AGENDA J Klaproosdag 1961 Predikbeurten Kinderboekenweek Mevrouw Pothast-Jimberg sprak voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen Wat er voortvloeit uit een advertentie Rayon Sneek K.N.G.V. nam afscheid van zijn voorzitter IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, .1 116e jaargang no. 87, Maandag 30 okt. 1961 Opbrengst collecte 4 november Kinderboekenmarkt Gunning 2e fase nieuwbouw Chr. Technische School Pas-Tunette show Expositie van Meinte Walta in ’t Stadhuis Twee cent per persoon per jaar voor meer dan honderdduizend nabestaanden Metamorfose Dankstond voor het gewas woensdag 1 november Promotie i Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Oogstdankdienst in baptistenkerk Uitbreiding Chr. school voor zwakzinnige kinderen Verkoopavond Herv. Vrouwen ver. Gecompliceerd ongeval te Jutrijp liep nog goed af „De Spegel” is wer yn aksje SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- AMICITIA THEATER Hun dank. Freek van der Meer. op- ds. C. uur ds 7.30 uur Ds. T. 7.30 uur Ds. T. Korpo- ’s avonds 7.30 uur ds ds T. Donderdag zal in ,,Ons Gebouw” aan de Westersingel onder auspiciën van de heer E. Metz weer een Pas-Tunette foun dation-show worden gehouden. Vier mannequins werken hieraan mee. Entree kaarten zijn gratis aan de zaak van de heer Metz verkrijgbaar. Vrijdag en zaterdag na de show houdt mevr. Anspach daar zitting. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS T 4 i Jos en K bby maken dit seizoen een tournee voor de Nivon. Het bestuur van de afd. Sneek, die ai zo veel uitstekende avonden voor de leden organiseerde, stel de hen vrijdagavond in zaal Hanenburg aan een aantal belangstellenden voor. Voorzitter P. van Vucht wilde aan het begin van deze eerste Nivon-avond, graag de aandacht vragen voor bet win- terprogramma, waarin een drietal be langwekkende lezingen en een filmavond aangekondigd worden. De afdeling orga niseert weer curcussen, die ook door uiet-leden kunnen worden gevolgd. Van i t.e.m. 17 november a.s zal in het stadhuis alhier een tentoonstelling van schilderijen, gomaches en tekening en van de bekende Friese schilder Meinte Walta worden gehouden. Deze tentoonstelling wordt 4 novem ber ’s middags half vier door de burge meester geopend. De openingstijden zijn: ’s middags van 2-5 en ’s avonds van 7.30-8.30. Zaterdags alleen van 2-5. Zondags is de expositie gesloten. Na het gereedkomen van de werk plaatsvleugel van de Chr. Technische School alhier (le fase) is de bouw van de theorie- en gymnastiekvleugel (2e fa se) gegund aan de bouwer van de le fase N.V. Bouwbedrijf Kats te Leeuwarden voor f 984.880,-. De levering van de stalen ramen is opge dragen aan de N.V. v.h. B. Mohrman en Co. te Leeuwarden voor f 46.650,-. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g- 4091- Gróót nieuws voor de elf provincies, Nederland wordt herontdekt: Voetgangers, twééde rangs burgers Éérste rangS, VOP vraagt respect! Dinsdag kan het nog gebeuren, Dat men lang te wachten staat; Woensdag is men heer-en-meester Op z’n stukje-strepen-straat. Dinsdag voelt men zich nog „klein tjes” NED. HERV. GEMEENTE SNEEK Martinikerk ’s avonds 7.30 uur Ds. C. G. Wiegers GER. KERK SNEEK Zuiderkerk. ’s avonds 8 uur Ds. J. M. Spier. Oosterkerk 's avonds 8 uur Ds. G. J. de Leeuw. SIJBRANDABUREN. Onze dorpsge noot de heer J. C. Punter, werkzaam al eerste kaasmaker aan de coop, zui velfabriek alhier, is benoemd