Waterpoort-krabbels 1 Toneelgroep Amicitia bracht „De Metalen Eva" Zoon volgt vader op als bestuurslid Friese Mij. „Forum" gaf uitstekende opvoering van „Der Letzte Walzer” IJLST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT SÉ® en van door Speurder 1 A A'S Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 92 Donderdag 16 nov. 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD-- I "X X. Geref. M.V. en J.V. in Heeg hadden gasten Routes tochten Sint Nicolaas Aanbeveling benoeming kantonrechter Affaire-Kroll in het middelpunt der belangstelling =■-Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Wymbritseradeel royaal voor anti-honger-actie Bestuur „Harmonie” Bedrijfsuitkomsten op weidebedrijven SNEEKER NIEUWSBLAD (handel» Onverkapt castrisme. P. BW. Geheime instructies? mevrouw en De ontluistering van Stalin I Algerije J. N. Het zag er even naar uit, dat niets l ‘Üper eken Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS N.V. Lx* Dank zij de spontane medewerking die allerwegen aan bovenvermelde ac tie is verleend, is het prachtige bedrag van f 5323.80 bijeengebracht. Per rayon was de opbrengst als volgt: IJsbrechtum en Tjalhuizum f 184.75; Hommerts en Jutrijp f 354.30; Oosthem en Nijezijl f 670.75; Heeg f 425.50; Go- ënga f 123.50; Scharnegoutum en Lo- ënga f 616.Oudega, Idsega en Sand- firden f 515.Wolsum f 112.50; Woudsend en omstreken f 701.Nij- land f 891.Gaastmeer en Nijhuizum f 179.50; Openhuizen en Uitwellingerga f 550.—. door, maar daardoor wordt de garantie prijs weer lager. De heer Brouwer antwoordde dat hjj niet over de melkprijs wilde spreken, maar wel legde hij er de nadruk op dat van per het uit Schettens uitvoerig het behandelde in de vergadering van het K.N.L.C. op dins dag jl. buurtverenigingen „Sperkhem”, ,,Het Eiland” en Maple Leaf” weer een lampion-optocht voor de kinderen ge- houden. Hebt u er wel eens bjj nage dacht, waaróm die lampion-optocht werd gehouden? St. Maartensdag, ter ere van St. Martinus, wordt al eeu wen lang op 11 november gevierd. Sint Martinus was een bisschop, die veel heeft gedaan voor de armen. De legende vertelt, dat hü op zijn verjaardag een bedelaar tegenkwam en deze de helft van zijn mantel schonk. Op en keer was op de voor avond van de verjaardag van St. Martinus diens ezel weggelopen. Mid den in de nacht gingen de dorpelin gen toen met lantaarns op zoek Op verschillende plaatsen in ons land gaan nu nog de kinderen met dood gewone lampions, of met kunstig uit gesneden suikerbieten en andere lan taarns op zoek naar de ezel. Een lange rij oranje-gele lichtjes kronkelt dan door de avond zingend en bede lend, zoekend ter ere van Sint Marti nus. Inmiddels gaat in Rusland de ontluis tering van Stalin verder. Stalingrad heeft naamsverandering gekregen en heet nu Wolgograd en in Oost-Berlijn is de be faamde Stalinallee de Karl Marxallee geworden. In Rusland zelf worden op het ogenblik overal voorlichtingsavon den. gegeven om de bevolking begrip bij te brengen voor de nieuwe partijlijn en weer de vastigheid te geven, welke door de hernieuwde destalinisering en ont luistering van de vroeger aanbeden hel den wat verloren is gegaan. