Waterpoort-krabbels Prachtige aanwinst voor het Fries Scheepvaart Museum Scheidsrechtersvereniging „Sneek en Omstreken” vierde feest 1 Wvmbritseradeel heeft voor 1962 sluitende begroting IJLST WYM BRITS ER A DEEL van door Speurder en L in dit blad Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 116e jaargang no. 102 Donderdag 21 dec. 1961 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Ergerlijk 'V' 2%-7y2 TA BISPREK Verguld-zilveren beker, te Sneek in 1656 gemaakt Helpt de vogels Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en - Kerstwijding Overwinning voor „Lyts Bigjin” 1 ,1 SNEEKER NIEUWSBLAD (handels- zilveren- en jouden speld Programma N.V., Van binnen en van buiten verguld It dit A. VI. lijkse beurt achter de rug hebben zullen Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Adressen B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op de verzoeken om subsi die of toetreding als begunstiger van Het programma, door het bestuur en de heer Joop Doevendans samengesteld, werd verzorgd door een keur van radio- en t.v. artiesten. Ger Roeland conferen cier praatte de verschillende onderdelen op gezellige wijze aan elkaar. The Wi nd's, twee zingende zusjes met één gi ll O O O O 1 -1 -1 -O - 1'2 niet nalaten de bezoeker onder de indruk te brengen van de prestaties der 17de eeuwse Sneker edelsmeden én de rijk dom van het Sneker Museum, dat in staat is een dergelijke erfenis te beheren. H. H. IJpk fan der Fear: „Ek in mins ke” Utjown troch La verman Drachten Priis f 6.90. Nu hij ons gaat verlaten, zal hjj hier door toch aan de vereniging verbonden blijven, want een lid van verdienste heeft bepaalde plichten t.o.v. een vereni ging, aldus de voorzitter. Als blijk van waardering werd hem als eerste het zil veren ereteken opgespeld. De heer P. Hartkamp, die samen met .aanhang” zijn verjaardag op het feest vierde, werd van lid van verdienste tot ere-lid be noemd, welke promotie werd gehono reerd met het gouden ere-teken van ver dienste. Het jaar 1961 schijnt voor het Fries Scheepvaart Museum wel een zeer gun stig jaar te zijn geweest. In de eerste plaats konden de midde len worden gevonden een belangrijke in wendige verbouwing uit te voeren, waar door het museum twee vertrekken meer voor expositie ter beschikking kreeg. In de tweede plaats was het aantal bezoe kers hoger dan in welk ander jaar ook, zodat gedurende het hoogseizoen zelfs een extra suppoost in dienst genomen moest worden en in de derde plaats werd een reeks van zeer waardevolle aanwin sten ingeschreven, deels uit bruiklenen, deels uit aankopen bestaande. Wij behoe ven daar trouwens niet op terug te ko men omdat wij de aanwinsten steeds getrouw in de kolommen van dit blad mochten aankondigen: Wij stippen slechts even aan de fraaie meubelen, het Bols- warder hakkebord, de serie tekeningen van Pieter Idserts Portier, de beide te- geltableaux, het roer met de vogelkop, de zilveren suikerstrooier uit 1729 en de originele haringboot van Roptasyl. De +>o:lein van de museum-schatkist was dan ook al maanden geleden zichtbaar maar zoals al zo vaak, om en nabij Sin terklaas deden zich toch weer verrassin gen voor. Denkt u aan de vogels Bij dit winterweer? Geeft u ze te eten, Zet u „drinken" neer? Kwade dierendagen, Harde grond en kou - Hun „beschermheer” helpe (Beschermhéér of -vrouw). Wij, met onze liefde En met ons verstand, Kennen thans de noden van die „kleine klant". Wij, met volop voedsel Voor ons eigen „nest”, Kunnen