Waterpoort-krabbels Bromfietser tussen auto en boom doodgedrukt In twintig procent van de Sneker panden nog geen closet h Sportnota acht voor Snoek een sporthal gewenst I IJLST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT its en door Speurder van Officieel Orgaan van de gemeenten S H E E K, 116e jaargang no. 90 Donderdag 9 nov. 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD r/ Adenauer weer tot bondskanselier gekozen Jt St. Nicolaas komt J Opbrengst collecte 5-jarig jongetje verdronken Bazar Geref. Vrouwenver. Oppenhuizen OPPENHUIZEN. De Ger. Vrouwenvere niging „Bidt en Werkt” alhier, hield dinsdagmiddag een bazaar ten bate van de kerk en het nieuwe vergaderlokaal naast de kerk. Nij toaniel- en kabaret- selskip Afscheid, bevestiging en intree Ds. D. C. C. Stap Terzool kreeg een Bejaarden-societeit 1Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Eerste prijs voor „Looft den Heer” Bj a i SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- Touwtrekken Wat de zwemgelegenheid betreft wordt o.m. opgemerkt dat het weinig zin heeft om van het oude gebouw van het gasbe drijf een instructiebad te maken omdat de kosten veel te hoog komen, en er dan nog slechts ’n uiterst kleine voorziening wordt verkregen. Oudega-W. De coll, voor de Anti-Hon- ger-actie heeft in Oudega W., idzega en Sandfirden f 515,- opgebracht. Een prachtig resultaat. De 54-jarige ongehuwde Albert Visser te Woudsend, werkman bij Gemeente werken van Wymbritseradeel, is gister middag pirn.- kwart over vijf op tragi sche wijze om het leven gekomen. Op de Lemmerweg even voor d? zgu.’ Eer ste brug, raakte hij nl. met zijn brom fiets bekneld tussen een slippende volks- St. Nicolaas zal op zaterdag 18 novem ber zyn intocht in onze stad maken. Om half drie komt hij met de boot bij de Waterpoort aan. Na een rondrit door de stad zal de goedheilig man om half vier weer als vanouds door burge meester Rasterhoff op het stadhuis ont vangen worden. Gemakkelijker had de Griekse forma teur Karamanlis het, wiens partij vorige week een grote overwinning heeft be haald, welke hem ruimschoots de abso lute meerderheid bezorgde, terwijl de sterk communistische groepering flinke klappen kreeg. Maar daar staat tegen over, dat de centrumgroepering het Ka ramanlis moeilijk maakt door te betogen, dat er bij de verkiezingen is geknoeid. niging. In dit complex zou dan tevens met de aanleg van een vijftal tennisbanen rekening dienen te worden gehouden. UITWELLINGERGA. Het 5-jarig zoontje Gerben van de familie S. Walsweer al hier is gistermiddag ongeveer drie uur bij de ouderlijke woning te water ge raakt en verdronken. Na de ontdekking werd direct kunstmatige ademhaling toegepast, maar dit mocht niet meer ba ten. Het medeleven met de getroffen ouders is groot. Verschijnt 4AANDAGS en DON DERDAGS Van twee tot half drie was er eerst ge legenheid de vele goederen welke voor de verkoop waren uitgestald, te bezichti gen en toen waren er al- heel veel dames aanwezig. Om half drie precies opende de presidente de verkoping. De meeste goederen werden vlot verkocht. ’s Middags was er voor de schoolkin deren ook gelegenheid om te sjoelen en te kaarsje-blazen, waarvan eveneens een druk gebruik werd gemaakt, ’s Avonds was er een gezellige avond voor jong en oud waar men z’n geluk kon beproeven bjj de geluksautomaat, met sjoelen en balgooien, waarna tot besluit de nog overgebleven goederen bjj opbod werden verkocht. Ook hiervoor bestond veel ani mo. Al met al kan de vereniging dus te rugzien op een geslaagde bazar, die de kas flink heeft versterkt. 