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs f 3,— per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad <>P en GLAS- IR. OON’’ assistent van de professor heeft gezet. Tracy maakt haar duidelijk dat zij geen echt mens is en hierop pleegt zij zelfmoord. Juist voor deze gebeurte nis bekend wordt, heeft Ned zich - vrij onverwachts - verloofd met de dochter van de professor. Onder regie van de heer S. Geerdes te Leeuwarden heeft Amicitia van dit blijspel een uitstekend verzorgde op voering gegeven. Misschien had het tempo nog wat ho ger gekund, dan was het geheel iets meer de kolderachtige kant uitgegaan, wat in verband met het vreemde ge geven geen kwaad zou hebben gekund. Mevrouw A. Flach-Swaneveld speelde de kunstmens keurig, maar wij kregen de indruk dat zij zich niet helemaal ge lukkig voelde in deze rol. Mevrouw M. Makken-Oldenburg en mevrouw T. Buma-Visser voldeden goed als rodde lende dames, evenals de Tracy Payne van mevrouw D. Miedema-van der Horst. Bizonder aardig was ook Miene- ke Brinksma als de dochter van de professor. Vooral in het derde bedrijf was zij zeer op dreef. Onder de heren leverde C. F. de Vries de knapste prestatie als de assistent. Y. M. Dijkstra als professor was ook goed, maar leek ons Soms te aarzelend voor iemand die zo’n ingrijpend experiment aandurft. E. de Jong speelde een ordi naire vrouwenjager, B. v. d. Ende en J. Miedema fungeerden als robots en M. Visser zorgde voor twee kleine bij rollen. Zeker ook dank zij de goede verzor ging een genoegelijke avond, met bal na. De Westersingel is nog steeds verbo den terrein voor het doorgaande ver keer maar er zit nu schot in de bouw van ’t nieu we ziekenhuiscom plex. Op de foto is al duidelijk te zien dat er enige teke ning in het geheel komt. Een aardige bijzonderheid is, dat er voor de glazenwassers boven langs het gehele dak een rails wordt aangelegd voor hun hangladders die door een motor zulLn worden ver schoven. Bovendien zal het water vanaf het dak worden aangevoerd, zodat hier straks het ..emmertjes water halen” er niet meer bij is. en idealistische secretaris is geweest. Dat tekende toen al zjjn persoon. Daar na is hij Ids de Boer als voorzitter opge volgd. Het viel niet mee diens voetstap pen te drukken, maar wel had Andela een aparte stijl en drukte hij zijn stem pel op de afdeling. Maar bovenal werd hü gewaardeerd als bestuurslid en luis terde men graag naar zijn mening. Bij al dit werk genoot hjj de morele steun van zjjn vrouw. Het zal je daarom goed hebben gedaan dat je zoon jouw plaats als bestuurslid inneemt aldus de heer Steensma, die tot besluit de hoop uit sprak dat in de toekomst in de vergade ringen de stem van Andela nog vaak ge hoord zal worden. De heer Andela zei in zijn dankwoord nooit gedacht te hebben nog eens voor zitter te zullen worden, maar het met voldoening te hebben gedaan. Hü dankte de leden voor de steun welke zü hem hebben verleend. HEEG. Het afgelopen weekend waren de Geref. MV en JV uit Ureterp bü de Geref. MV en JV in Heeg te gast. Zaterdag was er een gezellige avond in het Verenigingsgebouw. De leiding hiervan was in handen van de heer R. S. Sybrandy. Het programma bestond niet alleen uit zang en muziek, maar bevatte ook een spraakwaterval enkele spelletjes. Zondagavond was er een gezamelij- ke broodmaaltijd met als slot een in leiding over de vijfdaagse werkweek. Omstreeks negen uur werd de terug tocht naar Ureterp aanvaard. Het ligt in de bedoeling begin maart een tegen bezoek te brengen. Kantoor voor adminj- stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. De alfabetische lijst van aanbeveling voor de benoeming van de Kantonrech ter alhier luidt: Mr B. M. Keulen, griffier van de kantongerechten te Leeuwarden, Sneek en Heerenveen tevens kantonrechter-plv. te Leeuwar den, Sneek Heerenveen en Beetster- zwaag. Mr. L. Mulder, advocaat en procureur te Heerenveen, tevens