Waterpoort - krabbels &huk oio’s o^rftlkq Tweede Muziekfestival van de Federatie Wymbritseradeel IJLST WYM BRITS ERA DEEL van en Regenbogen door Speurder Volgend jaar weer een IJsselmeerrace van de BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I Donderdag 30 nov. 1961 116e jaargang no. 96 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Sint Nicolaas bij de kinderen Feestelijke heropening van in het Himsterhüs I Nu ook draineerbuizen van plastic Een concours- hippique in de IV. Noorderhorne Bliksemloterij Sted. Muziek corps Zaal-festival in Nijland Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en 11 Sterkst mogelijke team naar De Kaag Jaarvergadering Herv. Vrouwenver. Oosthem ■il „Het Wapen van Ijlst” De barometer staat op ontspanning Leerlingen van de chr. nat. school te Oudega-W voor de televisie W JÜ .1 -Io 0b b SNEEKER NIEUWSBLAD (handel» Tot voor kort werd voor de drainage van landerijen en in de glastuinbouw alleen gebakken aarden buizen van 5 cm diameter gebruikt, afgedekt met vezelige turfmolm. Het draineerwater treedt daarbij via de stootvoegen de buis binnen en nagenoeg niet door de poriën van de wand. De laatste jaren zijn er echter ook plasticdrains van 4 cm diameter, om huld met glasvlies, aan de markt geko men. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Het is weer een gezellige drukte! De echte Sint Nicolaassfeer met volle winkels, schitterend verlichte etala ges, druilerig weer en mensen, veel mensen, die bepakt en bezakt naar huis gaan. Er hangt een opgewonden waas van pret en geheimzinnigheid, die nog verhoogd wordt door een feestelijke verlichting en vrolijke mu ziek. NIJLAND. Hoewel radio, televisie en studie een rem zijn voor de verenigingen op muzikaal gebied, stemt het toch tot wijde Noorderhorne. Links over de brug de plantsoen tjes, waarvan thans nog ’n strook, bestaat. Het pad er tussen leidde naar het laag gelegen wegje langs de Badhuisgracht, dat ein digde bij het vaste brugje in het Bol werk tegenover de Ged. Neltjeshaven. Vóór de demping lag dit brugje over voldoening dat er in de dorpen (en dan nog vaak in de kleinere) en meerdere steden toch nog veel belangstelling is voor het maken van muziek. Hiervan getuigde ook het Festival van de Fede ratie van Muziekverenigingen, dat ge houden is in de dorpen Scharnegoutum, Oosthem en Nyland. Meer dan tweehon derd muzikanten waren deze week in Njjland samengekomen uit de dorpen Nijland, Woudsend, Oppenhuizen-Uitwel- lingerga, Hommerts, Blauwhuis en de steden Sneek en Bolsward, om in ,,Het Gebouw” te Nijland te musiceren en hun kunnen te laten horen. Buiten de muzi kanten was ook nog een behoorlijk tal belangstellenden opgekomen, o.w. burge meester J. van Hout en wethouder G. M. Gerbrandy, om na het welkomswoord van de heer E. Nawjjn van Bolsward te luisteren naar en te genieten van het gebodene, dat voor elke vereniging be stond uit een mars, een groot stuk en een koraal. Elke vereniging werkte, naar de mate van haar krachten, mee tot het slagen van deze avond. korte tijd geleden is deze werkplaats door zijn zonen vernieuwd en zijn de naastgelegen huisjes er bij aangetrok ken. De autoped van Kees is weer terecht. Onze jonge vriend had hem vergeten, toen hij een boodschap voor zijn moe der moest doen. De eigenaar van de winkel las het in „Waterpoortkrab- bels” en vermoedde dat dit de bewus te autoped was, waardoor Kees weer gelukkig is. Hij kwam Speurder har- telyk bedanken voor al de moeite. o®o Langs de waterkant van de Bothnia- kade, tussen het Hooiblok en de Ha- rinxmabrug, wordt een trottoir, ten gerieve van de vele voetgangers die hier dagelijks langs moeten, aange legd. Een