Voorproefje St. Nicolaasfeest Openbare Lagere Scholen Oorzaken der evolutie in de Levende natuur 1961 was een goed jaar voor de Kaatsvereniging „Sneek” IJLST W YM BRITSER A DEEL en van AGENDA^] MS b* Buurt- en Speeltuinver. „De Noord-Oosthoek” ligt de leden nog na aan ’t hart Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, V 1 116e jaargang no. 97, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD INGEZONDEN De school en de ouders St. Nicolaasfeest N.B.V. Kerknieuws In 1962 toeslag op ouder domspensioenen in de landbouw Protest-bijeenkomst tegen aantasting Frieslands natuurlandschap Verdeling Maandag 4 december 1961 Zó genoten de kinderen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Heeg Sinterklaas-aktiviteitcn in Anton Geesink nu ook wereldkampioen Judo Sint Nicolaasfeest v.v. Black Boys „De Spegel” en H.J.S.C. joegen togearre in ütfiering 1100 woningwet woningen Kerkelijke verkiezingen Gezellig feestavondje Ouderavond Geref. School Oppenhuizen MÉÉ - 1 (handels ook D. B. J. de Groot AMICITIA twintigtal leden, onder wie het uit zes man bestaande bestuur, gaf acte de pre sence. Maandag 4 dec. en woensdag 6 dec. ’s avonds 8 uur film: Ongehuwde moe ders. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Geref. Kerken (vrijgemaakt). Aange nomen naar Sneek: M. van der Wal. candidaat te Holten. Een armeschoorsteenveger, die later stelde en aan het personeel dat de kin- deren elk jaar weer met grote hartelijk heid en welwillendheid ontvangt. Deze dank werd door het publiek, dat in grote getale was opgekomen, met luid applaus orderstreept. Als eregasten maakten St. Nicolaas en zijn knecht ook een klein gedeelte van de avond mee. Ze werden met het bekende welkomstliedje begroet en direct na hun binnenkomst verwekte Piet al grote vro lijkheid door links en rechts handen te drukken, schouderklopjes en zelfs kusjes uit te delen. Zijn meester was al op het podium toen hij nog door de zaal dartel de. Hij haalde op verzoek van ue Sint ook twee dames op het toneel voor ’n grappige quiz en strooide pepernoten, waarna St. Nicolaas zijn oudere kinderen toesprak en bekend maakte dat hij dins dagmiddag ook weer de Ouden van da gen in Amicitia zal bezoeken. Meester Keulen had ook weer 'n dank bare taak. Hij voerde zijn grote klas naai' de schooljaren terug en liet haar de Sinterklaas- en schoolversjes zingen als weleer. En verder tokkelde de heer Schuil tijdens de pauze ook nog liedjes ter ere van de goedheilig man, zodat de St. Nicolaasstemming volkomen was. De aangekondigde plannen ten aan zien van Murk, Grote Wielengebied, He- ge Warren, Bergumermeer, Leijen en andere cultuurtechnische objecten waar bij onvoldoende rekening wordt gehou den met de belangen van recreatie, na tuurbescherming en een gaaf landschap, hebben geleid tot een actie om te pro testeren tegen een gang van zaken, die in brede kringen in Friesland wordt be treurd, aldus meldt de Leeuwarder Cou rant. In het kader van deze actie zal maan dag 11 december in Zalen Schaaf een openbare protestvergadering worden ge houden tegen een verdere aantasting van Frieslands natuurlandschap en re creatiegebieden. Als sprekers zullen op treden de heren J. B. Singelsma (Gou- tum), dr. J. P. Otto (Sneek), J. Pieben- ga (Leeuwarden), S. Span Rzn (Stiens) en J. D. Brada (te Mheer, is gevraagd). De bijeenkomst zal onder leiding staan van de heer B. J. van der Meulen, voor zitter Leeuwarder