1- Langer nog dan in Bonn is men in Jeruzalem bezig geweest met de vorming van een regering. Twee en een halve maand heeft het geduurd voor Ben Goe- rion zich weer premier .on noemen. De verkiezingen van 15 augustus hebben de socialistische Mapai een verlies opgele verd van vijf zetels en meer dan ooit was zjj op de medewerking van andere partijen aangewezen. Maar anders dan in Duitsland wilde de grootste partij sa menwerking met welke combinatie dan ook. Men heeft het met een grote coali tie van liberalen tot de uiterst linkse Ma- pam geprobeerd. Maar de andere partij en eisten voor zo’n coalitie een meerder heid in de regering en daar walde Ben Goerion niet aan, Toen onderhandelde de formateur (tussentijds even Esjkol, de minister van financiën) met links en li- De Volkswagen, bestuurd door de heer J. Bekkema te Kootstertille, was een autobus gepasseerd en wilde weer op zjjn eigen weghelft terugkeren. Maar doordat de weg daar glad is door de werkzaamheden voor het fietspad en de afgevallen bladeren van de bomen, slipte hij. De auto draaide een slag in het rond, schoot over de weg er> botste tegen een boom op, juist op het moment dat de heer Visser, die op weg was naar huis, daar passeerde. Zoals de foto laat zien, werd de Volkswagen zwaar bescha digd, maar de heer Bekkema en zijn metgezel bleven ongedeerd. Een onplezierige ontwikkeling is, dat Amerika zich, blijkens een mededeling van president Kennedy, voorbereidt op het nemen van kernproeven in de atmos- sfeer. Hij acht zich hiertoe gedwongen om redenen van nationale veiligheid. In de politieke commissie van de Ver. Naties is een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op het stopzetten van alle kernproeven. Amerika wil dat, mits er overeenstemming over controle wordt bereikt, Rusland wil het probleem nu nog slechts oplossen in het kader van een algemene ontwapening. In elk geval is het verheugend, dat Rusland en Amerika het tenslotte eens zjjn geworden over een nieuwe secreta- ris-generaal voor drie jaren, die op de oude voorwaarden zjjn functie zal uitoe fenen. De keus is gevallen op de Birmees Thant. wagen en een boom waardoor hij vrijwel op slag werd gedood. Vrijdagavond stapte de heer Tromp van de firma Th. Tromp in de Wijde Burgstraat om plm. kwart voor zes zijn zaak binnen. Ogenblikkelijk dacht hij wat ruikt het hier branderig! Het bleek dat in de schakelkast kortslui ting was ontstaan en deze van bin nen brandde. De winkelbediende, de heer De Vries begon meteen te blus sen met het blusapparaat, zodat het vuur betrekkelijk gauw gedoofd kon worden. Voor alle zekerheid belde men toch de brandweer die na een paar minuten al ter plaatse was. Het vuur was geblust, maar de heren H. F. Ringnalda en J. Baanstra heb ben voor alle zekerheid de hele nacht de wacht gehouden. Een goed voor beeld van de dienstbaarheid van onze brandweer! Over de nota van Rusland aan Finland, waarin Rusland een bespreking vroeg over een gezamenlijke defensie in ver band met de dreiging, welke van West- Duitsland heet uit te gaan, is verder geen nieuws te vertellen, behalve dat president Kekkonen zich in zeer gerust stellende zin tot het Finse volk heeft uit gelaten. Ook in en om Berlijn is alles rustig. Het nieuws komt hoofdzakelijk uit die landen, waarin men nieuwe regeringen heeft gevormd. Na lang onderhandelen van niet het prettigste soort is het in West-Duitsland nu zover, dat er een nieuwe regering is gevormd na de ver kiezingen, welke op 17 september zijn ge houden. Bjj deze verkiezingen heeft Aden auers chr.