Gemeentebegroting 1962 sluitend door aanwending gedeelte Zij trouwden thuis van de reserves over vorige jaren JES Kapitale aanwinst voor Fries Scheepvaart Museum Grootzandster Hardrijderij werd Schaats en Waterballet h WY M BRITS ERA DEEL IJLST ItHM Ei i van en :E ineeL ■FFEN >T Stadgenoot bij scheeps ramp om het leven gekomen S” Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Dinsdag 2 januari 1962 117e jaargang no. 1 LA. Ds. J. Jellema overleden ien- er VKIG EN ie 11 o 2453 16. i- Het Sneeker Nieuwsblad is een Toch genoot groot en klein Levensgroot boegbeeld van Engels klipperschip Tegenover aanmerkelijke stijging van inkomsten zeer sterke verhoging van uitgaven en vermindering van andere inkom sten Gedeeltelijke overkapping veemarkt, mede voor sporthal Verbetering walmuren Investeringen voor de eerstkomende jaren geraamd op rond 24 miljoen gulden gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD r.r SNEEKER NIEUWSBLAD 31ad '1 (handels film: Hl Donderdag, de dag voor het huwelijk, :nt d< ends. 23. end. Zuid- n een and. De vlag uit! iHIIIHIIIII en An- 4 jaar 8 uuf wart Versciujnt vlAANDAGS en DON DERDAGS en ie tijdendt ir in x 10 Op- Sta- te 8 >leibst |A ef. 2948 Zaterdag zijn by een botsing tussen een Britse tanker en de Groninger kust vaarder Santa Margherita bij de Zweed se haven Gotenborg twee bemannings- den van de coaster om het leven geko men. Een van hen is de 2e machinist onze 22 jarige stadgenoot Tjeerd v. d. Baan, wiens ouders aan de Pampuska- de wonen. De ander, de 24 jarige stuur man Riekele Heida, kwam van Donker broek. D? botsing vond plaats tijdens een dichte mist met regen en sneeuwbuien, zodat er bijna geen zicht was. Plotse ling doemde de 10.000 ton grote tanker, die voor Zweedse rekening vaart, uit de mist op. De kapitein van de kust vaarder probeerde nog de botsing te voorkomen, wat echter niet gelukte. De tanker boorde zich aan bakboord met de neus in het voorschip van de Santa Margherita, die geladen was met 750 ton cement. Het schip maakte zoveel water, dat de kapitein het aan de grond moest zetten om zinken te voorkomen. Toen dit gebeurd was, gaf hij de bemanning opdracht over boord te springen, omdat hü vreesde dat de coaster zou omslaan, wat ook inderdaad gebeurd is. Helaas is V. d. Baan bij dit springen met een zij ner voeten in de schroef terecht geko men, zodat hü w-aarschünlük door bloed verlies op weg naar het ziekenhuis in Gö tenburg is overleden. De stuurman is verdronken, de andere acht bemannings leden zün door een Zweeds schip gered. vantooi voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (0 5150) o.g.g 4091 De strijd bood soms de vermakelijkste toneeltjes.. Tegenover deze aanmerkelijke stij ging van de inkomsten, die hoopvolle verwachtingen wekte, staat echter ’n zeer sterke verhoging van het uitga- venpeil en een vermindering van an dere inkomsten. Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract idv.) lager. Abonnementsprijs 3,— per halt jaar Franco p. oost 1 3,75 per halt jaar Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De vorige keer moest de wedstrijd op het allerlaatste moment worden afge last omdat de dooi plotseling was in gevallen. En ook deze keer - de 55ste nog wel - was het weer hetzelfde liedje. Maar ondanks deze tegenslag zal de ver eniging „Grootzand” ongetwüfeld veel plezier beleefd hebben aan het enthousi asme van de jeugd. De felheid en de strijdlust van de pa in de ontwerp-begroting zijn de ge volgen van de nieuwe financiële ver houding tussen het rijk en de gemeen ten, die met ingang van 1 januari 1960 in werking is getreden, volledig ver werkt. By de berekeningen, aan de ra mingen ten grondslag liggende, is re kening gehouden met de dienaangaande door de minister van binnenlandse zaken gegeven aan wijzigingen, maai- de uitkomst van deze becijferingen draagt nog steeds een voorlopig en derhalve niet geheel betrouwbaar karakter. Meer en minder Het is een