Waterpoort- krabbels vertellen van (Ihulc xFotn’s door Speurder IJLST W YMBRITSER A DEEL en van BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 80 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Syrië voor Nasser een verloren zaak Geslaagd Munn Felton (Footwear) Band komt in Sneek en Leeuwarden Eerste wintervergadering Slechthorenden N.C.V.B. Ijlst ïi-iii Afzonderlijk loket voor postzegelverzamelaars Vereisten voor het houden tan mestkalveren Ald-Iearlingen R.M.L.S. to Suits tsjin omsetting yn in Kr. skoalle Veertig jaar bij A. Veen Zn Donderdag 5 oktober 1961 i-Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en (handels- Adenauer weer bondskanselier rij, die later op de plaats van deze had deze het depot van Palthe, welk twee panden het tegenwoordige grote bedrijf toen nog niet een eigen filiaal het Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Gisteren was het Werelddierendag. Heeft Uw hond of poes ook iets ex tra’s gekregen? Hebben de vogeltjes in hun kooi genoten van het vele zang- zaad, dat U hun gaf? Ach, de dieren zelf, onze eigen dieren, hebben im mers alles. Zjj worden goed verzorgd, zij hebben een mand, een thuis als U en ik. Maar hoeveel zijn er ook niet, die rondzwerven. Weggejaagd bij de Bjj het onlangs gehouden examen voor adjunct-commies-titulair van ’s Rijks be lastingen slaagden de schrijvers W. J. Twjjnstra te Sneek (vrijstelling) en J. P. Flapper te Workum. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Donderdag jl. kwam de NCVB te IJlst voor het eerst in dit seizoen weer bijeen o.l.v. mevr. R. Nooitgedagt-Lu- cas. Mevr. Gilhuis-Dampferman uit Balk sprak over het onderwerp Chris tendom en Cultuur. Wij zien hier een gedeelte van het Grootzand tussen de Middenbrug en de Eierbrug, omstreeks 1895. In het eerste pand, waarin thans de dameskappers- zaak Gersi gevestigd is woonde toen de heer Wiarda, uitgever van het blad de Vlieger. Na hem was het de boek- De Munn Felton (Footwear) Band uit Kettering (midden-Engeland) behaal de in oktober 1960 in de Royal Albert Hall in Londen voor de derde maal in de laatste vijf jaar de kampioenstitel. Dit opmerkelijk feit was aanleiding, dai de aanvragen voor ’n optreden in an dere landen zo talrijk waren, dat de Band moest besluiten, maar één week naar Holland te komen. Gezien de enorme belangstelling, die er in Friesland voor dit korps in de af gelopen jaren heeft bestaan, zullen toch de twee concerten daar gehouden wor den en wel op vrijdag 3 november in Ons Gebouw te Sneek en zaterdagmiddag (4 uur) in de Harmonie te Leeuwarden. De Chr. muziekvereniging „Harmonie” alhier, verklaarde zich bereid de Engel se gasten bij haar leden te herbergen, een geste, die zeer op prijs werd gesteld. Er is een vertrouwd beeld uit onze Waterpoortstad verdwenen. Vooraan bij de Oosterpoortsbrug stond hij, dag in dag uit. Met zijn lange witte ar men,'zijn witte pet, ’s zomers luchtig in zjjn overhemd, 's winters dik inge pakt. Fluitend, zingend, (soms) mop perend, was hij op zijn post. Nu kijken we naar rode en groene verkeerslich ten. We stoppen gedwee op hun ge bod, maar soms klinkt weer het sner pende fluitje van hem, daarboven in zijn hokje, ais iemand door het rode licht rijdt. Maar het is een hele voor uitgang, die verkeerslichten. De agen ten staan nu beschut en droog en hun verblijf kan eventueel verwarmd wor den. En toch was voor Speurder die agent veel gezelliger. Bij wijze van proef zal op het P en T kantoor alhier een afzonderlijk loket wor den opengesteld voor de verkoop van postwaarden aan verzamelaars en wel op de 3e woensdag van elke maand