Waterpoort-krabbels Opnieuw uitbreiding van de King- fabrieken utrfclteq vai| ftule 1» oio’s IJLST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT en door Speurder van Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, ■3 ij H 116e jaargang no. 82 Donderdag 12 okt. 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD =^==5 Druk overleg over de kwestie Berlijn Brandsma’s bloemenschik- cursus Geslaagd Bijna 180.000 leerlingen bij -iet V.H.M.O. Lezing over Friese Plaatsnamen Stüdzjeleargong oer de skiednis fan de Fryske Biweging Hongarije-Nederland op t.v. A.N.W.B. gaf adviezen over kruispunt te Oudemirdum Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Ds. H. van Niel naar herv. gemeente IJmond MK SNEEKER NIEUWSBLAD (handels-* f/ Geen basis. een het 1 kwam genwoordige t Over de besprekingen over de Berlijn- se kwestie is weinig of niets uitgelekt, maar men meent te weten, dat Gromiko een tjjdelijke oplossing heeft voorgesteld, waarna automatisch de Westelijke rech ten in Berlijn zouden vervallen. Verder zou West-Berljjn tegenover de buitenwe reld moeten staan als een geheel onaf hankelijk gebied, zoals bijvoorbeeld Indo nesië tegenover Amerika. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS In het Diaconessenhuis te Amster dam slaagde voor verpleegster mej. B. Bouma te Abbega-Rige. De voetbalwedstrijd Hongarije-Neder land, die op zondag 22 oktober te Boeda pest w'ordt gespeeld, zal in zijn geheel rechtstreeks door de Nederlandse Tele visie Stichting worden uitgezonden. Com mentator is ir. A. van Emmenes. kraambezoek Speurder 4 Blijkens zo juist door het Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers telde het v.h.m.o. op 10 septem ber jl. 178.000 leerlingen tegen 170.300 een jaar tevoren (toeneming 5%). Het verschil in oihvang van de geboor- tegeneraties, waaruit de toegelatenen resp. vertrokkenen in hoofdzaak afkom stig waren (toegelatenen uit de genera ties 1948 en 1949 met gemiddeld 242.000 levendgeborenen; vertrokkenen uit de generaties 1942 en 1943 met gemiddeld 200.000 levendgeborenen), speelt uiter aard hierbij een belangrijke rol. Het aantal toegelatenen liep met ca. 1200 of 3% terug van 36.700 tot 35.500. Rekening houdende met het verschil in omvang van de geboortegeneraties, waaruit de toegelatenen in 1960 en 1961 in hoofdzaak afkomstig waren, zou dit volgens een globale berekening wijzen op een vrijwel gelijkblijvende belangstel ling voor het v.h.m.o. Van de gemiddelde generaties 12- en 13-jarigen ging in beide jaren ca. 15% naar het v.h.m.o. Voorts zal men op woensdag 25 oktober op het tv-scherm de wedstrijd Engeland- Portugal kunnen volgen, die ’s middags in het Wembley-stadion te Londen wordt gespeeld voor de voorronde van het toer nooi van het wereldkampioenschap. Ook probeert de NTS de wedstrijden Feijenoord-Tottenham Hotspur op woens dag 1 november en Nederland-België op zondag 12 november uit te zenden. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. De Toeristenbond ANWB heeft op ver zoek van de gemeente Gaasterland ge adviseerd in het kader van de recon structie van de Star Numanwei te Oude mirdum, de Norderhoek een nauwere uitmonding te geven op de Star Numan wei. Ook stelde de Bond voor de Fonteinwei eh de Star Numanwei t.o.v. elkaar enigs zins te laten verspringen en rechthoekig op de Kerkstraat te laten uitmonden. Vaak ontstaan bizonder gevaarlijke si tuaties, wanneer een autobus op de rij baan stopt om passagiers in of uit te laten stappen. Om deze reden adviseer de de ANWB de bushalte, die volgens de huidige plannen vlak langs de Star Numanwei komt, te voorzien van een speciale stopstrook naast de rijbaan, waardoor het overige verkeer niet be lemmerd wordt door de stilstaande bus. Zaterdagavond zagen de bioscoopbe zoekers verbaasd op, toen