Oud-Sneker vertelt nog iets over 1805 leel waardering en goede wensen op de receptie van gouden S. en 0. Bij Van der Heem eerste volledig in Sneek gebouwd radiotoestel gereedgekomen Sarcofagen en grafdeksels IJLST W YM BRITS ER A DEEL van en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 117e jaargang no. 13 N.R.V.-avond Om het leven van een kind Kyn. club Sneek e.o. hield propaganda-avond in Heerenveen Viskotter gleed in zijn element „S. en O.” ugd van Advendo toonde haar kunnen Uitbreiding Chr. Kleuter school Oppenhuizen- Uitwellingerga ■I r Het Sneeker Nieuwsblad is een Jan van Rheenen over „Omgang met dieren” en DRIJFHOUT* NIEUWSBLAD gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT [aandag 12 februari 1962 i 511 De eierinzameling. 9 H. H. PHILIA wat ai y voor het Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per half jaar. Franco p. post ƒ3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name Th. Wierstra gediplomeerd goudsmid Leeuwarden. I 4 bestaat woensdag a.s. vijftig jaar wacht deed zijn ronde; Terwijl hü daar izo kalm liep en van de prins geen kwaad in een gebogen houding stond hij boven Iwist, zag hij in de verte twee buigende van de wachtenden moest scheppen stond diepe rust en de plichtsgetrouwe nacht- op een trapje. Hij hing in touwen, die alhier een volledige radiofabriek wordt is de bouw van de nieuwe fabriek iets vertraagd en moet de lijdelijke hal op het Eiland dus iets langer gebruikt wor den dan de bedoeling was. Daardoor werd deze uitbreiding noodzakelijk. Het magazijn is te klein en zal naar de nieuw te bouwen loods worden overgebracht waarvoor de fietsenstalling moet worden verplaatst. De ruimte die thans als ma gazijn in gebruik is, wordt ingericht als gereedschapsmakerjj waarvoor al een freesmachine en een draaibank gearri veerd zijn en nog een slijpbank komt. Voor de VADV sprak dinsdagavond de heer Jan van Rheenen uit Laren, schrijver van zeer veel boeken en tijd schriftartikelen over honden. Enige van zijn boeken verschenen in romanvorm. Zijn lezing „Omgang met dieren” be paalde zich dan ook vnl. tot het gedrag van de hond. Op geestige wijze maakte de heer Van Rheenen zijn gehoor duide lijk, dat de hond in een geheel andere wereld leeft dan zijn baas. Leeft de mens in een wereld, die vooral door ge zicht en gehoor bepaald wordt, bij de hond overweegt de wereld van de geur. In de loop van zijn lezing besprak spr. achtereenvolgens de rol welke de diver se zinnen in ’t leven van de hond spe len, waarbij hjj o.a. meedeelde, dat de hond volgens de nieuwste en zeer nauw gezet uitgevoerde Russische onderzoe kingen niet geheel kleurenblind is, zoals men tot voor algemeen aannam. Voorts schetste hij het gedrag van de honden t.o.v. elkaar. Hij wees er o.m. op, dat de vriendschap en voorzichtig heid, die de honden in ’t algemeen tegen over kinderen in acht nemen, overeen komt met het gedragspatroon, dat zij vertonen tegenover jonge dieren van de eigen soort. Na afloop van de lezing, die met grote aandacht gevolgd werd, was er gelegen heid tot het stellen van vragen, waarvan door de vele opgekomen leden der kyno- logenclub druk gebruik werd gemaakt. De voorzitter, dr J. P. Otto, sloot dan ook tegen elf uur, met het oog op het gevorderde uur, de zeer geanimeerde discussie met een harteljjk dankwoord en sprak zijn waardering uit over de grote kundigheid van deze ook voor de radio welbekende spreker. Het Sneker bedrijf van Van der Heem heeft vrijdagmiddag weer een tussensta tion bereikt. Toen is nl. het eerste vol ledig alhier vervaardigde draagbare transitor radiotoestel „Boulevard” ge reed gekomen, een week eerder dan werd verwacht en door de heer J. de Vries, chef van de afdeling radiomonta- ge aan de bedrijfsleider Ir. J. Peelen