Solisten-auditie Sted. Muziekcorps Sneek Wat de Raad te behandelen krijgt Wens van mevrouw De Groot onverwachts vervuld Van der Heem heeft ruimtegebrek De bruidegom had de bok aan touw s g 4 i tl i ti *3 tl 3 Heeg had de eerste tentoonstelling van tekeningen der Lagere Schooljeugd 11 W YM BRITS ER ADEEL IJLST 4 fit van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, - i 117e jaargang no. 7 Maandag 22 januari 1962 Gemeente plaatste duizendste gasgeyser Ongevallen-varia Overdracht bouwterreinen - Jaitse Dijkstra en Klaas Bijlsma waren nog maar jongens van een jaar Openbare schennis van de eerbaarheid Uitbreiding industriehal aan de Vrijbuiterstraat van een ruimte volgens een door meentewerken Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - N.S. service voor bezoekers „Het Landbouwwerktuig” Ijlst en Wymbritseradeel krijgen beiden acht woning wetwoningen of dertien, toen ze de afspraak maakten dat wie van hen ’t eerst trouw de, van de ander een bok als huwelijkscadeau zou krijgen. Vrijdagmiddag was het met Jaitse zo ver. Hij trouwde in het stadhuis alhier met mejuffrouw Nelly v. d. Werf. Toen het jonge paar na de hu welijksvoltrekking naar buiten kwam, stond Klaas met de bok - een rose lint om de nek - op het bordes. Hij reikte zijn vriend het touw over, die daarna met zijn bruid aan de linker- en de bok aan de rechterzijde de trap afdaalde, wat natuurlijk niet zo heel vlot ging, ’s Avonds na de 1 bruiloft belandde de bok bij de ouders van de bruid in de schuur. ■’SW SNEEKER NIEUWSBLAD i Aandenken 2 een op- worden zeven zondag- 11—9 17—3 bond 1. de 'dum 2—0 0—2 Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POI 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Beide gemeenten, die by de eerste verdeling geen enkele woning toegewe zen kregen, welk lot ze met achttien an dere in onze provincie deelden, zijn jiu door Ged. Staten bij de tweede toewij zing toch nog blij gemaakt met elk a<ht woningen. Zaterdag is er op de Leeuwarderweg ter hoogte van Nij Nazareth ’n ongelukje gebeurd. De bestuurder van een per sonenauto, H. A. G., alhier, die uit de Sytsingawiersterleane kwam, gaf, toen htf de Leeuwarderstraatweg in de rich ting Sneek wilde oprijden, geen voorrang aan een van Leeuwarden komende per sonenwagen, bestuurd door B. R. B. Deze reed bij een uitwijkpoging tegen een lichtmast., De wagen werd nogal ernstig beschadigd, terwijl de inzitten den snijwonden opliepen. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bjj contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad omdat de be- niets gemerkt q maal be- over- ledig vam. uit- igen: Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS 9—5 roon- trijp en turn- De nuari 20 1—1 2—0 2—0 2—0 2—0 2—0 2—0 2—0 0—2 0—2 1—1 2—0 2—0 1—1 1—1 1—1 1—1 2—0 0—2 0—2 2—0 1—1 2—0 Na een vlotte openingstoespraak door de voorzitter, de heer T. van Gorkum, werd de algehele leiding overgedragen aan de heer J. B. Klasema, die zijn taak slagvaardig en geestig volbracht, de jonge executanten op hun gemak stel de en voor ieder een passend en hu moristisch woord wist te vinden. Van de oud-leden waren de heren C. Hordijk uit Zwijndrecht en Jan v. d. Veer uit Middelburg overgekomen. De- Zonder dat ze er een vermoeden van had, wachtte mevrouw De Groot uit de Eeltje Halbersmastraat 25 vrijdagmor gen een aangename verrassing. De dag te voren was namelijk de duizendste huur-gas-geyser in de keuken van haar woning geplaatst. Nu stond zij in het mid delpunt van de belangstelling toen de heren H. C. H. Ek, directeur van het gemeentelijk gas- en waterleidingbedrijf, H. Bakker, technisch ambtenaar, J. Mie- dema, plaatsvervangend directeur van Gemeentewerken en dhr. R. Rienksma, technisch ambtenaar haar thuis’’persoon lijk kwamen gelukwensen. Bij wijze van experiment is men 1954 begonnen met het aanbrengen van gas- geysers in gemeente- en industrie wo ningen en wel in het eerste blok huizen dat op ’t Eiland gebouwd werd, ontwor pen door architekt J. D. v. d. Molen. Deze bevielen echter zo