Ernstige spoorwegramp bij Harmelen Noordelijke scheepvaart een probleem en een zorgenkind Jubileum damtournooi te Woudsend fel, maar sportief „Jeugd en Muziek” kreeg een eigen regionaal orkest Oprichtingsconcert in Hoogeveen Startavond „10 x 10 actie” IJLST van Meer dan 80 doden en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 117e jaargang no. 3 Maandag 8 januari 1962 Douwe de Jong (Leeuwarden winnaar in de hoofdklas Filmavond N.R.V. Wymbritseradeel in 1961 36 inwoners achteruit Ijlst 37 inwoners meer in 1961 Het loopt goed met de doorlichting Gevonden voorwerpen Scharnegoutum e.o. Hypotheekbank voor schippers gewenst AOW en AWW uitkeringen hoger i Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bevolking Sneek steeg met 416 personen Vakbondslid bij zijn afscheid gehuldigd Toneelavond N.C.L.B. Scharnegoutum SNEEKER NIEUWSBLAD (handels Voorstellen e.d. Onderwijs Jaarverslagen. alhier i van het programma werd geopend door Het programma Het instrumentale- en vocale gedeelte Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS nog mede, dat afd. Sneék met van de nieuwe 5 oor de Landdag 1961 van de Noor delijke en Oostelijke afdelingen van JM, die op 8 april van het vorige jaar in Groningen werd gehouden, was een or kest in het leven geroepen, dat op Jie bewuste Landdag zou laten horen, wat JM-ledcn uit verschillende afdelingen met elkaar presteren. Er was toen nog geen sprake van een vast orkest. Maar het beviel de jongelui zo goed, dat sa- men-spelen, dat ze eigenlijk nog wel eeu hele t(jd door zouden willen gaan. Daar om reès by de heren' Sevenhuysen, de dirigent, en De Geele, voorzitter van de Regionale Contact-Commissie, het plan, het orkest vaker bij elkaar te laten ko en, welk plan door de leden zelf met grote instemming werd begroet.... Het plan werd uitgewerkt, er werden bespre kingen gevoerd met alle mogelijke in stanties en na veel voorbereiding is dan vrydag 5 januari 1962 jl. het orkest offi cieel opgericht. De Noordelijke vaart is een probleem. Een zorgenkind, dat steeds meer aan dacht vraagt. De herfstcampagne bie- tenvervoer dreigt ook al geheel te ver dwijnen door de auto. Ook internatio naal komen er steeds meer problemen. Het is daarom hoog tijd, dat de schip perij een hechte eenheid vormt. De schipper moet niet meer alleen d >or ’t leven gaan. Die last wordt hem te zwaar. Bij Harmelen halverwege Utrecht en Woerden, heeft zich hedenmor gen om 9 uur 19 een spoorweg ramp voorgedaan, waarbij meer dan tachtig passagiers het leven hebben verloren en zeer velen met min of meer ernstige verwondin gen in de ziekenhuizen te Utrecht zyn opgenomen. Het loopt goed met het bevolkingson derzoek op t.b.c. en de doorlichting gaat snel. Hedenmorgen liep het echter even mis wat de organisatie betreft. Door diverse oorzaken vervoegden vele opgeroepenen zich nl. al vóór 11 uur aan het Gerechts gebouw, hoewel het onderzoek pas 11 uur een aanvang nam. Willen zy, die opgeroepen zijn op maan dag 15 januari er daarom om denken dat ook dan pas om 11 wordt begonnen? Mocht men op het aangegeven tijdstip niet kunnen komen dan dient men dat even van tevoren kenbaar te maken. Dus niet op eigen houtje een andere tijd vast stellen! Met het huisbezoek aan hen, die niet zijn opgekomen is ook reeds een aanvang gemaakt. Onder auspiciën van de SJA s - hield .het „Aktie-comité 10 x 10” zater-1 Klaas Tjjmstra (piano) en Bob Pruiksma dagavond in de aula van het Chr. Ly-1 (altsaxofoon). Vervolgens declameerde