Kleinte Walta exposeert in het Stadhuis Twee jubilarissen bij Douma’s Ijzerhandel Terzool verrijkt met nieuw Geref. Verenigingsgebouw Kinderboekenmarkt, evenement voor Sneker jeugd van en WYMBRITSERADEEL IJLST Viskotter te water gelaten Tentoonstelling Interieur ’62’ in Leeuwarden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, f Maandag 6 nov. 1961 116e jaargang no. 89 Vrijwilligers hielpen bij de bouw Verkoopavond Bevorderd Nikita Magaloff speelt één keer in Friesland Foundation-show „Pas-Tunette” Geslaagd Finale verkoping Sneker gymnasiasten spelen toneelstuk van A. de Musset Moulijn, Bouwmeester en Sw art in Nederlands elftal op 23 november a.s. zal Nikita Maga loff met het Frysk Orkest een vertolking geven van het 2e pianoconcert an Brahms in de Harmonie te Leeuwarden. Daarmede zal één der grootste pianisten van deze tijd op het Leeuwarder concert podium verschijnen en dit mag in de gestage opbouw van het Frysk Orkest zeker ais een belangrijk hoogtepunt wor den beschouwd. - Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - - Jongen viel door ruit SNEEKER NIEUWSBLAD (handel» (Fejjenoord), B. De tentoonstelling Vreugde. Werkers gehuldigd. Geschenken. Onder grote belangstelling werd don derdagavond de foundation-show „Pas- Tunette” van de firma Metz, alhier in „Ons Gebouw” gehouden. Vier manne quins toonden op prettige wijze verschil lende soorten beha’s, gaines, voor de oudere dames corsetten en voor 't jonge meisje de step-in. Onze stadgenoot, de heer P. Swarts, majoor bjj de generale staf, is bevorderd tot luitenant-kolonel. Aan de Rijks Univgrsiteit te Groningen is geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (K) onze stadge noot, de heer S. Venema. Notaris P. Feddema alhier verkocht fi naal het burgerhuis Schoolstraat 5. Koper voor lastgever werd de heer J. Hoekstra alhier voor f 7778,- Burgenieester Rasterhoff, die eerst de heer Faber toesprak, betoogde, dat ook bjj dit jubileum het tijdsbestek niet zo belangrijk is, maar wel de periode waar in hij bij de firma Douma werkzaam is geweest. Hij heeft daarin nl. haar gehele opgang mee gemaakt. De firma heeft deze dag dan ook aangegrepen om ui ting te geven aan haar gevoelens van dank en erkentelijkheid voor de wijze Naast zijn werk bij deze firma werkte hij echter ook op sociaal terrein en voor de sport. Vooral ONS is hij tot grote steun geweest. Ook daarvoor verdient hij een woord van lof. Uit eigen ervaring weet ik, aldus de heer Zandstra, dat men ook in de zaak met veel waardering over deze jubilarissen spreekt. Er is ook nog nimmer zo’n grote deputatie van het bestuur bij een jubileum geweest, maar dat komt mede omdat de firma Douma de tegenwoordige secretaris van het De partement heeft geleverd en de heer Het grote moment voor de heer Faber. Links op de hoek de andere jubilaris. (Feijenoord). en Veldhoen Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Onder de titel „Liefde is geen speel goed” zullen de Sneker gymnasiasten dit jaar het toneelstuk „On ne ladine pas avec l’Amour” van Alfred de Musset spelen. De zaal biedt plaats aan 150 personen, maar kan door harmonicadeuren ook in drie zaaltjes veranderd worden voor het houden van kleine vergaderingen e.d. Hij bevat een opklapbaar podium voor to neelvoorstellingen en uitvoeringen waar voor het afgesloten kan worden met de mooie blauwe gordijnen welke door de Vrouwenvereniging zijn geschonken. De ruime hal, die in verbinding staat met de kerk, dient tevens als garderobe