-democratische unie de abso lute meerderheid verloren en was derhal ve verplicht een coalitie aan te gaan. Hiervoor kwamen in de eerste plaats de liberalen in aanmerking, die flinke winst hebben gemaakt, vooral door stemmen van rechts. Maar doordat de liberalen een sleutelpositie innamen, meenden zjj hoge eisen voor hun samengaan met de C.D.U. te mogen stellen. In de eerste plaats wensten zij Adenauer als bonds kanselier te vervangen door Erhard, de populaire minister van economische Za ken. De gedachte, welke hier achter school, was, dat zjj onder Erhard een grotere zeggenschap verwachtten voor de ministers dan onder de zeer autoritaire Adenauer, die vooral op het punt van de buitenlandse politiek (en dat is in Duits land tegeljjk een deel binnenlandse poli tiek) geen gesprek onder ministers mo- geljjk maakt. Der is dizze dagen yn Fryslan in nij biropstoanielselskip foarme, dat bistiet üt de spylders: Jeltsje Das (Ljouwert), Annigje Piebenga-Boersma (Arum), Harm Krist (De Tynje) en Roel Nij- boer (Urterp). De nije ploech sil de namme „Selskip Roel Nij boer” drage en set meikoarten ütein mei in toanielstik yn trije bi- driuwen fan Antoon Coolen: „de Klok ke] itter”, in Fryske fortaling fan A. Tuinman. De saeklike en artistike lieding fan it nije selskip sil by de hear Roel Nijboer birêste. It doel is dat it „Selskip Roel Nij boer” n jonken toaniel yn ’e takomst binammen yn it simmerseizoen ek ka- baretwurk bringe sil. Foar teksten op dit mêd sil in birop dien wurde op ünderskate skriuwers yn it lichte genre. Ünderskate auteurs, dy’t op dit terrein in goede namme hawwe, ha yn dizze rjochting al tasiz- zing dien. Wy neame ü.o. Freark Dam, S. J. v. d. Molen, Piter Terpstra, Dou- we Tamminga, Rink van der Velde en Roel Oostra. Ds D. C. C. Stap, van 30 oktobr 1949 tot juli 1957 predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Oppenhuizen-Uitwellin- gerga van waar hij naar Nieuw Weerdin- ge in Drente vertrok, zal zondagmiddag 26 november a.s. afscheid nemen van deze gemeente. De week daarop wordt hjj bevestigd en doet hjj zijn intree als predikant van de wjjkgemeente Hl in Heerlen. Op buitenlandse zaken komt nu Schro der. die tot nu toe binnenlandse zaken behartigde, een benoeming waai overi gens de Berljjners weer minder mee in genomen zjjn, omdat zjj hem ervan ver denken in de Berljjnse kwestie minder star te zjjn dan Adenauer en Von Bren- tano. Ongetwijfeld zullen de liberalen hun invloed proberen aan te wenden om hun ideeën over de buitenlandse politiek en met name over de hereniging van Duits land ingang te doen vinden. Illusies, ook bjj hen, maar op het gebied van de prak tische politiek wensen zjj te beginnen met het aanknopen van betrekkingen met de communistische landen. Velen in de partjj zjjn ook eerder bereid dan de C.D.U. om een zeker neutralisme te aan vaarden, wanneer het land daardoor her enigd zou kunnen worden. Doch in het regeringsprogramma blijft de oude ex- treem-Westeljjke politiek van Adenauer, die met volstrekte meerderheiu van stemmen (hjj kreeg er 285, terwijl 206 af gevaardigden tegen stemden en 26 zich van stemming onthielden) weer tot bondskanselier is gekozen, vastgelegd. Met betrekking tot de bouw van een sporthal wordt geadviseerd de nodige voorzieningen aan te brengen in de te bouwen veemarkthal. Daarbij behoor! vooral aandacht te worden geschonken aan: een bruikbare speel vloer, kleed- en wasgelegenheden en verlichting. Ten slotte wordt er nog op gewezen dat ook de speelgelegenheden voor kleuters en grote kinderen uitbreiding verdienen. Deze aanval op zjjn persoon heeft Adenauer kunnen afslaan door éven con tact met de socialisten op te nemen en zo te laten doorschemeren voor het be houd van zjjn positie zelfs met de socia listen in zee te willen gaan. Toen draai den de liberalen bjj, vooral ook omdat Adenauer bereid bleek