geref. gemeente alhier bedankt. Uitslagen afdeling Friesland le klas Verschijnt MAANDAGS en DON- DERDAGS Het eerste gedeelte van de zeilwed strijden oin de nationale titel, die op de Westeinderplassen en op het IJsselmeer worden gehouden, is achter de rug. Wed strijden, waarin onze twee plaatselijke Pampuszeilers Klaas Jissink en Hennie de Jong geen rol van betekenis speelden en waarin bij de Regenbogen Joh. Alber- da op een tweede, een zesde en een ze vende plaats beslag legde. I Het chr. muziekkorps „Harmonie” (dirigent de heer P. Bakker) denkt haar Federatief uitwisselingskoncert donder dag 14 september in Oosthem te houden. Het tegenbezoek van „Haldt Moed” Oosthem (dir. de heer A. Feenstra) zal behoudens de goedkeuring van B. en W. plaatsvinden zaterdag 16 september 8 uur in de tent aan het Bolwerk alhier. HEEG. Toen zaterdagmorgen de vee handelaren Goers van Sneek en De Hoop van Heeg zich op de Verste Helling on der Heeg met een roeibootje naar de i overkant zouden begeven, beleefden bei- den een hachelijk avontuur dat echter bizonder goed is afgelopen. Het loteryclubje van het personeel van Gemeentewerken alhier stond ditmaal by vrouwe Fortuna wel bizonder in de gunst. Nadat in de eerste klasse al een prijs je van f 200,- was gewonnen, won het later op een kwart lot een deel van de f 35000,-. Thans kwam het in de vierde klasse voor de derde maal met een win nend nummer uit de bus. Nu deelden de gelukkigen met een kwart lot mee in de vijfduizend pop. steeds tijdig ingrijpen. De Delfzijl voor hoede deed dit echter niet en toen ze uit liepen tot 5-9 was SHC een gesla gen ploeg. Wel wist Jan de Jong met een goed schot er 6-9 van te maken, maar toen Couperus wegens een bles- seure uitviel was het gedaan. Het ein de kwam dan ook met een 6-13 over winning voor Delfzijl. Junioren Bij de junioren wist B. Posma met een zeer goede tijd van 9.48 beslag te leggen op de le prijs. 2. J. Bakker; 3. P. J. Scheltema; 4. A. v. d. Kallen; 5. P. Bergmans; 6. H. Boot- sma; 7. M. Sminia; 8. U. Sonneberg. Te Gaastmeer werd vrijdagavond de jaarlijkse filmavond van het Ned. Roode Kruis gehouden. Gaastmeer was hier door niet alleen de eerste plaats in de afd. Sneek e.o., maar ook de eerste in de Kring Friesland voor het, seizoen 196l-’62. Als hoofdfilm werd vertoond: „De Ci tadel”. Deze film behandelt het leven van een dokter die als assistent in een Engels dorp kwam. Tegengewerkt door niet minder dan de vrouw van de dokter by wie hy assisteerde, vertrok hy naar een mijnwerkersdorp. Door zyn eerlijkheid moest men hem ook daar niet. Arm en berooid door zyn proeven komt hij in Londen. Daar wordt hjj spoe dig een gevierd man en een beroemd arts. De dood van zijn vriend brengt hem echter op de weg terug. De weg van liefde voor de zieken en uitschakeling van persoonlijke genoegens. In de pauze sprak de propagandist van het Roode Kruis, de heer L. v. d. Zee, over enkele taken van het veel omvat tende Roode Kruis-werk. Een goede verloting en zes nieuwe leden toonden dat de bezoekers meeleven met het Roode Kruis-werk. ’s Middags gaf de heer V. d. Zee een voorstelling voor de kinderen. De tweede vlucht van de Natour gold als een normale vlucht. Met een Z.W. wind gelost om 8 uur arriveerde de eerste duif om 9.45 uur op haar hok. Afstand 125 km. Deze eerste duif be haalde een snelheid van 1188 meter per minuut. Het was de dag van Mulder en deze zal dan ook wel niet nogmaals zo’n uitslag maken, als deze