en hierachter zijn de toiletten aangebracht. Aan weerszijden een, met daar ‘ussen een toegang naar de bergplaats achter de podiumruimte. Voorts is er een vas te wastafel in geplaatst. Het geheel is in frisse moderne kleuren geschilderd en gestoffeerd en waar ook aan de verlichting en het meubilair veel zorg is besteed, is het gebouw in alle op zichten een aanwinst voor het dorp. waarop de heer Faber in deze veertig jaar zijn verantwoordelijke taak in het bedrijf heeft vervuld. De jubilaris ont vangt vandaag de erkentelijkheid waar op hij recht heeft en daarom verheugde het spr. te kunnen mededelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem te begiftigen met de eremedaille in zilver. De burgemeester speldde Faber het ereteken op waarmee hij hem feliciteer de en wenste ook de firma Douma hier mee geluk. Hjj complimenteerde ook dhr. De Groot Boersma en besloot zfjn toe spraak, die evenals de anderen, op de band werd opgenomen, met een groet aan de in Canada wonende dochter van de heer Douma. Zaterdagmiddag opende in de kleine raadzaal van het Stadhuis Burgemees ter Rasterhoff de tentoonstelling van schilderijen, gouaches en tekeningen van de Leeuwarder kunstenaar Meinte Walta, die van 4 t.e.m. 17 november in het Stadhuis wordt gehouden. Nikita Magaloff werd in 1912 in St. Petersburg in Rusland geboren. Hij is van adellijke afkomst en de Russische Revolutie dwong de Magaloff’s de wijk te nemen naar het buitenland. Na 1918 vluchtte de familie naar Finland, waar hij studeerde onder leiding van A. Siloti, de beroemde leerling van Liszt. Later zette hjj zijn studie voort aan het Conser vatorium van Parijs, waar Isodore Phi lip zijn leermeester werd. Na de conservatoriumtijd maakte hij kennis met de grote wiolist Joseph Szi- geti en zij vormden samen een succes vol en zeer geprezen duo in die jaren. Hjj vestigde zich toen in Zwitserland en nam de Zwitsersche nationaliteit aan. Zijn successen in Parijs in 1946 (Chopin- recitals) deden de poorten opengaan naar andere Europese hoofdsteden. Londen, Brussel. Amsterdam, Milaan, Madrid en Lissabon haalden hem juichend in en de roem, welke toen van hem uitging leidde tot een uitnodiging voor een tournee door Amerika, waar hij daarna nog zeven maal terug keerde. Ook in Nederland is Magaloff geen onbekende. Hjj speelde reeds meermalen met het Concertge bouworkest en het Residentieorkest en treedt hij regelmatig voor de Neder landse radio op. Ongetwijfeld zal de naam Nikita Maga loff voor vele millioenen muziekliefheb- ers een begrip zijn geworden. Namens de aannemers, de fa. L. v. d. Wal te Sneek (elektrische installatie», A. Schuurmans (Bouw) en J. de Jong (ijzerwerken) bood de heer v. d. Wal een elektrische klok aan. Mevrouw Rlemer- sma schonk namens haar man <„dy in bytsje bleu is”, zoals zij onder gelach op merkte) een paraplubak en de heer T. Posthuma overhandigde de penning meester van de Bouwcommissie een en veloppe met inhoud, het geschenk van een broeder te Gauw. Na de pauze werd de bijeenkomst, die werd afgewisseld door gezamenlijke zang, besloten met de opvoering onder leiding van de heer P. Nijdam van de klucht „Lokkebrea” van A. Meester-de Bries, waarbij de aanwezigen zich kostelijk heb ben geamuseerd. De heer G. van der Meulen, voorzit ter van de Openbare Leeszaal, haalde na zijn welkomstwoord even de enquê te aan, die door de boekhandelaren Gistermorgen is er op het Oosterdijk een klein ongeval gebeurd. Om plm. kwart over elf was de twaalfjarige