overhandigd. Op de doos waarin het was verpakt stond een Fries vlagje en aan de voorzijde prijkte een strik in de geel zwarte stadskleuren. Dit eerste toestel, serienummer 12001, werd onder het al plm. zestig man ster ke personeel verloot en gewonnen door de 21 jarige Berend v. d. Berg te Luin- jeberd, die sinds 24 juli van ’t vorig jaar aan de montageband bij v. d. Heem werkzaam is. de dampende hete „snertpot”. Want door de lucht kon hij wel bedwelmd worden. Ook had deze man geen gelegenheid zijn neus te snuitten en grote zweetdroppels parelden op zijn voorhoofd. Ieder die het ging halen kwam dan met een emmer naar de uitdeling die plaats vond achter het hek van genoemd armhuis. Ik her inner mjj uit deze dagen nog een klein incident dat zich op het Grootzand af speelde. Op Oudejaarsavond niet alleen, maar ook op Nieuwjaarsdag werd er nog al eens een stevige borrel gedron ken en nu was er op die fatale nieuw jaarsdag een man die te diep in het glaasje had gekeken. Dit werd hem zeer noodlottig. Hjj had een emmer „snert” gehaald en midden op het Grootzand kwam hij te vallen. De emmer glipte uit zijn handen, de inhoud verspreidde zich over het Grootzand incluis worst en spek en de man lag er tussen in. Al het kost bare eten was naar de maan, maar het betekende voor het slachtoffer dat hij met een ledige emmer naar huis en naar zijn gramstorige vrouw en teleurgestel de kinderen moest terugkeren. Dus die dag geen „snert”. Politie en nachtwachts. De H. Hermandad mocht er in 1895 in Sneek ook wel zijn. Gemoedeljjke, flin ke kerels die op Nieuwjaarsdag heel wat door de vingers zagen als het niet te raar ging. Dan was er ook nog de Sneker nachtwacht, meestal mannen op leeftijd die 's nachts, als de stad in die pe rust lag, moesten surveilleren. Er zijn ook heel wat schelmenstukken uitgehaald daar in die Waterpoortstad. Eens op een donkere avond bijv, hebben twee jongemannen een nachtwacht de schrik van zijn leven bezorgd. De naam van deze nachtwacht is mjj ontglipt, maar het was een dikke man die surveil leren moest op de Bothniakade. Het was rustig, de meeste Snekers waren al in de samenwerking tussen haar en de R. v. Beheer altijd prettig is geweest. Maar spr. feliciteerde de vereniging ook per soonlijk. S. en O. was de eerste waarvan hij als fokker lid werd en hjj heeft nog steeds een zwak voor haar. Zijn wens was dan ook dat ze met elkaar ook nog het diamanten jubileum mogen vieren. Namens het Hoofdbestuur van de Ned. Konjjnenfokkersbond afd. Friesland sprak de heer E. Blom te Oostefnjjkerk, ook n oud-lid van S. en O. en namens de Ver. van Sneker Zakenlieden en het Actie Comité de heer A. Jansen die het zeer belangrijke werk naar voren bracht dat S. en O. doet voor verbetering van het ras en het een hele prestatie noemde dit vijftig jaar vol te houden. Hjj wenste haar een lang leven en veel succes toe en overhandigde de voorzitter als blijk van waardering de twee aandelen welke zijn vereniging indertijd in het Kooien- fonds nam. De heer X. J. de Vries, voorzitter van Hulp in Nood, haalde het zegenrijke werk dat S. en O. met haar jaarlijkse eierin- zameling voor H.I.N. en de Kruisvereni gingen verricht naar varen en gedacht dankbaar de heer D. Volkers, die het ini tiatief tot deze inzameling heeft geno men. Met een voorbeeld toonde hjj aan dat het werk van Hulp in Nood ook in deze tijd nog altijd nodig is en daarom bedankte hjj S. en O. voor haar hulp. De heer A. T. Oosterhof te Buitenpost bood de gelukwensen van „De Aeikoer”, de Konijnenfokkersver. Achtkarspelen en de Nederl. Hoenderbond aan, welke laatste extra ereprijzen voor de komen de jubileumtentoonstelling beschikbaar stelt. Spr. betoogde dat S. en O. naast het maatschappelijke werk dat zij met de eierinzameling