Watersport en Friese Ijsbond. Reeds heeft zich een breed comité ge vormd, dat deze actie bjj het Friese volk wil aanbevelen. De toegang tot de bijeenkomst is vrij. i vinden een Het Advertentieprijs 15 et per min. Bij contract idv.) lager. Abonnementsprijs f 3,— per hall jaar. Franco p. oost t 3,75 per hall jaar Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad SNEEKER NIEUWSBLAD Naar het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw mededeelt, heeft het be stuur besloten met ingang van 1 janu ari 1962 op de ingegane ouderdomspen sioenen een toeslag te verlenen van 25%. Voorlopig geldt deze toeslag slechts voor het jaar 1962. In de toe komst zal van jaar tot jaar worden vastgesteld of deze toeslag, eventueel met een gewijzigd percentage, zal wor den gehandhaafd. In zjjn openingswoord memoreerde voor zitter M. A. Boonstra dat kaatsseizoen 1961 voor de vereniging een goed sei-oen is geweest met geslaagde wedstrijden. Vooral op de Waterpoortpartij werd, on danks de zeer ongunstige weersomstan digheden, uitstekend gekaatst, al was zij voor de penningmeester een teleui' stelling. Verder richtte hij een bijzonder woord van welkom tot het erelid AE. Brouwer en las hij een brief vooraan de familie Tjallema, waarin de Kaatsverc- niging dank wordt gebracht voor dc vriendschap, die ’t dit jaar aan de vere niging ontvallen erelid, wijlen de heer R. Tjallema, steeds is betoond. Hierna werden de notulen, keurig door de beer S. Breuker verzorgd, voorgelezen en goedgekeurd, waarna de secretaris nog verslag uitbracht van de K.N.K.B. vergadering te Franeker. De heer Hoitsma gaf een overzicht over de financiële toestand van de to neelclub van de vereniging, welke zeer gezond bleek. Verder deelde hij mee dat de 'traditionele feestavond van de vereni ging zal worden gehouden op 3 februaii 1962. De toneelclub zal dan opvoeren het stuk van de oud-kaatser Germ Hoit sma van Berlikum: ,Ien nul foar Fetse Bovendien zal de toneelclub voor de Pluimveeveren. ,,S. O.” ter gelegen heid van haar vijftig jarig bestaan, op 12 februari 1962 opvoeren de éénactcr „Muoike Heidewei” van Yme Schuitma ker. De vergadering kreeg vervolgens een feestelijk tintje door de uitreiking van T/m dinsdag 5 dec. Sjoelen, schieten en speerwerpen in pakhuis Lange Pjjp- steeg (bij „De Vooruitgang”). Dinsdag 12 december. Concert Frysk Orkest in Amicitia. Soliste: Ingrid Haebler, piano. Aanvang ’s avonds 8 uur. Vrijdag was het voor ruim 1300 kinde ren van de Openbare Lagere Scholen uit Sneek, Bolsward, Ijlst, Langweer, Slo ten en Hindelopen feest. In een afgela den Amicitia volgden zij gespannen en enthousiast de avonturen van Pico Bel lo, de gewaande schoorsteenveger, die tenslotte een echte prins bleek te zijn. Er klonken verontwaardigde uit roepen over de sluwheid van Appelmoes, Donderdagavond kregen de ouders en vele andere belangstellenden al een voor proefje van de jolijt die de ruim 1300 ki - deren de volgende dag te wachten stond en ook zij hebben ervan genoten. En dat was niet alleen te danken aan het -tuk, maar ook aan ’t leuke en vlotte spel v'm de leerkrachten die het onder regie van de heer IJ. Dijkstra tot leven brachten. De koning, de hofmaarschalk en de kor- kin hadden het grootste aandeel in ’t suc ces, maar ook de anderen droegen hier toe het hunne bij al hadden we de pseudo schoorsteenpiet zelf, de buurvrouw en de prinses graag wat losser en de hofnar wat minder bewegelijk