Heechtiidsdei yn it Fryske Kultuerlibben Verbleekte glorie Drylzer Krite stelde it Winterwurk fest j Eerste overwinning van Emmen; I Velocitas en W.V.V. gaan voort met winnen WYMBRITSERA DEEL IJLST van I en Nieuwe gegadigde voor voorma’he deured abriek op ’t eiland Wijziging huurovereen komst in huurkoop Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maatregelen tegen stank (van mest) en vuurwerk 116e jaargang no. 83 Kerkconcerten in Sncek en Ernstige storing in de stroomvoorziening Utrikking Gysbert Japicxpriis 1961 iepening Fryske Boekewike DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en „Het Wapen van Ijlst” in andere handen Heel bijzondere aanwinst voor Fries Scheepvaart Museum Lyceum-leerling tegen vrachtauto gevallen en gedood Grote belangstelling voor Jongdierendag in Utrecht Traditiegetrouw bezoeken de leden van de Pluimvee- en Konijnenfokkers Vereniging Sneek en Omstreken ieder jaar de grote jongdierendag in Utrecht. Ook nu a.s. zaterdag 21 oktober gaat men dus weer naar Utrecht; het jaar lijkse „snoepreisje” van de vereniging kan men wel zeggen. Gewoonlijk maakt men deze reis met één bus van plm. 45 personen. Ditmaal is de be langstelling echter zo groot, mede door het geweldige aantal inzendingen, dat er zich plm. 65 personen hebben aan gemeld. Daarom laat het bestuur nu twee bussen rijden waardoor er nog plaats is voor enkele liefhebbers. Op gave is derhalve met spoed gewenst, dit voor de grootte van de bussen. Maandag 16 oktober 1961 Klaver jaspartij Black Boys-Freno: van 1-2 op 3-2 (handels- Noordwolde Olyphia met uit; De reserves Emmeloord weer danig op u Het Comité Kerkconcerten: A. S. Wadman, voorzitter K. Rusticus, secretaris B. Brouwer, penningmeester stemming te brengen met de huidige si tuatie. Als nieuwe gegadigde voor de indus triehal welke de gemeente aan de Valk straat voor de n.v. Burmania heeft ge bouwd, maar welk bedrijf onlangs de productie moest staken, heeft zich met B. en W. in verbinding gesteld de heer Willi. Faber te Huckelhoven in Duitsland. De heer Faber heeft daar oen houtbe- werkingsbedrijf voor speciaal-artikelen. In de le klas C is Alcides nog de enige ploeg, die nog geen punten heeft vero verd. In de 2e klas A kwam Harlingen tot zijn eerste overwinning en in de 3e klas A duurt de nek-aan-nek race tussen Em meloord en Frisia nog steeds voort. Ber gum gaat door met winnen, want nu ver loor WZS van de kopploeg. 6-10 6-10 6-8 5-6 5-6 Toen Freno in de tweede helft door een vreemde goal - de bal caramboleer de. via enkele Franeker benen en een Sneker been in het zwarte doel - de lei ding nam, zullen weinigen op het Black Boys-terrein nog veel voor de kansen van de thuisclub hebben gegeven. Doch een kleine bevlieging van onze stadgeno ten deed de schaal even plotseling als verrassend in het voordeel van de zwart jes omslaan. In luttele seconden scoorde Tinga twee goals en dat betekende twee kostbare punten voor de Snekers, want Freno had de macht niet meer terug te slaan. 