goed, dat beslo ten werd hiermee door te gaan. Tevens werd op deze manier de algemene (hy giëne bevorderd, te meer daar Sneek maar weinig badgelegenheden heeft. In totaal werden in de jafen 1955-60 580 geysers in nieuwe huizen aangebracht, aldus de heer Ek. Na verloop van tijd kwam de vraag naar voren of het niet mogelijk was ook in bestaande woningen een geyser aan te brengén. Door mid del van een enquete heeft men een on derzoek ingesteld, waarvan het resul.aat zeer verheugend mag worden genoemd. Ge- ontworpen plan, waar door een ruimte van 9.40 x 25 meter, dus een oppervlakte van plm 235 m2 beschikbaar komt. Om plm. kwart over avond leunde de 16-jarige C. K. alhier in een portiek van Vroom Dreesmann tegen een van de winkelruiten. Op zeker moment gleed hij uit en viel er door heen. Naderhand heeft hij zich zelf bjj de politie aangegeven. De ouders waren verzekerd. Plm. 12 uur zondagavond liep de 23-ja- rige J. B. uit Jutrjjp met een meisje op de Gedempte Pol. Bij de schutting voor Drukkerij ,,De Motor” stapte hjj van het trottoir af en werd gegrepen door een personenauto, bestuurd door Tj. N., alhier. De jongeman werd tegen de grond gesmakt en had, zo consta teerde dokter Dethmers, zijn rechter onderbeen en linker arm gebroken. De auto was doorgereden, stuurder, naar hij zei, had. 75% van de woningen werd geschikt ge vonden. Deze laatste categorie wordt on derscheiden in twee groepen, een waar alleen een geyser wordt aangebracht en een waar óók een lavet geplaatst wordt. In het geheel heeft men hier 425 geysers gemonteerd. Vooral in de gevallen met een lavet wordt veel werk verricht door de Gemeentewerken, waar men dan ook zeer erkentelijk voor is. Burgemeester J. van Hout opende don derdagavond onder grote belangstelling in het Herv. Lokaal te Heeg de aldaar door de Kulturele Ried van Wymbritse- radeel ingerichte tentoonstelling van te keningen, ingezonden voor de vorig jaar door deze Ried georganiseerde teken wedstrijd voor de lagere scholen in de gemeente. Daarna reikte hjj de prjjzen uit aan de jongens en meisjes die de be kroonde tekeningen hadden vervaardigd. de woningstichting over te nemen terrein* heeft Raad pervlakte van plm. 840 m2. Waar de aanlegkosten van de evenwij dig met de Oppenhuizerweg aan te leg gen straat ten laste van de aangrenzen de bouwterreinen dienen te worden ge bracht, is de prijs van deze bouwgrond hoger dan die van elders in dit gebied gelegen bouwterreinen met een grotere diepte, nl. 12.- per m2 of een grondren te van ƒ0.60 per m2. B. en W. stellen de Raad voor aan deze transacties zijn medewerking te verlenen. Om te voorkomen dat door een te verwachten min of meer rommelige opslag van materialen langs de Oppen huizerweg een onaantrekkelijke situ atie zou ontstaan, achten B. en W. het gewenst aan de voorwaarden toe te voe gen, dat geen materialen of goederen mogn worden opgeslagen vóór de voor- gevelrqoiljjn. Ten gerieve van de bezoekers aan de tentoonstelling „Het Landbouwwerk tuig”, die van 22 t.e.m. 27 januari a.s. in het nieuwe RAI-gebouw te Amster dam wordt gehouden, zullen in de pe riode van 23 t.e.m. 26 januari in de rechtstreekse treinen van Leeuwarden (vertrek 7.33 uur) naai' Amsterdam CS extra rijtuigen warden opgenomen. Voor de jaarlijkse solisten-auditie van en voor de leden van het Stedeljjk Mu ziekcorps Sneek, die zaterdagavond in zaal-Hanenburg gehouden werd, be stond, ook nil weer, veel animo. Een flink aantal solisten had zich opgcgeien en de publieke belangstelling liet niets te wensen over. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit heeft men gemeend een klein aandenken te moeten overhandigen. Mevrouw De Groot ontving uit handen van de heer Ek een nieuwe Fasto-dish, een afwas- automaatje. En voor de algemene feest vreugde van het gehele gezin was er bo vendien nog een grote taart. De neer Miedema onderstreepte nog de woorden van de heer Ek en hoopte spoedig op de volgende duizend, waar de heer Ek aan toevoegde dat men eind volgend jaar waarschijnlijk wel tot de 1500 komt. De demonstratie van de Fasto-dish door de heer Bakker verliep naar wens. Het is een eenvoudig apparaat dat aan de geyser wordt gemonteerd. De huisvrouw hoeft slechts de afwas neer te zetten, de kraan open te draaien en de kwast (even tueel met synthetische zeep door op een knopje te drukken) te hanteren. Als het droog is moet de afwas volgens de voor schriften schoon zijn. Veel huisvrouwen zijn enthousiast over dit apparaat en het is voor vele huisvaders de aamei- ding ook eens af te wassen! Toevallig had mevrouw de Groot dezer dagen de verzuchting geslaakt dat zij „best zin nad in zo’n ding.” Zij heeft fvellicht niet kun nen dromen dat haar wens zo spoedig in vervulling zou gaan. Twee aspecten Volgens de burgemeester vertoonde deze tentoonstelling twee aspecten. De eerste is, dat men hier geconfronteerd wordt met diverse tekenmethoden zoals ze in onze tijd op de lagere scholen wor den toegepast en tegelijkertijd met de prestaties welke de leerlingen onder lei ding van het personeel wisten te berei ken. Anderzijds treden hierdoor de akti- vlteiten van de Kulturele Ried eens in de openbaarheid. Het is niet goed moge lijk beide aspecten te scheiden. Men moet deze tentoonstelling zien als het resultaat van een goede samenwerking die we op ons platteland vandaag de dag zo zeer nodig hebben. En juist door die samenwerking is de tekenwedstrijd geslaagd, zowel kwantitatief als kwa litatief. Het was min of meer een ex périment, maar met de uitslag waren wjj alleszins tevreden, aldus spr. Er werden niet minder dan 876 tekeningen afkomstig van 16 scholen, ingezonden, waaruit een zeer deskundige jury een keus heeft gemaakt. De heer Van Hout noemde deze eer ste tentoonstelling een feest en achtte het een eer en een groot genoègèn haar te mogen openen. Een eer, omdat hij er als burgemeester groots'op is, dat de leerlingen van de lagere scholen in zijn gemeente tot dergelijke opmerkelijke prestaties en resultaten zijn gekomen. En een genoegen omdat hij als voor zitter van de Kulturele Ried heeft kun nen constateren dat het initiatief deze tekenwedstrijd te houden, een goed initiatief is geweest. stelling te bezichtigen waren. Voorts hingen er moois, schilderstukken van de heer P. Piersma te Heeg en de heer Schingenga te Oosthem en werd een ’n demonstratie van diverse handenarbeid- technieken gegeven, wat ook veel be langstelling trok. ’s Middags was er voor de schoolkin deren reeds gelegenheid geweest de ten toonstelling groepsgewijze onder leiding van het onderwijzend personeel te be zoeken. Hij wees er voorts nog op, dat een creatieve vrije tijdsbesteding zoals schil deren en handenarbeid waarvan men op deze tentoonstelling eveneens de resul taten kon zien, die ontspanning _piedt welke men in deze enerverende tijd meer dan ooit nodig heeft en dankte allen die deze expositie hebben mogelijk gemaakt en hun beste krachten aan de inrichting ervan hebben gegeven. De burgemeester reikte hierna de prij zen uit, die allen bestonden uit teken benodigdheden. Kindertekeningen en handenarbeid Mevrouw N. Kerbert-Schermerhorn var Sijbrandaburen hield vervolgens een in teressant en voor de ouders en andere opvoeders leerzaam praatje over kin dertekeningen en handenarbeid. Zij be toogde hierin o.m. dat een kind moet tekenen om uiting te geven aan zijn in nerlijke belevenissen en zelf scheppen een veel groter voldoening geeft dan nabootsen. Dit alles geldt ook voor handen arbeid. Ook bij jonge kinderen bemerkt men heel goed, dat het in zijn werkstuk en spel iets van zijn innerlijk legt. Ou ders en opvoeders moeten er daarom terdege op letten wat het kind tekent. Men moet het kind ook de gelegenheid en de juiste materialen geven om schep pend bezig te zijn, en uiterst belangrijk is het verder de juiste sfeer in huis trachten te scheppen, hoewel dat in deze drukke gejaagde tijd vaak moeilijk is. Er zijn zoveel afleidende factoren zoals telefoon, radio, televisie enz. Verder dient men het kind altijd in zijn aktivi- teiten te stimuleren, ook als het ouder wordt. Op 