gezien. De heer G. Schuil vervulde aan de pia no zjjn muzikale rol op vakkundige wjj-'? en daar ook aan de toneelaankleding, de costuums en ’t kapwerk (door dhr. J. de Boer) alle zorg was besteed, was het spontane applaus na elk van de vjjf be drijven zeer verdiend. De heer J. F. May, voorzitter van de Commissie, die de avond geopend had wees er daarbij op, dat het feest dat de volgende dag in volle glorie gehouden zou worden, alleen kon slagen door de royale wijze waarop op de lijsten is inge tekend, en bracht ook dank aan de directie van Amicitia die naar theater voor deze dag weer gratis beschikbaar tüantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 30Ü5 (0 5150) o.g-E 4091. Waar hij verleden jaar niet in slaag de, is hem nu zaterdag in Parijs ge lukt. Onze landgenoot Anton Geesink, reeds vele jaren nationaal- en Euro pees kampioen, heeft nu ook de we reldtitel veroverd en daarmee voor het eerst in de geschiedenis van deze sport, de Japanse suprematie gebro ken. Voor het Natuurkundig Genootschap alhier sprak donderdagavond in Rest. Piso Prof. Dr. L. de Ruiter, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, over: „Oorzaken der Evolutie in de Le vende Natuur”. De zaal was geheel bezet, mede door dat ook vele leerlingen van de RHBS en de Chr. Kweekschool deze avond bijwoonden. Prof, de Ruiter betoogde, dat vrijwel alle diersoorten in de vrije natuur een harde strijd om het bestaan voeren. Zij zijn hiervoor in de loop van de evolu tie goed toegerust met allerlei prach tige aanpassingen. Veranderen de le vensomstandigheden van een soort, dan moet zij zich aan de nieuwe eisen aanpassen - of uitsterven. Wij zien dan ook alom, dat de nooit ophoudende ver anderingen in omgeving beantwoord worden door verdere evolutie der dier soorten. Vaak verloopt die evolutie met voor de mens waarneembare snelheid, bijvoorbeeld in het geval van vlinder soorten, die in enkele tientallen jaren geheel zwart werden. Alle waargenomen gevallen van snel le evolutie zijn te verklaren door „na tuurlijke selectie” (Darwin). Elke soort heeft namelijk een zekere mate van er- HEEG. Ter versteviging van de kas en traditiegetrouw hield de v.v. Heeg zaterdag weer haar jaarlijkse St. Ni- colaasavond. Er was sjoelen, ring- en balgooien, schieten enz. Aan belang stelling ontbrak het niet Ook de winkeliers hebben diverse attrakties zoals raden, enveloppen trekken enz. Een en ander verhoogt in deze dagen de gezelligheid in het dorp. Vrijdag bezocht St. Nicolaas de scho len. Hier werd de schoolgaande jeugd getrakteerd. De kleuters konden de Goede Sint en Piet in het Gebouw ver welkomen. Ook hier strooide Piet met milde hand. Dinsdag 5 december ’s middags 2 uur St. Nicolaas Matinee voor de Ouden van Dagen. Donderdag 7 dec. ’s avonds 8 uur film: Onze man in Havana. De Buurt- en Speeltuinvereniging „De Noord-Oosthoek” hield dinsdagavond haar jaarvergadering in Fredehiem. De opkomst was prima, waarover voorzitter A. Dijkstra zijn blijdschap uitsprak. DU is een bewijs, dat de vereniging de leden nog na aan het hart ligt. Als men hoort dat een andere vereniging noodgedwon gen moest worden opgeheven wegens ge brek aan belangstelling, dan mogen wij ons gelukkig prijzen, aldus de voorzitter. Hjj prees ook het groepje stille werkers dat men geregeld op de speeltuin kan aantreffen en een waarschuwend woord laat horen als de speelwerktuigen ver nieuwd moeten worden. Ook de oppas