Aanwinsten Fries Scheepvaart Museum Ds. J. Wieringa nam afscheid van zijn gemeente Verkeerslichten bij de Oosterpoortsbrug in gebruik genomen Veertigduizend kubieke nieter voor de boeg ULST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, k.Je A 116e jaargang no. 79 Maandag 2 oktober 1961 (handels- DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD De BA-6 aangekomen Dierendag Schooljeugd veroorzaakt botsing Pro Juventute-jubileum kalender 1962 Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS - Afscheid aan de Provinciale Keuringsdienst van Waren Motorrijder reed tegen barricade op Grote belangstelling voor de productiekeuring Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Slechte weg Sneek-IJlst eiste weer zijn tol Wintercursussen ’t Nut ook voor niet-leden In net alledaegsk jubileum Neger-organist in Scharnegoutum Frysk Orkest met tweemaal Theo Olof Volkscredietbank Leeuwar den bestaat 10 jaar SNEEKER NIEUWSBLAD Interessante papieren leiding bakkerij „De r-’, de het worden bediend, houdt in dat de tijd tussen rood en groen nog afhangt van de intensiteit van het verkeer. Tijdens de speruren zal men dus langer moeten wachten dan op de andere uren als het verkeer minder druk is. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Het scheepje heeft zich trouwens uit stekend gehouden en verkeert nog in zeer redelijke staat. De achtersteven zal echter moeten worden vernieuwd omdat deze naderhand werd gekortwiekt om een buitenboordmotor te kunnen plaat sen terwijl ook de blauwe kleur met de onderscheidingstekens ,,BA - 6” een op- frissertje nodig heeft, ’t Ligt in de bedoe ling dat zowel de heer Palma als de heer Van Manen naar Joure zullen ko men teneinde de restauratie met de heer Van der Meulen te bespreken. De origi nele inventaris van het bootje is nog aan wezig terwijl de belangstellenden binnen korte tjjd het aan de Friese kustvisserij gewijde, door de heer S. J. van der Mo len geschreven, boekje zal kunnen raad plegen om nader over de viswijze en de namen der onderscheidenlijke gebruiks voorwerpen worden ingelicht. Aldus zal dit onderdeel van de Friese Scheepvaart- historie in ons museum op waardige wij ze zijn vertegenwoordigd. Enige maanden geleden kondigden wij de aankoop aan van een vissersboot uit Koptasyl - een der allerlaatste specima van zün soort en in 1933, als wij het wel hebben, gebouwd door de heer Van Manen uit Berlikum. Jarenlang heeft de heer M. Palma uit Tjummarum, de laatste eigenaar, er mee gevaren en on telbare keren het uitstaande haringwant, tot vaak honderden meters ver uit de zeedijk op het wad geplant, weer of geen weer, op de vangst nagezien. Onlangs is nu het scheepje, dat onge veer 6 meter lang is, te water van ach ter de zeedijk via Harlingen naar Joure gebracht, teneinde op de werf van de heer Van der Meulen - voorheen Holtrop van der.Zee - te w'orden hersteld en zo veel mogelijk in de oude staat terugge bracht. Donderdagmiddag werd in het gebouw van de Prov. Griffie te Leeuwarden een speciale bijeenkomst gehouden van het personeel en het oud-personeel van de keuringsdienst, waarin afscheid werd ge nomen van de keurmeester le klas, de heer Tj. van der Veen. Tevens werd hierbij diens 40-jarig dienstjubileum, dat in augustus viel, herdacht. Gedeputeerde Mr. P. E. van Krevelen, sprekende namens het Provinciaal Be stuur, bracht de scheidende functiona ris dank voor de uitnemende wijze waar op hij zijn taak vervuld heeft. Verder werd het woord gevoerd door de directeur van de dienst en verschil