Boeiende Israel-avond voor het Nivon Een uur Kerkmuziek Ie Douwe de Jong (Leeuwarden) winnaar Sneker damdag Weer een moord bij Studiesport... (Te) veel inschrijvingen voor clubmatch K.C.Sneek e.o.’ 1 WYMBRITSERADEEL IJLST van en 3 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, --- Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD =--~- 117e jaargang no. 17 Maandag 26 febr. 1962 35 ï.M. 2 •y- C.H. I t >r F' V.V.V. Heeg fuseert met Gaastmeer en Oudega-W A.R.-candidaten voor de gemeenteraad Tragisch ongeval Chr. Plattelands. Vrouwen bond afd. Sneek Candidaten C.H.U. Wym- britseradeel voor de gemeenteraad .AD Ijsclub Nijezijl-Oosthem e.o. won radiowedstrijd „Da’s voor de kas” Jaarvergadering „De laatste Eer” Goënga Gezinsavond A.R. en te Oosthem Verkoopavond Herv. Vrouwenvereniging Ruim 300 deelnemers aan de borden Wouda en Van Berkum wonnen derde cross- wedstrijd SNEEKER NIEUWSBLAD n. 2e si- r. l nl. Sabra. J. N. I op de bedel Wien. De Wetterhoun Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktle: GEDEMPTE POI 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. ies lat len s lab en van ren lad ste MIS B j net fen lijk rdi- :on- zjjn ita! ital lk- rs- Id. |or en .in iet an ds 'P- de ‘/a- *r te ;e it h- ar te is sr tn Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs i 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Schuuring 8.40.5. Senioren: 1. Theunis van Berkum 17.49 min.; 2. Ad Schuuring 18.13; 3. Cor v. d. Veen 18.19. veelal oude rivierbed dingen, gaven een Leeld van de artistie- daar ook de opbrengst weer zeer bevre- voormalige bewoners, digend was. HEEG. In de woensdagavond gehou den vergadering van VW Heeg werd ’t enige agendapunt fusie met Gaastmeer en Oudega-W. aangenomen. In een vorige week door de A.R.-kies- vereniging „De Vrije Fries” gehouden vergadering is de definitieve lijst van candidaten voor de gemeenteraadsver kiezingen als volgt opgesteld: 1. J. Blok; 2. E. Metz; 3. B. de Vries; 4. W. G. Baarda: 5. P. Postma; 6. S. A. Wind; 7. U. de Boer; 8. Th. de Vries; 9. A. Canrinus; 10. F. Zeilstra; 11. M. Buist; 12. Mevr. S. v.d. Mark -v.d. Wal. Tenslotte voerde de heer Van Dijk zijn publiek nog naar de Kibboets, de ge meenschappelijke boerderijen met hun zelfgefokt vee dat door kruisingen van Fries- en vele andere rassën gehard is tegen het gloeiend hete klimaat van Is raël, naar het gebied rond de Dode Zee door ’n ruim vierhonderd meter diepe kloof, blakerend in de zonnehitte en be dekt met een korst van zout, doch door sneden door een moderne asfaltweg aan bet einde waarvan de stad Södom ligt. De laatste opnamen toonden enige vrou welijke soldaten. Want de dienstplicht geldt hier zowel voor jongens als voor meisjes en samen stellen zij het land veilig tegen de bedreigingen van buiten af. Mede in opdracht van het „Nivon”, (het voormalige Inst. v. Arbeiders Ont wikkeling), maakte ’t fotograferende en filmende echtpaar Wil en Jos van Dijk vorig jaar een reis van drie maanden naar de jonge staat Israël. Het re sultaat daarvan zagen de vele belangstel lenden vrijdagavond bjj Hanenburg op de zeer fraaie kleurendia’s en kleuren- ge luidsfilm welke de heer Van Dijk er- toonde en hoorden zij uit zijn enthousias te en boeiende toelichting, vooraf en tijdens de vertoningen. Zaterdagavond is de heer J. v. d. Helm, uit de Napjusstraat alhier, op tragische wijze om het leven gekomen. Hij was in de garage van de Friese Kunstmesthandel aan de Geeuwkade bezig met het repareren van zijn per sonenauto, waarvoor hij deze van de wielen had ontdaan en daarna opge- crickt. De crick is echter losgeschoten, waardoor hij de wagen op zich kreeg en zijn borstkas werd ingedrukt. Waar schijnlijk is de dood direct ingetreden. Het ongeluk werd omstreeks tien uur ontdekt door zijn echtgenote die, ongerust geworden over zijn lange uitblijven, naar