F Feestavond Dicendo Discimus Verordening Landschapsschoon Meren gebied is geen belemmering voor de recreatie Sted. Muziekcorps Sneek hoogtepunt op festival te Scharnegoutum Verheugende belangstelling voor „Een uur Kerkmuziek” WYM BRITS ERA DEEL IJLST van en Groninger avond (^AGENDA Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maandag 13 nov. 1961 116e jaargang no. 91 „Doarpsrounte” vergaderde Baggerwerk begonnen N.C.V.B. Oppenhuizen Finale verkoping Opbrengst collecte Pastoor B. J. Wirtz overleden Districtswedstrijden Amateurvoetbal Dirk Oppen huizen overleden St. Nicolaas komt weer in Heeg 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT •n DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD s?- Burgerlijke Stand „Excelsior” kwam goed voor de dag SNEEKER NIEUWSBLAD (handels p. TWEE MATEN? niet P. Caravan-terreinen. Recreatiemogelijkheden blijven. strijden uitstekend voor de dag. Meerdere ligplaatsen in Wymbritseradeel. Donderdag 16 nov. ’s avonds 8 uur film Salome. i l i I l i I Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS niet meer Oude Meester-werkjes wer den uitgevoerd, want de dirigent heeft ook op deze materie een gezonde visie. J. N. AMICITIA THEATER Op verzoek van Burgemeester en Wet houders van Wymbritseradeel rijn nl. de westelijke oever van de Grote Pot ten en alle oevers van de Kleine Potten als ligplaatsen aangewezen. i het culturele leven van ons dorp moet be schouwen. Dat B. en W. van onze buurgemeente deze vorm van recreatie een warm hart toedragen, blijkt ook hieruit, dat zij by Ged. Staten het mogen aanwjjzen van zo’n 120 ligplaatsen hebben bepleit. Hiervan zijn plm. 80 toegestaan. Be halve de reeds genoemde Potten zijn dit: Uitwellingerga aan de n.w. oever van de Oosterbrugsloot, Woudsend de Welle en de Rakken, resp. ten noorden en ten oos ten van het dorp; Heeg de Graft (Noord kant van het Jeugdherbergeiland) en de Wegsloot; Gaastmeer de westelijke wal van Het Piel en bij de Kleine Gaastmeer Oudega de Stripe. Voor de volgende gebieden geldt ech ter een absoluut verbod: de Zwarte en de Witte Brekken, het Oud-Hof, de Rint- sje Poel, Palse Poel, Schuttepoel, Id- segaster Poel, Zandmeer, Ringwiel en de Bom Brekken (westelijke hoek van de Oudegaster Brekken). Voor alle niet genoemde plaatsen in de gemeente kunnen Ged. Staten incidentele vergunningen verlenen. Gisteren is op 73 jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleden onze beken de stadgenoot Dirk Oppenhuizen. Oppen huizen verwierf deze bekendheid als wedstrijdzeilen, voornamelijk in de Re- genboogklasse, waarin hij tot aan 1955 toen hjj zich om gezondheidsredenen uit de wedstrijdsport moest terugtrekken, een vooraanstaande plaats heeft ingeno men. Zeer groot is het aantal prijzen dat hy zowel op eigen terrein als op de an dere Friese wateren en in Holland heeft gewonnen. Op de Kaag was hjj nl. ook een lange reeks van jaren een bekende, geziene maar ook gevreesde gast. De eerste maal dat hij in Holland kwam was met het Friese jacht „Maaike”, de ex-Marie die hy van zijn oud-patroon en (bakkers) leermeester P. Vrolijk had overgenomen. Hier zeilde hij mee op het Binnen- en het Buiten IJ en op het Alk- maarder Meer. Enige jaren later kocht hy zijn sindsdien vermaard geworden Re genboog „Windekind” waarmee hij in 1927 samen met wijlen Joh. Zwart voor de eerste maal op de Kaag de Zeil- ver. Sneek vertegenwoordigde en direct beslag legde op drie eerste prijzen, een tweede prijs en de hoofdprijs. Hierdoor was in één slag zijn naam in Holland ge vestigd. Totaal is Oppenhuizen twintig maal