Waterpoort-krabbels I Het Ruys Co. naar Australië, Nieuw Zeeland en Canada WW «ilt foto's otrtdkii I uai| B i U •1 door Speurder IJLST WYMBRITSERADEEL en van BUITENLANDS OVERZICHT AGENDAJ Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Ht aft! Donderdag 19 okt. 1961 116e jaargang no. 84 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Twee doden na slippartij met vrachtauto Dodelijk ongeval bij Deersum Buitengewoon succes voor rij vereniging „Tusken de Marren” Johan Bok muzykmeiwur- ker fan de Fryske Kultuerreid Prachtig resultaat voor de kankerbestrijding Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Geen tijdslimiet meer voor vredesverdrag met Oost-Duitsland - i f SNEEKER NIEUWSBLAD (handels i 'f film: in ¥-ï,? *;■- Tegenstellingen AMICITIA THEATER of de Sandfirden 262.25; Nijhuizum 142.25; Op- Uitwellingerga ƒ126.70; Maandag 23 oktober t.e.m. woensdag 25 oktober iedere avond te 8 uur film Een les in liefde. Donderdag 26 oktober ’s avonds 8 uur film: Verloren illusie. De kleedkamers op het Sneekterrein naderen hun voltooiing. Menige be zoeker zal al gezien hebben, dat de spelers hier een prima gelegenheid krijgen om zich om te kleden. Ook de zfjkant van de tribune is „versteend”, zodat de toeschouwers zich zonder angst en vrezen neer kunnen zetten. Wie goed gekeken heeft zal tevens gezien hebben, dat dit eén resultaat is van hard werken van de leden on derling, met elkaar en dat ook de be stuursleden, letterlijk en figuurlijk, de handen uit de mouwen hebben gesto ken. Uit deze logica concludeerde mijnheer dat het een storing moest zijn. Maandag 23 t.e.m. vrijdag 27 oktober Beddenshow in Wester’s Woningin richting, Grootzand 33-35. Dagelijks geopend van 8.30-12, 2-6 en 7.30-10 uur. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS ge- hen kantoor voor admini stratie en redaktie: JEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. Vrijdag 20 oktober t.e.m. zondag 22 ok- ber iedere" avond te 8 uur en zondag middag tevens te 5 uur film: Rhap sodic der Hartstochten. Moet U soms ook lang wachten in het postkantoor? Laat het een troost we zen, dat U niet de enige bent. Tussen de middag, zo tussen twaalf en twee staan er lange rijen mensen te wach ten voor de loketten. Het is vreemd, maar voor enkele hangt dikwijls een bordje „gesloten”. Misschien een per soneelstekort? Ik weet het niet, wat ik wel weet, is, dat het soms ver schrikkelijk lang duurt. Mijn achter buurman dacht er zeker ook zo over, gezien zijn verzuchting: „Nou, als ik aan de beurt ben, ben ik meteen aan mijn A.O.W. toe Vorige week is er in het dierenpark van ’t Burgemees ter een Het militaire bewind in Turkije dat in mei 1960 door een revolutie de democra tische partij van Menderes van de troon stootte, heeft zondag parlementsverkie zingen laten houden, waarbij de demo cratische partij verboden was. De over winnaar is de oude partij van Ataturk, de republikeinde volkspartij van de oude Inonu, die er echter niet in is geslaagd de absolute meirderheid te veroveren. Zij zal een coalitie moeten aangaan met vermoedelijk de Nieuw Turkjje-partjj, die vooral in intellectuele kringen aanhang heeft. Het merendeel van de stemmen van Menderes’ partij is overgegaan op de Rechtspartii, die het niet helemaal onder stoelen of banken heeft gestoken wat te hebben afgedongen op de dood vonnissen van Menderes en twee van zijn volgelingen, iets wat diepe indruk op het Turkse volk heeft gemaakt. Als eerste werd de kleurenfilm „Wil lem Ruys” vertoond, de negen weken durende wereldreis