de garage was gegaan. De heer v. d. Helm was 31 jaar. Om Israël en zjjn bewoners goed te leren kennen is drie maanden echter veel te kort volgens de heer Van Dijk. Het is er nl. heel anders dan men in Neder land kan- vermoeden, zelfs als men er. zoals hjj en zijn vrouw gedaan hebben, vooraf al veel over heeft gelezen en op foto’s en films heeft gezien. Wil men er werkelijk iets van weten, dan moet men er minstens drie jaar zijn. Ook en vooral omdat in geen land ter wereld zoveel wordt geëxperimenteerd. De serie dia’s begon bjj het vertrek punt Marseille en de zeereis naar Haifa, de haven van Israël .en de eerste kennis making met de kinderen van het land, lachende en gezonde kinderen. Haifa, da: spr. zowel bjj dag als bij avond liet zien, is een van de mooiste steden welke hij ooit zag. Een westerse stad, maar waar toch ook het Oosten is doorgedrongen, getuige o.a. de bakkers op de l»oeken van de straten met hun speciale „brood jes met zuurkool.” Vervolgens toonde hjj de Negeb woestijn, geen zandvlakte maai een bodem,van gebarsten klei. Uit de on dergrondse rivier halen de Israëliërs het water voor hun ontginningen. De primitieve tenten, van de Nomaden waaraan in tweeduizend jaar nog niets is veranderd, kwamen ook op het scherm. Het voorste gedeelte is voor de mannen, het achterste afgesloten deel voor de vrouwen en de kinderen. Een soort harem dus want de mannen heb ben meerdere vrouwen en een „serie” kinderen. Hoewel de vrouwenafdeling niet voor vreemden toegankelijk is, kwa men de heer en mevr. Van Dijk met de Nomaden - te beginnen' met de kinderen door zes exemplaren vertegenwoor digd. Van de reusachtige Duitse Dog komen er drie en vijf Ierse Setters plus een Engelse is ook vrij veel. Onder auspiciën van onze plaatselijke afdeling van „Jeugd en Muziek” werd gisteravond voor de tweede maal in de Zuiderkerk een concert gegeven onder het motto „Een uur Kerkjnuziek". Hieraan werd meegewerkt door Sylvia van der Hoef, viool, G. Hofma, blokfluit, de organisten G. Abma, J. W. Boejjenga en J. Nicolai, benevens het meisjeskoor „Scheppingsgave” van Bergum, onder leiding van-G. Hofma. De Zuiderkerk leent zich bizonder goed voor deze concerten, doch het is jam mer dat het orgel lelijke gebreken ver toont. De organisten kwamen met kunst en vliegwerk uiteindeljjk nog tot een be hoorlijk resultaat. De heren hadden dub bel werk, want „spelenderwijs” moesten zitterfbljjvende toetsen weer in de rechte stand worden gebracht. Bovendien was het pedaal gedeeltelijk bruikbaar! Res tauratie lijkt ons derhalve dringend gebo den. Voorts liep er nog iets mis, want het koor dat een half uur zou vullen, kwam met een veel te lang programma. Daar door dienden de vier laatste nummers, twee klassieke- en twee Oude-Meester- werkjes, een half uur over tijd, te ver vallen. Erg jammer, want het meisjes koor is juist het sterkst in de a cappella- zang. Ondanks de goede bedoelingen ble ken de ingelaste solonummers, het „Geistliches Konzert” van Nierdanck en de solocantate van Buxtehude totaal overbodig. Ten eerste zijn goede krach ten in een koor nog geen solostemmen. Hoewel de meisjes Matjy van E>jjk en Henny Brouwer, gelukkig, zuiver zongen, klonk alles (laatstgenoemde beschikt over wat meer volume) veel te mager, te onvolwassen en te onrijp, om te over tuigen. Ten tweede was de voordracht veel te slap en van dict'e was geen spoor te bekennen. Zeker, we willen geen hoge eisen stellen, maar... met muziek had een en ander toch nog te weinig gemeen. Ten derde bleek 't koor (de samenzang Een zucht van verlichting ging door de zaal toen eindelijk de ware deugnieten door de veldwachter waren gearres teerd en David, de onschuldige jonge man zijn Jean in de armen kon sluiten. Het einde van een spannende thriller „Moord en Meizoentjes” die de hoofd schotel vormde van do feestavond (en) der