lende leden en oud-leden van het perso neel. Hierbij sprak de heer L. van Dijken, behalve als collega, ook namens het landelijk college van keurmeesters. Verschillende sprekers lieten hun van waardering en vriendschap getuigende woorden gepaard gaan met het aanbie den van geschenken. Gisteravond tegen 7 uur is op de rijks weg 43, onder Folsgare een motorrijder tegen het hek, dat bij het opgebroken weggedeelte geplaatst is, gereden. De motorrijder reed hard en vloog over de kop. De 32-jarige bestuurder, Jelle Stuiver uit ’t Meer bij Heerenveen, moest o.a. met een zware hersenschud ding in ’t ziekenhuis opgenomen worden. Zijn beide duo-passagiers Geertje Stui ver en haar man Matthjjs Velleges, wer den eveneens naar het ziekenhuis ver voerd. De heer Velleges kon na behande ling naar huis terugkeren. Vermoed wordt dat de motorrijder het hek niet gezien heeft. gaan, hoewel de combinatie inderdaad niet gemakkelijk was. Wat die diri geerstok betreft: daar was geen moed van mij voor nodig, maar van het koor! Ik hoop dat het zal blijven functione ren. Spreker waardeerde zeer de aan wezigheid van burgemeester Cavaljé en wethouder Nooitgedagt en niet min der die van zijn beide collega’s ver gezeld van ouderlingen. Aan onze sa menwerking heb ik ongelofelijke fijne herinneringen, zo getuigde ds. Wierin ga, die zich daarna tot zijn collega en consulaat ds. V. d. Meulen richtte. Tus sen hem en onze gemeente bestaat een bijzondere band en daarom is het voor spreker een rustig idee dat ds. van der Meulen de diverse dingen gaat over nemen in prettige verstandhouding met de kerkeraad. Tot slot verklaarde ds. Wieringa dat zijn vrouw en hij met dankbaarheid kunnen terugzien op de, helaas, korte tijd, (van 27 april 1958 af), dat ze hier zijn geweest. God ze- gene u. Bij de uitgang kregen de kerkgan gers de gelegenheid ds. en mevrouw de hand te drukken. De belangstelling, ook van buitenland se zjjde, voor de donderdag a.s. te hou den productiekeuring is zeer groot. Bij de commissie kwamen reeds heel veel aanvragen binnen om in groepsver band en zo mogelijk onder deskundige leiding deze keuring te kunnen bezoeken. Het staat thans reeds vast, dat beken de fokkers uit België, Frankrijk, Enge land, Duitsland en Italië met grote groe pen komen en de directeuren van een vijftal landbouwscholen in Nederland hebben bericht gezonden dat de leraren van hun scholen met grote groepen leer lingen eveneens aanwezig zullen zijn. De belangstelling van de fokkers bui ten Friesland is eveneens zeer groot. Zo komt uit Zuid-Holland een groep fokkers van minstens 150 man. Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per half jaar. Franco p. post f 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De verkeerslichten voor regeling van het verkeer op de wegkruising bij de Oosterpoortsbrug, die reeds enige maanden geleden geplaatst werden, zijn hedenmorgen in gebruik genomen. IJLST. Vrijdagavond omstreeks half acht, eiste de slechte verkeersweg Sneek -IJlst weer zijn tol. Uit de richting Sneek naderde een scooter het bruggetje over de Oude Rijn en uit de richting IJlst een brommer. Door de eigenaardige bocht van de weg is de laatste bjj avond vrijwel niet zicht baar voor een uit Sneek komende weg gebruiker. Op de brug ontstond een fron tale botsing. De bromfiets werd vrijwel ingedrukt, de scooter aan de voorzijde danig gehavend. De berijder van de brommer en zijn duo-passagier werden over de weg geslingerd, maar liepen wonder boven wonder slechts lichte kwetsuren op. De scooterrjjder