van dit trotse zee kasteel naar Australië en Nieuw-Zee- land via het Suezkanaal en vandaar over de Indische Oceaan en door het 82 km lange Panamakanaal naar het Zuiden van Noord Amerika, vanwaar dan weer via Bermuda koers wordt gezet naar de thuishaven Rotterdam. De bezoekers kregen een duidelijk en verleidelijk beeld van de vele ge neugten welke zo’n zeereis biedt, zo wel aan boord als in de havensteden, die worden aangedaan en op de toch ten en excursies welke van daaruit met comfortabele bussen kunnen wor den gemaakt. Na de pauze volgde de Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract idv.) lager. Abonnementsprijs t 3,— per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Hedenmorgen is er bij Deersum, ver moedelijk door slippen, een personenauto uit Sneek, tegen een boom gevlogen. Van de beide inzittenden werd de 33-jarige heer J. v. d. Leiden, wonende Roerstraat 13 alhier, op slag gedood. De andere in zittende, de heer Piso, vertegenwoordiger van garage De Vries, waaraan de auto toebehoorde, werd zeer ernstig gewond naar het Sint Antonius Ziekenhuis ver voerd. De heer Van der Heiden, die contact ambtenaar was van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, laat een vrouw en twee jeugdige kinderen, een meisje van twee jaar en een baby van twee maanden, na. Ook de voetbalvereniging ONS leidt door dit tragisch ongeval een ernstig verlies. De heer V. d. Heiden was nl. een van haar jeugdleiders. De inzameling ten bate van de kanker bestrijding heeft in de dorpen van Wym- britseradeel het prachtige resultaat op geleverd van f 2817.70, t.w. Oudega, Idzega en Gaastmeer en penhuizen en Gauw 65.55; Goënga 70.25; Offinga- wier 70.50; Scharnegoutum en Loënga 281.35; Blauwhuis 79.25; Westhem 40,Abbega 75,75; Nijland 182.75; Wolsum 46.40; IJsbrechtum, Tirns en Tjalhuizum 223.-; Hommerts- Jutrijp 245.50 Woudsend c.a. 383.60; Oosthem 167.10; Folsgare 73.-; Heeg 282.50 betrekking had op liefde levenslesje inhield. Ook was valt te memoreren, dat Chroestsjov er niet op zou staan, dat het vredesverdrag met Oost-Duitsland vóór het einde van het jaar ondertekend zou worden, indien het Westen bereid zou zjjn het Duitse probleem op te lossen. Dat betekent al leen, dat Chroestsjov wil vermijden, dat het Westen een gesprek zal weigeren om dat dat onder druk tot stand zou komen. Maar het was al duidelijk, dat de tijdsli miet vervallen was, want de laatste tijd was er geen sprake meer van de formu le „voor het einde van het jaar”. In de tweede plaats heeft Chroestsjov aangekondigd, dat de serie kernexplo sies in Rusland nog deze maand zal op houden met de ontploffing van een bom van 50 megaton, ofwel 50 miljoen ton tnt. Deze bom zal 2500 maal de kracht heb ben van de bom, die de Amerikanen in 1945 op Hirosjima hebben gegooid. Niet zo lang geleden pochte Chroestsjov over een bom van 100 megaton. Deze zal niet beproefd worden, omdat men, zoals Chroestsjov zeide, bang was, dat de ei gen ruiten zouden breken. Men blijft overigens nog in het duister tasten over de bedoelingen van Chroest sjov bij de hervatting van de kernproe ven, die Ruslands naam bij een aantal neutralen toch wat geschaad hebben. Wa ren er inderdaad dringende technische redenen, welke hem er toe hebben doen besluiten, of was het alleen te doen om de tegenstander te intimideren? Mis schien allebei, hoewel men ook niet kan uitsluiten, dat hij van de gelegenheed profiteert om de staking van de proeven als een uiting van vredeswil naar voren te schuiven. Wat de interne kanten