zo góed werk doen Met een etensrest. Wij, bevrienden, waken Tegen hongerdood - V r i e n'd e n leer je kennen - Z ij óók - in de nood 1 PHILIA E. Lasker II M. Grond-S. Dijkstra Sj. de Vries-G. Tjalsma IJ. Brinksma-L. Jellema J. Hiemstra-G. Jellema Tj.Andringa-W. Jellema W. Venema-E. Haagsma P. Brinksma-G. Steenbeek J. Hartzema-G. Brouwer A. de Haan-J. de Groot S. Kramer-M. de Boer door dit bericht, dat juist dezer dagen binnen kwam, ten zeerste was getroffen en met des te meer vertrouwen ook op een goedgunstig antwoord wacht van de tweede, om hulp aangeschreven instan tie. Gedetailleerd was de uitslag: Lyts Bigjin 0 %- -1 -1 Op voordracht van het bestuur is op de jongste ledenvergadering de heer Fré de Boer benoemd tot lid van verdienste. taar zongen aardige en eenvoudige liedjes van „alle dag” en De Paulini’s, cascadeurs brachten er met hun acroba tische toeren de nodige spanning in. Her man Theunissen begeleidde alle artisten aan de vleugel en bespeelde het elec- trische orgel op verdienstelijke wijze. Het hoogtepunt was het optreden van The Mountie’s, bekend van de televisie door de Rudi Carell-show. Met hun kol der in de hoogste graad lieten zij de zaal bulderen van het lachen en vooral de „Sneker meisjes Boukje en Sjoukje” waren een groot succes. Al met al een gezellig, pretentieloos programma, waarvan de muzikale omlijsting door het Orkest Gerard Wiersma werd ver zorgd. Na afloop volgde nog een gezellig en geanimeerd bal, met muziek van Gerard Wiersma en onder leiding van Joop Doe vendans. Onderwijs Het gebouw voor de kleuterschool te Woudsend verkeert in een dusdanige staat, dat er redenen aanwezig zijn het onderwijs daarin te staken. De bouw van ’n nieuwe school is reeds op de ur- gentielijst voor 1961 geplaatst en daal de grond al is aangekocht en doorver kocht aan het schoolbestuur wordt thans alles in het werk gesteld om tot een spoedige realisering te komen. Om trent de verwezenlijking van de kleu terscholen te Heeg en Nijland is nog niets bijzonders te vermelden. B. en W. hebben aan de Inspectrice verzocht plaatsing op de urgentielijst te willen bevorderen. Wat het lager onderwijs betreft staat de realisering van enkele plannen op het lijstje. Helaas heeft de bouw van de bijz. school te Oudega tot dusver nog niet plaats kunnen vinden. De nieuwe bijz. school te Gaastmeer en de Ger. school te Heeg, waarvoor de Raad reeds ruim zes jaar geleden medewer king verleende, zijn ook nog niet ge- Advertentieprij» 15 ct per mm. Bij contract adv.) lager. Abonnementsprijs t 3,— per half jaar. Franco p- post f 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad daan mét uit Engeland naar Nederland FP-la®£SV terug verhandeld, antiek zilver. Er vinden thans weer enige kleinere werkzaamheden binnen het museum plaats, waartoe het winterseizoen de bes te gelegenheid biedt, doch zodra een en ander klaar is en de vitrines hun halfjaar- ker zilver te worden toegevoegd. Temeer omdat het museum van dezelfde meester reeds een andere, enigszins groter uitge vallen beker bezat. Te weten een avond maalsbeker uit het jaar 1661. Tevens van de Sneker meester Jan Janssen Oldthoff een huweltjksbeker uit het jaar 1633, een dito beker van een onbekende Sne ker meester uit het jaar 1641 en de be kende schubbenbeker uit 1664 van de Sne ker meester Wyger Janssen van Itens - de laatste een bruikleen der Fa Lank- horst. De thans aangeboden beker zou dus de vijfde zijn, gesteld dat het voorwerp in derdaad kon