verloor het bewustzijn en werd per ambulance naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd. Gelukkig kwam hij na enige tijd weer bij kennis. Hij klaagde over hoofdpijn en een pijnlijk rechterschouder. De valhelm had de kracht van de val gebroken. De volgende dag bij het voortgezet onderzoek door de marechaussee en de politie, geraakte nog een motor met zij span van de weg in de sloot, maar dit liep zonder ongelukken en schade af. Veertigduizend kubieke meter grond moet deze grote baggermolen van de firma Gebr. Krikke van Heerenveen wegbaggeren om de nieuwe jachthaven tussen het Burgemeester de Hooppark en de Groene Dijk op de vereiste diepte van twee meter beneden Fries zomer- peil te brengen. Vrijdagmorgen zjjn de 36 emmers elk met een inhoud van 250 liter begonnen met het doorgraven van het pad tussen de havenkom en de Oud- vaart over een lengte van 17 >/2 meter waar de ingang van de haven zal komen en over een week of zes, zeven, hoopt men met dit werk klaar te zijn. Daarna kan met de bouw van de beide schiphui- zen worden begonnen, maar daarvoor zorgen de beide zeilverenigingen. De aanleg van de haven, het kampeer- en het campingterrein zijn voor rekening van de gemeente. De werking geschiedt echter nog niet automatisch zoals in de nabije toe komst het geval zal zijn. De lichten worden nl. nog door een verkeers agent bediend, die daarvoor geposteerd is in een op een verhoging geplaatste uitkijkpost op de hoek bij Café Kru ger, van waar hij het verkeer uit alle richtingen kan overzien. Voor deze agenten is dit een belangrijke verbete ring vergeleken bij de oude situatie waarbij ze onder alle weersomstandig heden in de openlucht hun inspannen de en verantwoordelijke taak van ’s morgens 8 tot ’s avonds 8 uur moes ten ■verrichten. Nu staan ze beschut en droog en kan hun verblijf bij koud weer ook electrisch worden verwarmd. Het feit dat de lichten met de hand As jo yn Drylts nei Pieter Hoomans freegje, kin elts jo biskie dwaen. It is ien fan de populairste ynwenners. Dat bringt syn baen mei én syn aerd: hy is koartwillich en bihelpsum en as brea-bisoarger trochkruset er nou al fiifentweintich jier lang dei yn dei üt de drylzer strjitten. Dit is in jubileum dat net al den dei foarkomt. Dieren maken instinctmatig ’t Kaf en koren-onderscheid In hun mening over mensen (Kwestie van mentaliteit) Zij ontmoeten lieve mensen, Vriendelijk en zacht en goed, Maar ook kwade, vooral w r e de Lieden worden nog ontmoet Deze laatste groep van mensen Staat als v ij a n d aangemerkt, Wettelijke regelingen Hebben hun „gezag” beperkt Maar nóg zijn zij niet doordrongen Van het „eerbied voor wat leeft”; Vaak misdadig is hun opzet, Wat hun zelf een stempel geeft. Dierendag - Op deze „feest dag”, De nieuwe haven krijgt een oppervlak te van twee hectare. De uitkomende grond - eerst een kleilaag van 70 cen timeter en verder veen - wordt gebruikt voor ophoging van de bouwterreinen. Ze wordt daartoe na eerst verdund te zijn met water uit de honderd kubieke meter grote baggerbakken, waarin de bagger molen ze gestort heeft, gezogen en daar na op de terreinen gespoten. Op deze foto is de baggermolen met zijn vijftig stoompaardekrachten bezig met het weggraven van het wegje, dat een breedte had van plm. drie meter en toegang gaf tot de schiphuizen van de coöperatieve vereniging op de achter grond. Voor de gebruikers van deze schiphuizen wordt een tijdelijke toegang gemaakt. Volgend jaar moeten ze ge bruik maken van een pad langs de nieu we haven. Die de dieren