aanwinst, die, naar Speur der gelooft, door velen op prys zal worden gesteld. Tegelijkertijd wordt bij de Oosterkerk aan de Leeuwarder- kade een begin gemaakt met de ver betering van de Zwette-wal. Bjj slecht weer sloegen er hele stukken grond weg en was het pad door het vele water onbegaanbaar. De wal zal door een vlechtwerk, dat bestaat uit pa len, die allereerst in de grond worden geslagen met voorlangs matten en achterlangs een garding, verstevigd worden. Door het pad zelf wordt een verankering aangelegd. het druk gehad ’t verwerken „nummer..... uit- over het ver- De bliksemloterij van het Sted. Mu ziekcorps is ook dit jaar weer een suc ces geworden. De 10.000 loten zijn op een klein restje na verkocht. Het marsepein-varken ligt al half ge ruïneerd in de etalage op het Grootzand. Vele troostprijswinnaars smullen al van dit marsepein. Deze troostprijs is wel ingeslagen. Hoevelen hebben hun ogen niet laten gaan over dit reuzevarken. Wat is een commentaar geleverd. Het werd bij deze prijzen gemakkelyk ge maakt een extra kwartje te offeren. En dan de hoofdprijs. Het is nog niet be kend, wie de gelukkige bezitter is van nummer 189, maar hij zal heus w’el ko men opdagen. Het corps kan nu dit jaar weer de af lossing van het renteloos voorschot aan de gemeente betalen. Bovendien blijft er nog iets over voor de kas. Dat mag ook wel, want de financiële basis is nog lang niet gezond. Hopelijk zal een gunstige beslissing op het subsidie-verzoek aan de gemeenteraad wat verlichting bren gen. Voorlopig overheerst bjj het bestuur dankbaarheid, dat de burgerij van Sneek het corps bij deze loterij niet in de steek heeft gelaten. Advertentieprij* 15 ct per mm. Bij contract idv.) lager. Abonnementsprijs t 3,— per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad lopen. Zoals men zich zal herinne-l wordt ook gespeeld met de Berlijnse kwestie te regelen Op deze foto van naar schatting omstreeks 1910 zit op de Tilbury die in de richting Parkstraat rijdt de heer R. T. Abma uit Fols- gare, vader van het tegen woordige raadslid J. Ab ma, naast de Pikeur Bang- ma. De Prins Hendrikkade was toen nog een Bolwerk met hoge bomen. Door het laagste gedeelte achter het Bolwerk reed de tram, zoals men ook uit de fo to kan afleiden. De rails liepen dicht langs de hui zen ter rechterzijde van de Parkstraat en kruisten dan met een lange bocht de tCantoor voor admim- itratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) o.g.g. 4091. de haven die in de Badhuisgracht uit mondde. Op de achtergrond, links vooraan, de oude timmerwerkplaats van de heei' Faber, waar toen voorna melijk grafkisten werden gemaakt. Pas van de Show-boat selectie door Oudega was door de verdeling der partijen niet zo aannemelijk als wel kan. De bezet ting is groot genoeg, maar de midden partijen zijn in verhouding veel te zwak vertegenwoordigd. „Voelt” men zich „te veel” om bv. tweede bugel te spe len? „Concordia” van Gaastmeer had, evenals het korps van Oudega wat last van de akkoustiek in de zaal, het ge bodene was wat aan de forse kant; overigens wel pittig en vooral wat de mars van het Nederlandse Roode Kruis betreft muzikaal. De avond is zeer ge slaagd en heeft daardoor volledig aan het doel, elkaar weer eens te zien en te horen, beantwoord. Voorzitter Westra leidde de verschil lende korpsen op de van hem bekende gezellige manier in en bereikte daar door dat men zich in Oosthem echt thuis voelde. De zaal was niet geheel gevuld, maar dit moet voor het Federatie-be- stuur geen motief zijn, de activiteiten te staken. Het doet zeer nuttig werk door deze avonden te organiseren. OOSTHEM. In het Himsterhüs hield de Herv. Vrouwenvereniging, met haar