ceum aan de Hemdijk de eerste jeugd- avond ten bate van de jeugd anti-honger aktie. Hoewel niet alle plaatsen in de aula bezet waren, was de opkomst niet onbevredigend. Tabakspijp en VW wieldop, Julius Hul stra, Speers; blauwe hoge gym. schoen en een kleine zwarte langharige hond, Gr. de Jager, Offingawier 7; beige ge breide wanten, S. de Boer PTT, Schar negoutum; grijze gebreide handschoenen, Grunstra smid, Scharnegoutum; witte muts, T. Bootsma slagerij, Scharnegou tum; groene gebreide want, Betty Ade- ma, Scharnegoutum 287, tuinhekje, Rijks politie. kantoor vooi admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon. 3005 (0 5150) o.g.g 4091. Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract idv.) lager. Abonnementsprijs 1 3,— per half jaar Franco p. oost i 3,75 per half jaar Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Het Gemeentebestuur van Hoogeveen is erg in het orkest geïnteresseerd en heeft dan ook alle mogelijke steun toegezegd, met het gevolg, dat het Regionaal Jeugd orkest Hoogeveen als standplaats zal hebben. De officiële oprichting geschiedde in het gemeentehuis van Hoogeveen, waar het woord werd gevoerd door de burge meester drs. J. Bakker, wiens echtgenote tot presidente van het orkest is gekozen, en door de heer P. C. de Geele, voor zitter der R.C.C. en van de afdeling Hoogeveen. Daarna kwam het orkest onder leidmg van zijn dirigent Ru Sevenhuysen aan bod. Eerst werd de Peambule van J. F. Telemann ten gehore gebracht, daarna de Sinfonietta van Herman Strategier en tot besluit de miniatuursymfonie van Jurriaan Andriessen. Als toegift werd nog gespeeld het „Hjfwerk” van het or kest, de Serenade van Francois Steen huis. Als dank voor de grote medewerking die Jeugd en Muziek van het Hoogeveen- se gemeentebestuur heeft ontvangen, bood de heer de Geele burgemeester De heer Visser bracht ook nog het financieel verslag uit over 1961. Koevel verleden jaar de functie van secretaris penningmeester werd gesplitst, kon de nieuwbenoemde penningmeester de heer S. Zwaan te Staveren zyn werkzaamne- den nl. nog niet aanvangen maar zal dit na deze vergadering gebeuren. Met inbegrip van het batig saldo over 1960, groot ƒ446.29, bedroegen de ontvangsten 986.69. De uitgaven waren 743.41, zo dat de rekening een batig saldo van ƒ243.28 aanwees. Het saldo van de voor malige afd. Staveren bedroeg 313.08, zo dat er aan het eind van het jaar totaal 556.36 in kas was. Nadat bij de bestuursverkiezing de af tredende heren H. de Boer en W. Tiche laar waren herkozen, en een ogenblik pauze was gehouden voor het innen van de contributies, kwamen de voorstellen klachten en wensen aan de orde. Het verzoek van de Vereniging van Sluis- en brugwachters te Meppel ad- haesie te betuigen aan haar adres oe- treffende algehele sluiting van bruggen en sluizen op zondag werd voor kennis geving aangenomen. Totale sluiting Ijjkt het bestuur ónmogelijk, ook in ver band met de recreatie en daar was de vergadering het vrijwel unaniem mee eens. Over het plan de contributie te verho gen van ƒ5.