Waterpoort - krabbels Bevestiging en intree kandidaat C.Gros IJLST WYMBRITSERADEEL 1 BUITENLANDS OVERZICHT WH L door Speurder Air en van 4L I Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, 116e jaargang no. 98 Donderdag 7 dec. 1961 Brand in L.A.B.-bus V.N.'-troepen in actie tegen Katanga Kerknieuws - - Hulde oan de hearen Miedema Stifting It Frysk Amateur Toaniel ^7 0 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -1 Sint en Piet in de Kleuter school te Ijlst SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- r/ Conor O’Brien, de Ierse diplomaat, die vertegenwoordiger van de Ver. Naties o<o dreiging in toch 0*0 W.j De beurs koe wol thüs bliuwe, hwant Fr Badhuisgracht Mei üt namme fan alle bijaerden, J. H. v. d. Goot. Communistische Zuid-Vietman de Oude Dijk verhuisde, het woonscheep- je van Doojje en Baaije waarover we on langs ook al eens vertelden. Aan de linkerzijde zien we dan eerst het verste gedeelte van het thans nog bestaande dubbele woonhuis. In het eer ste woonde toen de heer A. Bakker, chef van de hier toen nog gevestigde weri:- plaatsen van de N.T.M., naast deze fa milie de rentenier Fortuin. Maar het kan IJLST. Benoemd tot organiste aan de Doopsgezinde kerk alhier onze stadgeno te mej. G. de Vries. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn gekozen: tot ouderling de heer W. Dok- kum, tot diaken de heer A. Frankena en tot notabele de heer A. Stapersma. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS examen gymnasium A. en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 3 juli van dit jaar zijn kandidaatsexamen theologie af legde. Nadat de heer Gros op 14 sep tember van dit jaar na praeparatoir ex amen door de classis ’s-Gravenhage was beroepbaar verklaard in de Gere formeerde Kerken in Nederland werd hij op 22 november 1. 1. door de clas sis Workum peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot bediening der Sakramenten in de genoemde kerken. Zeilmaker, die er z’n nieuwe klompen pakhuis met bijbehorende woning en kan toor bouwde. Later ging zijn groothandel in klompen over naar de heer Wielinga en na deze kwam het in gebruik bij het poeliersbedrjjf van de heer Jaasma, die het gedeeltelijk tot koelhuis inrichtte. Nu wordt dit bedrijf er nog in uitgeoefend, maar is boven tijdeljjk de chr. lagere school ondergebracht. Aan het eind van de Badhuisgracht de hoge houten brug die de verbinding vormde met de Zwarte Weg. Deze brug werd direct in het begin van onze eeuw afgebroken. De Badhuisgracht was een zeer gewil de en voor het merendeel vaste ligplaats voor woonschepen. Opmerkelijk zijn de fraaie lijnen van het verste op deze fo to. Het tweede is een turfschip, ook een geregelde verschijning in die dagen en nog lang daarna in de stadsgrachten. We blijven in de buurt. Vorige week ga ven we een beeld van de Wijde Noorder- horne in het verleden, nu laten wij de Badhuisgracht zien. Maar deze foto s van oudere datum. Zeer waarschijnlijk uit het laatst van de vorige eeuw. Rechts het plantsoen met het laag gele gen wandelpad langs het water, dat we de vorige maal ook al noemden, ’n Eind je verder dan de hoek lag, vóór het naar Sünt 15 novimber is yn de Stifting It Frysk Amateur Toaniel nou ek op- nommen it Kristlik Frysk Toanielfor- ban. As fortsjinwurdigster is oanwiisd Juffer J. Heeringa te Skearnegoutum. Troch bistjürs-foroaringen by it Boun fan Fryske Toanielselskippen binne de hearen H. Cats en H. Doele üt it Stiftingsbestjür gien en barren plakken ynnommen troch de hearen T. Hooghiemstra, De Jouwer en L. Mees ter, Nij-Beets. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs t 3,— per halt jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad in Katanga was, heeft de vorige week, zeer tot genoegen van president Tsjombé van Katanga, ontslag genomen. Dat is niet helemaal geruisloos gegaan, want na zijn ontslag heeft O’Brien Engeland en Frankrijk er van beschuldigd niet alleen zijn ontslag bevorderd te hebben, maar ook de Ver. Naties in Katanga tegen te werken. O’Brien is ervan uitgegaan, dat de resolutie van de Veiligheidsraad van 21 februari de basis van het optreden van de Ver. Naties in de Kongo moet zijn en deze resolutie machtigt de Ver. Naties niet alleen gewapend op te treden om een ^burgeroorlog te voorkomen, maar dringt bovendien aan op het vertrek van alle buitenlandse adviseurs of militairen, die zich buiten de Ver. Naties om, in dienst van de Kongolese regering of de Katangaanse regering bevinden. Een dezer dagen bracht Speurder min of meer toevallig een bezoek aan de Openbare Leeszaal. In de studie zaal wordt een nieuwe tentoonstelling voorbereid, die heel interessant be looft te worden. Het kerstboek, of het boek over Kerstmis zo u wilt, is het onderwerp en waarbij o.m. The Christmas Carol van Dickens en ver schillende bundels met verhalen uit t Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 4091 Stil was het toen de oude man vroeg,I wat hij moest spreken: Spaans of Frysk. Het werd Frysk! En in ’t Frysk riep Sint de kleinen bjj zich, vermaande de een, prees de ander en liet ze liedjes zingen. Nadat op zijn order de buiten in de striemende regen wachtenden ook in de school waren toegelaten, strooide Piet nog eens pepernoten en ving de uitdeling der cadeautjes aan. Niemand werd ver geten, ook de leidsters niet. Voldaan en nagewuifd en -gezongen door de jeugd, vertrokken Sint en Piet zoals ze gekomen waren. Woudsend. Kandidaat C. Gros uit Voorburg zal zondagmiddag a.s. om twee uur, na vooraf ’s morgens om half tien te zijn bevestigd door ds. A. de Bruin uit ’s-Gravenhage - Loosduinen, intree doen als predikant van de Gere formeerde Kerk van Woudsend, waar hij beroepen is in de vakature van ds. W. A. Jelsma, die op 1 mei 1960 naar Lochem is vertrokken. Kandidaat C. Gros werd op 28 april 1933 te ’s-Gravenhage geboren. Hij be zocht eerst het instituut Vermazen in zijn geboortestad, deed daarna staats- Wy aldtsjes fan Snits hawwe folie oan de Miedema’s to tankjen Hwant ienkear yn ’t jier komme hja mei foar üs opgewekte klanken. Der wieno U; dizkear wer folie aldtsjes present, IJLST. Ruw, stormachtig wegr verhin derde de Ijlster kleuters de Sint van de overkluizing te halen. Daarom wachtten zjj met groot ongeduld zijn komst af m portaal en gang. Toen eindelijk de goed heilig man, met de auto voorgereden, in het speellokaal op zijn zetel zat, ver drongen talrijke belangstellende moeders zich voor de ramen en schaarden de neemt wel toe nu er af en toe gestaakt kleuters zich in hun stoeltjes rond Sint wordt en de politie op betogers schiet, i en zwarte Piet. Gisteravond omstreeks kwart voor zes is een L.A.B.-bus van de lijn Sneek -Bolsward op Rijksweg 43 in brand ge vlogen. Er ontstond ’n geweldige rook ontwikkeling en de vlammen laaiden ongeveer een meter hoog op. De bus zat propvol met passagiers, doch geen van hen werd gewond. Vlak bij de Wolsumer hoek zag een der passagiers vuur bij de versnellings bak. Hij maakte de chauffeur hierop attent, die op de eerste de beste par keerplaats stopte. Inmiddels was er een enorme rook ontstaan. Er brak echter geen paniek uit onder de passagiers, die snel de bus konden verlaten. De chauffeur sppot,het in de bus aanwezi ge brandblusapparaat leeg en met hulp vanf twee blusapparaten van andere bussen werd het oplaaiende vuur ge blust. De schade aan de cabine van de bus was groot. De wagen werd gedre ven door een dieselmotor waardoor ’t ontploffingsgevaar niet zo groot was. De passagiers van de bus die om 5.35 uur uit Sneek was vertrokken, werden met andere bussen verder vervoerd, aldus meldt Ons Noorden. Deze dreiging is groot, maar meent de Amerikaanse regering op grond van een rapport van generaal Taylor, de adviseur van president Ken nedy, dat er met goede wil nog wel wat aan te doen valt. Deze goede wil bestaat vooral uit een modernisering en democratisering van het dictoriale bewind van president Diem, die door zijn achterdocht en arrestatiedrift niet de figuur is, die de inspiratie moet ge ven in de strijd tegen het communisme. Kundige bestuurders distanciëren zich voortdurend van hem en de ontevre denheid van de bevolking stijgt. Zuid- Vietman weigert echter aan de raad daartoe gehoor te geven en het is niet uitgesloten, dat