op De Kaag uitgekomenen ook legde hij hier de grondslag voor de tra ditionele Holland-Friesland wedstrij den in de Regenboogklasse die elk jaar op de Kaag en tijdens de SneekWeek wor den gehouden. In 1946 verwisselde hjj zijn oude „Windekind” voor de nieuwere „Hendrica” waarmee hij nog tot 1955 in het strijdperk is getreden. Daarna was hy alleen nog maar een zeer belangstel lend toeschouwer. Voor caravans zijn eveneens vaste plaatsen aangewezen en wel de volgen de: Ter weerszijden van het Paviljoen Sneekermeer, achter in de Grote Potten, bij de Zeilschool aan *t Op, in Uitwel lingerga by de brug over het Pr. Mar- grietkanaal, in Heeg nabij het Zwembad, in Oudega by de Stripe en in Woudsend aan de Rakken. Hier mogen caravans met vergunning van B. en W. dus blijven staan. Voor andere, plaatsen geldt een verblijfsduur van maximum 2 x 24 uur. Voor andere plaatsen kunnen Ged. Sta ten weer incidentele vergunningen voor meer duurzame plaatsing geven. Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs t 3,— per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad In het begin van dit jaar is de Provinciale Verordening Landschapsschoon Me rengebied in werking getreden. Hierin zijn, om ontsiering van het land- schap te voorkomen, o.a. verbodsbepalingen opgenomen voor het ligplaats kiezen met een woon (kampeer) boot, waarbij is bepaald dat op verzoek van de betrok ken gemeentebesturen bepaalde oevers voor deze vorm van recreatie kunnen worden aangewezen waarvoor B. en W. dan vergunning kunnen verlenen. Ook kunnen Ged. Staten in incidentele gevallen toestemming verlenen. Voor woonboten die reeds ligplaats hebben op een plaats welke niet is aangewezen, is een over gangstermijn van drie jaar gesteld. Hieronder vallen o.a. ook die aan het Kruis water, dat vanaf het baken op de hoek Kruiswater-Houkesloot tot aan het haven tje van Kees van der Meuten, eveneens tot „verboden gebied” is verklaard. Ook voor zomerhuisjes en bungalows! HEEG. Op uitnodiging van de Winke liersvereniging komt St. Nicolaas zater dag 18 november in Heeg. Hy zal dan een rondgang door het dorp maken en tevens brengt hij een bezoek aan het Verzorgingshuis. Vrijdag 1 december komt hy de drie scholen bezoeken en de niet schoolgaande kinderen in het Ge bouw. Maandag 13 nov. Amicitia ’s avonds 8 uur Toneelgroep „Amicitia” met het blijspel „De Metalen Eva”. Dinsdag 14 nov. Feestavond Volkson derwijs Afd. Sneek in Amicitia. Aan vang 8 uur. Gezelschap Tetman en Jarich de Vries met het nieuwe pro gramma „Feestfiere is ek in kunst”. Dinsdag 14 november. Concert Frysk Orkest in de Ned. Herv. Kerk te Oosthem, ’s avonds 7.30 uur. Solist Leon Bendien, fluit. Woensdag 15 nov. Kunst aan Allen, Sneek. Operagezelschap „Forum”, Enschedé met de operette „Der letzte Walzer” van Oscar Strauss. Amicitia ’s avonds 8 uur. Tiisdei 21 en Woansdei 22 nov. Toaniel- jounen „Snitser Frysk Toaniel” mei it blijspul „Dochs fekansje” fan Meint Visser yn Amicitia. Donderdag 23, vrijdag 24 en zaterdag 25 nov. Waterpoortshow in „Ons Ge bouw”. IJlst. De afgelopen week is dan eindelijk het lang verbeide baggerwerk begonnen. Het vaarwater aan de los- en laadwal in het wyddraai is lang de wal op diepte ge bracht evenals voor het terrein van de N.V. S. O. de Vries. Nu ligt het ma teriaal van de firma Krikke in de Geeuw en baggert de modder weg voor de lig plaats (toekomstige) van de Baltic en voor het kampeerterrein (in wording). Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091. Het viel ons op, dat de vereniging in het begin van de avond wat aarze lend speelde maar in het verdere ver loop verdween dit en werden meerdere nummers zeer goed teng ehore ge bracht. In z'n geheel samengevat mag dus van een goed geslaagde uitvoering gesproken worden. Ter afwisseling had men geëngageerd de conferencier Annema van Akkrum, die tussen de muziekstukken door voor het voetlicht kwam en met z’n humo ristische stukjes danig op de lachspie ren werkte, ’t Was werkelijk een hu mor, die er mocht zijn. Dit kwam het slagen van de gehele avond zeer ten goede. Jammer dat niet meerderen hem meemaakten. „Excel sior” probeert zo goed mogelijk voor de dag te komen, laten de inwoners tonen mee te leven met deze vereniging, die men praktisch als onmisbaar in NETLAND. De collecte voor de Anti- honger-actie heeft in ons dorp de niet onbelangrijke som van f 891,opge bracht. Op verschillende plaatsen worden in het winterseizoen, naast de „gewone” concerten, ook periodieke kerkconcer- ten gegeven. Echter niet alleen tijdens het winterseizoen, doch ook op gezette tijden in de zomer, óf op een avond in de week óf op zondag. Zo heeft men, om alleen maar in eigen gewest te blij ven, in Leeuwarden, naar wij menen, een maandelijks concert op zondag middag in de Doopsgezinde- en ’s zo mers geregeld orgelconcerten in de Grote Kerk. In Bolsward is men ook begonnen met een serie zondagmiddag- concerten en de orgelbespelingen in de Martini Kerk aldaar genieten grote be kendheid. Oosthem en Workum bleven hierbij niet ten achter; in beide plaat sen werden enige kerkconcerten gege ven. Uiteraard meest orgelconcerten, met of zonder vocale of instrumentale medewerking. In Sneek was men in dezen tot nu toe niet bizonder aktief en daarom ver dient het initiatief van de Sneker af deling van Jeugd en Muziek om ook hier enkele kerkconcerten te organise ren, oprecht geprezen te worden, te meer daar „Een uur Kerkmuziek” zon dagavond in de Zuiderkerk, een groot succes is geworden. Het ruime kerkgebouw was overvol en het zeer afwisselende programma, met een aantal belangeloze medewer kers van verschillende richtingen, werd vlot afgewerkt. Het programma werd geopend met BAARDERADEEL van 29 okt.-5 nov. Geboren te Oosterlittens: Minne Jan, zoon van Gerrit Lettinga en Minke van der Meer. Ondertrouwd: Izaak Kuperus 21 jaar te Wirdum en Richt je Vellinga 20 jaar te Hijlaard. Getrouwd: Jacob de Vries 23 jaar te Britswerd en Bokjen Bonsma 20 jaar te Britswerd; Harmen Politiek 28 jaar te Tzum en Elisabeth Fr. G. van Ber- kum 22 jaar te Wieuwerd. Overleden te Baard: Wopke de Vries 84 jaar. Notaris E. K. Hoekstra alhier ver kocht in „De Wijnberg” finaal het woonhuis Looxmastraat 50 alhier, vrij te aanvaarden. Dit perceel, beschreven op f 5913.werd na 44 verhogingen gekocht door de heer P. L. Stap alhier voor f 7800.—. SNEEK van 4 t.e.m. 10 november 1961. Geboren: Theresia Anna, dv Jasper de Boer en Froukje van der Velde, van Oosthem; Jannet, dv Willem Meutgeert en Anna Bosman; Markus Albert, zv Sippe Hoge- boom en Baukje van der Feen, van Ter- zool; Nico Donald, zv Jelle Dykstra en Hendrikje IJpma, van Hommerts; Age Wiebe, zv Jan Kroes en Jetske Muller; Janneke Petronella Johanna Maria, dv Sipco Hendrikus Atonius Hanenburg en Susanna Agatha Kingma, van Rijs; Theu- nis, zv Dirk van der Schoot en Hielkje Jorritsma; Hinke, dv Doede Wijngaarden en Afke Brinksma, van Dedgum; Pieter, zv Wiebe Cnossen en Joukje van der Vel de, van Scharnegoutum; Tjeerd, zv Ja cob Fopma en Laura de Jong, van Waaxens; Petronella, dv Dooitze de Jong en Gerda van Asselt, van Lemmer; Hendrikje, dv Feike Zeldenrust en lebel- tje KlynSma, van