De uitstervende Zuiderzee-cultuur I Anneke Olij (T.G.P.) Gerlof van Wieren (S.V.W.) winnaars Met de N.R.V. op reis naar het Hoge Noorden Piet Deelstra (Leonitas) won K.N.A.U.- cross in het Zuidersportpark PI WYM BRITS ER A DEEL IJLST van en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 117e jaargang no. 15 Maandag 19 februari 3 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 3 e graads turnivedstrijd Rayon Sneek K.N.G.V. Gaastmeer Rectificatie n Amerikaans Tiener-team zal enkele Sneker scholen bezoeken Clubmatch K.C. „De Zaan streek” te Zaandam Groninger J.M.-’ers te gast in Sneek I er in fi er 1962 I e „In man tof olie” yn fryske ütstjüring Het Sneeker Nieuwsblad is een ;e I Vereniging voor Crematie A.V.V.L. --- Kon. Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde r--- Valkenwedstrijd om de Zilveren Schaats te Grouw Populaire muziek en liedjes op jaarfeest Nijlander Jeugd Verenigingen gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Balavond Mater Amabilis- school Heeg, Oudega en in één V.V. V. „Concordia” Gauw had ups en downs Filmavond N.C.L.B. Sneek Bazar Ijsclub „lendracht” kon se Crematoria vertoond. Verder verwe zen we naar de advertentie in dit blad. Friese boeiers, interieurs en klederdrach ten worden bewaard. De voorzitter de heer J. Lassche, die in zijn openingswoord in het bijzonder de bestuursleden van de S.Z.C. en de jeugd leden had verwelkomd, bedankte Drs. Kruissink voor zijn interessante lezing en gaf hem als attentie een bus Drabbel- koeken mee naar buis. De muziek bij het dansen werd ver zorgd door het duo Riphagen-Bok, dat ook de wachttijd” vóór de lezing op prettige wijze vulde. De dit (KNAU-leden) Heerenveen) in In ons verslag van de vergadering van de vereniging „Dorpsbelangen” te Ou- dega-W vermeldden wij donderdag abu sievelijk dat de heer Vermeulen voor de woorden van de secretaris de heer Zaad- stra dankte. Dit moest natuurlijk de oud- voorzitter de heer A< Feènstra zijn. SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs J 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Yn de fryske ütsjüring fan de RO- NO wurdt op tiisdei de tweintichste febrewaris in mikrofoanbiwurking fan it toanielstik „In man tofolle” brocht. It is in blijspul fan Ype Poortinga en Barend van der Veen. Dizze harkspul- biwurking fan Marten Sikkema wurdt foar de mikrofoan brocht troch Johan van der Zee, Klaske Folmer, Pyt Landman, Joke Keizer, Piter van dér Veen en Wytse Hoekstra. De regy is yn hannen fan Johannes Spyksma en Pyt van der Zee. De léste hie ek de regy fan it toanielstik dat in tal wiken lyn yn De Tynje yn premiè re gyng. Vrijdagavond werd in Hotel de Wijn berg door de N.R.V. een zeer interessan te avond gehouden. Het in het program ma als „lezing” aangekondigde onder werp „Op reis naar Kemi in Lapland en Lita in Rusland”, dat toegelicht werd met ’n pracht collectie dia’s bleek echter veel meer een gemoedeljjk praatje van de spreker de heer L. van Beek over zijn bijzonder mooie tocht, vanuit Friesland, naar het hoogste gedeelte van Noorwe gen en zijn opmerkelijke reiservaring in een klein deel van Rusland te zijn. Op zeer onderhoudende manier vertel de de heer Van Beek over zijn ervarin gen als toerist in Denemarken en kwam via de Zuidwestroute door Jutland, de Kleine en Grote Belt in Kopenhagen aan. Hjj sprak vaak over het omstreden slot Kronenburg dat de gehele Sont beheer ste, de politieke verhoudingen in Noor wegen dat grotendeels links socialistisch georienteerd is, maar toch ook weer erg koningsgezind blijkt te zijn. Aan de hand van dia’s liet hij zien dat de houthandel de voornaamste bron van bestaan is, maar ook de visserij een belangrijk aan deel heeft. Het klimaat is er in de zomer Fe hoofdschotel ian Zaterdag hield de Kynologenelub „De Zaanstreek” in het R.K. Volksbondge- bouw te Zaandam