6-12 6-7 6-6 6-6 5-5 5- 5 6- 5 6-4 6-4 6-3 (/erschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Bergum CAB Tünje Warga DTD Zwaagw.einde Haren GRC Hunsingo Vako 5- 9 6- 8 6-8 5- 7 6- 6 FVC Friesland Nicator Harlingen LSC Gruno i bi- foar- 6-2 5-2 5-0 4-5 6-4 4- 3 5- 3 6- 3 5-2 6-12 6-12 6-8 6-6 6-6 5-5 Oldeboom Dokkum WZS Blue Boys Dronrijp MKV ’29 GAVC Olyphia Freno RES Lemmer 6-5 6-5 5-4 5- 3 6- 3 5-0 ligplaats voor woonschepen in overeen- pjc 2-2. K. an tooi voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. weren, met vrachtwagens gedurende het weekeinde geparkeerd schot; grote nederlaag voor Lemmer Emmeloord èn Frisia handhaafden in 3A hun ongeslagen record. De NOP-be- woners schoten weer eens met scherp, waarvan GAVC met 6-1 het slachtoffer werd. Frisia blijft goed volgen al zjjn de overwinningen krap. RES verloor van de Zwaagwesteinde loopt verder drie gelijke spelen in de 2e klas A In de res. le klas kon Sneek 2 in zjjn returnmatch tegen Be Quick 3 niet tot een revanche komen. De withemden ver loren met 4-2. In de res. 2e klas A zakt LSC 2 af want nu werd in Leeuwarden van FVC 2 met 3-1 verloren. In de res. 3e klas A eindigde de derby LSC 3Sneek 3 in een 3-2 overwinning voor laatstgenoemde ploeg. Black Boys 2 verloor na veel spanning van MKV 2 met 4-3. Een slechte dag dus voor de Sneker re- serveploegen. Emmeloord Frisia Steen wijk Stanfries BI. Boys de Kooi Sneek 5-6 PJC 6-6 Oosterparkers 6-4 Neptunia Emmen Alcides Velocitas WW Jubbega Germanicus Rood Geel Tot nu toe ontbrak aan het Sneker muziekleven naar ons oordeel één be langrijk ding: wij missen de periodieke kerkconcerten, zoals die in vele andere plaatsen al lang gegeven worden. Het be stuur van „Jeugd en Muziek”, afd. Sneek heeft dan ook gemeend het initiatief te moeten nemen tot het organiseren, voor lopig bij wijze van proef, van enkele uit voeringen van gewijde muziek, die bij voldoende belangstelling en materiële steun in dit gemis zullen kunnen voor zien. Op zondag 12 nov. a.s. zal het eerste concert plaats hebben met medewer king van het Sneker Cantatekoor o.l.v. de heer A. Feenstra en een aantal vo cale en instrumentale solisten. Over dit concert, te geven in de Gereformeerde Zuiderkerk, volgen t.z.t. nadere medede lingen. Hoewel aan de medewerkers geen ho norarium zal worden toegekend, is het duidelijk, dat dergelijke concerten vrij hoge kosten zullen vragen (reis-vergoe- dingen, gebruik van de kerk, huur van muziek enz.). Het is daarom, dat wij een dringend beroep op de Sneker mu ziekminnaars doen óm hierbij financiële steun te verlenen door een bijdrage te storten in het fonds, dat voorlopig een aantal concerten mogelijk zal kunnen maken. Dit naar ons oordeel zinvolle en voor onze stad belangrijke initiatief ver dient de steun van allen wie het Sneker culturele leven ter harte gaat. Men kan zijn bijdrage storten op de bankrekening van „Jeugd en Muziek” bij de Amster damse Bank te Sneek (gironummer 81 15 48), onder vermelding „kerkcon certen”. Wij bevelen dit fonds in ieders aandacht aan. Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs t 3,— per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Freno verraste direkt na de aftrap met een open en fris spelletje, waarop onze stadgenoten in de eerste helft niet het juiste antwoord vermochten te vinden, ook al omdat het verband tussen de linies zoek was en het plaatsen veel te wensen overliet. Het meeste gevaar ontstond dan ook voor het zwarte doel en dit ontsnapte eenmaal ternauwernood aan doorboring, toen invaller-doelman Bloem het leer losliet. Het was evenwel uitstel van exe cutie, want toen Steensma bij een nieuwe aanval van de Franekers voor de voeten van de actieve linksbinnen De Vries kop te, was het raak: 0-1. Na dit doelpunt ging het wel iets beter bij