doet, ook een behoor lijke bijdrage levert op het culturele vlak doordat ze een van de voornaamste ver enigingen is op net gebied van de ten toonstellingen. De heer A. Tamsma te Leeuwarden, voorzitter van de Friese Hoenderclub, memoreerde de goede verstandhouding tussen S. en O. en zijn club, die enige malen haar clubshow in Sneek gehouden heeft wat best slaagde. Zij hopen dat dit zo zal blijven. Na de heer K. Boonstra, voorzitter van „Nut en Sport” te Leeuwarden, kwam de heer Wesselson, naar voren die na mens do zustervereniging „Steenwjjk e.o.” zijn gelukwensen aanbood en wees op de'grote bekendheid welke de Water- poortshow overal in het land geniet. Daarom hoopte hij dat deze show nog eens in een groter gebouw gehouden zal kunnen worden. Notaris A. Visser, voorzitter van Balk en omstreken noemde ’t werk van S. en O. ook een mooie vrijetijdsbesteding en Donderdagavond hield de Vereniging voor Chr. Kleuteronderwijs te Oppenhui- zen-Uitwellingerga haar jaarlijkse leden en oudervergadering in het Lokaal der Ned. Herv. Kerk te Oppenhuizen. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer Jac. v. d. Wal bleek, dat 1961 voor de vereniging een goed jaar is ge weest en dat van de penningmeester toonde aan dat ze er financieel ook aar dig voorstaat. Het laatste werd door de penningmeester de heer S. Salverda op humoristische wijze naar voren ge bracht. Vooraf had de Controle commis sie rapport uitgebracht bjj monde van de heer Y. Dragt. Alles was in orde. Als nieuw commissielid werd benoemd de teer Tj. Hofstee. Daarna volgde de be stuursverkiezing. Aftredend en herkies baar was de voorzitter de heer R. de Jager, die met algemene stemmen werd herkozen. Ve'rvolgens hield het hoofd der school méj. J. Attema een inleiding over: De kleuter en het spel. Bij de rondvraag werd het bestuur, op zijn verzoek, vrij mandaat verleend om te komen tot uitbreiding van ’t bestaan de gebouw, waarna een tweede leer- onder zijn armen waren bevestigd en zo kracht zou kunnen worden benoemd, i releveerde de samenwerking met zijn vereniging in de Waterpoortshow. De heer AE. Brouwer bood namens de ereleden een enveloppe met inhoud aan en de heer M. Bosma, oud-secreta- ris en jongste erelid, roemde de eensge zindheid welke er steeds in het bestuur heeft geheerst. Ook verheugde hij er zich in, dat de heer D. Volkers, de enige nog in leven zjjnde mede-oprichter van de vereniging, dit jubileum nog mee kou maken. Hjj feliciteerde hem daar van harte mee. De voorzitter sloot zich bij deze woor den aan. Het deed het bestuur ook groot genoegen dat de heer en mevrouw Vol kers aanwezig waren. De heer Volkers heeft ook als keurmeester veel voor S. en O. gedaan en was altijd present als er een beroep op hem werd gedaan. „Ik heb dat altjjd met genoegen ge daan”, zei de heer Volkers, „want S. en O. was en is nog altijd mijn vereni ging”. De heer Verf zei daarna nog, dt.t het de heer Volkers stellig tot vol doening stemt dat het bestuur thans twee jonge keurmeesters voor konijnen in zijn midden heeft. Hopelijk komt er ook nog eens een voor kippen. Eh dit was tevens de laatste wens wel ke tijdens deze receptie werd uitgespro ken, en waarin de bestuursleden zeer vele handen moesten drukken, ook van bestuursleden en leden van bevriende or ganisaties zoals de toneelclub der KV Sneek en de Volièrevereniging. In het jaar 1894 woonden aan de Oos- terdijk tegenover de Stokvissteeg de da mes Jorritsma met hun broer die op Nieuwjaarsdag de gewoonte hadden aap iedere voorbijganger die liet wilde accep teren ter gelegenheid van het nieuwe jaar een dubbeltje te geven. Zodoende was de le januari voor de arbeiders een heugelijke dag en een attractie, als de tuinman dan op de stoep stond met een houten nap gevuld met dubbeltjes. De