van het par tijprogram betreft, hierin klinken opti mistische geluiden door. Rusland heeft het socialistische stadium achter zich gelaten, dat in 1939 in grote trekken be reikt was, en kan zich nu gaan wijden aan de communistische maatschappij. In de komende twintig jaren wil men dat bereiken, vooral ook door een grote uitbreiding van de produktie, waarbij het doel is Amerika in te halen. Het nationa le inkomen zal tot 1980 met 400 pet. moeten toenemen; de industriële pro duktie met 500 pet.; de vleesproduktie met 300 pct.; de melkproduktie met 200 pet. en de graanproduktie met 100 pet. De woningbouw zal de bijzondere aan dacht krjjgen. Doch, om op de Berlijnse affaire terug te komen, van een verdere verzachting van het Russische standpunt is niets ge bleken. Dat komt net in een tijd, dat het lichte optimisme, dat in Washington voel baar werd, weer aan het verdwijnen is. Men heeft daar alle gegevens weer eens doorgenomen en zich de vraag opnieuw gesteld, wat de diepere bedoelingen van de Sovjet-Unie zijn. De stroming wint daar nu veld, dat het Chroestsjov min der te doen is om het treffen van ’n ver gelijk, dan om het Westen en in het bij zonder de Ver. Staten te vernederen. In de eerste plaats is het duidelijk gewor den, dat Rusland er op aanstuurt, dat bij een regeling over Berlijn alle politie ke, maai' ook economische banden met West-Duitsland verbroken zullen wor den, hetgeen zou betekenen, dat deze stad ten dode zou moeten worden opge schreven. In de tweede plaats meent men, dat de bedoeling is West-Duitsland van zijn bondgenoten te scheiden en zo de Noord- atlantische Verdragsorganisatie een slag toe te brengen. Men hoopt van Rus sische zijde, dat aarzelingen bij de Ame rikanen de West-Duitsers tot het in zicht zullen brengen, dat de bescherming van ’t Westen, en met name van Ameri ka, als puntje bij paaltje komt, niets'te betekenen heeft, dat de Westelijke Mo gendheden haar woord niet gestand doen en niet willen blijven ijveren voor de Duitse hereniging, en dat daardoor de weg zal worden vrijgemaakt voor een vlucht in de neutraliteit. Dit alles be hoeft natuurlijk niet op slag gerealiseerd te worden. Er moet alleen de basis voor worden gelegd. De bedenkelijke toestand in Zuid- Vietnam, waar de communistische strijd krachten in omvang toenemen, heeft pre sident Kennedy er toe gebracht zijn mili taire raadgever, generaal Taylor, naar dat land te sturen voor een onderzoek. Het Amerikaanse animo om troepen naar het bedreigde land te zenden neemt zienderogen af, maar men hoopt met een modern opleidingsprogram het rege ringsleger beter in staat te stellen het hoofd boven water te houden. WOUDSEND. De Rijvereniging „Tus ken de Marren” alhier heeft deelgeno men aan de streekwedstrijden te Mak- kum en dit is een buitengewoon suc ces geworden. In Dressuur klasse N werden door haar leden de volgende prij?en be haald: le prijs mej. T. Kooistra met „Lu cas”; 3e prijs mej. A. Schurer met Yolanda”; 4e prijs de heer I. Osinga met „Fosca”. Tevens werd met klavertje drie een derde prijs behaald. Het is te begrijpen dat onze rijvere niging na deze succesvolle dag, met voldoening de terugtocht aanvaardde. Op de Apeldoornseweg tussen Hoen- derloo en Otterloo is woensdagmiddag een vrachtauto met aanhangwagen op de gladde weg geslipt en tegen een boom gereden. Twee van de drie in zittenden waren op slag dood, de 22-ja rige chauffeur J. H. van Doorn werd levensgevaarlijk gewond. De slacht offers zijn de dertigjarige E. van Zoe- len en zijn achttienjarige