Waterpoort-krabbels ["agenda J B {rhuk lotos unltlkq «H «qrtli IJLST WYM BRITS ERA DEEL BUITENLANDS OVERZICHT J door Speurder K.J I I en van Wat deden zij voor ons fe Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, Donderdag 2 nov. 1961. 116e jaargang no. 88 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - SI X. Ynstjürd •'t üe outselling fan de R.M.L.S. to Snits Rusland wil zijn militaire- en onderhan delingspositie versterken Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en J. M. voor de Rono Bazar Griff. Froulju’s Foriening 0(1 HB4 SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- 7 t W. F. Bakker Boer- ge- later '-UI 4 4 AMICITIA THEATER Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS al sinds ja ren de handwerkzaak en mo devakschool van mevr. D. J. IJsselstein. Het huis ernaast was een pastorie van de Ned. Herv. Gemeente. Het werd be woond door Ds J. H. Beekman. Na hem ook enige jaren door zijn opvolger Dr G. A. Wumkes, die daarna verhuisde naar de Singel in het tegenwoordige R.K. Parochiehuis. Als nieuwe bewoner nam toen Ds G. Horreus de Haas er zijn intrek. Na hem kwam zijn opvolger Ds Terlet. Vervolgens werd het, evenals Oan it bistjür fan ’e For. foar „Chr. Mid. Landb. Onderw.” to Snits. Donderdag 2 november ’s avonds 8 uur film: Het mysterie van de man die verdween. Vrijdag 3 nov. t.e.m. zondag 5 nov. ie dere avond te 8 uur en zondagmid dag tevens te 5 uur film: Immer will ich dir gehören. Zondagmiddag 5 nov. te 2.30 uur film: Slavenjagers van Afrika. Donderdag 9 nov. ’s avonds 8 uur film: Europa bij nacht. I In ditzelfde licht zou men ook de ont ploffing van de superbom kunnen zien Ook hier is de eerste reactie er één van afschuw en het voorzien van een duistere toekomst. Zonder deze kant geheel uit te schakelen, zou men ook kunnen betogen, dat Chroestsjov door Er zjjn niet veel mensen meer, die nog het water opgaan en een duik in het zilte nat nemen. De heer A. Kuipers en zjjn metgezel zijn echter nogal optimistisch wat dat betreft. Zaterdagmiddag moesten zij een boot halen van het Nannewyd bjj Oude- haske. Hij sloeg de motor aan, de Vorige week donderdag stonden onze politiemannen aan het begin van de Bolswarderweg met hun nieuwe Gatsometer de snelheid van de mo torrijtuigen en auto’s te controleren. Het ging allemaal goed, totdat een Wij bedoelen de Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers en nagelaten betrek kingen. Ons land is ruim 16 jaar lang bevrijd en wij horen dagelijks dat wij leven in een welvarend land. In de strijd om de vrijheid gaven velen hun leven en anderen hun validiteit, levensvreugde en levensgeluk. In het Bungalowdorp in Doorn dat door het Nederlandse volk werd ge bouwd uit de opbrengst van vier voor afgaande Appèl-aktles worden dwars- laesies verpleegd, terwijl in de achter- onsliggende jaren zorg werd besteed aan nagelaten betrekkingen. Voor de in standhouding van het Bungalowdorp en voor het nakomen van verplichtingen jegens hen die het hoogste goed gaven wordt thans een 5e Appèl-aktie gehou den. Loten met vijf verschillende afbeeldin gen die het voorgaande in beeld brengen worden thans op verkoopadressen door het gehele land verkocht. Deze verkoop adressen zijn kenbaar door raambiljet ten. Ook kan men de loten via de giro bestellen, ’t Gironummer luidt: 18 t.n.v. „Appèl” Rotterdam. Prijzen ter waarde van f 225.000,- zijn aan de Appèl-aktie verbonden waaron der ditmaal zes woonhuizen. Bekend making van hoofdprijzen geschiedt door de radio. Eén van de series ontvangt dubbele prijzen dus in plaats van een maal f 25000,- 2 x f 25000,- enzovoort. Wanneer men tien loten koopt voor ver koop aan