tot chef kaasmaker aan deze fabriek. oppermachtig, en levensgroot. onzeker Mevrouw C. E. Pothast-Jimberg is een van onze bekendste kinderschrijf sters. Zij schrijft boeiend, zeer beel dend en er is van haar gezegd dat zij de ideale combinatie is van kunstena res, psychologe en paedagoge. Haar boeken voor oudere meisjes „De Akker wordt bereid”, „De maaier waakt”, zijn zeer geliefd, terwijl haar kinderboek „Corso, het ezeltje” dat twee vervolgen heeft, vorig jaar werd aangewezen als het beste kinderboek van het jaar. Advertentieprijs 15 et per mm. Bg contract adv.) lager. Abonnementsprijs t 3, per half jaar. Franco p. post 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Het werk, dat het Klaprooscomité in ons land doet, is uniek in de hele wereld en heeft onder meer de grootste waar dering van The British Legion, de grote Britse organisatie van oud-strijders. Daarom nodigt deze organisatie 22 collec tanten van-de Klaprooscollecte - door loting aan te wijzen - uit om 5 dagen in Engeland door te brengen. Uit erkente lijkheid voor wat Nederland op Klap roosdag doet... Met de handen in de schoot; Woensdag echter Breed van borst Dinsdag weifelend, Bij en op de zebraplek; Woensdag bijna onherkenbaar: Trots als pauw, hoofd in de nek! Dinsdag is men „tweede rangs” nog In de moloch van ’t verkeer; Woensdag: „éérste rangs”- ze kijken Op de nieuwe „twee-ers” neer... De Nivon heeft ook afdelingen voor jongeren. Zjj vormen een geheel zelfstan dige organisatie, zetten naar eigen in zicht avonden in elkaar, een organisa tie die in veel plaatsen van ons land per fect werkt. Waar veel jeugdbewegingen opgeheven zijn wil de Nivon proberen op deze manier mensen samen te brengen en de heer van Vucht wekte dan ook de Sneker jongelui op toe te treden. J.l. zondag hield de baptistengemeen te alhier in het kerkgebouw in de W. Lode wijkstraat een oogstdankdienst. Kinderen van de jongens- en meis jesclubs werkten met hun leiders en leidsters aan deze dienst mee. De kin deren hadden fruit meegebracht, dat in keurige bakjes verzameld, voor in het kerkgebouw een fleurige aanblik bood. Na afloop van deze dienst, waarin voorging ds. J. van Dam en waaraan ook medewerking werd verleend door het zangduo Van der Werf, brachten de kinderen hun oogstgaven aan ver schillende zieken, bejaarden en invali den van diverse gezindte. Dat deze attentie door de verraste patiënten en bejaarden op hoge prijs werd gesteld laat zich denken. Uit al haar werk spreekt het warme hart van een wijze milde vrouw die van mensen, dieren en bloemen houdt - men zou kunnen zeggen: van alles wat het leven ons brengt. Ze is een vrouw die het verdriet niet uit de weg gaat, maar het dapper onder de ogen ziet en er geestelijke winst uit put. Deze winst wil ze dan meedelen aan haar lezers. Men vindt dit, kinderlijk verwerkt natuurlijk, in haar Corso- boeken, waarin het jonge meesteresje van Corso haar ezeltje als geleidehond afstaat aan haar blinde vriendinnetje. Ze heeft er eerst veel verdriet van, verzet zich ook tegen het idee, maar komt dan tot aanvaarden en wordt er een sterker gelukkiger mensenkind door In haar roman „De rode loper” heeft mevrouw Pothast-Jimberg geheel haar warm mild hart laten spreken. Uit het hele boek spreekt haar medeleven met de verwende jonge vrouw, die door een toeval moet vernemen dat haar ver- Maandag 30 oktober t.e.m. woensdag 1 november ’s avonds 8 uur film: Tussen