Waterpoort- krabbels Flora - Fleur in Oosthem groot succes (Ou de «Foto ^"agenda i witlUn trail mm ■rv IJLST WYM BRITS ERA DEEL BUITENLANDS OVERZICHT van door Speurder en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, L. JU 116e jaargang no. 76 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD M. Dethmers overleden Motorclub In één maand bijna 14.000 t.v.-toestellen meer Moeilijkheden rondom de opvolging van Dag Hammarskjöld Geslaagd Donderdag 21 sept. 1961 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en •M’" 1 „J. C. Visser 1'- (handels- De Duitse verkiezingen 7 De kwestie Berlijn brugwachter had De Wijde Noorderhorne dat de zonnebloemplant bij hen in de achtertuin de vier meter reeds ruim heeft overschreden. Toen ze een hoog te van drie meter had bereikt kwam Willy eveneens bij Speurder, zodat hij dus nu de weg wist. Oh ja, Speur der moest vooral niet vergeten dat twee bloemen van de plant in bloei staan en er nog zeven knoppen in zit ten'. steiger terwijl Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS T 'U 1. r r Diepe verslagenheid heerst in een groot deel van de wereld om de dood van Dag Hammerskjoeld, de secreta- ris-generaal van de Ver. Naties, die zondagavond om het leven is geko men toen het vliegtuig, waarmee hij van de Kongolese hoofdstad, Leopold- stad, op weg was naar Ndola, op der tig kilometer vanaf deze plaats is neergestort. In Ndola zou Hammer skjoeld president Tsjombé van Ka tanga ontmoeten om met hem te spreken over een wapenstilstand in Katanga, waar enkele dagen tevoren de Ver. Naties de macht aan zich hadden aangetrokken na de arrestatie van een gedeelte der Europese offi cieren, die het bevel over de Katan- gese eenheden voeren. Als motief werd aangevoerd, dat burgeroorlog dreigde, daar troepen van de centrale regering in Leopoldstad gereed zou den staan Noord-Katanga binnen te vallen. Maar de opzet van de Ver. Naties was veeleer een einde te ma ken aan de afscheiding van Katanga en de eenheid van Kongo te herstel len, een doel, dat ook Loemoemba, met minder succes en zonder steun van de Ver. Naties nastreefde. Doch de Ver. Naties staan nu op goede voet met de centrale regering. De Ver. Naties voelden zich gesteund door de resolutie, die de Veiligheidsraad in februari van dit jaar heeft aangeno men en waarin, onder erkenning van de eenheid van het land, de Ver. Naties verzocht werd het buitenlandse militaire en civiele personeel te verwijderen. Tsjombé, er mede van beschuldigd te gen de Ver. Naties te complotteren, gaf zich echter niet gewonnen. De poging van de Ver. Naties zich van Katanga meester te maken en dit rijke gebied bij de Kongo te voegen, mislukte, daar zij niet volledig slaagde. Er braken gevechten uit en de troe pen van Tsjombé wisten zich redelijk in hun posities te handhaven. Volgens de laatste berichten is er nu een staakt het vuren afgekondigd, waarvoor overeen stemming tussen Tsjombé en de verte genwoordigers van de Volkeren-organi- satie zou zijn bereikt. Het overleg, dat Hammerskjoeld met Tsjombé gehad zou hebben, had wellicht ook een zekere ontspanning gebracht, maar de Ver. Naties zjjn op het ogen blik van hun hoogste uitvoerende ambte naar beroofd. In het Handvest is in dit In West-Duitsland zijn zondag verkie zingen gehouden, welke hebben geleid tot een nederlaag van de chr.