bekend verschijnsel dat de sinds de laatste wereldoorlog sterk geste gen vraag naar antiquiteiten en kunst schatten onder meer een stroom van an tiek uit het daaraan zo rijke Engeland naar Nederland heeft doen ontstaan, van waar het door Nederlandse antiquairs weer naar andere landen pleegt te wor den doorverhandeld. Een Leeuwarder an tiquair heeft aan deze handel een zeer belangrijk aandeel, zodat het ons vaak mogelijk bleek voor het Fries Scheep vaart Museum aankopen te doen eer ook andere musea als gegadigden kwa- m;/i opdagen. Jammer genoeg moesten wij de geboden kansen meer dan eens on benut voorbij laten gaan omdat het Sne- ker Museum in financieel opzicht niet tot de sterkste broeders behoort en een zware dobber heeft, op te tornen tegen zjjn concurrenten! Zo kon een prachtige, uit hout gesne den, grimmige krijgsman, die eenmaal de campagne van een 17de eeuws, Ne derlands oorlogsschip sierde en na derhand in een Engelse collectie be landde, om op de laatste Antiekbeurs te Delft door genoemde Leeuwarder anti- Burgemeester en wethouders onzer gemeente hebben de Gemeente raad dc ontwerp-begroting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1962, alsmede de ontwerp-begrotingen voor de ge meentelijke bedrijven, de keuringsdienst voor vee en vlees, bet bejaar dencentrum „Nij Nazareth” en het leningfonds voor dat jaar ter vast stelling aangeboden. De ontwerp-begroting (algemene dienst) is, evenals die van het vorig jaar, sluitend, maar het evenwicht tussen inkomsten en uitgaven kon al leen worden verkregen door te beschikken over rond f 58.000.uit de uit batige saldi over vorige jaren gevormde reserves. Op de post voor „onvoorziene uitgaven” is een bedrag geraamd van rond f 72.500.d.i. f 3.35 per inwoner. In vorige jaren werd deswege steeds, in overeenstemming met een onder de werking van de thans vervallen regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten uitgevaardigde richtlijn, f 1.50 per inwoner beschikbaar ge steld. Telkens bleek echter weer, dat dit voor onze gemeente zeer zeker te laag was om in de loop van een begrotingsjaar opkomende behoeften te voorzien. Zo is ook op de dienst 1961 op deze post nauwelijks iets beschikbaar. Het geraamde bedrag van f 72.500.moet naar de mening van B. en W. redelijk worden geacht. >DAC> wij de Uit een vergelijking tussen de uit komsten van de nieuwe financiële verhouding in de begroting 1961 en de ontwerp-begroting 1962 blijkt dat in het nieuwe begrotingsjaar op een ho gere inkomst van rond f 446.000.- kan worden gerekend. Op 85-jarige leeftijd is vorige week vrij dag alhier overleden ds J. Jellema, eme- ritus-predikant van de Hervormde Kerk. DS Jellema werd op 3 septefnbfei 1876 in Gauw geboren. Hü studeerde in Gro ningen en werd op 3 maart 1901 beves tigd als predikant te Subaldaburen. Daar na diende hij nog de gemeenten van Los dorp, Wageningen, St. Pancras, Wou- brugge en Welsrüp-Baüum. Op 1 novem ber 1942 ging ds Jellema met emeritaat. Hü vestigde zich in Sneek en trad van 1947-’51 op als mentor van de rechtzin nige evangelisatievereniging te Bozum. De teraardebestelling heeft hedenmid dag plaats gehad op de begraafplaats in Jutrüp. Jammer, erg jammer, dat het weer, nu de Elfstedentocht voor de deur stond, zo plotseling is omgeslagen. Ook sneu voor de organisatoren en jeugdige deel neemsters en deelnemers van de tradi tionele Grootzandster Hardrijderij. Dat het festijn, ondanks het vele water toch nog geslaagd mag worden genoemd, is vooral te danken aan het opwekkende optimisme van de jeugd. e hoe werd de bruid nl. plotseling ziek en zo danig, dat de dokter het niet verant woord achtte haar naar het stadhuis te laten gaan. Doordat de bruidegom van beroep matroos is en 3 januari al weer met de „Zeven Provinciën” moet ver trekken, werd van de mogelijkheid om buiten het stadhuis te trouwen gebruik gemaakt en behoefde het huwelük niet te worden uitgesteld. In een feestelijk met slingers