ineens het licht aanging en de film volkomen onverwacht onderbroken werd. Sto ring! Eén van de twee projectors had ernstige kortsluiting gekregen en kon niet één twee drie gerepareerd wor den. De directie besloot echter op één door te draaien, wat inhield dat men telkens moest onderbreken. Het werd de bezoekers vrijgelaten hun geld te rug te vragen, of te blijven en genoe gen te nemen met zo nu en dan een kleine pauze. Slechts een enkeling verliet de zaal, de rest heeft, ondanks alles, genoten vanBrigitte Bardot. In het dierenpark van het Burgemees ter de Hooppark was het dinsdagmid dag feest. De herten kregen beschuit met muisjes en de ganzen zongen. Het echtpaar Lama had een kleine lama gekregen. In de geschiedenis van het dierenpark is dit, zolang de la- ma’s er zijn, nog nooit gebeurd. Na het heeft meteen een kleine V wandeling door het park gemaakt. De natuur is veran derd. Overal liggen afgewaaide bla deren, dorre groene, maar ook rode, gele en oranje. De prachtigste tinten zijn op een enkel blad verenigd. In het park waant U zich ver buiten het drukke stadsgewoel, weg van snel heidsmaniakken en machines. Achter in staat staat echter een hek en daar is men druk bezig met de nieuwe jachthaven. Een grote baggermolen troont er tussen mensen, modder en water. Zij liggen vlak achter elkaar, het geboortehuis, de ongerepte natuur van het park en het monster van 50 pk. Schrille tegenstellingen. Vrouwen zijn praktisch! Lacht U, he ren en U mag ook denken, Speurder kent de vrouwen niet. Ik heb echter een bewijs. Op een van mijn zwerf tochten ontmoette ik een aardige da me. Zij had een moderne mantel aan, met van achteren een klein ceintuur tje (sorry, dit zijn onontbeerlijke tech nische details)Maar wie schetst mjjn verbazing, toen ik daar een kleren hangertje zag hangen. Zelfs al gaat de vrouw uit, zij zorgt dat zij haar mantel netjes kan ophangen. Laten de modekoningen er om denken, dat zij dit ceintuurtje handhaven; het is werkelijk praktisch. Wat zegt U, per ongeluk De bekwame archivaris, historicus en philoloog, dr M. Gjjsseling, zal op don derdagavond 19 oktober a.s. in het Cou- lonhus te Leeuwarden voor het „Namme- kundich Wurkforban” van de Fryske Akademy een lezing houden over „Onze Friese plaatsnamen en Friese plaatsna men buiten Friesland”. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract idv.) lagers Abonnementsprijs t 3,— per half jaar. Franco p. post t 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeke» Nieuwsblad zijnde industrieterrein gemaakte voor lopige kostprijsberekening, dient de prijs op 9.- per m2 te worden gesteld. Indien op de voorgenomen uitbreiding de Pre mie- en prjjsreductieregeling „Bevor dering Industrialisatie Ontwikkelings- kernen” van toepassing is en de koop prijs van het terrein door de Minister van Econ. Zaken wordt goedgekeurd, zal hierop een reductie van 50% worden Bij de gemeenteraad is een verzoek ingekomen van de Kingfabrieken Tonne- ma n.v. alhier haar ten behoeve van de uitbreiding van haar bedrijf een gedeel te van liet thans opgehoogde industrie terrein tussen de Oppenhuizerweg en rijksweg 43 te verkopen. Het gevraagde terrein grenst aan de eigendommen van de n.v. en heeft ’n oppervlakte van plm. 9000 m2. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. Na drie gesprekken met Rusk, de minister van buitenlandse zaken van de Ver. Staten en twee met Lord Home, zjjn Engelse ambtgenoot, heeft Gromiko, de Russische minister van buitenlandse zaken, een onderhoud gehad met president Kennedy. Het doel van al deze gesprekken was te onderzoeken of er een basis kon worden gevonden om onderhandelingen over het Berlijnse en Duitse pro bleem tussen Oost - West te openen Veel is er niet uit gekomen en volgens Kenne dy is de basis nog niet gevonden. Er zal op het niveau van de ambassadeurs ver der gezocht worden. Maar toch is de internationale stemming verbeterd, hetgeen niet alleen gezocht kan worden in ’t feit, dat Rusland er zich bij heeft neerge legd, dat de zaak vóór het einde van het jaar in kannen en kruiken moet zijn. Volgens Rusk zou Gromiko begrepen hebben, dat Amerika bereid is zijn vitale be langen in West-Berlijn te verdedigen en zou dit ’n ontnuchterend effect op Rus land hebben. Rusland zou beseffen, dat er grenzen zijn, en men hoopt, dat Chroestsjow de omvang van zijn risico’s inziet. verleend. Omtrent deze prijs is met de n.v. overeenstemming bereikt. De overdracht zal geschieden onder beding van grondrente. Schreuder, later van de heer De Vries (Het Oude Kantoor). Na deze werd ’t een sigarenwinkel. Eerst van de heer L. Kuipers, daarna van de heer Grond- sma en nu van de tegenwoordige be woner. En tenslotte kan men op de foto nog flauw onderscheiden het voor uitstekende naambord van de smederij van de heer T. van Wieren op de hoek van de Stokvissteeg, voorloper van de tegenwoordige motorenzaak van de firma H. van Wieren, en, op de andere hoek de slagerij van de heer S. later H. Ringnalda. SNEEK. Onze oud-stadgenoot Ds H. van Niel zal zondag 15 oktober a.s. af scheid nemen van de hervormde ge meente van Nunspeet en de week daarop nl. zondagmiddag 22 oktober a.s. 4 uur in de Nieuwe Kerk te IJmuiden, na vooraf ’s morgens in datzelfde kerkgebouw te zijn bevestigd door ds L. Lagerwey uit ’s Gravenhage, intree doen als predikant van de hervormde gemeente IJmond. Ds van Niel was van 16 juni 1947 tot 6 september 1953 predikant bij de Ned. Hervormde gemeente alhier en vertrok van hier naar Nunspeet. Vorige week heeft de Engelse- Labour party vergaderd. Daarbij heeft Gaitskell, de leider van de partij, ’n grote overwin ning behaald op de eenzijdige ontwape- naars, die vorig jaar op het congres in Scarborough de meerderheid van de partij en de vakbeweging achter zich wisten te krijgen. Gaitskell Weigerde toen de Lagerhuisfractie aan de directieven van het congres te onderwerpen en het is dus een bevestiging van zjjn leider schap, dat ’t congres ditmaal zijn stand punt is gaan delen. Dat deze eenzijdige ontwapening als uiterste consequentie een ernstige verzwakking van het begin sel van de collectieve veiligheid, be lichaamd in de N.A.V.O. met zich bracht, heeft velen ervan weerhouden er ditmaal weer vóór te stemmen. Het congres keerde zich wel heftig te gen de economische politiek van minis ter Selwyn Lloyd, die als onderdeel van sanering en planning een zg. loonpauze heeft voorgesteld. Daarvan wil Labour niet weten, evenmin als het veel gevoelt voor de planningraad, welke Lloyd wil instellen en die, volgens Labour, niet eens aan plannen zal toekomen. Erg geestdriftig was Labour evenmin over de toetreding van Engeland tot de E.E.G., waarover dinsdag in Parijs de eerste besprekingen zijn begonnen, voor al omdat zij hiervan een nadelige invloed op de sociale verhoudingen vreest door de sterkere concurrentie, waaraan de Engelse industrie zal zijn blootgesteld. Maar zij vergeet de grotere markt, waar voor ook Engeland zal kunnen gaan wer ken. Engeland zal zich dan moeten mo derniseren en het zou wel eens het geval kunnen zjjn, dat dan wat heilige huisjes van de vakbeweging, welke in een moderne maatschappij nauwelijks meer thuishoren, zullen moeten sneuvelen. Verder wil Labour misschien een gooi doen naar de conservatieve kiezers, die zich niet prettig gevoelen bij deze door braak naar het continent. Wij denken aan de belangen van de boeren. Het han- delsleven en de industrie staan in het al gemeen positiever tegenover het experi ment. Tenslotte nog een Engelse kabinets wijziging, die vooral betekent dat Mc Leod, de vrij linkse minister