10-11 jarige leeftijd moet het nl. soms even over het moeilijke en kri tieke punt heengeholpen worden. Spreekster gaf daarna op een flanel- bord de vele mogelijkheden op het ge bied van tekenen en handenarbeid aan, toegelicht met werkstukken, vervaar digd op de eveneens door de Kulturele Ried georganiseerde en in Sneek ge houden cursus handenarbeid, welke voorwerpen eveneens op deze tentoon- De burgemeester reikte de drie eer- *ste prijzen - sets met plakkaatverf ^temidden van de 60 bekroonde ofS ^eervol vermelde tekeningen uit. Van ^l.n.r. de kampioene Roelie Stroband, £die „de musyk troch de buorren* S tekende, Gerke Hofman en Rein^ JjWalinga. Hun tekeningen stelden^ resp. een dorp en Kennedy en ^Chroestjof voor: Roelie en Rein wa-^ £ren beide leerlingen van de Chr. *Nat. School te Oudega, Gerke be-*i zoekt de bijz. school te Gauw. j, iriiiiiiiiifiiiiiriimifi Het bestuur van „Patrimonium” alhier heeft de F verzocht aan de stichting ten behoeve van de bouw der 56 woningwetwoningen in eigendom over te dragen twee per celen bouwterrein aan de Quirijn de Blaustraat. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen en de prijs van de over te dra gen grond te stellen op ƒ35.- per m2, zodat de totale koopsom 132.300.- zal moeten bedragen of 2450.- per woning. Op het in aanleg zjjnde industrierer- rein tussen de Oppenhuizerweg en rijks weg 43 is parallel met de Oppenhuizer weg een bedrjjfsweg geprojecteerd, waardoor drie stroken bouwterrein wor den verkregen met een diepte van 40 m en geschikt voor de vestiging van kleinere bedrijven. Als gegadigden voor de aankoop van een aan de Oppenhuizerweg gelegen ge deelte hebben zich aangemeld de firma Gebr. Boomsma, aannemingsbedrijf al hier en de heer J. Feenstra, installateur van centrale verwarmingen te Gronin gen. Eerstgenoemde wenst, ten behoeve van de bouw van een bedrijfsruimte van de gemeente onder beding van grondrente in eigendom over te nemen een terrein groot plm. 1500 m2, de heer Feenstra is voornemens op het gevraagde perceel een werkplaats met twee bedrijfswonin gen te bouwen. Dit op dezelfde wijze Zaterdagavond om ongeveer half elf is er bjj Kievitshorne in de gemeente Wonseradeel een Volkswagen, bestuurd door een zekere R., met vijf inzittenden in een sloot gereden. Na doktersbehan deling werden drie van de vijf naar het Sint Antonius Ziekenhuis, alhier, ver voerd van wie één werd opgenomen. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk is nog gaande. Vermoedt wordt dat de bestuurder het raampje heeft opengedraaid en daarbij de mach, over het stuur verloor. Op de Lemmerweg reed zaterdag avond de 35-jarige landarbeider F. F. uit Heeg met zjjn auto tegen een per sonenwagen, die wegens motorstoring langs de kant van de weg stond. De achter- en voorlichten brandden wel, maar de heer F. verkeerde in de ver onderstelling dat de auto reed. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Bij deze toewijzing is echter als voor waarde gesteld, dat de woningen alleen mogen dienen voor het bedrijfsleven en in zeer bijzondere gevallen voor vervan ging van krotten, terwijl ze in eén, hoogstens twee plaatsen gebouwd moe ten worden. In Wymbritseradeel zal men wel tot het laatste besluiten. Welke dorpen dit zullen zijn is nog niet bekend, maar wij menen te mogen veronderstellen dat dit wel de beide grootste dorpen Heeg en Woudsend zullen worden. In IJlst wor den ze gebouwd aan de nog aan te .eg gen Julianastraat. Verder kregen o.a. Rauwerderhem vier woningen, welke allen in Irnsum komen, Hennaarderadeel vier en Baar- deradeel eveneens acht, welke laatst en allen naar Winsum gaan. .ze bijzondere belangstelling getuigt van een onverbrekelijke band met het Sted. Muziekcorps! Voorts memoreren wij de aanwezigheid van wethouder H. W. Fjjl- stra. De jury bestond uit de heren A. Feen stra, Ijlst en J. Nauta, Sneek, en als vaste pianist fungeerde onze plaatsge noot de heer A. Beeksnia, die zijn taak nauwgezet vervulde. Oók de heren Kees Visser en Tj. Spitse toonden hun goede kwaliteiten