zelf ontgaat, Heeft dè mens zich af te vragen Hoe hij aangeschreven staat! PHILIA IK' -te Voor de voetgangers zal het gehele kruispunt indien nodig enige tijd geheel worden vrij gehouden. Dan staan dus alle lichten op rood en kunnen de voetgangers veilig overste ken. Dit is ook van groot belang voor de vele schoolkinderen die enige malen per dag dit drukke kruispunt moeten passeren. Bovendien treden op 1 november a.s. de nieuwe voorschriften voor de zebra paden in werking, wat ook een extra beveiliging voor de voetgangers in houdt. SCHARNEGOUTUM. Onder van Ds A. Westra werd hier vrijdag avond in de Hervormde kerk de start- avond voor het winterwerk van de Her vormde Gemeente te Scharnegoutum en Loënga gehouden. Het korte opwekkende woord van Ds J. de Vries uit Harlingen boeide allen, maar ’t hoogtepunt vormde wel het or gelconcert, gegeven door de bekende Amerikaanse neger-organist Kenneth Goodman, met medewerking van Piet Pöïtma zang (spirituals) en Cor Roelof - sen, trompettist, beide uit Leeuwarden. De aanwezigen hebben kunnen genieten van een bijzonder geslaagde avond. Zaterdagmiddag om ongeveer 12 uur heeft een groepje schooljeugd uit Sneek een ongeluk veroorzaakt met een brom fiets. De fietsers, die van de katholieke HBS in Bolsward kwamen, reden in de zgn. „zwanegang” en kwamen onder Njjland in botsing met de bromfietser S. Tilsma uit Bolsward. Eén der jongens, Bennie Poiesz, werd gewond en moet thuis verpleegd worden. Het moet nog steeds nadrukkelijk gezegd worden, dat vloerbedekking de schooljeugd zich weinig om de ver en de keersregels bekommert en zodoende voorschotten voor menigeen een obstakel op de weg vormt. Woensdagavond a.s. zal het Frysk Orkest een koncert geven in Amicitia al hier. Het orkest, dat onder leiding staat van Alfred Salten, opent het koncert met een werk van de Nederlandse komponist Oscar van Hemel. Deze vijfdelige Suite voor Orkest, t.w. strijkers, fluiten, hobo’s en piano, is gekomponeerd in 1935. Theo Olof, die verder geen enkele aankondiging nodig heeft, zal voor de pauze het levendige en gevoelvolle Vi- oolkoncert in E groot van Johann Se- bastiaan Bach ten gehore brengen. Olof zal met dit koncert bijzonder veel eer kunnen inleggen. Ter gelegenheid van het tien-jarig be staan heeft de Stichting Volkscrediet Leeuwarden een overzicht over de ont wikkeling van de bank uitgegeven. In het voorwoord zegt de heer J. T. Veilenga o.m. dat het haast vanzelf spreekt, dat een volkscredietbank sterk onderhevig is aai veranderingen in de samenleving. Juist daar weet men terdege, of het een tjjd van bestedingsbeperking of tijd van welvaart is. Toch stijgt de omzet van de bank nog steeds, maar er zjjn verschui vingen te constateren. Naast de klanten van net eerste uur, met name na ope ning van de mogelijkheid tot verstrek king in contanten, zijn andere cliënten gekomen. De fiets van vader is ver vangen door een bromfiets. Deze ontwikkeling, die ’n groot aantal objecten brengt binnen het bereik van een zo groot mogelijk aantal mensen, is alleen maar toe te juichen. En ook hier kan de volkscredietbank uitnemende diensten bewijzen. De Volkscredietbank Leeuwarden staat er goed voor. In de afgelopen tien jaren was het totaal aan tal aanvragen 16336, 1832 werden afge wezen of ingetrokken, zodat het aantai toegestane credieten 14054 bedroeg. Het totale bedrag aan credieten beloopt in die jaren f 5.528.141,-. Op het ogenblik staan er 1943 credieten uit tegen een be drag van f. 667.998,28. Van de beste dingen was het percentage voor