de thuisclub, doch erg gevaarlijk wa ren haar aanvallen niet en er moest zelfs een dubieuze strafschop aan te pas ko men om de Snekers aan de gelijkmaker te helpen. Dubieus, omdat het vallen van Tinga o.i. niet door opzettelijk ha ken werd veroorzaakt. Maar hoe het ook zij, het betekende de gelijkmaker, want Van der Molen schoot beheerst in de hoek 1-1. In de tweede helft speelde Black Boys wat agressiever, wat haar wel meer aan vallen opleverde, maar voorlopig geen doelpunten. Ook al omdat de lange forse Freno-spil De Groot, die in de eerste helft ook al de aandacht op zich geves tigd had, in het centrum alles had. Doch ’n kwartier voor het einde keerden de kansen plotseling. Eerst plaatste Tin ga uit een moeilijke positie de bal in het Franeker doel en kort hierop scoorde dezelfde speler 3-2, toen doelman Bosma blunderde. Wel trachtten de bezoekers in de resterende minuten nog gelijk te maken, doch de zwarte achterhoede had nu beter het oog op het opportunistische spel van de bezoekers en gaf de over winning niet meer prijs. De besprekingen hebben tot overeen stemming geleid, zodat B. en W. de raad nu voorstellen de hal en de daarbij be horende grond aan de heer Faber in huurkoop te geven. De voorwaarden, welke daarbij in acht moeten worden genomen, bieden de nodige waarborgen, dat de gemeente zoveel mogeljjk gevrij waard wordt voor vermogensverliezen. Het huurkoopbedrag zal worden veref fend door het betalen gedurende twintig jaar van een jaarlijkse huurkooptermijn, berekend op basis van een 20-jarige 4%% annuïteit. Bij de stukken zijn een schrijven van het E.T.I.F. te Leeuwarden en een daar bij behorend rapport inzake een te dezer zake door dit instituut ingesteld bedrijfs economisch onderzoek. Mede op grond van deze stukken achten B. en W. het verantwoord de voorgestelde transactie aan te gaan. tevens een bijzonder sierlijk modelletje van een ranke theeclipper, die hij als jongeman in Londen had bestudeerd op enige reizen met de palingaken. Deze palingaken hadden Workum, Gaastmeer en Heeg tot thuishaven en werden deels ook in Gaastmeer gebouwd of gekalefaterd. Vandaar dat er in 1938 nog heel wat tuigonderdelen van deze „ielaken” in de schuur van de heer Wild schut lagen toen deze door toedoen van wijlen de heer Auke Lankhorst uit Heeg aan het Fries Scheepvaart Museum wer den overgedragen, zoals talrijke blokken en twee fraaie naamborden. Enige tegen Het komt mest geladen de nacht of worden bin nen de bebouwde kom, terwijl met mest geladen vaartuigen soms dagen achter een worden gemeerd in de onmiddellijke nabijheid van woningen. Teneinde tegen dit overlast te kunnen optreden, stellen B. en W. de Raad voor de Verordening te wijzigen. Dit geldt dan tevens voor wagens en schepen die door mest en/of andere hinderlijke stank ver spreidende stoffen verontreinigd zijn. Tevens wensen zy een meer efficiënte Velocitas werd door de C bestrijding van het misbruik van vuur- 4.2 gewonnen en zij voeren de lijst dus De oude scheepswerf in Gaastmeer hebben betrekking op schepen die eertijds van stapel liepen, waaronder de paling aken „VISSCHERIJ” en „GAAST MEER”. Het ligt in d,e bedoeling dat al les, wat bij de sloop voor het Fries Scheepvaart Museum nog van gading mocht blijken, naar Sneek zal worden overgebracht. Evenals bij vroegere ge legenheden heeft de heer M. Westra uit Gaastmeer zich bereid verklaard voor het