kantonrechter-plv. te Heeren veen en Beetsterzwaag. Mr. D. Naayen, griffier van het kantongerecht te En schede, tevens kantonrechter-plv. te Enschede, Almelo en Groenlo. Tsjombé meer in het nauw In de Kongo, waar het centrale leger onder generaal Moboetoe enkele weken geleden een mislukte inval heeft gedaan, heeft zich in Noord-Katanga nu een voor Tsjombé gevaarlijke afscheiding voorgedaan van de aan Tsjombé vijandi ge stam van de Baloeba’s. Leden van deze stam hebben in Albertstad de macht in handen genomen en eenheden van het Kongolese nationale leger be vinden zich in de buurt. Vooral van En gelse züde wordt de laatste tijd zware druk op Tsjombé uitgeoefend om met de centrale regering tot overleg te komen. Maar hü weigert dit te doen zolang een heden van het Kongolese leger op zün grondgebied staan en de Ver. Naties daarbij steun verlenen. Hü voerde blij kens een recent communiqué ook een pleidooi voor een gedecentraliseerde staat, maar het ziet er niet naar uit, dat de centrale regering veel water in haar wün zal doen, vooral niet nu Tsjombé wat meer in het nauw komt. Maandagavond speelde de toneel groep Amicitia in het Amicitia Thea ter een blijspel van Joop Spit en Henk Bakker getiteld „De metalen Eva”. Het moet voor deze groep teleurstellend zijn dat de belangstelling vooi' hun avonden in dalende lijn is. Wel kun nen zij zich troosten met de gedachte dat het bij het beroepstoneel ook zo is, maar hiermee wordt natuurlijk het probleem niet opgelost. Het zou in ie der geval jammer zijn als zij zich door de lege plaatsen lieten ontmoedigen, want een avond in een theater kan ’n belevenis zijn, die de beste televisie uitzending ons niet kan geven. Deze beide toneelgebeurtenissen kunnen el kaar wel aanvullen, maar niet elkaar vervangen. Misschien heeft het Sneker publiek nog wat tijd nodig om dit te gaan inzien. De metalen Eva speelt zich af in de villa van professor Carpel, die experi menteert met robots. Tot nu toe heeft hij het nog niet verder gebracht dan bewegende poppen, uiterlijk op men sen gelijkend, die dooi' een microfoon worden bediend. Maar zijn grote pres tatie is juist klaargekomen: een initia- tief-robot. Een kunstmens die zelf han delt, al kan zij (want het is een meis je) wel af gezet worden. Het uiterlijk is door zijn medewerkster Tracy Payne bizonder goed verzorgd. Het geheim van de schepping is gelegen in de men selijke hersenen, die de professor erin heeft geplaatst. Deze heeft hij op een onduidelijke manier in handen gekre gen, ze zijn afkomstig van een bij een auto-ongeluk omgekomen meisje. Een niet zeer fijn gevonden gegeven, maar we moeten in een blijspel maar niet te nauw kijken. De schrijvers hebben m.i. echter de grenzen van de goede smaak wel wat overschreden, door hier nog bij te verzinnen dat het meisje zelf moord heeft gepleegd uit liefdesver driet, en door haar bovendien nog in het bezit te laten van haar geheugen. De eerste zorg van de professor is dan ook er voor te zorgen dat zij haar her inneringen zal gaan beschouwen als een droom. Alle huisgenoten moeten daarbij helpen, wat ieder dan op zijn wijze zo goed mogelijk doet. De groot ste moeilijkheden komen echter pas als de kunstmens jaloers en manziek blijkt te zijn. Dit leidt tenslotte tot haar on dergang, als zij Tracy in de weg komt, die haar zinnen op Ned Stalwort, de Bedrijfsuitkomsten op weidebedrijven. De heer J. Boerstra van de R.L.V.D. alhier zou een inleiding houden over de uitkomsten op de weidebedrüven. Hij raakte echter verhinderd en nu besprak zün