- tot 7.50 per jaar, welk voorstel op de eerstvolgende algemene vergadering aan de orde zal komen, wa ren de meningen verdeeld. De penningmeester van het hoofdbe stuur de heer C. H. v. d. Ley, als gast aanwezig, toonde de noodzaak van de verhoging aan. Het ledental is sterk ge groeid en de werkzaamheden zijn sterk toegenomen, waardoor aanstelling van De leerplicht voor schipperskinderen, zoals door de Bonden gevraagd, is er niet gekomen, maar heeft wel behoor lijk in de belangstelling gestaan. Ook buiten schipperskringen. Zal 1962 hem brengen? Wy weten het niet, maar in sommige kringen is men behoorlijk op timistisch. Spr. wees echter op de con sequenties. Volledige leerplicht omvat acht schooljaren, zodat de kinderen dus acht jaar van boord moeten. Ook zal de invoering organisatorisch veel moei lijkheden meebrengen. Sommigen ver wachten daarom dat het tot een ge deeltelijke leerplicht van 4-5 jaar, later uitgebreid tot zes jaar zal komen. Maar in ieder geval komt er een verbetering uit de bus naar spr. verwacht. Tenslotte deelde hij door de fusie van de Staveren het ledental afdeling 102 bedraagt. In verband met de stijging van het indexcijfer met circa 3% worden de uitkeringsbedragen ingevolge de AOW cn AWW met ingang van 1 december 1961 verhoogd. De nieuwe pensioenbe- dragen krachtens de AOW worden met ingang van genoemde datum: voor on- gehuwden f 1182.- en voor gehuwden f 1872.-. Deze bedragen zijn thans resp. f 1134.- en f 1794.-. De nieuwe uitke ringen ingevolge de AWW worden per 1 december 1961: voor weduwen zon der kinderen, als ook de lijdelijke we- duwe-uitkering f 1578.- (nu f 1512.-); voor weduwen met kinderen f 2292.- (nu f 2196); voor wezen jonger dan tien jaar f 510 (nu f 486); voor wezen van tien tot zestien jaar f 768.- (nu f 73?.-) en voor wezen van zestien tot 27 jaar f 1002.- nu f 960.-). s s s s s 5 s hieruit te halen. Ook de machinisten, beiden uit Rotterdam, werden gedood. Uit de gehele omgeving stroomde medische- en andere hulp toe en alle machinefabrieken en smederijen in de omtrek werd gevraagd gas voor de snijbranders beschikbaar te stellen. De eerste berichten spraken nog van 30-40 doden, maar later werd al be kend gemaakt, dat dit aantal stellig tot boven de tachtig zal stijgen. Het is tot nu toe de ergste treinramp in de geschiedenis der Nederlandse Spoorwegen. Op 1 januari 1961 bestond de bevol king van Wymbritseradeel uit: 5795 mannen en 5477 vrouwen, totaal: 11272 inwoners. Vermeerdering door geboorte: 127 m. en 124 vr; totaal 251 personen. Door vestiging: 176 m. en 219 vr; totaal 395 personen. Vermindering door overlijden: 56 m. en 37 vr.; totaal 93 personen; door vertrek: 271 m. en 318 vr; totaal 589 personen. Op 1 januari 1962 bestond de bevol king uit: 5771 mannen en 5465 vrou wen, totaal: 11236 inwoners. Totale vermindering: 36 personen. Aantal voltrokken huwelijken: 93. Aantal ingeschreven echtscheidin gen: 1. De getrokken trein Leeuwarden-Rot- ‘erdam, die om 6 uur 23 uit Leeuwar- len was vertrokken, reed door tot nu toe onbekende oorzaak met een vaart van plm. honderd kilometer het trein stel Rotterdam-Amsterdam, dat van wege de wissels een snelheid van 60 km had, in de flank aan. De gevol gen waren verschrikkelijk. Van de Leeuwarder trein ontspoorden zes wa gons en van de andere drie en al deze wagons schoven in, op- en over elkaar. Van de ongeveer zeshonderd passagiers die beide treinen vervoerden werden velen direkt gedood, tal van anderen zwaar of minder ernstig gewond. Le venden en doden zaten tussen de brok stukken bekneld en er moesten snij branders aan te pas komen om hen mej. W. Bosma van Njjland enige gedich ten. Het was jammer dat enkele jongelui ttfdens haar optreden wat luidruchtig wa ren, waardoor veel verloren ging. Vervolgens kwamen nog een viertal jeugdige Snekers onder de naam „The Rocky Stars” op de Bühne. Met het spe len van enkele moderne hits” verover den