een clubmatch om de titel beste hond van de match. Hieraan werd door een 50 tal honden deelgenomen, die na de opening luidkeels van hun aanwezigheid blijk gaven, doch verder bleef het de gehele middag heer lijk rustig. De keurmeesters de heren: Alofs - Fransen - Knapen en v. d. Wey er, by vele Friese kynologen wel bekend, gaven voor de microfoon op zeer deskun dige wijze uitleg van de rassen en hun kwaliteiten. Deze bleken dit jaar beter te zjjn dan verleden jaar, al was hun aantal dit jaar iets minder. De prijzén- tafel mogen we niet onvermeld laten. Deze was een streling voor het oog, en iedere hond kreeg dan ook ruim zjjn deel van al dat geschitter. De waarlijke ky- noloog had hier een heerlijke middag want omdat er in één ruime ring ge keurd werd, was alles goed te overzien. Onder het genot van een fjjn kopje koffie kon men rustig zijn catalogus raadple gen, en aantekeningen maken. Iets wat op de grotere clubmatches niet meer mogelijk is, daar de keuringen dan in meerdere ringen plaats vinden. Wel werkt men op deze Zaanse Club- match anders dan wij hier in het Noor den gewend zjjn. Zij kiezen namelijk van elk ras de bes te hond. Deze „beste” moet later nog eens in de ring komen, om te dingen naar de titel „de beste der groepen”, zoals dogachtigen enz enz. „De besten der groepen” ontvingen allen een prach tige beker, om daarna aan de eind fi nale deel te nemen. Dit waren van: de Dogachtigen: de Boxer teef Hera v. d. Olympus eign. Jac Doornbosch te Krommenie: Herdershonden: Bouvier teef Queen Nan cy v. d. Rakkers van mevr. M. Ooms- Thiemeijer te Zaandam; Jachthonden: Cocker Spaniel teef Pink Pansy v. d. Cockerbox van Mevr. H. Nielen-Offenberg Windhonden: Whipetteef Lilla Stjarna’s Miranda d’Angelo, van Mevr. A. C. Guit- tart-Bjjlsma Sneek; Terriers: de Airedale terrier teef Bea trix van A. Machielse; Dameshondjes: de Pekingees reu Paifoe van Mevr. Boomgaard-Braam. Als beste en winnaar van de clubmatch werd gekozen de fraaie Bouvier Queen Nancy v. d. Rakkers van Mevr. M. Ooms-Thiemeijer uit Zaandam, die niet alleen de grote beker, doch onder groot applaus ook de ereprijs van de Gemeen te Zaandam in ontvangst mocht nemen. Kampioensklas In de Kampioensklas waren de uitsla gen als volgt: 1. De Pekingees reu: Nat. en Int. Kam pioen Sunny Boy W. en Jeugdw. 1957 van Mevr. Boomgaard-Braam. 2. De Boxer teef: Elite v. d. Bergerpol- der van .T T. van Es. Alkmaar. 3. Old Englisch Sheepdog: Nat en Int. Kamp. Reenwyks Favourita W. 1958- 1959 van J. Dikkeboom. Zaandam. 4 Afghaan teef: Kamp. Con Brio’s Sar- wandi J. W. en W. ’56-’57 van Mevr. M. Esser-Kool te Zaandam. 5. Whippet reu: Aldie v. d. Peeljager- tjes. van Mevr. A. C. Guittart-Bijlsma Sneek. 6. Afghaan reu: Kamp. Con Brio’s Bat- sja-Sakha W.-’57 van Mevr. M. Esser- Kool te Zaandam. 7. Pekingees reu Kamp. Kasja. van Mevr. W. Boomgaard-Braam. drukt. Bjj de vrjje oefening gaven Anne ke en Joop elkaar niets toe. Beide kre gen 9.55 p., terwijl SjOukje’s oefening met een negen werd beloond. Het laatste onderdeel - sprong over het paard - moest dus de beslissing bren gen. Voor de hurksprong mét halve draai kreeg Anneke negen punten en Joop 8.75 p., zodat Anneke Olij met een kleine voorsprong van 0.25 punt op de eerste plaats eindigde. Haar puntento taal was 37.55, dat van Joop Odinga 37.30 punten. Sjoukje Veltman eindigde met 36.05 punten op de derde plaats. De heren Bij de heren ontbrak - ook al door de geringe deelneming - de spanning. Reeds bij het eerste onderdeel bleek, dat de strijd om de eerste en tweede plaats zou gaan tussen de clubgenoten Gerlof van Wieren en Tinus de Jong van SVW te Workum. Henk Bakker van TGP had met de verplichte oefenstof 2e graad vaardigheidsproeven wel iets te hoog gegrepen, wat in verschillende misluk kingen tot Uitdrukking kwam. Hoewel de beide Workumers elkaar