Vrachtauto in hoekhuis opgereden Raadsvoorstellen Wymbritseradeel Kerkconcert Oosthem AGENDA J Belangrijke aanwinst voor vijfjarige Sneker Scheepsbouw Unie Van zon en verre, maar bereikbare landen I van WY M BRITS ER A DEEL IJLST en Boerenleenbank Woudeend vierde haar vijftigjarig bestaan I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 23 okt. 1961 116e jaargang no. 85 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD R. Tjallema overleden kwam Reünie familie Poiesz f 25.000.- viel in Sneek J. N. Chr. Plattelands Vrouwen Bond Nederlands Bijbelgenoot schap (Friesland) vergader de in Sneek Geslaagd „Jeugd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en en Muziek” met jazz Biallostersky komt! XJÉrT714 SNEEKER NIEUWSBLAD (handels Subsidie aan Kerkkoren Instandhouding o.l.s. te IJsbrechtum Aanschaffing leermiddelen Aankoop krotwoningen Aangehouden subsidie-verzoeken Garantie geldlening bouwspaarder Wintersport met zonnewarmte V AMICITIA THEATER Kosten openbaar gewoon lager onderwijs Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS En door Onze vroegere stadgenote, Mej. IJ. H. de Jong, thans te Utrecht slaagde te De venter voor het examen chemisch Be- drijfsanaliste diploma A. Donderdag is in ,,Aere Perennius”, al hier de jaarlijkse Provinciale Bybeldag Friesland van het Nederlands Bijbelge nootschap gehouden. De dag werd uit stekend bezocht en de voorzitter ds W. Wiersma van KoIIum, kon afgevaardig den uit alle delen van Friesland verwel komen. B. en W. stellen voor een garantie voor rente en aflossing te verlenen ten behoe ve van de bouw van een door- de heer H. K. H. Brenninkmeijer alhier in IJs brechtum te bouwen woning, zulks op naam van zijn echtgenote. De was- en kleedgelegenheid voor de v.v. Heeg baar wjj vernamen is op lot nr. 3851 van de Nederlandse Staatsloterij een prijs gevallen van f 25000,-. Het lot is in Sneek verkocht, resp. als een half lot en vijf tientjes. Maandag 23 oktober t.e.m. woensdag 25 oktober iedere avond te 8 uur film Een les in liefde. Donderdag 26 oktober ’s avonds 8 uur film: Verloren illusie. Maandag 23 t.e.m. vrijdag 27 oktober Beddenshow in Wester’s Woningin richting, Grootzand 33-35. Dagelijks geopend van 8.30-12, 2-6 en 7.30-10 uur. Met de eigenaren van twee krotwonin gen onder één dak in de Brouwerssteeg te Woudsend is overeenstemming bereikt over de aankoop hiervan. De ene, is nog in gebruik als bergplaats, de andere is onlangs leeg gekomen door vertrek van de bewoners. B. en W. stellen voor de woningen aan te kopen. Zjj zullen zo spoedig mogelijk na de overdracht worden afgebroken. Het bestuur der Herv. school te Hom- merts vroeg in augustus jl. medewerking voor de aanschaffing van taalboekjes t.b.v. het onderwijs in de Friese taal. Het is B. en W. gebleken, dat deze boekjes speciaal zijn geschreven voor de tweetalige situatie op de Friese scholen en voor deze scholen dan ook vrijwel on misbaar zijn. Zij stellen dan ook voor de gevraagde medewerking te verlenen. Op 5 november 1958 besliste de raad in verband met de daling van het aantal leerlingen van de o.l.s. te IJsbrechtum beneden het voor de gemeente geldende minimum van 50, dat de instandhouding van deze school werd gevorderd. Thans bedraagt het aantal leerlingen 40, onder wie 14 aan wie binnen een af stand van vier kilometer het voor hen verlangde onderwijs niet kan worden ge geven. Aangezien deze school bovendien de enige o.l.s. in de gemeente is, achten B. en W. haar voortbestaan noodzakelijk en gewettigd, zodat zij voorstellen we derom in die zin te besluiten. Het jaarlijks verloop van de exploitatie bjj het openbaar gewoon l.o. moet aan de besturen der bizondere scholen worden medegedeeld, opdat deze in staat worden gesteld de exploitatie van hun scholen hierbij aan te passen. De werkelijke kosten voor de o.l.s. te