keer. Hij wist maar liefst de eerste vier duiven te klokken, wat bij een deelname van plaatselijk 160 duiven een uniek geval is. Vanaf deze plaats dan ook proficiat. In Rayon verband van de 865 dui ven wist Mulder zich eveneens bij de kop te plaatsen en wel op de 3e plaats. Ook Coers en Buitenpost zaten deze keer in de kopgroep. De uitslag luidt als volgt: R. G. Mulder le, 2e, 3e, 4e, 8e, 9e, 14e; A. Coers 5e, 13e, 30e; H. Buitenpost 6e; A. Lichthart 7e, 21e, 23e, 28e, 29e; R. P. Veenstra 10e; J. Haak 11e, 37e; D. Smit 12e, 18e; Jendreak 15e, 17e, 26e, 32e, 38e; W. Massen 16e, 20e, 22e, 39e; V. d. Meulen de Vries 19e; Alkema 24e, 36e; Zeilstra 25e; Tippersma 27e, 31e, 33e; J. de Boer 34e, 35e, 40e. Hoewel de beschikbare ruimte voor nieuwe indus trieën op het eiland zo zoetjes aan uitgeput raakt, gonst het daar nog steeds van bedrijvigheid. Vrijdag morgen is deze aktiviteit nog toegenomen, want toen werd de eerste paal inge heid voor de nieuwe be drijfshal van de N.V. Druk kerij en Cartonnagebedrijf Menno. Het was de eerste van een aantal van 368, die voor de fundering nodig zijn. Een en ander ging met enig ceremonieel ge paard, want aan één van de oudste medewerkers uit het bedrijf, nl. de heer J. H. de Vries (in de bezet tingstijd beter bekend als „Omke”) viel de eer te beurt deze eerste hande ling, welke ook werd bij- gewoond door de vader van de direkteur, de 82-ja- rige heer J. G. de Vries, te mogen verrichten. De hal krijgt een opper vlakte van 1500 vierkante meter met daarbij nog kantoren ter grootte van 25 bij 35 m2 en een bovenwoning voor de direkteur. Het is de bedoeling dat het gehele be drijf van de n.v. dat thans wegens de te geringe ruimte aan de Oude Koe markt en Grootzand erg versnipperd is, naar het Eiland wordt overgebracht, maar men vreest nu al dat de nieuwe Prof. Pieter Sjoerd Gerbrandy werd 13 april 1885 te Goëngamieden (Wym- britseradeel) geboren. Hy bezocht de chr. normaalschool te Sneek en het Ge ref. gymnasium te Zetten, waarna hy in 1904 als student aan de Vrije Universiteit te Amsterdam werd ingeschreven. In 1911 promoveerde hy in de rechtsweten schappen op een proefschrift, getiteld: „Het Heimstattenrecht”. Van 1911 tot 1914 was hy als advokaat en prokureur in Leiden gevestigd en vervolgens tot 1930 in onze stad. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot hoogleraar in de rechtswetenschappen, het handelsrecht en burgerlijk procesrecht aan de Vrije Universiteit, welke funktie hjj tot 1939 bekleedde. Van 1920 tot 1930 maakte hij deel uit van de Gedeputeerde State, van Friesland. Op 10 augustus 1939 trad prof. Ger brandy voor het eerst als minister op. Hy aanvaardde toen de portefeuille van Justitie in het tweede kabinet-De Geer, dat by het uitbreken van de oorlog, in mei 1940, naar Londen vertrok en waar van hij op 3 september van dat jaar minister-president werd. In die hoeda nigheid heeft hij gedurende de oorlog via Radio-Oranje vele malen het woord gericht tot het Nederlandse volk. Van In ons verslag van de kalverkeuring van Heeg en Sneek zijn enkele on juistheden geslopen. Wij geven daar om hieronder de juiste uitslag van de betreffende rubrieken: Kalverfokklub „De Takomst” Heeg e.o.: Rubriek I: kalveren die aan de eisen van Pref, stamm. voldoen: kampioen IA Anna 53 van U. J. de Groot Abbe- ga; IB: Wilhelmina 60 van mej. Antje Groenveld Jutrijp; IC Arnolda 107 van S. Groenveld; 1D en res. kampioen Leida 6 van H. S. Ydema Greonterp. Rubriek II: kalveren die niet aan de eisen van Pref, stamm. voldoen: IA Ar nolda 108 van P. D. Groenveld Jutrijp; 1B Pietje 2 van S. Kiestra Koufurder- rige; IC Hanzen 29 van T. Groenveld Jutrijp. Rubriek III: hokkelingen die aan de eisen van Pref, stamm. voldoen: le pr. en kampioen Puck 4 van S. Kiestra, Koufurderrige. Dames junioren: MeteoorSHC 1-2. Heren junioren: MeteoorSHC 13-0. Meisjes adspiranten: SHCSHC II 7-6. Jongens adspiranten: MeteoorSHC 4-3. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Uitvoerig maakte de redaktie gewag van de bloedige gevechten tussen De nemarken en Pruissen om het eiland Alsen, waarbij het hertogdom Sleqs- wijk-HoIstein de eigenlijke inzet had gevormd. Er wordt volstaan met het afdrukken der buitenlandse berichten van weerszijden terwijl men zich angstvallig van eigen kommentaar ont houdt. Eerst het nageslacht zal heb ben ingezien dat het hier geen inci denteel geval betrof doch een uiting van Pruisische machtswellust, welke eerst in 1945 - voorgoed, laten wij ho pen - werd gefuikt. De oorlogsberichten worden prompt gevolgd door niet minder bloedige bi- zonderheden over een Duitse boer, die vier zijner kinderen met bijl en mes ombracht en zichzelf aan een boom ophing. Engeland had vergeefs gehoopt op een bezoek van de vrijheidsheld Gari baldi terwijl de louche Napoleon III zich haastte de koning van Pruissen per telegraaf geluk te wensen met de overwinning, op de Denen behaald! Hij zou in 1870 met gelijke munt door Bis marck worden terugbetaald maar dat kon in 1864 niemand nog vermoeden Napoleon gold immers nog als een der machtigste lieden van Europa en zijn rijk het opkomende Pruissen verre su perieur! Vandaar ook de aandacht, ge wijd aan Napoleon’s gewroet in Rome, waar hij hoopte prins Lucien Bona parte tot kardinaal verheven te krij gen hoewel Paus Pius IX noch Lucien noch de „keizer der Fransen” luchten kon. HEEG. De Rykslandbouw voorlich tingsdienst hield donderdagmorgen op het land van veehouder D. v. d. Tol al hier een demonstratie met slootreini- gingsmachines. Hiervoor bestond zeer grote belangstelling. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3,— per half jaar. Franco p. post f 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad wenscht, dat zijn .personeel te Arnhem zoo mogt zijn, terwijl hij dan herhaal de: „had ik hier (Arnhem) agenten als te Sneek, ik zou meer kunnen doen”. En nu ellendige „Opmerker”! ik had eerst geen plan, uw vuilaardig ge schrijf met eenige attentie te vereeren, maar de eer der politie is mij te goed, dan die prijs gegeven te zien aan lage heb- en baatzucht”. Daar kon „Opmerker” het maar mee doen! Het zal de redaktie wel fel ge noeg zijn geweest, zodat zij het stuk van het volgende naschrift voorzag: „Ofschoon wij gewenscht hadden, dat de steller op een meer gematig den toon zijn gevoelen uiteengezet en zich tot de feiten door den „Op merker” ter sprake gebragt bepaald had, zonder eene poging te wagen tot het treffen van den persoon, mee nen wij dat er geene reden overigens bestond om het bovenstaande niet te plaatsen.” Als inleiding tot het winterwerk van de Hervormde jeugdclubs werd gisteren j om 5 uur in de Martinikerk het jaar- j lijkse Jeugdappèl gehouden. In deze goed bezochte dienst, waarin Ds Mr. J. A. Vaandrager sprak over het thema „God is anders”, speelde het Le ger des Heils muziekkorps uit Schiedam. Behalve dat dit muziekkorps op in drukwekkende wijze de samenzang bege