-democra- tische unie, aan welker hoofd de oude bondskanselier Adenauer staat. De partij is haar in 1957 veroverde absolute meer derheid kwijt. Zij verloor ongeveer vijf procent van het aantal stemmen, dat vooral, ten goede lijkt te zijn gekomen aan de socialisten, die ondei' de Berlijnse burgemeester Brandt de verkiezingen waren ingegaan. De socialisten boekten winst, maar ook de liberalen kwamen gesterkt uit de strijd, voornamelijk door het wegvallen van een aantal kleinere rechtse partijen. De toestand is nu zo, dat de chr-de- mocraten als grootste partij wel de re gering zullen vormen, maar dat zij het niet zonder coalitiepartner zullen afkun nen. Een coalitie met de liberalen is het waarschijnlijkst, al is dat door de rechtse inslag van de partij nauwelijks prettig te noemen. Een complicatie is, dat de li beralen er weinig voor gevoelen om on der Adenauer, die zeer autocratisch op treedt, aan de regering deel te nemen. Hun voorkeur gaat uit naar Erhard, de minister van economische zaken. Zij ho pen voor hun actie tegen Adenauer de steun te krijgen van een niet-geringe groep chr.-democraten, die al enige tijd tegen Adenauer ageert, zjj het meer ach ter de schermen. Een coalitie met de socialisten lijkt uitgesloten. Deze moeten zich vergenoe gen met de winst, die zij hebben behaald op hun nieuwe programma, dat de laat ste marxistische trekjes verloren heeft. Welke invloed de kwestie-Berlijn heeft gehad op de uitslag is niet uit te maken. Ongetwijfeld zullen er sommige geweest zijn die in Brandt een man zagen, die met grotere vastberadenheid de positie van Berlijn zou verdedigen dan Adenau er, maar zolang het tegendeel niet is bewezen geloven wij, dat de invloed van Berlijn gering is geweest. ten. Brommers A: 1. G. Geestman, Sneek 13 strafpunten; 2. H. Tromp, Balk 13 strafpunten. Brommers B: 1. B. Jonkman, Scharsterbrug, 68 straf punten. Geslaagd voor het Dameskappersbedrijf Postma, alhier. Omstreeks kwart voor elf had de bus, die zaterdagavond van Spannenburg naar Sneek reed, een klein opont houd in Jutrijp-Hommerts. De passa giers keken verwonderd op toen de bus daar plotseling stopte want er was nog geen halte te zien. Een twin tigtal koeien evenwel meende meer rechten op de weg te bezitten en doodgemoedereerd wandelden de die ren op en neer. Het enige wapen van de chauffeur was de claxon, doch het getoeter had hoegenaamd geen in vloed op de herkauwers, die bedaard hun weg vervolgden. Tenslotte kwa men enkele inwoners van het dorp aangelopen en deze wisten spoedig de weg weer voor de chauffeur vrij te maken. Zo kon de reis voortgezet worden en de koeien restte niets an ders dan maar weer de wei op te zoeken. Sinds 7 augustus zjjn werklieden bezig met het uitvoeren van herstellings- werkzaamheden aan de uit 1908 date rende watertoren aan de Lemmer weg. De gehele ommetseling vertoont op een hoogte van 33% meter en over een lengte van Tien meter tal van scheuren en het ligt in de bedoe ling dat deze ommanteling geheel zal worden vervangen. De raampjes, die op ’t ogenblik nog te zien zijn, gaan ook verdwijnen, evenals de togen, die vervangen zullen worden door ele menten van schokbeton. Tevens zjjn de ondersteuningsconstructies van ’t reservoir vrijwel geheel vergaan, waarvoor ook nieuwe in de plaats zullen komen. Aan de kap van de toren hoeft niets gedaan te worden. Rondom de gehele toren is een stalen gebouwd, een grote pijp is opgericht, waardoor puin e.d. veilig naar beneden kan worden ge transporteerd, zodat men op de bega ne grond geen stalen helmen behoeft te dragen. Speurder vernam van en kele stadgenoten, dat, nu de werk zaamheden aan de toren zjjn begon nen, het water uit de kraan veront reinigd zou zijn. Van bevoegde zijde hoorde hij evenwel dat dit een ver beelding moet zjjn. Om alle eventua liteiten uit te schakelen heeft men nl. het reservoir met platen hard-board afgedekt, zodat geen vuil bij het wa ter kan komen. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad over Berlijn te praten en om te overwe gen op welke voorwaarden het gesprek met de Russen hervat kan worden. Hier over is niets uitgelekt, dan dat de Fran sen in dit stadium vierkant tegen praten zjjn, maar dat dat Amerika vermoedelijk niet zal weerhouden om Moskou te pol sen. Een goede gelegenheid hiertoe is de samenkomst, die minister Rusk zal heb ben met Gromiko, de Russische minister van buitenlandse zaken als die de Russische delegatie naar de Algeme ne Vergadering van de Ver. Naties leidt, welke dinsdag is geopend. Vermeld moet nog worden, dat Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken, in Mpskou is geweest op uitnodi ging van Chroestsjow. Men neemt aan, dat Spaak de Rus heeft willen polsen (en omgekeerd) over de mogelijkheid van kernvrjje zones in Europa als middel om de spanning in de wereld te vermin deren. Een hervatting dus van het oude Poolse plan van Rapacki. In Turkije is het monsterproces tegen de vorige machtshebbers geëindigd met het inmiddels voltrokken doodvonnis van drie ministers, onder wie oud-premier Menderes. De ministers van buitenlandse zaken van de grote Westelijke mogendheden zijn in Washington bijeen geweest om Willy Rozenberg uit de Willem de Zwijgerstraat gaat langzamerhand een goede bekende van Speurder wor den. Gistermiddag stond hij al braaf op hem te wachten om te vertellen SNEEKER NIEUWSBLAD Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. zaak van Henri Parfumeur die de zaak had overgenomen van zijn schoonva der Wolff, vader van de later zo be kend geworden econoom en marxist Sam de Wolff. AMICITIA THEATER Donderdag 21 sept. ’s avonds 8 uur film Carmen Jones. Vrijdag 22 sept. t.e.m. zondag 24 sept. iedere avond te 8 uur en zondagmid dag te 5 uur film: O Sole Mio. Zondagmiddag 24 sept. te 2.30 uur film De bende van Marady. Maandag 25 sept. en dinsdag 26 sept. iedere avond te 8 uur film: Inspec teur Hardesty FBI. Woensdag 27 sept. 's avonds 8 uur film De hel van Dien-Bien-Phoe. Hij was o.a. een del’ oprichters van het Gereformeerd Verpleeghuis en sindsdien (bijna 25 jaar) penningmeester, even eens mede-oprichter van het Chr. Ly ceum waarvan hjj tweede voorzitter was, een lange reeks van jaren bestuurslid van de Vereniging voor Chr. Schoolon derwijs, lid van het bestuur van de Ver eniging Aere Perennius, penningmeester van het 5 mei-comité en bestuurslid van de Provinciale Persvereniging voor Friesland, uitgeefster o.a. van htt Friesch Dagblad. Ook was hij vele jaren diaken in de Gereformeerde Kerk. Verder bekleedde hjj commissariaten in de Offsetdrukkerij Flach en Drukkerij De Motor en het president-commissaris- schap van de N.V. Handelsvereniging J. Eringa. Aan dit zeer werkzame leven is nu he laas een einde gekomen, maar velen zul len aan deze alom geziene en vriéndelij ke stadgenoot de beste herinneringen bewaren. Patroonsexamen B, mej. Tj. Op de achtergrond het Logement