meubi lair 22,25; kleding 20,5; 10,5; bedden en dekens 7,75; sanerings-credieten en 8,25 het hoogst. Nederlands Vorstelijk zilveren Huwe lijksfeest geeft reden tot blijdschap en is de verheugende oorzaak van de char mante kleurenpracht, die de Oranje-ju- bileum-kalender kenmerkt en doet uit blinken. Ter gelegenheid van Hun zil veren bruiloft heeft ons Vorstenpaar voor het januari-blad van Pro Juven- tute’s Oranjekalender 1962 een speciaal gemaakte kleurenfoto van het gehele Koninklijke Gezin willen bestemmen. Deze kalender is meer dan mooi. Dooi' het kopen ervan biedt men de helpende hand ten bate van extra zorg behoeven de kinderen. Pro Juventute tracht die kinderen te steunen en te beschermen. Omwille van de kinderen èn voor de toe komst van Nederland; dit in samenwer king met de ouders en met eerbiediging vt.n hun levensbeschouwing. Doet u dat, dan gaat de wens van H.M. Koningin Juliana: „Ik hoop, dat deze kalender een plaatsje krijgt in vele gezinnen”, zeker in vervulling. rl Ook na de pauze komt hij nog eens op het podium. In „Tzigane” van Ravel zal hij zijn virtuositeit kunnen bewijzen. Het stuk is een soort Zigeuner-rapsodie, een navolging van de improviserende zigeu- nerkapel-virtuozen. Tot slot speelt het orkest de symfonie van Chansson de in 1899 overleden Fran se komponist. Deze symfonie ademt een zeer romantisch karakter en is wel bij zonder vanuit het melodische gedacht. Daarnaast zjjn tempo, temperament en kleur belangrijke faktoren. Zonder meer is dit een interessant pro gramma, waarvan, behalve het vioolkon- cert van Bach, de andere drie werken voor de eerste maal door het orkest wor den uitgevoerd. gesplitst. In de eerste traden op de apen en honden, waarbij in het bijzonder aan dacht werd gevraagd voor de tijgerhond „Cesar”, „gedresseerd als Schoolpaard”. In de tweede afdeling kon men de „zeer kleine paardjes” aanschouwen, „gedresseerd en voorgesteld door den Directeur” met „intermèdes doör de vro lijke clowns”. In de derde afdeling kwamen de „Da mes en Heeren in hunne uitstekende Kunstproductiën” aan bod met als pri mus inter pares” den Heer Mejjers, Ge- breveteerd Gymnastiekmeester”. Twee grove houtsneden geven ons ver volgens een indruk van de waarlijk niet geringe prestaties der gedresseerde apen en honden, die als mensen verkleed de onwaarschijnlijkste kunststukken ver richten, waaronder het eten van borden en het drinken uit glazen aan een net gedekte tafel. Maar het mooiste moest nog komen! Tot slot namelijk de „groot ste en schoonste Agioscopische Wereld- Tableaux”! Wij vernemen nader dat dit lichtbeel den behelst, „waaronder bijzonder zal uitmunten: „De schipbreuk der Medu sa”. Men heeft stellig waar voor zijn geld ge- kiegen want als wij ons wel herinneren was het met die schipbreuk een ijzing wekkende geschiedenis, tot slot waarvan de overlevenden elkaar van de honger opaten. Antoine, de regisseur en Wery, de di recteur, wezen het geachte publiek op de mogelijkheid reeds half zeven ’s avonds kaarten te bemachtigen terwijl het or kest” er om 7 uur de rechte stemming begon in te brengen en de voorstelling zelf om half acht een aanvang nam. Uit voerige programma’s kostten 5 cent, plaatsbespreken 10 cent, het intréégeld 75 cent - kinderen beneden 10 jaar en 2de rij 40 cent. Wjj hopen maar dat de arme Sneker en Jouster kinderen ’s nachts hebben kunnen slapen en in hun dromen niet werden achtervolgd door hetgeen er zich tijdens - en na het ver gaan der „Medusa” had afgespeeld! H. H. Nei de skoaljierren kaem er op ’e