Wel en wee der ruilverkaveling Het Haags Studentencabaret bracht „Met huid en Hagenaar” IJLST W Y M BRITSERADEEL en van AGENDA Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 117e jaargang no. 9 Maandag 29 januari 1962 Kroonprinses Beatrix, die woensdag 24 jaar wordt W Hei Sneeker Nieuwsblad is een en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Boerderijbrand voorkomen Benoemd De Friese teams voor liet districtentournooi in Haarlem Vrouwenvereniging ,D.E.L. vierde derde lustrum Schaatskampioenschappen toch op t.v. Nivon afd. Sneek Première voor Schaakclub „Sneek” INGEZONDEN Buurtperikelen Agrarische Unie n.v. Groot verlies voor Bozum Bijzonder geslaagde werk- avond van „Jeugd en Muziek”- gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT De mogelijkheden van de eigen streek In de maand januari verstrekken wij altijd gegevens over „de loop der bevolking” in het jaar dat ach ter ons ligt. De meesten van ons herinneren zich dan de gegevens van het jaar daarvoor al lang niet meer. Misschien komt dat wel, omdat het vaak vervelende lektuur is. Want de meeste gemeenten in onze omgeving lopen jaar op jaar ach teruit in inwonertal. Haast alle ge meenten hebben, zoals dat heet ’n vertrekoverschot; er lopen meer mensen weg uit die gemeenten, dan dat er van elders binnenkomen. Ook in 1961 waren er weer heel wat mensen die onze omgeving ver lieten. Hebben zij in hun nieuwe omgeving gevonden, wat zij er hoopten te vinden? Of zijn zij in hun verwachtingen teleurgesteld? We horen meer dan eens dat het is tegengevallen. De zaken zijn soms wat al te mooi voorgespiegeld, het besluit om te vertrekken wordt wel eens wat overhaast genomen. In het algemeen kent men onvol doende de mogelijkheden die de ei gen streek biedt. Sommigen gaan bij voorbaat al van de onjuiste ver onderstelling uit, „dat er hier toch geen werk is”. Dat komt vooral ook, omdat men niet goed op de hoogte is met de vele gunstige veranderingen op dit gebied. We hebben daarom besloten om in ons blad voortaan geregeld ar tikelen en reportages op te nemen over de bedrijvigheid in de eigen streek. Onze lezerskring zal hiervan on getwijfeld met grote belangstelling kennis nemen. Bejaarde vrouw verdronken A.O.W.-pensioenen 1 juli op 1’ 2304 en f 1476 Ouderavond Gysbert Japiks- school I "wwi-v SNEEKER NIEUWSBLAD p. nen. „Da’s 4. een Opmerker. T. I w Foto Max Koot Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POI 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. blijkbaar niet als Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs i 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Als het ruilen van percelen samen kan gaan gen Voor de Mij. Tot Nut van het Alge- i meen trad zaterdagavond in de toneel zaal van Hanenburg, he.t Haags Studen- I 1 *- 1— v.nn—MHW is dit een groep jongelui voor wie het AM1CITIA Maandag 29 jan. ’s avonds 8 uur film: De kanonnen van Navarone. Dinsdag 30 jan. en woensdag 31 jan. ’s avonds 8 uur film: De trottoirs van Chicago. Donderdag 1 februari 's avonds 8 uur film: Heimelijke Verhouding. In de derde plaats zijn er de kosten. Wü willen allen graag verbeteringen en persoonlijk- ben ik van mening aldus de heer Swierstra, dat als het allemaal eigen boeren waren niemand bezwaar te- Ongeveer 10 uur zaterdagavond ont dekte een van de huisgenoten van de fa milie F. Wind, die een grote boerderij met meer dan 80 stuks vee onder Boorn- zwaag bewoont, op een der slaapkamers een begin van brand. Onmiddellijk werd de brandweer van Sneek gewaarschuwd terwijl de omwonenden telefonisch op de hoogte werden gesteld. Toen de brandweer arriveerde bleek echtër dat de spuit er niet meer aan te pas behoefde te komen, daar de bewo ners met behulp van d buren de brand al met emmers water hadden geblust. Benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Rhenen (U.) on ze stadgenoot, de heer J. de Jong, thans chef van dienst aan het postkantoor al hier. dehove Leeuwarden); B. Monsma (RKVC Sneek); A. J. Sminia (aanv., SVC Sneek); G. Jasper (NOH Sneek); J. Kronenburg (Postale Leeuwarden); Y. van Dam (Flora Heerenveen); J. de Jong (Hercules Drachten) en T. L. Tuinstra (PZH Heerenveen). De heren van SMS ’50 zijn niet opgesteld, daar zij de districts-training niet volgden. De Friese teams, die a.s. zaterdag 3 februari in Haarlem in het Krelage Huis aan het negen districten-tournooi deelnemen, zijn als volgt samengesteld: Dames: Mej. L. Bakker, Mej. P. Wierda, Mej. B. Posthumus (allen CJO Leeuwar den); Mej. H. Douma en Mej. M. R. Oud (beiden Hercules Drachten); Mej. T. Hartkamp, Mej. S. Bakker en Mej. H. Terpstra (allen SVC Sneek); en Mej. S. Oosterhuis van Flora Heeren veen. Heren: betaald worden maar door allen die er I ncemd is aan de openbare Schippers- gevormd worden. Op dit punt moeten j vacature kon tijdelijk worden voorzien „Oor het zich beerhikbaar stellen van de altijd vitale meester S. Koopmans, ,,oud gezagvoerder” van de Looxma- school. Dank werd gebracht aan de af tredende leden van de oudercommissie voor hetgeen zij voor de school hebben gedaan. Op een vraag over de toestand van het schoolgebouw en de vorderingen voor de bouw van een nieuwe school werd medegedeeld, dat genoegzaam bekend is, zowel bij het onderwijzend personeel als bij de Gemeente, dat de bouw van een nieuwe school in de Noor- derhoek nodig is. Al het mogeljjke zal worden gedaan om deze bouw te bevor deren. De rijksoverheid heeft echter het laatste woord. Met de hoop, dat deze wens spoedig in vervulling zal gaan, sloot de voorzitter, de heer Bosma de avond. ABBEGA. Woensdagavond 24 vierde de Vrouwenvereniging De Noorse schaatsautoriteiten heb ben toch nog toestemming gegeven voor het maken van een rechtstreekse 1 uitzending voor dë t.v. van de Euro pese Schaatskampioenschappen in Os lo. De NTS zal deze reportage zater dag 3 en zondag 4 februari verzorgen via het Eurovisienet. Als commentato ren gaan Siebe van der Zee en Arie Kleywegt naar Noorwegen. Lidi van Gent die ieder jaar enkele maanden in de binnenlanden van Kon go verblijft vertelt woensdagavond 31 januari in Fredehiem voor de afdeling Sneek van de Nivon, over zijn beleve nissen onder primitieve inboorlingen en wilde dieren, zoals leeuwen, lui paarden, buffels, krokodillen en slan gen. Qit alles»te zien in natuurlijke kleu ren op het witte doek door kleuren- projectie. Men kan dus genieten van Afrika’s schoonheid. Onder auspiciën van de Friese Schaakbond zal de eerste ronde van de wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap en jeugdkampioenschap van Friesland worden gespeeld op a.s. zaterdagmiddag half drie (3 februari) in Hotel Leeuwen Sneek. De laatste jaren werden deze wedstrij den steeds in Leeuwarden gehouden, maar in zijn laatste vergadering be sloot de FSB van die acht ronden vier in Leeuwarden en vier buiten Leeu warden te spelen. Van deze laatsten is Sneek uitverkoren voor de première De andere plaatsen zullen nog nader bekend worden gemaakt. Er wordt ge speeld volgens Zwitsers systeem. Naar aanleiding van het verzoek van de bewoners van de Parkbuurt noord zijde om naamsverandering van hun buurt, zou ik het volgende willen op merken: Maakt onze raad zich niet belachelijk om aan een rij slechte hui zen de naam te geven van een laan en wordt de originele Meeuwenlaan niet gedegradeerd tot een laan vol tegen stellingen? En hoe wreed wordt dan een echte buurt in tweeën gescheurd, want de Parkbuurt zuidzijde wil zich zelf wel blijven. Zou het niet aanbe veling verdienen om die enkele bewo ners van de noordzijde, die niet langer in een buurt willen wonen, te laten verhuizen naar een straat of laan, dan kunnen