hemel en moeras. Donderdag 2 november ’s avonds 8 uur film: Het mysterie van de man die verdween. Op 28 juni besloot de Raad tot het uitbreiden met 2 lokalen van ’t in aan bouw zijnde gebouw voor de chr. school voor zwakzinnige kinderen aan de Lemmerweg. Bij het ontwerpen van het bouwplan was hiermede al reke ning gehouden. Waar, zoals B. en W. al hebben opgemerkt in hun voorstel tot genoemd raadsbesluit, een belang rijke kostenbesparing zal kunnen wor den verkregen, indien deze uitbreiding tegelijk met de bouw van de school wordt uitgevoerd, zijn zij in overleg getreden met de n.v. Bouwbedrijf Kats te Leeuwarden, die de school bouwt en deze is bereid de uitbreiding uit te voe ren voor f 49.650.Dit bedrag komt B. en W. alleszins redelijk voor. Aan vaarding van deze aanbieding achten zij in het belang van de gemeente, zo dat zij de Raad voorstellen tot onder handse aanbesteding aan deze n.v. over te gaan. OFFINGAWIER. De Herv. Vrouwen vereniging alhier hield vorige week haar jaarlijkse verkoopavond. De consistorie was geheel bezet. De dames hadden veel werk verricht, maar alles ging vlot van de hand. Het was een gezellige avond. Onder het genot van een kopje thee met tractatie werden er ook ver schillende verlotingen gehouden. Een le- dikantje met pop werd gewonnen door mevr, de Wed. A. Koopmans, die het echter gul opnieuw liet verloten. Toen werd het gewonnen door mevr. Betten. Bruintje Beer zat ook netjes op zijn plaats in afwachting wie hem mee zou nemen. Zijn naam - een jongensnaam - moest nl. geraden worden. Dit gaf veel plezier want velen raden de namen van buitenlandse diplomaten. Mevr. Sieper- da werd tenslotte de gelukkige. Om 11 uur was er geen stukje goed meer over en sloot mevr. Schippers deze mooie avond op de gebruikelijke wijze. OOSTHEM. De collecte voor het PIT heeft opgebracht in Abbega f 75.-; Nijezijl f 51.50; Folsgare f 56.55; Oost- hem f 54.90, totaal f 237.95. Zaterdagavond gebeurde ter hoogte van de school te Jutrijp een ongeval, dat gelukkig nog vrij goed is afgelo pen. De heer De V. uit Sneek, die met zijn auto uit de richting Lemmer kwam, verloor nl. de macht over het stuur en reed op een groepje jongens in die rechts van de weg stonden. Twee van hen konden niet meer op tijd weg komen en werden aangereden, maar kwamen er gelukkig nogal goed af. De auto schoot daarna over de linker weg helft en de parallelweg heen en bot ste toen tegen het muurtje om de kerk op. Daarbij werd hij van achteren nog geraakt door een auto die uit de rich ting Sneek kwam, maar hierbij deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Beide auto’s waren echter vrij ernstig beschadigd, doch konden toch op eigen kracht verder rijden. Als de jongens verder geen nadelige gevolgen van dit ongeval zullen onder vinden, is dit dus nog goed afgelopen. Het had veel minder gekund. Zaterdagmiddag kwamen vaardigden van de aangesloten gymnas tiekverenigingen in het Rayon Sneek in Restaurant Piso bijeen. Van de tien aangesloten verenigingen waren acht door deputaties vertegen woordigd. Eén van de belangrijkste agendapun ten was het bedanken van de voorzitter de heer J. Kan wegens zijn vertrek naar Paterswolde. Na een vlotte afwerking van de huis houdelijke punten werd het winterwerk van het rayon besproken. Acht verenigingen gaven zich cp voor het houden van vaardigheidsproeven, terwijl tevens getracht zal worden ’n De toanielforiening „De