Idskenhuizen; Nico, zv Pieter Kingma en Gerritje van der Zee; Peter Evert, zv Jan Lieuwe Dek ker en Lieuwkje Travaille, van Ooste- rend; Tjitsche Thea, dv Thee Feike de Vries en Martje Jagersma, van Staveren. Ondertrouwd Wiebe Otten 27 jr en Piertje Jorwer- da, 23 jr; Minze Berend Weyer, 25 jr en Geertje Miedema, 25 jr; Cornelis Ma rius Pieter Bassa, 20 jr en Grietje Rein- tje Johanna Zoethout 17 jr; Otto van Die pen, 29 jr en Maria Louisa Zandstra, 24 jr; Wietse Hendrik van Houten, 24 jr en IJtje Otten, 21 jr. Gehuwd Tiemen Egbertus de Vries, 21 jr en Ilse Hartwig, 25 jr. Overleden: Grietje de Boer, 74 jr, van Hemelum; Lolke Schurer, 64 jr e.v. Aaltje Huisman. Wymbritseradeel van 6 t.e.m. 11 nov. 1961. Geboren: Lydia Anna, d.v. Pieter Seffinga en Siementje Sytsma, te Tims; Agnes Elisabeth Catharina, d.v. Lammert de Jong en Theresia Anna Jorna, te Nyhui- zum; Johanna Wietske, d.v. Antonius Geertrudis Hejjnen en Renske Hallema, te Blauwhuis. Gehuwd: Hielke Tromp, 29 jaar, te Joure en Ja coba Hoekstra, 29 jaar, te Woudsend; Jan Frits Stallinga, 32 jaar, te Akker- woude en Wietske Bootsma, 25 jaar, te Oppenhuizen. Overleden: Douwe van der Bos, 74 jaar, e.v. An tje Brattinga, te Blauwhuis; Gerben Walsweer, 5 jaar z.v. Sipke Walsweer en Hendrikje de Boer, te Uitwellingerga. Als een argument tegen de Verordening wordt aangevoerd, dat hierdoor de re creatiemogelijkheden om en nabij het Sneekermeer worden belemmerd, wat schadelijk voor Sneek zou zijn. Dit is echter niet het geval. Het ligt niet aan ons na te gaan waar de fout schuilt, maar dat er, betreffen de de organisatie van de zaalfestivals van en door de Federatie van Muziek verenigingen „.Sneek en Omstreken” een en ander niet in orde is, staat vast. Deze federatie heeft nl. drie festi vals uitgeschreven en wel te Oosthem, Nijland en Scharnegoutum, waarvan het tweede en derde zijn vastgesteld op 25 en 27 november en het eerste ge houden werd op vrijdagavond in „Elim” te Scharnegoutum. Volgens het programma zou hieraan worden deel genomen door de corpsen „Ere zij God” Hommerts, „Crescendo”, Heeg, „Een dracht”, Blauwhuis, het Stedelijk Mu ziekcorps Sneek en de plaatselijke mu ziekvereniging „Excelsior”. Doch door allerlei misverstanden bleven de eerste drie corpsen afwezig, zodat Sneek en Scharnegoutum, op het laatste ogenblik nog aangevuld door „Concordia” van IJlst, dit eerste festival voor hun reke ning namen. Door al deze onaangename factoren moest de opening uitgesteld worden tot 9 uur, anderhalf uur later dan vastge steld was! De voorzitter van „Excelsior”, de heer R. Schaap, noemde in zijn openings woord, terecht, de gang van zaken zeer teleurstellend, maar hoopte niettemin alsnog op een goed geslaagde avond. Deze optimistische wens is in vervul ling gegaan, want het is voor de lief hebbers van blaasmuziek inderdaad ’n goed geslaagde avond geworden, met als hoogtepunt het optreden van het Sted. Muziekcorps Sneek, dat, in har- moniebezetting, nu eenmaal een gun stiger positie inneemt dan een fanfare. Wij denken in dit verband alleen maar aan de veel grotere technische moge lijkheden en het verschil in kleur en kleurencombinaties. Daarmee willen wij volstrekt niet iets ten nadele zeggen van de fanfa- re-in-het-algemeen, ook niet aan het adres van „Concordia” en „Excelsior”. Integendeel! Wij rekenen ook genoem de ensembles, gezien en gehoord hun prestaties, tot de goede corpsen! Wat IJlst, onder leiding van de heer A. Feenstra ten gehore bracht, stond Voor een opeenhoping van schepen be hoeft men daar niet te vrezen, want als de