vervoer te zorgen, waarvoor een woord van erkentelijkheid op zijn plaats is. H.H. Er zijn volgens B. en W. echter ook redenen aanwezig t.a.v. van de thans geldende regeling voor mestvervoer eni ge verruiming toe te passen door de be paling dat het verboden is mest over straten of pleinen te vervoeren van ’s middags 12 uur tot ’s namiddags 8 uur te schrappen. Voor het doelmatiger bestrijden van het misbruik van vuurwerk stellen zij voor de bepalingen aan te sluiten aan de door de commissie modelverordening van de afd. Friesland der Ver. van Ned. Gemeenten ontworpen gewijzigde bepa lingen. Woonschepen mogen volgens het voorstel alleen ligplaats innemen in de woonschepenhaven aan de Woudvaart. is om van n.l. En do kaem as ófsluting fan dizze greate dei Feike Boschma fan IJsbrech- tum mei syn marionettentheater oer de fuotljochten. De oanwêzigen bilibben in pear uren fan great geniet oan hwat Feike Boschma mei syn poppen yn in ramt fan kleur, Ijocht, musyk en rith- me yn in mannich taferielen joech. En dat wie dan it weardige slot fan dizze heechtiidsdei yn it Fryske kultuerlibben. IJLST. Het café-restaurant „Het Wa pen van IJlst” is naar we vernemen aangekocht door de heer P. Kooi, laat stelijk wonende te Makkum, die de zaak maandag a.s. officieel hoopt te openen. Na een tjjd van triest verval is daar sinds 1945 gelukkig verandering in ge komen. Sneek kan daar over meepraten, al is het dan nog geen Makkum of Har lingen. Hetgeen niet weg neemt dat het gros der oude werfjes onherroepelijk ten dode opgeschreven bleek, terwijl maar een hoogst enkele het leven rekté met het herstel of de bouw van zeiljacht- jes, laat staan daarin een nieuw veld van expansie vond zoals de werf van ’de heer Van der Meulen te Joure en die van de heer De Jong te Heeg. Tot de slachtoffers van de jongste tjjd behoren de werf van de heer Lantinga te IJlst en die van de heer Wildschut te Gaastmeer. Beide werven bezaten een maal een zeer goede naam en leverden schepen af welke niet alleen de Friese binnenwateren bevoeren doch ook de Zui derzee, Noordzee en zelfs Oostzee. Men moet thans ter plaatse goed bekend zjjn om de stille plekken terug te kunnen vin den waar eens van de vroege ochtend tot de late avond werkvolk bezig was en de lucht vervuld van hamergeklop, pek- damp en hennepgeur. De laatste eigenaar en ondernemer van de scheepswerf te Gaastmeer was de heer L. Wildschut. Na 1945 legde hij zich toe op jachtbouw en leverde hjj onder meer voor Engelse rekening nog een gro te eikenhouten kits af doch de rechte aardigheid had Wildschut er niet meer aan. In 1950 nam hij het besluit het voor beeld van zijn familieleden te volgen en naar Noord-Amerika te emigreren. Aldus geschiedde; do werfschuur kwam leeg te staan en zo bleef het tot op de huidige dag want opvolgers dienden zich niet aan. Onlangs bereikte ons de tjjding uit Gaastmeer, dat de schuur bouwvallig werd en eerlang zou moeten worden af gebroken. Uiteraard was het van belang er een foto van te maken voor het te laat was. Het stemt tot weemoed, maar toch zullen wij er in moeten berusten. Herinneringen. Behalve enkele foto’s zal het Fries Scheepvaart Museum nog andere herin neringen aan de scheepsbouwersfamilie Wildschut bewaren. In de eerste plaats een prachtig, zij het onvoltooid model van een echt Fries veerschip, uit eiken houten boegen gemaakt door Tj. Wild- de schuurwand gespijkerde