weinig toe gaven, was Gerlof van Wieren op enkele onderdelen toch beslist beter dan zijn clubgenoot. Het onderdeel paard voltige bezorgde Gerlof een kleine voorsprong (8.15 tegen 7.4 p.), maar op de brug liep zijn tegenstander 0.3 punt van zjjn achterstand in, om er bij de vrije oefe ning nogmaals 0.1 punt af te knabbelen (Van Wieren 7.5 p., De Jong 7.6 p.). Het nummer rekstok bracht geen ver andering in de stand - beide kregen 8.65 pnt., maar bij de ringoefening wist Van Wieren zijn voorsprong te vergroten van 0.35 tot 0.40 pnt. Hij kreeg 8 p. en De Jong 7.95. De lang niet gemakkelijke hurksprong van de lengte van het paard leverde Van Wieren 8.8 p. op en De Jcng 8.1 p., zodat de eerste met 49.8 tegen 48.7 pnt. winnaar werd. Na afloop reikte de heei' C. Kan aan de drie best geplaatste dames een me daille uit, terwijl Gerlof van Wieren ook een medaille in ontvangst kon nemen. Door een prima organisatie kon de wedstrijd in twee uren worden afge werkt, waardoor het rayon Sneek heeft aangetoond, dat een wedstrijd, mits goed voorbereid, niet te veel tijd in be slag hoeft te nemen. Deze jongelui, van wie de meesten nog studeren, hebben enkele maanden van hun studie prijsgegeven om een tournee te maken dooi’ Europa. Hun wacht een zeer druk programma van zang, muziek en gesproken woord op honderden scho len. Zij reizen van Noord-Ierland, waar zij een week doorbrachten naar Neder land en na 7 april gaat het team door naar Frankrijk. Alle kosten van de over tocht worden door de jongelui zelf be taald. Ook in Sneek worden enkele scholen bezocht, waar het team, zo mo gelijk, voor allé leerlingen tezamen een lesuur vult met een levendig program ma. Op de kontaktavond zullen zy, spe ciaal voor de geïnteresseerde leerlingen van al deze scholen, dieper op de zaak ingaan en vertellen van de geweldige mogelijkheden, die er liggen voor Youth for Christ onder de scholieren. Na Sneek komen in Friesland ook nog Leeu warden (o.a. met een grote rally op 10 mrt. in het Beursgebouw) en Heeren veen aan de beurt, waarna de pest van het land bezocht zal worden. Kontakt- adres voor Sneek is: mej. J. Dijkstra, Kruizebroederstr. 81a, tel. 2596. Onder auspiciën van dc interkerkelijke jeugdbeweging Youth for Christ, komt een team van zes Amerikaanse teena gers met een leider en een tolk naar Nederland. De eerste dag van hun ver blijf van vijf weken is voor Sneek gere serveerd, nl. 6 mrt. a.s. De afd. Sneek van bovengenoemde hereniging belegt op dinsdag 27 febru ari as: een openbare vergadering in Zaal Piso. De heer B. Klunder, secreta ris van het H.B. zal belangrijke mede delingen doen over de Crematoriabouw in Nederland en de Nederlandse Vereni- I ging voor Crematoria-bouw. Voorts worden kleurendia’s over de Nederland- C. Plat (FAC, Franeker) 17.52.8. k Dames 700 meter: 1. I. v. d. Graaf |(AV ’55. Heerenveen) 2.37.0; 2. L. v. d. Helm (Leonitas, Leeuwarden) 2.41.0; 3. G- Michels (AV ’55, Heerenveen) 2.51.9. )0 Op 17 december 1960 was een deputa tie van Sneker JM-ers in Groningen, om daar in het kader van de uitwisselingen een programma voor de Grunningers te verzorgen. En omdat het anders geen echte uitwisseling zou zijn, verscheen Groningen zaterdagavond j.l. in de grote Zaal van Hanenburg ter tonele om een programma voor Sneek te verzorgen. In zjjn kort openingswoord vestigde voorzitter Dr. A. S. Wadman nog even speciaal de aandacht op het kerkconcert, van het Comité Kerkconcerten van JM a.s. zondag in de Zuiderkerk. In zjjn aanhef zei aan-elkaar-prater Henk Heykoop dat Groningen niet spe ciaal door haar virtuozen was vertegen woordigd, maar vooral door de enthou siastelingen. Het streven van Jeugd en Muziek is immers niet het perfecte spel maar het musiceren, zonder dat er nu in de eerste plaats naar perfectie wordt gestreefd. Het eerste werkje, dat werd gespeeld was