oevergesteldheid het toelaat zal als regel voor elke woonboot een strook van dertig meter langs water worden voor geschreven. Is de boot dus tien meter lang dan moet aan weerskanten een ruimte van tien meter worden vry ge houden. Voorts zal ook hier voor ontsiering worden gewaakt. Ged. Staten hebben nl. richtlijnen aangegeven wat betreft de eisen waaraan de woonboten moeten vol doen zoals afmetingen, staat van onder houd, opbouw, kleuren enz. Rommelig zal het daar en op de andere aangewezen plaatsen dus nooit worden. Maar heeft men desondanks bezwaren tegen een van de verplichte ligplaat sen en toestemming van de betrokken eigenaar van het land voor een ge schikt plaatsje elders, dat niet bij voor baat verboden is, dan kan men daar voor vergunning vragen aan Gedepu teerde Staten. En van dit college mag stellig de nodige soepelheid worden verwacht. nog een verrassing in petto. De band, (waarvan de naam nog niet geheel vast schijnt te staan), waarachter wjj aan vankelijk niets anders zochten dan een producent van „achtergrondsmuziek- in-een-feeststemming”, zoals we ze wel vaker hebben gehoord - het animo van de jeugd maakt dan veel goed - bleek in dit geval een op originele wyze mu sicerend groepje, bestaande uit: klari net, accordeon, viool en gitaren. Natuur lijk verliep niet alles feilloos - ’t groepje schijnt ook nog maar kort te bestaan - maar men bracht iets eigens ten geho re, niet een imitatie van de mode-styl van het ogenblik. De arrangementen de den het goed, elk nummer had een eigen klank. De feestavond werd besloten met het gebruikelijke bal na. Op 78-jarige leeftijd is zaterdagmor gen in het Bonifatiushospitaal te Leeu warden overleden de zeereerw. heer B. J. Wirtz, oud-pastoor van de H. Vi- tusparochie te Blauwhuis. Pastoor Wirtz, die pas enkele maanden met emeritaat was, ontving samen met zijn broer, pastoor P. J. Wirtz (Harlingen) op 15 augustus 1910 de priesterwijding. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Ankeveen, Delden en bouwpastoor van de St. Isidorushoeve (Haaksber gen) en in 1938 volgde zijn benoeming tot pastoor van Blauwhuis. Het stoffelijk overschot van pastoor Wirtz zal woensdagmorgen op het ka tholieke kerkhof te Blauwhuis ter aar de worden besteld. Een volbezette zaal met Groningers heeft donderdagavond met veel genoegen de opvoering gevolgd van „Ons dorpke is doed”, door de eigen toneelgroep met veel verve op de planken gezet. Het stuk zelf, een blijspel in drie be drijven, leent zich uitstekend voor ver tolking door amateurs. Er zit een be hoorlijke gang in, vooral door de vele komische verwikkelingen welke zich achtereenvolgens voor doen. Het slot van alle voorvallen is, zoals meestal gebruikelijk by dergelij ke stukken, een happy end, waarbij de een de ander, niettegenstaande aller lei strubbelingen, tenslotte toen krijgt. Een pretentieloos, maar zeer goed speel baar, stuk dus. Zoals gezegd, hebben de diverse spelers, hetzij in een grotere, hetzij in een kleinere rol, individueel zo wel als qua team, er een vlotte, beweeg lijke voorstelling van gemaakt. Vanzelf sprekend trekt, juist doordat de rol hem of haar goed ligt, de ene speler of speelster meer de aandacht dan de an der, maar bepaalde hiaten, afgezien van enige kleinigheden, waren in het spel- beeld niet direkt aanwijsbaar. Het enige wat wij zouden willen opmerken, is dat het, ook door de grime niet goedgemaak te, leeftijdsverschil van verschillende tegenspelers niet altijd voldoende tot uit drukking kwam en dat in enkele onder delen van het spel hier en daar een tik keltje meer soberheid van