familie, vrienden, relaties en kennissen dan ontvangt men een extra waardecoupon waaraan f 20.000,- fami- lieprijzen zijn verbonden. Ook ontvangt men een gratis trekkingslijst aan de hand van de ingezonden waardecoupon. Het kopen van loten heeft figuurlijk en letterlijk te betekenen: Uw lot is hun lot. Het Russische partijcongres dat dinsdag voor het laatst bijeen is ge weest, heeft niet zozeer in het teken gestaan van het nieuwe partijprogram, maar van de ruzie tussen Albanië (ge steund door China) en Rusland en van de felle aanvallen op de zogenaamde anti-partijgroep, die in juli 1957 heeft geprobeerd Chroestsjov uit het zadel te wippen. Een lange rij van sprekers heeft nadere details aangedragen over de ver derfelijke activiteiten van deze groep in het verleden. De rol van de diverse leden ervan bij de terreur onder Stalin is breed uitgemeten en de nagedachte nis van Stalin is in geen enkel opzicht gespaard. Het is zelfs zover gekomen, dat het congres een resolutie heeft aan genomen, waarin opdracht wordt gege ven het stoffelijk overschot van Stalin uit het mausoleum, waar het naast dat van Lenin rust, te verwijderen. Zondag was het mausoleum, waar dagelijks dui zenden langs de overleden heersers trek ken, al gesloten wegens „reparaties”. Opmerkelijk is, dat bij de aanvallen op de anti-partijgroep vooral Molotow, de vroegere minister van buitenlandse za- Yn forskillende kranten hat boppe- neamde foriening mei har skriuwen in forkearde foarsteling fan saken jown. Dat sy probearje wol, fan de rykslan- bouskoalle to Snits in saneamde krist- liken-ien to meitsjen, dat is har goed rjocht, mar dan moat hja it yn dat skriuwen net foarkomme litte: le as soe dy depataesje fan 12 Fr. Mij., bi- stjürsleden nei de Minister gien wêze, omdat sy tsjin kristlik lanbou-ünder- wiis wêze soene; 2e as soe men allin- nich ynfloed op ’e gong fan saken üt- oefenje kinne, troch lid fan niisneam- de foriening to wurden. Gjin ien fan beiden is nammentlik wier, en neamde foriening wit seis ek wol better. Hwant: le is boppeneamde deputaesje Advertentieprijs 13 et per mm. Bij contract idv.) lager. Abonnementsprijs Z 3,— per half jaar. Franco p. post Z 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad ken van Stalin en tot 1957 lid van het presidium van de partjj, het heeft moe ten ontgelden, waarbij naar voren kwam, dat Molotow de mening is toege daan, dat de wereldrevolutie zonder een grote oorlog niet is te verwezenlijken. In zoverre kan men dus deze aanvallen zien als een bewijs, dat Chroestsjov ten koste van veel een oorlog wil vermijden. Nog geen regering W.-Duitsland In West-Duitsland is na de verkiezin gen van 17 september, waarbij Aden- auer’s CDU de absolute meerderheid verloor, nog steeds geen nieuwe rege ring gevormd. Men zoekt naai' een coa litie tussen de CDU en de liberalen, die hun aanvankelijk verzet teger een rege ring onder tijdelijk beheer van Adenauer hadden laten varen. Er was een coalitie- overeenkomst uitgewerkt, maar toen puntje bij paaltje kwam, rees er verzet bij de linkervleugel van de CDU, die vooral in de economische en sociale po litiek te zeer de hand van de conser vatieve liberalen bespeurde. De zaak is zo weer op losse schroeven gekomen en Adenauer heeft zijn reis naar Kennedy van 3 november moeten uitstellen, om dat er nog steeds geen regering is. Wel licht dat de volgende week de ergste plooien gladgestreken zjjn. hwat better forstie, dan soe hja mei har machtstribjen net sa ófgryslik trochsette. Soe hja op dit, sawol as op de earde- re ynstjürde stikken, ris goed yngean wolle? Wy wachtsje Himmelum. Kracht en vastberadenheid De indruk van kracht en vastberaden