van kolo niën, als leider van dé conservatieven in het Lagerhuis zal optreden in plaats van minister Butler, die toezicht zal gaan houden .op de departementen, die betrok ken zijn bjj de onderhandelingen met de landen van de E.E.G. De wijziging is vooral te zien als een winstpunt voor de radicale, moderne vleugel van de partij. Zodoende hoopt Macmillan ongetwijfeld zijn partij aantrekkelijk te houden vóór jonge kiezers. In de derde Zomerrakbuurt is de ge meente begonnen met de sanering van dit stadsdeel. Zestien onbewoon baar verklaarde woningen zullen er, in de eerste instantie worden afgebro ken. Maar voordat hiermee begonnen kan worden, is het zaak te zorgen, dat deze woningen „ontruimd” wor den. Misschien kijkt U nu ’n beetje J verbaasd op en ver- onderstelt dat ze al leeg waren. Niets is minder waar. Voor het oog zijn zij leeg, maar wie naar binnen gaat, ontdekt bulten bed- degoed, strozakken en oude matras sen. In het volgende krot staan vier uitgezakte fauteuils uitnodigend, een bed ligt voor de deur. De voormalige bewoners hebben het goed voorgehad met hun opvolgers, een waar eldora do voor insekten en ongedierte. Het afbreken zal niet zo gemakkelijk gaan. In het nauwe straatje kan geen vrachtauto komen, zodat alles eerst weggesleept moet worden. Ze kunnen bjjna niet bij de dakpannen komen. Op ’t ogenblik is men bezig de grond met zand op te hogen, met daaronder oude bedden Het is een verstandige politiek van president Nasser van Egypte, dat hij zich neerlegt bjj de afscheiding van Syrië. Met de wapens was dit niet te ke ren en deze koers kan de spanning in de Arabische wereld binnen de perken hou den, een spanning, waarvan wellicht Nassers vijanden het meest zouden pro fiteren. Het is te verwachten, dat Syrië binnenkort algemeen erkend zal worden. De Sowjet-Unie heeft deze stap al onder nomen en ook de Ver. Staten hebben dit voorbeeld gevolgd. De bloemenschikcursus van het vorig jaar was zo’n groot succes, dat de Gebr. Op grond van de oor het in aanlef. Hrandsma besloten hebben .ook dit jaar --WGer vele dames de gelegenheid te geven zich te bekwamen in de kunst van het schikken der bloemen. Zij organiseren dit jaar wederom een cursus voor beginners, die, naar wij ge loven, het aantal deelneemsters van de eerste keer, in totaal 160, nog zal over treffen. Voor verdere bizonderheden zie de ad vertentie in dit nummer. In de tweede winkel woonde de be kende horlogemaker Karl Christian, die later naai- het Grootzand verhuisd is (thans Sikkes) en tenslotte naar Ca- lifornië emigreerde. Bewoner vóór Christian was de heer O. Verwer, na hem de schoenhandelaar Van der Woud. Beide panden zijn omstreeks 1935-’36 afgebroken om plaats te ma ken voor het nieuwe warenhuis van de fa. Urne Bakker. Naast IJme Bakker (nu de Hema) stond in de vorige eeuw de smederij van de gebr. S. G. en Joh. Ruiter. Deze bouwden in 1900 een nieuwe fabriek aan de overzijde, waar na de heer L(evie) N. Velleman de smederij tot een manufacturenwinkel liet verbouwen. Nadat deze zaak was opgeheven kwam het pand in handen van de heer Gerben v. d. Werf en kreeg het zijn tegenwoordige bestem ming van sportzaak en sigarenwinkel. Naast Velleman woonde zijn collega- manufacturier Hamersma en na deze de heer De Boer, winkelier in galan terieën en fotograaf. Sinds de dertiger jaren is Baarsma’s Winkelbedrijf hier gevestigd. Eigenaar van deze manufac turenzaak is thans de heer W. Veen- stra, die enige jaren geleden het gehele pand heeft laten verbouwen en moder niseren. Aan de zaak van Velleman grensde de kruidenierswinkel van de heer Evenals de andere winkelstraten heeft ook en vooral de Oosterdijk in de loop van deze eeuw veel verande ringen ondergaan. Op één na (nog al tijd) zijn alle stoepen opgeruimd en in de trottoirs opgenomen, de straat is ge asfalteerd en vrijwel alle omstr. 