een trio voor drie violen van ene Jean-Baptiste-Charles Dancla, uitge voerd door Tom Kooi, Laurens Katger- man en Menno Peterson. De drie kwa men er goed door, ondanks het feit dat in het derde deel de muziek van de les senaar wapperde. Daarna zette Henk Heykoop zich aan het klavier om de prima spelende Jaap van Bruggen in een fluitsonate van Haendel te begelei den. Pianomuziek van Zuidamerikaanse of bjjna Zuidamerikaanse componisten komt zelden of nooit op het repertoire van een pianist voor. En daarom was het een goed idee van Henk om enkele werken van deze kunstenaars te spelen. Van Ponce, Sas en Guardinez. Prachtige muziek en voortreffelijk uitgevoerd! Na de pauze traden twee groepen le den, uit Groningen en Sneek tegen el kaar in het krijt om zich te meten in muziekkennis. De Groningers konden de zegepalm meenemen. Menno Peter son en Tom Kooi zetten zich weer ach ter de lessenaars om samen met Henk Heykoop de zg. Golden Sonata van Pur cell te spelen, waarna als afsluiting Cees Bijleveld, begeleid door Onno Sy- perda een uitvoering gaf van het trom- petconcert van Haydn, die op hoog peil stond. Met een wederzijds dankwoord van de heer R. Ottes, vice-vporzitter van Groningen en de Sneker voorzitter werd deze geslaagde avond, die door een rede lijk aantal leden en enkele donateurs werd bijgewoond, besloten. De hoofdschotel van deze bijzonder goed geslaagde atletiekmorgen bestond uit de 8 km loop voor de heren. Deze leverde een prachtige overwinning op voor de in prachtige stijl lopende Piet Deelstra (Leonitas, Leeuwarden). Hij won in de prima tijd van 29.31.2. De tweede plaats was voor de atleet Henk Arends van Athleta, Gröuw, die het meer van kracht moet hebben. De vol ledige uitslag op dit nummer was: 1. Piet Deelstra (Leonitas, Leeuwarden) in 29.31.2; 2. Henk Arends (Athleta, Grouw) 29.53.0; 3. B. Klynstra (KNAU lid Olde- lamer) 30.52.4; 4. Tjeerd v. d. lest (AV ’55, Heerenveen) 31.15.6; 5. Pier Dijkstra (AV ’55, Heerenveen) 31.19.0. Met uitzondering van de niet-KNAU leden, van wie de prijswinnaars werden vereerd met bekers en medailles kregen de andere atleten geen prijzen maar werden hun punten toegekend. Deze cross vórmde namelijk een onderdeel van de door de KNAU afd. Friesland georganiseerde cross-competitie. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktle: GEDEMPTE POI 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. De traditionele winterwedstrijd voor de Valken om de zilveren schaats te Grouw, die ditmaal vanwege het ijs niet met de kerstdagen gehouden kon wor den, speelde zich nu gisteren af. Sn thans trof de Valkenclub „Jacoba van Beieren” die deze wedstrijd organiseert, het goed met het weer. De elf deelnemers zeilden twee routes. W. Nobbe te Grouw nam in de eerste route met zijn Blancefloer de leiding, maar in de volgende moest hij deze af staan aan P. v. d. Vechte te Leeuw r- den met „Wikel”, die ook won. De uit slag werd hierdoor: 1. Wikel van P. v. d. Vechte, Leeuwar den; 2. Blancefloer van W. Nobbe, Grouw; 3. Soelaas van M. C. Breuning, Leeuwarden; 4. De Folie van A. Wester, Grouw. De afdeling Sneek van genoemde Maatschappij hield vrijdagavond haar serste jaarvergadering. Het bestuur onderging enige uitbreiding, terwijl de secretaris de voorzitter opvolgde, die iu als algemeen bestuurslid gaat op reden. De overige agendapunten wer- len eveneens vlot afgewerkt, waarbij cesloten werd een bezoek te brengen 1 de bloembollen tentoonstelling c.a. Bovenkarspel op donderdag 22 fe bruari a.s.. Leden, die door het minder aanlok kelijke weer of om andere redenen, liet aanwezig konden zijn, maar het eisje willen meemaken, kunnen zich Isnóg met de penningmeesteresse in erbinding stellen. I Na de pauze volgde een serie dia’s )ver bloemsierkunst, zoals deze door bloemisten uit de verschillende landen naar voren wordt