versierde huiskamer in de 4e Frittemahovenstraat 1 en gezeten aan mét wit pap*fr bedekte tafels volgden de aanwezigen de plechtigheid, die een uur later dan oorspronkelijk de bedoe ling was begon, omdat verschillende gas ten die uit alle delen van het noorden kwamen, door de gladheid van de wegen niet op tijd aanwezig konden zijn, In zün toespraak hoopte de ambtenaar van de burgelüke stand, de heer H. Drost, die het paar in de echt verbond, dat deze eerste tegenslag een reden zou zün alle verdere moeilükheden in hun leven gezamenlük het hoofd te bieden. Wü denken dat deze sobere maar indruk wekkende plechtigheid de heer Drost en zün assistente, mej. J. v. d. Leü, nog lang zal heugen als „dat büzondere ge val” en dat de heer en mevr. Helder ongetwüfeld nog dikwüls zullen terugden ken aan de dag dat zü „thuis” trouwden! kervaart. De kosten hiervan worden geraamd op respectievelijk f 170.000.- en f 150.000.-. De aansluiting tussen de brug over de Franekervaart en de Bolswarderweg zal dan nog een bedrag vergen van rond f 200.000.-. Voorts zal een spoorwegovergang, ter verbinding van de Goeman Borgesiuslaan en de Worp Tjaardastraat, moeten worden gemaakt, waarvan de kosten, welke ge heel voor rekening van de gemeente komen, voorlopig worden begroot op f 200.000.-. Tunnel Bloemstraat. Indien deze door middel van zgn. halve bomen te beveiligen overweg is tot stand geko men, eisen de Nederlandse Spoorwegen de opheffing van de bewaakte overweg bij de Bloemstraat. Op deze plaats zal dan een tunnel voor voetgangers en fietsers moeten worden gemaakt. De kosten hiervan worden globaal begroot op f 500.000.waarbij dan nog komen de uitgaven voor de nodige wegaan- sluitingen c.a. ad rond f 75.000. De bij een toeneming van de ver keersintensiteit noodzakelijke verbre ding van de Berkenlaan, Goeman Bor gesiuslaan en Worp Tjaardastraat zal als onderdeel van de geschetste verbin ding een uitgaaf vragen van f 260.000.-. Nieuwe weg Sneek-IJIst. Tot de ver- keerssector behoren ook enkele voor zieningen verband houdende met de aanleg van de nieuwe weg-Sneek-IJIst. Deze werken, bestaande uit de aan leg van een autobusstation en een aan sluiting van de Almastraat aan de nieuwe weg, zullen volgens een opge maakt plan een kapitaalsuitgaaf vra gen van rond f 410.000. (Vervolg op pag. 2) Het gebeurt niet alle dagen dat de ambtenaar van de burgerlyke stand naar het huis van de bruid gaat om daar het huwelijk te voltrekken. Slechts in bizondere gevallen en om „gewichti ge” redenen is dit volgens de wet toege staan, in het bijzün van zes getuigen. Die gewichtige redenen waren vrijdagmiddag aanwezig toen mej. A. Bruggenkamp en de heer T. Helder elkaar het „ja-woord” wilden geven. Uitslag De totale uitslag van de hardrüderü, groep a en b, luidt: Groep a 8 en 9 jarigen (morgenwedstryd) 1. Nienke Aukema en Johan Miedema (schaatsen); 2. Appie Kroon en Gerda Silvius; 3. Marten Bosma en Edith ten Bloemendaal; 4. Lucas Slob en Ellie I Vlas; 5. Oscar Brenninkmeyer sje Poiesz; 6. Rennie Meyer en Tiene- :<e Bosma. Groep b 10, 11 en 12 jarigen (middag- vedstrüd) Willem Beetstra en Marja Woudstra ren, die soms meer liepen, vooral ’s mor gens, dan reden en elkaar aan een sjaal door de finish „sleurden” deden de koude voeten vergeten en zorgden voor lachsalvo’s. En als de rüders en rjid- sters al wat verkleumd waren hielp de beker chocolademelk, die ze allen kregen aangeboden, uitstekend. De finale van de eerste groep - 23 paren van 8 en 9 jaar - die ’s morgens gereden werd, bracht de nodige span ning. Tenslotte bleven er drie paartjes over die ieder twee ritten moesten rü- den en zodoende een zo groot mogeiük aantal punten verzamelen. Voor iedere gewonnen rit kregen ze twee punten. Marten Bosma en Edith ten Bloemen daal konden het niet bolwerken tegen Appie Kroon en Gerda Silvius, terwijl zü eveneens verloren van Nienke Auke ma en Johan Miedema. De rit tussen Nienke - Johan en Appie - Gerda