IJsbrechtum hebben het vorig jaar totaal f 1950,38 bedragen, f 247,48 minder dan beschikbaar was gesteld. Ingevolge de bepalingen der L.O. wet 1920 kan hiervan echter geen verrekening plaats vinden. De bizondere scholen ondervinden hier van dus geen nadeel. mei Lyts Alle Vijf jaar geleden startte de heer A. Nugteren op het Eiland alhier met een scheepswerf met als voornaamste doei het bouwen van nieuwe schepen. En hier in is hü ook geslaagd. In deze korte pe riode bouwde hij nl. zestien schepen, vijf tien op de dwarshelling, w.o. twee grote motorvrachtschepen en in de hal een vis- kotter, die zeer binnenkort in zijn ele ment gaat. En onder bouwnummer 17 is onlangs de kiel gelegd voor een Rjjnmo- torvrachtschip van zevenhonderd ton, het grootste tot nu toe. Het personeel steeg in deze tjjd van drie tot zeventien man. Donderdagmorgen vergadert de Raad der gemeente Wymbritseradeel. Het aan- vangsuur is op half negen gesteld, omdat na afloop de jaarlijkse inspectietocht door de gemeente voor de begroting 1962 gemaakt wordt. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. Bij de ingekomen stukken bevinden zich verzoeken om subsidie van het R.K. kerkkoor te Woudsend en het Herv. kerk koor te IJsbrechtum. B. en W. hebben deze verzoeken in handen gesteld van de Kulturele Ried om advies, die mededeelde, dat kerkkoren voor wat hun culturele activiteiten be treft niet gelijk zijn te stellen met „nor male” zangkoren. Niettemin treden ze af en toe in het openbaar op bjj festivals e.d. en zijn ze tevens lid van de Gemeen telijke federatie van zangkoren. Om deze redenen adviseert de Ried dan ook de subsidie voor deze categorie koren te bepalen op f 35,- per jaar. De gemeente telt vijf kerkkoren, t.w. drie R.K. koren te Woudsend, Blauwhuis en Heeg en twee Herv. koren te IJsbrech tum en Oppenhuizen. B. en W. kunnen zich met dit advies verenigen en stellen voor aldus te beslui ten. In de vergadering van 30 december 1960 werd de beslissing op enkele ver zoeken om subsidie, eventueel verhoging van het bestaande, aangehouden, daar nog geen nadere gegevens bekend waren over de nieuwe financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. Deze wet is wel aangenomen maar er is nog geen juist beeld te geven bjj toepassing van de nieuwe voorschriften, aangezien diverse ontvangsten slechts globaal kun nen worden geraamd. Nu de opmerkingen van Ged. Staten over de begroting 1961 zijn ontvangen, vertoont deze echter een zodanig beeld dat naar de mening van B. en W. geen gunstig advies kan worden uitgebracht over de aangehouden adressen. Zij stellen dan ook voor hierop voor 1961 afwijzend te beschikken. Een uitzondering wordt echter gemaakt voor het adres van de Ver. tot exploitatie van Chr. Gezond- heidskolonies in Noord-Nederland, afd. Scharnegoutum. B. en W. stellen voor de subsidie aan haar voor uitzending van kinderen naar vakantie-koionies te ver hogen van f 0,75 tot f 1,- per kind per dag, met een maximum van zes weken. klederdracht verschijnt, we zagen de dui zenden schapen op weg naar de jaar markt, de blonde kinderen van het land, de vissers, de warmwaterbronnen - en kregen de indruk van een boeiend land in merkwaardige heldere kleuren. Tus sen haakjes - met die ijzige kou valt het wel wat mee. Wie het goede tijdstip, in overleg met de NCRV, kiest, kan er ge nieten van een heerlijke warme zon en baden in water dat lekker op tempera tuur gehouden wordt. Vorige week maandag en donderdag is het vijftigjarig bestaan van de Coop. Boerenleenbank te Woudsend op feeste lijke wijze in het gebouw der Ned. Herv. Gemeente herdacht. Hiervoor waren alle leden met een huisgenoot (e) uitgenodigd. De eerste avond bevonden zich onder de genodigden ook burgemeester en wethou ders onzer gemeente met hun echtge notes. de rem op het gaspedaal heeft getrapt. De