gebracht. Al geldt ook hier het devies, dat smaken ver schillen, toch kan niet worden ont kend, dat elk bloemenarrangement ’n eigen bekoring heeft en het geheel met volledige aandacht werd gevolgd. Ofschoon -, of misschien wel juist daardoor, dat het laat werd kan wor den gezegd, dat ook deze avond als goed geslaagd kan worden beschouwd. In de volgende' vergadering, die ge pland is op woensdag 14 maart a.s., zal een praatje worden gehouden over ’t snoeien van houtachtige gewassen en over het onderwerp „hoe beplant ik mijn tuin”, één en ander toegelicht met dia’s van vaste planten, heesters etc. Zaterdagavond traden een vijftiental dames en drie heren aan voor de derde graads turnwedstrijd in het rayon Sneek van de Turnkring Friesland, welke werd gehouden in de Sperkhenizaal en onder leiding stond van de technisch voorzitter van het rayon, de heer S. de Jong te Bolsward. Namens het rayon werden de turnsters en turners verwelkomd door de rayon-voorzitter de heer C. Kan, waarna met de wedstrijd, welke voor de dames uit vier en voor de heren uit zes onderdelen bestond, werd begonnen. Bij de dames die met brug ongelijk en evenwichtsbalk begonnen - er werd in twee groepen gewerkt - vormde zich al direkt een kopgroepje. Anneke Oly van TGP kreeg voor haar perfect uitgevoer de oefening brug ongelijk niet minder dan 9.85 van de jury, terwijl haar groot ste concurrente, het Bolswarder meisje Joop Odinga van Lycurgus Wilhelmina op dit onderdeel 9.4 p. noteerde. Sjoukje Veltman van TGP behaalde 9.35 p. Op de evenwichtsbalk zag Anneke haar voorsprong van 0.45 p. op Joop Odinga door enkele weifelingen en een minder geslaagde afsprong teniet gaan. Zij kreeg 9.15 p. en Joop 9.60 p. Sjoukje Veltman haalde 9.05 p. en werd hierdoor vaster op de derde plaats ge- ma Sneek 10.43.1. Sprinters 1500 meter 1. J. Marinus (AV ’55 4.59.5; 2. Muiser (Leonitas, Leeuwarden; 4.59.9; 3. P. de Rijke (Leonitas, Leeu warden). Junioren 4 km: 1. M. v. d. Harst (Leo nitas, Leeuwarden) 15.56.7; 2. W. de liGraaf (AV '55, Heerenveen) 15.56.8; 3. zeer mild. Er valt betrekkelijk weinig regen in het binnenland (gemiddeld 25 mm per jaar), langs de kuststrook ech ter veel meer. Het natuurschoon over treft de verwachtingen en typisch is bv. dat de lente, zomer en herfstbloemen al len gelijk bloeien. Geanimeerd vertelde spreker over de vissersplaats Narvik, die nu echter van het meeste belang is door de overslag van bet Zweedse ijzererts. Lappen Driehonderd kilometer boven Narvik trof hij de eerste Lappen aan, waarvan nog ongeveer 30.000 in Europa leven. Een derde deel van deze bevolking bestaat van de visserij, een derde van landbouw en rendieren, dat zijn de zg. Bos-Lappen en een derde, de zg. Berg-Lappen leven gedurende de zomermaanden in tenten kampen en trekken steeds met hun kud den rendieren mee. In de winter gaan zy terug naar hun dorpen waar zij tegen woordig in normale huizen wonen. Via Hammerfest reed men naar de Noordkaap waar onderwijl nog een be zoek werd gebracht aan de grootste vis- conserven fabriek in Homesvag. Indruk wekkend waren de prachtige opnamen van de middernachtzon bij de Noord- kaap. De terugweg werd gemaakt via Finland, het land met dj duizend meren, en vandaar ging het naar Rusland, met Leningrad als doel. Op een terrein in de buurt van Leningrad, dat een voor beeld voor alle kampeerterreinen zijn vanwege de bijzonder goede verzor ging mét toiletten, kookinstallaties, was gelegenheden enz., werden de tenten op gezet. Opvallend was dat er geen Rus sen op dit terrein kampeerden, zodat er van contact met de gewone Russische toerist geen sprake was. Vanuit Leningrad werd de bezichtiging geheel door een gids van Intourist, een lerares Duitse taal, gehuwd en moeder van ’n meisje van 9 jaar, geregeld. Van dé stad en, de gebouwen werden vee! dia's getoond, doch van en