M. T. met zijn neefje in de portiek van de firma Eringa, damesafdeling, met pijl en boog aan het spelen. Op een gege ven ogenblik viel de pijl en bukten beide jongens zich om hem op te rapen. Hierbij botsten ze, met het gevolg dat de oudste door een van de ruiten viel. De jongen liep nogal ernstige snij- wonden aan het hoofd en handen op, die door dokter K. v. d. Heuvell ge hecht moesten worden. Beide partijen zijn verzekerd tegen ongevallen. De heer Abma riep na de toespraken een aantal werkers naar voren, die vele avonden en dagen aan de bouw hebben medegewerkt of zich op andere wijze ver dienstelijk maakten. Eerst de timmer lieden Wouter de Vries en Jaring Dijk stra, die beiden als aandenken een pols horloge met inscriptie kregen. Daarna de schilder Catharinus v. d. Meer aan wie hij een paar leren motorwanten over handigde. Koster B. Klinker en vrouw die de mannen trouw laafden met koffie en thee en de drukte en het lawaai moe dig hebben verdragen, ontvingen een theepot met inscriptie. De metselaar J. Riemersma een kistje sigaren en aan diens medewerker Tjeerd Bakker en ver der alle andere vrijwillige werkers werd daarvoor hartelijk dank gebracht. De heer Abma droeg vervolgens na mens de Bouwcommissie het gebouw aan de Kerkeraad over, dat door de heer ge- een gaine, een step-in en tien beha's. Als extra-attractie van de show, die een groot succes is geworden, danste de mannequin Conchita, enkele spaanse dansen voor het talrijke publiek. samen veel hebben meegemaakt en sprak de hoop uit, dat hij ook in de twee jaar welke hem nog van zijn pensioen scheiden met dezelfde ijver en lust met hem zal samenwerken. Tot besluit bood hjj de traditionele enveloppe aan. Nadat Faber de heer Douma had be dankt waarbij hij zei ook dankbaar terug te zien op de goede verstandhouding tussen hem en de firmanten, sprak de directeur de heer De Groot Boersma toe, die als jonge man van 22 jaar in de expeditie kwam. Hij bedankte ook hem voor alles wat hij voor de zaak heeft gedaan en sprak de wens uit dat zij ook in de nog resterende acht jaar in prettige harmonie zullen mogen samen werken. Deze jubilaris sprak eveneens een kort dankwoord, waarna de heer J. de Boer namens het personeel aan de heer Faber een schemerlamp aanbood en aan de heer De Groot Boersma een boekwerk. Hun dames kregen ieder een plant, en later nog bloemen van de firma. Als laatste spreker voerde de heer W. Westerbeek, districts-bestuurder van de C.B.C. het woord. Hij wenste de heer Faber, die oud-voorzitter is van de plaatselijke afdeling en deze mee groot heeft gemaakt namens het Hoofdbestuur eveneens geluk en herinnerde er aan, dat Faber voor zijn werk voor de vak beweging onlangs reeds is onderschei den met het gouden insigne van het CNV. De corsetière mevr. Anspach, onder wiens leiding het geheel stond, gaf een duidelijke en heldere toelichting. Aan de oudere dames werd getoond dat het be slist niet nodig is, een slag in de rug te hebben, of op een of andere wijze een „verkeerd” model. Voor en na de pauze kon men tevens met -behulp van een „schaduwpaskamer” zien, hoe het wel en niet moet op het gebied van de foundation. In de pauze werd koffie met gebak aangeboden en een verloting houden met als prijzen een corset, Kantoor voor admini stratie en redaktie: SEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. weg, dat wij de overtuiging hebben dat Walta wel in de goede richting werk zaam is en dat deze jonge kunstenaar gerust nog iets hoger mag grijpen