ze daar gelukkig zijn. Is het bestuur van onze stad ook niet van oordeel, dat bij een naams verandering er eigenlijk niets veran derd, omdat de Parkbuurt in de volks mond nooit verdwijnen zak Zou het verder geen aanbeveling verdienen met die naamsverandering te wachten tot de Parkbuurt wordt afgebroken en dus vanzelf geen Parkbuurt meer kan Z1’ü, mijnheer de redacteur, hartelijk dankend voor plaatsing, ze zelf een zwaar was januari ..Draagt Elkanders Lasten* haar derde lustrum. Na de opening met gebed en het zin gen van ps. 103 3 en 6 heette de pre sidente, mevr. Kampen-Djjkstra, de aan wezigen hartelük welkom. Ook de gas ten uit Oosthem, Folsgare en Wolsum. Er werd nog even stilgestaan bij enke- *J. Droogsma en T. Bultsma (beiden Ol ie dingen uit de voorbije vijftien jaren, t n ivronoma waarna mevr. Odolphie-Kampen een zeer goed verzorgde inleiding hield. De secretaresse, mevr. De Groot-Noord- mans, bracht daarop een op rijm ge steld en zeer humoristisch getint jaar verslag uit, gevolgd door een financi eel overzicht van mevr. Bruinsma-Nauta. Het eindresultaat was niet best, want de kas is leeg. Terwijl er getracteerd werd op melk en cake enz. maakten negen dames zich klaar voor het toneelstukje „Ochtendgymnastiek,” dat zeer in de smaak viel. Vervolgens werden enkele verlotingen gehouden en de gemaakte gqpderen bjj opbod verkocht, waarbij liet gezellig toeging. Het was al bijna twaalf uur toen Ds. Kaastra de avond met gebed sloot. Tevreden gingen allen daarna huiswaarts. In 1959 kwam een fusie tot stand tussen n.v. G. J. Krol Co’s Kunstmest- handel en n.v. Noord-Nederlandsche Kunstmesthandel. Met het oog op de be langrijke wijzigingen, welke voor de landbouw, tuinbouw en veeteelt en dus ook voor de toeleveringsbedrijven daar van, mede door het in werking treden van de E.E.G. kunnen worden verwacht, hebben aandeelhouders op voorstel van Directie en Commissarissen van Krol Co. besloten alle tot dusverre nog bestaande dochterondernemingen tot een juridische eenheid, de „Agrarische Unie” n.v. samen te voegen. Deze Maatschap pij beschikt over een groot aantal ves tigingen en kantoren in het gehele land. De Directie wordt thans gevormd door de heren F. E. Bofma, President-Direc- teur, R. van ’t Veer en Ir C. J. Gude, Directeuren en F. N. L. Aberson, Onder directeur. De zetel van de „Agrarische Unie” n.v. is gevestigd in het nieuwe kantoorgebouw van de (voormalige) N.N.K. te Oosterhoogebrug bij Gronin gen. Het verkoopprogramma van de „Agra rische Unie” n.v. omvat thans kunstmest stoffen, veevoeder, zaaizaad, bestrij dingsmiddelen, brandstoffen, melkma chines en spuitapparatuur voor de land en tuinbouw. en moei- ze altijd Woensdag 31 jan. NCRV-Ontspannings- avond met de radiowedstrijd voor de kas” in het Himsterhüs te Oosthem. Aanvang 8 uur. Woensdag 31 jan. „Nivon” Afd. Sneek. Lezing met kleurenprojectie door Lode van Gent in „Fredehiem” ’s avonds 8 uur. Donderdag 1 februari 's avonds 7.45 uur in „Elim” Schamegoutum Openbare Vergadering Chr. Historische Kies vereniging. Spreker Dr. Mr. K. de Vries van Leiden. Donderdag 1 febr. Feestavond Speel tuinvereniging „SperkhemTuin dorp” in zaal Hanenburg. Aanvang 8 uur. Zaterdag 3 febr. in de Harmonie te Leeuwarden, ’s avonds 8 uur Popu lair Operaconcert door de Friese Opera- en Operette Vereniging en Sneker Cantatekoor. Begeleiding Frysk Orkest. Solisten: Theo Bayllé, Nellie van Gelder en Ettore Babini. Zaterdag 3 febr. ’s avonds 8 uur in zaal Hanenburg Toneelavond Kaatsver. „Sneek”. BOZUM. Ons dorp heeft een groot ver lies geleden doordat woensdag plotseling op 70-jarige leeftijd is overleden onze be kende dorpsgenote mevrouw Jeltje v. d. Veen -Jellesma. Zij heeft nl. haar ge hele leven in dienst gesteld van de naas te. Zij was een trouwe hulp van dokter Miedema bij wie ze direct