worden aangekocht. Uiter aard geen sine cure want de prijs van dergelijke stukken is tegenwoordig met geen drie cijfers meer te schrijven. De antiquair was het Sneker Museum echter gaarne ter wille - wy kochten in het verleden reeds twee andere bekers bij hem aan - door er eventueel mee ac- coord te gaan eerst in de loop van het jaar 1962 af te rekenen. Het museumbestuur, vrezende dat uit stel van aankoop wel eens andere ge gadigden zou kunnen aantrekken, heeft het er tenslotte op gewaagd, in de hoop dat larigs bizondere wegen extra bron nen konden worden aangeboord, de aankoop te financieren. Het richtte zich daartoe onder meer tot de Edwi na van Heek-Stichting te Enschede, waaraan Sneek al zo veel te danken heeft. Voor de vjjfde maal werd deze Stichting bereid gevonden, door een subsidie in de aankoop bij te dragen, tot een bedrag van de halve koopsom. Men kan zich voorstellen dat het bestuur Er werd ons vorige maand namelijk een verguld-zilveren beker aangebo den door een Amsterdamse antiquair, blijkens de keuren in het jaar 1656 ge maakt door de Sneker zilversmid Toenis Gerryt Robynsma. Versierd met fijn-ge- graveerd rankwerk, mannen- en vrou wenfiguurtjes mitsgaders vogels zou het stuk wel zeer in de termen vallen aan de reeds zo rijke verzameling oud-Sne- Kantoor voor adrniru- itratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) b.g.g. 409L de „Europese beweging in Nederland”, Stichting voor de Thuislozenzorg, de „Stichting tot steun van de Prot Gees telijke verzorging van het Nederlandse leger” en „Stichting Katholiek Militair V ormingscentrum”. Voorts menen zij, dat er thans geen reden aanwezig is de subsidie voor de muziekcorpsen te verhogen, waarom door de vier samenwerkende landelijke federaties van harmonie- en fanfares is verzocht en stellen zij voor het ver zoek van de Prov. Friese Bond van het Wit-Gele Kruis om subsidie voorlopig aan te houden, daar zij de consequen ties bij inwilliging nog niet kunnen overzien. Zij hebben daarom nadere inlichtingen gevraagd bij de afdeling Friesland van de Ver. van Nederlandse Gemeenten. Vorige week vertelde Speurder u iets over de kerstpotten van het Leger des Heils, waarvan de opbrengst gebruikt wordt om allerlei mensen die anders geen kerstfeest (kunnen) vieren, toch wat vreugde te geven. In het kader hiervan werd woensdagmiddag een kerstdiner aangeboden aan de ingezetenen van Sneek boven de vijf-en-zestig. Ongeveer 130 oud jes hadden aan deze „oproep” gehoor gegeven en zaten gezellig bijeen in de grote zaal van Hotel Hanenburg. Onder het genot van een kopje thee werd er een filmpje vertoond, een verhaal verteld en last but not least. lekker gegeten. Enige dagen geleden werd bij dr. J. P. Otto, oud-bestuurslid van Dieren bescherming alhier, gerapporteerd, dat in onze stad eenden werden gevangen met een vishaak waaraan een stukje brood als lokmiddel. Naar aanleiding hiervan is de politie de laatste dagen extra waakzaam geweest en kon ze in de afgelopen nacht aan de Kerkhof- laan twee mannen aanhouden die zich aan dit ergerlijke geval van dierenmis handeling hebben schuldig gemaakt. Het waren de 30-jarige S. de B. en de 24-jarige J. J.' E. K„ beiden alhier, die in het bezit waren van vijf nog levende eenden welke allen een haak in het krop hadden. Bij hen thuis werden daarna nog vijf geslachte eenden in beslag genomen die de avond daarvoor op dezelfde wijze aan de Zwette waren gevangen. Tegen beiden is proces-verbaal op gemaakt