naar de grens mochten geen foto’s genomen wor den. De controle was soms uiterst streng èn soms zeer nonchalant. Niettegen staande het vele schoons waren er toch een aantal feiten die zeer deprimerend werkten. De bevolking van dit gedeelte van Rusland is slechts sober gekleed, auto’s rijden er vrijwel niet en zeker geen particuliere wagens zoals overal elders in het buitenland. Fietsen ziet men er ook niet, iedereen loopt of gaat met de Staatsbussen of de ondergrondse. Het bezoek aan Rusland was niet het prettigste deel van de vacantie en de heer Van Beek was blij dat hij de grens weer achter dé fug had. Al mét al was het een zeer bóéiénd praatje met prach tige plaatjes. NIJLAND. De jeugdverenigingen al hier, t.w. de Meisjesclub, de Jongens- club, de Chr. Jongel. Vereniging en Chr. Meisjesvereniging, hielden vorige week gezamenlijk hun jaarfeest in „Het Ge bouw” onder leiding van het hoofd der school, de heer J. R. Rcinbergen. De bijbelinleiding die handelde over psalm 150 en als thema had „Lofot den Heer” werd op zeer verdienstelijke wijze verzorgd door het lid der J.V. Melle Hiemstra. Daarna was de beurt aan de Meisjesclub, die „De dream fan Prinses Esmeralda” ten tonele voerde. In dit stukje van twee bedrijven blijkt de von deling, die door de andere kinderen als niet volwaardig wordt beschouwd, niet alleen een prins van den bloede te zijn, maar ook een beter karakter te hebben dan zij, die hem minachtten. Het uitleg gen van de droom door de vondeling bracht, meteen aan het licht wie de von deling was. De jongensclub had een stuk, waarom werkelijk harteljjk gelach en is en tot titel droeg „De slimme huis knecht.” De jongeman, die de titelrol vervulde, was voor zjjn rol in alle op zichten berekend, terwijl de andere spe lers zich hier goed bjj aanpasten. De situaties die zich in dit stukje voordoen zijn zó komisch, dat de aanwezigen zich kostelijk hebben geamuseerd. Een woord van hulde voor de leidster van de Meis jesclub, mej. H. Gerbrandij en de lei ders van de Jongensclub, de heren J. S. Abma en J. Feenstra, is wel op zijn plaats. Na een korte pauze met een, naar wjj menen, geslaagde verloting, kwam de hoofdmoot van deze avond, het toneel stuk in drie bedrijven, „Elke medalje hat twa kanten,” van Yt. Groothof, ge speeld door de leden van de J.V. en M.V. Reeds dadelijk kon men bemerken, dat er onder leiding van regisseur S. Hait- sma intens was gestudeerd om een en ander goed tot zijn recht te laten komen. Maar deze zware taak werd tot een goed einde gebracht. De vaak nogal lan ge dialogen maakten dat het stuk zeer zwaar te spelen is en er werd op dit punt veel rolkennis gevergd. Het stuk zelf heeft weinig hoogtepunten zowel wat ernst als humor betreft, maar die welke er zijn werden dermate uitgebuit, dat het publiek ten zeerste meeleefde. Het applaus en het open doekje aan het einde van het derde bedrijf, was dan ook een alleszins verdiende beloning voor re gisseur en spelers. Kapper van der Duim had ook nu weer rake typen ge oreerd en Meubelhandel en Woningin richting Aukema te Sneek had gratis voor de toneelaankleding gezorgd, wat een woord van dank waard is. Een -en ander werd afgewisseld met muziek, maar iets anders dan men gewoon is. Na een paar nummers accordeonmuziek met bambie-ballen en trommel wat zeer gewaardeerd werd, trad nl. een clubje van drie jongemannen op met gitaar, trommel en bambie-ballen, die populaire liedjes zongen, wat door de jeugd in de zaal spoedig werd overgenomen. Hele maal afgstemd op ’t heden dus, wat bij de jongeren natuurlijk geweldig insloeg en de feestvreugde verhoogde, maar al licht niet door alle ouderen werd ge waardeerd. Ondanks het vrij zware van hindernis sen voorziene parcours werden er uit stekende tijden gemaakt'. Vooral bij de cracks werden goede tijden gemaakt, SU wat ook niet verwonderlijk