broer Anton uit Doorn, aldus meldt het Alg. Dag blad. De vrachtwagen, die uit de richting Apeldoorn kwam, begon voor de hoofd ingang van het nationale park De Hoge Veluwe te slippen. Hij reed door de linkerwegberm en over het fietspad ’t bos in. Tegen een dikke dennenboom, die werd ontworteld en afknapte als een lucifer, kwam de auto tenslotte tot stilstand. Hij kantelde en bleef aan de voet van een heuvel liggen. De chauffeur kon direct uit het wrak worden bevrijd. De beide broers zaten echter zo vast in de cabine bekneld, dat een militaire takelwagen en een snijbrander van de Edese brandweer nodig waren om de slachtoffers te kun nen bergen. Tegenstellingen tussen de Westduit- se en Amerikaanse opvattingen waren al bekend. De consessies, waarmee men In Washington speelde, zoals de erkenning de facto van Oost-Duitsland, waren een doorn in het cog van Bonn. De Westduit- se regering was van oordeel, dat elke concessie de eetlust van de Russen slechts zou aanwakkeren en het ver trouwen in de weerstandskracht van de Westelijke wereld zou ondermijnen. Zjj vindt hierin een grote steun in generaal De Gaulle, die zo ver gaat, niet met Rus land te willen onderhandelen voordat dit het bewijs heeft geleverd een gesprek zonder dreigementen te aanvaarden. Pal staan is het enige advies van De Gaulle, die meent, dat Rusland dan vanzelf zal inbinden. Niets doen en afwachten bij het ge sprek met Rusland, maar ook weigeren deel te nemen aan geallieerd overleg, is nu de Franse politiek, waardoor een ver gadering van hoge Westelijke ambtena ren in Londen over juist Berlijn, woens dag niet kon doorgaan. En op deze con ferentie had men nog wel willen vaststel len, wat in de Berlijnse zaak het bijkom- Op verschillende plaatsen in de stad worden nieuwe zebrapaden aangelegd en oude weggehaald. Op het hoekje van de Gedempte PolOosterdjjk heeft men ook een nieuw zebra-pad aangelegd. De voorrangsregels voor voetgangers die 1 nov. a.s. in gaan, zullen onge twijfeld een beet je orde in de chaos op deze „vier sprong” scheppen. Donderdag 19 oktober te 8 uur film: Maar toen van de zomer. As muzykmeiwurker fan de Fryske Kultuerried is bineamd de hear Johan Bok üt Snits. De hear Bok hat yn Utert oan it konservatoarium studear- re en dêr syn einddiploma piano helle. Hy studearret nou noch foar syn di ploma skoalmuzyk, dat hy meikoarten hopet to heljen. Hy jowt les oan de Rykskweekskoalle yn Ljouwert en oan de Lanbouopliedingsskoalle yn Drach ten. Troch it wurk dat hy ek foar de Re gionale Omrop Noard en East oant nou ta dien hat, is hy yn gans formiddens yn Fryslan gjin ünbikende. Dinsdagmorgen is in het grote nieuwe congresgebouw in Moskou het 22ste con gres van de Russische communistische partij geopend met een rede van Chroest sjov, waarin hij het nieuwe partijprogramma toelichtte en tevens een overzicht gaf van de internationale toestand, zoals Rusland die ziet. In vele gevallen is Chroestsjov niet buiten de platgetreden paden gegaan. De vreedzame coëxisten tie ontbrak niet, de verdeling van landen in vredelievende, lees communistische of daarmee sympathiserende landen en imperialistische landen of daarmee heu lende mogendheden, klinkt vertrouwd in de oren, de communistische ste -• aan alle landen, die voor hun vrijheid vechten, was ook niets nieuws evenmin als de wens, de handel met alle landen van goede wil uit te breiden. Op ’t gebied van de practische politiek j stige en wat het essentiële is, dus, waar- x- - x>_x r-,1-x_sover men concessies zou kunnen doen en waarover