wegens het overtreden van de Jachtwet en dierenmishandeling volgens de bepalingen van de nieuwe Dierenwet. Met inachtneming van de garantie-uitkering, groot f 33.073.46, is het B. en W. van Wymbritseradeel gelukt de Gemeenteraad voor 1962 een sluitende begro ting te kunnen aanbieden. Deze garantie is het nadelige verschil tussen de inkomsten uit de oude alge mene uitkering van het Rijk over het dienstjaar 1960 en de geraamde nieuwe krachtens de nieuwe wet betreffende de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten voor 1962. Maar ingaande 1966 wordt deze garantie-uitkering elk jaar met een vijfde deel verminderd. Met ingang van 1970 zal ze derhalve niet meer worden genoten. In hun nota ten geleide van de be groting schrijven B. en' W. dat de nieu we wet na vele jaren van hoop, nu toch tot stand is gekomen. Er zal ech ter nog veel moeten gebeuren alvo rens een duidelijk beeld van de finan ciële gevolgen zal kunnen worden ge vormd. Het was dan ook niet mogelijk dé begroting 1962 op te stellen volle dig op basis van de nieuwe wet. Ver schillende daarvoor nodige gegevens staan nog niet vast, doordat diverse normbedragen eerst zullen worden vastgesteld bij algemene maatregelen van bestuur. De uitkeringen konden dan ook slecht globaal worden ge raamd. Vervolgens laten B. en W. in het kort de nieuwe wet de revue passeren, ten einde de inhoud enigermate duidelijk te laten spreken. De nieuwe regeling bevat meer ac tuele grondslagen dan haar voorgang ster. Moeilijkheden zullen echter niet uitblijven, daar het niet mogelijk is gebleken alle gemeenten met een ob jectieve regeling onder één noemer te rangschikken. Een drietal regelingen zal echter de gemeenten dichter bij een redelijke op lossing kunnen brengen. Daaraan zal dan ook in de komende tijd aandacht moeten worden besteed, met name: 'n af doende en billijke regeling voor de kosten van verpleging van geesteszie ken; een billijke wegenfinanciering en een behoorlijke restauratie en uitbrei ding van het plaatselijk belastingge bied. Teneinde de leden enig inzicht te ge ven in de diverse uitkeringen volgens de oude en nieuwe wet, geven zij een berekening van de garantie-uitkering over 1960 om 'n vergelijking te kunnen maken met de thans ingevoerde. De wegvallende uitkeringen en bij dragen volgens de oude bedragen to taal f 1.143.687.72, en nieuwe inkom sten en krachtens de nieuwe wet ver vallende uitgaven f 1.110.614.26. Het verschil ad f 33.073.46 wordt (nog) als garantie uitgekeerd. Het aardige van de thans veroverde beker is, behalve het elegante, kleine formaat, het feit dat het voorwerp - an binnen zowel als van buiten is verguld, met uitsparing van de vlakken binnen de gegraveerde figuren en vogels. Men neemt algemeen aan dat dit vergulden eerst naderhand geschiedde in opdracht van Engelse bezitters omdat het juist zich in Engelse verzamelingen bevinden de, Nederlandse bekers zijn die meestal verguld zijn, in tegenstelling met exem plaren die nooit het land zyn uitgeweest. Geheel zeker is dit echter niet want het is een bekend feit dat de Engelsen zeer conservatief en traditioneel zijn, waar door menig oud stuk van Nederlandse herkomst doch naar Engeland ver zeild en daar bewaard, veel gaver en onbedorvener bleef dan antiquiteiten die het eeuwen lang moesten opnemen tegen de poetslust der Nederlandse huisvrou wen. Wij hebben dus gemeend er beter aan té doen het verguldsel niet te ver wijderen, hoewel dit heel vaak wordt ge- vele