van 17-18 uur. Verkrijgbaar zijn port- en frankeerze gels van Nederland, Suriname, de Ne derlandse Antillen en Nederlands Nieuw- Guinea. De nog voor frankering geldige Neder landse postwaarden van vroegere uitgif ten - voor zover nog voorradig - zijn aan dit loket eveneens verkrijgbaar. Voor belanghebbenden wonende in plaatsen buiten Sneek, is het mogelijk de bedoelde postwaarden schriftelijk aan te vragen met gelijktijdige overmaking van het verschuldigde bedrag hetzij per post wissel hetzij door storting op postreke ning nr. 800376 ten name van de Direc teur van het P en T kantoor te Sneek. In staatsblad no. 296 zijn de eisen be kend gemaakt waaraan een ruimte moet voldoen voor het houden van mestkalve ren. Deze eisen zjjn door ae minister van Landbouw en Visserij, na overleg o.a. met het Landbouwschap vastgesteld in gevolge de Wet op de Dierenbescher ming. Tussen zonsop- en zonsondergang moet in de ruimte minstens zoveel daglicht of kunstlicht heersen, dat de dieren en hun onmiddellijke omgeving duidelijk kun nen worden onderscheiden. Voorts moeten de afmetingen van de ruimte zodanig zijn, dat de dieren onbe lemmerd zowel op elk der zijden kunnen liggen, kunnen staan, als staande de kop kunnen bewegen. In ruimten, die niet aan deze eisen vol doen is het verboden mestkalveren te houden. van zijn tegenwoordige patroon de heer J. Alkema. Thans geeft hij leiding in het magazijn en bij de fabricage van grond stoffen voor de bakkerij. In de vakbeweging heeft de jubilaris ook een werkzaam aandeel gehad en hij is nu voorzitter van de plaatselijke af deling der Algemene Bedrijfsgroepen Centrale. Verwacht mag dan ook wor den, dat het hem dinsdag op zijn receptie - van half vijf tot half zeven in zijn wo ning Kapelstraat 11 - niet aan belangstel ling zal ontbreken. Nu we het toch over dieren hebben. In een Engelse krant las Speurder een stukje over dierenbescherming. Een afdeling van een grote stad had een klacht binnengekregen van een juffrouw, die eiste dat men alle veld- sporten staakte. Wat heeft dat met dieren te maken, zult U zeggen. Wel, Miss had tijdens een voetbalwedstrijd een dikke, vette worm zien vertrap pen! Als lid van de dierenbescher ming kon ze dit niet tolereren. Enin wezen heeft ze gelijk! een, geschopt, getreiterd bij de an der. Hoeveel mensen zijn er niet, die een dier, een beest als iets minder waardigs beschouwen? De tijd van trekhonden is voorbij, gelukkig. Maar er sterven nog steeds dieren door Het verkeer hier in Sneek laat wel eens iets te wensen over. Dit ligt niet alleen aan de weggebruikers, ook de straten en wegen zelf zijn niet je dat. Dinsdag, en andere dagen met zware regenval, was de Oppenhuizerweg weer veranderd in een „sloot” water. De fietsers rijden zo goed en zo kwaad als het gaat, er om heen, met het gevolg dat zij midden op de weg gaan fietsen. Dit is gevaarlijk voor henzelf en voor het andere verkeer. Ook gebeurt het vaak dat een voet ganger een gratis stortbad van een automobilist krijgt en een fietser kletsnat wordt door het opspattende water. Zou hier nu niets aan te doen zijn? onder de druk kwam van kolonel Ser- raj, die voor de unie met Egypte al grote invloed had verworven als leider van het inlichtingenbureau. Serraj voerde een ware dictatuur onder zijn landgenoten. Kortgeleden heeft Nas ser Serraj naar Kairo weggepromo veerd omdat hij inzag, dat een groter liberalisme in Syrië geboden was. Maar het kwaad was al te ver gegaan. De verwijdering van Serraj wekte geen dankbaarheid, het bood slechts de kans tot opstand nu het wakend oog ver dwenen was. De Syrische regering heeft