om het doel te bereiken dat hem kenne lijk voor ogen staat. In ieder geval is het zo, dat in heel veel van zijn wer ken deze worsteling met de materie, ter bereiking van datgene wat hem be zielt, een boeiend verhaal is waar de toeschouwer, zich stellend op de plaats van de schilder, zich intens in kan ver diepen en, mits men zich er volledig voor open stelt, van kan genieten. Het heeft weinig zin om al deze werken, stuk voor stuk, kritisch onder de lou pe te nemen. Beter is het dat men dit eerlijke en gevoelige werk van een be kwaam schilder in zijn worsteling naar datgene wat hij meent te moeten zeg gen, zelf intens gaat bekijken. Men zal dan ontdekken dat, hoewel hij nog niet volkomen gearriveerd is, Walta ons toch inderdaad wel al heel veel te zeg gen heeft. Een bezoek aan deze ten toonstelling van een jonge Friese kun stenaar die, zo doorgaand, stellig zijn weg wel zal vinden, kan dan ook van harte worden aanbevolen. Meinte Walta behoort, te oordelen naar het werk - schilderijen, gouaches en tekeningen - dat momenteel in het stadhuis wordt geexposeerd, tot de mo- dern-expressionistische schilders. Mo dem van kleur en lijn, maar o.i. van een gematigd expressionisme. In som mige, zij het slechts enkele, stukken neigt zijn werk enigszins naar het mystiek-abstrakte, maar het grootste deel van zijn oeuvre is enigszins me- lankoliek en rustig expressief. Knap van kleur en tekening, met een goede vlakverdeling, zou iets meer felheid in bepaalde, zich daartoe lenende, onder werpen de expressie nog kunnen op voeren. Als men bv. zijn Christuskop beschouwt, zou de lijdende en in zijn lot berustende mens een nog spreken der uitdrukking hebben kunnen krij gen door fellere, desnoods onharmoni sche, kleuren en krachtiger lijnenspel. Onwillekeurig dringt zich hier een ver gelijking op met bv. een kunstenaar als de Fransman Roualt die, in expressivi teit, juist door bovenbedoelde gebruik making van de schilderkundige mid delen, het innerlijk van Christus veel duidelijker doet spreken. Ook in een schilderij als dat van de mens die zich in deze wereld geen weg meer weet te vinden, is o.i. de bedoeling van de schilder wel juist, maar het resultaat iets te vaag gebleven. Wij zien in de kunstenaar Walta een man met, tech nisch zeer belangrijke, kwaliteiten. Het tegen elkaar afwegen van de kleuren is, in vrijwel alle stukken, bijzonder goed getroffen en ook zijn tekenkunde staat op een behoorlijk hoog peil. Maar, waar zijn geestelijke gesteldheid in ve le opzichten een neigen en zoeken naar de expressie, dus naar het innerlijk wezen der dingen, vertoont, zouden wij gaarne deze, van binnen uit komende gesteldheid van de kunstenaar scher per in de resultaten van zijn werkzaam heden gedefinieerd zien. Dit neemt niet Nu dus in 1962 de tentoonstelling „Interieur ’62” ter gelegenheid van de naderende éénmiljoenste woning, het geen tevens zal betekenen dat alsdan van elke drie gezinnen in ons land er één in een nieuwe woning zal zijn ge huisvest. In Friesland is deze verhou ding minder gunstig, nl. 1 op 4. Tot en met augustus 1961 waren er namelijk 30.843 nieuwe woningen in de provin cie Friesland gereed gekomen, waar van ongeveer 36% in de particuliere sector en 64% gebouwd door de ge meenten en woningbouwverenigingen. Landelijk zijn deze percentages (afge rond) 44% in de particuliere sector en 56% voor de woningwetbouw. Interieur-verzorging is in econo misch opzicht gezien een belangrijke zaak. Toch zal „Interieur ’62” niet