Amerika zijn ambas sadeur, die hierover met de regering van Diem onderhandelingen voert, zal terugroepen. Kortzichtigheid van Diems kant kan van Zuid-Vietman het volgende slachtoffer maken in Zuid- Oost-Azië. In Syrië is men naar de stembus ge togen en in grote meerderheid heeft de bevolking haar goedkeuring gehecht j aan de afscheiding van Syrië van Egypte, welke zich in september heeft voltrokken. Voor zover men de uit slag van de verkiezingen voor het 172 leden tellende parlement kan overzien, belooft de rechterzijde een meerder heid te verwerven, maar het is te ho pen, dat dit niet zal leiden tot een re- actionnaire politiek, die vroeg of laat de Syriërs rijp zal maken voor com munistische invloeden. Toenemende spanning in de Dominicaanse republiek In de Dominicaanse republiek is het nog niet rustig. Een paar weken gele den wist de president, dr. Balaguer, een poging af te wenden van broers van de in mei vermoorde dictatór Tru jillo om de dictatuur' in haar oude vorm te herstellen. Balaguer, die ove rigens door Trujillo benoemd was, is een gematigde figuur en kan op de steun van het leger rekenen. De gro tere vrijheid sinds mei resulteerde in een oppositiepartij, die kan rekenen op de grootste bijval onder de bevol king en deze oppositiepartij eist nu, dat Balaguer het veld zal ruimen voor een junta, waarin alle groeperingen zitting hebben. Deze junta moet ver kiezingen voorbereiden. Men is het nog niet eens geworden, maar de spanning ook andersom zijn. Onze zegslieden wa ren het daarover niet eens. Het naastgelegen pand werd toen nl door een Wempe bewoond, de heer Jor. Wempe, vader van de tegenwoordige be woner B. H. Wempe. En dan zien we het voormalige Badhuis, nu het Chroom- en Nikkelfabriek ,,Het Pantser”. De vlag wappert aan de mast, ten teken dat het badhuis geopend was. Men heeft ons verteld dat achter de inrichting, in de Franeker- vaart, ook gezwommen werd. Een gedeelte van de vaart was daarvoor met gaas afgeschut. Lang heeft dat echter niet geduurd, want men kon het drijfvuil niet buiten het bad „zwem” water houden. Naast het badhuis bevond en bevindt zich nog de toe gang tot de eveneens nog intact zijnde 2e Badbuurten. Wij hebben niet kunnen ont dekken tot welk en wiens huis het hoge dak met de twee schoorstenen behoorde. Wel, dat direct daarachter in het verlengde van de Looxmastraat de oude boer derij „Stad en Landzicht” stond. Ze werd omstreeks 1920 afgebroken om plaats te maken voor de Prinses Julianaschool. Op de foto en misschien ook nog wel in de krant is het ulebord duide lijk zichtbaar. De laatste vier panden, drie woonhui zen en een boereschuur, zijn allen afgebroken. Ze werden tóen aangekocht door dhr. o*o Op het kruispunt Oosterdijk-Ged. Pol en verschillende andere plaatsen in de stad (o.a. Lemmerweg) worden momenteel „ijzeren hekjes” geplaatst om te voorkomen dat men bij het oversteken een ge deelte van de hoek snijdt en zo het zebra-pad bereikt. Een afdoend mid del lijkt ’t zo, want het zal niet gemakkelijk zijn deze ijzeren gevallen te negeren o*o Op 25 mei 1962 zal het vijftig jaar ge leden zijn dat de heer H. Jorna uit de Ubbo Emmiusstraat 3 zijn carrière als poppenkastspeler begon. Op het ogenblik is hjj in Friesland, Gronin gen, Drente en Overijssel nog de eni ge met een originele oud-hollandse poppenkast, d.w.z. geen marionetten of sprookjestheater. Als jongetje van zes jaar voelde hij zich al tot het spelen met poppen (in de goede zin) aangetrokken en hij was dan ook niet weg te slaan van de poppenkast, die ieder jaar op de kermis in zijn ge boortestad Harlingen stond. Op zijn 23e besloot de heer Jorna van beroep poppenkastspeler te worden, gecom bineerd met marktkoopman. Hij is het hele land doorgereisd, van De- demsvaart tot Zierikzee en van Doe- tinchem tot ver in Groningen. Op die tochten kan je best eens wat geks overkomen, zoals die keer in Zieri.k- zee toen vlak voor de voorstelling de poppenkast er nog steeds niet was. Bij navraag bleek dat het ding naar Frankrijk was doorgestuurd en tot op heden niet is teruggekeerd. Geluk kig was er voldoende materiaal aan wezig. om snel een nieuwe