auto, die aan de voorzijde ernstig werd beschadigd, kón nl. op eigen kracht uit het huis worden gereden. Enige uren tevoren waren de omwo nenden ook al opgeschrikt, toen op het kruispunt Roerstraat-Drakenstraat twee personenauto’s op elkaar botsten. De ene werd bestuurd door de musicus R. de Jong, wiens collega, die naast hem zat uit 't enige malen rondtollende lelijke eendje werd geslingerd, maar evenals De Jong geen letsel opliep. De bestuur der van de andere auto, een Ford Anglia, die geen voorrang verleende, kwam er ook goed af. De auto’s liepen echter schade op. Een geluk bij dit ongeluk was, dat de bewoners, de bejaarde mevrouw Tjjsma- de Jong en haar dochter, die gewoonlijk in het zonnige achtergedeelte van de Engelse kamer zitten, niet thuis waren. Ze waren een kwartier tevoren naar de stad gegaan. Van de inboedel werd de vloerbedekking door de vallende stenen beschadigd, terwijl ook het televisie toestel dat in de hoek stond en door de auto met tafel en al werd weggedrukt, evenals de vitrages en gordijnen scha de opliepen. Een aannemer, die door de politie ont boden werd om de schade aan het huis op te nemen alvorens de vrachtauto te rug mocht rjjden, schatte deze op plm. vijfduizend gulden. Hij liet ook zo gauw mogelijk enige knechten komen om het muurwerk te stutten en de openingen voorlopig met houten schotten te dichten. Volgens ooggetuigen reed de wagen niet hard, toen hjj uit de Zeilstraat kwam en de bocht naar de Roerstraat nam. De beide inzittenden, de 18 jarige K.B, die de wagen bestuurde en de 17 jarige N.B. verklaarden, dat het stuur vast ge raakt was en zij de auto, nadat deze over het trottoir en door de draadaf- sluiting was gereden in het natte gras van de zijtuin niet tot stilstand konden brengen. De mogelijkheid is echter ook niet uitgesloten, dat de bestuurder, die geen rijbewijs heeft, inplaats van op mede namens de aannemer de heer Wiersma te IJlst een electrische klok. Verder spraken nog de heer S. B. Bos, directeur van „Landustrie” die de kracht- en lichtinstallaties aanbracht, en de heer De Vries namens de n.v. Houthandel S. O. de Vries te IJlst en als vriend. Ook zij kwamen niet met lege handen. I Wü zoeken onze vakantiegenoegens te genwoordig steeds verder van huis. Het veel bezongen reisje langs de Rijn-Rijn- Ryn van onze grootouders, is al lang veranderd in een reisje naar Italië en wie mee wil zingen in het reizigerskoor moet veel verder trekken. Hebt U wel eens gedacht over een reisje naar Ijs land? Wij niet. Misschien om de ijzige naam. Maar de Ned. Chr. Reis Vereni ging wel. Deze vereniging organiseert nl. reizen naar Ijsland en wat men daar te zien krjjgt toonde ze door middel van een filmpje dat donderdagavond tijdens een NCRV filmavond in Aere Perennius ge draaid werd. Men bracht de belangstellenden naar de hoofdstad met grote moderne gebou wen maar ook met 'n presidentsvrouw, die op feesten in de prachtige nationale Op 5 juli jl, verleende de Raad aan de v.v. Heeg een subsidie van f 2800,- in de kosten van de bouw van een nieuwe was en kleedgelegenheid op haar terrein. Naderhand werd van Ged. Staten be richt ontvangen, dat ter dekking van de jaarlijkse lasten hieruit voortvloeiende, op een subjectieve verhoging van de al gemene uitkering uit het Gemeentefonds mag worden gerekend. Door het toekennen van deze extra uit kering moest nog een vorm gezocht wor den voor de bouw van de kleedgelegen heid. De beste oplossing lijkt B. en W. ------ uav V*..