leidde, speelde het nog en tweetal met grote aandacht beluisterde selekties. Toen het muziekkorps na de dienst nog, enkele liederen speelde, verlieten velen slechts node de kerk. De Hervormde Jeugdraad kan op een prachtige openingsdienst terugzien. Zij begaven zich in het roeibootje om naar veehouder Van der Velde over te steken. Terwijl de een het water uit het bootje hoosde en de ander dit met de roeispaan van wal duwde, merkten zy niet het tweehonderd vijftig ton metende schip van schipper Visserman op. Toen dit een signaal gaf was het dan ook al te laat. Het bootje dreigde te worden overvaren. De heer Coers die kon zwem men sprong meteen uit het bootje. De heer De Hoop wilde zich aan het anker voor aan de boeg vastgrypen, maar door de sprong van de heer Coers, nam het bootje een wending en tastte de heer De Hoop mis. Het bootje werd toen over varen waarby de heer De Hoop onder het schip verdween. De schipper, hierop van de wal af op merkzaam gemaakt, hield echter een haak gereed en toen de heer De Hoop onder het schip vandaan kwam, kon hij deze grypen. Inmiddels waren ook al een roeibootje en een melkboot te hulp ge schoten en slaagde men er in de drenke ling in de melkboot te krijgen. De heer Coers bereikte zwemmend de wal. Nadat beiden van droge kleren wa ren voorzien konden zij zich naar huis begeven. Ingezonden stukken Ingezonden stukken ontbraken in 1864 al evenmin. Een anonymus, die zich „Opmerker” noemde, had in het nummer van 23 april laagdunkend over het Sneker politiekorps geschre ven. Een andere anonymus, die zich onder de naam „Een onpartijdige” ver school, nam het voor de dienaren der H. Hermandad op en verweet „Opmer ker” geschreven te hebben op grond van „broodnijd” alsmede een bekeu ring wegens niet naleving ener politie verordening. „Opmerker” had zonder blikken of blozen beweerd, dat „de burgerij en ieder” over de „slechte politie” klaag de. Zijn opponent stelde daartegenover de vraag of dat soms die burgers ook waren die „hoe kunstmatig ook, hunne secreten geheel het voorkomen had den gegeven als te voldoen aan de voorschriften der politie-verordening, toch door de politie zijn ontdekt als niet aan de verordening beantwoor dende?” Een klemmende vraag, waarop wij, niet bekend met de inrichting der voorgeschreven noch afgekeurde pri vaten uit het Sneek van 1864, het ant woord moeten schuldig blijven. Toch moet hier de schoen gewrongen heb ben! „Opmerker gaat als volgt verder: „Maar wat zijn die klagten? Wie uit die klagten. Waarin bestaan die klag ten? Ik moet bekennen, dat ik ze nimmer hoor, tenzij kleinigheden, zooals het werpen van sneeuwballetjes, het ma ken van glijdbaantjes, en of waren er nog zooveel agenten, dit zou toch moei lijk te keeren zijn, - en dan nog door menschen die meenen dat op elke straat een politie-agent kan staan; be- dilzuchtigen, die van den politie-agent eene alwetendheid, eene almagt vor deren te vergeefs bij den besten mensch gezocht. Of zouden het die burgers zijn, die in 1847 rilden en beef den, bevreesd zooals ze waren, voor een broodoproer, dat dreigde uit te breken, om op den eigendom los te gaan, en dat toen door de krachtige houding der politie, is tegen gegaan? Wel bragt het wijze raadsbesluit, dat brood en gort voor verminderde prij zen verkrijgbaar stelde, daartoe het hare bij, maar toch de niet-uitbarsting van wanorde en rumoer, van brutaal geweld en willekeur, is door de poli tie tegengegaan en met geweld onder- Dit is