te impro viseren. Vijftig jaren lang poppen maken en verhalen spelen met Jan Klaassen en Katrijn. Nu op 73-jarige leeftijd is hjj nog steeds enthousiast en nog niet van plan er mee op te houden. „Zolang er nog aanvragen komen, gaan we door” Dinsdagavond hebt u waarschijnlijk gezellig binnen gezeten bij een snor rende kachel, een boterstaafje, choco lademelk en wat pakjes. Maar hebt u er- aan gedacht, dat Sinterklaas een zware dobber moet hebben gehad met die wind. Hij had wel van het dak kunnen waaienDe 5-decem- ber-avond zal voor de familie Meijer in de Zwaardstraat op het Eiland waarschijnlijk ook nog al tochtig ver lopen zijn, ’s Middags kreeg mevr. Meijer de schrik van haar leven toen bij een zeer krachtige windstooot het zijraam in zijn geheel uit het kozijn vloog. Wonder boven wonder is het niet gebroken. it koste gjin sent. Yn ’t skoft kamen Sint en Piet yn ’t spier, Sa as wy dat al wend binne elts jier. Hja kamen der yn under tige moai Sinterklaes-gesang Nou dêr mochten hja wol oer en hja bleaunen nochal lang. De aldste man fan 92 jier krige wer in aerdichheit En ek de aldste frou fan 89 in kleinichheit En yn ’t skoft krige elts in koekje by de thé Dy hie de direksje al setten en ek dat wie oké. En dan dy moaije film, dat wie ek in pracht, Men hearde de hiele middel dan ek gjin klacht. Dêrom bringe wy aldtsjes fan Snits dan ek o sa réd De hearen Miedema hjirfoar tank yn dit blêd. Wy hoopje nou mar wer op in folgjend jier Dan komme wy nei’t wy hoopje, wer mei plesier. Deze nieuwe pastorie staat voor de hetr Gros klaar. Op de achtergrond de Ge reformeerde kerk. ook plannen maakt of geen plannen maakt, dat de komende onderhande lingen een kwestie van sterke zenuwen zullen zijn. Het gesprek over de kernproeven belooft niet veel, nu Amerika en En geland het nieuwe Russische plan, waarbij elk land voor controle op zijn eigen waarnemingsmiddelen zal moe ten vertrouwen, van de hand te wij zen. 7 Het is de meeste Snekers stellig wel bekend dat de klok van de Martini toren vaak helemaal niet of slechts gedeeltelijk ver licht is. Voor de mensen van buiten die niet dagelijks of ’s avonds wei nig in Sneek ko men is dat lastig. Vooral met de drukke dagen voor Sinterklaas, toen velen van buiten naar onze stad kwa men om inkopen te doen en van het centrum naar het station langs een naar donker gedeelte moesten, was ’t vervelend dat de klok niet „brand de”. Zou daar niets aan te doen zijn? o®o Speurder hoorde van Sint Nicolaas dat in het Cruycebroedershof weer het een en ander is veranderd en ver beterd. De voormalige Regentenka mer, die nog helemaal in Oud-HJ- landse stijl was ingericht en tot voor kort als kantoor werd gebruikt, is met de tandartskamer samengetroK- ken en verbouwd tot woonkamer an nex eethoek/keuken voor de directeur en zjjn gezin. De vroegere woonka mer en keuken wordt nu voor de hoofdzuster bestemd. In datzelfde ge sprekje vertelde Sint ook dat de be woners van Cruycebroedershof 'n heel mooi eigengemaakt lied voor hem hadden gezongen, waarin al het wel en wee van het afgelopen jaar werd vermeld. L Brabant, Zweden enz. en gedichten te bewonderen zijn. Apropos, de reden van het bezoek was eigenlijk een vlucht voor de regen, maar Speurder kwam bedrogen uit. Want binnen goot het ookIn de gang en de achter zaal stonden emmers en teilen om het water op te vangen, maar ook in de uitlening en de studiezaal sij pelde het langs de muren naar be neden. Ongetwijfeld zal Sint Nicolaas volgend jaar een stuk plastic mee willen nemen, maar het lijkt toch wel wenselijk dat die emmers en teilen iets eerder, en voorgoed, verwijderd kunnen worden. Met deze resolutie werd in de eerste plaats gedoeld op de Belgische en an dere Europese militairen in Katan gaanse dienst. Op basis van de ge noemde resolutie heeft O’Brien op 28 augustus de troepen van de Ver. Na ties, die in de Katangaanse hoofdstad Elisabethstad waren, gebruikt om de ze Belgische militairen uit te schake len. Dat is maar voor een gedeelte ge beurd en ook de versterkingen, die op 13 september Katanga binnenkwamen om een einde te maken aan de afschei ding van Katanga, wisten