dames Jorritsma waren die dag echter niet alleen de goede geefsters maar ook barmhartige Samaritanen, die zich het lot van de arbeiders aantrokken. Maar het bedrog Jacobs was er ook toen al. Er waren velen die wel eens gauw van pet verwisselden om nog een dubbeltje machtig te worden. Maar de tuinman was een man met zeer goede ogen. Hij zag onmiddellijk dat hij bedrogen werd, en als kassier van zijn werkgeefsters paste hij op, dat niemand dubbel kreeg. Helaas werden deze verkregen dubbel tjes vaak in drank omgezet en verhuis den ze naar het laatje van Roorda die op denhoek van de Nieüwbuurt een ver gunning had. De linke broeders die pro beerden de tuinman te misleiden kregen hier geen kans toe. Hij zei dan: „wat dachten jou nog maar es proberen? Loop maar heen hur anders zal ’k de pliesie op dien dak sture”. Op Nieuwjaarsdag waren er nog meer mensen in touw die zorgden voor lief dadigheid, n.l. het uitdelen van erwten soep in het voormalige armhuis aan de oude Koemarkt. Er waren vooraf brief jes uitgedeeld die bjj de uitreiking van de erwtensoep ingewisseld moesten wor den. Op die dag kon der dan „snert” ge haald worden met spek en worst en op het briefje stond hoe groot het gezin was wat door een omroeper werd meege deeld. Het ging er zeer primitief en on? hygiënisch toe. De man die de erwten soep uit een grote ketel en in de emmer witte gedaanten; weg was zjjn kalmte en rust en onthutst bleef hjj staan. Het was donker en niemand zag het, maar de nachtwacht voelde zjjn kleur weg trekken en het angstzweet parelde op zijn voorhoofd. Hü bleef staan en de wit te gedaanten bleven buigen en het was een soort uitdaging van: „kom dan na der gü dappere nachtwacht, durf je een duel aan met deze twee spookverschü- ningen?” Maar de nachtwacht ging niet verder maar haalde assistentie met de mededeling: het spookt op de Bothnia kade. Maar toen ze er aankwamen wa ren de spoken verdwenen. Dat was de oude gemoedeljjke tijd zoals die toen ook in Sneek heerste. ïr mag hier niet ontbreken Sen woord aan „S. en O.”: ïezond, vitaal en krachtig, Iet gaat die lui (- duim -) zó! ievorderen belangen fan pluimvee en konijn, lerdenken - mèt de beestjes - Iet goud kleinveefestijn. Ze kenden goede jaren, Doch kwade bovendien ÏMet kans tot overbrugging if an oorlogstijd te zien). Figuurlijk reiken mensen Het rijk van ’t d i e r de hand, Want dieren - n^t als mensen - Bezitten oog voor „stand”. Men leeft als goede vrinden: Pluimvee, konijn en mensen - Nog lang dat vol te houden fs hun en onze wens! Uitbreiding. Vooraf deed Ir. Peelen aan de pers enige mededelingen over de voor de deur staande uitbreiding met ’n magazün ter grootte van 250 m2. Doordat het bedrijf Vier typen Martin onderscheidt vier typen van sarcofagen en bijbehorende deksels, waarbü hij uitgaat van de bewaard ge bleven, rechthoekige sarcofaag van bis schep Bernulf, die in het jaar 1054 in de St. Pieterskerk te Utrecht werd bijge zet. De trogvormige sarcofagen zouden volgens de heer Martin van jongere da tum zün. Een ander criterium van ou derdom vormen voorts het al dan niet aanwezig zjjn van uitgespaarde, inwen dige hoekverstevigingen, welke de als het ware in steen vertaalde tegenhan gers voorstellen van de hoeksteunen der houten doodkisten. Op de door de heer Martin ontwikkel de dateringswjjze valt wel het een en an der af te dingen doch het is hier niet de plaats in bizonderheden af te dalen. De Wonser sarcofagen vertonen het trog- model; één van de twee is bovendien voorzien van boekstaven. Volgens de da tering van de heer Martin zouden de Wonser exemplaren nog uit de 11de eeuw kunnen dateren, maar een latere datering lijkt ons geenszins uitgesloten. Men bedenke dat er ook nog sarcofagen en deksels gevonden zijn op