begunstigers, haar feestelijke jaarverga dering. De presidente, mevr. J. A. Kaastra- Zeeman opende deze avond met samen zang en gebed en las een gedeelte uit de bijbel. Mevrouw v. Berkum v. d. Kooi hield een mooie inleiding, waarna de jaarverslagen door secr. en penningm. op rijm voorgedragen werden en mevrouw Hokwerda een vrjje bijdrage gaf. Het programma werd afgewisseld met zang door een koortje, een toneel stukje en verder nog wat vermakelijk heden. De prijs van de verloting werd gewon nen door mevr. S. Zjjlstra te Nyezyl. Tot slot bracht mevrouw Kaastra dank aan allen die hun medewerking hadden verleend voor het slagen van deze ge zellige avond waarna met dankgebed werd gesloten. In deze buizen die een standaard lengte hebben van 6 meter en een doorsnede van 4 cm dringt het water binnen door in de wand aangebrachte zaagsneden. Vooral op zand- en veen grond zullen ze volgens de fabrikant minder gauw verstopt raken dan aar denbuizen met turfmolm en boven dien is de kans op verzakking in slap pe veengrond kleiner dan bij aarden buizen. Bij de Rijks Landbouw Voorlichtings dienst is deze nieuwe buis reeds in on derzoek en zullen er diverse proeven mee worden genomen o.a. op veen grond. De Neder 1. Heidemaatschappij heeft dit al gedaan bij Franeker. De buizen worden onder de naam „Acodrain” in de handel gebracht door een firma in Den Haag, die ook de glasvezel levert. In Friesland zijn ze te verkrijgen bij de grote coöperaties en bij een particuliere zaadhandel in Ber gum. De afdeling Friesland van de Neder landse Regenboogclub hield gisteravond haar jaarvergadering in hotel Hanen burg. Uit de jaarverslagen bleek dat de club een buitengewoon gunstig seizoen achter de rug heeft. Ondanks de minder goede weersomstandigheden was de deelname aan de wedstrijden zeer bevredigend. Ook is er een behoorlijk financieel over schot. De beste prestatie over het zeilseizoen 1961 werd geleverd door voorzitter Johs. Alberda, die de hiervoor beschikbaar gestelde wisselbeker, nét vorig jaar ge wonnen door de heer E. K. Hoekstra, voor een jaar mee naar huis mocht ne men. Voorts bleek, dat de door de club geor ganiseerde IJsselmeerrace ondanks de harde wind zeer succesvol is verlopen. Ook de nachtrace werd een succes. Het ligt dan ook in de bedoeling het volgend jaar (waarschijnlijk in juni) de IJsselmeerrace voor de derde achter eenvolgende maal op touw te zetten. De regeling werd wederom in handen ge steld van een speciale commissie. In overleg met het bestuur van de Ko ninklijke Zeil Vereniging Sneek zal ge tracht worden het volgend seizoen het sterkst mogeltjke Regenboogteam naar de Kaag af te vaardigen voor de traditio nele Holland-Friesland wedstrijden. De bestgeplaatsten in de door de KZVS te houden seriewedstryden zullen dan het team moeten vormen. Voorts zal getracht worden in het voor jaar onderlinge oefenwedstrijden in verbonden, terwijl het niet-op- j team-verband te houden en deze winter andere klasse-or- ganisaties een lezing over het wedstrijd element. Tenslotte werd nog besloten in januari een feestelijke contactavond met de da- mes te beleggen. Het volgend jaar hoopt de club haar j eerste lustrum te herdenken. Het is duidelijk, dat Oost en West zich voorbereiden op besprekingen over het Berlijnse probleem, over de kernproe ven en de ontwapening, waarvan echter alleen het eerste probleem urgent is te noemen. Maar goed, de barometer staat op ontspanning. Wat Berlijn betreft, is het nu al ruim een maand geleden, dat Chroestsjov zijn dreigement om nog dit jaar een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland te tekenen terug nam, en ook daarna heeft Chroestsjov laten dóór schemeren