was daar het at puikje van de Friese lange afstandlopers op dit nummer was vertegenwoordigd. De gedetailleerde uitslag werd tenslotte: Niet KNAU-leden 2500 meter: 1. Henk Bakker Sneek 10.07.2 min.; 2. J. Boeke- Anema Sneek De 28ste mei 1932 gaat een uiterst be langrijke datum in onze Vaderlandse ge schiedenis worden. Op die dag nl. ’s mid- flags om twee minuter, over 1, werd het sluitgat De Mieter waar nu het monu ment staat, gedicht. Dc laatste opening in de 30 kni lange djjk tussen het Wie- ■inger dorp Den Oever en het Friese lorp Zurich was gesloten, en van toen d zou de voormalige Zuiderzee IJssel- neer heten. [Zo begon Drs. G. R. Kruissink, direc- eur van het Zuiderzeemuseum te Enk- luizen, vrijdagavond in de foyer van ünicitia zijn lezing voor de leden en lugdleden van de Kon. Zeilvereniging Kneek" welke laatste categorie vooral l grote getale was opgekomen. Doch laraan zal ,,de gelegenheid tot dansen” a. afloop wel njet vreemd zijn geweest. Maar het was niet alleen een dag an blijdschap, zo vervolgde de heer fruissink. Vele vlaggen werden niet ho- 'er dan halfstok gehesen. Want diezelf- le Afsluitdijk, in het buitenland zo be wonderd, werd in ons eigen land oorzaak van veel leed. Hjj zette een streep onder vele beroepen, bedrijven en ambachten, die tot een langzame dood veroordeeld werden. Ook de Zuiderzee-cultuur dreig de geheel verloren te gaan, maar ten einde die te bewaren werd het Zuider zeemuseum opgericht en in 1950 geopend. Van deze cultuur - de vissersschepen, vissersdorpen en -stadjes, huizen en hun interieurs, klederdrachten, folklore enz. - vertoonde spr. hierna een groot aantal kleurendia's die hij uitvoerig toe lichtte. Daarbij kwam ook duidelijk naar voren van hoeveel belang het Zui derzeemuseum is, waar o.a. vele oude scheepstypen van de voormalige Zuider- see, maar ook van de binnenvaart zoals Gistermorgen werd op het Zuidersport park een cross gehouden, teneinde de atletieksport in Friesland weer nieuw leven in te blazen. Er werd gestart in vijf verschillende klassen namelijk een 2500 meter loop voor niet-KNAU-leden een 8 km wedstrijd voor de heren en een 4000 meter loop voor jongens. Voorts stond nog een wedstrijd voor sprinters over 1500 meter op liet programma en een 700 meter loop voor dames. 10.28 2; 3. Voor deze avond die zaterdag werd gehouden hadden de leerlingen tijdens de lessen van de leraar handenarbeid de heer Piersma, maskers - papieren slin gers enz. gemaakt, met behulp waar van de foyer van de Amicitia origineel was versierd. Voordat de balleider de heer A. Goes- ten voor een volle zaal de eérste dans aankondigde, heette hij allen, met name de nieuwe presidente mevr. P. Lampe- Schilte, welkom en enste hij de aanwe zigen een gezellige avond toe. En dat is het inderdaad geworden. Het ensemble Schuil zorgde al spoedig voor een opge wekte stemming. Spontaan meldden zich enige jongelui die optraden als imi tators en twee dansparen gaven een de monstratie van enkele moderne dansen. Vérder werden op de dansvloer wed strijden gehouden waarbij onder veel hi lariteit en met groot enthousiasme werd gestreden. Toen aan het eind van de avond de sekretans allen bedankte die aan deze zeer geslaagde avond hadden meegewerkt en daarbij de heer Goesten even voor de microfoon haalde, bewees een langdurig applaus van de jongelui dat zij het volledig met zijn woorden eens waren. HEEG. Woensdagavond werd in Ca fé A. J. Visser alhier de ledenvergade ring van VVV Heeg gehouden. De voorzitter dokter Ferwerda memo reerde in zijn openingswoord dat het door de ziekte van secretaris Van Veen verleden jaar wel eens moei lijk was alle binnengekomen berichten op tijd te beantwoorden, maar niette min is het bestuur actief geweest. Uit het breedvoerig jaarverslag van secre taris Van Veen bleek ook inderdaad dat VVV al het mogelijke