naamborden Vorige week is het Fries Scheepvaart Museum er in geslaagd op een veiling in Utrecht zes tekeningen van Friesland uit de 18e eeuw te bemachtigen. Het zjjn al le tekeningen van de uit Franeker af komstige schipperszoon Pieter Id- serdts Portier (1698 - 1781). De be langrijkste is wel een gezicht op de Sne ker Waterpoort uit 1741, gezien vanaf de Geeuw. De andere vijf zjjn gezichten op de Friese kust, alles met vele schepen gestoffeerd. Een heel bijzondere aan winst! Het vorig jaar heeft het mu^um twee andere werken van dezelfde schilder kunnen kopen, zodat het nu een bijzonder waardevolle serie bezit. Voor de reeds uitgevoerde en de nog uit te voeren verbouwingen schonken het Prins Bernard Fonds en het Anjerfonds ieder 1000.— aan het museum. Gjin folbloed Fries Hy biklamtoande, dat Marten Sikke- ma net in folbloed Fries fan komóf is en it Frysk net de tael wie, hwer’t er yn opgroeid is. Lykwols wiene der wol bannen dy’t him nei Fryslan en binam- men nei Boalsert trieken, om’t de dich ter syn mem, Friezinne, der wenne hat. Ta Frysk dichtsjen kaem Marten Sikkema yn de tiid fan bisetting en oarloch, doe’t er net fier fan Boalsert ünderdükt wie. Net allinnich earje wy Marten Sik kema om syn dichtbondels, mar ek om syn prozawurk en net it minst om de masterlike fortalingen üt ünderskate talen om allinne mar to neamen de for- taling fan Schillers Wilhelm Teil. Sa hat Marten Sikkema gans bydroegen ta de üntj owing en forriking fan de Fryske taelkunst. Mar ek hat hy Fryslan tige oan him j forplichte foar al it wurk, dat er üt ’e wei set hat foar de Fryske Akademy en de RONO. Mei de winsk dat de Neerlandicus Gezelle Meerburg üt Grinzelan as de Fryske Marten Sikkema de Fryske li- teratuer noch op fruchtbere wize tsjin- je sil, rikke de Kommissaris him de oarkonde en de slüf mei f 750.oer. Hjirnei kamen de leden fan de Ad- vyskommisje, juffer Dr. Boersma en dè hear G. Brouwer ta in ütiensetting fan de motiven, dy’t harren der ta laet hawwe Dep. Steaten to advisearjen oan de hear Meerburg de G. J. priis ’61 ta to kennen. Ut de dichtbondels fan Marten Sikkema droech Fedde Schurer in tal fersen foar en wol op sa’n treflike wize, dat de sizkrêft, de taelrykdom fan dizze fersen wol tige krêftich nei foaren kamen. Douwe Tamminga lokwinske Mar ten Sikkema üt namme fan de Fryske Akademy, it Boun fan Fryske kunst- ners en de Fryske biweging en tanke him foar al it wurk, dat hy foar dizze forbannen dien hat. En doe spriek de hear Meerburg in wurd fan tank foar de greate eare him biwiizge en dat hy der sa bliid om wie, dat soks barde yn de stêd Boalsert, dy’t er winliken wol de kulturele haedstêd fan Fryslan nea- me woe. Yn in koart slütingswurd noe- ge de boargemaster de oanwêzigen üt nei syn keamer to kommen, dêr’t elts gelegenheit hie de hear en mefrou Meerburg lok to winskjen. Dêrnei koe men ünder it geniet fan in kopke thé, Boalserter oaljekoeken en hwat rokerij de ütstallingen bisjen fan wurk fan Marten Sikkema, fan it Letterkundich museum en in boekeütstalling fan de Fryske Boekewike. Iepening Boekewike Goed 6 ure kaem men wer gear foar de iepening fan de 19de Fryske Boeke wike, dy’t ünder in kofjemiel halden waerd yn „De Doele”. De hear K. Sik kema, foarsitter fan de Stifting „It Zaterdagmiddag is de 13-jarige H. P. de Jong uit Oudega-W, leerling van het Chr. Lyceum alhier, op weg van school naar huis op de Hemdijk