een redelijk man te zijn. De gegevens over de Berlijnse kwestie zijn hierdoor echter nog weinig veranderd. Wanneer men echter gaat praten, dan moet men weten wat te zeggen. En het Westen is nog in het stadium van het zoeken naar een standpunt, waarbij men uiteraard uitgaat van de vrijheid van de W'est-Berlijners en de rechten van de bezettende mogendheden daar. Maar ook met dit als basis is wel een soe- le positie mogelijk bij het aangeven van wat vitale belangen zijn en wat eventu eel op tafel kan worden gelegd. Voor het zoeken naar een gemeen schappelijk standpunt is vorige week bondskanselier Adenauer naar Washing ton gevlogen, vervuld enigszins van de vrees, dat Amerika een al te soepele houding zou aannemen, vooral ten op zichte van de erkenning van Oost-Duits land. Adenauer was ook niet helemaal gelukkig met het vooruitzicht van onder- handelingen, terwijl generaal De Gaulle er ronduit niet van wil weten. Hij meent dat de kwestie met een bot neen kan worden afgedaan. Kennedy heeft Adenauer echter zo ver gekregen, dat hij instemt 'met onderhan- delingen, al zal tegelijk de militaire kracht der NAVO gehandhaafd blijven. Het is niet officieel bekend geworden wat Kennedy en Adenauer hebben be sproken, maar men vermoedt, dat de mogelijkheid bestaat, dat het Westen een tussentijdse Berlijnse oplossing zou kun nen aanvaarden, waarbij de Oostduitse soevereiniteit wordt geaccepteerd, maar niet erkend. Deze soevereiniteit speelt daarom ’n be langrijke rol omdat de toevoerwegen van en naar Berlijn over Oostduits grondge bied lopen. Zoals men zich zal herinnr ren' de Berlijnse kwestie te regelen Rusland, dat deze regeling dan in hA vredesverdrag zal opnemen. Maai voor het zo ver is, moet men eerst weten wat en hoe men regelen wil. Hoe kwetsbaar de geallieerde toevoerlijnen zijn, heeft Rusland vorige week nog laten voelen toen het een Amerikaanse mili taire trein bijna vijftien uren ophield. Bijdragen tot ontspanning Een bijdrage tot de ontspanning is zeker ook het optreden van Rusland te gen Finland. Eind vorige maand eiste Rusland besprekingen in het kader van het bijstandsverdrag in verband met de toenemende dreiging van de kant van West-Duitsland. President Kekkonen meende het vertrouwen van Rusland in het voortduren van de Finse neutrali teit te kunnen versterken door het uit schrijven van vervroegde verkiezingen, die begin februari zullen worden gehou den. Maar opnieuw stelde Rusland drin gende eisen, zodat men in Finland meen de niet onder militaire besprekingen uit Deze week heeft Speurder eens een praatje gemaakt met een krasse oude baas van het Eiland, de heer S. Dijk stra uit de Vrjjbuiterstraat. De bewo ners zullen hem zeker kennen als de man die nog elke dag naar zijn werk gaat in de chroom- en nikkelfabriek Nota en Dijkstra aan de Valkstraat. Op 20 december wordt hy 87 jaar en nog werkt hjj steeds van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat tussen de schroeven. Vroeger is de heer Dijk stra tabaksmaker geweest en daarna heeft hjj een tijd, 15 jaar, „in de rij wielen” gezeten. Sinds 1921 werkt hij samen met de heer Nota in de chroom- en nikkelbranche. Het is ech ter zijn bedoeling er na een halfjaar tje (misschien nog wel eerder) defi nitief mee op te houden, in verband met de gezondheid. De benen willen de laatste tijd niet meer zo goed mee. Zaterdag jl. werd in Oosthem het twee de gedeelte van het winterfestival van de Federatie van Muziekverenigingen in Wymbritseradeel, Sneek, Ijlst en Bols ward gehouden. Het mooie „Himster- hus” leent zich uitstekend voor een der gelijke gebeurtenis, al viel het bij deze avond op dat de akkoustiek van het to neel wat hard is, zodat