uit sluitend zijn gewijd aan het interieur van de woning alleen. Ook zal ruime aandacht worden ge schonken aan het interieur van diverse bedrijfsruimten en vervoersmiddelen. „Interieur ’62” zal op het Zaailand en in het Beursgebouw worden gehou den gedurende de periode van 12 t.e.m. 21 april. Namens het Departement Sneek van Nijverheid en Handel sprak de voor zitter de heer Th. W. Zandstra de jubi larissen toe. Eerst de heer De Groot Boersma en daarna diens collega. Jan de Groot Boersma heeft niet de verhui zing van de firma van de Lemmerweg naar het Grootzand meegemaakt, maar, evenals de heer Faber, wel de specta culaire ontwikkeling van dit bedrijf. G. Douma vele jaren penningmeester is geweest. Het Departement is daar dankbaar voor. Spr. reikte hierna het Vererend Ge tuigschrift aan de heer De Groot Boer sma uit en richtte zich daarna tot de heer Faber, die van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat voor de zaak en de klanten klaar staat, maar ook in de vak beweging en in de Begrafenisvereniging een belangrijke rol heeft gespeeld. Hij bracht hem ook daarvoor lof en bood hem eveneens namens het Hoofdbestuur het Vererend Getuigschrift aan. Verder voegde hjj hieraan voor de heer Faber de verguld zilveren en voor de heer De Groot Boersma de zilveren legpenning toe. Na de dankwoorden van de jubilaris sen wenste de oudste directeur de heer S. Douma de heer Faber van harte ge luk met de Koninklijke onderscheiding die hij ten volle heeft verdiend door zijn liefde voor de zaak, trouw en plichts betrachting maar ook doordat hij voor maatschappij en kerk zijn beste krach ten heeft gegeven. Spr. memoreerde in ’t kort de geschie denis van de zaak die in een pakhuisje aan de Lemmerweg begon, bracht in herinnering dat hij en de heer Faber Sprookjesfiguren, koningen en ko ninginnen, prinsen en prinsessen, feeën en kabouters, zelfs een heks, krioel den door elkaar. Zij waren ter gelegen heid van de kinderboekenmarkt, die als sluitstuk van de kinderboekenweek werd gehouden, uit hun verblijfplaats in de Openbare Leeszaal te voorschijn gekomen en vertoonden zich nu in le vende lijve aan het publiek. Deze kinderboekenmarkt, die zaterdag middag in de grote zaal van Hanen burg werd gehouden, stond geheel in het teken van het sprookje. Hans en Grietje, de heks, de markies van Ca rabas, ja zelfs de gebroeders Grimm, verzamelaars en schrijvers van de eer ste sprookjes en sprookjesboeken, wa ren in eigen persoon aanwezig. Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs f 3,— per half jaar Franco p. post t 3,15 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De kleine plm. 200 leden tellende Ge reformeerde kerk van Terzool, die al ja ren te kampen had met een veel te klein en primitief verenigingsgebouw beeft dit probleem met vereende krachten radi caal opgelost. Tussen de kerk en de kos- terwoning is een nieuw gebouw tot stand gekomen, dat vrijdagavond in een feestelijke en drukbezochte bijeenkomst door de Bouwcommissie aan de Kerke raad is overgedragen. De vreugde hierover kwam in alle toe spraken welke werden gehouden tot uiting. Allereerst in het geestige inlei dend woord van de heer A. Abma, voor zitter van de Bouwcommissie,- die ook verder herhaaldelijk lachsalvo’s ont ketende. Het verlangen naar een groter gebouw leefde al lang bjj de Kerkeraad zei hij, en Ds. Kuiper (van wie een schriftelijke gelukwens werd voorgelezen), heeft er indertijd al eens in samenwerking met de heer Dotinga, nu te