brandende lichtjes maken deze anders zo kale hal wat gezelliger. De vele folders en prospecti daarentegen waarmede de boom versierd is, zor gen er wel voor dat je zin krijgt met een maar op de trein te stappen en weg te rijden, naar de zon... Misschien zal uw oog een dezer da gen vallen op een aanplakbiljet met grote letters: Druivensap. Dit is geen imitatie van de Amsterdammer, die op alle affiches van sigaretten schreef KANKER. Nee, het initiatief komt van de geheelonthouders. Deze wij zen altijd met klem op de fnuikende gevolgen van het gebruik van alcohol, en willen nu door middel van raam biljetten meer bekendheid geven aan andere alcoholvrije dranken, zoals druiven- en appelsap. Daarvoor is men naar de heer Veen- stra, leraar schilderen aan de Lagere Technische School aan de Klooster straat gestapt. De ze voelde er wel voor en heeft met de derde klas schil deren ontwerpen gemaakt, die door de jongens zelf zijn uitgewerkt. Er zijn enkele bijzonder mooie onder, die... enfin U zult ze wel zien hangen. Nog even terug naar de ijsschotsen. Doordat de binnenvaart en de kana len grotendeels gestremd waren, zjjn hier veel schepen blijven liggen. Langs de Jousterkade, de ÈothniaKa- de, de Harinxmakade en aan de ande re kant de Koopmansgracht lag het „vol”. Grote en kleine schepen, veel mensen en bedrijvigheid, op zichzelf allemaal heel gezellig, maar voor de schippers minder aardig, want een paar dagen liggen is en blijft een strop. OUDEGA-W. Dinsdagavond hielden de Herv. Vrouwenvereniging, de Ge- ref. Vrouwenvereniging en de afdeling van de Chr. Plattelandsvr. en Meisjes- bond gezamenlijk een Kerstwijding in Ons Gebouw. Na de gebruikelijke opening door mej. W. Verloop werden filmdia’s ver toond over de geboorte van Christus, de Wijzen uit het Oosten, keizer Hero- dus en wat verder met het Kerstge beuren in verband staat. Mevr. Ds v. d. Heide las een Kerstverhaal voor waarnaar met grote aandacht geluis terd werd. De bijeenkomst werd afge wisseld met declamatie door enige da mes en gezamenlijke zang. Het was weer een goede en gezellige avond, die door mevrouw V. d. Heide met dank gebed gesloten werd. bouwd. Die te Heeg is echter onlangs op de urgentielijst geplaatst. Met de mo gelijke bouw in het komende jaar dient dus rekening te worden gehouden. Voor de verbouw van de RK school met gymnastieklokaal te Heeg is dit jaar eveneens een urgentieverklaring afgegeven. Uit een onderzoek dat B. en W. on langs hebben ingesteld naar de on- derhoudstoestand van diverse scho len in de gemeente is gebleken, dat deze over het algemeen, de boven genoemde scholen uitgezonderd, goed is. In de naaste toekomst zul len dan ook weinig aanvragen om medewerking voor verbouw of nieuwbouw te verwachten zijn. Recreatie De mededelingen hierover zijn gun stiger dan die van vorige jaren. In en kele dorpen heeft zich bv. een activi teit ontplooid die verblijdend is. B. en W. wijzen hierbij op Oudega, Uitwel- lingerga en Heeg, in welke laatste plaats reeds een aanvang is gemaakt met de bouw van vijf bungalows. Evenals voor het recreatie-centrum te Heeg werd voor het Pottenplan 1, omvattende de bouw van een 50-tal bungalows een toezegging ontvangen voor een subjectieve verhoging uit ’t gemeentefonds, overeenkomende met de voor de gemeente blijvende kosten. Hierbij werd ook als voorwaarde ge steld, dat vóór 1 november 1961 een aanvang met dit werk diende te zijn gemaakt. Ook voor dit object is sub sidie toegezegd van Economische