met stalling „Het Hooghuis”, op welke plaats nadien de firma Carl Stock mann het tegenwoordige pand van C. A bouwde, dat ook weer de histo rische naam „Het Hooghuis” kreeg naar de adelijke stins die hier eertijds heeft gestaan, maar welke naam door C A niet is overgenomen. I De Culturele Commissie kan terug zien op een alleszins geslaagde ten toonstelling en het zal zeker de moei te zijn iets dergelijks voor een tweede keer te organiseren. De Sneker Motorclub „J. C. Visser” hield te St. Nicolaasga een oriënte- ringsrit voor auto’s, motoren en brom fietsen door Doniawerstal, waaraan door 43 auto’s en motoren en 23 brom mers werd deelgenomen. De uitslag van de zeer goed geslaagde rit was als volgt: Auto’s beginnelingen: 1. M. Hiemstra, Oosthem 56 strafpun ten; 2. D. Bootsma, Exmorra 62 straf punten. Auto’s rubriek A: 1. H. Moosjes, Hardegarijp 11 strafpun- geval niet voorzien, dus gelden de nor male regels voor de verkiezing van een opvolger. De Veiligheidsraad moet het eens worden over een kandidaat, die dan aan de Algemene Vergadering wordt voorgedragen. u waren verdeeld in zes groepen. De jury, bestaande uit en de en Brandsma (Sneek), had lang geen ge makkelijke taak. Na lang wikken en wegen werden tenslotte de volgende prijzen toegekend: Rubriek A, stekjes van kinderen: 1. Anne Kamstra; 2. Sjoukje Reyenga, Abbega; 3. Anneke Posthumus, Oost hem. De ereprijs werd toegekend aan de inzending van Fonger Wiersma uit Oosthem. Verder werden hier vijf eervolle ver meldingen toegekend. Rubriek B, stekjes van ouderen: 1. J. Jacobi, Westhem; 2. Minne Ve nenga, Oosthem; 3. Fam. Hokwerda, Oosthem. Hier waren negen eervolle vermeldingen. Rubriek C, potplanten: Ereprijs voor fam. de Vos uit Nijezijl; 1. A. Wiersma, Folsgare; 2. Mulder, Nijezijl; 3. R. Landman, Oosthem; Ook hier waren negen eervolle vermeldin gen. Rubriek D, tuinbouquetten: 1. fam. Hokwerda, Oosthem; 2. Roel Kaastra, Oosthem; 3. R. Veenstra, Nije zijl. Er werden vijf eervolle vermel dingen toegekend. Rubriek E, drijfschalen: 1. J. v. d. Hem, Oosthem; 2. Visser, Nijezijl met één eervolle vermelding. Rubriek F, opgemaakte stukjes: 1. C. Atte ma, Folsgare; 2. R. Bonnema, Oosthem; 3. C. Attema, Folsgare. In deze rubriek waren twee eervolle vermeldingen. De heer Brandsma gaf in de loop van de middag een demonstratie in het bloemschikken, terwijl er ’s middags en ook gedurende de avond ’n doorlo pende filmvoorstelling werd gegeven. Er werd o.m. enkele kleurenfilms ver toond, waarvan wij „Nederland - Bloe- menland” en „De taal der Bloemen” even willen noemen. Dinsdagmiddag is op ruim 58-jarige leeftijd onverwacht in het St. Antonius Ziekenhuis overleden de heer M. Deth mers, directeur van de Boaz Bank al hier. Hij is totaal veertig jaar aan deze Bank waarbij hij als jongste bediende in dienst trad verbonden geweest, maar vervulde daarnaast ook nog tal van an dere functies in het maatschappelijk en kerkelijk leven. Het bouwsel op de voorgrond, thans parkeerpleintje en toen nog bestraat met balstenen, was een wat men te genwoordig een reclamezuil zou noe men waarbij blijkbaar ook mededelin gen e.d. achter glas gedaan konden worden. Er is ons zelfs verteld, dat de Sneeker Courant uit die dagen er wel in bullitineerde, hoewel dit ons on waarschijnlijk voorkomt. Wie van on ze oudere lezers weet er meer van? Het grote hoekhuis links herbergde de dames-modezaak van de dames