1900 nog aanwezige woonhuizen zijn tot za kenpanden verbouwd. Deze foto is in of na de eeuwwisse ling genomen. Dat bewijst het jaartal op de machinefabriek van S. G. Ruiter, de grootvader van de tegenwoordige firmanten S. G. Ruiter en F. Z. Ruiter, welke fabriek in 1900 is gebouwd. Het uiterlijk is gelijk gebleven maar de fa briek zelf is enige malen en de laatste keer zelfs belangrijk uitgebreid. Naast Ruiter bevond zich de tabaks fabriek en -winkel van Th(omas) Groeneveld, die men hier nog in zijn karakteristieke houding voor zijn win kel ziet staan. Nog eerder was het de tabaksfabriek van Olivier. Toen de bei de zoons van de heer Groeneveld, B(erend) en F(okke) Groeneveld, in 1923 de fabriek verplaatsten naar de voormalige gevangenis in de Kleine Kerkstraat, is de tabakswinkel nog twee jaar door een oud-boer, een ze kere Dijkstra, voortgezet. Daarna werd het pand aangekocht door de heer J. Martens, die er zijn zaak in heren modes in vestigde. Aan de andere zijde van de Truffelsteeg naast Groeneveld, woonden de schapenslagers Gebr. Izaaks, die in het najaar ook rieren slachtten en hun geloofsgenoten in de stad en omgeving voorzagen van kau- scher vlees. Later is dit pand aangekocht door de heer A. Zandstra. Deze liet het afbre ken en er de comestibleszaak bouwen, welke nu gedreven wordt door zijn zoon Th. Zandstra en zijn kleinzoon en naamgenoot. In de winkel naast het slagerijtje had de heer Joh. Ruiter een zaak in rijwielen en kachels. Na hem verhuis de kapper U. de Wit van de Ged. Pol naar dit pand en nu is het de dames- kapperszaak van zijn zoon H. de Wit Na de brede, ook nog bestaande steeg, was de tabaksfabriek met winkel van de heer Bont, na hem van de heer R. de Jong, die het pand in 1930 verkocht aan de heer R. Mariens, die het ver bouwde tot de tegenwoordige zaak in dames- en babyartikelen, waarin nu zijn zoon J. D. Martens de scepter zwaait. Dan kwam er het woonhuis van de drukker en uitgevér van Cam pen dat later door de heer Gomes tot schoenwinkel verbouwd werd. Diens opvolger op 15 april 1947 was de heer A. Kraakman, die in 1954 een fusie aanging met de n.v. Hoogenbosch. Utgeande fan de K.F.J. en it K.F.S. en yrr gearwurking mei de A.F.U.K. sil der dit winterhealjier in stüdzjelear gong oer de skiednis fan de Fryske bi weging halden wurde. De leargong sil bistean üt acht moun- linge lessen mei elke les skriftlike ta- en ütrissing foar op en bisprek tusken les- gongers en lesjower efternei. Hy sil halden wurde by Tabe Bein- tema yn de Van Swietenstrjitte to Ljouwert, en ta lieder hawwe E. B. Folkertsma. De earste les sil wêze woansdei 25 oktober, de jouns om healwei achten. Een stap naar ’n oplossing van het nog altjjd voortdurende geschil in Laos is ook gezet door het accoord, dat de drie prinsen zondag hebben bereikt. Boen Oem, het hoofd van de rechtse krachten, Soevannoevong, de tegen het communis me aanleunende leider van de Pathet Lao, en diens halfbroer, de neutralist Soevanna Phoema, hebben een overeen komst bereikt over de vorming van een regering, die aan de conferentie van Ge- nève over het lot van het land zal kunnen deelnemen. Boen Oem heeft daarbij ver scheidene veren moeten laten. Eén daar van is, dat Soevanna Phoema aan het hoofd van de nieuwe regering zal staan en dat Boen Oems fractie in de regering met vier man het hoofd zal moeten bie den aan vier leden van de Pathet Lao en acht neutralisten, die vermoedelijk naar links zullen overhellen. Dat het deze richting is gegaan lijkt onvermijdelijk, maar is niettemin nederlaag voor de Ver. Staten, die hun positie in Zuid-Oost Azië zien afbrokke- len en als beste kunnen hopen op een werkelijke neutraliteit. Ook in Zuid-Viet- nam wordt de toestand donkerder. De communistische