rhbs, die donderdag voor Jeugd- en vrijdag voor Groot-Studiesport werden gehouden. De hbs’ers schijnen het de laatste jaren in de moorden te zoeken. Wij herinneren ons nog van vorig jaar „Nocturne in bloed,” een al even maca bere titel. Het voordeel van een thriller is dat iedereen het stuk vol spanning blijft volgen, wat ook deze keer weer het geval was, getuige opmerkingen als „Och die stakker” en „Hé, toe ju, geef ’er., een klap...” Om goed kwart over acht, natuurlijk ontbrak ook op dit feest het „Sneker kwartiertje” niet, heette de voorzitter van „Groot” Studiesport Hans de Vries alle aanwezigen en in ’t bijzonder me vrouw en burgemeester Rasterhoff, de heer en mevrouw De Boer, de afgevaar digden van de zusterverenigingen en de „Drachtster Bakkeveners” (voor inge wijden is nadere uitleg overbodig) van harte welkom. Na het zingen van de Hogere Burget Mars (hoeveel schorre kelen waren er?) was alle aandacht voor het cabaret „Naar Venus...”, opgevoerd door, voor het merendeel leerlingen van de lage re klassen. Verschillende personen ,ja- ven hun visie op het leven op de won derschone planeet Venus, die als het summum van alles werd geacht. Dcris en Sjaan, die dan eindelijk eens op eigen benen zouden kunnen staan, de Partjj- aanvoerder, de soldaat, de journalist met zijn eigen krant. Do vrouwen heb ben echter ook nog wel iets te zeggen. De huishoudster, de oude vrijster en het jonge meisje verdedigden op leuke wijze de voorrechten van de aarde. Wjj hebben alle bewondering voor Riek Hummel die, zelf leerlinge, dit cabaret geschreven en geregisseerd heeft, maar kregen de indruk dat de spelers ër meer uit had den kunnen halen. Toch willen wij niet nalaten enkele namen te noemen. In de allereerste plaats Lies Ruiter, die de (wupse) oude vrijster voortreffelijk ty peerde en Janny Makken als het jonge meisje. Hotty Schuil zorgde voor een goede pianobegeleiding. Hierna volgde de hoofdmoot van de avond, het toneel stuk „Moord en Meizoentjes” van Geor ge Batson, een thriller die de aandacht van het publiek van het begin tot het eind gevangen heeft gehouden. Een onschuldige jongeman, verdacht van een bankoverval en moord, tracht met behulp van zijn verloofde en éen zonderlinge lerares de ware dader(s) op te sporen. In ’n geheimzinnige sfeer, op geroepen door het rommelen van de don der en lichteffecten, worden de boosdoe- ners ontmaskerd en kan Miss Fluffy Pryde, de lerares een grote beloning in casseren. Een vlot stuk met een handige intrige, die ’n avond als deze heel genoeglijk kan maken. Wij hadden echter soms de nei ging even een duwtje in de (goede?) richting te geven. Op bepaalde momen ten miste, het spel iets van het vlotte dat de spanning er zo heerlijk inhoudt. Genoten hebben wij echter van het spel van Cora Jelles-die op meesterlijke <’ij- ze gestalte gaf aan de zonderlinge lera res die droomt over een eigen hotel en tenslotte lak heeft aan die hele school. Zij droeg 't stuk, en was het verrassende middelpunt, waardoor de anderen in ze kere zin wat op het tweede plan kwamen. Van de overigen noemen wij Kathrien Meindersma als een charmante verloof de en Klaas de Jong, die Proctor goed typeerde. David Brewster, vertolkt door Fokko Obbema. kon ons niet helemaal overtuigen terwijl Riek Hummel als Miss van Loon de inflruk gaf dat zij alle man nen onder de duim had. Al met al kan de regisseur Mr. A. v. d. Werf op een geslaagde voorstelling terugzien. Voor zitter Hans de Vries bedankte elk’ der spelers nog persoonlijk, waarna hjj de aanwezigen wel thuis 'of nog een gezel lig bal toewen’ste onder leiding van de beer Vergonet, met muziek van Mar tin Vijver. De dekors waren uitgevoerd onder leiding van de heer M. E. Kamer- mans, de heer J. de Boer verzorgde de grime. Tevens werd dank gebracht aan de firma Minkema, voor de technisch ap paratuur, de firma