Sneek, een plan voor gemaakt. Een prachtig plan, maar te duur. De kleine gemeente, die ook al een nieuwe pastorie gebouwd heeft, kon niet te veel hooi op de vork nemen. Een goed jaar later evenwel besloot de Kerke raad dat er spijkers met koppen moesten worden geslagen. Het eerste nieuwe plan was weer te kostbaar, maar het vol gende werd na enige wijzigingen goed gekeurd. Door collectes in de kerk was Voor: Swart (Ajax), Henk Groot (Ajax), Van der Linden (DOS), Bouw meester (Feijenoord) en Moulijn (Feijen oord). Reserves: Van Zoghel (DOS), Ouder- land (Ajax), Wagemaker (Alkmaar) en Bosselaar (Sparta). A. Dijkstra, voorzitter van dit college, werd aanvaard met de wens dat het ve le jaren gebruikt moge worden tot heil en zegen van het kerkelijke leven in Ter zool en dank aan de Bouwcommissie, die getoond heeft dat hiervoor de rechte mannen waren uitgezocht. Ook gaf de heer Dijkstra een kort historisch over zicht van de gemeente, die in 1889 haar eerste kerkgebouwtje stichtte op een stukje land van 1 pondemaat, dat voor 135.- werd gekocht van de heer H. T. Abma, grootvader van de voorzitter der Bouwcommissie. Deze zat, toen de kerk werd gebouwd, ook in de Kerkeraad. In 1913 is de nieuwe kerk gekomen. was georganiseerd. Deze heeft tot een voor hem teleurstellend resultaat ge leid. Er blijken in ons land minder boekenlezers en boekenbezitters te zijn dan hij had gedacht. Voordat burgemeester Rasterhoff de kinderboekenmarkt officieel opende bracht het leesclubje van Mej. Hoog land op charmante wijze de geschiede nis van het sprookje ten tonele. De burgemeester, wees op het grote be lang van het lezen van boeken als vrijetijdsbesteding, zowel voor volwas senen als voor kinderen. Wij kunnen ons leven niet zonder drukpers, zon der boeken indenken. Waar onze fan tasie te kort schiet, vult het boek aan. De officiële opening werd verricht door het openslaan van een groot sprookjesboek. Tot de kinderen zei hij hierna dat niet alleen zij in sprookjes geloven, maar ook alle grote mensen. Zonder sprookjes zou ons leven maar een triest leven zijn. Na dit officiële gedeelte wierpen de tot leven gekomen sprookjesfiguren en de „gewone” kinderen zich met ent housiasme op hun grote taak, het ver kopen van de boeken. In eigen ge maakte en naar eigen smaak versierde kraampjes in de feestelijk aandoende zaal, brachten zij hun koopwaar, de door de plaatselijke boekhandelaren beschikbaar gestelde boeken, aan de man. De belangstelling was groot en de kinderen waren zich tegenover vaders, moeders, broertjes en zusjes zeer van hun waardigheid bewust. Onder het sprookjesachtige kleed van de fee ging een toekomstig „zaken vrouwtje” schuil en de eenvoudige houthakker bleek een uitgeslapen marktkoopman te zijn. De kinderboe kenmarkt is een evenement voor de jeugd, dat de liefde voor het boek sti muleert. Voor de kinderen een beleve nis die ze niet gauw zullen vergeten, niet alleen om het feest, maar in de eerste plaats ook om het boek, want het boek is een vriend, voor groot en klein. Een vriend die altijd klaar staat en nooit teleurstelt. Zaterdagmiddag werden tijdens een druk bezochte receptie in Restaurant Piso twee jubilarissen bij Douma’s Ijzerhandel gehuldigd. Het waren de he ren R. Faber, magazijnmeester, met veertig dienstjaren en J. de Groot Boer sma, werkzaam in de expeditieafdeling, met vijf en dertig. Van verschillende zijden werd hun gro te lof toegezwaaid voor hun trouw, ijver en plichtsbetrachting, wat voor de heer Faber zjjn