hun doel niet te bereiken. Sindsdien heerste er een onbehagelijke wapenstilstand. Volgens O’Brien had de actie van de Ver. Naties in Elisabethstad kunnen slagen als Engeland en Frankrijk niet hadden tegengewerkt. Engeland steunt volgens O’Brien, Tsjombé heimelijk. Het hoopt, dat op den duur Tsjombé’s bewind zal worden erkend. O’Brien, die zei de elementen te verachten, die Katanga steunen, noemde als leiders Britse miljonairs, zoals lord Beaver brook, het voormalige, zeer yechtsge- zinde Lagerhuislid kapitein Water house, sir Roy Welensky, de premier van Zuid-Rhodesië, en de Engelse pre mier Macmillan. De Belgen, die via de Union Minière grote belangen in de Katangaanse on afhankelijkheid hadden, zijn zich aan het terugtrekken, volgens O’Brien, terwijl de Britse-Rhodesische belan gen meer naai’ voren komen. O’Brien sprak van zware druk van deze landen op functionarissen van de Ver. Naties en omdat hij dat onder mijnende optreden in strijd achtte met de belangen van de wereldorganisatie had hij nu gesproken. Het is een onple zierig incident, dat de naam van En geland en Frankrijk geen goed zal doen. Men kan het een gebrek aan Westelijke solidariteit van O’Brien noemen, dat hij gesproken heeft, maar eerlijkheid is ook in deze kwestie toch te verkiezen. Het zijn bovendien ont hullingen voor het grote publiek. In gewijden, vriend en vijand wisten er heus wel van. Verenigde Naties grepen in Nu echter blijken de Ver. Na ties toch definitief een einde aan de afscheiding van Katanga te willen ma ken. Dinsdag zijn in Elisabethstad, ter wijl president Tsjombé op weg was naar Brazilië, om daar een bijeenkomst voor Morele Herbewapening bij te wo nen, weer gevechten uitgebroken tus sen Katangaanse gendarmen en mili tairen en troepen van de Ver. Naties. De volkerenorganisatie stuurt thans op grote schaal versterkingen naar Ka tanga en ondertussen hebben VN vlieg tuigen aanvallen ondernomen op vlieg velden, andere strategische punten en troepenconcentraties in dit gebied, waarbij ook luchtaanvallen van de te genpartij zijn gemeld, die echter wei nig succes hebben opgeleverd. President Tsjombé is naar zijn land teruggekeerd? Dat was althans volgens de laatste berichten zijn bedoeling na dat Brazilië hem een toegangsvisum had geweigerd. Inmiddels echter heeft zijn regering namens hem een beroep gedaan op Kennedy, Adenauer en ko ningin Elizabeth van Engeland om tussenbeide te komen en heeft de Britse regering zich tegen de acties van de VN uitgesproken. Naar haar mening hebben de strijdkrachten van de VN niet het recht met geweld een politie ke oplossing in Katanga te bewerkstel ligen. Sterke zenuwen Wanneer men zou aannemen, dat de Westduitse regeringsverklaring de ba sis zou zijn van de Westelijke politiek inzake Berlijn als het tot onderhande lingen komt met Rusland, dan zou er bitter weinig kans zijn op een com promis, want Bonn blijft zo hard als een bikkel en gevoelt niets voor een erkenning van OosLDuitsland en het streven blijft gericht op de Duitse een heid, terwijl Bonn ook meent, dat er een eigen kernstrijdmacht van de NAVO moet komen. Voor ontspan - ningsgebieden in Midden-Europa ge voelt men niets. Maar volgens de nieuwste tactiek be hoeft men daarvoor in eerste instan tie niet met Rusland te spreken. Men heeft namelijk besloten, en dat heeft Adenauer Kennedy moeten toegeven, het gesprek met Rusland in eerste in stantie te beperken tot de kwestie-Ber- lijn, in tegenstelling tot vroeger, toen men probeerde de Berlijnse kwestie te verdrinken in de andere problemen. De Berlijners zijn hiermee niet zo erg ingenomen, omdat zij vrezen, dat elke concessie nu op hun rug zal neerko Kennedy, met wie Chroestsjows schoonzoon, Adzjoebei, hoofdredacteui Van de Izwestia, een lang onderhoud heeft gehad, dat in zijn geheel in dit Russische blad is gepubliceerd, heeft het plan geopperd internationaal toe zicht op de weg van Berlijn naar het Westen in te stellen, maar van commu nistische zijde is hierop slechts spot tend gereageerd. Tenslotte mag men niet vergeten, hoe men m het Westen j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1