plaatsen, waar vóór de 13de eeuw nog geen kerk of klooster stond zoals Buweklooster, ge sticht in 1242, het convent te Fiswerd bü Leeuwarden, gesticht in de 2de helft der 13de eeuw en het Grjjzevrouwen- klooster Essen bü Groningen, in 1215 gegrondvest. Veelal is de bovenkant der sarcofaag- deksels met ingebeitelde, geometrische figuren versierd, waarbü men weer ver schillende patroonsoorten kan onder scheiden. Zo ook de Wonser deksels, die met ruiten verlevendigd zün. De ver siering wijst er op, dat de deksels, even min als onze grafzerken, niet onder de grond werden bedolven doch zichtbaar bleven en desgewenst konden worden opgevü'zeld indien een nieuwe dode in het keldertje moest worden bügezet. Het gebeente van de voorganger placht te worden opgenomen en in een hoopje in een der hoeken opgestapeld. Niet zel den vindt men in een dergelüke sarco faag, gesteld dat de laatst-bügezette do de niet eerder in zün rust werd gestoord, drie, vier of meer schedels aldus büge- plaatst. Occo van Scarl, de fameuze au teur van een in 1597 gedrukte kroniek, vertelt dat de voorname Friezen hun doden in dergelüke sarcofagen neerlie ten opdat de wolven de kadavers niet zouden opwóèlen en verscheuren. Hoewel de Wonser deksels, gelük ge zegd, op grote diepte werden ter gge- vonden, vertonen zü de sporen van sljj* tage. Dit bewüst dat zü oudtüds lang durig aan verwering waren blootgesteld en eerst zichtbaar werden toen geleide- lüke ophoging van het kerkhof de zerken aan het oog onttrok. Aldus de vergetel heid scheppende, waaraan wü het be houd van zo menige sarcofaag met dek sel danken. Voor de opleiding van gespecialiseer de vaklieden (stempelmakers, ge- reedschapmakers enz.) heeft reeds een samenspreking plaats gehad met de bü de Metaalbond aangesloten bedrüven waaronder het nieuwe lid Werkspoor n.v. Zelf is Van der Heem al bezig met het stichten van een opleiding electrotechnisch onderwüs via leerlingenstelsel van de V.E.V. Verschünt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POI 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur gleed van de scheepswerf der firma J. Boom- sma aan de Houkesloot alhier de vis kotter Adriana, visnummer Arm. 27, te water. Het fraaie schip dat 18m lang, 5.10 m breed en 2.30 m hoog is, werd in opdracht van de fa. Hoekman te Urk ge bouwd en is bestemd voor de Gebr. Van Belsen te Arnemuiden, die met hun echt genotes de tewaterlating bijwoonden. De vrouw van de oudste, gekleed in de schilderachtige Zeeuwse kleder dracht, verrichtte de doopplechtigheid. Dit leidde echter tot een klein incidentje. Zü schrok nl. zo van het rondspattende champagneschuim, dat ze terugdeinsde en viel. Zü bezeerde zich gelukkig niet, maar kreeg enkele teervlekken in haar rokken. De heren Van Belsen waren zeer te vreden over het schip, dat in Urk bü de firma Hoekman zal worden afgebouwd. Ook wordt daar de 180 PK Penta motor in de machinekamer geplaatst. Deze Arm. 27 is de vijfde van dit type die achtereenvolgens bü de firma Boom- sma zün gebouwd. Inmiddels was alweer van de N.V. Holland Launch te Rotter dam in combinatie met de firma Hoek man opdracht gekregen voor de bouw’ van twee kotters van een iets ander en groter type. Deze worden nl. 20.40 m lang, 5.30 m breed en 2.30 m hoog. Voor de eerste hiervan is vandaag de kiel gelegd. Bü deze tewaterlating was ook de 3e klas metaalbewerker van de Chr. Tech nische school bij wüze van een excursie aanwezig. Maar voor de zoon van de heer Boomsma, die ook in deze klas zit, viel er waarschünlük weinig meer te le ren. J 1 4 i bewüst welke omvang dit bedrüf een- ons staat de laatste tUd nogal in het maal kende. nieuws, sinds by de restauratie van het uit 1728 daterende peperbus-kerkje voor en na het een en ander te voorschün kwam dat