collega J. D. Brouwer dit onderwerp en wel op een wüze dat de heer Boerstra het hem wellicht niet had verbeterd. Aan de hand van vergelükingen tus sen een bedrüf met de hoogste opbrengst, een met de laagste en het gemiddelde toonde hü de noodzakelükheid van een bedrüfseconomische boekhouding aan en attendeerde hij daarbü op de metho de voor het eenvoudig benaderen van het bedrüfsresultaat, welke elders in dit nummer wordt besproken. Op deze met grote aandacht beluis terde inleiding volgde ?nige nabespre king waarbü de grootte van de gegaran deerde melkstroom (5.1 miljard) werd aangevoerd. Volgens de heer Schrale helpt deze rem niet. De melkstroom gaat In de jl? gehouden ledenvergadering (jaarvergadering) werd het bestuur van de Chr. Muziekvereniging „Har monie” alhier als volgt samengesteld: H. Hendriks, Schouwstraat 14, voorzit ter; J. Weers, Hopperstraat 4, penning meester; B. de Boer, Tulpstraat 2a, se cretaris; J. de Boer, vice voorzitter; A. Postma, 2de penningmeester; A. Har- kema, 2de secretaris; S. Abma, archi varis. Een opstand in Ecuador heeft de pre sident Velasco verdreven. De vice-pre sident Arasmena is, ondanks de achter docht van het leger tegen zün linkse ge zindheid, door de vakbonden, studenten en de luchtmacht aan de macht geko men. Dit lükt een overwinning van een onverkapt castrisme. Tot zover de officiële versie, welke wordt aangevuld met mededelingen over de eigengereidheid en de praatzucht van Kroll. Maar niet alle duistere punten zün opgehelderd. Wie heeft de correspon denten om Moskou ingelicht? Een Rus of een Duitser? Russisch voordeel is er nauwelijks in te zien, vooral niet als het eerst als een Russisch plan wordt voor gesteld. Mag men aannemen, dat Kroll zo dom zou zijn, dat hü zün hele carrière op het spel zet door zo tegen de politiek van zün land in te gaan? Wanneer men de zaak wikt en weegt, lüken er ele menten in te zitten, welke vermoedens, maar meer ook niet omdat bewüs ont breekt, doen rü’zen over geheime instruc ties van Bonn, welke uitgelekt zijn. Wan neer wü nu Bonn zeggen, denken wü niet in de eerste plaats aan het Ministerie van Buitenlandse Zaken, dat zich fel te gen Kroll heeft gekeerd maar aan Aden auer zelf, die in feite de buitenlandse po litiek bepaalt. Instructies dus, welke een nieuwe Duitse koers zouden inluiden, welke in Bonn en wellicht ook op de am bassade in Moskou op verzet stuitten. Door lekkages is al meer dan eens een politiek doorkruist. Maar wü zullen moe ten afwachten, voordat Kan worden be paald wat zich in werkelijkheid heeft afgespeeld. aan onderhandelingen tussen Frankrük en de Algerünse opstande lingen in de weg zou staan, maar daar is nu de hongerstaking tussen gekomen van de al jarenlang in Franse gevan genschap levende rebellenleider Ben Bella en enkele anderen. Zij eisen onmid- dellük bevrüd te worden, doch dat wei gert de Franse regering, terwül de F.L.N. hun vrülating niet als voorwaar de vooraf heeft gesteld. Maar nu zü in hongerstaking zijn en er na dertien da gen büzonder zwak aan toe, kunnen de Algerünen moeilijk anders dan solidair zijn. Naar de bedoeling van Ben Bella moet men gissen. Het is mogelük, dat de staking minder tegen de Franse rege ring is gericht dan tegen de nieuwe lei ding van de F.L.N. Het is best moge lük, dat Ben Bella bang is, dat hü door zün verblüf in de gevangenis, als er onderhandelingen worden gevoerd bui ten de gebeurtenissen komt te staan. Men vraagt zich af, waarom Frankrük het brede gebaar al niet allang had kun nen maken. Onder auspiciën van „Kunst aan Al len” bracht net bekende Operagezel schap „Forum” van Enschede woens dagavond in „Amicitia” een operette over het voetlicht, nl. „Der Letzte Wal zer”, van Oscar Straus. De publieke belangstelling was goed, hoewel de zaal niet geheel vol was. Oscar Straus leefde van 1870-1954. Hij werd geboren in Wenen en was werk zaam als theater-dirigent. Naast liede ren en kamermuziek componeerde hü enige operettes, waarvan wü noemen „Eilt Walzertraum”, die in Europa en Amerika meer dan 5000 maal werd op gevoerd, en „Der Letzte Walzer”, die in 1920 ontstond. Het libretto staat bü de meeste opera’s en operettes in de regel niet op hoog literair peil. Ook de tekst van „Der Letzte Walzer” heeft weinig om het lijf, toegegeven, dat dit ook niet verwacht wordt, althans niet door de meeste be zoekers. Als het gegeven maar vrolijk is en de nodige spanning bevat. Hier voor heeft de tekstschrijver gezorgd en Oscar Straus stak het „verhaal” in een aantrekkelijk muzikaal gewaad. Zün muziek ligt gemakkelük in het gehoor en is voor alles melodieus, Wie echter op massale koorzang ingesteld was, zal bedrogen zün uitgekomen. Dat element is er bij Straus niet bü. Ook misten wü nu, zo goed als steeds, de tweestemmige duetten, etc. Zeker, er werden wel duet- Bladeren vlogen door de straat, fiet sers tornden in de wind op, het gier de in de schoorsteen en het is koud. Het beeld, dat de storm on« bcod is niet prettig. Gelukkig werd et niet veel materiele schade aangericht, al zün er wel dakpannen van de daken „gevlogen” en is er in de Fred. Hen drikstraat een boom omgewaaid. Het is echter minder mooi, dat bü de nieuwe jachthaven aan de kant van de speelweide hele stukken grond zijn weggeslagen, doordat de wind daar pal op de wal stond. Tja, die wind is wel lastig. Tot onze grote verbazing liep een maandagmiddag plotseling snel over de weg. Zü lette niet op de zebra paden of verkeer, maar rende blin delings door. Speurder was wel be nieuwd wat dit nou wel weer zou zün en wilde haar al volgen. Het was echter niet nodig, mevrouw bukte zich al en liep beheerst en rustig te rug ,met haar hoed weer op Er is al eens eerder over geschreven dat de scholieren alles wat ze tegen komen als fietsenstalling gebruiken. Dat is zo in de Hooiblokstraat en op het Kleinzand en ook rondom de Grote Kerk staan al veel fietsen ge plaatst. Een niet- Sneker zal het misschien ietwat vreemd vinden en zich verbazen, dat er door de week zo’n grote belangstelling voor de kerk- bestaat, maar voor de Snekers zelf is het maar een akelig gezicht, zo’n f ie tsen-ke rkhof Vrüdag- en zaterdagavond hebben de ten gezongen, en’ ook op uitnemende wüze, maar deze éénstemmige verdub beling is op den duur te monotoon. Ook de vlot gespeelde parlando’s, hoe amu sant ook, waren, althans voor ons ge voel, meestal te lang. Voor de acterenden een veeleisend stuk, waaraan alle spelers ruim konden voldoen, want het gebodene stond qua spel en zang doorlopend op hoog peil. De Nederlandse Orkest Vereniging on dersteunde op loffelüke wüze, met name in het tweede en derde bedrüf. In de eerste acte was het samenspel met de artisten op het toneel echter minder hecht. De belangrijkste vocale rollen werden door Hellmut Gritzka, Johan van Haagen, Annie Steiner, Anton Elde- ring, Meye Rypkema, Otto van der Leest, Henske Nooy en Peter van Zon, uitstekend uitgevoerd, waarbü de twee laatstgenoemde solisten voortdurend uit blonken. De kleine partüen werden ver dienstelijk gezongen, waarbü ook het dubbelkwartet (mannenkoor) niet onge