zij de zaal. Door de Gejef. Toneelgroep „Decor” werd het toneelstuk „Het vrouwtje van Stavoren” opgevoerd. Qua spel en aan kleding hebben spelers en speelsters met dit stuk veel succes geboekt. Vooral het spel van Rommy Meier, die de rol van Richberta, het vrouwtje van Stavoren, vertolkte, viel op. De regie was in han den van de heer S. Boekhout, terwijl D. Hamersma het kapwerk verzorgde. Na de pauze traden „The Rocky Stars” nog een keer op, waarna het programma besloten werd met het derde bedrijf van het toneelstuk. In het kader van deze aktie worden binnenkort nog twee avonden gehouden, waarvan de eerste een balavond zal zijn in „Ons Gebouw” en de tweede een ca- baretavond in Amicitia. De voorzitter ste zet in de partij tussen” onze stad- van de Sneker Jeugd Aktie, de heer De genoot H. de Boer (1.) en de heer Graaff sprak een slotwoord. 1 Schotanus te Sloten. een bezoldigde kracht en het inrichten van een bureau noodzakelijk werd. De heer Visser verdedigde het voorstel ook met klem. Aan klachten over moeilijkheden tijdens de vaart ontbrak het ook niet. Wat Sneek en omgeving betreft, werd geklaagd over de lange sluitingstijd van de bruggen in Sneek, IJlst, Woudsend en Osingahuizen. Deze bezwaren, welke zich voornamelijk richten op de morgenslai- ting van 5.15 tot 6 uur en de avondslui- ting van 8.15-9 uur zullen ter kennis van de betrokken gemeentebesturen worden gebracht. Gevraagd zal worden halver wege een korte tijd gelegenheid te ge ven aan de schepen om hun eindbestem ming te bereiken. De remmingslichten by de bruggen in Sneek zijn ook niet in orde. Inplaats van twee rode lichten boven elkaar is er bij de Oppenhuizerbrug in de rijksweg maar één en bij de Lemmerbrug ont breken ze helemaal. Dat bij Wolsumerketting hij sluiting van de bomen beide lichten op groen springen en bjj de bruggen over het Star- kenborgkanaal naar Groningen aan bei de kanten tegelijk groen licht wordt ont stoken, zal eveneens ter kennis van de betrokken instanties worden gebracht Verder werd aangedrongen op verwij dering van de pijlers der oude Jelte- slootbrug, een betere meergelegenheid voor de sluis in de polder te Lemmer en een scherpere controle op de maxi- mum-vaarsnelheid. Al deze suggesties zullen worden door gegeven, maar de meergelegenheid in de sluis te Lemmer heeft reeds de vol le aandacht van het hoofdbestuur zoals de secretaris mededeelde. Hypotheekbank voor schippers. De secretaris vroeg tenslotte de aan wezigen wat zij dachten van een hypo theekbank voor schippers. Op die wijze zouden bijv, mensen met kleine schepen gemakkeljjker aan grotere geholpen kun nen worden dan via de gewone banken. Verschillende aanwezigen betuigden hun instemming met dit idee, en besloten werd het aan het hoofdbestuur voor te leggen teneinde het z.m. op de agenda voor de volgende algemene vergadering te plaatsen. Het jaarverslag van de secretaris ge tuigde van veel aktiviteit van de afde ling en behandelde uitvoerig de proble men voor de schjpperjj. Voor de kleinere schepen is geen omplooi meer. Vereist zjjn schepen van minstens 3-400 ton en voldoende uitgerust. Groepsprijzen Voorts werden de volgende groeps prijzen behaald: In de eerste klasse door H. Postma, IJ. Kroes en K. Nij- dam (allen Sneek), in de tweede klasse door K. Noordstra (OB Zijl), P. v. d. Feer (Sondel), A. Folkertsma (Wor- kum) en J. Faber (Woudsend); in de derde klasse door E. Gerlofsma (OB Zijl), J. Heeringa (IJlst), P. v. Manen (Sneek), H. Jongsma (Sneek) en