vooral de grote trom dikwijls hinderlijk klonk. Het korps van Oosthem opende de avond met een zeer interessant nummer in het tegen woordig meer en meer in gebruik ko mende ,,show”-genre. De door A. den Arend bewerkte suite Air en Graces werd met mooie schakering en klank kleur uitgevoerd. Het kleine korps van Gauw e.o. was met de marsuitvoering nog niet geheel ingespeeld, maar de bei de andere werkjes klonken beslist zeer beschaafd en aannemelijk. Ook viel de fraaie klank van een waldhoornist op. Jammer dat „Concordia” van Balk ver stek liet gaan. In Friesland zyn toch al veel te weinig harmonie-orkesten en de gelegenheid een onder goede leiding staande harmonie te beluisteren >s daar door al zeer zeldzaam. Door de vrien- delijkè geste van dirigent Feenstra ech ter was het corps van Heeg, dat zonder dirigent was gekomen, toch in staat een paar marsen en koralen te spelen. Stemming en klankkleur waren hierbij duidelijk zwakke punten. De uitvoering OUDEGA-W. Vrijdagavond komen Ar nold Wiegersma en Hendrik Roukema, beiden leerlingen van de Chr. Nationale school alhier, met' hun onderwijzer S. Zaadstra na het journaal voor de TV. Zij vertegenwoordigen hiermee klas 3 t.e.m. 6 van de school, die meededen aan een prijsvraag, uitgëschrevën door de Stichting ,,Oog en Bril” te Amster dam. Van de tienduizenden oplossingen is blijkbaar dit massale werk met oplossin gen zó opgevallen, dat verschillende frag menten in de uitzending getoond zullen worden. We hopen dat onze jeugdige dorpsge noten met een prijsje mogen terugkeren. IJLST. Ijlst is maar één café-restau- rant rijk. Geen wonder dan ook dat het wel en wee van gebouw en bewoners allen hier interesseert. Velen hadden daarom ook gevolg gegeven aan de uit nodiging van de nieuwe eigenaar het geheel gerestaureerde pand te komen bezichtigen en de heropening feestelijk mee te vieren en onder hen bevonden zich ook B. en W. en raadsleden; be stuursleden van diverse verenigingen aannemers van timmer- en verf werk; velen met hun dames. En eensgezind was het oordeel: Ijlst heeft het getrof fen; de vernieuwde zaak verdient de gunst van het Ulster publiek. Het geheel is iets geworden om trots op te zijn. Sommige gedeelten zijn on herkenbaar veranderd. Een schat van bloemen - een 40-tal bloemstukken van corporaties en particulieren - prijkten overal. Burgemeester Cavaljé wenste de heer en mevr. Kooi namens het ge meentebestuur geluk. Het resultaat van deze restauratie mag gezien wor den. Het gemeentebestuur stelt het zeer op prijs dat u hier gekomen bent en wij vertrouwen er op, aldus de bur gemeester, dat u in staat zijt van dit bedrijf te maken wat wij daar graag van zien. Wij hopen dat het u heel goed mag gaan en er nooit spijt van krijgt dat u hier gekomen bent. Het applaus na deze woorden toonde aan hoezeer de aanwezigen hiermee in stemden. te kunnen. Kekkonen reisde eind vorige week zelf naar Rusland, waar hjj een onderhoud had met Chroestsjov in No- wosibirsk. Hjj heeft succes gehad. Het militaire gesprek wordt voorlopig uitge steld. Hiermee heeft Chroestsjov onge- getwijfeld Kennedy een wenk willen ge ven, dat hy de spanning niet tot het ui terste wil opvoeren. Mede is wellicht een oorzaak van deze soepele houding ge weest, dat Rusland heeft ingezien, dat het met dergeiyke dreigementen Noor wegen en Denemarken, die de toegang tot de Oostzee beheersen, niet kan af- b'rengen van het lidmaatschap van N.A.V.O.. Een ander blyk van toenadering kan men zien in de aanvaarding door Rus land van de Engels-Amerikaanse nodiging de besprekingen bod van kernproeven te hervatten. Wij meldden dit vorige week reeds. Deze week liet Rusland deze aanvaarding vol