den „Opmerker” ontgaan, maar neemt niet weg dat de politie zich daarmede bij de weldenkende burgerij eene eerzuil heeft opgerigt, die langer blijft bestaan, dan het laffe geschrijf van den „Opmerker” dat uit eene zoo onedele bron is voortgevloeid. De Commissaris van Politie Zijnen wartel (lofferlijker gedachtenis) heeft dan ook niet vergeefs hier en later te Arnhem verklaard, dat hij zeer tevre den was over die politie, en vurig ge- Delfzijl kwam meteen geducht opzet ten, maar verder dan een schot tegen de lat brachten ze het voorlopig niet. Ook SHC probeerde het eens, maar had evenmin sukses. Toch nam Delf zijl na 10 minuten de leiding en even later werd het zelfs 0-2, toen de mid- voor via de binnenkant van de paal de SHC-doelman kansloos passeerde. Doch SHC liet zich hierdoor niet van de wijs brengen en wist door C. Cou perus weer gelijk te komen. Het spel golfde heen en weer, maar Delfzijl be nutte de kansen beter en ging dan ook met een 3-5 voorsprong de rust in. In de tweede helft bleef Delfzijl be ter doorgaan en wist zelfs uit te lopen tot 3-7. Onze stadgenoten werden ken nelijk wakker en met enkele snelle aanvallen slaagden ze er in door goede doelpunten van Couperus hun achter stand te verkleinen tot 5-7. SHC bleef in de aanval, maar door te lang wach ten kon de Delfzijlster verdediging NIJEZIJL. Zaterdagavond werd op Njjezyl een koncert gegeven door de muziekverenigingen „Concordia” van IJIst en „Haldt Moed” van Oosthem on der leiding van hun direkteur B. Feen stra. De uitgevoerde nummers werden door de gezamenlijke verenigingen goed naar voren gebracht. Na de pauze werd met medewerking van de drumband van Ijlst, onder lei ding van H. Lanting een geslaagde tap toe uitgevoerd. Uit de stilte van het tal rijke publiek tijdens het koncert bleek wel dat het ten gehore gebrachte goed in de smaak viel. Jammer dat zo’n kon cert niet eerder in het seizoen gehouden wordt. De muziekvereniging „Harmo nie” van Sneek hoopt nu donderdag avond nog een uitwisselingskoncert in Oosthem te geven. HEEG. Donderdagavond om kwart voor zeven ontstond te Osingahuizen een aanrijding tussen een personenauto ko mende uit de richting Hommerts en be stuurd door de heer V. d. G. uit Gaast meer en een melkauto komende van Lankhorst Melkfabriek. Door krachtig remmen bleef het gelukkig bij materiële schade. Tot besluit de advertenties. Deze kostten 40 cents van 1 tot 4 regels, el ke regel meer 10 cents en daarboven nog 35 cents voor zegelrecht. De heer en mevrouw J. Geel-Vrolijk gaven kennis van de bevalling van hun dochter. Dr. Geel was rector van het Sneker gymnasium en een beroemd taalkundige, iedere beoefenaar der Nederlandse Letteren welbekend. Voorts lezen wij van bekendmakin gen over het verhuren van stoelen in Zaterdagmiddag werd weer de tra ditionele speurtocht van de Sneker Hervormde Jeugdraad gehouden. Ruim 140 jongens en meisjes zwerm den vanuit „Ons Gebouw” in alle rich tingen door de stad om aan de hand van de nummers op de lantaarnpalen een bepaalde route te volgen. Onder weg moesten ze nog verschillende vra gen beantwoorden en bovendien zoe ken naar hier en daar voor de ramen aangebrachte letters, die samen het on derwerp vormden voor het Jeugdap pèl van gisteren. Niet allen slaagden er echter in de tocht tot een goed einde te brengen en alle vragen feilloos te beantwoorden. Na ryp beraad kwam de jury ten slotte met de volgende uitslag uit de bus: Meisjes: le prijs Hinke Hofstra, Klaaske