niet de volle vier jaren in dienst te zullen blijven Maar daar stonden toch ook andere li beralen eisen tegenover, welke Adenauer zonder veel bezwaar inwilligde. Hjj heeft vorige week zonder een spier te vertrek ken zjjn trouwe minister van buitenland se zaken, Von Brentano, laten vallen toen de liberalen zjjn hoofd eisten. Hij heeft zich ook willen binden aan een coa- lltie-overeenkomst, die net programma van de regering vastlegt. Hierin zjjn vooral op het punt van de economische en sociale politiek de conservatief-libe- rale eisen naar voren gekomen, waarte gen de linkervleugel van de C.D.U. te vergeefs heeft geprotesteerd. TERZOOL. Alhier is gisteren op voor stel van onze caféhouder de heer De Vries, die tevens zijn zaal beschikbaar stelde, opgericht een sociëteit voor ou den van dagen, welke gisteren tevens haar eerste bijeenkomst hield. Er wa ren zestien bejaarden aanwezig, die een zeer gezellige middag hebben ge had met sjoelen, dammen en kaarten, alles onder het genot van een lekker kopje thee en koffie, waarvoor me vrouw De Vries zorgde. Besloten is eenmaal in de veertien dagen bijeen te komen. Voor het aanschaffen van spelen enz. heeft het gemeentebestuur van Rau- werderhem een bedrag van f 40.be- 1 schikbaar gesteld. De bewoners van de eerste blokken van de Selfhelpstraten zjjn over het algemeen zeer tevreden met de nieu we toestand. Wellicht bent u een beetje verbaasd. Nieuwe toestand in de Selfhelp? Onlangs heeft de ge meente de huizen van de betreffende vereniging aangekocht en enige ver beteringen aangebracht. Binnenshuis en ook buiten. Er “S zjjn toiletten geko men, wat een he le verbetering is, want eerst moes ten sommige be woners een halve straat lopen Buiten is het voetpad verlegd zodat de tuintjes nu aan de huizen grenzen. Speurder heeft eens een praatje ge maakt met verschillende bewoonsters en is tot de conclusie gekomen dat men het wel aardig met elkaar eens is. Alleen vinden sommigen het jam mer, dat ze het kleine beetje zon, dat vroeger net de tuin bereikte, nu moe ten missen. Maar daar staat de gro tere vrijheid tegenover, zoals deze mevrouw het uitdrukte: „Je kunt nu tenminste eten, zonder dat ze op je bord zitten te kjjken”. iantoor voor admini stratie en redaktie: JEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. Grote nieuwe ontwikkelingen hebben zich deze week op het algemene wereld toneel niet voorgedaan. Het Russische partijcongres is zonder nieuwe sensaties uiteengegaan, Stalin ligt nu begraven in de muur van het Kremlin en alleen de oude maarschalk Worosjilow, die op het partijcongres, ondanks zijn 80 jaar, het mikpunt van aanvallen was geworden als Slappe meeloper van de zg. anti-partij- groep, heeft deze week moetei. ervaren, dat het de Russische leiders ernst is niet hun aanvallen. Toen hij trachtte bij de grote parade ter herdenking van de Ok toberrevolutie zijn gebruikelijke ere plaats op de tribune in te nemen, voer den enkele hoge ambtenaren hem. weg. In de vergadering van 24 augustus jl. besloot de Gemeenteraad tot de bouw van een verbrandingsoven op het terrein van de Gemeentereiniging. Maar, in verband met de hoge jaarlijkse lasten hieraan verbonden, werd tevens beslo ten met ingang van 1 januari 1962 de gemeentelijke premie van honderd gulden voor de vervanging van een privaatton door een closet met waterspoeling te laten vervallen. Deze premie wordt tot aan die datum verleend boven de rijks- premie van honderd en vijftig gulden, waarin de gemeente eveneens een deel bijdraagt, en die bestaan blijft. Burgemeester en Wethouders zegden evenwel toe, dat aanvragen voor de pre mie, welke vóór 1 januari van het komende jaar worden ontvangen, nog in be handeling worden genomen. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft in een aantal sportnota’s de accomodaties ten behoeve van de lichamelijke opvoeding en ds sport in Friesland onder de loupe genomen en voor de verbetering daarvan tal van wen sen naar voren gebracht. Voor onze stad wordt in ’t bijzonder de wenselijkheid van een sporthal naar voren gebracht. Volgens het Fries Dagblad wordt er in de Sneker sportnota o.m. op gewezen dat deze gemeente als ontwikkelingskern is aangewezen, en dat in verband daar mee een vrjj sterke groei van de bevol king valt te verwachten. Sneek telt thans 21.000 inwoners, welk aantal rond 1970 zal zijn uitgegroeid tot 25.000 inwoners. Wat de gymnastiekbeoefening betreft bestaat er in onze stad een directe be hoefte aan vijf nieuwe lokalen, met een werk-oppervlak van 200 vierk. mtr., voor het gewoon lager onderwijs. Het voortge zet onderwijs heeft behoefte aan tenmin- beralen afzonderlijk, maar gelijktijdig, i Hierop trokken de liberalen zich terug en het resultaat is nu, dat twee partijen met de Mapai in zee willen. De religi euze partij, welke met iedereen meedoet, die de Sabbathrust en het rabinale toe zicht op het godsdienstonderwijs wil hand haven, en de gematigd linkse Achdoet Avoda. De Mapam eiste sterker parle mentair toezicht op defensiezaken, het geen Ben Goerion weigerde in verband met de nog steeds hachelijke positie van Israël temidden van de vijandige Ara bische landen. wordt het een besparing op het grote bedrag dat ze jaarlijks aan de reini ging - en dus aan de reinheid van de stad, de hygiëne en de volksgezond heid - ten koste legt. Voor de afwis seling van de tonnen bijv, zijn momen teel nog elke week drie man en twee auto’s in aktie. Zon het tonnenstelsel geheel verdwijnen, en daar wordt met kracht naar gestreefd, dan kunnen de duizenden hiervoor besteed voor an dere gemeentelijke voorzieningen wor den aangewend. Zo gezien is het dus ’n algemeen belang. der automobilisten en andere wegge bruikers in Sneek. Er zijn tot nog toe geen ongelukken gebeurd en de lig ging van de zebra-paden voldoet uit stekend. Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs t 3, per half jaar. Franco p. oost 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad HEEG. De zangvereniging „Looft den Heer” alhier, directeur de heer J. Schuurmans, behaalde op het Zaalcon- cours te Leeuwarden, uitgaande van de Bond van Christelijke Zangkoren in Friesland in de afdeling Uitmuntendheid een eerste prijs met 235 punten. ste zeven gymnastieklokalen, zodat men op een totaalcijfer van 12 nieuwe lokalen komt, om op normale wijze in de behoef te te kunnen voorzien. Ook de sportvelden dienen een belang rijke uitbreiding te ondergaan. Er dient naar gestreefd te worden, aldus het rap port, een aantal nieuwe sportvelden aan te leggen, terwijl anderzijds door her indeling gunstiger resultaten verkregen kunnen worden. Geadviseerd wordt het gemeentelijk sportterrein aan de Leeu- warderweg zo in te richten dat de voet balverenigingen O.N.S. en L.S.C. er hun sport kunnen beoefenen. Opgemerkt wordt evenwel dat er van overbespeling van de velden sprake is, en dat op korte termijn één van de beide verenigingen overgeplaatst zal moeten worden naar een nieuw sportterrein. Ook de accommodaties voor de voetbal verenigingen „W.Z.S.”, „Black Boys” en „Sneek” moeten worden uitgebreid en verbeterd, terwijl in het nieuwe sport veldencomplex ruimte dient vrij ko men voor de hockeyclub, de kaatsvere- niging, de korfbalclub en de handbalvere- Koning Winter en Pluvius kunnen het de laatste tijd samen aardig vinden. Het is niets