heeft ge daan wat van haar verwacht mag worden. Het verslag van de penning meester vermeldde een batig saldo, zodat de contributie onveranderd werd vastgesteld. Een bestuursvoorstel tot samenvoe ging van Heeg - Oudega - Gaastmeer, kon door de geringe opkomst van de leden niet worden aangenomen, aanwezigen waren evenwel voor voorstel. Om dit er toch door te krij gen werd daarom besloten a.s. woens dag wederom in Café Visser een le denvergadering te houden, waarin het voorstel de genoemde drie dorpen in één VVV samen te voegen opnieuw behandeld zal worden. Tijdens de rondvraag gingen er stemmen op voor uitdieping van de toegangs-vaarwegeu van en naar Heeg. De voorzitteY zei dat dit t.z.t. zeker zal gebeuren, gezien de recrea- tie-vooruitzichten voor ons dorp. Verleden week hield de Chr. mu ziekvereniging „Concordia” te Gauw haar jaarvergadering onder leiding van de heer J. IJpma. Uit het jaarver slag bleek dat de vereniging in het afgelopen jaar zeer zeker haar ups en downs heeft gehad. Wegens te weinig animo werden verleden zomer de re petities gestaakt, maar de oranjefees ten waren oorzaak dat weer met moed werd begonnen. Er werd besloten met het oog op de jonge leden uit te ko men in de 1ste afdeling. Het zomer en zaalconcours hebben uitgewezen dat „Concordia” zich hierin wel kan handhaven. Beide keren werd nl. het hoogst aantal punten in deze afdeling behaald. Er zijn momenteel 20 wer kende leden, maar er zal een leden- werf-aktie worden gevoerd. De pen ningmeester had een klein voordelig saldo, maar de financiën baren grote zorgen. De Lege Geaën zal hierin bij moeten springen zal „Concordia” het klaren. Binnenkort zal dan ook een beroep worden gedaan op de Lege Geaënsters, om de f 700.schuld weg te werken. Besloten werd op vrijdag 2 maart ’n muziekuitvoering te geven, met mede werking van een toneelgezelschap uit Poppingawier. De heren KI. Jansma en J. Abma werden in het bestuur ge kozen, dat nu als volgt is samenge steld: S. Hoogeboom, voorzitter; R. Fokkens, 2e voorzitter; J. IJpma, se cretaris; J. Abma, penningmeester en K. Jansma alg. adj. Aan de scheiden de bestuursleden A. Hoogeboom en J. Hospes werd hartelijk dank gebracht voor hetgeen zij voor „Concordia” hebben gedaan. Onder de bekwame en bezielende leiding van dirigent G. Heering is „Concordia” weer met moed het jaar 1962 ingegaan. De afdelingen Land en Zuivel van de N.C.L.B. afd. Sneek hielden een film avond, tevens jaarvergadering, onder lei ding van de heer Tiesma, voorzitter van de afdeling Land. Er werden mooie films vertoond, o.a. „En de zee was niet meer” van Herman v. d. Horst. Verder sprak het hoofdbe stuurslid dc heer Minnaard een propa gandistisch woord en werd er een verlo ting gehouden. De avond werd daarna op de gebruikelijke wijze door de heer Boot, voorzitter van dc afdeling Zuivel, gesloten. I Vrijdag en zaterdag jl. hield de IJs- klub „Eendracht” te Jutrijp-Hommerts een bazar in het Lokaal te Hommerts. Over belangstelling en medewer king heeft het bestuur geen klagen gehad. Veel zakenlieden uit de omge ving hadden voor deze bazar goederen beschikbaar gesteld, waarvoor het be stuur zeer dankbaar was. Ook was er een verloting aan deze bazar verbonden, waarvoor 3000 loten waren verkocht. Als bijzonderheid bij deze verloting kan vermeld worden dat de heer Pier Cnossen in zijn eentje 1200 loten heeft verkocht, wat hem het erelidmaatschap van „Eendracht” opleverde en bovendien kreeg hij als blijk van waardering sigaren en een oranjekoek van P. W. Koopmans De hoofdprijs in deze verloting, een T.V toestel werd gewonnen door mej. K. Knobbe te Woudsend, en de pick- up of draagbare radio kwam terecht bij de heer J. Zuidema, Jan Kanne- kenstraat te Sneek. Voor de verdere uitslagen zie men de advertentie in dit nummer.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1