— „V—WH..J de jazz gedoken, die zijn oogsprong en daarna verhuurd aan de voetbalver eniging. Het besluit tpt toekenning van de genoemde subsidie kan dan vervallen. Waar aan de verhoging de voorwaarde is verbonden dat de werkzaamheden voor 1 november a.s. een aanvang moeten hebben genomen, stellen B. en W. voor de bouw onderhands aan te besteden aan een aannemer uit Heeg en boven vermeld raadsbesluit in te trekken. Zonnewarmte kan men ook vinden in een wintersportvakantie. Het prachtige filmpje uit Vorarlberg, Oostenrijk, liet het zien. Skieën in de zon, modeshow en muzikale genoegens in de zon - mocht U de verleiding van deze film niet kun nen weerstaan ga dan inlichtingen over wintersportreizen vragen bü de NCRV. Op deze filmavond werd er al iets over uit de doeken gedaan o.a. de kosten van een garderobe voor de wintersport. Ver moeide mensen kunnen heerlijk uitrusten in zo’n vakantie en ook is men niet alleen op skieën aangewezen. Men kan er ook verrukkelijk wandelen. De NCRV geeft alle inlichtingen. De vertegenwoordiger van de vereniging vertelde dat het hoofdbestuur dankbaar melding mhakt van een gezonde groei van de NCRV. Dit jaar had men 10500 in schrijvingen op de reizen, 1200 meer dan vorig jaar. Men is bereid de leden in al les behulpzaam te zijn. Mocht men bv. interesse hebben voor de familie bezoek- reis naar Canada, vertrek 21 mei en kos ten f 1621, dan schrijft men een kaartje en krijgt thuis bezoek van een NCRV’er die alles uitgebreid komt bespreken. Hoe Canada er uit ziet toonde een film die alle provincies van Canada behan delt. Wel aan de oppervlakkige kant, na tuurlijk, maar men kreeg toch een in druk van het karakter van de verschil lende provincies, het natuurschoon en de steden. Joegoslavië - alweer zo’n vakantieland waar men nu niet zo heel gauw naar toe reist, maar dat toch zeker wel bereik baar is. Wie er geweest, of er alleen maar deze zeldzaam mooie film van zag, zal Joegoslavië toch wel op een andere manier bezingen dan onze grootouders het hun Rijn deden. Dit land met zjjn grootse natuur, zjjn Oosters aandoende dorpjes, zijn prachtige mensentypes, vraagt om dichterlijke woorden, die vele trapjes hoger staan dan het bewuste liedje. Waarschijnlijk waagt geen NCRV-lid er zich aan, maar wel zullen de gelukki ge reizigers, en zij die de film zagen in Aere Perennius, de herinnering aan dit prachtige land in hun hart dragen. De familie Poiesz hield Zaterdagavond in zaal Hanenburg een familie-réunie ter gelegenheid van het feit dat één van haar stamgenoten met verlof uit Paki stan in Nederland verblijft. De hoofdschotel van de avond was dan ook het optreden van Mej. Gré Poiesz uit Steenwijk, die als lekenmissie zuster in Pakistan werkt bij het onder wijs en tevens in de verpleging. Ze hield een boeiende lezing over land, volk, ze den en gebruiken aldaar, waarbij een se rie fraaie kleuren-dia’s werden vertoond. Namens de familie werden aan de in Ja nuari weer vertrekkende zuster een naai machine en diverse kleinere geschenken aangeboden. ’t Verdere gedeelte van de avond werd gevuld met optreden van diverse ama- teurartisten uit eigen kring, waarna een zeer gezellig bal met attracties het ge heel besloot. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bg contract adv.) lager. Abonnementsprijs t 3,— per half jaar. Franco p. post f 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad In de morgenvergadering werden vlot de algemene zaken afgehandeld. De achtergronden in de praktijk van het werk van het NBG in de provincie wer den ingeleid door adj.-secretaris, de heer A. Boelens, die met name het werk in de afdelingen besprak. De aktiviteiten in het buitenland werden toegelicht door het hoofdbestuurslid, de heer H. van Holst Pellekan. In de middagbjjeen- komst voerde ds J. Sillevis Smit, alge meen voorzitter van het Nederlands Bij belgenootschap, het woord. Over de resultaten heerste wel tevre denheid. In september 1960 telde Fries land totaal 16.697 leden, per september 1961 waren dit 17.167, dit betekent dus een stijging van 470 leden. De ontvangen contributie gelden beliepen 31.739,15, terwijl het kassaldo met bijna 2000,- steeg. Ook het aantal