tot de verbeelding sprak. Eerst de grondvesten van het tuf stenen kerkje, dat aan het huidige voor af ging, vervolgens een vijfde fragment van de rood-zandstenen, uit de 14e eeuw stammende koorafscheiding met haar hoogst merkwaardige apostfiguren en tafrelen, tenslotte de beide zandstenen doodkisten met deksels, op grafdiepte door de doodgraver aan de rand van het kerkhofje ontdekt en met veel moeite omhoog getakeld. Zoals reeds werd opgemerkt valt het te betreuren dat men de inhoud van deze loodzware, ongeveer 2 ton wegende kis- ten niet in het büzün van een deskundige uit Amersfoort heeft verwüderd, evenals het beter geweest ware met het lichten even te wachten totdat de oudheidkun- digen van professie, die de nodige erva ring hebben opgedaan met dit werk, de nodige aanwüzingen hadden kunnen ge- ven. Sarcofagen van dit type, welke eeuwenlang in een vochtige bodem heb ben gelegen, plegen namelük bros als borstplaat te zün zodat men er uiterst behoedzaam mee moet omgaan. Niette min, de bedoeling was goed en achteraf treuren geeft weinig meer. Familiekeldertjes Slechts één der Wonser sarcofagen bleek een skelet „in situ” te bevatten, en ook niet méér dan één. De onder vinding heeft namelük geleerd dat deze zandstenen kisten als familiekeldertjes dienst deden en van vader op zoon plachten over te gaan. In overeenstem ming hiermede is het bekende verhaal, vervat in de Vita van abt Frederik van Hallum, die van 1162-1175 het Witheren klooster „Mariengaarde” bestierde, hoe men in Hallum een man wilde büzetten in de sarcofaag, waarin reeds het ge beente van zü’n vader rustte. De zoon bleek echter langer dan de kist te zün, hetgeen de omstanders verbaasde om dat de zoon kleiner was dan de vader, er de laatste er wèl in gepast had! Abt Frederik vertrouwde de zaak niet recht en inderdaad kwam de moord uit: de echtgenote van de dode bleek tesamen met haar aanstaande schoonzoon, met wie zü een verhouding had, des nachts haar man heimelü’k te hebben gewurgd. In h t jaar 1957 verscheen van de hand van H. Martin een verhandeling over deze sarcofagen met bübehorende deksels. Hü beschreef er een__147 stuks van, bijna alle afkomstig uit 'de provin cies Friesland en Groningen en betoogde dat deze gevaarten gedurende de 11de tot de 13de eeuw per schip werden aan gevoerd uit diverse streken, waar zij uit de groeven werden gehakt om kant en klaar op vlotten en schepen stroomaf waarts beken en rivieren hun weg naar het noorden te vinden. De groeven be vonden zich in het Zwarte Woud, de Vo gezen, de Haardt, de Pfalz, het Oden wald alsmede het bergland, aan weers- züden van de Boven-Wezer. De her komst kon worden vastgesteld op grond van het geologisch gesteente-onderzoek, door Dr P. Kruizinga te Delft uitge voerd. Utrecht, Deventer en Bremen waren de plaatsen, waar de sarcofagen werden verhandeld. Ook het Bentheimse leverde kisten en deksels, die in Nord horn werden ingeladen en Vechtafwaarts gevoerd naar Zwolle. Deze Bentheimse stukken onderschei den zich door hun gelige kleur en de doorgaans roodachtige exemplaren uit het stroomgebied van de Rün en de ’.le zer. De uitdrukking Bremer steen” houdt uiteraard verband met de steen handel, vanouds in Bremen gedreven en f leptite in Rest. Piso het woord voer- was weth. C. J. Berkhout, die de ge ls rwensen overbracht van het gemeen- I oestuur dat al een fraaie mand bloe- en had gezonden en naar spr. zei, zeer el waardering heeft voor het belange- os verrichte werk en het doel der vere- ging. Uw sport leidt tot betere men- n en dat ons land bekendheid geniet ior zün prachtige pluimveestapel komt ede door het werk van de Pluimvee- irenlgingen. Daardoor bevorderen zü ik het algemeen belang. Spr. dankte S. en O.