handeling het geheel nog meer ten goede had kun nen komen. Voor het overige echter me nen wy, ook al omdat het spel van ama teurs nu eenmaal niet vergelijkbaar is met dat van beroepsmensen, te mogen spreken van een geslaagde voorstelling. De leden van de Groninger Vereniging hechten, zoals dat in de aard van Gro ningers ligt, vooral aan gezelligheid. Dat het hieraan, ook deze avond weer, niet ontbrak, was aan de hele sfeer welke in zaal Hanenburg hing, weer duidelijk te merken. De, zoals altijd, feestelijk ge dekte, met bloemen versierde en met kraantjespotten en „kouke” voorziene ta fels, de onderlinge „Grunneger” kout, geeft onmiddellijk het echte saamhorig heidsgevoel van gewestgenoten onder elkaar op zo’n avond weer. In zyn ge moedelijk slotwoord, waarbij hij, namens de hele zaal, een woord van waardering sprak tot en een cadeau uitreikte aan het oud-bestuurslid Mevr. Wind, gaf de voorzitter dan ook duidelijk weer wat de Groningers in Sneek bindt aan hun „Grunneger Verainen.” Na de medede ling dat Mevr. Mejjerhoff als nieuw lid in het bestuur haar intrede deed en het zingen van het Wilhelmus werd, al vry laat, deze weer uitstekend tot zijn recht gekomen feestavond besloten. Donderdag jl. hield deze afdeling weer haar maandelijkse vergadering onder leiding van mevr. J. v. d. Wal de Haas. Spreker voor deze avond was adju dant Heystra van Sneek met als onder werp: Verhouding politie en publiek. Naar zijn interessante lezing werd met aandacht geluisterd. Veel hebben de dames van hem kunnen leren, maar ook is hun duidelijk geworden, hoe men in veel gevallen de politie van dienst kan zijn. In deze vergadering bracht mevr. A. Haagsma-v. d. Heide verslag uit over de gehouden landdag op 26 okt. in Leeuwarden. Het was ’n geslaagde avond. Bij het schrijven van bovenstaande be spreking ben ik mij ervan bewust ge weest dat ik de uitvoering van Shake speare’s Midsummernightsdream eni ge weken geleden en de hierboven be sproken uitvoering met twee maten heb gemeten. En ik ben ervan overtuigd dat ik dit zo móet doen. Wie een stuk kiest uit het repertoire van het grote toneel, een van de onsterfelyken uit de wereld literatuur, onderwerpt zich door deze keuze aan veel strengere maatstaven dan wie een eenvoudig stuk kiest. Dat hierbij harde waarheden zijn gezegd, spijt mjj voor de betrokkenen. Maar ik zie het als mijn taak Shakespeare belang- ryker te vinden dan hen. De waarde van zyn genie eist dit m.i. van iedere criti cus die zich van zijn verantwoordelijk heid tegenover toneel én publiek bewust is. op een loffelijk peil. Wij denken hier bij in het bizonder aan de koraalbe- werking van M. Boekel en de „Telem- dum-suite” van A. den Arend. Scharnegoutum, dirigent de heer S. Wijbenga, Nijland, concerteerde even eens verdienstelijk. Een flinke bezet ting met goede klank. Van de gespeel de stukken werd „Airs and Graces”, van A. den Arend, ons inziens, het meest verzorgd weergegeven. Toch dénken wij ons deze suite ritmisch strakker en minder romantisch ge kleurd. Nuancering? Best, maar voor deze muziek: terrassen-dynamiek-zon- der-meer! Geflankeerd door een paar pittige marsen, speelde het Sted. Muziekcorps Sneek, dirigent de heer A. Feenstra, de ouvertures „Spartacus” van A. Scassola en „Le Roi’d’Ys” van Ed. La lo op uitmuntende wijze. Met deze res pectabele vertolking bewees dit corps ook nu weer een klasse apart te zijn. J.N. De eigenaren van deze kampeerboten hebben reeds aanzegging gekregen dat ze t.z.t. een andere ligplaats moeten zoeken. Dit heeft bij een van hen ont stemming gewekt, omdat hij van