nadat deze zich in Bozum had gevestigd in dienst trad, zodat zij indertijd tegelijk met hem bij hun zilveren jubileum gehuldigd werd en was een toeverlaat voor ieder die hulp nodig had, zowel bij geboorten als baakster als bij ziekte en sterfgeval len. Haar voetstappen liggen dan ook praktisch in elk huis in het dorp. Ook heeft ze vele jaren met de broodkorf gelopen. Hoewel lijk leven heeft gehad, fleurig en gaf ze mede daardoor steun aan haar medemensen die dit nodig hadden. Zij zal hier dan ook node ge mist worden en bij allen die haar ge kend hebben nog lang in dankbare her innering blijven voortleven. Haar stoffelijk overschot is zaterdag middag op het kerkhof alhier ter aarde besteld na een rouwdienst in de Herv. Kerk die zeer druk bezocht was en ge leid werd door Ds. Brink van IJsbrech- tum. Zeer velen vergezelden haar daar na naar haar laatste rustplaats waarbij groot aantal bloemstukken de baar dekte. Zaterdagavond jl hield JM Sneek haar jaarlijkse werkavond, die geheel door de leden zelf werd gevuld. Dr. A. S. Wadman deed na zijn welkomst woord enkele mededelingen: Het grote internationale JM congres wordt dit jaar in Lissabon gehouden, maar onder de Sneker JM'ers bleek weinig animo voor deze manifestatie. De kosten (f 350.zullen wel een bezwaar zijn. Hierna begon het eigenlijke pro gramma en wel met „summertime” van Gershwin in een eigen (instru mentaal) arrangement gespeeld door ’n groepje o.l.v. Gjalt Welling. Het begin was wat aarzelend, maar wat gaf dat. Tenslotte ging het er niet zo zeer’ om hóe men speelde, als men maar speelde. Wim Schuil vertolkte op verdienste lijke wijze een scherzo van Schubert. Auk je Beeksma en Cobi Dam, viool en piano brachten een gavotte van von Gluck ten gehore en daarna een deel uit hét „Schulerkonzert” van Seitz. Vooral in de moeilijke dubbelgrepen kweet de violiste zich goed van haar taak. Verder luisterden we naar een fluit- sonate van James Hook, door Tjitske Veenstra, piano en Menko Menalda, fluit en naar Benny v. d. Wal en Fol- kert Grondsma, die een hoornconcert van Mozart speelden; naar de „Trum pet Voluntary” van Clarke door Roelof Meester, begeleid door Rieteke Kwant en naar pianomuziek van Badings, De bussy en Rowley, uitstekend gespeeld door Tjitske Veenstra en Riek Hum mel. Het hoogtepunt van de avond was zonder twijfel het optreden van het en semble „Melodia”. Zij speelden eerst een hoboconcert van Corelli, waarin Jan Mast als solist uitblonk. Wat zij daarna speelden bleek niet, zoals aan- gekondigd, „II Barbiere di Siviglia” te zijn (de hele Barbier zou ook wel wat teveel van het goede zijn geweest), maar een instrumentale bewerking van het duet „Numero quindici”, die met veel gloed ten gehore werd' ge bracht. Tenslotte speelde Gjalt Wel- ling’s groepje nog iets van Scailatti en had de afdeling Sneek nog een pri meurtje met de wereldpremière van ’n werk, door Gjalt zelf gecomponeerd. De vele aanwezigen, onder wie ook vele niet-leden, toonden zich zeer in genomen met het gebodene. De heer De Geele, voorzitter van de Regionale Contactcommissie, die met de heer Kooi uit Groningen het Gewest Noord- Oost vertegenwoordigden, hield nog ’n geestige speech, waarin hij o.a. de op richting van een regionaal koor be kend maakte. In zijn slotwoord be dankte dr. Wadman alle medewerkers, die aan het welslagen van deze avond hebben meegewerkt. Er gaven zich nog vijf nieuwe leden op, waardoor ’t ledental de honderd met rasse schre den nadert. gen ruilverkaveling zou hebben. De wat hogere lasten spelen geen rol. Hst knelpunt is dat de verhuurder van de Grondkamer geen toestemming krijgt de pacht overeenkomstig die hoge re lasten te verhogen. Als de pachten, evenals de huren van de huizen mee omhoog zouden gaan, was er geen enkel bezwaar. Eer. ander knelpunt is de vraag wie moet