noemd mag blijven. De balletgroep van het Twents Muzieklyceum kwam goed voor de dag en aan decors, costuums, kap- en grimewerk was alle mogelijke zorg besteed. De regie was bü Jack Bow in goede handen en de dirigent Hellmuth Wannen- berg kweet zich op voortreffelüke wüze van zijn veelomvattende taak. De heer H. P. Andela te Nijland leid de gistermorgen voor de laatste maal een ledenvergadering van de afde ling Sneek der Friesche Maatschappü van Landbouw. Hij trad nl. periodiek af en was reglementair niet herkiesbaar. De naam Andela verdwijnt echter niet uit de leiding, want in zjjn plaats werd zijn zoon S. Andela tot bestuurslid geko zen. De nieuwe voorzitter zal in de e.k. vergadering van het bestuur uit zijn mid den worden aangewezen. De voorzitter herdacht in deze verga dering, die in Rest. Piso werd gehouden, het overleden lid Jentsje R. Bootsma. Hü trad wel nooit op de voorgrond, maar toonde toch steeds belangstelling voor het werk van de organisatie. In zün openingswoord sneed hü daarna tal van punten aan. Zo is het naar zün mening gewenst, dat de schadevergoe ding bü abortus op honderd procent ge bracht wordt en moeten er voorzienin gen worden getroffen om bü onverhoop te gebeurtenissen de levering van olie en benzine aan de boeren te verzekeren. Deze producten zün onontbeerlük gewor den. Ook adviseerde hü de aanwezigen als zü een goede waterpomp in de schuur hebben, deze niet op te ruimen. En, zo voegde hij er nog aan toe: denk ook aan de paarden. Verder legde hü er de nadruk op dat de boeren kwaliteit moeten leveren, en sprak hij de stellige verwachting uit dat de „romslomp” voor de sociale ver zekeringen vereenvoudigd zal worden. Boezenhulp De voorzitter van de vereniging „Boe renhulp” de heer A. Steensma, deelde mede, dat deze zaak al een kwart jaar draait en met goed resultaat. De vereni ging heeft een eerste klas kracht aange trokken. Het uurloon is echter met 25 cent verhoogd, omdat voor deze man een auto is aangeschaft. Spr. hoopte evenwel dat men hem niet alleen uit nood te hulp zal roepen, maar ook in andere gevallen. De heer Andela deelde nog mede, dat er een kadercurcus is gestart met 31 deelnemers, wat hü een verheugend ver schijnsel voor de boerenstand in ’t al gemeen noemde, en in samenwerking met de C.B.T.B. en de A.B.T.B. een cur sus over rundvee- en tractorenkennis in voorbereiding is. Commissies vraagpunten. Voor de beide vraagpunten werden de volgende commissies aangewezen: a. 5- daagse werkweek de heren P. J. de Boer, J. Romp en Sj. Bootsma; b. Het voeren van het vee en bemesten van het land de heren C. Attema, J. Hoekstra en Tj. Folkertsma. De heer I. de Boer bracht verslag uit over de Algemene vergadering in fe bruari jl. naar aanleiding waarvan een korte bespreking volgde over de mono- polieheffingen welke* niet allen aan de betrokkenen ten goede zün gekomen. Vüf- tien miljoen zijn nl. op de rüksschatkist overgeschreven. Daarna werd de agenda voor de volgende algemene vergadering behandeld en als afgevaardigde geko zen de heer H. Schrale en als plaatsver vanger de heer P. Falkena. Nadat nog besloten was weer een cul turele (toneel) avond te houden in sa menwerking met de Algemene Jonge- rein en als hoofddoel voor de winter- excursie het bedrüf van de heer V. d. Zijpp te Rottum was aangewezen, volg de de reeds genoemde bestuursverkie zing, waarbij na twee vrüe stemmingen de heer S. Andela te Nüland in de plaats van zün vader werd gekozen. Afscheid van de voorzitter. De 2e voorzitter A. Steensma sprak de afgetreden