sers werd lof toegezwaaid. De contribu- tieinning door de bode noemde spr. ook van veel belang. De vereniging kan nu eenmaal niét buiten bedragen van de (op 30 sept. j.l. 346) leden bestaan. De voorzitter betoogde hierna te heb ben vernomen, dat de opgeheven buurt vereniging „Maple Leaf” contact zal op nemen met de Noord-Oosthoek en met de vereniging op ’t Eiland. Mocht dit verzoek ons inderdaad be reiken, dan zal het bestuur zich ge noodzaakt zien een beroep te doen op de gemeente om de subsidie te her zien en in de toekomst eventuele werk zaamheden aan de speeltuin gratis uit te voeren. De vereniging is de laatste jaren n.l. gedupeerd omdat ze zelf de oppassers moest betalen. Circa vijfhonderd kinderen ’s zomers in de speeltuin een vei lig heenkomen en vertier. Het is daarom zeer gewenst dat de gemeente zulks in overweging zou willen nemen. Volgens ’t verslag van de kascomm. veranderde het tekort van verleden jaar, groot 103.77 in een batig saldo van 101.76. Hiervan moeten echter nog en kele rekeningen worden betaald, alsook de kosten voor deze vergadering. Op voorstel van de commissie werd de pen ningmeester decharge verleend met dank voor zijn vele werk. Bestuursverkiezing. In plaats van mevr. Buicks-Hofman die vertrok en van de heer H. Sijbesma, die heeft bedankt, werden de candidaten van het bestuur, Mevr. A. van Vliet-Ti- chelaar en de heer J. Klasema, bij accla matie benoemd. De heer Tj. Brinksma werd herkozen. Het bestuur bestaat thans uit de volgen de personen: de heren A. Dijkstra, voor zitter; Tj. Ligthart, secretaris, F. de Jager, penningmeester, Tj. Brinksma, Joh. Klasema en de dames A. de Jong- Punter en A. van Vliet-Tichelaar. Bjj de rondvraag kwamen enkele ton gen los, maar de voorzitter kon alle vragen tot ieders bevrediging beantwoor den. De feestavond is vastgesteld op 23 april met het gezelschap Tetman en Ja- rich dat met een geheel nieuw program ma komt. Op deze avond zal ook de da tum van de boottocht bekend worden ge maakt. Het lidmaatschap van de Nusso is op gezegd. Het heeft voor de vereniging geen resultaten opgeleverd. Daarom kan het geld beter voor andere doeleinden worden besteed. Na de pauze met koffie, tractaties en een verloting, werd tot ca half twaalf nog gezéllig gekiend. In het Sneeker Nieuwsblad van 20 no vember jl. maakte ik bezwaren tegen een uitlating van de voorzitter van de af deling Sneek van Volksonderwijs, inhou dende dat de bjjz. scholen in naam de vlag der ouderschool voeren, maar in feite slechts weinig invloed zou toeken nen aan de ouders. Ik wees hierbij op het feit, dat de prot. chr. scholen, welke hier bedoeld werden, worden opgericht en geëxploi teerd door verenigingen van ouders n toonde duidelijk aan, dat deze ouders via hun lidmaatschap of hun functie bin nen de vereniging over alle schoolzaken een beslissing kunnen nemen, van de op richting van een school af tot en met haar opheffing. Ik wou hieraan nog toevoegen, dat het juridisch ónmogelijk is om de invloed der leden van een schoolvereniging uit te schakelen, zulks i.v.m. het vereiste van rechtspersoonlijkheid. Door deze organisatievorm is de in vloed aan de ouders toegekend optimaal en daarom beval ik de verenigingsvorm aan. Ik heb niet via de krant willen dis cussiëren over doelstellingen en grond slagen van openbaar of bijz. (p. c.) on derwijs. Dat is al zo vaak gebeurd en het heeft mjj persoonlijk nooit kunnen