door een vrachtwagen aangereden en vrijwel op slag gedood. De jongen die in de 2e klas van de HBS-afdeling zat, fietste achter een bromfietser aan, maar kwam, toen de ze uitweek voor de vrachtauto, te val len, waarbij hij met de vrachtwagen in aanraking kwam. Vertrekplaats blijft voor Sneek het Schaapmarktplein! Zie svp de adver tentie in dit blad! In april jl. werd door de gemeenteraad in beginsel besloten tot het bouwen van een industriehal aan de Valkstraat voor de firma Dejjnum en Van Voorthuizen, alhier en tot het aangaan van een huur overeenkomst met deze firma. In afwijking van hetgeen aanvanke lijk de bedoeling was, heeft de firma Deijnum en Van Voorthuizen te kennen gegeven de voorkeur te geven aan een huurkoopovereenkomst. In beginsel staan B. en W. hier niet afwijzend tegen over. De hal is inmiddels gereed gekomen on de definitieve stichtingskosten zijn be kend. Uit een overzicht is gebleken, dat een deel hiervan rechtstreeks door de fa. wordt gedragen. De onderhandelingen, die met de firma gevoerd zijn, hebben geleid tot overeenstemming in die zin, dat het huurkoopbedrag zal worden ge delgd door betaling van annuiteiten, ge baseerd op een looptijd van 25 jaar en een rente van 4%% per jaar. De huurkoopovereenkomst zal voorts met inachtneming van verschillende voorwaarden worden aangegaan. Deze voorwaarden houden o.m. in, dat de kos ten van het uitwendig onderhoud, de premiën van de verzekering tegen brand- en stormschade en de zakelijke lasten door de gemeente worden betaald, maar aan de firma worden doorberekend. B. en W. zijn van mening, dat de aan de huurovereenkomst te verbinden voor waarden zodanig zijn, dat de gemeente onder alle omstandigheden wordt gevrij waard voor vermogensverliezen en stel len dan ook voor tot het aangaan van zulk een overeenkomst te besluiten. In de Algemene Politieverordening van onze gemeente wordt ook het vervoer van mest geregeld. In <<e praktijk is evenwel gebleken, dat dit niet voldoende onnodige overlast als gevolg dit vervoer te voor, dat SNEEKER NIEUWSBLAD er oereide en tal fan „suggesties” jown hwer op it nedige neipraet folge. Winterwurk It bisprek fan it winterwurk wie noch- al wiidweidich. It bistjür hat yn ’e hol le elke moanne fan it winterhjeljier to binutten. De foarste kritejoun is 9 nov. 1961, dan komme de Westra’s fan Stiens mei de revue „Op alle winen”. Mids desimber in joun mei amateurs üt ’e Drylzer jongerein is it doel. Min wol de jeugd tusken 12 en 20 ek ris gelegenheit jaen. Yn jannewaris komt de krite mei in eigen stik. Yn febrewa- ris in „ienmansshow? Yn maert in toanieljoun, mar dy hin- get óf fan hwat wy yn jannewaris bi- libbe ha. Ek hat it bistjür de foar- drachtkriich yn maert tocht. Mei de meiwurking fan allegearre sil ek dat wol yn oarder komme. By de rounfraech wiisde H. de Jong noch ris op de jongeren, dy ek har kans ha moatte. Ut de bernefoardracht- kriich komme al bipaelde stjerren nei foaren. Hy wol it dy hwat makliker meitsje om oan de slach to kommen. Vanmorgen werden de noordelijke provincies en Overijssel (voornamelijk Twente) getroffen door een storing in het electrische net. Deze storing, ver oorzaakt door overbelasting van het koppelnet, bracht vooral in het trein verkeer ernstige stagnaties. Verschil lende treinen hadden ongeveer twee uur vertraging. Ook zeer vele bedrij ven stonden volkomen stil. Dit is dan ook de reden dat