heid wekken is niet alleen een Russische bezigheid geweest; ook de Amerikanen in Berljjn hebben zich daaraan overge geven door het machtsvertoon aan de sectorgrens en over de sectorgrens, toen de Oost-Duitsers weigerden Amerikaan se diplomaten en militairen in burger toe te laten zonder legitimatie. De Ame rikanen hebben toen een auto met een Amerikaanse burger laten begeleiden door legervoertuigen. Toen zo vastge- steld was, dat zij niet zwichtten, konden zji dergelijke bezoeken staken. De situ atie leek even gespannen, met aan weerszijden van de doorlaatpost Ame rikaanse en Russische tanks. Maar dit laatste werd door de Amerikanen als een overwinning beschouwd, omdat dit volgens hen aangetoond heeft, dat de Russen toch de ware meesters in Oost- Berlijn zjjn. Een niet weg te cijferen opvatting is, dat het krachtsvertoon van beide zijden mede is bedoeld om de indruk van vast beradenheid te maken tegenover het ei gen publiek en daardoor de kans te heb ben zonder al te veel oppositie tot een gesprek met elkaar te kunnen komen. tiantooi voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. fan de Fr. Mij. allinnich nei de Minis ter ta gien, omdat sy yn it stribjen fan de For. foar „C.M.L.O.” min as mear in forsplintering seach fan it lan- bou-ünderwiis yn Süd-West-Fryslan, om ’t oarstinkenden dan yn oare wei twongen wurde soene, en dan just it tsjinoerstelde fan hwat Kristus wol, bi- rikt wurde soe; 2e, is de wei foar elts noch goed iepen, om ynfloed op ’e gong fan saken üt to oef en jen, troch foar Kristus gibod fan neisteleafde op to kommen, sunder lid fan neamde for iening to wurden, dy’t twaspjalt sied- det. De houn, hwerfan neamde for. de bek foarüt al tichtbine wol, is tafallich noch net dea. En ek „de hounen” meije ite fan de kromkes, dy’t falie fan des Heare’ tafel en dan kin it bliken dwaen, dat ek hja bern fan God wêze kinne, wylst de oaren forlitten wurde kinne. Om de frede to biwarjen siket de Fr. Mij. nei wegen om ta oerienstim- ming mei neamde foriening to kom men, mar, bliuwt der dan plak foar eltsenien? As neamde foriening ien mei oar ris In de „Fryske ütstjüring” van de Rono zal vrijdagavond aandacht wor den besteed aan „Jeugd en Muziek” in het programma „Takomstmuzyk”, dat geregisseerd wordt door Tjitte Pie- benga. In deze uitzending, die een kwartier tje duurt en om 6.40 uur n.m. begint, zullen uiteraard om des tijdswille, slechts enkele facetten van „Jeugd en Muziek” worden belicht, maar toch achten wij het aan te bevelen, morgen avond even de radio aan te zetten. 4 Vissers mogen graag een beetje fan taseren en zjjn niet gauw aan het eind van hun latjjn. Het volgende ver haal is echt waar, u kunt het geloven of niet, maar in het stroomkanaal bij Tacozjjl kreeg de heer N. J. Blom plotseling beetEen snoekbaars van maar eventjes 88(2 cm en een gewicht van 13y2 pond. Het was niet gemakkeljjk hem binnenboord te krij gen. Tegen de felle stroom in en mee gesleurd door het beest, dat steeds „op de grond” bleef, ongeveer drie en half a vier meter diep, zwoegden de heer Blom en zjjn visvriend P. Coers een klein half uur. Tenslotte hebben ze het anker gelicht en zjjn er naar toe geroeid. Een poging hem in het schepnet te krijgen mislukte helemaal en had geen ander resul taat dat een potsierlijk gezicht van een „snoekbaars met een hoed”. Uit eindelijk lukte het Blom hem met de handen in de boot 'te tillen. En nog even een kleine technische bizonder- heid voor de heren vissers, het nylon waarmee hij gevangen is, was 26/100 dik. Donderdag 23, vrijdag 24 en zaterdag 25 nov. Waterpoortshow in „Ons Ge bouw”. deze week proberen overleg goederentrein van Bolsward aan