St. Nicolaas is weer in de stad Praktijkgedeelte Chr. Techn. School reeds in gebruik „Tussen Olielamp en Spijkerbroek” voor jubilerende V.P.R.O. 1 IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 93 Maandag 20 nov. 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Alberda’s Jachtwerf breidt uit St. Nicolaas toefde even in Ijlst 1- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Het miljoen t.v.-toestellen reeds ver overschreden ■fe'l Boerderijbranden in september Speeltuinvereniging „Maple Leaf” opgeheven Speers beter verlicht Wat een varken St. Nicolaas bezocht Heeg f SNEEKER NIEUWSBLAD (handel»- lllltlllltlf IIIIIIHHIIIIIIIHIIIHItHIHflHIHIl ons Oratie Geen spreker In het stadhuis Al te klein. en zijn knechts bij het Een kijkje in de ruime bankwerkerij. Rechts hiervan bevindt zich de lasserij. Sint Nicolaas Stadhuis. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS IJLST. Een drukte van belang in het centrum van IJlst. Volwassenen en kin deren, vooral kinderen dromden samen bü de hoofdbrug en voor café Kooi „Het Wapen van IJlst”. De goed-heilig man is weer in ’t land en toefde even in IJlst op doorreis naar Sneek. De Johanna-Jacoba, lag, trouw aan de traditie, te wachten en toege juicht en nagewuifd stapte St. Nicolaas met zijn geleide aan boord; de kabels los en de tocht naar Sneek werd voortgezet. Maar 5 december komt hü zeker even terug, weten de kinderen en hoop doet leven. Naar wij vernemen is het fabrieks- i pand van de firma W. Borneman’s Ver nis-en Verffabrieken aan de Oppenhui- zerweg onderhands aangekocht door Alberda’s Jachtwerf. Het is de bedoe ling van de nieuwe eigenaar in dit pand de afdeling jachtbouw onder te brengen en zijn oude werkplaats aan de Oppenhuizerweg te bestemmen voor de verhuurinrichting en winterbèrging. Het praktijkgedeelte van de Chr. Technische school die aan de Lemmerweg in aanbouw is, is voltooid. Op 1 september 1.1. hebben de 132 leerlingen van de zes tweede en derde klassen timmeren en machine-bankwerken de werkplaatsen en het hypermoderne machinepark in gebruik genomen. In het noodgebouw aan de Badhuisgracht wordt nu alleen nog aan vjjf klassen van het eerste leerjaar al gemeen vormend onderwijs les gegeven. Onlangs is de tweede fase van de bouw- de theorievleugel met gymnastiekzaal - aanbesteed en eveneens aan het Bouwbedrijf Cats te Leeuwarden gegund. Als ook dit in september 1963 klaar is, kan de school 350 leerlingen bevatten. Maar ze is dan al weer te klein. Daarom denkt het bestuur nu al weer aan uitbreiding tot een capaciteit van 800 leerlingen. Het terrein hiervoor (15000 m2) is al aangekocht en afgebakend. Voorts wordt nog geijverd voor een chr. U.T.S. Sint wachtte nu nog op een overkap ping van de veemarkt, maar was ver der wel tevreden. Het deed hem ook ge noegen de burgemeester zelf in goede welstand aan te treffen, omdat hjj hier en daar wel eens gehoord had, dat diens gezondheid soms wel wat te wensen over liet. De heer Te Riet, inspecteur van de VPRO, die gewoonlijk als spreker op treedt en dit ook deze avond zou doen, moest helaas wegens ziekte verstek la ten gaan, zoals de heer A. J. de Vries, consul in Friesland in zijn openings woord mededeelde. Hü zou anders zeker gezegd hebben, aldus de heer De Vries, dat de VPRO wel meer muziek wil uit zenden, maar dan de zendtijd moet krü gen die haar krachtens haar 150.000 leden-abonné’s toekomt. Spr. wenste de aanwezigen - onder wie weer vele en in ’t bqzonder verwel komde gasten van buiten, voornamelük uit Sloten, Balk en Woudsend - op het ledental tot 't minimum vereiste van 165.000 op te voeren. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract idv.) lager. Abonnementsprijs t 3,— per half jaar. Franco p. post t 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad met de inventaris ƒ1.100.000.