stemmen. Het moest eigenlijk zó zijn, dat alle belanghebbenden in een ruilverkc velingsgebied meestemmen en ook mee betalen. Nu laat men alleen i tri-., de agrarische eigenaren stemmen. Dat j Na d'e met cultuurtechnische verbeterin- (aanleggen of verharding van we gen, waterbeheersing enz.) en tegelijk ook waterleiding, electriciteit en tele foon naar de mensen gebracht kan wor den, dan is dat prachtig. Maar dan komt men op een veel bieder terrein. Dat is niet alleen een stuk planning, maar een stuk maatschappelijk werk. Het heeft dan echter niets meer te maken met ruil verkaveling. Het wordt dan streekver- betering, waarvan de gehele gemeen schap de lasten zou moeten dragen. Het is onjuist de tegenstanders van ruilver kaveling in de schoenen te schuiven dat zij onmaatschappelijke wezens z(jn. Hun bezwaar is dat 40 pct. van alle kosten op de eigenaren van de grond geschoven wordt. Dit was de kern van het betoog, dat de heer H. Swierstra, algemeen secreta ris van Het Friesch Grondbezit, zater dagmorgen bjj Hanenburg hield voor de afdeling Sneek e.o. van deze organi satie. Ruilverkaveling is de laatste jaren een (voord geworden met een sterk geladen karakter. Dat is jammer, aldus spr. Tegen het oorspronkelijke begrip - het ruilen van kavels - kan niemand be-waar hebben, maar vooral de laatste jaren heeft het een veel groter betekenis gekre gen in de zin van de ruilverkavelingen die de wet momenteel doorvoert. Steen des aanstoots Het stemrecht is ook een steen des aanstoots. Wie niet opkomt, wordt ge acht vóór te stemmen. Heel droevig dat iets dergeljjks in een democratische staat bestaat. Het komt dan ook alleen maar v ,or bjj de ruilverkaveling. Deze bepa ling moet uit de wet verdwijnen. Voorts is de stemming nog meer beknot door dat ieder maar één stem mag uitbren gen ongeacht de grootte van zijn bezit. Waarom niet dezelfde regeling als in de waterschappen? De overheid durft het -:-t aan de belanghebbenden waarlijk zelfstandige en mondige mensen te erkennen. De kosten. aan de ene lachbui na de andere over gaf. Natuurlijk stond niet ieder nummer op hetzelfde peil: onze voorkeur ging uit naar de ridders, de lollige oom (eer der dan naar de voorafgaande foto’s) en het liedje over de draagbare radio’s. Samenvattend zouden wij willen zeg gen, dat wat ons hef meest boeide in dit optreden de sterke persoonlijke toon er van was. Niemand imiteerde, iedereen was zichzelf. Twee leden van het gezel schap willen wij apart noemen wegens het grote aandeel dat rij hadden in het welslagen: de conférencier Rinus Ferdi- nandusse en de pianist Hans Punt. De eerste was onuitputtelijk in zijn teksten en de laatste zorgde met zijn aardige melodieën en uitstekende begeleiding voor het zeer belangrijke muzikale ge deelte. al op een vrij lange ervaring steunen. Hun eerste programma kwam in ’54. Met hun vierde programma. „Bij Lach en Ontij” uit '58 kregen zij bekendheid door het hele land. Zaterdagavond kwa men zij hier met hun nieuwste program ma „Met Huid en Hagenaar”. Deze jarenlangé ervaring is ongetwjj- I feld merkbaar. Het ensemble start da delijk met veel flair en heeft vrijwel l| onmiddellijk vat op de zaal. Juliette Greco heeft meermaan verklaard, dat zij nooit les heeft gehad, hoe zij moet zingen, maar dat het publiek het haar j heeft geleerd. Men weet'natuurlijk nooit, wat men van zo’n opmerking moet ge loven, als zo’n beroemdheid die maakt, maar op het Haags Studentencabaret lijkt zij mij in ieder geval van toepas sing. De vaart en doeltreffendheid van hun optreden h,ebl?en. zij, zqke? vpor een goed deel te danken aan de grote erva ring die zij in de loop van de jaren heb ben kunnen opdoen. Dit wil allerminst zeggen, dat hun optreden spontaniëteit zou missen, integendeel, die vormt er juist een van de sterkste kanten van. En een behoorlijke