Hofstra en Jettie de Jong; 2e prijs: AH Bloksma, Tineke Bloksma en Jenny Vogel; 3e Janny Kuipers en Ma rio Blom. Jongens: le prijs Jan Faber en Bart Remery; 2e Wietse Hoekstra en Geert Nijnenga; 3e Sijbolt Engelsma, Romke Kramer en Peter Londema. de Grote Kerk, het verhuren van het grasgewas in de Hospitaler Fenne, langs de Sneker bolwerken, de Hem- dijk en de „buiten-Singels”. Op „het Singel aan de Stadsgracht” zou een groot gebouw worden afgebroken, „be staande in verscheidene Woningen, Stalling, Bergplaatsen enz”, waarvan de afbraak door deurwaarder J. J. van Akkeren zou worden geveild. Twee dagen later, op 4 mei, kon men zijn voordeel doen bij een verkoping van bedden en verdere mobilia in de turf schuur der Diakonie aan het Oude Kerkhof. Namens de commissarissen uit de „Participerende Leden van de Socië teit Amicitia en Concertzaal c.a. te Sneek” riepen G. Arkema, B. Wou ters en A. Haagsma alle participerende leden ter vergadering op 6 mei, des avonds acht uur in de Sociëteit”, ten einde te delibereren en te besluiten omtrent een in gezegd schrijven uitge drukt voornemen tot ontbinding en lequidatie der Maatschappij of Ven nootschap, en omtrent de regeling der wijze van Vereffening”. Er zou onderzoek der Sociëteits-ar- chieven voor nodig zijn om uit te kun nen maken wat er nu precies aan de hand was! Het laat zich denken dat er meningsverschillen bestonden en sommige leden een ander bewind wen sten. De Burgelijke Stand van Wymbrit- seradeel van 19-26 april zullen wij nu verder maar onbesproken laten, even als de „Handels- en Marktberigten” of de „Telegrafische Berigten” over deze periode. De boter bracht dinsdag 26 april 1864 f 43,50 - f 44,— het vat op; de koeien gingen die dag voor f 44,- f 205,van de hand; schapen van f 12,-f 24,varkens f 20,-f 32,-; biggen f 2,50 - f 10,en lammeren f 2,-f 4,De handel gold als „traag”. En nu kan de krant wel weg. H. H. Het begon zaterdag anders hoopvol voor De Jong. Samen met nog enkele anderen stevende hy op de finish af en werd als vierde afgeblazen. De Koufurd van Jissink kwam toen als zestiende binnen. Gisteren echter wist De Jong het niet verder te brengen dan twee elf de plaatsen (in totaal nemen zeventien Pampusjachten aan de strijd deel) en bezette Jissink een twaalfde en een fraaie vijfde plaats. Bij de 16 m2 klasse staat de Leeuwar der Minks met een eerste, derde en zes de plaats in de kopgroep, o.a. met Joop Helder, die evenveel punten behaalde als de Amsterdammer A. W. Endstra. 23 februari tot 24 juni 1945 was hy ook voorzitter van het tweede kabinet-Ger- brandy, dat na de bèvrijding door ’t mi- nisterie-Schermerhom opgevolgd werd. By de verkiezingen van 1948 nam. prof. Gerbrandy zitting in de Tweede Kamer voor de AR-partij. Voor de radio heeft Minister-president prof. dr. De Quay vrijdagavond de oud- premier herdacht in een korte toe spraak, waarin hij o.m. zei dat ons volk prof. Gerbrandy grote dank verschul digd is. Hij heeft door zyn onvervaard- heid ons moreel in de bezettingstijd ver sterkt en het verzet geschraagd. Dr W. Drees sprak diezelfde avond in een door de NTS ingelast programma. Hij was de stoere, onverzettelyke calvi nistische Fries, die Nederland in die moeilijke periode juist nodig had, aldus Dr Drees. De begrafenis van prof. Gerbrandy heeft dinsdag plaats, om 14.00 uur op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen” te Den Haag. 'S"‘

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1