bevredigen. Levensbeschouwelijke (gods dienstige) motieven zjjn per slot van re kening geen gebruiksartikelen. Een ge sprek rondom de tafel is m.i. de aange wezen weg om daarover van gedachten te wisselen. Ik heb dus geen propaganda willen maken voor de bjjz. (p. c.) school - ge noemde voorzittèr haalde deze in Amici tia voor het voetlicht bij zijn propaganda voor het openbaar onderwijs - maar wel voor de schoolvereniging als vorm. Wjj treffen de vereniging zo vaak aan in on ze maatschappij en bijna altjjd voor het bereiken van ideale doelstellingen. (Volksonderwijs is ook een - landelijke vereniging). De heer Overzee heeft mijn argumentering ter bestrijding van zijn uitlating niet begrepen. Hij reageert daarop althans helemaal niet. Hjj stelt in wezen, mede aan de hand van allerlei citaten, dat het dan toch maar mogelijk blijkt te zijn, dat ouders (leden) hun invloed niet aanwenden uit onverschilligheid of anderszins. De verminderde belangstelling voor ’n bepaald ideëel doel is een verschijnsel, waarover allerwegen wordt geklaagd en komt heus niet alleen bij een bepaalde categorie voor Begon de heer Overzee zijn propagan- da-rede niet met te zeggen, dat sommi gen. zich afvragen of het nodig is voor het openbaar onderwijs in het krijt ie treden? Waarom zou er „na de oorlog ernstig zijn gewerkt aan regelingen, die tot doel hebben de ouders nauwer te betrekken bij de gang van zaken op de openbare school?” Waarom is er een staatscommissie nodig geweest die moest rapporteren over de beheersvorm bij het openbaar 1.0.? Waarom publiceerde Volksonderwijs over nieuwe organen in het onderwjjsbe- heer diverse studies? Ik concludeerde dan ook, dat beide groeperingen in dit opzicht met dezelfde problemen hebben te kampen. Het open baar onderwijs verkeert hierbij evenwel, organisatorisch bezien, in een veel on gunstiger positie. Ten opzichte van de materiële belangen van hun school <ge- bouwen en hun inrichting) zijn de ouders volslagen rechteloos. Ten aanzien van Ie geestelijke belangen van hun school (omvang en inhoud van het te geven onderwijs) hebben zjj de beslissing of hun kind godsdienstonderwijs zal ontvan gen of niet. Bij een zodanige stand van zaken is de bestreden uitlating van de heer W. b. Overzee misplaatst en tevens onwaar. Alvorens dit artikel en tevens, voor zover mij betreft, voorlopig deze discus sie te besluiten, nog een enkele opmer king. De door mjj voor het openbaar onder wijs aanbevolen verenigingsvorm heeft met secte-scholen helemaal niets te ma ken. In mijn vorige reactie heb ik reeds opgemerkt, dat men bij oprichting van een schoolvereniging geheel vrjj is om aan het te geven onderwijs die basis en inhoud te geven, welke men verkiest Aan de - rhetorische - vraag of de meeste ouders niet uit andere dan prin cipiële motieven tot de keuze van een bijz. (p. c.) school komen, moet ik wel met een meewarige glimlach voorbq- gaan. Honderd jaren bestaan en dan nog niet (of niet meer) gekend of erkend warden. Ik eindig ook hier in dezelfde trant: laten wjj ons in acht nemen bij het over wegen van andermans zaken. Aan de redactie gaarne mijn dank bij voorbaat voor de beschikbaar te stellen plaatsruimte. Ruim 50 kinderen van leden van de Ned. Bond van Vervoerspersoneel vier den in de grote benedenzaal van „Fre dehiem” het traditionele Sint Nico laasfeest. Dit begon ongeveer 3 uur en onder leiding van de muziek zongen de kinderen uit volle borst de alom beken