kolonel Serraj weten te arreste ren. De regering van Syrië is conserva tief gezind, dat wil zeggen, dat zij zich vooral zal richten naar de belangen van de bovenlaag. Het is te hopen, dat zij ook voldoende oog zal hebben voor de noodzaak van sociale evolutie, wil de ontevredenheid van de massa zich niet tegen de eigen regering richten en de communisten in de kaart spelen. Hoe het zij, voor Nasser, de kampi- een van de Arabische eenheid is dit ’n zwaar verlies van prestige in de gehele Arabische wereld, waar de regeringen zich met hand en tand tegen een uit breiding van zijn invloed verzetten. werelddierendag bedenken, dat een dier, een beest ook een stukje leven is, èn ook wat gevoel en liefde nodig heeft. En zorgt U straks als er weer sneeuw en ijs ligt, voor wat voedsel voor de vogels dubbele pand stichtte, waarin nu de in Sneek had. Na Hoekema werd het dameshoedenzaak van mej. De Jager de tegenwoordige zaak in damescon- en de kachelzaak van Rijpkema zijn fectie van mej. Venekamp. De Gaulle bereid tot accoord inzake Algerije Toespraken tot het Franse volk door president De Gaulle beginnen schering en inslag te worden. Vaak geeft de president hierin aan tot welke nieuwe stappen hij bereid is om een einde te maken aan de Algerijnse oorlog, die hij volgens een recente uitlating, nog dit jaar afgelopen wil zien. Op zijn pers conferentie van vorige maand liet hij doorschemeren, dat hij begrip toonde voor de Algerijnse eis, dat de Sahara onder Algerijnse soevereiniteit moest Op de plaats van het woonhuis van de heer J. Blok stond ten tijde van deze foto de tabaksfabriek van de heer Steensma, nadien was het de sigaren winkel van de heer Feenstra en ver volgens van de heer A. Postma. Het pand is omstreeks 1930 afgebrand, waarna de vader van de heer Blok er het tegenwoordige woonhuis met daar achter een timmerwerkplaats bouwde, waarin hij tot zijn overlijden gewoond heeft. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract idv.) lager. Abonnementsprijs t 3,— per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De Foriening fan ald-learlingen fan ’e Ryks Middelbiere Lanbouskoalle to Snits haldde tiisdeitojoun yn seal Ha nenburg in bütengewoane gearkomste om de miening fan de leden to hearen oer in mooglike omsetting fan de sta tus fan de skoalle. Fan de 72 oanwê- zigen forklearren 63 har foar de skoal le sa ’t dy oan’t nou ta is. Dus in Ryks Middelbiere skoalle. Acht wiene foar omsetting yn in Kr. skoalle, wylst ien stim blanko wie. De gearkomste gie dan ek akkoafd mei it ütstel fan it bistjür in brief nei de Minister fan Lanbou to stj uren. Dêryn sil de minister mei klam der op wiisd wurde, dat de gearkomste yn greate mearderheit foar de bisteande status fan de skoalle is en elke foaroa- ring ófwiist. De heer P. Nota, magazijnbediende bj) de firma A. Veen Zn., Koloniale- en Bakkerswaren, Leeuwenburg 3 alhier hoopt dinsdag 10 oktober a.s. de dag te gedenken dat hij voor veertig jaar, op 14-jarige leeftijd als jongste bediende bij deze firma in dienst trad. Firmanten waren toen de heer T. Ferwerda en mej. T. E. Veen. De heer Nota heeft zich door en door in de zaak ingewerkt en is, mede door zijn persoonlijke kwaliteiten, een zeer ge- v.