- gekost heeft, heeft een oppervlakte van 1260 m2. De theorievleugel, die Ook een over bluf lokaal, een directeurskamer en een lerarenkamer zal bevatten, wordt 2434 m2, het gymnastieklokaal c.a. 493 m2. De totale bouwkosten en inrichting belo pen rond 2,700.000.-. Geschenken Zoals ieder jaar kreeg ook nu de „up per ten” van Sneek een cadeau aange boden. Burgemeester Rasterhoff werd beloond voor zün ijver, vlüt en trouw aan de gemeente. Wethouder Fijlstra kreeg deze keer een klein, maar fijn pakje. „Het zit hem niet in de grootte”, zei Sint. „Hierin kunt U Uw rübewjjs opbergen, dat U nog niet heeft”, (maar dat ze U toch zó wel even geven, vulde de Opper Piet aan). Ook wethouder Berkhout, van wie Sint dit jaar gelukkig niet veel rare dingen had gehoord, werd bedacht. De heren Blok en Koster, welke laat ste zich, zoals altü’d, weer in zün ach terkamer met de belangen van Sneek had bemoeid, kregen ieder ook een pak je. Korpschef Kooistra werd evenmin vergeten en ook de heren Nauta en V. d. Zee werden beloond voor al hun goede zorgen. Na deze plechtigheid was Sint wel wat vermoeid en besloot hij zich maar terug te trekken. Éiantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. Op 1 november 1961 bedroeg het aan tal aangegeven televisietoestellen 990.870 tegen 966.727 op 1 oktober (t.e.m. 16 november 1.003.669). In hetzelfde tijdvak daalde het aan tal geregistreerde radio-ontvangtoestel- len van 2.602.002 tot 2.591.572. Op 1 november 1961 waren er 477.443 aansluitingen op het draadomroepnet tegen 477.603 op 1 oktober, Zó zal de Chr. Technische School er uit eindelijk uitzien. Van de hoge theorie vleugel worden nu eerst het gedeelte op de begane grond en de eerste verdie ping gebouwd. Later komt de tweede. Van de linkse lage praktijkvleugel is het voorste gedeelte gereed gekomen en al in gebruik. Zoals gezegd biedt de school straks plaats aan 350 leerlingen. Maar er zün nu al 234 en volgend jaar wordt gerekend op 300. Ook hoopt het bestuur gauw te kunnen beginnen met electro techniek en daarnaast wordt nog gedacht aan schil deren, metselen, automontage enz. En waar van de honderd nieuwe leerlingen ieder jaar stellig minstens vüftig later ook andere vakken zullen volgen, zal de school in 1963 al weer te klein zgn. Daar om zü’n er nu al plannen voor uitbreiding, en moet in 1962 worden omgezien naar een ander gebouw in de stad of een noodschool op de terreinen. De vleugel die thans in gebruik is en avonden van de donderdag en de vrij dag, 23 en 24 november. En legt u al vast wat geld klaar. U mag deze kans niet missen. In de maand september 1961 zün vier endertig boerderübranden voorgeko men, waarbü de boerderü vernield of zwaar beschadigd werd. Twee van deze branden kwamen voor in Groningen, vüf in Friesland, vier in Drenthe, twee in Ovei’üsel, zeven in Gel derland, twee in Utrecht, twee in Noor- Holland, één in Zuid-Holland, één in Zee land, zes in Noord-Brabant en twee in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op 1.995.650. Zes van deze branden werden veroor zaakt door hooibroei, acht door bliksem inslag, zes door het spelen met vuur, twee door kortsluiting, één door een ver keerd aangesloten gasfles, één door een defecte schoorsteen, één door vuur uit een uitlaat van een balenpers, terwül in negen gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bü deze branden kwamen 5 stuks rund vee en 15 varkens om. In de vrü’dagmiddag in Rest. Piso ge houden büeenkomst van het bestuur der Ver. Chr. Technische Scool en de direc teur de heer A. Gerrits met de pers gaf de voorzitter drs. J. Nooitgedagt een overzicht van de ontwikkeling van de school. De plannen hiervoor bestonden al enige jaren maar in april 1959 was de tijd rüp ze te realiseren. Begonnen werd in het voormalige koelhuis