om de eerste en tweede prüs bracht spanning. Ze waren aan elkaar gewaagd, maar toch kwamen Nienke en Johan duidelük als de winnaars uit de bus. Zo zijn de personeelskosten, vergele ken bij het vorig jaar, met f 136.700. toegenomen. De uit de investerin gen voortvloeiende financieringslasten (rente en afschrijving) stegen met rond f 25.000.en de rente van reserves en kapitalen, aan de gewone dienst te goe de komende, is f 10.300.lager ge raamd, dan in de begroting voor 1961. Bij de berekening van deze verschil len zijn de kostenstijgingen voor de politie en het onderwijs buiten be schouwing gelaten. Deze onderdelen, waarvoor doeluitkeringen uit ’s rijks kas worden ontvangen, zijn afzon derlijk in ogenschouw genomen. Aan subsidies uit de gemeentekas voor verschillende doeleinden is, ex clusief de subsidie aan de gemeentelij ke instelling voor sociale zorg, rond f 14.000.meer uitgetrokken. Het on derdeel politie van hoofdstuk III geeft een tekort aan, dat f 13.700.hoger is dan het vorig jaar. B. en W. hopen dat de voorgenomen verhoging van de rijksbijdragen in de politiekosten het geraamde tekort zal kunnen opvangen. Met het aanbrengen van een deklaag van koudasfaltbeton op de Oppenhui- zerweg (voor zover deel uitmakende van de traverse rijksweg no. 43) zal naar raming f 25.000.gemoeid zijn. De uitgaven ten behoeve van het glo, vglo, ulo en blo vragen rond f 42.000.- meer en die, verbonden aan de ver pleging van krankzinnigen f 48.000. meer. Het subsidie aan de gemeentelij ke instelling voor sociale zorg moest f 34.000.hoger worden geraamd dan voor 1961. Verder is op de post voor onvoorziene uitgaven rond f 41.000. meer uitgetrokken. Ondanks de niet onbetekende inkom stenstijging door de werking der Fi- nanciele-Verhoudingswet 1960, welke in de jaren 1963 en 1964 nog iets gun stiger zal zijn door de verdere vermin dering van de zgn. limietkorting, zal ’n zeer belangrijk deel van deze meerde re inkomsten nodig zijn voor het op vangen van een normaal begrotingsac- cres binnen het kader van het bestaan de voorzieningspeil. Deze omstandigheid, gevoegd bij het feit dat het begrotingsevenwicht ten slotte slechts kon worden verkregen door over een deel van de reserves te beschikken, is te meer zorgwekkend omdat de gemeente op verschillend ge bied voor nieuwe of hogere uitgaven zal komen te staan, wil zij dit verzor- gingspeil enigszins aanpassen aan de gewijzigde en zich nog steeds verande rende omstandigheden. B. en W. wezen er al het vorig jaar op, dat reeds de normale ontwikkeling investeringen eist op allerlei terrein, terwijl daarnaast de verbetering van de zgn. infrastructuur, mede met het oog op de industriële ontwikkeling in onze stad, een stimulerende invloed op de te treffen voorzieningen uitoe fent, zowel wat het tempo als de om vang betreft. Velerlei aspecten en pro blemen, verband houdende met een voortschrijdende ontwikkeling van on ze gemeente zullen in de nabije toe komst bijzondere aandacht vragen van het gemeentebestuur. quair als een züner fraaiste verwervin- gen te worden getoond, niet in Fries land blüven doch worden gegund aan het Nederlands Historisch Scheepvaart Museum te Amsterdam. Sneek moest zich derhalve troosten met de beide hakkeborden, in het jaar 1955 reeds uit Engeland naar Nederland terugge kocht maar van oorsprong uit Sneek en Workum afkomstig. Men heeft in Engeland steeds meer oog voor antieke scheepsonderdelen of ornamenten gehad dan in Nederland, met het gevolg dat al meer dan ander halve eeuw geleden de prachtigste stuk ken en modellen in ons land voor vetiai belachelijk lage prijzen werden opge kocht om over de Noordzee te worden gevoerd. Een bezoek aan het Scheep vaart Museum te Greenwich vervult iedere recht geaarde Nederlander dan- ook met schaamte! Daarnaast bestonden in Engeland ook vele kleinere collecties op scheepvaart gebied, deels van particuliere aard. Het zijn deze laatste verzamelingen weixe door