Za ken. Zodra de definitieve toezegging afkomt, kan met de uitvoering een aanvang worden gemaakt. Met de Stichting „Het Grote Bos” is contact opgenomen om spoedig tot overeenstemming te komen over de ingebruikneming van grond enz. nabij de Potten. Verder memoreren B. en W. nog het totstandkomen van het recreatiecen trum in het voormalige pompstation te Hommerts. Oppenhuizen-Uitwellingerga De schaakclub „Lyts Bigjin” alhier speelde onlangs in St. Jac. Parochie te gen de Schaakclub „Emanuel Lasker” II aldaar en kwam met een 7^-2% overwinning terug. Het trommelkorps van „Vlug en Le nig” is de laatste tijd belangrijk uit gebreid. 't Is bij zonder aardig dat er zoveel enthousi- - asme bestaat, doch hierbij komt echter een probleem om de hoek kijken. U raadt het al? Geld, het geld om de.nieuwe leden een instrument te geven en in uni form te steken, ontbreekt. De raming van de kosten van dit alles bedraagt ongeveer duizend gulden. Door 't be stuur is nu een originele aktie op touw gezet. Van de leden van het korps; met ,èn zonder uniform en in strument, is een foto gemaakt en door deze te verkopen tracht men voldoende geld bijeen te krijgen. Voor een luttel bedrag helpt men dit korps „in de spullen te steken". In de hal van het spoorstation is een grote kerstboom geplaatst. De Wegen en straten De onderhoudstoestand van de we gen is momenteel goed. Gemeentewer ken komt dan ook voor 1962 niet met een voorstel wegen of gedeelten van wegen een oppervlakte-behandeling te geven. Diverse wegen zijn echter smal en dit te verhelpen vraagt een grotere investering. Een voordeel is evenwel, dat in sommige gevallen, bijv, als landbouwbelangen hierbij een rol spe len, de Cultuurtechnische Dienst ge negen is een subsidie in deze kosten te verlenen. Voor buitengewoon onderhoud is plm. f 50.000.beschikbaar. Hiervoor komen in aarmerking de Schapelaan, Nijland-Jongedijk en het Binnenpad Jutrijp. Vooi- elk bedragen de kosten echter veel meer dan het beschikbare bedrag. De CTD zal worden benaderd over subsidie in de kosten verbetering Bin nenpad Jutrijp. Eveneens voor recon structie van het wegdek van de weg naar Nijhuizum wat f 19.000.vraagt. Herstrating wordt voorgesteld in de dorpen Gaastmeer. Heeg. Oppenhuizen, Uitwellingerga, Scharnegoutum en Woudsend. Eén ogenblik heeft Speurder ge dacht dat Sneek een... kunstijsbaan had gekregen. Eén ogenblik ook, dat er dit jaar zeker een Elfstedentocht zou komen. Het zijn evenwel alle maal weer mooie dromen geweest. De kunstijsbaan is er niet alhoewel het stuk ondergelopen land aan de Leeuwarderweg er veel van weg had. Heel wat kinderen en ook ouderen hebben hier fyn geschaatst, beschut en niet zo ver weg. Hja wurdt allinne binadere as men har nedich hat en dan wer oan kant skout. Kobe lijt dér swier under. Hja wol ek leafde, siket om leafde, smeket om leaf de, mar it jowt har oars net as pi ne in biddelares, dy’t tognide wurdt fan eftertocht, jaloerskens, haet. En dizze boppeminskelike striid fan Kobe, dochs ek minske wêze to wol len, nimt jin mei ta de ein fan it boek ta. Der wurdt Kobe dochs noch in glimk bean fan in better libben yn in hou- lik mei jonker Sjoerd, in aide, hast ütlibbe nuvere, man. Ja, Kobe krijt seis de illüzje, dat it libben, dat yn har groeit, troch har in nije opgong fan it slachte Titema bitsjutte kin. It wün- derlike fan dit boek is ek noch dat men wol ris twifelich stiet oer hwat deryn biskreaun is en dat men it doch oannimt sa as de skriuwster