kwam rijden, die de draad kapot reed. U ziet, ook de politie heeft wel eens pech. Tèchniek heeft voor jongens altijd een grote aantrekkingskracht. Zo ook bjj de electrische brug aan de Oppen- huizerweg. Hier echter op een ver keerde manier. Als de brug omhoog gedraaid wordt, is er altijd wel een stelletje, dat er bjj op loopt. Zij zien niet in, dat dit levensgevaarlijk is. Wanneer een van hen met zijn benen tussen de brug en het bruggehoofd komt, worden deze onherroepelijk afgeknepen. Het klinkt ruw, maar ’t is de harde waarheid. De brugwach ter doet wel alles om ongelukken te voorkomen, maar U weet hoe kinde ren zijn. Zij spelen het liefst een ge vaarlijk spelletje. Maar ze zijn nu gewaarschuwd. dit afschuwelijke wapen voornamelijk zijn onderhandelingspositie aan een conferentietafel heeft willen verster ken, een vorm van chantage dus. maar daarmee tegelijk de mogelijk heid van een oorlog met kernwapens naar de achtergrond heeft geschoven. Men kan zich niet aan de indruk ont trekken, dat deze ontwikkelingen niet in de overwegingen van president Ken nedy zullen worden opgenomen wan neer hij zijn politieke koers bepaalt. De Wed. P. J. van Bergen had in het volgende pand ’n manufacturenzaak, daar voor was het de horlogerie van Tümler, en na de Wed. van Bergen de schoenwin kel van de heer Oomes. Toen deze naar de Ooster- dijk verhuisde werd ’t aan gekocht door de heer M. D. Ringnalda, die reeds in het voormalige pand van Van Bergen gevestigd was en van beide panden het tegen woordige grote magazijn „De Zon” maakte. In het hoge, overhellende hoekpand, was de manufac turenzaak van Lampe vestigd. Diens opvolger de heer Th. Doodkorte liet het afbreken en bouwde er het grote winkelpand dat na de opheffing van zijn zaak ver huurd of verkocht werd aan de dames Langeraap die er hun comestibleszaak, voor heen op de Oosterdijk, in onderbrachten. Na hen kwam het in handen van de heer S. E. Dijkstra te Uit- wellingerga en kreeg het zjjn oude bestemming van manufacturenzaak terug. ALDEGEA-W. De Griff. Froulju’s forien. „Bid en Werk.” haldde op 26 oktober har jierlikse bazar. Foar it earst :n it nije gebou „Oan de Brek”. It spul wie wol aerdich oan ’e man, mei allerhande attraksjes en ek oan ’e bar koe men fan alles krije. Sa- dwaende kinne de froulju werom sjen op in tige slagge dei, mei in netto-op- bringst om en de by de f 1250.Ut it doarp en ek de stêd hiene hja folie meiwurking en derfoar binne hja tige tankber. De prizen op de lotnümers 72, 79 griis, 456 rose, 820, 901 en 986 blau kin ófhelle wurde by Bakker Wielstra, Al- degea-W. boot schoot vooruit enzat vast. De jongen viel door de schok tot zijn middel in het water. Zonder verdere onderbrekingen bereikten ze Joure en gingen hier even de wal op. Te ruggekomen maakte Anne Kuipers aanstalten de motor aan te zetten, hij verloor echter zijn evenwicht en dook het water in. Speurder hoopt, dat het hem wel moge bekomen de pastorie aan het Kleinzand (nu de rijwielhandel engros van de fa. D. Berg- stra) verkocht en liet de Ned. Herv. Gemeente de tegenwoordige pastorieën aan de Bolswarderweg en de Harinxma- kade bouwen. Koper van het pand Suup- markt werd wijlen notaris R. Mulder, toen te Langweer. Ook notaris Banning, tevens correspondent van de Nederland se Bank had er zijn kantoren en nu heeft diens opvolger in beide functies Notaris P. Feddema deze in gebruik. Op de andere hoek van de steeg kwam mefi bij de beddenwinkel van Brouwer. Nu behoort het aan V. D. die er aan de voorzijde een etalage heeft ingericht Dan volgde er weer een herenhuis, be woond door de heer Douma. Dit werd later aangekocht door de heer P. Koop- mans die er een slagerij