-iardeerd medewerker geworden. Ook In West-Duitsland heeft het gemanoeu vreer om de kabinetsformatie een nieuwe wending genomen. Toen de li beralen zich onwillig toonden onder Adenauer aan een coalitie met de chr- democraten deel te nemen, wendde Adenauer zich voor informatieve ge sprekken tot de socialisten. Dit bracht de liberalen tot bezinning en partij voorzitter Mende heeft zich al min of meer neergelegd bij een nieuw kabi net onder Adenauer, al wil hij hem maar voor beperkte tijd aanvaarden. Adenauer heeft zijn doel bereikt; hij zal ook nu weer bondskanselier wor den. komen. Ditmaal stelde hij zeer duide lijk, dat hij gereed was een accoord met de leiders van de opstandige be weging te sluiten om tot vrede te ko men zonder dat hij nadere gegevens verstrekte over de concessies, welke hij aan hun eisen zou willen doen. Hij hoopt nog op samenwerking van het vrije, onafhankelijke Algerije met Frankrijk. Maar dit betekent, dat de Europese minderheid rechten en ga ranties moet krijgen. Zo niet, dan zal men moeten overgaan tot hergroepe ring van de bevolking of tot evacuatie van degenen die dat wensen. Men heeft de laatste tijd gespeeld met de gedachte, dat De Gaulle zou ovérgaan tot de aankondiging van een Algerijnse regering, maar zo ver is hij niet gegaan, vermoedelijk omdat dit de zaak geen stap verder zou helpen. Hij riep wel op tot het naar voren tre den van vertegenwoordigers van Al gerije, hetgeen het overleg met de FLN niet zou uitsluiten. Dat hij voorstelde een Algerijnse politiemacht te vormen, die de eerlijkheid van het referendum zou moeten garanderen, toont wel aan, hoe ver hij is afgeweken van het standpunt, dat het Franse leger die taak wel op zich zou kunnen nemen. Secretariaat der Ver. Naties Tenslotte valt een verzoeningsgezind gebaai- van de Sovjet-Unie te vermel den. De Sovjet-Unie wenst sinds vorig jaar, dat het secretariaat van de Ver. Naties verdeeld wordt over drie secre- tarissen-generaal, een uit het Westen, een uit het Oosten en een neutrale, van wie elk het recht van veto zou hebben. Het Westen voelt niets voor dit zogenaamde troika-plan. Bij de dood van secretaris-generaal Ham marskjöld kwam dit probleem weer aan de orde en Russische volharding zou het kiezen van een opvolger on mogelijk hebben gemaakt. Rusland verklaart zich nu echter bereid tot april 1963 het secretariaat op de ge bruikelijke wijze door één man te la ten vervullen. De strijd om het troika- plan is dus nog even opgeschort. De Vereniging tot Bevordering der Belangen van Slechthorenden, hield dinsdagavond de eerste van haar serie wintervergaderingen. In zijn openings woord bracht de voorzitter de heer A. S. Visser in herinnering dat in de maand november e.k. de vereniging haar 35-jarig bestaan hoopt te geden ken. Het werkplan van die avond zal dienovereenkomstig worden ingericht. Ondermeer zal de secretaris een histo risch overzicht samenstellen. Vermoe delijk zal een toneelgezelschap worden uitgenodigd. Sprekende over het streven der ver eniging wees de voorzitter op het feit, dat er nog ca. 40.000 slechthorende kin deren rondlopen die het normale l.o. niet kunnen volgen en deswege aan voor hen passend onderwijs moeten worden geholpen. Een der bestuursleden complimen teerde de voorzitter met de eervolle onderscheiding die hem onlangs werd verleend bij het beëindigen van zijn ambtenaarsloopbaan. Nadat koffie geserveerd was, hield mej. L. Ament een zeer vlotte cause rie over haar reis naar en door de Ver enigde Staten. Belevenissen van geheel uiteenlopende aard werden onderhou dend naar voren gebracht. Enkele dia’s verduidelijkten haar voordracht. De voorzitter bracht haai’ aan einde hartelijk dank voor haar cause rie en bood haar als blijk van er kentelijkheid een boekenbon aan. Over de kwestie Berlijn, het grote probleem van de internationale poli tiek van het ogenblik, dat de verhou ding tussen Oost en West beheerst, is geen ander nieuws te melden, dan dat Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, en