men ons blad iets la ter dan gewoonlijk ontvangt. Om half elf werd de storing opgeheven, maar het duurde toen toch nog geruime tijd voordat men weer overal normaal stroom had. In Bozum werd zaterdag een klaver- jaspartij gehouden. De eerste prijs ging naar Sneek en werd 'gewonnen door J. de Jong. Verder was de uitslag: 2. J. van Asperen; 3. P. Bakker; 4. K. Stienstra, allen te Bozum; 5. J. Meijer, Weidum; 6. T. Buwalda, Bozum; 7. T. Boomsma, Britswerd; 8. P. Krol, Oos- terwierum. Er waren 25 deelnemers. Jounsprogramma It jounsprogramma wie op ’e noed fan it Fryske kunstnersboun. De foar sitter, notaris Tuinstra, wijde in yn memoriam oan Dr. Pieter Sipma en Mefrou van der Minne-Buma droech dêrnei in fers fan Dr. Sipma foar. Pater Hettema makke bikend, dat de oarkonde en priis foar 1960 foar it bést forsoarge boek takend wie oan de ütjowers Van Gorcum en Co. N.V. to Assen foar it boek fan M. Ooster- hout: „De recessie boeken van Sneek”. In de 2e klas A was het een goede dag voor de Westerein. Zelf wonnen de „readtsjes” zonder veel moeite met 4-0 van LSC, maar Haren, GRC en FVC ver speelden ieder een punt. Haren deelde met Nicator 3-3 en GRC met FVC 2-2. Harlingen deed knap werk want de jongens van trainer André Roosenburg wonnen met 2-1 van Friesland en kunnen dus iets ruimer ademhalen. Gruno en Vako gooiden het op een akkoordje (2-2). LAC met 2-1. Black Boys won na veel moeite met 3-2 van Freno en Stanfries met 3-1 van MKV ’29, dat lelijk afzakt. Lemmer ver loor op eigen veld met niet minder dan 6-0 van de Kooi. Steenwijk deed knap werk door in 2-1 te slaan. Bergum schijnt dit jaar grote plannen te koesteren, want opnieuw wonnen ze, nu met 3-1 van WZS, dat nu voor een belangrijke rol is uitgeschakeld. CAB verloor in Tjjnje met 2-1 en DTD met 4-2 van Dokkum. Warga schoot met scherp en won met 5-1 van Blue Boys. Dronrijp verloor met 2-0 van Oldeboorn en blijft hekkesluiter. Bergum’s voorsprong wordt steeds groter Als een land van schippers en schepen schut, de zo jong gestorven, doch hoogst bij uitstek, zal het niemand verwonderen I bekwame en zeer kunstzinnige oom van te vernemen dat Friesland tot in een na-!L. Wildschut (1871 - 1901). Hjj maakte bij verleden tientallen grotere of kleinere scheepswerven telde welke een belang rijke bijdrage leverden tot de welvaart eii bedrijvigheid van menige stad en menig dorp. De stad IJlst spande wel de kroon maar ook Grouw, Heeg en Joure telden mee terwijl Workum en .Makkum er niet minder mochten zijn. Sneek blies eveneens een behoorlijke partij trouwens, evenals Dokkum terwijl Harlingen meer in het bijzonder was in gericht op de Friese Admiraliteit, welke in haar bloeiperioden ettelijke honder den scheepstimmerlieden werk ver schafte. Fan de hege sadeltektoer fan de Mar- tinitsjerke to Boalsert waeide Freed breedüt de Fryske flagge. En mei re den. Hwant op dizze dei waerd yn it stedhüs de Gysbert Japicxpriis 1961 foar poëzy ütrikt oan drs. G. A. G. Meerburg (skülnamme Marten Sikke ma) to Grins en wie it de iepening fan de 19de Fryske Boekewike. De boai'gemaster koe likernóch om trije ure yn de riedseale it wolkom ta- roppe oan de hear Kommissaris fan de Kenninginne en leden fan Deputearre Steaten, oan de wethalders fan Boal sert en fortsjinwurdigers üt tal fan Fryske kulturele formiddens, oan gans bilangstellen len en boppeal oan de hear en mefrou Meerburg. Dêrop wie it wurd