Spegel” fan Jutryp-Hommerts, is ek wer warber. Hja is al wer mei in stik oan ’t lea- ren ntl. „Sibbele Hip” fan Tj. Hoog- stins. Dit .stik is yn juny fan dit jier ütkommen sadat hja wer, sa as wy dat wend binne, mei in gloednij program ma komme. Dochs dizze kear jowt „De Spegel” net allinne in ütfiering mar docht hja dat yn ’e mande mei de fuot- balfor. HJSC. bekend Nederlands damesblad. Ze hebben een heel dik plak boek gemaakt en als U er in gaat blade ren, zult U vaak foto’s van het tweetal tegen kunnen komen. Altijd met gitaar en vrolijke glimlach, alleen de onder schriften zijn verschillend want die zijn in vele talen gesteld. Nu zijn ze dan op uitnodiging van de Nivon op tournee door Nederland en ze konden, gekleed In rood- wit- blauw ge streepte rokjes en witte bloesjes, het pu bliek aangenaam bezig met hun praatjes, films en liedjes. Zeer aantrekkelijk op deze avond was een kleine tentoonstelling van goede reproducties van bekende kunstwerken. Bij de Nivon kan men deze reproducties bestellen en zo in het bezit komen van afbeeldingen van kunstwerken van Chagal, Van Gogh, Toulouse-Lautrec om maar enkele kunstenaars te noemen. Het leek ons een bijzonder aardig initia tief van de Nivon en men toonde ook veel belangstelling. De heer van Vucht sprak tot slot van de avond dankwoorden tot Jos en Robby, en de heer Stoffelsma die de films draai de. Hij deelde mee dat de Nivon op 22 november een interessante filmavond zal geven waarin o.a. een film over de- ruimtevaart Vanguard 1 gedraaid zal worden. de afge- aantal lessen voor adspirant-meisjes on der auspiciën van het Rayon te geven. Besloten werd de organisatie van de in ’t volgend jaar eventueel te houden Rayon-demonstratie op te dragen aan de vereniging S.V.W. te Workum in het Kader van een door deze vereniging te vieren jubileum. Voor de verkiezing van een voorzitter en Secretaris-Penningmeester esse) werd door de afgevaardigde van V. en K. te Witmarsum de heer S. de Jong te Bolsward candidaat gesteld. Van T.G.P. zijde werd daar echter als organisatorisch voorzitter de heer C. Kan Sr. tegenover gesteld en mevr. T. Landstra-Schaper als secretaresse. Doordat de rayon-commissie een uit breiding van drie mensen nodig had werd met algemene stemmen besloten de heer S. de Jong als voorzitter van de technische bestuurders te benoemen en de heer C. Kan Sr. en mevr. Landstra resp. als voorzitter en secretaresse-pen- ningmeesteresse van de Commissie. Na het afhandelen van de agenda richt te mevr. D. Schaap-Boscha uit Workum namens de afgevaardigden woorden van dank tot de heer Kan voor het vele werk dat hjj in 't belang van de turn- sport en met name voor die in het rayon Sneek heeft afgedaan. Als tastbaar bewijs van dank bood zjj de scheidende voorzitter een opbergset voor recorder-bandjes en zijn echtgenote mevr. N. Kan-Zondervan bloemen aan. Tot slot sprak de heer Kan Jr. op de hem eigen wijze woorden van dank voor het vertrouwen in hem gesteld en voor de wijze waarop dit afscheid plaats vond. denken, ze zijn ons allen dierbaar. Natuurlijk staat de kinderboeken markt, die zaterdag 4 november voor de derde maal in Hotel Hanenburg (beneden) gehouden zal worden, ook in het teken van het sprookje. De markt zal weer ingericht worden dooi de kinderen van alle scholen. Zij zul len de boeken, beschikbaar gesteld door de plaatselijke boekhandelaren, mooi etaleren in „kraampjes” die ze naar eigen smaak