in vestigde, maar nu verhuurt aan slager Smit. Vervolgens ziet men de orgelzaak van de heer R. Feenstra, de hoeden- en pet tenwinkel van Roosenstein, waarin ook de bloemenwinkel van de firma P. Wag- ter gevestigd is geweest en op de hoek de zeilmakerij en touwslager^ van de heer W. Zandstra, vader van de tegen woordige eigenaar. De voormalige orgelzaak, later de piano- en muziekhandel van de heer De Jong, die ook het pand ernaast in ge bruik had, is later eveneens in het bezit gekomen van V. D. die het verleden jaar weer heeft laten verbouwen tot fietsenstalling en zij-entree tot de win kel. Het naastgelegen winkelpand, nu aangetrokken bij de zaak van de firma Zandstra, was, voor de heer De Jong het betrok, een comestibleszaak van de heer Kasemier. heeft verder Door zijn een militair zo moeilijk mogelijk aan te vallen gebied te vormen, juist om de tegenstander te overtuigen van het nut teloze van zijn eventuele ondernemen. In zoverre kan men er zelfs een poging in zien het gesprek tot de conferentietafel beperkt te houden, waar, dat is de na tuurlijke consequentie, van deze tegen stander concessies zullen worden ge eist. Donderdag 2 november. „Pas-Tunette” foundation-show van fa. E. Metz in „Ons Gebouw”, Westersingel. Aan vang 8 uur. Vrijdag 3 nov. en zaterdag 4 nov. Zit ting Pas-Tunette corsetière mevr. Anspack in Metz’ Speciaalzaak, Grootzand 14. Zaterdag 4 november. Kinderboeken- markt in zaal Hanenburg. Geopend ’s middags van 2 tot 6 uur en ’s avonds van 7.30 tot 9 uur. Zaterdag 4 nov. Schutjassen om rolla des in Café F. F. de Vries, Terzool. Aanvang 7.30 uur. Zondag 5 nov. Dansen in Café mans te Bolsward. Moandei 6, Tiisdei 7 en Woansdei 8 no- vimber. Utfiering Krite Snits mei „Leafde yn ’e mist” troch it Lyts Frysk Toaniel fan Ljouwert. Alle jounen 8 ure yn Amicitia. Dinsdag 7 nov. 5e Openbare Uitvoe ring van het Sneker Accordeonorkest in Zaal Hanenburg. Aanvang 8 uur. Woensdag 8 november. Ontspannings avond NCRV in „Ons Gebouw”, Wes tersingel. Aanvang 8 uur. Donderdag 9 november. Toneelavond van de „Groninger Vereniging” in zaal Hanenburg. Aanvang 8 uur. Zaterdag 11 nov. Voorm. 9.30 uur in Hotel B. Westra te Heeg. Vergade ring van Volmachten van het Wa terschap „Heeg”. Het nieuws wordt deze week bijna voornamelijk bepaald door Russische ac ties. In de eerste plaats hebben zij maan dagmorgen hun bij de opening van het partijcongres op 17 oktober aangekon- digde kernbom van 50 megaton tot ont ploffing gebracht en in de tweede plaats hebben zü diezelfde avond een nota tot Finland gericht, waarin zjj overleg tus sen beide landen voorstellen over de be veiliging van hun grenzen tegen een aan val van West-Duitsland en zijn bondge noten. Rusland doet in zijn nota een be roep op de bepalingen inzake overleg in het Russisch-Finse bijstandsverdrag van 1948. De gehele argumentatie van Moskou is gebaseerd op de penetratie van „de Westduitse militairisten en revanchis- ten in het Noorden van Europa en het gebied van de Oostzee en hun streven dit gebied te gebruiken als een van hun springplanken voor nieuwe militaire avonturen.” In Stockholm, waar men de Finse za ken altijd zorgvuldig in het oog houdt, is dit een eerste stap genoemd om het neu trale Finland in het gareel te brengen van het communistische blok. Maar er zjjn geen andere aanwijzigingen dan de ze nota, dat Rusland Finland gelijk wil schakelen na een zestien jaren lang respecteren van Finlands onafhan kelijkheid. Het zal misschien het bjjpro- dukt van de nu ingeleide actie zjjn, maar deze nota lijkt meer ingegeven door een traditionele wens naar flankdekking in spannende tijden. De Noordwestelijke grens van Rusland