niet. Want dat het Westen niet het gehele Russische voorstel inzake Ber lijn kan slikken zonder sterk prestigever lies is duidelijk. De niet-esseptiële za ken zouden echter kunnen dienen om Rusland iets voor te houden, waardoor het ook niet geheel met lege handen zou blijven als het zou terugschrikken voor grove middelen. vergaderingen als debater optrad. Hij werd opgevolgd dooi' zijn zoon Joh. Boeijenga na wiens vertrek de heer Beute de boekhandel voortzette. Nu is het sinds kort de speciaalzaak in baby-artikelen van de heer Wierdsma, die voor dit doel de gehele beneden verdieping heeft laten verbouwen en moderniseren. In het tegenwoordige pand van de heer Metz is, wat de branche betreft, geen verandering gekomen. Voor hem was dit nl. de manufacturenzaak van de Gebr. Homan, twee vrijgezellen, die ook parapluies en parasols ver kochten. Hiervoor waren ze in Sneek zelfs „het” adres, want volgens de volksmond hadden ze altijd een goëti „zin”. Als het slecht weer was verkoch ten ze nl. parapluies en bij zonneschijn parasols. Zoals uit de foto blijkt heeft Bervoets er ook tijdelijk in gezeteld, maar vermoedelijk was dat nog vóór de Gebr. Homan. Tenslotte zien we dan nog de winkel nu de televisie- en radio-afdeling van Nico Silvius. Voorheen was het een banketbakkerij, eerst van Smit, daar na van Deenik, maar daarvoor moet het een herenhuis zijn geweest waarin o.a. dokter Grebe zou hebben gewoond. Het bovenhuis werd, toen deze foto gemaakt werd, bewoond door de heer Arnold Lampe, firmant van de Gebr. Lampe, die hun dameskleding-bedrijf hadden in het grote pand waarin nu de beddenafdeling en woninginrichting van de heer Metz zijn ondergebracht. Over zebrapaden gesproken, het is Speurder opgeval len, dat de oversteekplaatsen van de Leeuwarderweg van zebra-paden ver anderd zijn in „loopbanen”, aange geven door rechte witte strepen. De storing in het electriciteitsnet ver oorzaakte in het bedrijfsleven ernstige stagnaties, maai’ ook de huisvrouwen waren gedupeerd engeschrokken. Een Sneker huisvrouw was druk bezig te stofzuigen, maar plotseling wou dat ding niet meer. Manlief werd opge dragen een monteur te halen om de motor na te kijken. Voor hij de hoek om was, riep zij hem al achterna: „Man, kom maar terug, de wasmachi ne van buurvrouw doet het óók niet!” de Hooppark kleine lama geboren. Ik heb U daar al iets over verteld, we zijn nu echter weer op be zoek gegaan met de bedoeling een foto van de kleine te maken. Ja, het is ondertussen al flink gegroeid. Misschien heeft U wel eens ondervonden, dat de lama nogal agressief is en vooral als ze een jong hebben. Zij hebben de neiging ie mands gezicht te gaan besnuffelen, wat, als je niet weet dat ze verder geen kwaadaardige bedoelingen heb ben, nou niet zo leuk is. Moeder lama stapte dan ook kordaat op Onze foto graaf af, die haar echter wist te kal meren. Zij was er echter niet toe te bewegen haar jong te laten kieken. Met behulp van de „overheid” in de vorm van verzorgers is het tenslotte toch gelukt. Het was koud, nat en moeilijk, maar hieronder kunt U het resultaat bewonderen. KLM-film „De emigrant is niet van gis teren” welke eveneens zeer fraaie kleurenfilm de kijkers meeneemt op een vliegreis naar Montreal in Canada. Tevens wordt hun getoond hoe zorg vuldig zo’n reis wordt voorbereid, ook wat het vliegtuig betreft en met welke zorgen en moderne gemakken ze op de ze elf uur durende reis worden omringd. En dit alles wordt nog eens extra ge accentueerd door de geestige tekenin gen van een even lang