aan de Badhuis gracht dat voor dit doel vrü geschikt was bevonden. Het eerste jaar waren er 37 leerlingen, gezien de korte tüd van voor bereiding, een bevredigend aantal. Er konden twee behoorlüke klasjes mee gevormd worden. Als directeur was de heer A. Gerrits, leraar aan de U.T.S. in Apeldoorn benoemd, die startte met acht leraren. Het volgende jaar werden ca. honderd nieuwe leerlingen aangemeld, en steeg het totaal tot 132, verdeeld over vier klassen, dit jaar zün er 234 en elf klassen: vüf algemeen vormend, drie 2e jaars metaalbewerking, een 2e jaars timmeren, een 3e jaars metaalbewerking en een 3e jaars timmeren. Wij kunnen er van uitgaan, aldus de heer Nooitgedagt, dat er ieder jaar hon derd nieuwe leerlingen komen, hoewel het rapport van de Stichting Sudergoa vermeldt, dat de belangstelling bü de chr. ouders in de Zuidwesthoek voor tech nisch onderwüs geringer is dan bü hen die hun kinderen naar de neutrale school in Sneek sturen. De oorzaak hier van is waarschünlük dat er alleen maar een neutrale school was en velen hun kin deren liever naar de chr. muloschool stu ren dan naar een neutrale techn. school. Nu is de keuze verruimd. Aan de school zü'n thans een directeur, vüftien leraren, een typiste, een admini strateur en een concierge verbonden. Bo vendien in het noodgebouw aan de Bad huisgracht nog een concierge die voor de helft in dienst is van de school en voor de andere helft van het koelhuis. De VPRO viert dit jaar haar 35-jarig jubileum. Ter gelegenheid hiervan heeft het hoofdbestuur gemeend op de con- tactavondén van de afdelingen inplaats van het tot dusverre gebruikelüke caba- retprogramma eens met wat nieuws te moeten komen. Daarom heeft het bü de VPRO-leden zo vertrouwd geworden en altüd gewaar deerde gezelschap van Bennie Vreden ’t podium moeten vrü maken voor het en semble „Pandorette” dat inderdaad heel iets anders brengt zoals de bezoekers van de VPRO-avond die hier vrüdag in de grote zaal van Hanenburg is ge houden, hebben kunnen constateren. Maar of ze het in z’n geheel bezien ook beter hebben gevonden' hetwüfelen wü- Het werd wel vlot en met veel vaart ge bracht en het gebodene stond ook op een peil zoals men van deze Omroepvereni ging mag verwachten ,maar het bevatte alleen zang en dans en was daarom te eenzijdig. De liefhebbers van opera- en operette muziek konden echter hun hart ophalen aan een fraaie bloemlezing uit de Hof mann vertellingen, „lm Weissen Röss’l” van Ralph Benatzki, „Der Zigeunerba- ron” van Johann Strauss en ,,Hab’ ich nur Deine Liebe” van Franz von Suppé, die in dit gezelschap, en met name in de sopraan Anja Godé en als Weense Hol lander aangekondigde Walter van Ca- noy, uitstekende vertolkers vonden. Het solistisch optreden van de leden van het gezelschap oogstte ook veel suc ces, in het büzonder dat van Walter die over een formidabel stc mvolume be schikt, en van Marius in zijn Franse chansons, Negro Spirituals en Humor in F, het laatste met de pianist Enrico Neckheim, die ook enige van zün eigen composities speelde. In de oratie, die door Sint werd voor gelezen (hü wordt zoals gezegd een dag je ouder en kan alles niet meer zo goed onthouden), werd gesproken over het wel en wee van Sneek. De scholenbouw, bouw van gymnastieklokalen, de in dustrie, fabriekshallen, scheepsbouw werden o.a. onder de loupe genomen. Uit de sportnota en het verslag van de Ned. Ver. van Gemeenten is echter ge bleken, dat de voorzieningen op het ge bied van de sport nog lang niet oké zün. Bü wüze van verrassing had Sint een smakelüke plaquette van marsepein van een sporthal maar vast meegenomen, die (misschien) inspirerend kan werken. ,,U hoeft”, zo zei de Sint tot de burge meester, „nu niet meer in de regen en kou buiten te sporten, maar kan het, eventueel samen met korpschef