bekroning vond in de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, welke Konink lijke onderscheiding hem door de burge meester op de borst werd gespeld. Voorts ontvingen beide heren het Ver erend Getuigschrift van de Maatschappij yoor Nijverheid en Handel, op voor dracht van de firma Douma, de zilve ren legpenning van de Maatschappij. De burgemeester vond het jammer dat er in onze stad nog steeds geen geschik te ruimte beschikbaar is voor een der gelijke expositie. De schilder, afkomstig van Wijt- gaard, stamt uit een Friese kunste naars familie en heeft ongetwijfeld op zeker ogenblik de invloed van zijn va der ondergaan. Zoals vele jonge kun stenaars heeft hij later zijn eigen weg gezocht. Meinte Walta is een Fries in hart en nieren, niet alleen van geboor te maar ook in zijn wijze van uitdruk ken. Hij is vrij ernstig en zo nu en dan zwaarmoedig. Het verband tussen mens en land, de sfeer van het Friese dorp heeft hij in een eigen stijl, be wogen en soms beklemmend getrof fen. De burgemeester hoopte dat deze ten toonstelling de bezoekers zal doen ge nieten, en dat ze hier iets van de schoonheid mogen beleven. In het Stadhuis, het symbool van de gemeen schap, wordt een bijdrage geleverd aan het culturele leven van Sneek en spr. hoopte dat deze tentoonstelling in een behoefte zou voorzien. Tot slot dankte hij de commissie van voorbereiding die zoveel werk in vrije tijd heeft ver richt. Scharnegoutum. Donderdagavond hield de Geref. Vrouwenvereniging haar jaarlijkse verkoopavond onder leiding van de presidente mevr. Hol- werda-Rodenhuis, die op de gebruike lijke wijze opende. De opbrengst van de door de le den vervaardigde goederen bedroeg f 665,99. Hierbij zijn inbegrepen de bij opbod verkochte verrassingspakketjes. De vereniging kan terugzien op een ge slaagde avond, die met dankgebed door mevr. Verveld-Michiels werd gesloten. De Musset (1810-1857) was in Frank rijk de belangrijkste vertegenwoordiger van de romantiek. Hjj schreef in een speelse, weemoedige, spitse en vaak hu moristische stijl. „Liefde is geen speel goed” speelt in 1835, maar is door zijn getemperde figuur-beschrjjving en zijn fijnzinnige humor nog heel belang rijk voor het moderne repertoire. De hoofdljjn van het stuk, de liefde tussen de neef Perdican en zjjn nicht Camille is tragisch. Hoewel ze beiden door de vader van Perdican, een baron, worden aangespoord om te trouwen zjjn ze hoog moedig en trots en willen ze hun liefde voor elkaar niet laten bijjken. Ze pro beren de ander uit te lokken: Camille door haar neef te zeggen, dat ze naar het klooster, waar ze juist vandaan is gekomen, zal terugkeren; Perdican door, op een voor zjjn nicht heel duide lijke manier, het leeftijdgenootje van Ca mille, Rosette, het hof te maken. Om deze hoofddraad heen heeft de Musset op komische wjjze nog drie andere fi guren geweven: de pinnige gouvernante van Camille, mevrouw Pluche, die het maar al te goed vindt dat Camille niet trouwt; en twee mannen, die elkaar aan tafel de beste stukken betwisten: de gouverneur van Perdican, Blazius, en de (pastoor van de parochie, Bridaine. Beide laatsten hebben het niet alleen druk met elkaar, maar bemoeien zich ook nog met een eventueel huwelijk tus sen Perdican en Camille. Hoewel „On ne ladine pas avec l’Amour” dus een stuk is met een tra gische achtergrond, is het toch voor een feestavond heel aanvaardbaar door zjjn vaak bizonder humoristische ogenblik ken. Voor nadere bizonderheden over deze avond verwijzen