mogen versieren. Natuurlijk zullen ze daarbij zoveel mo gelijk gebruik maken van sprookjes motieven - misschien zult u daar straks boeken vinden in een glazen kistje met kabouters er naast als trouwe wachters! Zeker zullen er ’s middags 2 uur bij de officiële opening van de boekenmarkt, sprookjesfiguren in le vende lijve in de zaal aanwezig zijn - we hebben er al over horen fluiste ren, maar kunnen u het ware er nog niet van vertellen. Als de markt geopend is, beginnen de kinderen in de kraampjes de boe ken te verkopen. Stelt u ze gerust vragen over hun koopwaar, ze zullen ze - als ze altijd goed en aandachtig gelezen hebben en welk kind doet dat nu niet - stellig kunnen beantwoorden. Koopt u boeken van de kinderen, en natuurlijk hopen ze veel te verkopen, dan wordt uw be stelling op een formulier geschreven. U kunt dan opgeven van welke boek handelaar u het boek wenst te ontvan gen. Om zes uur zal de boekenmarkt gesloten worden, half acht gaat echter de verkoop weer beginnen en om ne gen uur gaan de deuren definitief dicht. Tot slot willen we u nog verklap pen dat ’s nachts de sprookjesfiguren van de leeszaal naar zaal Hanenburg zullen trekken - mocht u er een slape loze nacht voor over hebbenen anders wordt het een tot ziens in Ho tel Hanenburg. „Daar ginds op de hoek, dat is zijn graf”, zegt de Engelse dame en wijst op één van de bijna tweeduizend zer ken op de begraafplaats der lucht landingstroepen bij Oosterbeek. „Daar ligt hij, en voor dit graf ben ik naar Nederland gekomen. Eigen lijk ben ik zijn tante. Maar zijn moe der heeft een hartaanval gehad en vroeg mij of ik voor haar wilde gaan. Het was haar enige bezit, ziet U? Zijn vader was al overleden en hij verdiende als enige zoon de kost voor zijn moeder. Toen werd hij opgeroe pen in dienst. Hij ging en overleefde alle veldslagen. Tot hij hier viel, in de Slag om Arnhem. Nu sta ik hier, uit naam van zijn moeder. Over een paar dagen ga ik haar vertellen in welk een prachtige omgeving hij hier is begraven, naast zijn vrienden. Het zal haar goed doen dit te' weten”. fomfaaid jasje, of dat ze staan te pronken in het mooiste kleed dat teke naar en uitgever voor hen konden be- ongelukte man orchideeën heeft gege ven aan een haar onbekende vrouw. Het gepieker hierover brengt haar op de rand van de waanzin, ze zoekt rust in een klein dorp. De dorpsdokter ge neest haar - niet met medicijnen, maar door haar op tamelijk ruwe wijze het echte leven te laten zien. Pijn, ver driet, strijd - maar ook humor en ar beid. Het verwende vrouwtje, dat steeds over „een rode loper” liep, krijgt een levensles en ze komt zelfs zo ver dat ze mild en begrijpend kan aanvaarden dat haar man orchideeën aan een andere vrouw schonk, terwijl hij toch ook van haar hield. Mevrouw Pothast kwam donderdag middag in zaal Hanenburg voor de afd. Sneek van de Ned. Ver. van Huisvrou wen zelf vertellen over haar boek. Met haar warme stem, levendige ogen, haar gehele moederlijke verschijning bracht zij de vrouw uit het boek tot leven. Natuurlijk legt een auteur dikwijls veel van zijn eigen wezen in een boek, en juist door het persoonlijke voorle zen kan dit sterk tot uitdrukking ko men. Mevrouw Pothast sprak deze middag van vrouw tot vrouw haar ge dachten en gevoelens uit en dat zij soms haar gevoelig proza lezend, zelf ont roerd was maakte deze middag tot een zeer intieme belevenis, die een diepe indruk na liet. Mevrouw