oan de hear Kom missaris fan de Keninginne, dy’t op him nommen hie de G. J. priis 1961, dy’t Dep. Staeten op advys fan de Kar- kommisje takend hie oan de hear Meerburg üt to rikken foar syn ünder skate dichtbondels, binammen foar de bondel „Seinen”. Yn syn rede brocht de hear Lint horst Homan tank oan it gemeentebi- stjür fan Boalsert, dat eltse kear wer op ’t nij it ütrikken fan de G. J. priis ta in bisünder barren wit to meit- sjen yn de stylfolle entourrage fan it gemeentehüs. Drylts. It foarsealtsje fan „Us Gebou” wie alhiel biset doe foarsitter S. Beet- stra de ledenjiergearkomste fan de Fryske foriening „Meiinoar len” iepe- ne. In lange wurklist wachte. In wurk- list, dy noch al oangripende foroarin- gen, foar de leden oer, bifette. Dêrom just wie it bistjür mei dizze greate op komst sa yn ’e es. Nei de wenstige din gen fan in jierforgadering kaem it fêststellen fan it ledenjild 1961-1962 Dit waerd nei bisprek forhege fan f 3.60 it echtpear ta f 4.— en foar losse leden fan f 2.40 oan ’t f 2.80 yn it jier. De twa ófgeande bistjürsleden de foarsitter S. Beetstra en it lid G. Mui- zelaar, waerden by akklemaesje wer ynhierd. De iverige en bikwame skriu- wer A. M. Schilstra lykwols forlit mei koarten Drylts en dus moast der in opfolger komme. Nei twa frije stemmingen waerd as sadanich J. Schilstra Czn. oanwiisd. It „ambt” bleau dus yn ’e famylje en it applaus nei de ütslach toande wol oan dat de leden der tige mei ynnommen wiene. Fan it sakelike diel stippe we oan, dat it ledental fan 170 op 223 spron gen is; de ynkomsten (mei de opname fan f 100.fan it spaerbankboekje!) f 944.91 bidroegen, de ütjeften f 934.82. Sa op ’t each in saldo en yn kas is noch f 30.09; mar eigentlik in tokoart fan f 70.Ek dêrom wie forheging fan it ledejild nedich, to mear om ’t it bistjür yn ’e holle hat it kommende winter- healjier elke moanne hwat to dwaen. Mei de forhege stipe fan it gemeen- tebistjür hopet de skathaldster mefr. Wiebïnga de saek finansieel slutend to krijen. De foarsitter spriek de skiedende skriuwer ta en stiek him noch al hwat yn ’e hichte, ünder applaus fan ’e oan wêzigen. En doe wie it wurd oan de sprekker fan de joun, de hear W. Nijboer fan Snits, socioloog foar de Stifting „Su- dergoa”, foar in praetsje mei neipetear. Der waerd mei nocht nei him harke. Alle hoeken fan it kulturele mêd hat Fryske Boek” spriek in ynliedend wurd, hweryn, hy noch al gans mei biswieren, dêr’t de Stifting mei to kam pen hie en mei folie winsken nei foa ren kaem. Hy miende, dat it Fryske boek it wier net stelle kin sünder de jildlike stipe fan de provinsiale oerheit. Hjirop iepene de Kommissaris yn in treflike rede de Fryske Boekewike. Hy dielde mei dat it Provinsiael bi stjür der earnstich oer tinkt jildlike stipe to jaen foar de fierdere ütjefte fan de folsleine wurken fan Shake speare yn de masterlike oersetting fan Douwe Kalma. Eerste winst voor Ennnen Emrnen zorgde voor een verrassing door in Delfzijl met 3-0 van Neptunia te winnen en de laatste plaats te verlaten ten koste van Alcides, dat nu weer met 0-1 verloor van WW. Het belangrijke duel in Coevorden tussen Germanicus en Groningers met werk, met name op Oudejaarsavond, mo- nog steeds aan. Jubbega won op eigen gelijk te maken en de aanwijzing van de veJd met 3-1 van Oosterparkers, terwijl en Rood Geel de punten deelden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1