D. Sjjtsma voor het beschikbaar stellen van het meubilair en de firma Lankhorst voor de netten, De Dienst Gemeentewerken zorgde met bloemen en planten voor een feestelijke versiering van de „balzaal”. Dezer dagen kwam de Chr. Platte lands Vrouwenbond, afd. Sneek, bijeen in „Ons Gebouw”. De presidente me vrouw Gerbrandij-de Boer las na de opening Ps. 103 1-12, zulks in verband met het overlijden van het lid mevrouw De Haan-Tromp, wier onverwacht heen gaan door de presidente werd gememo reerd. Nadat een verrassing was uitgereikt aan mevrouw Tiersma, omdat zij als het honderdste lid was ingeschreven, was het woord aan de spreker van deze mid dag, ds Faase, geestelijk verzorger in het Beatrix-oord ,te Appelscha. Hjj her innerde er aan, <Jat het sanatorium ge ëxploiteerd wordt door de vereniging Éeatrixoord, die in Friesland is opge richt en vertelde daarna over het leven en werken in het sanatorium, waarin 370 patiënten worden verpleegd. Normaal duurt een kuur 18 maanden en vaak openbaart tuberculose zich geheel onver wacht. Wat is het dan moeilijk van het gezin of van het werk afstand te doen. Sprekers werk is deze mensen ter zijde te staan en hun geestelijk tot steun te zijn. Een grote taak doch spr. weet zich geroepen tot dit werk. In Gods kracht zal hij dit kunnen verrichten. Het is de plicht van de kerk zich met de getrof fenen te bemoeien. Er wordt de patiën ten ook veel ontspanning geboden en als er driemaal per jaar Avondmaal wordt gehouden voor alle gezindten is dat een feestdag voor allen die mee aan zitten. Na deze inleiding, waarnaar met grote aandacht geluisterd werd, beantwoordde ds Faase ook nog enige vragen. Het was een vruchtbare middag waarop zich ook drie nieuwe leden opgaven. Na de pauze waarin gelegenheid be stond een vijftigtal bekroonde portret foto’s te bezichtigen, ingezonden voor de wedstrijd welke vorig jaar door het Ni von was uitgeschreven, draaide de heer Van Djjk de film Sabra welke een beeld geeft van het imponerende pionierswerk derTsraëliers die door het aanleggen van buisleidingen waardoor het water over enorme afstanden wordt vervoerd de woestijn in vruchtbare bouw- en tuin grond en schaduwbrengende bebossin gen hebben omgetoverd. Maar ook aan de steden, de markten en de levensvreug de van de nieuwe bewoners wordt veel aandacht besteed in deze film, die zijn naam ontleent aan de cactus, van buiten hard en stekelig, maar van binnen zoet en sappig. Daarom worden ook de kin deren zo genoemd daar ’t leven voor hen in Israël uiterlijk hard, maar innerlijk rijk is. WOUDSEND. De CHU in Wymbritse- radeel heeft op de vergadering op 24 februari te Sneek de candidaten-lijst voor de Raadsverkiezing als volgt sa mengesteld 1. G. M. Gerbrandjj, Nijland; 2. Auke Osinga, Jutrjjp; 3. R. M. Nauta, Oppen huizen; 4. M. Westra, Gaastmeer (allen aftredend); 5. I. Veldhuis, Tirns; 6. S. Couperus, Woudsend; 7. F. Attema, Ou- dega; 8. H. Wielinga Heeg; 9. A. Korne- lis, Goënga; 10. S. de Jong, Scharne- goutum, beiden aftredend; 11. H. Jorrit- sma, Jutriip; 12. R. Schaap, Scharne- goutum; 13. J. Rienstra, Gauw; 14. R. Steensma, IJsbrechtum; 15. mevr. N. op de Hoek-Landman, Ypecolsga; 16. Joh. van der Schoot, Heeg; 17. P. Zeilstra, Gauw; 18. C. Veninga, Oudega; 19. J. Hoornveld, Jutrijp; 20. A. Jongsma, Folsgare. In de Negeb woestijn zijn ook de ko permijnen van koning Salomo terug gevonden, waarvan vele dia’s vertoond werden, evenals van de grote fabrieken waarin de koperhoudende stenen wor den gezaagd en gepolijst. Maar ook wor den hiervan souvenirs vervaardigd. De tekeningen op de rotsen in de die pe bergkloven, ke gaven der voormalige bewoners, waarvan de nazaten thans bezig zijn zich in hun oude kracht te herstellen. Opnamen in de stad Nazareth toonden aan dat zeer veel hier nog precies is als in de tijd van Jezus, o.a. het fruit, de stoffen