- voor het werk t ze ten bate van de maatschappü en gemeenschap heeft verricht en wen- a haar toe dat ze dit nog vele jaren ag voortzetten. En het vele jonge bloed I hter de bestuurstafel en onder de le- n is daarvoor een waarborg. Voorzitter F. Verf, die alle sprekers eet beantwoordde, zei in zün dank- ord tot de wethouder dat zü hopen c in de toekomst dezelfde medewer- ig van het gemeentebestuur te zullen hervinden als voorheen. De heer W. Wink te Oudega H.O., spre- nde namens de Raad van Beheer, wees op dat S. en O. een der grootste en dste verenigingen in Friesland is en Dit is de titel van de boeiende En gelse speelfilm, waarin o.a. het ras senprobleem een rol speelt, welke a.s. woensdag door de NCA-filmdienst ge presenteerd zal worden op de film avond van het Centraal Drankweer Comité in de toneelzaal van Hanen burg. In het voorprogramma draait o.a. „Op uw gezondheid”, *h documentaire van de Wereld Gezondheids Organisa tie der Verenigde Naties. Voor de jeugd wordt ’s middags eerst een speciaal programma vertoond met een prima jeugdfilm en een grappige tekenfilm. Voor nadere bijzonderheden verwij zen we naar de advertentie in dit nummer. De Kynologenclub Sneek en Om streken hield een propaganda-avond in hotel Vernimmen te Heerenveen. Voorzitter Dr. J. P. Otto kon een goed bezette zaal verwelkomen en zet te daarna in het kort het doel van de KC Sneek uiteen. Vervolgens werd begonnen met het bespreken van de aanwezige rashonden. Mevr. J. Cloo- de Vries uit Nijelamer besprak de kortharige Sint Bernard; mevr. Otto nam de Ierse en Engelse Setter en de Cocker Spaniel voor haar rekening, terwijl de gladharige Duitse dwerg Pincher, Elandhond, Dalmatische hond, Dwerg- en grote Poedel, Duitse Dog, Wetterhoun, Duitse Herder en Schapendoes door de heren J. de Jong uit Idskenhuizen en A. Aukema wer den besproken. Het was een gezellige bijeenkomst; wanneer een hond be sproken was, volgde even een ap plausje. Na de bespreking van de honden werden nog aardige dia’s ver toond, welke herinnerden aan diverse tentoonstellingen. Het was elf uur toen dr. Otto met een dankwoord voor de goede op komst en een aanmoediging voor een bezoek aan de grote match, welke de KC Sneek op 10 maart a.s. hoopt te houden, deze goed geslaagde propa ganda-avond sloot. Voor de afdeling Sneek van de Ned. Reisvereniging houdt de heer Van Beek vrijdag 16 februari in Hotel „De Wijnberg” een lezing met dia’s over een reis naar Kemi in Lapland en Lita in Rusland. De heer Van Beek heeft nl. mét zijn gezin een kampeertocht gemaakt langs de kust van Noorwe gen naar Narvik en Hammerfest. Van daar gingen ze naar Honningsvag op het Noordkaap-eiland, waar ze naast een Lappenkamp kampeerden. Ze heb ben daar veel contact gehad met de Lappen en hun rendieren en genoten van de middernachtzon in de omge ving van Hammerfegt. De terugreis ging door Finland met een uitstapje naar Leningrad in Rusland. In zün lezing vertelt de heer Van Beek zijn bevindingen in Lap land en vooral van die in Rusland. Te vens laat hij volksmuziek horen van Noorwegen, Finland en Rusland. De heer Van Beek is geen onbekende voor de afdeling, want we herinneren ons nog de mooie dia’s van een vorige reis naar Noorwegen. Voor dé eerste 12000 toestellen van dit type werden de onderdelen in verschil lende fases in de fabriek alhier vervaar digd, maar ze werden nog in het hoofd- bedrüf te Den Haag gemonteerd. Nu zal de fabricage voortaah geheel aan de Vrübuiterstraat geschieden. Het twee de iets groter portable toestel, dat van a tot z eveneens alhier zal ontstaan is gepland in juni a.s., het derde in October, maar dit zal weei’ in fases gaan. Voorlopig .blijft de fabricage alhier tot kleine toestellen en portables beperkt, maar daarnaast is het een toeleverings- bedrüf van onderdelen voor