Napjes. Dit pand is later afgebrand, waarna het tegenwoordige er verrees. Maar voor het de sigarenzaak van de firma Bloemhof werd verkocht de wed. Terpstra er galanterieën. Het raam van het hoekpand in de Nauwe Burgstraat was van de horlogerie van Auke Nap jes. Naast hem was de winkel van A. L. de Wolf, later de zaak in kachels en pannen van Van der By. Nu bevinden zich hier de drogisterij van mej. De Jong en de zaak in lederwaren van Fahner. In laatstgenoemd pand was daarvoor eerst de sigarenwinkel „Cu ba” van de heer Piet Gorter gevestigd, daarna verkocht de heer M. de Wolf er zijn rookartikelen. Vervolgens kwa men de Herenkledingzaak „De Lan taarn” van Theo Brouwer, kenbaar aan de lantaarn boven de pui, het woon huis van de dames Jorritsma, nu het magazijn „De Duif” van de heer Veld man, het winkelpand van B. Heinrich „Niet er onderdoor, maar er dwars doorheen!” Deze gedachte zal waar schijnlijk de automobilist, die maan dagavond de afgesloten brug in IJlst wilde oprijden, wel door het hoofd ge speeld hebben. De nl. reeds één boom neergelaten en was bezig ook de tweede in horizon tale toestand te brengen. Met flin ke snelheid kwam evenwel nog een auto aanrijden en om de man te ge rieven wenkte de wachter dat hij kon doorrijden. Daartoe hield hjj de ene boom omhoog zodat de auto ongehin derd kon passeren. De automobilist was evenwel de mening toegedaan, dat men beter door de boom inplaats van er onderdoor kon rijden en tot grote schrik van de brugwachter reed hij op de neergelaten boom aan. Pas op twee meter afstand merkte de man dit op en door sterk te remmen en naar links uit te halen probeerde hjj deze te ontwijken. Doch dat geluk te niet helemaal en de wagen werd voor even beschadigd. Al met al liep het nog goed af, was de wagen met volle vaart op de neergelaten boom gereden dan zou deze dwars door de auto heen zjjn gegaan. Tot voor kort heeft de heer D. Wind steeds in zijn huisje aan de Steenklip gewoond. Tenslotte werd met het ge meentebestuur een regeling getrof fen, waardoor de heer en mevrouw Wind verhuisden naar een andere woning en de gemeente tot afbraak van de ontruimde kon overgaan. Dit geschiedt momenteel waarbij tevens het pand er naast onder de slopers hamer valt, zodat de gemeente nu haar plannen t.a.v. de Steenklip kan gaan uitvoeren. De heer Wind woont momenteel in een huis aan de Bloem- straat (no. 13) en niets zal straks meer herinneren aan de Steenklip van weleer. In tegenstelling tot de meeste vori ge oude stadsfoto’s vertoonde de Nau we Burgstraat omstreeks de jaren 1885 -1890 toen deze foto genomen werd, ’n geheel ander beeld dan thans. Ze had toen meer het karakter van een dorps straat, maar dan een mooie, vooral aan de linkerzijde met de twee fraaie klok- gevels, zoals onze stad er vroeger zo vele bezat, maar waarvan helaas maar een heel enkele bewaard is gebleven. Van al dit oude is thans niets meer te herkennen. In het eerste winkelhuis rechts op de foto was de dames mode- en hoedenzaak „De Magneet” van de dames Flapper en Van der Meer ge vestigd, die later verplaatst werd naar het tegenwoordige pand van de firma Dikhoff. Vóór deze dames was het de zaak in koloniale waren van de heer Feenstra. Daarnaast zien we het voormalige hotel De Stad Mun ster van de heer Stockmann, vervol gens (met balcon) de manufacturen winkel van Stockmann en dan kwam de in die tijd zeer gerenommeerde sla gerij van