guerrillastrijders wor den voortdurend sterker en premier Ngo Dinh Diem heeft al gesproken over een regelrechte burgeroorlog. Amerika over weegt op het ogenblik zelfs troepen naar Vietnam te sturen om de regering te steunen. Een uitgebreid hulpprogramma zal, ongeacht de kosten, nader worden uitgewerkt. Overwinning voor Gaitskell. Verder kan men op deze foto dan nog onderscheiden het café van de heer Kasemier, die tevens een stalling haid voor paarden. De stal bevond zich ach ter het café en was bereikbaar door een steegje, zó smal, dat een paard er nauwelijks door kon. Dinsdags stalden vele boeren hier hun viervoeters en „parkeerden” ze hun rijtuigen in een lange file op de Oosterdijk. Na de heer Kasemier heeft de heer Jelle de Jong in het café gewoond, die achter een koemelkerij had. Daarna heeft het al lerlei bestemmingen gehad. Het werd in tweeën gesplitst en in het verste startte de heer K. Molenaar met een kleermakerij, uit welk bescheiden be gin zijn tegenwoordig Kledingbedrijf is gegroeid. In het andere is o.a. een kunsthandel geweest. Toen die werd opgeheven begon Auke Modderman hier zijn si garenwinkel. Nadat Molenaar was ver huisd, werd diens gedeelte bij de siga renwinkel gevoegd, waartoe het weer tot één pand verenigd werd. Later is het opnieuw verbouwd en kwam de tegenwoordige winkel tot stand. Het naastgelegen herenhuis werd bewoond door de dames Jorritsma. Aan de andere kant van de straat beginnen we met het oude huis waarin de heer K. Runia woonde, die er na dien een sigarenwinkeltje van maakte. Na de eerste wereldoorlog in bezit van de heer Fijl- stra, die er zijn chocolate rie heen verplaatste, waar na de heer Grabal het door hem verlaten pand in de W. Burgstraat betrok. Een aantal jaren nadien ging het oude geval tegen de grond en liet de heer Fijl- stra er een nieuw winkel huis bouwen. Nu ist dit de chocolaterie en sigarenhan del van de heer Klijnstra. Het dubbele winkelpand er. naast behoorde tot de galanteriezaak van IJme Bakker. Ten tijde van deze foto echter was in het eer ste pand de suikergoedwin- kel van de heer Tonnema, de grondlegger van de te genwoordige Kingfabrie ken, gevestigd. Na diens overlijden hertrouwde zijn weduwe met de heer Dek ker, die de winkel op de zelfde voet voortzette. Daarna was het o.a. een groentezaak van de heer T(ead°) Wouda en in het laatst een comestibleswin- kel van de Gez. Langeraap. Hierin ligt geen basis voor Amerika, dat blijft vasthouden aan de Westelijke rechten en de vrijheid van de Berlijners, o.a. door vrjje toegang tot de stad. Het kan onderhandelen over de wijze, waar op dat geregeld wordt. Volgens een be richt in de New York Times zou Amerika Bonn gepolst hebben over besprekingen tussen Oost- en West Duitsland over de vrije toevoer. Dit bericht is tegengespro ken, maar blijft niettemin typerend voor de richting, waarin de Amerika nen de niet-vitale regeling van het pro bleem willen zoeken. Men beseft, dat men onder een accoord of zelfs een er kenning van Oost-Duitsland niet zal uit komen en dat het geen zin heeft, dat al te zeer op te blazen. Dat is niet de Westduitse mening. Bonn verzet zich met hand en tand tegen een erkenning van Oost-Duitsland, "daar dit een prijsgeven van de politiek van de hereniging zou zijn, waar in rustiger tij den de Westelijke bondgenoten zich volle dig achter hebben gesteld. Maar West- Duitslands stem klinkt minder krachtig in Washington dan enige tijd geleden. Het valt niettemin op, dat burgemees ter Brandt, bij terugkeer van een be zoek aan de Ver. Staten, sprak van be slissingen van vérstrekkende beteke nis, waarbij de Duitsers op Amerika kon den vertrouwen. Een voorbereiding van de Westduitse openbare mening in de ze richting zou wenselijk zijn.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1