enz. Maar één ding, is sterk veranderd: het krioelt er van de gid sen en het aantal souvenirswinkeltjes .is legio. Een goede traditie wil, dat de Sneker Damclub sinds 1946 op de laatste zater dag in februari een èamtoernooi houdt, dat onder de naam van Sneker Damdag ook buiten Friesland grote bekendheid heeft verworven. Ook nu kon voorzitter Hs. de Boer van de organiserende vere niging meer dan driehonderd dammers welkom heten, onder wie velen buiten de provincie. Hij merkte voorts op er geen spijt van te hebben, dat het in 1923 ook de Sneker Damclub was, die voor het eerst organisatie bracht onder de verspreide dammers in deze provincie, die het damspel volgens de internationa le spelregels beoefenen. Hierdoor is het nl. mogelijk gebleken, dat ook con tact kan worden opgenomen met dam mers buiten de provincie, die hij inzon derlijkheid welkom heette. De grote deelneming in alle klassen maakte het er voor hen, die een vorig jaar gewonnen wisselprijs moesten ver dedigen, niet gemakkelijker op. Met uit zondering van R. Nauta (IJlst) in de jeugdklas, die zijn wisselbeker met suc ces verdedigde, gingen zé dan ook allen in andere handen over. Van de hoofdklassers stelden Tj. bos (Heerenveen) en J. T. Casemier(Assen) zich weliswaar bjj het afsluiten van de eerste ronde weer candidaat voor de hoofdprijzen, doch in de tweede ronde liep het voor beiden op een nederlaag uit tegen resp. E. Huizinga (Surhuister- veen) en S. Haven (Marknesse). Door twee achtereenvolgende overwinningen plaatsen in volgorde D. de Jong (Leer- warden) Ph. J. Ham (Rotterdam), J. Miedema (Leeuwarden) en W. J. Muyl- wijk (Marknesse) zich in het voorste ge lid. Van hen wist alleen Douwe de Jong ook de laatste ronde zonder kleerscheu ren door te komen waardoor hij tot win naar van de Sneker Damdag werd uit geroepen. Naast de fraaie wisselbeker stelde hij zich bovendien in het bezit van de klasseprjjs. Na loting met J. Miedema en Driest (Surhuisterveen) kwam de andere wis selbeker in deze klas terecht bij K. Leen- stra (Tijnje). In de eerste klas werden E. G. Terp- stra (Surhuisterveen), J. de Vries (Zu rich) en B. Stapert (Oldeboorn) ver drongen door H. van der Zee (Balk), T. Witteveen (Heerenveen) en H. Bor ger (Assen), terwijl A. D. Buma (Hei- denschap) beslag legJe op de klasseprjjs. In de tweede klas kwamen niet min der dan 7 spelers tot het maximum aan tal punten. Na loting gingen de wissel- bekers naar resp. J. Lejjenaar (Wons) I. de Geuze (Sneek) en R. Jongsma (O'osterwolde). De klasseprijs ging naar K. Noordstra (O. B. Zijl), voor wie wjj de tijd wel gekomen achten het eens „hogerop” te gaan proberen. In de derde klas moest het lot er ook aan te pas komen. Hier gingen de wis- selbekers resp. naar H. v. d. Molen (O. B. Zijl) Hs. Nauta Jr. (Sneek) en F. Dijkstra (Leeuwarden). De klasseprjjs was voor S. Kroon (Sneek). In de jeugdklas tenslotte was er behal ve voor R. Nauta (Ijlst) ook nog een wisselbeker voor Hornstra (Njjemirdum) en een klasseprijs voor B. de Jong (Nije- nürdum). Te ongeveer acht uur was de zaak be keken en keerde van de deelnemers 50% met een prijs huiswaarts na een zware doch welbestede dag. Voor de vereni- gingsprjjs komen o.i.in aanmerking O. B. Zjjl en Gorredjjk. De commissie, met de organisatie van dit tournooi belast, kan op een alleszins geslaagd toernooi terugzien. De uitslagen op zo’n vertrouwelijke voet, dat de Sjeik hen uitnodigde voor een bezoek in zjjn tent waar ze de koffie-ceremonie meemaakten, en mevr. Van Djjk de vrouwenafdeling mocht betreden, die ook gefotografeerd en gefilmd werd. Hiervan vertelde de heer Van Djjk leuke en geestige bijzonderheden. De stad Besheba met z’n kamelenmarkt en 'n markt zoals wij hier kennen, bood stof te over, waarbij ook de fraaie pur peren kleding van de vrouwen en kinde ren nog gelijk als vele en vele eeuwen