Jur. Houtman, die hier ver moedelijk zelf op zijn stoep staat. Vóór hij er zich in vestigde was het de sla gerij van Gothelp, na hem die van Kesseler. Al deze panden vormen nu samen het complex van Vroom Dreesmann, maar bij de achtereenvol gende verbouwingen zijn de bovenge vels vrijwel gelijk gebleven. Het bal con is echter verdwenen. Op 1 september 1961 bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen 950.223 tegen 936.530 op 1 augustus jl. (t.e.m. 18 september 959.187). In hetzelfde tijdvak daalde het aan tal geregistreerde radio-ontvangtoe- stellen van 2.643.666 tot 2.622.304. Op 1 september 1961 waren er 478.229 aansluitingen op het draadom- roepnet tegen 478.953 op 1 augustus. Wij kregen veel reacties op de vorige foto van de Wijde Noorderhorne en wel in het bijzonder op on ze vraag betreffende het pand waarin thans de heer Volbeda zijn bedrijf uitoe fent. Men Vertelde ons, dat hier in na zijn terugkeer uit Amerika het echtpaar Krull gewoond heeft en na het overlijden van de heer Krull diens weduwe en haar zuster. Vervolgens werd het bewoond door mej. Neeltje Reitsma, een nicht van de onderwijzeres mevr. Van der Zee-Abbin- ga. De dames Krull heb ben het bij hun overlijden gelegateerd aan de Ver. voor Ziekenverpleging die er een Wijkgebouw van maakte ter vervanging van het oude en veel te kleine op de hoek van de Gr. Kerkstraat en het Oud- Kerkhof. Na de fusie van deze vereniging met het Groene Kruis werd het pand verkocht aan de heer Faber die er een engros- zaak in conserven in ves tigde en daarna kreeg het zijn tegenwoordige be stemming. Donderdag 21 sept. Demonstraties en Shows door de Nederlandse Huis vrouwenvoorlichtingsdienst in zaal Hanenburg. Aanvang 19.45 uur. Pa rade van mannequins en demonstra ties met de nieuwste huishoudma- chines. Vrijdag 22 september ’s avonds 7.30 u. in Hotel Bonnema Jaarvergadering Sneker Mixed Hockey Club. T.e.m. zaterdag 23 sept. Melitta-demon- stratie bij fa Yme Bakker, Oosterdijk 34-38. Maandag 25 sept. „Volièrevereniging Sneek”. Instructieve avond in Res taurant Leeuwen. Aanvang 8 uur. Dinsdag 26 sept. van 14.00-21.00 uur en woensdag 27 sept. van 10.00-21.00 uur Expositie en demonstratie Kantoor- machines door Ruys’ Handelsvereni ging, Den Haag in Hotel Hanenburg. Woensdag 4 oktober. Concert Frysk Orkest in Amicitia. Solist Theo Olaf, viool. Aanvang 8 uur. De moeilijkheid is, dat te voorzien is, dat de Veiligheidsraad, waarin de grote mogendheden het recht van veto hebben, het niet eens zal worden over een kan didaat. Vooral niet, doordat Rusland en het communistische blok in de vorige Algemene Vergadering gepleit hebben voor de vervanging van de secretaris generaal door een driemanschap van ’n westelijke, een communistische en een neutrale figuur, die eenstemmig over de uitvoering van de genomen besluiten zouden moeten beslissen, hetgeen zou neerkomen op een verlamming van het secretariaat in alle kwesties, die Oost en West verdelen. Blijft de Sowjet-Unie aan deze eis vasthouden, dan zal het moeiljjk zijn op de normale wijze een opvolger voor Hammerskjoeld te vinden. Een precedent zou misschien zijn de verlenging van de ambtstermijn van diens voorganger Trygve Lie, die in 1950 zo de woede van het Kremlin had opge wekt door zijn houding in de Koreaanse oorlog, dat het weigerde hem of een, andere voor het Westen aanvaardbare figuur zijn fiat te geven. Toen heeft de Algemene Vergadering zonder kandi daatstelling door de Veiligheidsraad ge handeld, hetgeen naar de letter niet in overeenstemming is met het Handvest. Het gezag van de Ver. Naties zou hier door ongetwijfeld te lijden krijgen. 