Van Bruggen dankte de begaafde schrijfster met enkele harte lijke woorden voor haar prachtige voordracht. Zij doet een paai’ stappen. Dan keert ze naar ons terug en zegt: „De Neder landers zijn een prachtig volk, dat ze d i t doen voor de nabestaanden. Ze weten niet hoeveel dit voor ons betekent. Thank you, thank you very much...” Weer wandelt ze van ons weg. Later komen we haar tegen, tussen de zerken rijen. Ze ziet ons niet. Haar ogen gaan langs de namen op de zerken en haar blik dwaalt steeds terug naar dat ene punt: het graf, ginds op de hoek... Z(j is één van de 2980 nabestaanden van in ons land gesneuvelde en begra ven gealliëerde soldaten, die in 1961 de gast waren van het Nederlandse volk; één van de 33.658 die hier sedert de be- vrjjding kwamen om te staan voor een steen met de zo geliefde naam van hem, die thuis een lege plaats achterliet. 33.658 maal heeft het Thank you, thank you very much” geklonken. Aan het adres van ons volk, dat door de jaar lijkse gift aan de Klaprooscollecte de mo gelijkheid opende om deze nabestaanden in ons land gastvrijheid te verlenen. Telkenjare gaan de uitnodigingen naar Engeland en Canada, Nieuw Zee land en Australië en naar al die andere landen die in de donkere jaren van oor log en bezetting zo'n grote plaats in ons denken innamen omdat vandaar de be- vrijding moest komen. Deze invitaties worden verzonden door liet „Klaproos comité” - officiéél de Stichting Neder lands Oorlogsgraven Comité - dat deze bezoeken geheel bekostigt uit de brengst van de Klaprooscollecte. Op het kantoor van de stichting, aan één der Amsterdamse grachten, kan men U precies vertellen dat 33.658 nabestaan den reeds in de gelegenheid werden ge steld om in ons land het graf van man, vader, zoon of broer te bezoeken. Maar... men kan U daar óók vertellen van ande re getallen: van de vele tienduizenden, die nog wachten op de uitnodiging. Re kent U zelf maar na: in ons land vonden op ruim vijfhonderd begraafplaatsen meer dan dertigduizend gealliëerde militairen in de jaren 1940 tot 1945 hun laatste rustplaats. Zjj lieten meer dan honderdduizend nabestaanden achter... Het is hun liefste wens eens te mogen staan voor het graf van hem, die zij zo moeilijk kunnen missen. Of zij kunnen Gróótse mens-metamorfose Op modern verkeersgebied. Eerbetoon aan schoenzoolslqters, Komende van-niet-tot-iet’ PHILIA. Daarna was dan het woord aan Jos en Robby. Mocht u hen niet zo gauw thuis kunnen brengen: een twaalftal ja ren geleden stond er in een van onze grote dagbladen deze advertentie: meis je vraagt voor trekkerstocht meisje, tweede stem zingend en gitaar spelend (niet vereist). De meisjes die deze advertentie lazen dachten mogelijk aan .een tochtje door de Ardennen, maar toen Jos de Lange Wendels, tweede stem zingend, kennis maakte met Robby van de Wal, bleek dat de stelster van de advertentie een wereldreis op het oog had. Gewoon, zon der een cent op zak naar een stuk of wat werelddelen. Jos voelde er wel voor, ze sprak haar talen en bovendien nam ze haar tweede stem en gitaar mee. Ze werkten een jaar hard om een wereld reis uitrusting te kunnen kopen en gin gen 9 juli ’49 op reis. Elf jaar later kwa men ze terug, ze hadden toen 62 landen in 4 werelddelen bezocht en „bezongen”. Want om in hun levensonderzoek te voorzien zongen ze in bioscopen eerste en tweede stem en begeleid door hun gita ren. Ze hadden er succes mee want na dat ze in