gen door het voorstel onmiddellijk alle kernproeven in de ruimte, in de atmos feer of onder water te verbieden, het geen dus een vooruitlopen is op de on- derhandelingen en het gehele controle stelsel, waaraan het Westen gehecht is, laat varen. Voor controle willen de Rus sen, dat de deelnemende landen nationa le opsporingssystemen naar wederzyd- se waarnemingen zullen verkrijgen. Acht het Westen dit een deugdelijke controle? Van Rusland is ook het voorstel uitge gaan Frankryk by de besprekingen te betrekken. Frankryk is door Amerika en Engeland nog niet opgenomen in de zg. atoomclub, al heeft het enkele kern proeven op zijn naam staan. Daaraan is mede de kwestie van de uitwisseling van gegevens nemen een aanwijzing is, dat Amerika ;n samenwerking met en Engeland niet zo zün ingenomen met - de Franse politiek van onafhankelijk opereren. Zoals men zich zal herinneren, zyn de Franse kernproeven voor Rusland het voorwendsel geweest in september een nieuwe serie kernproeven te begin- j nen. Door Frankryk er nu by te betrek ken wil men ook Frankrijk binden. OOSTHEM. Uitgaande van de Jon- gensclub werd gistermiddag in het Himsterhüs een Sint Nicolaasfeest ge houden voor de kinderen van Abbega, Oosthem en Folsgare. Een groot aan tal (plm. 200) was reeds in het gebouw aanwezig, toen de Sint en Zwarte Piet onder luid gezang van de jeugd binnen stapten en het podium betraden. Vele kleintjes mochten bij Sint Nicolaas komen en een versje voor hem zingen, waarna ze door Zwarte Piet werden getrakteerd. Mej. P. Kaastra droeg een Sint Nicolaas-gedicht voor, waarna door de jeugdige Wierda van Sneek een paar leuke films vertoond werden en mevr. Feenstra-Bergstra een prach tig verhaal vertelde, waarnaar door oud en jong aandachtig geluisterd werd. Het muzikale gedeelte werd ver zorgd door de dames K. Weersma en Dj. Bootsma met gitaarmuziek en zang, waarbij de kinderen uit volle borst meezongen. Ondertussen werden ze rij kelijk getrakteerd. Ds. Kaastra sprak hierna zijn dank uit voor deze ge slaagde middag en het werk dat hier voor gedaan is en de heer Van Ber kum leider van de Jongensclub bracht dank aan allen voor de opkomst en voor de zo royaal verleende geldelijke steun. Door de commissie was een ZWH-bus beschikbaar gesteld zodat ook de kleinen uit de omliggende dor pen aan dit mooie feest konden deel nemen. Jammer dat hiervoor niet meer belangstelling bestond. Bij de uitgang reikten Sint en Piet aan alle kinderen nog een zakje snoep uit. o®o Tweehonderd wedstryden hebben Marcus v. d. Laan en Gatze Huitinga voor het eerste elftal van hun club gespeeld, aldus de Black Boys Bode. Een respectabel aantal, een feit dat niet zonder meer voorby gegaan kon worden. Voor de thuiswedstrijd te gen Lemmer werden zy dan ook ,,in het harnas” gehuldigd in het by zijn van spelers en trainer. Om zo lang in het eerste mee te kunnen blyven spelen, moet men toch wel over be paalde kwaliteiten beschikken. Mar cus was in zyn glorietyd een uitste kende stopperspil en Gatze, als voor- hoedeman technischer, werd menige keer om zyn fraaie spel bewonderd. Beide ontvingen uit handen van de voorzitter een zilveren speld met in scriptie en werden door de spelers en trainer gefeliciteerd met deze heugelyke gebeurtenis. o®o o*ö Gistermiddag heeft de inlichtingen dienst van de PTT ongetwyfeld met van telefoontjes van „nummeris steeds in gesprek, is het misschien veranderd?” Het bleek echter dat de nummers niet veranderd waren, maar het gehele gebied ten zuiden van Heerenveen (en dat betekende ook Amsterdam e.o.) per telefoon on bereikbaar was, omdat er een kabel gebroken was. o®o

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1