fabryk. Mar dat foldie mar min. It wurk lei him net en it opsluten sitten koe der net oer. Dêrom bigoun er mei in breakarre - in aid karke mei houten tsjillen - mar as selsstannich, midden- stanner; hij roun foar eigen rekken. Syn brea en bólle helle er by Bakker Was senaar. In bólle koste doe 21 sinten, hjoed de dei 48! Doe Wassenaar op- haldde en Verbeek de bakkerij oer- naem - dat wie yn april ’54 - gyng foar Hoomans de saek allyk troch; al- linne naem er in karke mei luchtban- nen. Dit duorre sa lang oant de dryl zer bakkers by inoar stapten en de Koöperatieve bakkerij „De Samen- ling is echter altijd zeer goed geweest. Wij hebben steeds op de meest prettige wijze samengewerkt en daaraan heeft u spontaan uw medewerking verleend. Namens de gemeent e bracht de heer Speerstra ds. Wieringa hartelijk dank voor het vele werk door hem verricht. Met genoegen denkt de kerkeraad te rug aan zijn vergaderingen, welke u als secretaris diende, zei hij. U wist de gesprekken dikwijls met de nodi ge humor te kruiden, maar toch steeds de belangen der gemeente voorop te stellen. U heeft meer gedaan. Van iets daarvan zijn we vanavond getuige ge weest. U heeft nl. enige tijd geleden de moed gehad, de dirigeerstok op te nemen. Voor een niet-expert (met per missie gesproken) lijkt mij dat een ge waagde onderneming. Tenslotte zou ik ook nog even willen wijzen op de dienst, welke u lezend IJlst heeft be wezen. U is in het gelukkige bezit van een zeer uitgebreide bibliotheek en ve len, leden zowel niet-leden van onze gemeente, hebben daarmee hun voor deel gedaan. Spreker wenste ds. Wieringa ten slotte alle goeds in zijn nieuwe stand plaats en sprak de wens uit, dat God hem en zijn gezin zijn onmisbare ze gen niet wil onthouden. Vervolgens dankte hij ook mevrouw Wieringa, die als presidente van zusterkring ook haar aandeel in werk in de gemeente heeft gehad. Op verzoek van de predikant wer den er verder geen toespraken gehou den. Hij dankte de voorzitter van de kerkeraad voor diens goede woorden en verklaarde nooit met tegenzin naar Hindeloopen en Staveren te zijn ge- ’t Dep. Sneek van het Nut heeft een aardig initiatief genomen. Ook al in verband met de vrije zaterdag, waar door velen tijd krijgen allerlei noodza kelijke karweitjes in huis op te knap pen, organiseert het verschillende cursussen als: praktisch schilderen, zelf leren timmeren enz. Voor de les sen die door bevoegde leerkrachten op woensdagavond in de Lagere Tech nische School worden gegeven, kan ie dereen zich opgeven, ook niet-leden; het zijn aardige vlotte lessen waarin men vele praktische wenken krijgt zo dat men werkelijk in staat is thuis al lerlei kleine timmer- en schilderkar- weitjes op te knappen. Mocht u wat aanleg hebben voor tekenen en schil deren. een prachtige ontspannende vrij tijdsbesteding, dan kunt u zich op geven voor de amateurcursus tekenen en schilderen, die door de heer S. Veenstra, ook al in de LTS gegeven wordt. Mocht u mee willen doen, dus ook als u geen lid van het Nut bent, wilt u zich dan zo spoedig mogelijk op geven: Stationsstraat 9. De deelname is beperkt, zodat de leraar aandacht aan elke leerling kan geven. De bedoe ling is woensdag 4 oktober a.s. met de lessen te beginnen. I werking” oprjochten. Hoomans’ po- sysje waerd even oars: hy kaem yn leantsjinst mei gedeeltelike provisy en hy rydt nou op een bakfyts de klan ten lans. Mar foar de klanten is der neat foroare en is Hoomans noch altyd de bakker. Nu het gesprek toch op de oude werf te Joure is gekomen willen wjj niet