'Evenals zijn voorganger Lie heeft Hammerskjoeld zich de woede van Rus land op de hals gehaald. De wijze, waar op hij de Kongolese kwestie aanpakte en trachtte dit gebied buiten de machts strijd van de grote blokken te houden, heeft Rusland verleid tot zware persoon lijke aanvallen op Hammerskjoeld, die zich echter gesteund wist door grote groepen van neutrale Afrikaanse landen. Hammerskjoeld, die in 1905 in Zweden was geboren, heeft in zijn ambtsperiode bljjk gegeven van een werkelijk neutrale geest, want ook de Westelijke landen kregen van hem vegen uit de pan. zoals ten tijde van de Suez-kwestie. In de Kongolese zaak wekte hij de woede van vooral de Belgen op, die trachtten nog een vinger in de pap te houden in hun oude koloniale gebied. „Bloemen geven vreugde”, zal Ds. Kaastra gedacht hebben, toen de Cul turele Commissie het initiatief tot de ze bloemententoonstelling nam. En hij heeft zeker gelijk gekregen. In het lichte, zonnige Himsterhüs te Oosthem heerste een opgewekte, feestelijke stemming. Gistermiddag om drie uui’ opende ds. G. Kaastra de tentoonstelling. Hij heet te burgemeester en mevr. Van Hout en verdere aanwezigen welkom en verklaarde zich nader omtrent de be doeling van deze floraliatentoonstel- ling. De opzet is de liefde tot de bloe men en planten te vergroten, door ei gen werk van de inwoners.'Dat de drie dorpen Oosthem, Abbega en Folsgare tot iets in staat zijn op het gebied van kweken, schikken en verzorgen van bloemen is wel heel duidelijk geble ken. Burgemeester Van Hout sprak hier na een kort woord en prees het stre ven van de Culturele Commissie. De tentoonstelling, artistiek gerang schikt onder leiding van de heer Schin- ginga uit Nijezijl, gaf een uitstekend verzorgde indruk. De 240 inzendingen i mevrouw Van Hout (Sneek) heren J. A. Nooitgedagt (IJlst In ieder geval zal de nieuwe Duitse regering, door wie zij dan ook geleid zal worden, het probleem-Berlijn voor zich vinden en vooral zal vermoedelijk blijken, dat de politiek niet in Bonn, maar in Washington bepaald wordt. Hoe hardnekkig Kennedy ook aan de Weste lijke rechten vasthoudt, liet starre Duit se standpunt, vooral inzake de Oder- Neisse-grens en de erkenning van Oost- Duitsland, zal niet houdbaar zijn. Men zoekt naar mogelijkheden van een com promis en denkt daarbij aan een over brenging van althans een gedeelte van de Ver. Naties naar West-Berlijn, dat dan zijn karakter van Duitse, stad zoveel mogelijk zou moeten verliezen. De droom van de hereniging is uit. Lampe en op de hoek „De Rookende Moor”, tabaksfabriek en handel in koloniale waren van A. P. P. Bloemen. De winkel grensde aan de straat, de tabaksfabriek was achter. Nu wordt deze hoek ingenomen door het Kle dingmagazijn van Gebr. Bervoets, dat echter niet meer hetzelfde gebouw is als dat wat er na afbraak van het pand van Bloemen gebouwd werd. Dit enigszins Oosters aandoende gebouw hopen wij een volgende maal nog eens te laten zien. De pui van het pand Bloemen werd benut voor de verbou wing van de tegenwoordige winkel van C. Jamin. toen de manufacturen- j ten; 2. K. Jissink, Sneek 11 strafpun- <1 ito 1 i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1