dan koude en regen. Re gent het niet, dan vriest het (soms) al, en anders worden we vergast op een „gezellig” hagelbuitje. Nee, het is niets gedaan met onze weersge steldheid. Misschien dat de weergo den ook ontstemd zijn over dat gegooi met atoombommen en op deze wijze protesteren, ’t Lijkt Speurder in ie der geval doeltreffender dan twee minuten stilte De vaste bezoekers van het Wilhel- minapark zullen opgemerkt hebben, dat de broeikas naast het huis van de parkwachter gaat verdwijnen. Sommigen vinden het misschien jam mer, maar de afbraak is een drin gende noodzaak. Reeds twee jaar is de toestand van de kas zodanig, dat men een herhaling van hetgeen de boerderij „Sperkhem” overkwam, vreesde. Het materiaal dat nog bruikbaar is, wordt gebruikt voor een kas in de Stadskwekerij. Het is de bedoeling op de plaats van de voor malige broeikas een gazon aan te leg gen en dan de bloementuin van ach ter het huis door te trekken. Van af de weg biedt het park dan een fleu rige, frisse aanblik. Een heerlijk gevoel, vindt u niet, zich beschermd te weten bij het overste ken. Een week lang al, stopt al het verkeer voor u, voetganger, mits u op ’n zebra-pad oversteekt. Speur der heeft hier en daar eens rondge keken. Het viel op, dat vooral de fiet sers nogal hardleers zjjn en dat in ’t begin veel wandelaars nogal „onwen nig” tegenover de nieuwe regel ston den, zodat het kon gebeuren dat zo wel automobilist als voetganger ston den te wachten. Het gebeurde echter ook dat er misbruik van gemaakt werd door maai’ steeds in wilde weg over te steken. Zo zag Speurder een stel jongetjes, die alleen oversta ken, heen en terug als er een auto aankwam en dan heel triomtantelijk begonnen te wuivenOok onze po litie is zeer tevreden over het gedrag Bij informatie op de secretarie en bij de Gemeentereiniging bleek ons, dat er sinds 1957 toen de extra gemeente lijke premie werd ingevoerd, deze in 360 gevallen is uitgekeerd, t.w. in 1957: 55, .1958: 67, 1959: 88, 1960: 74 en dit jaar tot nu toe 76. Er lopen nl. nog 15 aanvragen. Het aantal tonnen daalde in die tijd van 2215 op 1 januari 1957 tot 1770 op 1 januari 1961. Gemiddeld bedroeg de vermindering 108 per jaar. Op 1 janu ari 1958 waren er nl. 2124, 1 januari 1959: 2028, 1 januari 1960: 1873, en, zoals gezegd op 1 januari 1961: 1770. Niet in alle gevallen kwam er een closet voor in de plaats. Door afbraak van oude woningen of verandering van bestemming is er ook een aantal op geruimd. Van de 5462 percelen welke onze stad aan het begin van dit jaar tel de, waren er op 1 nov. 1961 nog 1675 met een ton, waaronder zelfs winkel panden. Hiervan zullen echter t.z.t. 498 percelen worden afgevoerd we gens ouderdom en onbewoonbaar- heid, terwijl er nog 53 kunnen wor den afgetrokken omdat de door de gemeente overgenomen Selfhelpwo- ningen inmiddels ook van een closet zijn voorzien of dit moderne sanitair nog zullen krijgen. Er blijven dus nog 1144 over. Hieron der zullen ook nog wel zijn waar ver vanging op te grote bezwaren stuit - bijv, omdat er geen ruimte in het pand is voor een closet of daar buiten voor een beerput - maar veilig mogen we toch wel aannemen, dat momenteel in rond elfhonderd panden, ruim 20% van het totale aantal de ton nog door het moderne hygiënische sanitair vervan gen kan worden. Als de eigenaren daarvan er dus vlug bij zijn door vóór de aanvang van het nieuwe jaar een aanvraag bij het Ge meentebestuur in te dienen, kunnen ze nog van de premie profiteren. En honderd gulden is toch altijd nog de moeite waard! In eerste instantie kost dit de ge meente geld, maar op de lange duur s> I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1