Kooi stra, lekker bü de kachel doen. Wegens gebrek aan medewerking van de leden heeft de in 1946 opge richte buurt- en speeltuin vereniging „Maple Leaf” opgehouden te bestaan. Dit besluit werd genomen tijdens een donderdagavond gehouden vergade ring. SPEERS. De straatverlichting is hier verbeterd. Er zijn nl .twee lantaarns met natriumverlichting bij gekomen. Een aan de overgang van de weg tot het binnenpad bij veehouder J. Sij- brandij en een bij de plaats van de heer P. A. Huistra. Dit weekend is deze uitdrukking vaak gebezigd op het Grootzand. Van verre kon men aan het gedrang al zien, waar men moest zijn. Wat is daar ’n commentaar geleverd. En gewatertand. Het is me ook een aanblik, dat varken van ’t Stedelijk Muziekcorps. U had na tuurlijk al door, dat we hier schreven over deze prachtprijs in de Bliksemlo- terij van ons Corps. Wat zitten er al veel Snekers te popelen om hun tan den te zetten in hun honderdste part van dit varken. Niet zo’n klein stukje, maar een half pond. Stel u voor, zo’n turf, zo groot als een pakje margarine. Of als een pakje roomboter, wanneer u daar meer van houdt. En deze mar- sepeinkunstenaar levert alleen 1ste kwaliteit. Omdat het varken het gesprek van de dag is, raakt de hoofdprijs in de Bliksemloterij wat op de achtergrond. Maar deze prijs, f 400 aan goederen naar eigen keuze van de winnaar, is het noemen wel waard. A.s. donderdag en vrijdag wordt er bij u gebeld door de lotenverkopers. Zaterdag wordt in de binnenstad het eventuele restant verkocht, waarna direct des avonds de trekking volgt. De winnaar kan dus voor f 400.Sinterklaascadeaux ko pen. Stel u voor, dat u dat wordt!! Supporters die behulpzaam willen zijn bij de lotenverkoop zijn welkom, want de opgave, om in twee avonden de buitenwijken van de stad af te wer ken is niet gering. Om 7 uur kunnen deze verkopers zich melden in het Sint Joseplokaal, Hooiblokstraat op de Honderden kinderen stonden vol on geduld bü de Waterpoort en om de Geeuw op zijn aankomst te wachten. Popelend om hem weer te zien verdron- ygen ze z(ch om een goed plaatsje voor aan te bemachtigen, terwijl het Stede- lük Muziekcorps lustig tal van Sinter klaasliedjes speelde, die dapper, maar soms ook met kloppend hart (geloven wij) meegezongen werden. Opeens klonk een luid gejuich. In de verte kwam statig de Johanna Jacoba de Geeuw afvaren. Toegejuicht, toege zwaaid en toegezongen voer het schip met de Pieten op de voorplecht en de Sint langzaam naar de Waterpoort. Na het ererondje zette Sint, omstuwd door een enthousiaste menigte, voet aan wal en werd hü verwelkomd door de heer D. v. d. Werf. De zwarte pieten strooi den en dreigden met de roe, terwül Sint naar zijn paard werd geleid. Het opstü- gen gaf wel even wat moeite, maar ja ook de Sint wordt een jaartje ouder. De rondrit door de stad werd een ware zegetocht. Met het Advendo Tamboer- PÜperkorps voorop en gevolgd door een grote reclamewagen en het Stedelük Muziekkorps, trok de stoet onder grote belangstelling naar het stadhuis, waar de Sint door burgemeester Rasterhoff ontvangen werd. Op het bordes sprak de Goed Heilig man, die een bosje bloe men door een jongetje kreeg aangebo den, tot de jeugd van Sneek. Het ver heugde hem dat zij zich dit jaar zo goed hebben gedragen en zo flink hun best hebben gedaan. Hü hoopte dan ook het volgend jaar hetzelfde te kunnen zeggen. HEEG. St. Nicolaas werd zaterdag middag in ons dorp ontvangen door ’n deputatie van de Winkeliersvereniging, op welker verzoek de Sint, Heeg be zocht. Met de drumband voorop en omringd door een grote kinderschaar maakte de goedheilig man ’n rondgang door ’t dorp. Hij bezocht enkele zieken, en richtte toen zijn schreden naar het Gemeen telijk Verzorgingshuis. Hier werd hij namens de burgemees ter, die verhinderd was, verwelkomd