ligt vrij open door het Finse gebied, dat in het Noorden aan Zweden en Noorwegen grenst en verder geheel omspoeld wordt door de Oostzee en haar uitlopers. Zweden is weliswaar neutraal, maar Rusland maakt zich ook niet bizonder veel illusies over de moge lijkheden in geval van oorlog, waar het Westen gebruik van zal maken. Dat is één kant van de zaak, een be- denkeljjke kant zou men kunnen zeggen, daar het er veel op lijkt, dat Rusland de kans op een oorlog groot acht. Maar er zit ook een politieke kant aan, die ver band houdt met de situatie in Berlijn. Onvermijdelijk zullen over dit probleem besprekingen tussen Rusland en het Wes ten en met name Amerika worden ge opend. Deze besprekingen zal men niet moeten meten met de maatstaf van recht en billijkheid, maar als een uiting van de oude traditionele machtspolitiek als een Uiting tevens van de veranderingen in de machtsverhoudingen. Bij dergeljjke besprekingen is het uiterst belangrijk een zo sterk mogelijke positie in te nemen cn Chroestsjov deze positie te versterken. m«t Finland maakt hij de tegenstander duidelijk, dat hij zijn uiterste best doet De Anti-Honger-Aktie mag geen vorm van liefdadigheid zjjn! Zjj dient de aandacht van de wereld te rich ten op de noodzaak om de voorwaar den te scheppen voor een effectieve aanpak, zodat het honger-vraagstuk definitief tot een oplossing wordt ge bracht. Jawel, honger en ondervoe ding schijnt nog voor minstens de helft van de mensheid realiteit te zjjn. Drie van de vijf mensen sterven door gebrek aan voedsel. En wat ziet men in Sneek? Klakkeloos weg gegooid voedsel, brood in de vuilnis vaten! U en ik leven in een wereld van overvloed, terwijl aan de andere kant van de aardbol een moeder niet weet hoe ze haar kind moet voeden... Het is een schandelijke toestand en een schrille tegenstelling. Maar het is nog schandeljjker, dat sommige mensen zó tonen, dat ze niet (meer) beseffen, wat het wil zeggen, gebrek te lijden. In het herenhuis tegenover Boom gaard woonde beneden de familie Roos winkel en boven de heer E. G. Stock mann. Het heeft daarna nog andere be- ueieiuiwuc- woners gehad - op het bovenhuis o.a. de Roosenstein. muziekleraar G. Schuil - maar nu is het De Suupmarkt heeft, nadat deze foto omstreeks 1900 gemaakt werd, wel heel wat veranderingen ondergaan. Niet al leen wat de walmuren betreft, waarop het tegenwoordige weinig fraaie muurtje is. aangebracht. Ook de panden zijn alle maal verbouwd, terwijl de naam Vin- kenburg voor de Noordzijde ook Suup markt werd. In het eerste pand links was in die da gen de banketbakkerij van de heer Boomgaard gevestigd. Daarna de comestibleszaak van de dames Masse- link en nu is het de kruidenierswinkel van de heer P. v. d. Veer. Hiernaast was de winkel van L. Dok- kum, die voornamelijk bedden en dekens verkocht, wat ook op het uithangbord te lezen stond. Na Dokkum was, zo als oude Snekers het noemen, de „goud smidswinkel” van Treling en vervolgens de damesmodezaak van De Mave. In de twintiger jaren kreeg het zijn tegen woordige bestemming. Toen verplaatste dè heer Roosenstein zijn hoeden- en pet- ténwinkel van de overkant naar dit pand. Naast Dokkum wonode de Wed. Velt- man, die een comestibleswinkel had. Van de uitstekende reclamebordjes ver meldde het ene „vleeschwaren”het andere „comestibles”. Toen het pand vrjj kwam, werd het aangekocht door mevrouw van Bergen, die het vele ja- rén later weer verkocht aan mej. A. Roosenstein. Deze heeft er 25 jaar een dameshoedenzaak in gedreven. Nog niet zo heel lang geleden werd het ver bouwd tot de tegenwoordige herenmode zaak van de firma J. H.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1