afdelingen steeg, mede door splitsing, tot 101. Tot nieuwe bestuursleden werden ge kozen ds C. Mostert, Harlingen, de heer A. Muller, Oude-Bildtzijl, ds J. S. Wouda, Bolsward en de heer A. van Loor Ooster- wolde. Gisteren is te Joure op 84-jarige leeftijd overleden de heer R. Tjallema, stichter van de Verffabriek Gebr. Tjallema, wiens beeltenis ter gelegenheid van de opening van de nieuwe FleXa-fabriek aan de Oppenhuizerweg in brons in de hal van deze fabriek is aangebracht. De overledene was in onze stad een be kende en door velen gewaardeerde fi guur, die naast de opbouw van zjjn be drijf ook veel gedaan heeft voor de kaats- sport en het idee van Staatspensionering. Hij was een lange reeks van jaren voor zitter van de Kaatsvereniging Sneek en met de heren Karl Christian en D. Zui- derbaan een van de grondleggers van de indertijd traditionele internationales te gen de Belgen. Na zijn aftreden werd hij benoemd tot erelid, in welke hoedanig heid hij verleden jaar nog de viering van het zestigjarig bestaan meemaakte. Ook was hij lange tijd, tot de opheffing tijdens de tweede wereldoorlog, voorzit ter van de plaatselijke afdeling van de Bond voor Staatspensionering voor welk ideaal hij steeds een ijverig propagandist is geweest. De crematie van zijn stoffelijk over schot geschiedt donderdagmiddag in Westerveld. De afdeling Sneek van „Jeugd en Muziek” heeft nu voorgoed afgedaan met de mening van velen, als zou deze vereniging zich alleen maar bemoeien met de wat zij dan noemen „zware muziek”. Daartoe had het bestuur voor zaterdagavond uitgenodigd de JM jazz- expert de heer Cees de Ruyter uit Rot terdam. En de JM-ers met hun gasten heb ben begrepen, dat er naast de „klassie ke” Europese muziek ook nog een an dere kunstuiting bestaat, een kunstui ting, die we „Jazz” noemen. Op bijzonder vlotte en boeiende wij-, ze is de heer De Ruyter aan de hand van meegebrachte platen in de kleine, en daarom zo grote geschiedenis van ze <joor gemeente wordt gebouwd vond in de jaren omstreeks 1900, nog maar korte tijd geleden dus. Het is een moeilijk onderwerp, die jazz, vooral ook omdat men, wanneer de geschiedkundige feiten en de na men der grootheden zijn verzameld, alleen maar kan doorgaan met per soonlijke meningen, die op het terrein van de jazz sterk uiteenlopen. Het is dan ook niet de bedoeling van de heer De Ruyter geweest, tot een af gerond geheel te komen, hij heeft de JM-ers alleen een impuls gegeven om tot denken en daardoor misschien tot begrip te komen. Er waren plm. 45 leden aanwezig, terwijl er vijf aan de ledenlijst konden worden toegevoegd. Aan de oud-kassier de heer D. H. de Jong, die onlangs na een diensttijd van achttien jaren wegens het bereiken van de pensiongerechtigde leeftijd aftrad, werd als dank voor zijn trouw en ijver een radiotoestel aangeboden. Zijn (laat ste) verslag was aan de geschiedenis van de Bank gewijd en o.a. werden daarin ook alle bestuursleden die in de afgelo pen vijftig jaar zjjn opgetreden geme moreerd. Tevens werd vermeld, dat het aantal leden in Njjega (H.O.) langzaam maar zeker vooruit gaat sinds de kassier daar zitting houdt. Het gezelschap Tetman de Vries trad daarna op met zijn revue „Jonkers Fol ie” wat met grote aandacht gn waarde ring gevolgd werd. Aan het einde van de tweede avond voerde de ruim 80 jarige oud-voorzitter J. J. de Vries, thans erelid, ook nog het woord. Hjj zei de belangen van de Bank steeds met genoegen te hebben behar tigd en wenste haar een nog verdere Bloei toe. Daarna sloot de voorzitter de bijeen komst met een woord van dank aan het gezelschap Tetman en de aanwezigen. Beide avonden was het gebouw geheel bezet. Deze bekende keurmeester hoopt a.s. vrijdagavond op de ledenvergadering van S. en O. een leuke en een leerzame door hem zelf opgenomen film over watervogels te vertonen en deze