geleden, prachtige dia’s opleverden. Een dorado voor de camera vormde ook het strand met zjjn exotische schelpen, kora len, de mosselen en de prachtige gekleur de vissen welke buiten het rif gevangen werden. Maar eveneens zagen we fasci nerende beelden van het rif onder wa ter; gefotografeerd door de glazen bo dem van een boot. Hoofdklasse O. de Jong (Leeuwarden) 6 pnt., J. Mie- dema (Leeuwarden) 5 pnt., K, Leenstra (Tijnje) 5 pnt (na loting met A. J. de Vries, Sneek 5 pnt.) W. Driest (Surhuis terveen) 5 pnt., E. Huizinga (Surhuister veen) 4 pnt.! ph. j. Ham (Rotterdam) 4 pnt.. A. F. Schotanus (DC Huizum) 4 Pnt., .P Peetsma (Heerenveen) 4 pnt., (na loting met G. Bloem Zwaagwest- einde), M. Tuik <I1C Huizum) 4 pnt., J. Stenekes (Gez. Samenz.) Leeuwarden 4 pnt., M. Hoving (Kollum) 4 pnt., F. Driest (Kroonschijf, Sneek) 4 pnt. Eerste klasse S. Kloosterman (Achlum) 6 pnt., J. Was- s|nray (Dokkum) 6 pnt., H. v. d. Zee (BalK) 6 pnt., T. Witteveen (Heeren veen) 6 pnt., H. v. Tuinen (Ijlst) 6 pnt., H. Borger (Assen) 6 pnt., A. D. Buma (Heidenschap) 6 pnt., S. Berkenpas (Kauwerd) 5 pnt., J. Fahernfort (Den OOSTHEM. De Ijsvereniging „Nije zijl-Oosthem e.o.” heeft in de Radio wedstrijd van de NCRV „Da’s voor de kas” met 147 punten de eerste prijs gewonnen. Het was het hoogste aan tal dat in alle rondes tot dusver werd behaald en daarmee verdiende de club duizend gulden. Deze ronde bestond uit vijf uitzen dingen, waarin telkens twee vereni gingen uitkwamen. De strijd moest warden aangebonden mét verenigin gen uit Apeldoorn, Utrecht. Zuid-Be- veland, Arnhem, Zuidlaren, Nijme gen, Goes en Barendrecht. Een pracht prestatie van het Oost- hemmer team, waarvan leider was de heer R. A. Hitzert, hoofd der school. De verdere deelnemers waren: mevr, van Ziel-Muis, ds G. Kaastra, Berend Hof, Sipke Beetstra en Gerrit Grond- sma. GOENGA, De Begrafenis vereniging „De Laatste Eer” alhier hield onder voorzitterschap van de heer F. Visser haar jaarlijkse vergadering. Uit het verslag van de secretaris de heer Sj. Douma bleek, dat de vereniging verle den jaar twee maal dienst deed. De boe"ken van de penningmeester de heer W. Koopmans, werden door de Zo^ wordt er gewerkt met hoop op zegen, heren S. Greidanus en F. Wiersma na- J gezien en in orde bevonden. De secre taris gaf een overzicht over het vjjf- tig-jarig bestaan waar o.a. in stond, dat de vereniging in de toen bestaande dorpsherberg werd opgericht met on geveer vijftig leden, van wie nog twee in leven zijn. De voorzitter werd in het bestuur herkozen en het loon van de grafdel ver, de heer H. Sietsma met f 5. verhoogd. Aan het einde dankte de voorzitter de ruim 20 leden voor hun opkomst. was erg onzeker) het „Geistliches Kon zert” nog niet „aan” te kunnen en lag de blokfluit in Buxtehude’s Solocantate af en toe danig overhoop met de zuiverheid. Voorts misten we te weinig muzikaal begrip bjj de uitvoering van „Es ist ein köstlich Ding” van Joh. Staden, dat overigens technisch goed werd weerge geven door een trio uit het koor. Het koor-in-z’n-geheel was beier op üreef in „Lof zjj den Heer” van Schwarz en „Psalm 19”, bewerking van E. Westra, hoewel de polyphonie te wazig bleef. De uitvoering van „Jounbea” op muziek van Mozart, werd daarentegen, in alle opzichten, prachtig van klank en in een fraai legato vertolkt. G. Abma speelde een orgelsolo, „Volontary in d” van Stanley, en hjj deed dit op uitstekende wijze. J. Nicolai begeleidde correct en bescheiden de al genoemde werken an Vierdanck en Buxtehude, terwijl J. W. Boejjenga zich aan het orgel een verdienstelijk partner toonde bij de uitvoering van het Viool concert in d van Tartini, dat door Sylvia van der Hoef op voortreffelijke wijze ge ïnterpreteerd werd. Wjj denken hierbij alleen maar aan de drie veeleisende ca- denzen (dubbelgrepen etc.) die muzikaal en virtuoos werden