door wethouder Jouwsma, die sprak over de aktiviteiten van de raad der gemeente Wymbritseradeel, welke Heeg ten goede komen, zoals de aan besteding weg Lytshuizen-Heeg, bouw kleedgelegenheid voor de voetbalver eniging en de voltooiing van het bun- galow-plan. St. Nicolaas dankte voor de ont vangst en sprak zijn voldoening uit over de diverse plannen, maar hij was tevens bezorgd. Hem was nl. iets ter ore gekomen over de bouw van eén kampwinkel in het Bungalowdorp. Met de Winkeliersvereniging hoopte hjj, dat deze plannen nog geen vaste vorm hebbpn aangenomen. Heeg kan zich ondanks de ontvolking van het plat teland nog handhaven wat het inwo nertal aangaat en de zakenmensen kunnen op alle manieren aan de wen sen van vakantiegangers voldoen. De bewoners van het Gem. Verzorgings huis werden allen door Piet verrast met een cadeau. Ook de wethouder en de heer Eisma van Sociale Zorg wer den bedacht. Hierna vertrok de Grote kindervriend met zijn zwarte knecht, nagewuifd door de bewoners. Marius’ optreden als clown kon maar matig bekoren. De (weinige) jongeren onder de aan wezigen kwamen vooral aan hun trekken in „Rhythm in sex for six”, een arran gement van Neckheim en door het ge hele ensemble enthousiast en geestig uit gevoerd. Anina Margiono en Rita Schiedon com pleteerden het geheel met vrolijke dan sen en kleurrüke en originele costuums naar hun eigen ontwerp, terwül ook de zangers verschillende malen niet onver- dienstelük als dansers optraden. kere zin braaf geweest, maar toch liet de plichtsbetrachting op school enz. wel eens iets te wensen over. Maar ja, de jeugd is modern en wü zün ouderwets, aldus de burgemeester. Hierbü knikte de Sint heftig van ja. Spr. veronderstelde dat Sint in het verslag over de gemeen ten zeker gelezen zal hebben over de moeilijkheden van Sneek wat betreft de woningnood („zelfs als Sint Nicolaas om een huis zou vragen, zou er niet aan dit verzoek voldaan kunnen worden arbeiderstekort, industrialisatie enz. Over ’t gedrag der Sneker burgerü niets dan lof. Zü hield zich aan de zebra-pa- den en reed ook niet te hard (wat dan ook terdege gecontroleerd wordtOp het gebied van de sport werd al het mo- gelüke door de verenigingen gedaan. De twee jongste pieten Vandalo en Groen- veldio kregen ieder de medaille van Verdienste opgespeld, tei ere van het feit, dat zü voor de eerste keer, en ho- pelük niet de laatste, de stad Sneek be zochten. Het feest voor jong en oud, de verjaardag van Sint Nicolaas, bisschop van Madrid, wordt elk jaar weer vol luister ên gezelligheid gevierd. De winkels hebben alle de moeilijk te definiëren, geheimzinnige opwindende sfeer, met ca deaus en verrassingen, alleen Sint zelf was nog niet aangekomen. Zaterdagmid dag evenwel is hij gearriveerd en zal hij het feest hier met zijn aanwezigheid opluisteren. Plannen voor U.T.S. Er zün thans twee u.t.s.’en in Friesland. Een neutrale in Leeuwarden en een chris- telüke in Drachten. Als er een derde bü- komt zal dit zeer waarschünlük een christelüke worden en het bestuur ü’vert er voor deze dan in Sneek te krijgen om dat de Zuidwesthoek overwegend chris telijk georiënteerd is. Het bestuur van de algemene school heeft echter al een nodigverklaring aangevraagd. Nadat de heer Feddema jr. van het architectenbureau Feddema te Leeu warden, de verdere bouw aan de hand van bouwtekeningen en een foto van het uiteindelijke gebouw had toegelicht; vertoonde de directeur een aantal mooie kleurendia’s van het nopdgebouw. Daar na werd het nieuwe gedeelte bezichtigd, waarbü ook het werk van de leerlingen veel belangstelling trok. Het deed burgemeester Rasterhoff ge noegen Sint ook dit jaar weer in goede gezondheid te kunnen begroeten. De jeugd van Sneek was inderdaad in ze- II F

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1