dier- groep tevens bespreken of er een toe lichting op te geven. Hoewel de heer Biallosterski zeer druk bezet is heeft hij een avond voor S. en O. vrijgemaakt om in het water rijke Friesland meer animo voor onze prachtige watervogels te verkrijgen. Biallostersky, die één der beste keur meesters is, zal straks op de Water- poortshow ook de watervogels gaan keuren. Mogelijk zal de film er toe bij dragen dat meerderen zich tot deze diergroep aangetrokken zullen voelen en watervogels zullén gaan houden, wat in onze stad en provincie zo goed mogelijk is. De agenda voor deze avond is zo kort en zakelijk mogelijk gehouden. Alleen enkele noodzakelijke dingen betreffend de tentoonstelling zullen even behan deld worden. Verder is het woord ge heel aan de heer Biallostersky. Ook de dames van de leden zullen deze avond aanwezig zijn terwijl te vens de leden van de vogelwacht enz. een uitnodiging zullen ontvangen. Zo zag het hoekhuis Zeilstraat 40 er uit, nadat zaterdagmiddag om een uur of drie de lege mestauto van de Eerste Friese Mesthandel alhier er aan de achterzijde in op was gereden. Het muurwerk op de hoek werd tot aan de le verdieping vernield en daarboven ge scheurd, terwijl het grote raamkozijn in de achtergevel uit de muur was gerukt. Op 19 oktober jl. vergaderde afdeling Sneek van de Chr. Plattelands Vrouwen Bond in Ons Gebouw, alhier. De presi dente Mevr. Gerbrandjj-de Boer, heette de aanwezigen en in ’t bijzonder de spre ker de heer H. Kingmans uit Leeuwar den van harte welkom. Daarna gaf ze het woord aan de heer Kingmans, die een inleiding hield over hét luisteren naar muziek. Er is oefening voor nodig om echt te kunnen luisteren, er iets van te bewaren, aldus spreker. Velen kun nen niet luisteren. Zij kunnen niet wer ken zonder radio, maar in wezen is dit slechts horen naar lawaai. De meeste mensen hebben wel muzikale talenten, maar deze worden niet ontwikkeld. De muziek heeft bouwstenen nodig. Aller eerst ritme, vertolkt door de trommel van een Afrikaans meisje, dan de melo dieën, weergegeven in een gels volksliedje en gezongen Aafje Heynes. Ritme en melodie gaan nu samen. Samenklank, de derde bouw steen van de muziek, werd beluisterd in een koraal van Bach en een aria van Handel. Tot $lot liet de spreker nog Ps 150 horen, een jubel van vreugde om God te dienen. Door lange afwezigheid van de pen- ningmeesteresse is Mevrouw Bakker- Wijnja tijdelijk in haar plaats gekomen. Verder werden enkele aangelegenheden doorgesproken. De presidente eindig de de zeer geslaagde middag met een woord van dank aan de heer Kingmans. Hoewel de nieuwe hal dus al enige tjjd in gebruik is, werd hij toch vrijdagmid dag pas officieel in bedrijf gesteld tege lijk met een bescheiden viering van het eerste lustrum. Mevr. Nugteren knipte ’t rode lint door waarmee de brede zij-in- gang was afgesloten, waarna de veie ge nodigden de hal bezichtigden en geïnte resseerd toezagen bij de demonstraties met de honderd tons hydraulische pers en de vijftig tons hydraulische buig- machine, waarop van een zware rond- jjzeren staaf de voorsteven van de nieuwe zevenhonderdtonner werd gebo gen. Ook de hoog oprijzende romp van de viskotter trok veel belangstelling. Achter in de hal, die veertig meter lang, twintig meter breed en tien m hoog is, en opgebouwd werd met gelijmde houten Nemaho-spanten, is een houten vloer van 16 x 10 meter aangebracht voor het uitzetten van de spanten. Ver der is hij betegeld. Naast de spanten- vloer is een gedeelte afgescheiden voor de garderobe, de toiletten en de wasge legenheid, een grote ronde bak met acht kranen. Na de bezichtiging volgde een receptie waarvoor de spantenvloer enigszins fees telijk was ingericht. De heer F.K. Groe- neveld feliciteerde de heer Nugteren na mens de Boaz Bank met deze gedenk waardige dag en de nieuwe hal en