hun opheffing de voorwerpen leve ren waapom thans in Nederland zo ge- ’s Middags ’s Middags kwamen de 10, 11 en 12 ja rigen aan de start. De belangstelling was overweldigend, 73 paren moesten elkaar bekampen. Na de vierde omloop werd er tussen de vijf overgebleven paren een halve competitie gereden. Er werd fel gestreden en „gezwommen” en vooral de laatste ritten waren spannend. De be slissingen over winst en verlies waien zo nu en dan moeilük, waarbü ook het publiek zeer meelevend was. De laatste rit om de eerste en tweede prüs tussen Willem Beetstra en Marja Woudstra en Willem Jillïngs en Janneke Speelman, zorgde nog voor een spannend ogenblik toen Marja op het allerlaatste moment viel, maar de rit toch nog door hen ge wonnen werd. Dat Willem Beetstra tevreden was over zün partner bleek wel uit het goedkeurende schouder klopje. Na afloop stroomde de jeugd spontaan de baan op om het winnende paar te feliciteren. vochten wordt. Dezer dagen kwam in Leeuwarden wederom zulk een bestanddeel aan, dat een levensgroot boegbeeld van een Engels klipperschip omvatte, twee fraai besneden kniestukken of conso les van een achterspiegel en de rük gebeeldhouwde verschansing van een scheepscampagne. De laatste twee groepen dateerden ogenschünlük uit het begin van de 18e eeuw terwül het boegbeeld, dat een getulbande Moor voorstelde, eenmaal de scheg had ver sierd van het klipperschip „WYLO”, in de vüftiger jaren van de 19e eeuw in de Theemsmonding aan de grond ge lopen en uit elkaar geslagen. De prüzen lagen op zulk een hoog ni veau dat aankoop van de gehele party door het Fries Scheepvaart Museum uit gesloten mocht heten. Misschien dat aan koop van het boegbeeld - zeer fraai van uitvoering en in onberispelüke staat - zou gelukken mits de daarvoor vereiste som gelds op bizondere wü’ze by’een ge bracht kon worden. Haast was geboden want de Leeuwarder antiquair kon het Fries Scheepvaart Museum slechts een dag of tien „zicht” geven. Koortsach’ig werden er de nodige pogingen aange wend en de Fa Lankhorst Touwfabrieken had zich in beginsel reeds bereid ver klaard zo nodig in de bres te springen, toen ons uit Amsterdam het telefoniscne bericht bereikte, dat het Prins Bernhard Fonds het Fries Scheepvaart Museum een renteloos voorschot kon verlenen ten bedrage van de koopprüs, met het uit zicht op omzetting in ’n evengroot subsi die! De tijding kwam juist vroeg genoeg om ’t Zuiderzeemuseum te Enkhuizèn voor te kunnen zün, dat anders ’t beeld had willen kopen doch zich ter wille van Sneek terug trok. De vlag mag nu wel uit, want zelden hebben wij zulk een prachtig schegbeeld gezien dat weldra in het Fries Scheep vaart Museum zal zün te bewonderen. Grote erkenteiükheid past ons intussen het Prins Bernhard Fonds niet min der evenwel ook de Fa. Lankhorst, wel ke de reddingsboot als het ware al ge streken had toen de sleepboot het be narde museumschip kwam büstaan'. Zü stelde ’t museum bovendien een belang- rijk bedrag in het vooruitzicht voor het geval zich dergelyke moeilükheden mochten herhalen. Het is spü'tig dat de andere stukken niet voor Friesland behouden zullen kun nen worden en hoogst waarschünlü'k wel naar Amsterdam of Rotterdam verhuizen maar het zou aan de andere kant wel hoogst ondankbaar zün de vreugde over het wèl veroverde daardoor te laten tem peren. Wel nimmer heeft het Fries Scheepvaart Museum zulk een schitte rende reeks aanwinsten mogen boeken als in het jaar 1961. H.H. (horloges)2. Willem Jillïngs en Jantre- ke Speelman (schaatsen); 3. Willem Boersma en Roelian Schuringa; Rem- mert Makken en Froukje Bron; 5. jan Veltman en Pietje Bergsma; 6. Jan de Boer en Tineke v. d. Meer; 7. Teake v. d. Zee en Tjammie Dantuma; 8. Henk ten Bloemendaal en Betty Bosma; 9. Klaas de Vos en Anneke Jaasma; 10. Tiemen Nooitgedagt en Jitske Bergstia. In deze groep is vanwege de weers- en üstoestand om de zesde t.e.m. de tien de plaats niet gereden. De volgorde werd door loting