Spanje zo’n vier dagen honger hadden geleden (ze werden gelukkig weer op tjjd gevoederd door een mijnheer) sta ken ze over naar Casa Blanca en daar vonden ze een hartelijk en gastvrij volk. In Marokko waren ze gek op die twee jonge Nederlandse meisjes en werden zelts door de Kroonprins in zijn paleis ontvangen. „Wij kwamen daar in een sprookje terecht,” vertelt Robby erg goed kan ze ons het fraaie paleis niet schilderen, maar de kroonprins was knap en aardig en van hun eigen leef tijd en schonk hun twee koninklijke bur- nonsen en twee maal één fez, met aan de binnenkant een kroontje. Ze nemen ze nu mee op tournee en iedereen mag ze bekijken. Het tweetal trok door Noord-Afrika en belandde ten slotte in Zuid-Afrika. Toen hadden ze spelend, zingend en liftend zo veel geld bijelkaar gescharreld, dat ze niet al leen alle aagen konden eten, maar ook nog een filmcamera konden kopen. Ze namen in Kaapstad, Durban, Johan nesburg en Pretoria een kleurenfilm op die we oprecht bewonderden. Jos vertel de er op een intelligente en zeer vlot te wjjze bij. Natuurlijk ging ze nergens zo erg diep op in, dat is ook niet moge lijk ais je in een paar uren een wereld reis moet behandelen, maar ze vertelde toch veel wetenswaardigheden en men kon genieten van haar films. Nadat ze wat populaire liedjes bjj de gitaar hadden gezongen, waaronder Ara bische, waarmee zij onderweg nun kost hadden verdiend, liet het tweetal haar toehoorders mee naar Zuid-Amerika rei zen. Brazilië, Peru, Ned. Antillen, waar ze naar 8 jaar weer eens hutspot en een bosje paling aten. Ze werden er ontvangen door de gou verneur en gouverneuze dit laatste is een grapje van Robby. Zij zorgde voor dergelijke versieringen van het program ma en laat het intelligente werk aan haar vriendin over. We trokken nog naar Florida, Canada, Westkust van Amerika en bewonderden weer de prachtige films. Na elf jaar te hebben gelopen, gelift, gezongen en ook bij tijden gevaren, kwamen Jos en Robby terug in ons land. Ze hadden in die jaren veel gezien en er werd veel aandacht aan hen besteed door krantenmensen in alle landen te we reld en werden geïnterviewd door een Maandag 30 okt„ dinsdag 31 okt. en woensdag 1 nov. „Daf”-show in Au tomobielbedrijf Hoppe, Martiniplein 4-5-6-7. Dagelijks geopend van 10-22 uur. Donderdag 2 november. „Pas-Tunette” foundation-show van fa. E. Metz in „Ons Gebouw”, Westersingel. Aan vang 8 uur. Zaterdag 4 november. Kinderboeken markt in zaal Hanenburg. Geopend ’s middags van 2 tot 6 uur en ’s avonds van 7.30 tot 9 uur. Moandei 6, Tiisdei 7 en Woansdei 8 no- vimber. Ütfiering Krite Snits mei „Leafde yn ’e mist” troch it Lyts Frysk Toaniel fan Ljouwert. Alle jounen 8 ure yn Amicitia. Woensdag 8 november. Ontspannings avond NCRV in „Ons Gebouw”, Wes tersingel. Aanvang 8 uur. Donderdag 9 november. Toneelavond van de „Groninger Vereniging” in zaal Hanenburg. Aanvang 8 uur. komen en zo ja, wanneer, hangt af van één collecte per jaar, de Klaprooscol lecte die straks op en omstreeks 11 no vember weer wordt gehouden. Dan is het „Klaproosdag”, de dag van Nederlands nationale dankbaarheid aan ben die van ver kwamen en hier voor onze vrij heid de dood ingingen. Het gemiddelde bedrag, dat per Ne derlander voor dit prachtige doel wordt geschonken is niet hoog. Onze nationale dankbaarheid wordt - schrikt U niet! - per jaar gehonoreerd met twee c.ent per persoon. Twee cent per jaar voor de reis- en