weergegeven. De talrijke aanwezigen (ruim 400) stel den „Jeugd en Muziek” na afloop erg teleur, want de collecte bracht slechts f 30,- op. De toegang was gratis en het kopen van een programma van 20 cent was niet verplicht. Op deze manier wordt elk initiatief in de kiem gesmoord want de onkosten zijn, ondanks de be langeloze medewerking niet gering. Toch hopen we, in deze, op „beter schap”. In mei a.s., hoopt „Jeugd en Muziek” het derde concert te geven. Dan kan deze „vergissing” ongedaan ge maakt worden en „Een uur Kerkmu ziek” een periodieke realiteit worden. Donderdag hielden de C.H. en A.R. kiesverenigingen van Abbega. Opsthem en Folsgare een gezinsavond in 't Him- sterhüs. Als spreker trad op de heei Ir. Rijpma, directeur bjjz. hogere Land bouwschool te Leeuwarden, medewer king verleenden de zangverenigingen van Abbega en Oosthem, onder leiding van de heer Hoekstra. Ir. Rijpma sprak over „Onze verant woordelijkheid in de Mamouth econo mie.” Hjj was dankbaar dat er in een klein dorp nog animo bestond met el kaar een avond over de politiek te pra ten, omdat de meesten er zich niet meer druk om maken. Voor de oorlog was er niets te merken van de economie en ging het meest om de politiek, na 1940 veranderde ’t klimaat. In Duitsland was het voordien al opgemerkt, tenvjjl in .Rusland een economische opleving nog niet mogelijk is, zolang alles in handen van de staat is. Ook het samen werken met de Vakverenigingen is uit- eindeljjk een politiek belang. Voor de economie is het van groot belang dat alle partijen samen opwerken. Als C.H. en A.R. niet met elkaar op trekken kan men nooit wat bereiken en tenslotte is een goede economie ons al ler belang. Na de pauze werden vragen gesteld door de aanwezigen en door Ir. Rijpma vlot beantw’oord. Nadat voorzitter Waltje dank had ge bracht aan medewerkers en sprekers sloot laatstgenoemde de vergadering met dankgebed. GAUW. Woensdagavond hield de herv. vrouwenvereniging haar jaarlijkse ver koopavond. De presidente mevrouw M. Jellema hield eerst een mooie meditatie én heette daarna alle aanwezigen van harte welkom. De verkoping verliep vlot en tussen de bedrijven door werden de dames op een lekker kopje thee en koek jes getracteerd en werd ook de verlo ting gehouden. De eerste prjjs een mooi geborduurd tafellaken werd gewonnen door mevrouw H. Huitema te Goënga, de 2e door mevrouw P. Njjdam te Sjj- brandaburen en de 3e door mevrouw A. Keulen te Offingawier. Verder waren er nog vele andere prjjzen die ook bij zonder in de smaak vielen. De pop werd gewonnen door de presidente. De vereni ging kan met voldoening op deze mooie en gezellige avond terug zien, temeer Chronologische uitslagen Junioren B: 1. Henk Wouda 4.18.8 min.; 2. E. Engelsman 4.20.1; 3. ,Tab. de Boer 4.26.5. Junioren A: 1. Frits Kramer 8.36.5 min.; 2. Wim Branc[ 8.39.1; 3. Johan Helder) 5 pnt., G. P. v. d. Gaag (Den Helder), H. Bos (Heerenveen) 5 pnt.. S. Lageveen (Sneek) 5 pnt., R. Zijda (Gorredijk) 4 pnt., K. Hania (Dokkum) 4 pnt., G. Harkema (Sneek) 4 pnt., J. v. d. Wiel (Emmeloord) 4 pnt., B. Bouma (Hommerts) 4 pnt., H. Kooistra (Ijlst) 4 pnt., K. Wierema (Uithuizen) 4 pnt., P. Buma (Heidenschap) 4 pnt. Tweede klasse J. v. d. Veen (Kroonschijf, Sneek) 6 pnt., I. C. Geuze (Kroonschijf, Sneek) 6 pr.t.. J. v. d. Meer (Makkum) 6 pnt., Klaas- sens (Emmeloord) 6 pnt., P. Jongsma (Oudemirdum) 6 pnt.