de Sint Nicolaasversjes. Ter afwisseling werden enige leuke kinderfilmpjes vertoond en ook werden de trakta ties niet vergeten. Maar het hoogtepunt was natuurlijk de binnenkomst van de Sint met zijn knecht. Na een vluchtige blik in het grote boek te hebben ge worpen kon hij verheugd konstateren dat er ditmaal geen stoute kinderen bij waren, zodat ieder kind uit zijn handen een prachtig geschenk ontving en gelukkig naar huis terugkeerde. i Donderdag 30 nov. hield de jeugd afdeling van v.v. Black Boys haar jaar lijkse Sint Nicolaasfeest in „Fredeh' m’ De leden waren in grote getale opgr- komen, wat het jeugdbestuur goede hoop vooi de toekomst gaf. De voorzitter opende de feestelijke bij eenkomst met een hartelijk we’kom a<n allen en zegde hen reeds toe dat er in de winter nog een filmvoorstelling vooi hen zal worden georganiseerd, wat mei luid applaus wérd begroet, Daarna traden „The Rocking Stars op. De jongens genoten van het spel van deze jonge musici. Het was al kwart voor negen to dn Sint en Piet eindelijk arriveerden. Siü was wel goed ingelicht over de boos doeners. Ze hadden echter niet veel t<id want fer wachtten nog enige zieke leden. Er werd nog gesjoeld en tévens een gratis verloting met als hoofdprijs een horloge gehouden. Om goed elf uur sloor de voorzitter, de heer S. de Vries, deze gezellige en geslaagde feestavond. ’n prins bleek te zijn en na allerlei grap pige en soms dol verniakelijke verwik kelingen met ’n lieftallige prinses t. ouw- de, was het middelpunt van het alleraar digste kindertoneelstuk ”Pico Belle”, dat ditmaal op het St. Nicolaasfeest voor de Openbare lagere scholen in Amicitia werd opgevoerd. Tongersdeitojoun hawwe de toaniel- for. „De Spegel” en de fuotbalklub „HJSC” beide to Jutryp-Hommerts, meiinoar in ütfiering jown, yn it lokael to Jutryp. Oare jierren joech eltse foriening seis in feestjoun mar dizze kear hiene hja tocht in joun to jaen dy’t hielendal nei foaren brocht waerd troch ynwenners üt ’e beide doarpen, sa as de foarsit- ter fan de fuotbalklub P. Koopmans ek yn syn iepeningswurd sei. En al wie it waer tige min koe hy dochs oan in moai bisette seal it wolkom taroppe. Hielendal mei eigen minsken koe dizze joun lykwols net wurde. Foar óf- wikseling wie der nlt. in musykploegje üt Toppenhuzen, dat him ek tige wart hat, en de fleur der wol yn halde koe. „De Spegel” kaem wer mei in gloed- nij stik oer de fuotljochten, „Sibbele Hip” fan Tj. Hoogstins. Sibbele Hip sa neamt men de lan- hearre Sibbele fan Haeren, dy’tjroch syn miskyptens gauris efterüt is, mar dy’t it maetskiplik sjoen gans better gien is as syn maten fan froeger. Hy hat dizze mannen as lanhearre en as foarsitter fan ’e bank aerdich yn ’e skroeven. Mar hy haet se sa en giet mei syn wraeksucht sa fier, dat er har ren finael op ’e knibbels kriget. Neat is him to wreed, en seis de frou dy’t him as faem altyd holpen hat, stegert hy óf, as dy tuskenbeide komme wol om in ramp oer twa hüshaldins to foarkommen. Ek syn iennichst bern, Janet. slagget it net har heit ta ynkear to bringen. Mar as er him yn ’t lést as in dwyl- sinnige oanstelt om Janet syn geheim to forklearjen en syn halding goed to praten, en as Janet dan ófstan nimme wol fan dizze forskriklike heit, stoart Sibbele ynelkoar en komt er foar de léste Rjuchter. De spilers hawwe tige har bést dien en it publyk hat ’t ek goed foldien hwat wol bliken die üt it applaus nei ófrin. It kapwurk