Gromiko, zijn Russische ambtgenoot, opnieuw met elkaar gesproken hebben om te onder zoeken of er een grondslag voor een gesprek der groten te vinden zal zijn. Het nieuws van deze week wordt ge heel beheerst door de ontwikkeling in de zogenaamde Noordelijke provincie van de Ver. Arabische Republiek, of wel Syrië, waar donderdagmorgen Sy rische officieren in opstand zijn geko men tegen de unie met Egypte welke Syrië bijna drie jaren geleden had aan gegaan. Even leek het er op, dat Nassers stadhouder in Syrië, maar schalk Amer, de eisen van de officieren zou inwil ligen, maar Nasser wilde het tot een krachtproef laten komen. Hij zond pa rachutisten naar Syrië, dat geen land grens met Egypte heeft en beval de vloot op te stomen. Doch de opstand greep zo snel om zich heen z en toen Aleppo zich aansloot bij de opstand, was het voor Nasser een verloren zaak. Hij gaf een tegenbevel en voorkwam bloedvergieten. Hij beperkt zich tot propaganda onder die groepen, die van de afscheiding niets willen weten. Zodra de opstand gelukt scheen werd er een regering gevormd, waarin uit sluitend burgers zitting hebben onder leiding van premier Koezbari, die be kend staat als een gematigde conserva tief. Er zullen snel verkiezingen wor den gehouden en zo hoopt men, dat normale toestanden zullen gaan heer sen. In de drie jaren van de unie met Egypte, die door de meeste Syriërs is toegejuicht als bijdrage tot de Arabi sche eenheid, zijn vele Syriërs ontgoo cheld. Nasser wilde de plan-economie, welke hij in Egypte toepast, ook voor Syrië laten gelden. In juli van dit jaar is hij tot nationalisering van de bedrij ven overgegaan, wat hem de vijand schap van de zakenwereld bezorgde. De landhervormingsdecreten stuitten op ernstige bezwaren van de Syrische boeren, die al drie jaren achtereen zo van het slechte weer te lijden hadden, dat Syrië graan moest invoeren in plaats van uitvoeren. Bovendien bleek de invloed van de Syriëres op de zaken van de VAR voortdurend terug te lo pen, hetgeen de nationale trots van de Syriërs kwetste. Bijzonder onaange naam werd het gevonden, dat Syrië Heeft U er ook zo’n last van, van die muggen bedoel ik. Het is verschrikke lijk, je kan niet fietsen, want ze ko men in je ogen. Als je loopt zwermen ze rond je hoofd. Hoe dat komt, vraagt U. Het vochtigheidsgehalte van de lucht is op ’t ogenblik erg mishandeling. Laten wjj, iedereen op groot, zodat de lucht zelf zwaarder wordt en daardoor komen de vliegen „naar beneden”. Het is een muggen plaag, die Sneek overvallen heeft. We kunnen hu samen met Max van Praag zingen: „Deuren dicht, ze ko men al de trap op Vele bewoners van Sperkhem-Tuin- dorp hebben misschien gedacht dat het verhaal over een eigen clubhuis maar een sprookje was. Het bestuur verzekert hun echter dat dit niet het geval is. In de Wip-Wap, het orgaan van de speeltuinvereniging, las Speur der dat men eerst de eerstvolgende ledenvergadering Wil afwachten, alvo rens een definitie ve beslissing te ne men. De leden kunnen dan eens van gedachten wis selen over de aan pak van de actie voor de bouw van het clubhuis en, het lijkt mjj toe, dat eventuele andere suggesties ook zeer welkom zullen zijn. Gjj-lieden uit Sperkhem en Tuindorp, let op uw saeck, een clubhuis is een waarde vol bezit. Aan de Lemmerweg wordt hard ge werkt. Dat wordt al lang gedaan, en zij die geregeld naar Lemmer en Woudsend moeten, weten, dat het lang kan duren met al die stoplichten. Gelukkig nadert de brug haar voltooi ing, alles zal dan weer een stuk een voudiger zijn. Daarover wil ik het nu echter niet hebben. Hier vooraan, vlak buiten