voorzitter toe. Hü herin nerde er aan, dat deze eerst een goede Zoals wü al hebben gemeld, arri veert St. Nicolaas zaterdagmiddag met de boot bü de Waterpoort. Daar na maakt hü een rit door de stad langs de volgende route: Waterpoortsgracht, Stationsstraat, Dr. Boumaweg, Parkstraat, Wüde Noorderhorne, Kruizebroederstraat, Wüde Burgstraat, Oosterdijk, Jou- sterkade, Kleinzand n.z., Ged. Poor- tezülen, Wüde Burgstraat, Nauw. Burgstraat, Schaapmarktplein, Groot- zand w.z., Hoogend n.z., Oude Koe markt, Oud Kerkhof achter de kerk om, Marktstraat. Daarna wordt de Goed Heilig man door de burgemeester op het stad huis ontvangen. Een week later, dus op zaterdag 25 november, maakt de Sint weer zo’n tocht, maar dan vanaf Hanen burg. Verder rijdt hü/door de Krui zebroederstraat, Kleine Kerkstraat, Marktstr., Leeuwenburg z.z., Schaap marktplein, Nauwe Burgstraat, Oos- terdük, Jousterkade, Kleinzand n.z., Suupmarkt n.z., Grootzand w.z., Hoogend z.z., Oude Koemarkt, Grote Kerkstraat, Marktstraat, Kleine Kerkstraat, Kruizebroederstraat, te rug bü Hanenburg. Beide malen vangt de tocht aan om half drie. Een onduidelijke affaire staat deze meer week in het middelpunt van de belang stelling, iets wat men misschien de af- fairc-Kroll zou kunnen noemen. Kroll is de Westduitse ambassadeur in Moskou, met wie Chroestsjow goed schijnt te kunnen opschieten. Vorige week donder dag heeft Kroll een lang gesprek gehad met Chroestsjow op diens verzoek. Hü wilde spreken over de reis, welke Aden auer op 20 en 21 november in de Ameri kaanse hoofdstad zal brengen. Vrijdagmorgen kwamen uit de Rus sische hoofdstad berichten, dat Rusland een nieuw plan voor de kwestie-Berlün had, waarin wat elementen waren opge nomen, welke al sinds de gesprekken van Rusk en Gromiko en van Chroest sjow en Spaak in de lucht zweven. De vier bezettende mogendheden zouden eerst trachten overeenstemming te be reiken over een nieuwe status van Ber lijn, welke de vrüheid van de bewoners en de vrüheid van de verbindingen met het Westen zou waarborgen. Rusland en Oost-Duitsiand zouden daarna een afzon- derlük vredesverdrag sluiten, waar bü Oost-Duitsland zich zou verplichten de nieuwe status van West-Berlün te eerbiedigen en de waarborgen te onder aanvaarden en de souvereiniteit van Oost-Duitsland eerbiedigen. Als laatste punt stond het sluiten van een Duits vre desverdrag op het programma. Hoewel in dit plan niet werd gespro ken over de details van de nieuwe sta tus en het de vraag zou blüven of het Westen zün vitale belangen in West- Berlün voldoende geëerbiedigd zou ach ten, was dit toch een stap vooruit, voor al omdat het als basis van onderhande lingen mogelijkheden bood. In de Westelüke hoofdsteden werd ech ter maar niets bekend over nieuwe Rus sische voorstellen en maandagmorgen kwam de vreemde mededeling, dat het plan niet uit Russische koker kwam, maar uit die van Kroll, de Westduitse ambassadeur, die onmiddellük zün Mi nisterie van Buitenl. Zaken tegenover zich vond, daar hü dingen had gezegd, welke tegen de Westduitse politiek ingaan. Nadrukkelijk verklaarde Bonn, dat het de particuliere mening van Kroll was, welke hü donderdag aan Chroest sjow had uiteengezet. Kroil werd on middellük naar Bonn ontboden om ver slag uit te brengen en men vraagt zich af, of hü gehandhaafd kan worden. melkprüs ’t niet gaat om productieverhoging melk, maar om productieverhoging man, d.w.z. meer koeien per man. In de rondvraag memoreerde hoofdbestuurslid A. v. d. Meer '5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1