„ J. Leijenaar (Wons) 6 pnt., S. Wiersma (Workum) 6 pnt., K. Noordstra (O. B. Zijl) 6 pnt. H. Rinsema (Rinsumageest) 5 pnt„ T. Boonstra (Holwerd) 5 pnt., A. Folkert- sma (Workum) 5 pnt., W. Bouma (Hom merts) 5 pnt., W. Meijer (Achlum) 4 pnt., J. Stegenga (Bolsward) 4 pnt., M. v. Oosten (Kroonschijf) 4 pnt., F. Westen dorp (Jellum) 4 pnt. Derde klasse J. v. d. Molen (O. B. Zijl) 6 pnt., S Kroon (Sneek) 6 pnt., Hs. Nauta (Sneek) 6 pnt., F. Dijkstra (Leeuwarden) 6 pnt., L. Gutman (Gorredijk) 6 pnt„ J Feen- stra (Gorredijk) 6 pnt., L,. de Jong (Jou- re) 6 pnt., H. Wiersma (Abbega) 5 pnt., G. Brander (Pingjum) 5 pnt., W. Pun ter (Sneek) 5 pnt., L. Libbenga (Katlijk) 5 pnt., J. de Jong (Achlum) 5 pnt., A. Delfstra (O. B. Zijl) 5 pnt., J. Mossel man (O. B. Zijl) 5 pnt., P. Udding (As sen) 5 pnt., J. Beetsma Kroonschijf, Sneek) 4 pnt., E. Boersma (O. B. Zijl) 4 pnt., S. Faber (Sneek) 4 pnt., H. Bruin- sma (O. B. Zijl) 4 pnt., P. Hiemstra (Oosterend) 4 pnt., L. Fabriek (Tjalle- berd) 4 pnt., S. Boot (Sneek) 4 pnt. Jeugdklasse Nico Pot (Heerenveen) 6 pnt., K. Abma (Oosthem), R. Nauta (IJlst) 6 pnt., B. de Jong (Njjemirdum) 6 pnt., J. Oude ga (Offingawier) 6 pnt., H. Hornstra (Oudemirdum) 6 pnt., J. Nauta (Sneek) 5 pnt., S. Kok (Oudemirdum) 5 pnt. Bijzondere inzendingen Bijzondere honden welke men deze show zal kunnen zien zijn Labrador Retriever (Amerikaanse jachthond), de Pronkrug, welke -hond in Afrika gebruikt wordt voor de leeuwenjacht, de eveneens Afrikaanse niet blaffende Basenji die daarom bij de jacht een bel draagt, de Pointer, een zeer fraaie zwart-wit gevlekte jachthond, de Amerikaanse Cocker Spaniel, de uit Duitsland geïmporteer de Langharige Teckel en het Malthe- zer Leeuwtje, welk sierlijke dames hondje wel zeer zeldzaam is gewor den. Teneinde de keuring vlot te doen verlopen zullen de honden in twee ringen worden voorgebracht. de elubmatch welke de Kyno- logenclub „Sneek en Omstreken” za- ‘"dagmiddag 10 maart in „Ons Ge- h»i*IW f !l’-er za' hou<Ien, bestaat veel ho’angsteUmg. Het aantal inschrijvin- je fs veel Stoter dan de hon- ierd honden welke officieel overeen- hel aantal leden (ruim 400) Ken worden toegelaten. Er moesten „>i„,yeertlg, JYOrden afgewezen. Toch honden, verdeeld over a” dertig rassen, en zeven kam- V00r de zeven keurmeesters de kampioenen buiten nededmgmg uiteraardl J?,6 groep wordt gevormd r,, .9oIlles, waarvan niet minder zlJn aangemeld. Daarop volgen Herders en Spaniels. Het n<r~70xer,s echter is in tegenstel- and.ere clubkeuringen, veel r>pAoir’ terV,ljl er ook maar één grote ee,? Stabyhond in de ring men. De Wetterhoun is evenwel De christelijke atletiek vereniging „Sneek” hield zaterdag voor de cross- competitie van de NCAB in Rijs de 3e wedstrijd. Het parcours dat nogal vrij wat grep pels en scherpe bochten bevatte, waar door het vrij zwaar was, belette de at leten evenwel niet om nog voor zeer goe de tijden te zorgen. Bij de junioren B zegevierde de sterke Workumer Henk Wouda („Sneek”), die het parcours van 1250 meter aflegde in de tijd van 4.18.8 min. Verrassend tweede werd de „UDI” Assen atleet E. Engels man en derde Wouda’s clubgenoot Jac. de Boer te Workum. Bij de junioren A, die het parcours tweemaal moesten afleggen, werd een prachtige strijd geleverd tussen de Udi- aan Frits Kramer, de Hogevener Wim Brand en de Spartaan (Meppel) Johan Schuuring. Halverwege de tweede ro.ide waren Brand en Schuuring betrokken bij een valpartij, waar Frits Kramer handig van profiteerde. Hij finishte in de tijd van 8.36.5 min. Tweede werd Wim Brand die Johan Schuuring nog net in de sprint passeerde. Johan de Jong („Sneek”) werd goede vierde en Kooi stra Bolsward vijfde. Bü de senioren die het parcours vier maal moesten afleggen ontbrak de ster ke Spartaan Willem Huizinga. De Oost- hemmer Theunis van Berkum („Sneek”) kreeg het hierdoor /rij wat gemakkeljj- ker. In de eerste ronde keek hjj de at eerst eens uit de boom, maar daarna nam hjj de kop over van de Spartaan Ad Schuuring en vergrootte zijn voor sprong zienderogen. Hij finishte dan ook ruimschoots als eerste in de uitstekende t\jd van 17.49 min. Tweede werd Ad Schuuring en derde zijn clubgenoot Cor v. d. Veen. De organisatie was bjj de chr. atletiek vereniging „Sneek” in goe de handen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1