wie hwer tige goed foar- soarge troch Hamersma. Zoals bekend heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid aan Friesland voor 1962 2700 woningen toege wezen, waarvan 1100 woningwetwonin gen, 1000 premiewoningen en 600 onge subsidieerde woningen. Het college van Gedeputeerde Staten van Friesland hc;ft de 1100 woningwetwoningen, die onze provincie in 1962 mag bouwen, thans als volgt verdeeld: Leeuwarden (320)Smallingerland (110), Ileerenveen en Sneek (beide 60), Dokkum, Oost- en Weststellingwerf (ie der 30), Aehtkarspelen, Bolsward, Dan- tumadeel, Harlingen, Haskerland, Op- sterland en Tietjerksteradeel (ieder 24), Kollumerland c.a. en Lemsterland (bei de 16)Franeker 14, Idaarderadeel, Utingeradeel en Wonseradeel (ieder 10), Terschelling (6), Ameland (4), Schier monnikoog en Vlieland (beide 2). Enkele gemeenten zullen bovendien een extra toewijzing ontvangen wegens ruilverkavelingswerkzaamheden. Hiervoor zijn totaal 40 woningen gere serveerd. De vermelde cijfers zjjn bruto, d.w.z. onder voorbehoud van verrekening van in 1961 ingetrokken c.q. bij voorschot verstrekt volume. felijke verscheidenheid; er zijn zelfs speciale mechanismen voor het hand haven van die verscheidenheid. Som mige individuen zijn daardoor in ’n ge geven, milieu beter gewapend voor de strijd om het bestaan dan andere. De ze begunstigde vormen verdringen de minder fortuinlijke: evolutie door na tuurlijke selectie. Vrijwel ieder probleem, dat het mi lieu een soort stelt, kan op verschil lende manieren worden opgelost. Wel ke van die oplossingen de evolutie zal kiezen is deels een kwestie van de voorgeschiedenis van de soort, deels ook zuiver een kwestie van toeval. Ver wante soorten kunnen zich dan ook op totaal verschillende manieren aan passen aan een zelfde eis van het mi lieu. Hoewel wij alleen minutieus kleine evolutieprocesjes rechtstreeks kunnen waarnemen, zijn er goede gronden voor de onderstelling, dat de oorzaken hier van dezelfde zijn als die, welke de gro te Evolutie hebben teweeg gebracht, die het aanzijn heeft gegeven aan al le vormen van het dierenrijk. Prof, de Ruiter beantwoordde uitvoerig een aantal vragen, waarna de voorzitter Dr. H. Hofstra hem hartelijk dankte voor zijn op een hoog weten schappelijk peil staande rede. Er werd deze avond tevens een aan tal huishoudelijke zaken afgehandeld. De secretaris en de penningmeester brachten hun jaarverslag uit en bij de bestuursverkiezing werd de secretaris Dr. P. Greep herkozen. Geesink versloeg in de eerste drie ronden de Indonesiër Sudgogo, wat hem slechts 9 seconden kostte, na 2 minuten en 20 seconden de Fransman Michel Bourgoin en de Zuidslaviër Sijan Dnmitar, die reeds na tien secon den tegen de mat ging. In de kwartfinale schakelde hij pas na zes minuten de favoriet Akik Da- minaga, Japans kampioen 1960 en 1961 en de kleine maar aalvlugge Japanner Hitoshi Koga uit, waarna hij in de fi nale de wereldkampioen Koj Sone onttroonde. OUDEGA-W. In de vergadering van de Kerkvoogdij werd een nieuw college van kerkvoogden en notabelen gekozen. Dit stónd in verband met de samenvoeging van de kerkvoogdij van Sandfirden en die van onze gemeente. Als kerkvoogd werden gekozen i'.e he ren H. J. de Vries, K. Elzinga en H. Boonstra. Als notabelen de heren: C.' Veninga, B. Groenveld, H. Hoekstra en v. d. Schoot. De vrijdagavond j.l. in Café Leeuwen ge- j de prijzen, welke deze zomer door le houden ledenvergadering