we naar de advertentie elders in dit blad. al een bouwfonds gevormd en voor het ontbrekende bedrag werd een inzame ling in het dorp gehouden. Teneinde de bouwkosten echter te drukken werd de aannemer bereid ge vonden de medewerking van vrijwilligers te aanvaarden, die daarvoor hun vrjje tijd en vakantie hebben opgeofferd. Zelfs dominé Jonker hielp mee aan het steen bikken. Nu is hjj veldprediker en woonde hjj in uniform en met mevrouw de over dracht bjj. Burgemeester J. van den Bent van Rauwerderhem had ook grote bewon dering voor de prestaties van deze kleine groep. Er wordt wel eens beweerd dat kleine dorpen geen toekomst meer heb ben, maar hier is weer getoond, dat men daar samen veel kan verrichten om het dorp leefbaar te maken. De heer Bakker, ouderling van de zus- tergemeente te Gauw, noemde deze aan winst een felicitatie waard. Het gebouw kan voor allerlei vergaderingen worden gebruikt, maar in allereerste plaats moet het dienstbaar worden gemaakt aan de geestelijke belangen. „Gij zjjt de roem” moet hier de boventoon voeren. Ds. J. Jonker, die met applaus was verwelkomd, had niet verwacht, dat dit uit de bus zou komen. Het gebouw over trof zjjn verwachtingen. Hjj achtte het verheugend dat in deze tijd een kleine gemeenschap dit kon en met Gods hulp mocht doen. Bondscoach Elek Schwartz heeft bjj het samenstellen van net Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen België geen rekening gehouden met de bekende „vliegkwestie”. Hjj heeft Coen Moulijn en Frans Bouwmeester opgesteld. Een verrassing is de terugkeer van de Ajax-speler Swart, die met z.jjn club genoot Henk Groot de rechtervleugel vormt. We krijgen dus een Ajax- en Feijen- oordvleugel met daartussen Tonny v. d. Linden. De opstelling luidt: Doel: Pieters Graafland Achter: Wiersma (PSV) (Feijenoord). Midden: Krejjermaat Pronk (Ajax) en Muller (Ajax). Van de Scheepswerf der firma J. Boomsma en Zn. aan de Oppenhuizerweg alhier is vrijdagmiddag te water gelaten het casco van de stalen Noordzeekotter „De Volendam” VD‘15, in opdracht van firma A. Hoekman en Zn. te Urk ge bouwd voor de heer G. J. Veerman Vo lendam. Mevr. Veerman-Bond, gekleed in de fraaie Volendamse dracht, verrichtte de doopplechtigheid. Het mooie schip, dat gebouwd is onder toezicht van de Scheepvaart Inspectie district Groningen, meet 39% ton. Het is 18 m lang, 5.10 m breed en 2.30 m hol en is bestemd voor de garnalenvangst en de kleine kustvisserij. Het casco zal naar de werf van de firma Hoekman worden gesleept om daar verder te worden afgebouwd. Ook plaatst deze firma de 8 cyl. 140 pk Kromhout motor type 8 T. S. Voor dezelfde opdrachtgever zal direct nog een zelfde kotter worden gebouwd, bestemd voor Zeeland. Nederland zal in de loop van 1962 zijn éénmiljoenste na de oorlog ge bouwde woning gereed krijgen. Deze belangrijke mijlpaal in de ontwikke ling van de na-oorlogse woningbouw vormde de doorslaggevende reden van het bestuur van de Leeuwarder WV opnieuw in de hoofdstad van Friesland een tentoonstelling te organiseren, dit maal onder de naam „Interieur ’62”. In 1954 nam de Leeuwarder VVV, die in 1962 tevens 65 jaar zal bestaan, het initiatief tot het organiseren van de watersporttentoonstelling „Brio”. In 1957 organiseerde men de expositie „Hoe wij werken”, waarop vele secto ren van het ambacht propaganda maakten en in 1959 de tentoonstelling „Buiten ’59”, die betrekking had op de recreatie in de open lucht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1