verblijfkosten in Nederland van meer dan honderdduizend mensen is in deze dure tjjd niet veel. En zovelen wachten, zo als wij eens vijf jaar verlangend heb ben gewacht op de bevrijding, die door de dood van die meer dan dertig duizend en de rouw van die honderdduizenden is gekomen. Zij wachten al zestien jaar. Zou het niet goed zijn, wanneer wjj - in onze tijd van welvaart en hoogconjunc tuur - ons deze dingen eens goed reali seerden? En - wanneer ons de collecte bus met het klaproosembleem wordt voorgehouden - hieraan denkend het be drag van onze gift zouden vaststellen? Want eigenlijk is het offer van meer dan dertigduizend jonge levens meer waard dan twee cent per jaar... CHR. GER. KERK ’s Avonds 8 uur Ds. J. P. v. d. Boom gaard. NED. HERV. GEMEENTE Gaastmeer: ’s avonds 7.30 uur Ds J. W. Bruinsma (Coll. Kerkvoogdij) Goënga: ’s avonds 7.30 uur Ds. Schipper Heeg: ’s avonds 7.30 uur Ds Mr. J. Schoenmaker. Hommerts: ’s avonds 7.30 uur Ds J. A. Rietberg (Coll, diaconie) Nijland: ’s avonds 7.30 uur Ds M. M. J. Bonting. Oppenhuizen: ’s avonds 7.30 uur van Eysinga. Oudega (W)'s avonds 7.30 uur Ds R. Ds J. W. v. d. Heide. Scharnegoutum: ’s avonds 7.30 A. Westra. Woudsend: ’s avonds Stehouwer. IJlst: ’s avonds raai. GEKEF. KEKK Oppenhuizen c.a: E. Groenenberg. Oudega (W.): ’s avonds 7.30 uur Ds Pe- Petersen van Bergum Scharnegoutum: ’s avonds 7.30 uur Ds. S. J. Verveld. Ijlst: 's avonds 7.30 uur Ds. J. C. van Loon. Gaastmeer: ’s avonds 7.30 uur Schravendeel. Het is weer kinderboekenweek. Van 28 oktober t.e.m. 4 november zal in het hele land aandacht gevraagd worden voor ’t goede kinderboek. In de jeugd leeszalen, bij de boekhandelaren, op school en thuis zal men meer dan ge woonlijk de aandacht van het kind vestigen op het boek. Veel kinderen mogen in deze week een boek gaan ko pen en ontvangen dan het geschenk, mogelijk worden ze eens een extra keertje voorgelezen en de plaatselijke boekhandelaren hebben een aantrek kelijke wedstrijd uitgeschreven, waar mee boekenbonnen zijn te winnen. Al les draait deze week om het kinder boek. Natuurlijk heeft ook onze Openbare Leeszaal er aandacht aan besteed. Om dat dit jaar de kinderboekenweek ge houden wordt onder het motto „Het Sprookje” (vorig jaar werd „De Zee onder de loupe genomen) heeft men al le sprookjesfiguren uit de schuilhoeken te voorschijn gehaald, afgestoft en ten toongesteld. Nu moet u dit niet al te letterlijk opvatten. Sprookjesfiguren zijn veel te geliefd bij de jeugd om ze in een vergeten kast te laten vervui len. Ze zijn altijd in handen - in kleine handjes, maar ook in grotere - tot heel grote en oude handen toe. Het sprook je vergezelt de mens door het leven. Zullen we ooit Roodkapje kunnen ver geten, hoe oud we ook worden? We kunnen dan ook beter zeggen dat het personeel van de Openbare Leeszaal de sprookjesfiguren in de laatste weken bewaakt heeft en veilig opgeborgen in de studiezaal. Geen kind kreeg ze in handen, want ze moesten in de kinderboekenweek in hun mooiste kleren tentoongesteld worden; nu staan ze allen in de studie zaal - lief, vrolijk, slim, een beetje griezelig, zoals rechtgeaarde sprookjes zijn. Elk kind zal ze willen zien, elke volwassen bezoeker zal ze stiekum of openlijk in handen nemen. Onze sprookjesfiguren - ze zijn allemaal de ze week in de leeszaal aanwezig - en of ze nu gekleed zijn in een oud ver-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1