van de Kaals- leden in de competitie waren behaald, vereniging „Sneek” was mede door Int De prijzen, bestaande uit luxe voorwer- slechte weer matig bezocht. Slechts een pen, werden gewonnen door: Winnaars- ronde 1. J. Rienstra 110-58, 2. L. Koopai 103-68, 3. S. Tolsma 101-70, 4. Tj. Dijk stra 98-69, 5. P. de Vries 92-55. Verliezersronde: 1. A. Terpstra 54-30, 2. P. Tichelaar 52-34, 3. S. Kuiken 48-28, 4. J. Ruiter 48-31. Tijdens de rondvraag bracht de heer Hoitsma dank aan de commissie, die in de afgelopen zomer met groot sukses het jeugdkaatsen had georganiseerd en ook werd dank gebracht aan de Speel- tuinv. „N.O.H.” voor het afstaan van haar terrein. De heren J. Rienstra en S. Kuiken we zen op de slechte staat, waarin de ban ken van de vereniging verkeren, waarop een aantal leden zich bereid verklaar ie deze te herstellen. Na afloop van de vergadering werd nog enige tijd gezellig gekiend om droge worst, banket en rook artikelen. WOUDSEND. Het personeel van de Coop. Zuivelfabriek „De Samenwerking” alhier, hield een gezellig feestavondje in het gebouw van Chr. Belangen, waar de heer W. Bjjlsma, voorzitter van de per soneelsvereniging, in het bijzonder het volledige bestuur van de fabriek met hun dames welkom heette. Door de toneelgroep „Nut en Genoe gen” van Langezwaag werd het toneel stuk „Een zeeman ging passagieren van Beswino opgevoerd. Dit blijspel werd prima gespeeld, de rollen waren in goede handen ,en vooral „de zeemar” viel bjj het publiek zeer in de smaak. De muzikale omlijsting werd verzorgd door de accordeonband van Blauwhuis. De voorzitter van de Zuivelfabriek, de heer D. B. Okma, bedankte het perso neel namens het bestuur voor de uitno diging en zei dat het voor hen een ge- noegeljjke avond was geweest. Voorzitter’ Bjjlsma bedankte hierna al le medewerkers en sloot daarna deze uitstekend geslaagde bijeenkomst. de hofschaar... wij bedoelen de hofmaar schalk van de Koning, maar ook heerste er een uitbundige pret toen hij een taart in zijn gezicht kreeg geworpen en om de bakker, die door zijn stoel zakte, zelfs (aarzelend) vertedering toen Pico de I prinses vroeg zjjn vrouw te worden. De stille angst voor Sint Nicolaas was al j lang vergeten bij de wraakgevoelens, die j Commissie van Nuttige Handwerken j-_ 4. i j i van mevr. jj. Sijsling verslag nieuw bestuurslid werd gekozen mevr. Vrijdagavond hield de Geref. School vereniging te Oppenhuizen haar jaar lijkse ouderavond in de school. De voorzitter de heer J. Brouwer te Boornzwaag heette in het bizonder welkom de spreker voor deze verga dering, de heer Faber, hoofd der Ko ningin Emmaschool te Sneek. De heer Faber gaf een duidelijke en uitgebrei de uiteenzetting van de verschillend^ vormen waarin het Buitengewoon la ger onderwijs gegeven wordt. Hij stond uitvoerig stil bij de wijze van lesge ven aan kinderen die moeilijk leren, maar door individueel onderwijs toch als volwaardigen in de maatschappij kunnen worden opgenomen. Als voor beeld werden enige werkstukken ge toond. Ook beantwoordde de heer Fa ber enkele vragen. Na de pauze leverde mevr. v. d. Wal- De Haan nog een bijdrage in de vorm van een paar voordrachten, waarna de zij zonder terughoudendheid koesterden bij monde voor Appelmoes en de triomf toen hij ein- i uitbracht over het afgelopen jaar. Tot delijk zijn verdiende straf kreegnieuw bestuurslid werd gekozen mevr.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1