S. v. d. Werf (Sneek). In de jeugdklasse door J. Stobbe (Hemelum). J. Oudega (Offingawier M. Faber (Woudsend), P. Schilstra (Hommerts), H. Poepjes (Woudsend). P. Nauta (Woudsend) en S. Knobbe (Offingawier). Het wil ons voorkomen, dat de ver- enigingsprijs, aangeboden door de O. L. Brandwaarborgmaatschappij te Wouds end voor een jaar naar O. B. Zijl zal gaan. De leiding van de wedstrijd was bij de heren Atsma en Reekers in zeer goede handen en de jubilerende ver eniging heeft met dit toernooi veel eer ingelegd, aangezien het fel, doch spor tief en zonder enige wanklank is ver lopen. Burgemeester J. van Hout doet de eer- Het aantal inwoners van Sneek be droeg op 1 januari 1961 21066 (10204 mannen en 10862 vrouwen). Het ver meerderde door geboorte met 487 (238 m. en 249 vr) maar verminderde door overlijden met 193 (106 m. en 87 vr.); geboorteoverschot 294 (132 m. en 162 vr. Vermeerdering door vestiging 1416 (660 m. en 756 vr.), vermindering door vertrek 1294 (583 m. en 711 vr.); ves tigingsoverschot 122 77 m. en 45 vr.). Totale vermeerdering 416 (209 m. en 207 vr.), zodat het aantal inwoners op 1 januari 1962 bedroeg 21482 (10413 m. en 11069 vr.). De Nederlandse Reis Vereniging komt met een kleurenfilm over Marokko en Algiers. Deze film is opgenomen door de bekende Reinier Muller, vervaardiger van de in 1956 opgenomen en bekroonde toeristische film, die een beeld geeft van de bewoners in hun bonte verschei denheid. Tevens wordt een bezoek ge bracht aan verschillende steden, zowel in Ter gelegenheid van haar dertig-jarig bestaan hield de damclub „Eensgezind heid” te Woudsend een groot jubileum- toemooi, waarvoor niet minder dan 120 deelnemers hadden ingeschreven. Namens het gemeentebestuur van Wymbritseradeel complimenteerde bur gemeester J. van Hout in hartelijkc be woordingen de jubilerende vereniging met dit heuglijk feit, er tevens zijn grote voldoening over uitsprekend dat de deelnemers van heinde en ver (o.a. uit Rotterdam, Heemstede en de NO- polder) gekomen waren, om aan dit jubileum-toernooi luister bij te zetten. Zijn waardering ging tevens uit naar voorzitter G. van Brug voor diens aan hankelijkheid en trouw, aan „Eensge zindheid” bewezen, getuige het feit, dat hij sinds de oprichting onafgebroken zijn functie heeft bekleed. De burge meester liet zijn felicitaties vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Dat ook de jubilerende vereniging met voorzitter Van Brug zeer ingenomen is, bleek uit de woorden van de heer S. Reekers, die hem een fraaie verzil verde fruitschaal met inscriptie aan bood. Namens het district Friesland van de KNDB bracht de heer H. de Boer van Sneek de gelukwensen over. Door het plaatsen van een eerste zet aan een der hoofdborden door de bur gemeester namen de wedstrijden hier na te ongeveer half elf een aanvang. De wedstrijden Voor de strijd in de hoofdklasse ging de meeste belangstelling uit naar de partij tussen P. Bergsma (Roordahui- zum) en Ph. J. Ham (Rotterdam). Aan dit bord viel tevens de eerste beslis sing, toen Bergsma via een niet al te diepe damslag de winst en daarmede de uitgeloofde fraaie lauwertak voor de eerste winstpartij in deze klas voor zich opeiste. Het aantal inwoners van IJlst, dat op 1 januari 1961 1530 bedroeg, (774 m. en 756 vr.) vermeerderde dat jaar met 37 (25 m. en 12 vr.) en bedroeg op 1 januari 1962 dus 1567, zijnde 799 m. en 768 vr. Er werden nl. 39 kinderen geboren (20 jongens en 19 meisjes) en er vestig den zich 96 