oordeel is dat zijn boten geenszins het landschap ontsierden. Het gevolg is geweest, dat hy ze allen van de hand heeft gedaan. Nu heeft deze stadgenoot wat het eerste betreft, gelijk. Maar men moet de zaak ook bezien van de kant van de over heid. Zo’n paar boten ontsierden niet, maar wat men de een toestaat, kan men de ander niet weigeren. En dan dreigt het teveel, zoals bijv, in Eernewoude het geval is. Voor deze dreiging moet het be lang van de enkeling of de weinigen wij ken. Verder is het niet denkbeeldig, dat by het vaststellen van de verordening ook overwegingen van veiligheid en de be hoefte aan geschikte tydelyke ligplaat sen voor zeilboten e.d. een rol hebben ge speeld. Het is al eens voorgekomen, dat door de enorme zuiging en deining welke voorbijvarende grote schepen veroorza ken in het Kruiswater een woonark is losgeslagen en daardoor een gevaar voor de bewoners en voor de scheep vaart opleverde. Zoiets kan weer gebeu ren en moet dus voorkomen worden. En bij een harde westelijke tot noordweste lijke wind biedt genoemde oever van ’t Kruiswater een rustige ligplaats voor de pleiziervaart. Zou hij met woonboten zyn omzoomd, dan kon dat niet. een koraalbewerking van J. S. Bach: „Schmücke dich, o libe Seele”, met dui delijke registratie, op knappe wijze ge speeld door organist J. W. Boeijenga. Gerard van Gorkum, fluit, bracht hierna op verdienstelijke wijze, en met mooie toon, een sonate van G. F. Han del tot klinken, daarbij aan het orgel begeleid door organist G. Abma, die accuraat en bescheiden op de achter grond bleef. In de tweede Kerksonate was hij als begeleider echter minder ad rem. Beide Kerksonates van W. A. Mozart wer den overigens door het Strijkensemble, onder leiding van A. Feenstra, op uit stekende wijze gerealiseerd. Als slotnummer werd de hier reeds meerdere malen uitgevoerde Cantate „Alles was Ihr tut” van D. Buxtehude gegeven. Het Sneker Cantatekoor, met begeleiding van het Strijkensemble en orgel (J. W. Boeijenga) waarbij ook nog Mevr. T. Bierman-Hoogland, so praan en AE. Kuiper, bariton, solistisch optraden, gaven hiervan, onder leiding van dirigent A. Feenstra, een zeer ver zorgde vertolking. Vocalistisch en in strumentalisten kwamen hierin tot ’n hecht geheel. Het enige a cappella-nummer, dat op het programma voorkwam, het prach tige „Sanctus” van G. P. da Palestrina, werd door het Sneker Cantatekoor met fraaie klank en fijne nuancering, weer gegeven. Voor ons gevoel het hoogte punt van de avond! Jammer, dat er In Bussum werden zaterdag de dis trictwedstrijden amateurvoetbal ge speeld. West speelde tegen Oost en deze wedstrijd eindigde in een 3-3 gelijk spel, waarna Oost zich na het nemen van strafschoppen in de winnaarsron- de plaatste. Ook de wedstrijd Noord- Zuid eindigde in een 2-2 gelijk spel, waarna Noord met strafschoppen won. De wedstrijd in de verliezersronde Zuid-West werd door West met 2-1 ge wonnen. De uitslag van de wedstrijd Noord Oost werd tenslotte 1-1. Het noordelijk amateurelftal, waarin onze stadgenoot H. Röfekamp het doel verdedigde, kwam dus in deze wed- Dicendo Discimus, de Sneker Gymna siasten Vereniging, hield vrijdagavond een feestavond in de zaal van hctel Ha nenburg. Het programma toonde een gro te verscheidenheid, zodat aan de meest uiteenlopende wensen kon worden vol daan. Zoals by de gymnasiasten ge bruikelijk nam de muziek een belangrij ke plaats in. Zy was deze avond zelfs dubbel vertegenwoordigd met een „ern stig” en een „licht” gedeelte. Na de ope ning door W. van Bottenburg, praeses van Dicendo Discimus en het zingen van