dosis talent kan men deze jongelui ook niet betwisten, zonder dat hoeft men trouwens niet te begin- Wat ons echter intrigeert bij het zien van dit cabaret is deze vraag: hoe hebben ze ons deze avond zo uitstekend kunnen amuseren,' terwijl hun toch dui delijk vakroutine ontbreekt? Ook de voorzitter van het Nut, dr. Gorter, maakte in zijn slotwoord een toespeling in deze richting, toen hjj hun optreden vergeleek met soortgelijke avonden van het Nut in vorige seizoenen. Hebben de leden van dit cabaret beseft hoeveel lof h"n hiermee werd toegezwaaid? Wjj maakten reeds een toespeling op de vlotte start van dit programma. De eerste tien minuten zijn bij ieder optre den, maar zeker voor een cabaret, de zwaarste. Niet wegens de zenuwen van de artiesten, maar wegens de stroef heid van het publiek. Deze willekeurige verzameling individuen gaat zitten kij ken of het (wel zo) leuk zal zijn. Aan deze instelling moet binnen de kortst mogelijke tijd een einde gemaakt wor den, want daar valt niet tegenin te roei en. Deze moeilijkheid werd door de Haagse studenten zeer doeltreffend aan gepakt; de aanwezigen werden onder vuur genomen, de verantwoordelijkheid werd zonder meer bjj de aanwezigen gelegd en daarna kan men dan rustig aan het programma beginnen. Aange zien men een greep deed uit beschik bare nummers en deze greep vaak niet te volgen was ran de hand van het programma, houde men het mij ten Donderdagavond is bij de brug Lem merweg onze stadgenote de 81-jarige mevr. Venema, verdronken. Door een defect was de verlichting ter plaatse uitgevallen en vermoedelijk is zij toen het water ingelopen. Een voorbijgan ger die een plons hoorde maar niets zag, alarmeerde direct de politie. Deze heeft het water met lampeh afgezocht, waarna de vrouw per ambulance naar het ziekenhuis is gebracht. Men heeft nog getracht de levensgeesten dooi- kunstmatige ademhaling op te wekken, maar het mocht niet meer baten. De AOW-peusioenen zullen, volgens een berekening in het blad van het Ne derlands Katholiek Werkgevers ’’er- bond, op 1 juli zijn verhoogd tot 2304,- per jaar voor gehuwden (thans 1872,-) en 1476,- voor ongehuwden (thans H82,-) Verwacht wordt, dat tot 1 juni het loonindexcyfer met ten minste drie per cent zal stjjgen als gevolg van de her ziening van circa tweehonderd c.a.o’s. De AOW-pensioenen zijn gekoppeld aan het loonpeil. Zij zullen dan automatisch stijgen tot f 1932,- voor gehuwden eu 1218,- voor ongehuwden. Vervolgens zal in»de AOW-pensioenen een compensatie worden opgenomen voor de huurverhoging, die de regering op 1 juli a.s. wil laten ingaan. De compensatiebedragen worden op 70,- voor gehuwden en 65,- voor on gehuwden geschat. De pensioenen zullen dan resp. bedragen 2004,en 1284,- Ten slotte is er de verhoging van 15 pet., waarover de Sociaal-Economische Raad reeds een gunstig advies heeft uit gebracht aan de minister van Sociale Zaken. Donderdag jl. werd in „Fredehiem” de jaarlijkse ouderavond van de Gysbert Japiksschool gehouden. De zaal was met de opgekomen ouders bezet. Na de opening door het hoofd der school de heer B. F. Keulen, gaf deze een over zicht van het afgelopen jaar, waarbij het leerlingental, de aktiviteiten, de brug klas en de goede verstandhouding ter sprake kwamen. Als spreker trad op Dr. H. T. Piebenga, psycholoog. Hjj be handelde meer in het bijzonder het z.g. domme kind, waarbij bleek, dat er een groot verschil gemaakt moet worden tus sen het theoretisch en praktisch domme kind. Ook werd het beschikbare testma teriaal naar voren gebracht, waardoor o.m. het gevoelspatroon van het kind vrij nauwkeurig bepaald kan worden. Van groot belang zei spreker, is het aan kweken van het zelfvertrouwen bij het kind. Dit moet voor de ouders één der belangrijkste taken bij de opvoeding zijn. -=-■- - di pauze met verloting