durende reis met de trekschuit van Amsterdam naar Leiden in de 18e eeuw, waarmee de op namen over de fascinerende vliegtocht werden afgewisseld. Tijdens de pauzes werden nadere in lichtingen gegeven over de bootreis naar Australië en Nieuw-Zeeland wel ke ook met de „Oranje” en de „Johan van Oldebarneveldt” van de Maat schappij „Nederland” gemaakt kan worden, en speciaal de aandacht ge vestigd op de bezoekreizen welke de Scheepvaartmij. „Transoceaan” voor ouders van emigranten daarheen or ganiseert. Hiervoor bestaat nl. de mo gelijkheid de helft van de passagekos- ten vooruit te betalen en het resteren de bedrag af te betalen uit AOW, pen sioen of andere regelmatige inkomsten. Verdere bijzonderheden hierover kan met verkrijgen op het kantoor Ruys Co., Waterpoortsgracht alhier, waar ook inlichtingen over alle mogelijke andere reizen per boot of per vliegtuig worden verstrekt. Het waren voor ’t merendeel ouders van emigranten die gisteravond de goed bezochte filmavond van het reis bureau Ruys Co. alhier in Restau rant Piso bijwoonden. Daar werden nl. films over een reis naar Australië, Nw. Zeeland en Canada vertoond, de lan den waarheen hun kinderen zijn ëmigreerd. Verschillenden van hadden de lange maar mooie bootreis naar Australië en Nieuw-Zeeland al eens gemaakt, zodat ze deze nu nog eens konden beleven, terwijl zij die nog niet zo gelukkig waren al vast een voorproefje kregen van het vele moois dat hun te wachten staat als zij ook eens zo’n reis zullen of zouden kunnen maken. Zondag 22 oktober te 2.30 uur Door het dolle heen. Een stukje van het Grootzand in het laatst van de vorige eeuw waar sinds dien ook heel wat verbouwingen tot stand zijn gekomen. Links een gedeelte van het winkel pand, waarin nu de afdeling electrische apparaten, wasmachines, verlichtings artikelen en sanitair van Nico Silvius is gevestigd. Voordat het deze bestem ming kreeg was het een viswinkel. Eerst van Glastra, daarna van Koop- mans. Nog eerder de manufacturen zaak van Wiebenga, die later naar Leeuwenburg verplaatst werd en ten tijde van deze foto de winkel in snoep- waren van de heer Culp, speciaal in ulevellen welke door oude lieden als thuiswerk werden verpakt. Bij elke ulevel was een rijmpje ingesloten dat veelal een heer Culp - een man van het oude volk - bekend om zijn grote Sinter klaastafel met draaiende zon. Het naastgelegen pand heeft aan ve lerlei zaken onderdak verleend. Vóór deze foto gemaakt werd aan de tabaks fabriek en winkel van Bloemen die hierheen verplaatst waren van de hoek Kruizebroederstr.-Nw. Burgstraat op welke plaats toen het Kledingmagazijn van Gebr. Bervoets werd gebouwd, zo als wij onlangs al eens hebben beschre ven. De heer Arnold Bloemen genoot vooral bekendheid door zijn prima Modjo sigaren van twee cent Nadat dit bedrijf was opgeheven, werd de galanteriezaak van de heer Oosterbaan er in gevestigd en na deze de boekhandel van de heer J. W. Boeij enga, die ook het anti rev. blad „De Getuige” uitgaf en veel in politieke Donderdag 19 oktober. Filmavond door de Ned. Chr. Reis Vereniging in „Aere Perennius”, Kleinzand. Aan vang 8 uur. Vrijdag 20 oktober: Oriënteringsrit te Makkum. Start Hotel „De Zwaan”, ’s avonds 7.30 uur. Zondag 22 oktober ’s avonds 8 uur Kerkconcert in de Herv. Kerk te Oosthem door het Chr. Vocaal Dub bel Kwartet te Menaldum met J. W. Boeijenga aan het orgel. Zondag 22 oktober. Dansen in Café Boermans te Bolsward. Muziek Or kest Ger. Wiersma. I 1 ’•ll" W-' FF

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1