personen (49 m. en 47 vr.). Overleden 12 personen )6 m. en 6 vr.); vertrokken 86 (37 m. en 49 vr.). Het geboorte-overschot was dus 27, het vestigingsoverschot 10. Het aantal voltrokken huwelijken was 12. Naar ON meldt, is zaterdagavond tij dens de jaarvergadering van Sint Lam- bertus de heer H. Visser - sinds 1918 lid van de KAB - bij zijn afscheid van de bond gehuldigd. De heer Visser was eerst lid van de RK Transportarbeidersbond en de RK Fabrieksarbeidersbond en sinds 1946 van de RK Bond van werknemers in de Kleding- en Textielindustrie „St. Lam- bertus”. Hij werd eerst toegesproken door de heer De Wolf uit Almelo namens het hoofdbestuur, die betoogde dat de hui dige generatie dankbaar moet zijn dat er vroeger mannen als Visser zijn ge weest die, vooral in de beginjaren de moed hadden zich principieel te orga niseren, en hem een cadeau aanbood. De heer H. Larmence, voorzitter van de plaatselijke KAB bood het schei dend lid een enveloppe met inhoud aan en de voorzitter van St. Lamber- tus overhandigde hem een boekenbon. Naast zang en muziek stond op het programma de opvoering van „riet vrouwtje van Stavoren”, toneelstuk in drie bedrijven, dat door de Geref. Toneel club „Decor” ten tonele werd gebracht. In zjjn openingswoord sprak Henk Fa ber, voorzitter van het „Aktie-comité 10 x 10”, woorden van dank tot al dege nen, die aan het totstandkomen van deze avond hun medewerking hadden ver leend. Onze aktie, die er op gericht is, aldus spreker, om een steentje bij te dragen in de leniging van de grote nood, waarin de hongerende jeugd in de onder ontwikkelde gebieden verkeert, omvat de gehele Nederlandse jeugd. De aktie vloeit voort uit een gevoel van naasten liefde en vraagt van ieder het stellen van een daad. Onder het motto „10 x 10” vraagt de jeugdaktie van alle jongeren tien weken tien procent van hun zakgeld. Zeer belangrijk achtte hij het, dat de nieuwe sluis in Staveren er komt en bovendien was hij zeer optimistisch wat de verbetering van de vaarweg Staveren-MargrietkanaaJ betreft dat dan ook door grotere schepen gebruikt zal kunnen worden. De nieuwe Jelte- lootsbrug is nl. al op die breedte gebracht. Tijdens de eerste ronde bleef het aantal winstpartijen tot twee beperkt; voor de tweede zorgde D. de Jong (Leeuwarden) die van een zwakke be slissing van H. Jelsma handig profi teerde. Ook in de tweede ronde bleven P. Bergsma en D. de Jong aan de winnen de hand, zulks in tegenstelling met de laatste ronde, toen G. van Oosten (Sneek) een foutzet van zijn tegenstan der uitlokte, waarna er voor Bergsma niet meer dan remise in zat. Douwe de Jong kwam zodoende door winst tegens de overigens goed spelen de Schotanus op zes punten en kon daardoor na een wandeling van Wouds end naar Hommerts, doordat de auto busdienst het wegens de gladheid van de wegen in eerste instantie had laten afweten, mèt nog 20 andere deel- mers voor richting Sneek en een fraaie wisselbeker, de terugtocht aan vaarden. In groep C kwam P. Peetsma (Hee- renveen) met 5 punten eveneens uit steken voor de dag. In de eerste klasse kwam niemand tot het maximum aantal punten. Na loting met F. Weistra (Leeuwarden), R. de Jong (Oudemirdum) ging de wisselprijs over in handen van P. Stob be (Hemelum). In de tweede klasse kwamen A. Feenstra (Nijega), T. Witteveen (Hee- renveen), M. Jongstra (Hemelum) en L. Bergsma (Hommerts) tot het maxi mum aantal punten (6). Bij loting was Feenstra de gelukkige. In de derde klasse verlieten S. Mui- zelaar (Oudemirdum), J. v. d. Molen (O. B. Zijl), J. Mosselman (O. B. Zijl) eveneens ongeslagen het strijdperk. Muizelaar kwam in het bezit van de wisselprijs. Bij de jeugd kwam alleen S. Kok (Oudemirdum) tot het maximum aan tal punten zodat het lot er niet aan te pas behoefde te komen. Dit betoogde de heer A. S. Visser, se cretaris van de afd. Zuidwesthoek der Kon. Schippersvereniging „Schuite- vaer”, in het jaarverslag over 1961 dat hij zaterdagmiddag uitbracht in de al gemene ledenvergadering in de boven zaal van Café Kingma alhier. In dit ver slag noemde hij de uitkomsten van de schipperij over dat laar behoorlijk, maar zijn indruk is dat men over de top heen is. Het eerste was ook de mening van de voorzitter de heer J. Boeijenga toen hy een korte terugblik wierp op het af gelopen jaar. En hoewel door de ver korte werkweek de reparatiekosten e.d. hoger zijn geworden, meende spr. dat de schippers ook het nieuwe jaar weer met vertrouwen tegemoet kunnen gaan. Bakker een compositie aan, die de com ponist, tevens directeur van JM, Max Vredenburg speciaal voor deze gelegen heid schreef en aan de gemeente op droeg: Variaties op een Terschellinger Minnelied. Het orkest telt 47 leden uit alle de len van de vier noordelijke provincies, onder wie ook enkele leden van de afd. Sneek. De bezetting is als volgt: 9 eerste violen. 6 tweede, 8 derde, 2 alten, 3 celli, 1 contrabas, 6 fluiten, 3 clarinetten, 3 ho bo’s, 1 trompet en 5 slagwei-.iers, terwijl bjj verschillende werken een pianopar tij wordt gespeeld, waarvoor 5 pianis ten (s) beschikbaar zyn. Uiteraard kan het orkest niet een normale symfonie- bezetting hebben. Waar moet men byv. een fagottist vandaan halen in de leef tijd van 12 tot 24 jaar? Het ligt in de bedoeling, dat het orkest ieder jaar tijdens de vacanties twaalf dagen by elkaar komt voor repetities. Voor die lezers, die er belangstelling voor hebben: een gedeelte van het con cert, dat in Hoogeveen werd gegeven, wordt hedenavond, uitgezonden door de RONG, en wel van 7 uur tot kwart voor acht. Wy hopen, dat het orkest een grote en belangrijke plaats zal gaan innemen in het Noordnederlandse cultuurleven, en dat ook door dit orkest de zelfwerkzaam heid van de Nederlandse jongelui in de muziek zal worden gestimuleerd. ingeleid en van commentaar voorzien door de bekende heer Van Lunteren. Daar er tegenwoordig veel over Marok ko en Algiers wordt geschreven en ge sproken loont het zeker de moeite deze film te gaan zien. xJan B. Zuidema van Eegracht 3 naar Sneek, Jan Kannekenstraat 8; Sjoukje T. Dijkstra van Uilenburg 35 naar Fra- neker, Tuinen 89; Janke Attema (e.v. W. v. d. Hoek) van Galamagracht 21 naar Heeg 435; Wijpkje IJ. A. Kui pers van J. Hoomansstraat 7 naar Hoomsterzwaag, Tsjerkepaed 6. x zijn gezinnen. SCHARNEGOUTUM. De afd. Landar beiders van de NCLB alhier hield don derdag een toneelavond in „Elim”, waar de „Hartwerder Ploeg” op voortreffelijke wjjze het toneelstuk in drie bedryven „Springty” opvoerde. Dit stuk door Barend v. d. Veen uit het Nederlands in het Fries overgezet, ver tolkt de wens van de Friezen: de Lau- werszee moet dicht. Met grote spanning werden de spelers beluisterd er het her haalde applaus was wel verdiend. De muzikale omlijsting was in zeer goede handen van de heer Jacob Hingst met zyn accordeon. Alle aanwezigen waren dan ook zeer voldaan over wat hun deze avond werd geboden. Jammer, dat de zaal maar voor de helft bezet was.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1