Sneek, wordt door de fir ma W. L. Zeele uit Harlingen een voet- èn een fietspad aangelegd. Het voetpad zal tot het voetbalterrein lo pen, het fietspad wordt tot Jutrijp- Hommerts doorgetrokken. De werk zaamheden zjjn al van mei af aan de gang en men hoopt dan ook, als de weersomstandigheden wat meewer ken, tegen ’t eind van dit jaar klaar te zjjn. gevestigd en voor dezen de dames-mo- dezaak van Paula Brouwer en de heer W. A. Visser, die de zaak van de fir ma Dikland had overgenomen. Naast de firma Dikland was de winkel van Sijbren Potma en daarnaast in het smalle huis met de twee hoektoren handel van de heer Wielenga, die te- tjes de dames-hoedenzaak „De Stad vens orgels en muziekstukken ver- Parijs” van de dames Kloosterman. Dit kocht. De eersten werden tentoonge- pand is later aangekocht door de fa. steld in het tegenwoordige pand van Sijbren Potma, die het bij haar winkel Woninginrichting A. Tromp. De boek- trok en ook de naam overnam. handel werd later voortgezet door de heer W. G. Baarda, die deze enige ja- De tabakszaak heette eveneens „De Rookende Moor”, in de» winkel voorgesteld door een grote ro kende neger in Oosterse kledij, welke pop bij de brand verloren is gegaan. SNEEKER NIEUWSBLAD Na het vertrek van de heer D. Pot- ma is het gehele complex aangekocht ren geleden verplaatste naar de naast- door de heer C. Wester die het liet gelegen panden van wijlen J. L. Bak- verbouwen en er zijn zaak voor wo- ker, welke daartoe tot één werden sa- ninginrichting in onder bracht, mengevoegd. Van die tijd af kapt Ger- Vervolgens komen wij bij de winkel si er de dames. in herenmodeartikelen van de heer De winkel met op de ruiten de cij- Groenhuizen - kleine Groenhuizen - ook fers 35 behoorde bij de Beddenfabriek een bekend amateur-muzikant en on- Nederland van de heer Foeke Kamstra, derkapelmeester van het muziekcorps in die dagen een vurig volgeling der voormalige Schutterij, waarvan de van Domela Nieuwenhuis. Deze fa- heer Paul Gaillard in die dagen kapel- briek is later verplaatst naar Blaricum, meester was. De winkel er naast was van de firma Na Groenhuizen zette de heer Hoe- Dikland, meubelhandel en stoffeerde- kema de modezaak voort maar ook In het naastgelegen pand verkochten Evert en de dames de Graaf hun toen bekende koekjes. Na hen had de heer Jan Schaaf afkomstig uit Leeuwarden, er een zaak in poppen en kleine hout waren. Schaaf was tevens concierge in het Logegebouw aan de Looxma- gracht en begrafenisondernemer. Als onze herinnering juist is woonde na hem de heer J. Doevendans er in die toen handelde in kantoorartikelen en papierwaren. Daarna was de galante riewinkel van Hoomans er in geves tigd, vervolgens de engros-zaak in ga lanterieën. huishoudelijke artikelen en hengelsport- benodigdheden van de heer M. Kuipers en nu is het de dames-modezaak ..Libelle” van mejuffrouw Venekamp. En dan zien we nog de dameshoedenwinkel van Kraai-Sustring. Later was het eveneens een galante riewinkel van de heer Hoo mans, en toen deze winkel opgeheven werd is het pand aangekocht door de heer E. Reitsma, die het liet verbouwen en er zjjn drukkerij en boekhandel van het Oud Kerkhof heen verplaatste. Het hoge dak op de achtergrond is van ’t woonhuis dat in die da gen bewoond werd door de heer De Wit. Na deze respektievelijk door de he ren P. Henstra en S. Breeuwsma en nu al vele jaren de woning van de heer S. de Wolf, aanne mer, die in ’t beneden- en achtergedeelte zjjn werk plaats en opslagplaatsen heeft. Voorheen waren dit magazijnen en pakhuizen van de firma Westerhof. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1