alszodanig. Het programma van 17 punten bestond uit 14 soli, 2 duetten en 1 kwartet. Het koperkwartet, bestaande uit trompetten en 2 trombones bood uiter aard een welkome afwisseling. Tegenstel ling was er voorts in het optreden van hout- en koperblazers en waren de pres taties van jeugdige en toekomstige- en die van de werkende leden van het corps te beluisteren. Het valt telkens weer op dat een der- geljjke solisten-auditie van groot belang is voor de technische en muzikale ont wikkeling van de leden, die uiteindelijk het gehele ensemble ten goede komt. Ook het samenspel (duetten, trio's en kwartetten, etc.) kan stimulerend wer ken. Deze vorm kwam derhalve dus nog te weinig op het programma voor. Daar naast blijft natuurlijk het solistisch optre den belangrijk. Van de jeugdige solisten gewagen we met waardering van het gebodene door Anton, Herman, Menno en Nico Silvius. In de portiek van de firma J. Dikhoff pleegde de 52-jarige S. K. uit de polder zondagavond openbare schennis van de eerbaarheid. Hjj werd aangehouden en de politie heeft procesverbaal tegen hem opge maakt. Toen de man er tussen uit wilde knijpen, loste de politie enige waar schuwingsschoten in de lucht, waarna hij kon worden gearresteerd. W. stellen verder voor het bouwwerk onderhands op te dragen aan de aann. G. Doevendans voor f 28.524,- waarin begrepen f 1.100,- wegens van v. d. Heem n.v. terug te vorderen tros ten, en de levering van de stalen span ten mét wind verband en het aanbren gen der electrische installatie, met uitzondering van de benodigde ornamen ten, aan de fa. S. G. Ruiter en Zn. en de heer M. Troelstra, voor resp. f 1770,- en f 1849,-. Voor deze uitbreiding zal aan v. d. Heem een huurverhoging in rekening worden gebracht, welke nog nader zal worden vastgelegd. Van de ouderen waren ook nu weer P. IJsselstein (bariton-sax.) en B. Nooit- gedagt (es-bas) aanwezig en J. Rosier (tuba) gaf een knappe verklanking van het eerste hoornconcert van Mozart. Tot bizondere prestaties kwamen ook H. Postma W. Veltman en G. W. bis ser (allen clarinet) en D. de Vries en G. van Gorkum (hobo en fluit), de laat ste twee in een duet. Teslotte alle res pect voor het gebodene door de hier niet genoemde deelnemers. Deze zeer geslaagde solisten-auditie werd besloten met een gezellig bal on der leiding van de heer Klasema, met medewerking van het orkest van Johan Bok. J N. In verband niet een wijziging van het produktieschema heeft Van der Heem n.v. die, zoals men weet, een door de gemeente gebouwde industriehal aan de Vrijbuiterstraat tijdelijk in gebruik heeft, dringend behoefte aan magazijnruimte, welke niet in het be staande gebouw kan worden gevonden. Zjj heeft daarom de gemeente gevraagd de hal uit te breiden met een ruimte ter oppervlakte van 200 a 250 m2 en deze eveneens tjjdelijk te mogen huren. B. en VV. stellen de Raad voor aan het verzoek te voldoen door de aanbouw Het bij de hal behorende terrein laat deze uitbreiding nog toe, indien van de aangrenzende speeltuin een strook ter breedte van plm. een meter aan het ter rein wordt toegevoegd. Bovendien zal de bestaande fietsenberging achter de hal moeten worden verplaatst naar de noord- westkant daarvan. Tengevolge hiervan zal het tegelstraatwerk veranderd moe ten worden en moet de bestaande af rastering van de speeltuin worden ver plaatst. De kosten van deze voorzienin gen en die van de verplaatsing van de fietsenberging zullen door de n.v. wor den gedragen. Hiermede rekening houdende kunnen de totale stichtingskosten van de uit breiding worden gesteld op rond f 36.050,-. B. en Ook in andere dorpen De burgemeester sprak de hoop uit, dat deze tekenwedstrijd en tentoonstel ling een steentje mogen bijdragen tot de culturele ontwikkeling van de school jeugd in Wymbritseradeel en daarnaast datB de tentoonstelling niet alleen in Heeg maar in meerdere dorpen in de gemeente mag worden ingericht, opdat alle scholen (leerlingen en ouders) haar kunnen bezoeken. jjH W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1