bepaald. Investeringen B. en W. noemen in dit verband een aantal investeringen die in de eerst volgende jaren zullen moeten worden gedaan. Stadsuitbreidingen. Ten behoeve van de stadsuitbreidingen zal in de eerstko mende vijf jaar volgens een globale raming rond f 6.000.000.nodig zijn. Deze raming is afgestemd op de te ver wachten woningbouw, waarbij het aan tal in 1961 gereed gekomen woningen tot maatstaf is genomen terwijl voorts rekening is gehouden met de verschil lende categoriën woningen en een evenwichtige uitvoering van het uit breidingsplan. Centraal rioleringsstelsel. Nauw ver band met de uitbreiding van de stad houdt de aanleg van een centraal rio leringsstelsel. Hoewel de verontreini ging van de openbare wateren in en om Sneek nog niet verontrustend is, moet er toch reKening mee worden ge houden, dat het treffen van vrij kost bare voorzieningen te dezer zake on vermijdelijk is. Nodig zal zijn de aan leg van een diepriool, waarop de ver schillende rioleringen zullen moeten lozen en dat zal uitmonden bij een be- malings- en zuiveringsinstallatie, bui ten de toekomstige bebouwde kom der gemeente gelegen. De met de aanleg, in een aantal fasen, van dit riolerings stelsel gepaard gaande investering be loopt volgens de thans ten dienste- staande gegevens rond f 4.800.000. Sanering oude stadsgedeelten. Ook de sanering van oude stadsgedeelten vraagt nog steeds de nodige aandacht en financiële offers. De sanering van de Steenklipstraten zal verder moeten worden voltooid, terwijl ook naar uit voering van het saneringsplan voor de Zomerrakbuurten moet worden ge streefd. Met de verwezenlijking van deze beide plannen zal een bedrag van f 300.000.gemoeid zijn. Daarnaast zal de gemeente zich voor sanering van andere stadsdelen nog belangrijke fi nanciële offers moeten getroosten. Industrieterreinen. Het gereed ma ken van nieuwe industrieterreinen zal in de eerstvolgende jaren een investe ring vragen die voorlopig wordt ge raamd op f 2.500.000. Walmuren. Ook de vele walmuren vragen aanhoudend zorg. Vervanging van de daarvoor het meest in aanmer king komende walmuren, zal een uit gaaf van rond f 470.000.vorderen. Voor de verbetering van de wallen langs het Groot- en Kleinzand, van die langs bepaalde delen van de stads gracht en van het destijds nog niet ver beterde gedeelte van de Woudvaarts- kade, liggen plannen gereed. Boven dien zal binnen afzienbare tijd zeer ze ker ook aan de verbetering van de wal langs de Geeuwkade, die in een slechte staat verkeert, niet kunnen worden ontgaan. Maar naar de mening van B. en W. behoort de verbetering van een deel van de walmuren langs het Kleinzand, op f 100.000.geraamd, wel tot de meest urgente werken. Vervanging bruggen. Ook vervanging van de bestaande bruggen, die niet meer aan de eisen van het hedendaagse verkeer voldoen en ’t maken van enke le nieuwe oeververbindingen vragen aanzienlijke investeringen. Met ’t aan brengen van een nieuwe Hospitaler- brug, die op een lager niveau zal wor den gelegd, zal rond f 200.000.zijn gemoeid, terwijl voor de vervanging van de Laatste Stuiversbrug (Ook ’n vaste verbinding) een bedrag van naar raming f 230.000.benodigd zal zijn. Een nieuwe beweegbare brug over de Woudvaart ter vervanging van de be staande, zal een kapitaalsuitgaaf van rond f 550.000.vergen en een nieu we, eveneens beweegbare, Lemmer- brug zal waarschijnlijk rond f 800.000.- kosten. Met het vervangen van de Ko- ninginnebrug zal ongeveer f 275.000.- I gemoeid zijn. In totaal zal derhalve al- leen reeds voor deze bestaande brug gen op een investering van rond f 2.000.000.- moeten worden gerekend. Nieuwe bruggen. Als onderdeel van de te maken verbindingsweg van de Leeuwarderweg naar de Bolswarder weg zullen twee vaste bruggen tot stand moeten komen, over de Zwette tussen de Berkenlaan en de Goeman Borgesiuslaan en een over de Frane- JWC S -3 n- o- Jc e n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1