na laten even te herinneren aan de interes sante collectie papieren, ons destijds ge schonken door wijlen de heer E. Romke- ma, zoon van de zuster van „Aukebaes” en op diens werf werkzaam geweest. Al spjjt het ons dat de daarbij behorende werfboeken het eigendom werden van de Ottema Kingma Stiching en na enige jaren te zjjn uitgeleend aan het Fries Scheepvaart Museum naar Leeuwarden moesten worden gezonden, wjj zjjn de heer Romkema veel verschuldigd voor de schat van herinneringen welke hij ons toevertrouwde. Ook diens weduwe, me vrouw Romkema-Meinesz, bleef nauwe betrekkingen met het Fries Scheepvaart Museum onderhouden en vertrouwde ons naderhand nog menige curiositeit toe, ie voorschijn gekomen bij haar verhui zing van Joure naar Apeldoorn. Hieraan is dezer dagen toegevoegd een op het eerste gezicht onoogljjk papier, dat bü nader toezien hoogst vermakelijk is en het programma vermeldt van een rondreizend circus. Blijkens de gedrukte tekst trad het gezelschap 28 januari 1886 op in de „Concertzaal te Sneek”, welke mededeling werd doorgehaald en vervan gen door 10 februari in „Lokaal Terwis- ga”. Al te wilde sprongen kunnen de ge dresseerde open, honden en pony’s dus niet hebben gemaakt. De onderneming noemde zich „Wery’s Groot Apentheatre en Circus” en ging prat op de medewerking van een „goed gymnastiekgezelschap, Dames en Hee ren, in hunne uitstekende kunstproduc tiën (specialiteiten van den Isten rang), waaronder vrolijke clowns”. Gemakshal ve rekende de opsteller van dit snorken de manifest er de „gedresseerde apen, honden en pony’s van alle rassen” ook maar bij, „alsmede de Agioscopische Wereld-Tableaux, door het grootste door stoom bewerkte Apparaat ter Wereld (groot succes van den dag).,’ Wij kunnen er nu wel om lachen maar gesteld dat dit „Apparaat” wederom te zien - of te horen? - viel, zouden wij wild van nieuwsgierigheid onmiddellijk naai' die nog altijd bestaande zaal in Joure trekken. Het programma was in drie afdelingen De kleine maar stijlvolle Doopsge zinde kerk te IJlst was gisteren geheel bezet met gemeenteleden, genodigden en belangstellenden, toen ds. J. Wierin ga, wegens vertrek naar Nijmegen, af scheid van de gemeente nam. Onder de genodigden merkten we o.a. op: de doopsgezinde predikanten Laurenze van Bolsward c.a. en V. d. Meulen van Sneek; de plaatselijke pre dikanten ds Korporaal en ds. Van Loon, beiden met ouderlingen; burge meester Cavaljé en wethouder Nooit gedagt met hun echtgenotes; de ouder lingen De Vries van Staveren en Kui pers van Hindeloopen; de heer Groen- dijk van Leeuwarden, vertegenwoor digde de ADS en de FDS en de heer Walinga uit Sneek voor de Fr. D.S. Tot tekst van zijn prediking had de scheidende leraar gekozen Phil. 2:11 nl. Jezus Christus is Heer. Na deze onder intense stilte aangehoorde preek zong het koor onder leiding van de predi kant nog twee liederen. Na het „Onze Vader” zong de gemeente staande lied 212:1, 2, 3, 5 en 6 en met het uitspreken van de zegenbede kwam het einde aan deze kerkdienst. De voorzitter van de kerkeraad de heer Speerstra sprak de scheidende le raar toe. De tijd, gedurende welke u te IJlst heeft gewerkt was niet lang, aldus spr. maar het was voor u geen gemakkelij ke tijd. U was niet alleen predikant te IJlst, maar uw zorgen strekten zich ook uit over de gemeenten te Staveren en Hindeloopen. Niemand beter dan u kan beoordelen, of deze combinatie ge lukkig gekozen was of niet. De ver houding tussen de gemeenten onder-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1