it stelt. Mooglik is dit wol de greatste for- tsjinste fan dizze roman. It üntwerp fan ban en omslach bin- ne fan Jan Murk de Vries: tige kunst- sinnich en slute alhiel oan by it we- zentlike fan dizze roman. stiet bitten kiif, dat IJpk fan der Fear (Mefr. L. Post-Beuskens) hjoed de dei wol üs béste romanskriuwster is. Ek dizze nije roman „Ek in minske” is yn syn opset en ütwurking in tige apart boek. It soe tofolle romte freegje dizze drege roman in bisprek to jaen even- redich oan syn deugden en mogelike tokoarten. Wy kinne allinne de Frys- ke lêzers oantrune dit boek to lézen en wer to lézen om it djipminskelike fan syn persoanen en binammen van Kobe, to ündergean. It boek giet per it Fitemalaech, dat in slot biwennet by in doarp deun oan 'e sédyk. Ta dit Titemalaech heart ek Kobe en troch har wurdt üs de bi- neargjende skiednis fan dit slachte klear foar eagen stelt. Kobe, in forwoeksen frommiske, is fan bern óf oan in forskoveling west. Dinsdagmorgen reed een veeauto de luifel van de heer Jansen op het Schaapmarktplein aan. Bjj nadere in formatie bleek dat het een onbedui dend ongelukje was. en de schade in der minne kon worden geschikt. Voorstellen Voorgesteld wordt het bedrag per leerling van het openbaar lager on derwijs voort 1962 vast te stellen op f 62.04, zonder inachtneming van de factor „kosten van instandhouding” op f 51.62 en het presentiegeld voor leden van de stembureaus te verhogen van f 15.tot f 25.per dag. Werkverruiming en sociale zorg De geregistreerde arbeidsreserve (werkloosheid) daalt nog steeds. Ook in deze gemeente. Dit is verblijdend aldus B. en W. maar hierdoor is het onmogelijk werken in DACW-verband uit te voeren. Dit betreft de verbetering weg Hommerts - Oudega - Blauwhuis met als onderdeel Hommerts-Lytshui- zen; wegverbetering Blauwhuis-Wol- sum-Rijksweg 43 en aanleg weg Sneek -IJlst. Voor de laatste zullen Ged. Staten echter aan de minister voorstellen hiervoor een subjectieve verhoging uit het gemeentefonds te verlenen. De grondaankopen leveren evenwel nog moeilijkheden op, zodat nog niet met zekerheid is te zeggen, wanneer een aanvang met dit werk zal worden ge maakt. De subsidie aan de Gem. Instelling voor Sociale Zorg is f 19.000.hoger geraamd van voor 1961. Gisteravond heeft de scheidsrechters vereniging „Sneek en Omstreken” haar veertigjarig bestaan op vrolijke, onge dwongen manier in het Amicitia theater gevierd. Een zaal vol mensen, onder wie tal van genodigden (o.a. verpleegsters uit de instellingen hier ter stede) hebben ge noten van het vlotte programma ën van de prettige vriendschappelijke en spor tieve sfeer, die zo kenmerkend is voor de scheidsrechter. Vriendschap en collegialiteit zullen ongetwijfeld ook in de toekomst de pij lers zijn waarop de vereniging rust. De heer A. Boot heette allen harte lijk welkom en in het bijzonder wethou der H. W. Fylstra, Mr. A. v. d. Werf, voorzitter voormalige F.V.B. het oud-lid de heer J. Miedema, de heer G. Eeden, afgevaardigde van het hoofdbestuur der C.O.V.S. de verschillende scheidsrech- tersgroepen, - er kwam zelfs een uit En schede - en de heer en mevrouw Velle- man. Hy is de oprichter van de vereni ging, zjj de enige draagster van de COVS- speld. Hierna gaf hij het woord aan de voorzitter, de heer J. H. Meyer, die zich bij de woorden van de heer Boot aan sloot en vervolgens de heren F. de Boer en P. Hartkamp op het toneel riep.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1961 | | pagina 1