moesten klopt niet. Bovendien zipn we, dat zij niet twee nieuwe leden worden benoemd voor aan de verbeteringen betalen het groot- <je wegens vertrek aftredende leden J. ste woord hebben. Ook in de kranten en Bakker en mevr. Van der Veer-Bakker. onlangs op de protestvergadering in Hun plaatsen werden ingenomen door de Leeuwarden. Verbeteringen, ook die i heer Koopmans en mevr. Alkema. Aan welke van belang zijn voor de recreatie, j het einde van de avond werd afscheid moeten niet alleen door de eigenaren genomen van meester Bjjlsma die be- bctaald worden maar door allen die er I nüemd is aan de openbare Schippers- belang bij hebben. Hief.-oor moeten fond-j school alhier. In de hierdoor ontstane sen t-- wij elkaar beslist vinden. En dat is be slist wel mogelijk, zo besloot de heer Swierstra. Bij de nabespreking merkte een van de aanwezigen op het jammer te vinden dat de vrijwillige onderlinge ruilverka veling in Friesland niet beter slagen wil. Dat kost nl. lang zoveel niet. Verder wees dit lid er op, dat vele mooie plan nen in het belang van de landbouw over gaan in verband met de recreatie. Bezwaar werd gemaakt tegen de stel ling van de heer Swierstra dat alle be langhebbenden zouden moeten stem men. De verpachters zouden dan hele maal in de minderheid komen. De heer Swierstra antwoordde, dat de meeste vrijwillige ruilverkavelingen stranden omdat er bijna altijd wel men sen zjjn die niet willen tekenen omdat een ander er iets beter van wordt dan zijzelf. En toch moeten wij ons best doen de vrijwillige verkaveling meer in gang te doen vinden. Spr. wil niet alle belanghebbenden per soonlijk stemrecht geven. Voor de niet- verpachters zouden de gemeenteraden, waterschappen e.d. moeten optreden. Hij legde er voorts de nadruk op dat het be lang voor de landbouw vaak niet meer de eerste reden is voor ruilverkaveling. Doch men moet eerst de mogelijkheden bezien en niet direct neen zeggen. Wij verkeren nog in de stuiptrekkingen de ouderwetse ruilverkaveling aan te pas sen aan de bredere algemene belangen. Landbouw, recreatie en de grote maat schappelijke belangen moeten tot een sa menwerking komen. Het zoeken is daar om naar een combinatie van reelat aan de ene en kosten aan de andere kant. Aan de rede van de heer Swierstra ging de behandeling van enkele huishou delijke punten onder leiding van de voor zitter de heer P. Kramer vooraf. Hier bij werd de heer H. A. Wind, die perio diek aftrad, als bestuurslid herkozen. goede als ik op mijn beurt een willekeu rige greep doe. zaai van Verschillende soorten romans werden tencabaret op. Zoals uit de naam blijkt belachelijk gemaakt, om te beginnen de - t’ beruchte doktersroman. Door ziekte van cabaret een hobby is. Toch kunnen zij i één van de beide dames die het gezel- schap rijk is, moesten wjj genoegen ne men met een dubbelrol. Een compliment voor de wijze waarop deze ene zuster, ook in de andere programma-onderde- len, in haar eentje het vrouwelijk ele ment vertegenwoordigde is welverdiend. Via de streekromans kwamen we bij Vestdijk, die - wij vernamen het voor het eerst - de jeugd van Doorn geregeld voorle-st uit zijn Anton Wachter romans. De Jiepgaande belangstelling van Ce studenten voor onze vaderlandse letter kunde bleek ook uit het ten tonele voe ren van drie fameuze ridders: Gerard van Velzen, Herman van Woerden en Gjjsbrecht van Aemstel met hun aloude vijand Floris V. In de bruiloft kwam een zeer overtuigende lollige oom voor. Na de pauze moesten de draagbare radio’s en de overbevolking het ontgel den. Oude liedjes uit vaders en grootva ders tijd werden ons uitgelegd en tot slot van het programma kregen wij en kele standbeelden te zien, met uitvoerig commentaar. Toen was er niemand meer in de zaal, die zich niet weerloos S

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1