bood hem ter. herinnering voor zijn kantoor een wandbord met de Friese spreuk „De tiid haldt gjin skoft” aan. De heer J. ten Wolde, architect bij de bouw schonk „Heer Jezus heeft een hofken” van Al bert de Klerk ten gehore. Het Chr. Vocaal Dvbbelkwartet van Menaldum zong allereerst „Benedic- tus” van Bruckner en Ave Verum” van Mozart. Daarna „Psalm 122” van J. Pz. Sweelinck. De eerste twee nummers met fraaie klank en mooie voordracht. Sweelinck’s Psalm kwam minder goed naar voren. De samenzang was hierin mede door een kleine ontsporing, het zwakke punt. De polyphonie, alles was voorts nogal onevenwichtig, kreeg hier door onvoldoende relief. De psalmen van Schütz, op Friese tekst van Bernard Smilde en „An dei- nem Kreuzestamme” van J. W. Franck werden zuiver en stijlvol weergegeven. Bijzonder fjjn was de interpretatie van de negro spiritual „Steal away” be werking van Barend Renden en het prachtige „Rylger”, tekst van Gerben Brouwer, muziek van Yme G. Visser, werd dienovereenkomsaig uitgevoerd. Ook de vertolking van het slotnum mer „Hear, bliuw my nei” (Gez. 282) in de bewerking van Piet Kiel (zoet, maar wel effectvol geharmoniseerd) slaagde uitstekend. Van dit vocale elite-koortje noemen wij tenslotte nog afzonderlijk de so praan mej. J. Terpstra en de bariton, de heer S. Terpstra, die zich, in enkele soli, zeer onderscheidden, en.niet te vergeten de enthousiaste en bekwa me leider, de heer O. Plat, die reeds vele jaren met succes op dit terrein werkzaam is. Gisteravond werd in de Ned. Hervorm de Kerk te Oosthem het vierde, en te vens het laatste, concert van dit zomer seizoen gegeven door de heer J. W. Boeijenga van Sneek, orgel en het Chr. Vocaal Dubbel-kwartet van Menaldum, dirigent de heer O. Plat. Evenals de vorige malen liet de be langstelling ook nu weer niets te wen sen over. Ruim 20 bezoekers volgden met aandacht het gebodene, dat be stond uit zes orgelwerken en elf voca le nummers. Het wel wat bonte programma werd ingezet met „Choral-Improvisation” van Sigfrid Karg-Elert op de voet ge volgd door Bruckner, Mozart, Swee linck, Froberger, Schütz, Brahms, etc. Chronologisch gezien geen gelukkige volgorde, maar de zeer goed geslaagde vertolking van een en ander, liet dit bezwaar overigens niet al te veel gel den. De paradapaardjes „Moederke al leen” van J. P. J. Wierts en „Die Zwölf Rauber”, in de bewerking van H. A. Steen, hoorden echter op dit Kerkconcert niet thuis, hoewel derge lijke „murmel”-stukjes, met hier en daar een solo-trekje, bij het doorsnee- publiek nog wel gewaardeerd werden. De heer Boeijenga begon dus met het reeds genoemde „Liebster Jesus, wir sind hier” van Karg-Elert, waarbij een minder fraai tongwerk de overigens concrete weergave wel enigermate ont sierde. Vervolgens bracht de organist met veel kleur en vaardigheid een Sui te van Joh. Jac. Froberger (duidelijk is hierin de verwantschap met Pachel bel merkbaar!) drie orgelkoralen van Joh. Brahms, en enige variaties over Dinsdag 24, woensdag 25, donderdag 26, vrijdag 27 en zaterdag 28 okto ber. Erres Shows door Elecr. Techn. Bureau M. Troelstra resp. in zaal Elim Scharnegoutum; Het Lokaal, Oppenhuizen; Himsterhüs, Oosthem; Gebouw Ned. Herv. Kerk, Nijland en aan de zaak Leeuwenburg 13, Sneek Vrijdag 27 oktober ’s avonds 7.30 uur Vertoning door de Cefa van het film werk „De Pastoor van Kirchfeld” in het Himsterhüs te Oosthem. Moandei 6, Tiisdei 7 en Woansdei 8 no- vimber. Utfiering Krite Snits „Leafde yn ’e mist” troch it Frysk Toaniel fan Ljouwert. jounen 8 üre yn Amicitia. Woensdag 25 oktober VADV Sneek. Le zing door de heer Albert Gols over „De Hoge Veluwe”. Zaal Hanen burg *s avonds 8 uur. Vrijdag 27 oktober filmavond S. en O. in Restaurant Leeuwen, Parkstraat. Aanvang 8 uur. weergegeven volksliedje en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1