het Dicendo lied, was de beurt eerst aan het schoolorkest, dat behalve strijkers ook enkele blazers telt. O.l.v. de heer G. Schrik speelde met een menuet van Haydn en een trio van Bassano. Na deze geslaagde start maakte men de sprong naar een groter werk: een concert voor altviool en strijkorkest van Telemann. Vooral ook door de keurig verzorgde so lopartij, die de heer A. S. Wadman voor zyn rekening nam, maakte men ook met dit werk een goede indruk. Het toneel ontbrak natuurlijk niet. Hier voor had men een interessante keus ge daan: „Liefde is geen speelgoed”, een onbekend stuk van de 19e eeuwse Frans man Alfred de Musset, die hierin zyn gedesillusioneerdheid in de romantisch opgevatte liefde heeft uitgedrukt. In een aantal vlot gespeelde scènes werd ons, tegen de achtergrond van het platvloerse materialisme van de gouverneur en de pastoor, getoond hoe de beide hoofdper sonen, die elkaar eigenlijk zoeken, er een vreemd genoegen in scheppen elkaar juist af te stoten en te kwellen. Een ge dramatiseerde onmacht tot liefde, die typerend is voor een bepaalde periode van de Europese romantiek. Voor wie deze gedachtenwereld onbekend is, zal het zonder meer duide lijk zijn dat het portret van de man aanvaardbaarder is dan dat van de vrouw... Dit wat het stuk betreft, nu over de opvoering. De gymnasiasten hadden zelf voor de regie gezorgd en behalve bij enkele wat al te druk bewegende fi guren in bepaalde scènes, waren Th. Wit- teveen en W. van Bottenburg hierin goed geslaagd. In de kleine zaal deed het to neelspel het goed, de Musset’s werk heeft iets miniatuurachtigs, waardoor ’t in een grote ruimte waarschijnlijk niet tot zijn recht zou komen. Ik geloof niet dat wy de andere spelers onrecht doen als wij in de eerste plaats de Perdican van Theo Witteveen noemen. Hij had precies de romantische allure die de rol vraagt. Rieteke Kwant speelde de, ei genlijk minder dankbare, rol van Camil le met prachtige beheersing. Wjj zullen niet de namen van alle me dewerkers opnoemen, maar een aparte vermelding verdient zeker de speciaal voor de opvoering dooi? mevrouw Bak- ker-Moks gemaakte vertaling. Behalve voor de hoeveelheid arbeid die hieraan vastzit, hebben wij bewondering voor de vlotheid en de bruikbaarheid ervan op het toneel. Aan decors, costuums en kapwerk was veel zorg besteed. Na dit toneelstuk had het programma BOZUM. Donderdagavond jl. hield de vereniging „Doarpsrounte” alhier haar eerste „kofjejoun”, gecombineerd met de jaarvergadering. Het dorpslo- kaal was overvol, hoewel ieder nog een plaatsje kon bemachtigen. Na de opening door de voorzitter werd ’t Frysk Folksliet gezongen, waarna de verslagen van secretaresse en penningmeester ter tafel kwamen, welke beide prima in orde waren. De kas sloot met een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter A. Stenekes herkozen. De avond werd verder gevuld met „schets- kes oer Boazum” aan de hand van prachtige dia’s, welke toegelicht wer den door Dr. K. Miedema. Ook het nieuwe clublied werd ijverig ingestu deerd. Aan het slot van deze prima verzorg de avond traden nog enige nieuwe le den toe. NIJLAND. De Chr. Muziekvereni ging „Excelsior”, dirigent de heer S. Wijbenga, gaf donderdagavond jl. haar jaarlijkse uitvoering in „Het Gebouw”. Leider van deze avond was de heer M. K. Feenstra, die na de opening zijn ge hoor bepaalde bij de muziek van vroe ger en nu. Als openingsnummer was voordien door de muziekvereniging gespeeld „Lobe den Herren” (Gez. 136. waarvan een paar versen) van M. Boekel.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1