t.v. en grote radiotoestellen voor Den Haag. Feestelijk t'ntje. Het aflcveren van dit eerste toestel was voor Ir. Peelen en zün medewerkers vanzelfsprekend een heugelijk moment. Daarom was er een enigszins feeste- lük tintje aan gegeven en werd het per soneel in de cantine onthaald op koffie en gebak. De heer Peelen las de brief voor waarin de directie kennis gaf van het bereiken van deze mijlpaal en deel de mede dat men in Den Haag beslo ten had, dat het toestel in Sneek of om geving moest blüven en daarom onder het personeel verloot zou worden. En zo als gezegd was Berend v. d. Berg de houder van het nummer, dat door de enige dame in het gezelschap, de buffet juffrouw, werd getrokken. Ir. Peelen reikte de nog gesloten doos aan hem over waarna het fraaie toestel werd uit gepakt en allen zich van de mooie klank konden overtuigen. Als alle wensen welke zaterdagmiddag j de receptie van het bestuur ter ge- genheid van het gouden jubileum wer- uitgesproken vervuld worden, heeft en O. niet alleen een „lang en geluk- g” leven voor de boeg, maar zal zij j het organiseren van haar Waterpoort- iows de vleugels nog verder kunnen tslaan. De bekende keurmeester Wes- slson van Steenwijk wenste nl. dat er in leek nog eens een groter gebouw zal imcn opdat de Waterpoortshows die, als hij het uitdrukte, een begrip in n lande zün geworden, nog meer kun- n wordei. uitgebreid. Ons Gebouw laat t niet toe. Daar is wat de ruimte he lft de top van het aantal inzendingen leikt. Do eerste die tüdens deze gezellige oor een flink bezette zaal demon- ïerden donderdagavond jl. de jeugdle- L van«de Chr. Gymnastiekvereniging dvendo” in „Ons gebouw.” Jongens meisjes van 6 tot en met 11 jaar ga- i daar blük van hun kunnen. In te- istelling met andere jaren werd er t op het podium gewerkt, maar mid- a in de zaal, met daaromheen de zit- latSP.1.’ v?°r ou<^ers en belangstellen- schept een gezellige sfeer en de estates kunnen van dichtbü worden degeslagen. Deze wüze van uitvoeren _J rd over het algemeen wel toegejuicht. n nadeel is echter, dat de achterste m met alles goed kunnen zien. Mis- uen is hierop een volgende kee iets vinden. Dm half acht marcheerden de jeugdige °"der. trom8eroffel van het Ju- mtré^eiL 3®m^ers'en Püperscorps, de vorde^r T R^aKaSnemend voorzittcr de .vorut er T. K. Klmbeda opende daarna xui en een kort woord van welkom. Jaarna kreeg de hear Douma gele- iheid het gevarieerde programma af werken. Bp verschillende nummers jtUi k°rte uitleg omtrent vorm en loud van de oefenstof, speciaal wat de /mgnummers betrof. De ouders krü- a op deze manier een beeld hoe er op lessen gewerkt wordt. diverse nummers werden goed uit- zoerd. De vrjje oefeningen van de gQ isjes 10 en 11 jaar zaten er goed in en rden vlot gebracht. De acrobaten in dop, onder leiding van Mej. de Boer, vckter. veel hilariteit evenals de klei- tz meisies in pyama met hun nummer A vestindgymnastiek. Ook de diverse te hofngnummers vielen wel in de smaak vanb|"cuden cen. belofte in voor de toe- Ter afw‘sseling lieten enkele ou- et a^-e dames- en herenleden nog een num- nte evenwichtsbalk en lange mat zien, alstne»deze uitvoering, die meer het karak- droeg van een Ouderavond, wat ook bedoeling was, is weer gebleken dat rerwe:<wei leven in Advendo zit en de lei- menbag. by de heer .Douma in goede han- is. Ook beschikt deze over een keur voorturners en turnsters, die hem alleen op de uitvoeringen, maar ook ie lessen trouw ter züde staan, iri 194 oofenpeil ten goeden komt. heer T. K. Klaibeda bracht aan het irnoet6 van deze goed geslaagde vond ook een speciaal woord van dank aan ,estet.leer Douma en verder aan allen die ewerkten aan het welslagen van de- vond. SNEEKER NIEUWSBLAD

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1